Καμιά σχέση με Ακροδεξιά, θα μάθετε να τη λέτε Ταυτοτική Δεξιά

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
nemo
Δημοσιεύσεις: 7580
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Καμιά σχέση με Ακροδεξιά, θα μάθετε να τη λέτε Ταυτοτική Δεξιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 29 Ιουν 2023, 20:20

Αρίστος έγραψε:
29 Ιουν 2023, 19:23
ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Ιουν 2023, 18:53
Νομίζω ότι ο όρος "ελληνοκεντρική δεξιά" είναι πολύ καλύτερος αν και έχει ελάχιστη σχέση -δυστυχώς- με τον ελληνοκεντρισμό του μεσοπολέμου.


Ναι ειναι πολυ καλος, θα κανω μαλιστα μια δοκιμη μηπως τελικα η συγκεκριμενη ονομασια αρεσει στο αναγνωστικο κοινο των εφημεριδων-ιστοσελιδων που γραφω (και που επισης γραφουν αρκετοι που πολιτευθηκαν με τα τρια κομματα).

Εdit: ισως δεν αρεσει στο στενο ηγετικο πυρηνα της ΝΙΚΗΣ αλλα δεν γινεται να ειναι ολοι ευχαριστημενοι. :003:

.
καλο και πιασαρικο ..να το δοκιμασεις

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71665
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καμιά σχέση με Ακροδεξιά, θα μάθετε να τη λέτε Ταυτοτική Δεξιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 29 Ιουν 2023, 20:23

Αρίστος έγραψε:
29 Ιουν 2023, 19:56
Αμα ειναι να μπλεξουμε με αστερισκους πες μου να μην το κανω.
.
Καμμία σχέση με αστερίσκους.

Μόνον μην πεις ότι ήταν πρόταση από πρώην φιλελε τζημερικιά και νυν νουδουλικό, γιατί θα την απορρίψουν μετά βδελυγμίας. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41817
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Καμιά σχέση με Ακροδεξιά, θα μάθετε να τη λέτε Ταυτοτική Δεξιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 29 Ιουν 2023, 20:25

ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Ιουν 2023, 20:23
Αρίστος έγραψε:
29 Ιουν 2023, 19:56
Αμα ειναι να μπλεξουμε με αστερισκους πες μου να μην το κανω.
.
Καμμία σχέση με αστερίσκους.

Μόνον μην πεις ότι ήταν πρόταση από πρώην φιλελε τζημερικιά και νυν νουδουλικό, γιατί θα την απορρίψουν μετά βδελυγμίας. :lol:


Θα γραψω ενα κειμενο στο οποιο θα πω πως σε συζητηση σε καποιο φορουμ προτιμηθηκε ομοφωνα η ονομασια ελληνοκεντρικη αντι της ταυτοτικης.

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41817
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Καμιά σχέση με Ακροδεξιά, θα μάθετε να τη λέτε Ταυτοτική Δεξιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 29 Ιουν 2023, 20:26

Για τους Σπαρτιατες και τους Βελοπουλικους η ονομασια θα ειναι βουτυρο στο ψωμι τους, προβλημα θα εχουν οι της Νικης που θελουν να ακουγεται και το Ρωμιοι. :lol:

.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 16242
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Καμιά σχέση με Ακροδεξιά, θα μάθετε να τη λέτε Ταυτοτική Δεξιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 29 Ιουν 2023, 20:27

southern έγραψε:
29 Ιουν 2023, 07:28
Αρίστος έγραψε:
29 Ιουν 2023, 07:25
Το Ακροδεξια ειναι υπουλο και υποτιμητικο...

χρησιμοποιειται οπως χρησιμοποιουσαν υποτιμητικα οι Δεξιοι το Ακροαριστερα παλια...

Η σωστη εκφραση ειναι...

Ταυτοτικη Δεξια...

δηλαδη η παραδοσιακη Δεξια που υποστηριζει τις ιδιοτητες της ταυτοτητας καθε λαου με προεξαρχουσα το εθνος.

Δεν αφορα μονο τα τρια πλεον κοινοβουλευτικα κομματα της Ελλαδας αλλα και τη Μελονι στην Ιταλια, τη Λεπεν στη Γαλλια, το Vox στην Ισπανια, τον Ορμπαν στην Ουγγαρια και τον Τραμπ στην Αμερικη.

Τον ορο τον χρησιμοποιει ο Κοττακης με θετικη χροια.

Ρυθμιστής η ταυτοτική Δεξιά

https://www.newsbreak.gr/apopseis/48190 ... iki-dexia/

Ενω το νεοταξ πλεον βημα τον χρησιμοποιησε με αρνητικη χροια.

Η «διακήρυξη», η «ταυτοτική Δεξιά» και η υπερσυντηρητική «μαγιά»

https://www.tovima.gr/print/politics/i- ... iki-magia/

.
οι ταυτοτικες πολιτικες ειναι το μελλον της Ευρωπης και της Αμερικης.
Κύλησε ο τεντζερης και βρήκε το καπάκι...
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13916
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Καμιά σχέση με Ακροδεξιά, θα μάθετε να τη λέτε Ταυτοτική Δεξιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 29 Ιουν 2023, 20:29

Αρίστος έγραψε:
29 Ιουν 2023, 20:05
Ναύτης έγραψε:
29 Ιουν 2023, 19:59
Αρίστος έγραψε:
29 Ιουν 2023, 15:54




Δεν ειναι αμφιστομο μαχαιρι. Η Εκκλησια της Ελλαδας επι Τουρκοκρατιας θεωρουσε πως το γενος εχει τριπλη ταυτοτητα, πολιτειακα ηταν απογονοι των Ρωμαιων, φυλετικα απογονοι των Ελληνων και θρησκευτικα ηταν Γραικοι (δηλαδη Ορθοδοξοι που μιλουσαν ελληνικα). Αλλα αυτα εχουν συζητηθει και εξαντληθει σε αλλα νηματα. Η ουσια ειναι οτι η τριπλη αυτη ταυτοτητα επιβιωσε στην πιο σκληρη Τουρκοκρατια και θα ειναι απιστευτη γελοιοτητα να αποδομηθει σημερα απο κατι λιμοκοντορους Νεοταξιτες του Κολωνακιου.

.
:fp:


Μελέτιος Πηγάς Πατριάρχης Αλεξανδρείας, 16ος αιωνας.


"Εσείς είσθε το γένος εκείνο το περιφρονημένον των Ρωμαίων, το οποίον ποτέ εκυρίευσεν όλην την Οικουμένην με την δύναμιν των αρμάτων. Η πρώτη μοναρχία των Περσών μετετέθη εις Αιγυπτίους, από τούς Αιγυπτίους εις Μακεδόνας, οι οποίοι ήσαν Έλληνες, το γνήσιον γένος σας. Από εκείνους δέ εις τους Ρωμαίους, από τους οποίους εσείς και κρατάτε και λέγεσθε. Εσείς είσθε εκείνοι, των οποίων οι πατέρες εφώτισαν την οικουμένην, την Ορθοδοξίαν της Χριστού πίστεως. Τα λείψανα είστε εσείς της βασιλείας των Ρωμαίων, εσείς τα λείψανα της Ορθοδοξίας. Από εσάς όλα τα έθνη, όσα ομολογούσι τον Χριστόν, αναμένουσι να πάρουσι το στερέωμα των δογμάτων της πίστεως και τους θεσμούς των εκκλησιαστικών πράξεων, τα ήθη και την πολιτείαν της θεαρέστου ζωής. Όλος ο κόσμος εις εσάς αναδρανίζει, εσάς ως φως του κόσμου".

Γ. Βαλέτας, Μελέτιος Πηγάς, Χρυσοπηγή, 1958, σελίδα 398.

.
Το γνωρίζω, έχω δει και την σχετική συζήτηση στο νήμα περί Βυζαντίου. Παρατηρείς, φαντάζομαι, ότι η αναφορά έχει να κάνει με τον Αλέξανδρο και τον παραδειγματικό μύθο του (αναφορές στην ελληνιστική γενεολογία γίνονται και στο Ισλάμ). Ωστόσο, το κείμενο είναι προβληματικό, όπως τα περισσότερα κείμενα της εποχής που επιχειρούν να θεμελιώσουν την παράδοση της ρωμιοσύνης. Απ' τη μια γνήσιο γένος (οι Μακεδόνες), απ' την άλλη κρατάτε και λέγεσθαι εκ Ρωμαίων.
Το έγραψα και στο αρχικό ποστ, η ταυτοτική ατζέντα έχει προβληματάκια, ειδικά όταν μιλάμε για την παράδοση της ρωμιοσύνης.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41817
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Καμιά σχέση με Ακροδεξιά, θα μάθετε να τη λέτε Ταυτοτική Δεξιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 29 Ιουν 2023, 20:33

Ναύτης έγραψε:
29 Ιουν 2023, 20:29

Το γνωρίζω, έχω δει και την σχετική συζήτηση στο νήμα περί Βυζαντίου. Παρατηρείς, φαντάζομαι, ότι η αναφορά έχει να κάνει με τον Αλέξανδρο και τον παραδειγματικό μύθο του (αναφορές στην ελληνιστική γενεολογία γίνονται και στο Ισλάμ). Ωστόσο, το κείμενο είναι προβληματικό, όπως τα περισσότερα κείμενα της εποχής που επιχειρούν να θεμελιώσουν την παράδοση της ρωμιοσύνης. Απ' τη μια γνήσιο γένος (οι Μακεδόνες), απ' την άλλη κρατάτε και λέγεσθαι εκ Ρωμαίων.
Το έγραψα και στο αρχικό ποστ, η ταυτοτική ατζέντα έχει προβληματάκια. ειδικά όταν μιλάμε για την παράδοση της ρωμιοσύνης.


Ο ιδιος ο Γενναδιος Σχολαριος επανειλημμενα αναφερεται σε διπλη (και τριπλη ενιοτε) ταυτοτητα με τους ορους Ελληνας και Ρωμιος να εκπροσωπουν τις δυο συνιστωσες της ιδιας ταυτοτητας, ο πρωτος αφορουσε το γενος, ο δευτερος την πολιτειακη ταυτοτητα, το κρατος δηλαδη που ηταν ρωμεϊκο. Και ακριβως οι αποψεις αυτες του Γενναδιου περασαν στους υπολοιπους Πατριαρχες σαν ιερη παρακαταθηκη. Και αν καταργηθηκε το ρωμεικο κρατος παρεμειναν πολιτειακα Ρωμαιοι σαν μελη του Ρουμ Μιλλιετ, ομως σαν Γενος ομολογουσε επισημα η Εκκλησια το Ελληνικον.

..

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71665
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καμιά σχέση με Ακροδεξιά, θα μάθετε να τη λέτε Ταυτοτική Δεξιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 29 Ιουν 2023, 20:39

Αρίστος έγραψε:
29 Ιουν 2023, 20:25
ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Ιουν 2023, 20:23
Αρίστος έγραψε:
29 Ιουν 2023, 19:56
Αμα ειναι να μπλεξουμε με αστερισκους πες μου να μην το κανω.
.
Καμμία σχέση με αστερίσκους.

Μόνον μην πεις ότι ήταν πρόταση από πρώην φιλελε τζημερικιά και νυν νουδουλικό, γιατί θα την απορρίψουν μετά βδελυγμίας. :lol:
Θα γραψω ενα κειμενο στο οποιο θα πω πως σε συζητηση σε καποιο φορουμ προτιμηθηκε ομοφωνα η ονομασια ελληνοκεντρικη αντι της ταυτοτικης.
.
Νομίζω ότι καλύτερα είναι να το συζητήσεις πρώτα εδώ με τους "ταυτοτικούς" πχορουμίτες. Μπορεί να έχουν άλλη άποψη.

Εγώ έκανα απλώς μια πρόταση γιατί ο όρος "ταυτοτική" με παραπέμπει σε μάλλον αόριστους νεολογισμούς, που μου ψιλοσπάνε τα νεύρα. Κάποιοι άλλοι μπορεί να το βλέπουν αλλιώς.

Σε κάθε περίπτωση, το μόνον σίγουρο είναι ότι και ο συγκεκριμένος όρος, μπορεί να εκληφθεί ως μια επίσης παρωχημένη γραφικότητα από τα προχώ αστέρια.

Αλλά σε κάθε περίπτωση δεν έχει την επιθετικότητα του όρου "εθνικισμός" που σε κάποιους ανάβει μόνον αρνητικά λαμπάκια.
Gavalas for President! :grfl:

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35485
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Καμιά σχέση με Ακροδεξιά, θα μάθετε να τη λέτε Ταυτοτική Δεξιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 29 Ιουν 2023, 20:42

Αρίστος έγραψε:
29 Ιουν 2023, 19:56
Αμα ειναι να μπλεξουμε με αστερισκους πες μου να μην το κανω.

.
Eκείνο που πραγματικά μου κάνει εντύπωση είναι η ολοκληρωτική άγνοια για ιδέες και όρους που χαρακτήρισαν το ελληνικό κράτος από την ίδρυσή του έως το 1974 αλλά είπαμε εάν δεν είσαστε αυτοί είσαστε ποτέ δεν θα κάνατα συνεργασία με το κόμμα της Τασίας νομίζοντας ότι είστε και δεξιοί. :D
Ο όρος που ψάχνεις και έχει χρησιμοποιηθεί επίσημα από το κράτος για 150 χρόνια είναι ΕΛΛΗΝΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ.
Η προώθηση του ελληνοχριστιανικού πολιτισμού ήταν στο πρόγραμμα όλων των ελληνικών κομμάτων πλην της αριστεράς μέχρι το 1974.Η Ένωση Κέντρου του Γ.Παπανδρέου το 1964 έβγαλε την εγκύκλιο 1010 που έγραφε ότι σκοπός της παιδείας είναι η διαπαιδαγώγηση με τον ελληνοχριστιανικό πολιτισμό.
Τρία χρόνια αργότερα η 21η Απριλίου κατέλαβε την εξουσία και δημαγώγησε τόσο με τον όρο "Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών" που ο όρος εγκαταλείφθηκε από όλα τα κόμματα μετά το 1974.
Συνεπώς αν θέλετε να είστε σύμφωνα με την παράδοση αυτού του κράτους και να μην μπλέξετε με ρωμιοσύνες και αρχαιολάτρες που πλακώνονται μεταξύ τους ο ενδεδειγμένος όρος είναι ελληνοχριστιανική δεξιά,όρος βεβαρυμένος μεν αλλά με βαρύ όνομα σαν ιστορία. :D
Περιλαμβάνει όλα τα γούστα και τα πιο χριστιανικά σαν του Νατσιού και τα ελληνοκεντρικά των άλλων και φυσικά έχει μαζί του την ιστορία και την επίσημη ιδεολογία του κράτους μέχρι τη μεταπολίτευση.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41817
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Καμιά σχέση με Ακροδεξιά, θα μάθετε να τη λέτε Ταυτοτική Δεξιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 29 Ιουν 2023, 20:43

ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Ιουν 2023, 20:39
Αρίστος έγραψε:
29 Ιουν 2023, 20:25
ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Ιουν 2023, 20:23


Καμμία σχέση με αστερίσκους.

Μόνον μην πεις ότι ήταν πρόταση από πρώην φιλελε τζημερικιά και νυν νουδουλικό, γιατί θα την απορρίψουν μετά βδελυγμίας. :lol:
Θα γραψω ενα κειμενο στο οποιο θα πω πως σε συζητηση σε καποιο φορουμ προτιμηθηκε ομοφωνα η ονομασια ελληνοκεντρικη αντι της ταυτοτικης.
.
Νομίζω ότι καλύτερα είναι να το συζητήσεις πρώτα εδώ με τους "ταυτοτικούς" πχορουμίτες. Μπορεί να έχουν άλλη άποψη.

Εγώ έκανα απλώς μια πρόταση γιατί ο όρος "ταυτοτική" με παραπέμπει σε μάλλον αόριστους νεολογισμούς, που μου ψιλοσπάνε τα νεύρα. Κάποιοι άλλοι μπορεί να το βλέπουν αλλιώς.

Σε κάθε περίπτωση, το μόνον σίγουρο είναι ότι και ο συγκεκριμένος όρος, μπορεί να εκληφθεί ως μια επίσης παρωχημένη γραφικότητα από τα προχώ αστέρια.

Αλλά σε κάθε περίπτωση δεν έχει την επιθετικότητα του όρου "εθνικισμός" που σε κάποιους ανάβει μόνον αρνητικά λαμπάκια.


Δεν χρειαζεται να συζητησω κατι, οποιος προτιμαει το Ταυτοτικη Δεξια απο το Ελληνοκεντρικη μπορει να το δηλωσει, ομως οπως ειπε κι ο nemo το δευτερο ειναι πιο πιασαρικο. Και γιατι ειναι πιασαρικο; Γιατι ειναι πιο ευηχο και γιατι κανει γκελ στο ζητουμενο του ποια τελικα ειναι αυτη η περιφημη ταυτοτητα.

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41817
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Καμιά σχέση με Ακροδεξιά, θα μάθετε να τη λέτε Ταυτοτική Δεξιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 29 Ιουν 2023, 20:47

πατησιωτης έγραψε:
29 Ιουν 2023, 20:42
Αρίστος έγραψε:
29 Ιουν 2023, 19:56
Αμα ειναι να μπλεξουμε με αστερισκους πες μου να μην το κανω.

.
Eκείνο που πραγματικά μου κάνει εντύπωση είναι η ολοκληρωτική άγνοια για ιδέες και όρους που χαρακτήρισαν το ελληνικό κράτος από την ίδρυσή του έως το 1974 αλλά είπαμε εάν δεν είσαστε αυτοί είσαστε ποτέ δεν θα κάνατα συνεργασία με το κόμμα της Τασίας νομίζοντας ότι είστε και δεξιοί. :D
Ο όρος που ψάχνεις και έχει χρησιμοποιηθεί επίσημα από το κράτος για 150 χρόνια είναι ΕΛΛΗΝΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ.
Η προώθηση του ελληνοχριστιανικού πολιτισμού ήταν στο πρόγραμμα όλων των ελληνικών κομμάτων πλην της αριστεράς μέχρι το 1974.Η Ένωση Κέντρου του Γ.Παπανδρέου το 1964 έβγαλε την εγκύκλιο 1010 που έγραφε ότι σκοπός της παιδείας είναι η διαπαιδαγώγηση με τον ελληνοχριστιανικό πολιτισμό.
Τρία χρόνια αργότερα η 21η Απριλίου κατέλαβε την εξουσία και δημαγώγησε τόσο με τον όρο "Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών" που ο όρος εγκαταλείφθηκε από όλα τα κόμματα μετά το 1974.
Συνεπώς αν θέλετε να είστε σύμφωνα με την παράδοση αυτού του κράτους και να μην μπλέξετε με ρωμιοσύνες και αρχαιολάτρες που πλακώνονται μεταξύ τους ο ενδεδειγμένος όρος είναι ελληνοχριστιανική δεξιά,όρος βεβαρυμένος μεν αλλά με βαρύ όνομα σαν ιστορία. :D
Περιλαμβάνει όλα τα γούστα και τα πιο χριστιανικά σαν του Νατσιού και τα ελληνοκεντρικά των άλλων και φυσικά έχει μαζί του την ιστορία και την επίσημη ιδεολογία του κράτους μέχρι τη μεταπολίτευση.


Ο ορος Ελληνοχριστιανισμος καηκε επι χουντας γιατι χρησιμοποιηθηκε καθ' υπερβολην.

Αντιθετα ο ορος ελληνοκεντρικος αποδιδεται κατ΄αρχην στη γενια του 30 οποτε κανεις δεν μπορει να τον κατηγορησει για κατι που παραπεμπει σε φασισμο.

Βεβαια τον χρησιμοποιησαν καποιοι Νεοεθνικοι αλλα φυσικα ο ορος ηταν πολυ ευρυτερος και δεν καταφεραν να τον εγκλωβισουν στο μαντρι τους.

.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35485
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Καμιά σχέση με Ακροδεξιά, θα μάθετε να τη λέτε Ταυτοτική Δεξιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 29 Ιουν 2023, 20:48

Green Dragon έγραψε:
29 Ιουν 2023, 18:46
Εμένα ο όρος 'ταυτοτική δεξιά' δεν μου αρέσει, είναι σα να παίζουμε το παιχνίδι των δικαιωματιστών.
Επειδή ακούς πολλά από την Αμερική και λίγα από τη Γαλλία.Έγραψα πιο πάνω ότι ο σχετικός όρος χρησιμοποιείται στην Αμερική από την αριστερά αμερικανικού τύπου ενώ στη Γαλλία από τη δεξιά για λόγους που ανάγονται στις διαφορετικές δομές των δύο χωρών που τελικά κατά βάθος προέρχονται από τις διαφορές γαλλικής και αμερικανικής επανάστασης,διότι υπάρχουν και διαφορές πέρα από τις ομοιότητες.
Όσο για την Ελλάδα έγραψα και τι ταιριάζει σε αυτή τη χώρα και τι ήταν η ελληνική επανάσταση που ουσιαστικά ήταν εθνοθρησκευτικό κίνημα.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71665
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καμιά σχέση με Ακροδεξιά, θα μάθετε να τη λέτε Ταυτοτική Δεξιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 29 Ιουν 2023, 20:51

Αρίστος έγραψε:
29 Ιουν 2023, 20:43
ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Ιουν 2023, 20:39
Αρίστος έγραψε:
29 Ιουν 2023, 20:25


Θα γραψω ενα κειμενο στο οποιο θα πω πως σε συζητηση σε καποιο φορουμ προτιμηθηκε ομοφωνα η ονομασια ελληνοκεντρικη αντι της ταυτοτικης.
.
Νομίζω ότι καλύτερα είναι να το συζητήσεις πρώτα εδώ με τους "ταυτοτικούς" πχορουμίτες. Μπορεί να έχουν άλλη άποψη.

Εγώ έκανα απλώς μια πρόταση γιατί ο όρος "ταυτοτική" με παραπέμπει σε μάλλον αόριστους νεολογισμούς, που μου ψιλοσπάνε τα νεύρα. Κάποιοι άλλοι μπορεί να το βλέπουν αλλιώς.

Σε κάθε περίπτωση, το μόνον σίγουρο είναι ότι και ο συγκεκριμένος όρος, μπορεί να εκληφθεί ως μια επίσης παρωχημένη γραφικότητα από τα προχώ αστέρια.

Αλλά σε κάθε περίπτωση δεν έχει την επιθετικότητα του όρου "εθνικισμός" που σε κάποιους ανάβει μόνον αρνητικά λαμπάκια.
Δεν χρειαζεται να συζητησω κατι, οποιος προτιμαει το Ταυτοτικη Δεξια απο το Ελληνοκεντρικη μπορει να το δηλωσει, ομως οπως ειπε κι ο nemo το δευτερο ειναι πιο πιασαρικο. Και γιατι ειναι πιασαρικο; Γιατι ειναι πιο ευηχο και γιατι κανει γκελ στο ζητουμενο του ποια τελικα ειναι αυτη η περιφημη ταυτοτητα.
.
Ακριβώς.

Αναφορικά δε με τη ΝΙΚΗ, τί να πω;

Τα είπε μια χαρά ο Γιαννόπουλος.

"Πας παπάς αισθανόμενος ότι είναι πρώτα Χριστιανός και δεύτερα Έλλην, ξουραφισθήτω".
Gavalas for President! :grfl:

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35485
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Καμιά σχέση με Ακροδεξιά, θα μάθετε να τη λέτε Ταυτοτική Δεξιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 29 Ιουν 2023, 20:54

Αρίστος έγραψε:
29 Ιουν 2023, 20:47
Ο ορος Ελληνοχριστιανισμος καηκε επι χουντας γιατι χρησιμοποιηθηκε καθ' υπερβολην.
Έχουν περάσει 50 χρόνια και δεν νομίζω ότι οι περί ου ο λόγος "ταυτοτικοί" είναι τίποτε αντιχουντικοί αντιστασιακοί. :D
Τέλος πάντων δεν θα σας πω τι θα λέτε αλλά δεν είναι τυχαίο ότι αυτός ο όρος επελέγη από τους Έλληνες πολιτικούς για ενάμισυ αιώνα.Δεν είναι μόνο η ελληνική επανάσταση,ήταν η μετέπειτα επέκταση του κράτους και η Μεγάλη Ιδέα που έγιναν στο όνομα του ελληνοχριστιανισμού,ακόμη και η ανταλλαγή των πληθυσμών με βάση το θρήσκευμα με αυτή τη λογική έγινε.
Με βάση τον "ελληνοκεντρισμό" δεν δικαιολογείς την εκδίωξη μουσουλμάνων ελληνόφωνων και την αποδοχή τουρκόφωνων χριστιανών το 1922 αλλά είπαμε ότι θέλεις κάνεις.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41817
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Καμιά σχέση με Ακροδεξιά, θα μάθετε να τη λέτε Ταυτοτική Δεξιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 29 Ιουν 2023, 20:57

ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Ιουν 2023, 20:51
Αρίστος έγραψε:
29 Ιουν 2023, 20:43
ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Ιουν 2023, 20:39


Νομίζω ότι καλύτερα είναι να το συζητήσεις πρώτα εδώ με τους "ταυτοτικούς" πχορουμίτες. Μπορεί να έχουν άλλη άποψη.

Εγώ έκανα απλώς μια πρόταση γιατί ο όρος "ταυτοτική" με παραπέμπει σε μάλλον αόριστους νεολογισμούς, που μου ψιλοσπάνε τα νεύρα. Κάποιοι άλλοι μπορεί να το βλέπουν αλλιώς.

Σε κάθε περίπτωση, το μόνον σίγουρο είναι ότι και ο συγκεκριμένος όρος, μπορεί να εκληφθεί ως μια επίσης παρωχημένη γραφικότητα από τα προχώ αστέρια.

Αλλά σε κάθε περίπτωση δεν έχει την επιθετικότητα του όρου "εθνικισμός" που σε κάποιους ανάβει μόνον αρνητικά λαμπάκια.
Δεν χρειαζεται να συζητησω κατι, οποιος προτιμαει το Ταυτοτικη Δεξια απο το Ελληνοκεντρικη μπορει να το δηλωσει, ομως οπως ειπε κι ο nemo το δευτερο ειναι πιο πιασαρικο. Και γιατι ειναι πιασαρικο; Γιατι ειναι πιο ευηχο και γιατι κανει γκελ στο ζητουμενο του ποια τελικα ειναι αυτη η περιφημη ταυτοτητα.
.
Ακριβώς.

Αναφορικά δε με τη ΝΙΚΗ, τί να πω;

Τα είπε μια χαρά ο Γιαννόπουλος.

"Πας παπάς αισθανόμενος ότι είναι πρώτα Χριστιανός και δεύτερα Έλλην, ξουραφισθήτω".


Θα ειναι σαν πετρα που θα πεσει στα νερα μιας ησυχης λιμνης, γουσταρω να κοψω αντιδρασεις μετα τη δημοσιευση του κειμενου. :lol:

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών