Βόμβα μέλους Phorum.com.gr!

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
nemo
Δημοσιεύσεις: 7298
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Βόμβα μέλους Phorum.com.gr!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 29 Ιουν 2023, 10:38

Isildur έγραψε:
29 Ιουν 2023, 10:29
nemo έγραψε:
29 Ιουν 2023, 10:21
Isildur έγραψε:
29 Ιουν 2023, 10:11

Αυτό που μ' εκνευρίζει περισσότερο απ' όλα με το συγκεκριμένο βίντεο που έχουμε δει άπειρες φορές (περισσότερο κι απ' τον ίδιο τον Καιρίδη, που δεν τον πάω) είναι ότι δυστυχώς αυτό που λέει κι έτσι όπως το λέει, μάλλον ισχύει... :011:
για πεστο και στην φιλη σου την γαλη αν συμφωνει και αυτη ..
γιατι εγω :102:
Καταρχάς, να πω και σε σένα όπως είχα πει και στον χαρχάλατα πριν λίγο καιρό, ότι η Γαλή είναι τόσο φίλη μου όσο και τα περισσότερα μέλη του πχόρουμ. Το ότι συμφωνούμε ενίοτε σε κάποια θέματα ή ότι τις περισσότερες φορές μπορώ να κάνω κουβέντα μαζί της (ξέρω, δεν είναι και το πιο εύκολο πράμα για αρκετούς εδώ με την συγκεκριμένη χρήστρια :lol: ) δεν με κάνει αυτόματα φίλο της.

Κατά τ' άλλα, όπως το λέει κι ο αχώνευτος, ιστορικά στέκει πιστεύω. Κομμάτι της ιστορίας μας είναι και μέρος της οθωμανικής αυτοκρατορίας ήμασταν τότε. Οπότε;...
δεν το ειπα αρνητικα -εγω την θεωρω φιλη μου
απλα το ειπα γιατι θα σε διορθωνε ευγενικα ενω εγω οχι :e045:

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9092
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Βόμβα μέλους Phorum.com.gr!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 29 Ιουν 2023, 10:40

Παιδιά των Οθωμανών τι πάει να πει; Ότι ήμασταν Τούρκοι και το αλλάξαμε σε Έλληνες;
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9443
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Βόμβα μέλους Phorum.com.gr!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 29 Ιουν 2023, 10:40

Σέλευκας έγραψε:
29 Ιουν 2023, 10:34
Απίστευτα άκυρη διατύπωση. Επειδή τον παρακολουθώ ξέρω ότι θέλει να κάνει μια ανάλυση πολύ διαφορετική από αυτή που τελικά είπε. Καταρχήν όλα τα έθνη είναι τεχνητά αλλά από πότε είναι το θέμα και πως. Ότι οι Έλληνες αποφάσισαν ότι Έλληνας είναι ο χριστιανός της Ελλάδας ήταν κάτι τεχνικό φυσικά, αν αποφάσιζαν ότι είναι όποιος μιλάει ελληνικά ανεξάρτητα θρησκείας θα ήταν άλλο διαφορετικό τεχνικό ως επιλογή. Και τα δύο υπήρχαν, το θέμα είναι πως κατασκευάζεις το εμείς. Όχι ότι ήταν δύσκολο να γίνει η επιλογή αυτού που έγινε όμως το οποίο είναι αυτονόητο ότι θα γινόταν και δεν μπορούσε διαφορετικά.
Είπες κάτι πιο πάνω και συμφωνώ απόλυτα. Με την τσίμπλα στο μάτι δεν γίνονται αυτά.

Πιες πρώτα τη φραπεδιά σου, να καταλαβαίνουμε και τι θες να πεις... :lol:
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13583
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Βόμβα μέλους Phorum.com.gr!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 29 Ιουν 2023, 10:42

Σαφώς όλα τα νεωτερικά έθνη είναι κατασκευές κι επομένως κατά κάποιο τρόπο τεχνητά, το δικό μας είναι δημιούργημα του νεοελληνικού Διαφωτισμού, ωστόσο η πουστιά* του εν λόγω είναι ότι προσπαθεί να αποδώσει οθωμανικές αναφορές στον νεοελληνικό πολιτισμό κι επομένως στην νεοελληνική εθνική ταυτότητα.

*με την έννοια του παρελκυστικού επιχειρήματος, αγαπητέ Σάλι

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13583
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Βόμβα μέλους Phorum.com.gr!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 29 Ιουν 2023, 10:43

Σέλευκας έγραψε:
29 Ιουν 2023, 10:40
Παιδιά των Οθωμανών τι πάει να πει; Ότι ήμασταν Τούρκοι και το αλλάξαμε σε Έλληνες;
Σημαίνει ότι αν ψάξεις σε (μεγάλο) βάθος το γενεαλογικό σου δέντρο, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να βρεις κάναν Ομάν ή Σουλεϊμάν πρόγονο.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16657
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Βόμβα μέλους Phorum.com.gr!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 29 Ιουν 2023, 10:45

Σέλευκας έγραψε:
29 Ιουν 2023, 10:40
Παιδιά των Οθωμανών τι πάει να πει; Ότι ήμασταν Τούρκοι και το αλλάξαμε σε Έλληνες;
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9443
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Βόμβα μέλους Phorum.com.gr!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 29 Ιουν 2023, 10:46

nemo έγραψε:
29 Ιουν 2023, 10:38
Isildur έγραψε:
29 Ιουν 2023, 10:29
nemo έγραψε:
29 Ιουν 2023, 10:21


για πεστο και στην φιλη σου την γαλη αν συμφωνει και αυτη ..
γιατι εγω :102:
Καταρχάς, να πω και σε σένα όπως είχα πει και στον χαρχάλατα πριν λίγο καιρό, ότι η Γαλή είναι τόσο φίλη μου όσο και τα περισσότερα μέλη του πχόρουμ. Το ότι συμφωνούμε ενίοτε σε κάποια θέματα ή ότι τις περισσότερες φορές μπορώ να κάνω κουβέντα μαζί της (ξέρω, δεν είναι και το πιο εύκολο πράμα για αρκετούς εδώ με την συγκεκριμένη χρήστρια :lol: ) δεν με κάνει αυτόματα φίλο της.

Κατά τ' άλλα, όπως το λέει κι ο αχώνευτος, ιστορικά στέκει πιστεύω. Κομμάτι της ιστορίας μας είναι και μέρος της οθωμανικής αυτοκρατορίας ήμασταν τότε. Οπότε;...
δεν το ειπα αρνητικα -εγω την θεωρω φιλη μου
απλα το ειπα γιατι θα σε διορθωνε ευγενικα ενω εγω οχι :e045:
Ε, και γιατί δεν το κάνεις; Ευγενικά ή μη; Γι' αυτό κουβεντιάζουμε, για να λέμε απόψεις και αν χρειαστεί να διορθώσουμε και κάτι, όχι για να τσιρίζουμε και να μουγκανάμε τις παγιωμένες θέσεις μας μόνο σε παράλληλους μονόλογους.

Εγώ, έτσι όπως είδα να το λέει ο τύπος, το θεώρησα σωστό ιστορικά. Οι κάτοικοι της περιοχής που αφορά την σύγχρονη Ελλάδα ήταν τμήμα της οθωμανικής αυτοκρατορίας για 5 αιώνες, οπότε ήταν Οθωμανοί πολίτες. Ε, οι απόγονοί τους σήμερα είναι λάθος να πεις ότι είναι παιδιά Οθωμανών; Εμένα πχ ο παπούς μου που γεννήθηκε το 1898, πριν ακόμα απελευθερωθεί η Μακεδονία, γεννήθηκε Οθωμανός πολίτης (με την βούλα).

Ναύτης έγραψε:
29 Ιουν 2023, 10:43
Σέλευκας έγραψε:
29 Ιουν 2023, 10:40
Παιδιά των Οθωμανών τι πάει να πει; Ότι ήμασταν Τούρκοι και το αλλάξαμε σε Έλληνες;
Σημαίνει ότι αν ψάξεις σε (μεγάλο) βάθος το γενεαλογικό σου δέντρο, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να βρεις κάναν Ομάν ή Σουλεϊμάν πρόγονο.
Πιθανό ίσως, αλλά όχι απαραίτητο για να ισχύει αυτό που λέει ο Καιρίδης νομίζω. Δεν μίλησε για Τούρκους, για Οθωμανούς μίλησε.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Libre arbitre
Δημοσιεύσεις: 12460
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2022, 23:48
Phorum.gr user: Βασίλης

Re: Βόμβα μέλους Phorum.com.gr!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Libre arbitre » 29 Ιουν 2023, 10:47

Saliveros έγραψε:
29 Ιουν 2023, 10:23
southern έγραψε:
29 Ιουν 2023, 10:18
Δεν υπάρχουν Μογγολικα χαρακτηριστικά στους Έλληνες
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/imag ... ftE-4IZQ&s

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/imag ... HP-pDjuG&s
Εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα
:a0452: Οι Ρώσοι αφαίμαξαν την Ευρώπη ανεβάζοντας το φυσικό αέριο 20 φορές μέσα σε 2 χρόνια!!!
- Κάνουν τέτοια πράγματα οι ρωSSιστές; Είναι απλά γενοκτόνοι, οικοκτόνοι και αντιγκέι...
https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%A ... l/newusers

Άβαταρ μέλους
Saliveros
Δημοσιεύσεις: 4884
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
Phorum.gr user: Saliveros
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Βόμβα μέλους Phorum.com.gr!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 29 Ιουν 2023, 10:47

southern έγραψε:
29 Ιουν 2023, 10:24
Saliveros έγραψε:
29 Ιουν 2023, 10:23
southern έγραψε:
29 Ιουν 2023, 10:18
Δεν υπάρχουν Μογγολικα χαρακτηριστικά στους Έλληνες
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/imag ... ftE-4IZQ&s
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/imag ... HP-pDjuG&s
Επειδή έχεις χάσει επεισόδια, δεν είμαι χρυσαυγιτης κι είχα ψηφίσει ΝΔ το 2019. Οι Μανιάτες ειναι γενικά μελαμψοι
ρε συ, δεν είπα ούτε υπονόησα κάτι τέτοιο.
Παραδείγματα έβαλα (ωχ...μη το δει αυτό ο Ναύτης...) :oops:
    Σας κάναμε ανθρώπους.
    Πάνος Σκουρλέτης

    nemo
    Δημοσιεύσεις: 7298
    Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

    Re: Βόμβα μέλους Phorum.com.gr!

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 29 Ιουν 2023, 10:47

    Ναύτης έγραψε:
    29 Ιουν 2023, 10:42
    Σαφώς όλα τα νεωτερικά έθνη είναι κατασκευές κι επομένως κατά κάποιο τρόπο τεχνητά, το δικό μας είναι δημιούργημα του νεοελληνικού Διαφωτισμού, ωστόσο η πουστιά* του εν λόγω είναι ότι προσπαθεί να αποδώσει οθωμανικές αναφορές στον νεοελληνικό πολιτισμό κι επομένως στην νεοελληνική εθνική ταυτότητα.

    *με την έννοια του παρελκυστικού επιχειρήματος, αγαπητέ Σάλι
    αυτον τον ενοιαξε γιατι εθιξε τον υπουργο της νουδουλας
    και συ παλι μην ακουσεις λεξη που αφορα κατι τεχνικο σου τρεχουν τα σαλια

    Άβαταρ μέλους
    Isildur
    Δημοσιεύσεις: 9443
    Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
    Phorum.gr user: Isildur

    Re: Βόμβα μέλους Phorum.com.gr!

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 29 Ιουν 2023, 10:50

    enaon έγραψε:
    29 Ιουν 2023, 10:36
    Isildur έγραψε:
    29 Ιουν 2023, 10:33
    Να ξες ότι αυτό που κάνεις είναι μεγάλη πουστιά.
    νομιζω μας δουλεψε ολους ο Σαλίβερος, νημα ανάποδης ψυχολογίας;
    Ο Σαλίβερος μας πουλάει και μας αγοράζει. Παιχνιδάκια είμαστε στα χέρια του.
    ... αγαθοί μβουκμέηκερς...

    Άβαταρ μέλους
    Isildur
    Δημοσιεύσεις: 9443
    Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
    Phorum.gr user: Isildur

    Re: Βόμβα μέλους Phorum.com.gr!

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 29 Ιουν 2023, 10:51

    Saliveros έγραψε:
    29 Ιουν 2023, 10:47
    southern έγραψε:
    29 Ιουν 2023, 10:24
    Επειδή έχεις χάσει επεισόδια, δεν είμαι χρυσαυγιτης κι είχα ψηφίσει ΝΔ το 2019. Οι Μανιάτες ειναι γενικά μελαμψοι
    ρε συ, δεν είπα ούτε υπονόησα κάτι τέτοιο.
    Παραδείγματα έβαλα (ωχ...μη το δει αυτό ο Ναύτης...) :oops:
    Τα παραδείγματά σου όμως είναι εντελώς άκυρα, θείο. Μπερδεύεις τους Μογγόλους με τους Πακιστανούς και τους Ρομά.
    ... αγαθοί μβουκμέηκερς...

    nemo
    Δημοσιεύσεις: 7298
    Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

    Re: Βόμβα μέλους Phorum.com.gr!

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 29 Ιουν 2023, 10:51

    Isildur έγραψε:
    29 Ιουν 2023, 10:46
    nemo έγραψε:
    29 Ιουν 2023, 10:38
    Isildur έγραψε:
    29 Ιουν 2023, 10:29

    Καταρχάς, να πω και σε σένα όπως είχα πει και στον χαρχάλατα πριν λίγο καιρό, ότι η Γαλή είναι τόσο φίλη μου όσο και τα περισσότερα μέλη του πχόρουμ. Το ότι συμφωνούμε ενίοτε σε κάποια θέματα ή ότι τις περισσότερες φορές μπορώ να κάνω κουβέντα μαζί της (ξέρω, δεν είναι και το πιο εύκολο πράμα για αρκετούς εδώ με την συγκεκριμένη χρήστρια :lol: ) δεν με κάνει αυτόματα φίλο της.

    Κατά τ' άλλα, όπως το λέει κι ο αχώνευτος, ιστορικά στέκει πιστεύω. Κομμάτι της ιστορίας μας είναι και μέρος της οθωμανικής αυτοκρατορίας ήμασταν τότε. Οπότε;...
    δεν το ειπα αρνητικα -εγω την θεωρω φιλη μου
    απλα το ειπα γιατι θα σε διορθωνε ευγενικα ενω εγω οχι :e045:
    Ε, και γιατί δεν το κάνεις; Ευγενικά ή μη; Γι' αυτό κουβεντιάζουμε, για να λέμε απόψεις και αν χρειαστεί να διορθώσουμε και κάτι, όχι για να τσιρίζουμε και να μουγκανάμε τις παγιωμένες θέσεις μας μόνο σε παράλληλους μονόλογους.

    Εγώ, έτσι όπως είδα να το λέει ο τύπος, το θεώρησα σωστό ιστορικά. Οι κάτοικοι της περιοχής που αφορά την σύγχρονη Ελλάδα ήταν τμήμα της οθωμανικής αυτοκρατορίας για 5 αιώνες, οπότε ήταν Οθωμανοί πολίτες. Ε, οι απόγονοί τους σήμερα είναι λάθος να πεις ότι είναι παιδιά Οθωμανών; Εμένα πχ ο παπούς μου που γεννήθηκε το 1898, πριν ακόμα απελευθερωθεί η Μακεδονία, γεννήθηκε Οθωμανός πολίτης (με την βούλα).

    Ναύτης έγραψε:
    29 Ιουν 2023, 10:43
    Σέλευκας έγραψε:
    29 Ιουν 2023, 10:40
    Παιδιά των Οθωμανών τι πάει να πει; Ότι ήμασταν Τούρκοι και το αλλάξαμε σε Έλληνες;
    Σημαίνει ότι αν ψάξεις σε (μεγάλο) βάθος το γενεαλογικό σου δέντρο, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να βρεις κάναν Ομάν ή Σουλεϊμάν πρόγονο.
    Πιθανό ίσως, αλλά όχι απαραίτητο για να ισχύει αυτό που λέει ο Καιρίδης νομίζω. Δεν μίλησε για Τούρκους, για Οθωμανούς μίλησε.
    οχι γιατι αν ειχε καποιος αιμα τουρκου αυτοματως θα ηταν και μουσουλμανος
    και θα ζουσε σε ξεχωριστη κοινοτητα ....χιλιαδες διωξαμε στην τουρκια στην απελευθερωση
    και πολλους απο αυτους αδικα

    Άβαταρ μέλους
    taxalata xalasa
    Δημοσιεύσεις: 16657
    Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

    Re: Βόμβα μέλους Phorum.com.gr!

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 29 Ιουν 2023, 10:51

    Νηματοθέτς ἐν, δράσει
    SpoilerShow
    Εικόνα:smt005::smt005::smt005:
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος taxalata xalasa την 29 Ιουν 2023, 10:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
    𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

    Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

    Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

    Άβαταρ μέλους
    Ναύτης
    Δημοσιεύσεις: 13583
    Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

    Re: Βόμβα μέλους Phorum.com.gr!

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 29 Ιουν 2023, 10:52

    Isildur έγραψε:
    29 Ιουν 2023, 10:46
    Πιθανό ίσως, αλλά όχι απαραίτητο για να ισχύει αυτό που λέει ο Καιρίδης νομίζω. Δεν μίλησε για Τούρκους, για Οθωμανούς μίλησε.
    Ε, μεγάλη πιθανότητα έγραψα κι εγώ λατρεία, άλλωστε προσωπικά, ως γνήσιος, βεριτάμπλ, μασίφ απόγονος των Παλαιολόγων αποτελώ την ζωντανή εξαίρεση!

    :lol::a015:
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ναύτης την 29 Ιουν 2023, 10:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

    Απάντηση


    • Παραπλήσια Θέματα
      Απαντήσεις
      Προβολές
      Τελευταία δημοσίευση

    Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

    Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών