Μαγισσα: Το ελληνικό games of thrones

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Μαδουραίος
Δημοσιεύσεις: 14027
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2021, 19:27

Re: Μαγισσα: Το ελληνικό games of thrones

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαδουραίος » 08 Ιούλ 2023, 23:14

Σενέκας έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 22:51
Feindflug έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 22:46
Μαδουραίος έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 22:14


Ερωτικά μπλεξίματα και έλλειψη σεξουαλικών σκηνών επίσης
:+1:
ξεχάσατε τον καλό γιο, που όμως είναι μέρος της οικογένειας των κακών, και την καλή παραμάνα/καλό θείο που είναι ο μέντορας της πρωταγωνίστριας
Συν τον παπά, τον μπάτσο και τον δήμαρχο

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24403
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Μαγισσα: Το ελληνικό games of thrones

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 08 Ιούλ 2023, 23:26

Σενέκας έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 21:54
Θα το τιμήσω αλλά πάω στοίχημα ότι όπως κάθε ελληνικό σήριαλ, θα ξεκινήσει με μια υποτυπώδη πλοκή και ένα υποτυπώδες σκηνικό για να τραβήξει κόσμο και σύντομα θα γίνει σαπουνόπερα με ερωτικό τρίγωνο και 10 δίωρα επεισόδια τη βδομάδα
Κι εγώ τύπου άγριες μέλισσες το κόβω να καταλήγει, δυστυχώς. Κι εκεινο είχε ξεκινήσει με πολύ τίμιες προσδοκίες για Ελ δεδομένα.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24403
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Μαγισσα: Το ελληνικό games of thrones

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 08 Ιούλ 2023, 23:29

Σενέκας έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 22:58
άτσα και diversity στην ελληνική tv. Θα πάρει φωτιά του τουιτερ :8)

Εικόνα
Ώπα, ανακαλώ! Μιλάμε για πολιτικορθοταδικο Έπος που θα πονέσει τις αντιwokeαδικες σουφρες!
Σαφώς και θα είναι τέλειο, και θα το τιμήσω.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24403
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Μαγισσα: Το ελληνικό games of thrones

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 09 Ιούλ 2023, 00:23

vantono έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 23:26
Σενέκας έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 21:54
Θα το τιμήσω αλλά πάω στοίχημα ότι όπως κάθε ελληνικό σήριαλ, θα ξεκινήσει με μια υποτυπώδη πλοκή και ένα υποτυπώδες σκηνικό για να τραβήξει κόσμο και σύντομα θα γίνει σαπουνόπερα με ερωτικό τρίγωνο και 10 δίωρα επεισόδια τη βδομάδα
Κι εγώ τύπου άγριες μέλισσες το κόβω να καταλήγει, δυστυχώς. Κι εκεινο είχε ξεκινήσει με πολύ τίμιες προσδοκίες για Ελ δεδομένα.
Μόλις διαβασα ότι είναι οι ίδιοι παραγωγοί. Κατάλαβα.
Πάντως έχει δυνατό κάστινγκ. Τριγκου, Νούσιας, Λεχου, για να δούμε πως θα πάει.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11663
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Μαγισσα: Το ελληνικό games of thrones

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 09 Ιούλ 2023, 00:28

vantono έγραψε:
09 Ιούλ 2023, 00:23
vantono έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 23:26
Σενέκας έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 21:54
Θα το τιμήσω αλλά πάω στοίχημα ότι όπως κάθε ελληνικό σήριαλ, θα ξεκινήσει με μια υποτυπώδη πλοκή και ένα υποτυπώδες σκηνικό για να τραβήξει κόσμο και σύντομα θα γίνει σαπουνόπερα με ερωτικό τρίγωνο και 10 δίωρα επεισόδια τη βδομάδα
Κι εγώ τύπου άγριες μέλισσες το κόβω να καταλήγει, δυστυχώς. Κι εκεινο είχε ξεκινήσει με πολύ τίμιες προσδοκίες για Ελ δεδομένα.
Μόλις διαβασα ότι είναι οι ίδιοι παραγωγοί. Κατάλαβα.
Πάντως έχει δυνατό κάστινγκ. Τριγκου, Νούσιας, Λεχου, για να δούμε πως θα πάει.
Θα το δω μόνο αν έχει σκηνή Τριγκου- Λεχου.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23991
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Μαγισσα: Το ελληνικό games of thrones

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 09 Ιούλ 2023, 00:34

Σενέκας έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 21:54
Θα το τιμήσω αλλά πάω στοίχημα ότι όπως κάθε ελληνικό σήριαλ, θα ξεκινήσει με μια υποτυπώδη πλοκή και ένα υποτυπώδες σκηνικό για να τραβήξει κόσμο και σύντομα θα γίνει σαπουνόπερα με ερωτικό τρίγωνο και 10 δίωρα επεισόδια τη βδομάδα
Ακριβώς. Στις ελληνικές δραματικές σειρές, συνήθως στο πρώτο επεισόδιο πεθαίνει κάποιος, ψάχνουν να βρούνε ποιος τον σκότωσε, αλλά κάπου στην πορεία γίνεται της αλλαξοκωλιας το κάγκελο, η έστω, τσάι και συμπάθεια.
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24403
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Μαγισσα: Το ελληνικό games of thrones

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 09 Ιούλ 2023, 00:43

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
09 Ιούλ 2023, 00:28
vantono έγραψε:
09 Ιούλ 2023, 00:23
vantono έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 23:26

Κι εγώ τύπου άγριες μέλισσες το κόβω να καταλήγει, δυστυχώς. Κι εκεινο είχε ξεκινήσει με πολύ τίμιες προσδοκίες για Ελ δεδομένα.
Μόλις διαβασα ότι είναι οι ίδιοι παραγωγοί. Κατάλαβα.
Πάντως έχει δυνατό κάστινγκ. Τριγκου, Νούσιας, Λεχου, για να δούμε πως θα πάει.
Θα το δω μόνο αν έχει σκηνή Τριγκου- Λεχου.
Σιγά μην έχει τέτοια σκηνή, αν είναι από τους παραγωγούς των αγ.μελισσών. Ούτε μια ανθρώπινη βωμολοχία δεν παίζει να έχει.
Στις αγ.μελισσες, οι μόνες βρισιές που θυμάμαι να άκουσα μέχρι τα πρώτα επεισόδια που το έβλεπα τουλάχιστον, ήταν "ανόητος, ανοησία και... κουτουράδα " (λολ)

Παλαιοελλαδίτης
Δημοσιεύσεις: 5481
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 12:51

Re: Μαγισσα: Το ελληνικό games of thrones

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιοελλαδίτης » 09 Ιούλ 2023, 01:21

vantono έγραψε:
09 Ιούλ 2023, 00:43
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
09 Ιούλ 2023, 00:28
vantono έγραψε:
09 Ιούλ 2023, 00:23

Μόλις διαβασα ότι είναι οι ίδιοι παραγωγοί. Κατάλαβα.
Πάντως έχει δυνατό κάστινγκ. Τριγκου, Νούσιας, Λεχου, για να δούμε πως θα πάει.
Θα το δω μόνο αν έχει σκηνή Τριγκου- Λεχου.
Σιγά μην έχει τέτοια σκηνή, αν είναι από τους παραγωγούς των αγ.μελισσών. Ούτε μια ανθρώπινη βωμολοχία δεν παίζει να έχει.
Στις αγ.μελισσες, οι μόνες βρισιές που θυμάμαι να άκουσα μέχρι τα πρώτα επεισόδια που το έβλεπα τουλάχιστον, ήταν "ανόητος, ανοησία και... κουτουράδα " (λολ)
Αντίπαλο δέος στην - επίσης γυρισμένη στη Μάνη - "Γη της ελιάς" ; Για να δούμε!

Εμένα πάντως οι "Άγριες μέλισσες" με απογοήτευσαν. Όσες φορές το είδα δεν άκουσα ούτε ένα άτομο να μιλά με την υπέροχη θεσσαλική προφορά. Ούτε καν ένα "γκαφάλι" δεν πήρε το αυτί μου. :e040:

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24403
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Μαγισσα: Το ελληνικό games of thrones

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 09 Ιούλ 2023, 01:42

Παλαιοελλαδίτης έγραψε:
09 Ιούλ 2023, 01:21
vantono έγραψε:
09 Ιούλ 2023, 00:43
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
09 Ιούλ 2023, 00:28


Θα το δω μόνο αν έχει σκηνή Τριγκου- Λεχου.
Σιγά μην έχει τέτοια σκηνή, αν είναι από τους παραγωγούς των αγ.μελισσών. Ούτε μια ανθρώπινη βωμολοχία δεν παίζει να έχει.
Στις αγ.μελισσες, οι μόνες βρισιές που θυμάμαι να άκουσα μέχρι τα πρώτα επεισόδια που το έβλεπα τουλάχιστον, ήταν "ανόητος, ανοησία και... κουτουράδα " (λολ)
Αντίπαλο δέος στην - επίσης γυρισμένη στη Μάνη - "Γη της ελιάς" ; Για να δούμε!

Εμένα πάντως οι "Άγριες μέλισσες" με απογοήτευσαν. Όσες φορές το είδα δεν άκουσα ούτε ένα άτομο να μιλά με την υπέροχη θεσσαλική προφορά. Ούτε καν ένα "γκαφάλι" δεν πήρε το αυτί μου. :e040:
Ενώ στο σασμό πχ, ακούς κρητική προφορα δηλαδή?
Γενικά στις δραματικές σειρές/ταινίες, δεν βάζουν ποτέ τους ηθοποιούς να μιλουν με τοπική προφορα, προφανώς μάλλον λόγω του "φόβου" μην βγει κωμικό αντί δραματικό προς το κοινό, το όλο εγχείρημα.

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15738
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Μαγισσα: Το ελληνικό games of thrones

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 09 Ιούλ 2023, 09:23

Ζαποτέκος πρέπει να κάνομε νήμα μια review ιστορικής ακρίβειας, ξεκινώντας απο τα κοστούμια, που ομολογώ δεν είναι το φόρτε μου :oops: Μανιάτες με τουρμπάνια όμως; :p2:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15738
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Μαγισσα: Το ελληνικό games of thrones

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 09 Ιούλ 2023, 09:58

ένα πρώτο αρνητικό που παρατηρώ είναι αυτές οι γκέι γενιάδες οι κουρεμένες με wahn.

Εικόνα

που είναι τα περήφανα μουστάκια των μανιατών; :cry

Εικόνα

ο θρύλος λέει ότι ο ηρωικός Κυριακούλης Μαυρομιχάλης έδενε τις μουστάκες του γύρω απο τον λαιμό :o

Εικόνα

@vantono
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 9171
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Μαγισσα: Το ελληνικό games of thrones

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 09 Ιούλ 2023, 10:34

Σενέκας έγραψε:
09 Ιούλ 2023, 09:23
Ζαποτέκος πρέπει να κάνομε νήμα μια review ιστορικής ακρίβειας, ξεκινώντας απο τα κοστούμια, που ομολογώ δεν είναι το φόρτε μου :oops: Μανιάτες με τουρμπάνια όμως; :p2:
Κάπως έτσι θα ήταν :
Εικόνα

Αν θέλουν υπάρχουν πολλά γεγονότα απ' τα οποία μπορούν να εμνευστούν.

Παράδειγμα 1 - διακόρευση
Στις αρχές του 19ου αι. , λίγο πριν την Επανάσταση του '21 , ένας ξέπαπας στην Μάνη είχε έλθει σε ερωτική επαφή με μια κόρη. Για την οικογένεια της κόρης το συμβάν σήκωνε γδικιωμό απ' την οικογένεια του ξέπαπα. Για να μην αλληλοσκοτωθούν οι δύο οικογένειες , ο Κατσής Μαυρομιχάλης , αδελφός του Πετρόμπεη , έπιασε τον ξέπαπα , τον έδεσε και τον άφησε να πεθάνει από πείνα και δίψα στην Αρμενόπετρα της Αποσκιαδερής Μάνης :
Εικόνα

Παράδειγμα 2 - εκλογές 1828
Ο Γεώργιος Ψύλλας που διορίστηκε το 1828 Έκτακτος Επίτροπος Κάτω Μεσσηνίας αναφέρει ότι τον Ιούλιο πήγε στην Καρδαμύλη και έγινε μια εκλογική συγκέντρωση των κατοίκων στον Άγιο Σπυρίδωνα και περιγράφει:

«…διαλυθείσης θορυβοδώς της συνεδριάσεως, είδον και ήκουσα να τρέχωσιν οι άνδρες εις τας οικίας των και, αναβαίνοντες εις τα υπερώα, να παρασκευάζονται εις εμφύλιον πόλεμον. Εν δε τη αμηχανία μου ταύτη βλέπω έμπροσθέν μου γέροντα εν σχήματι ιερέως :vp20: πειρώμενον δια λόγου να με εξάξη της εκπλήξεως :o , ως όντος του συμβαίνοντος εκείνου πράγματος λίαν συνήθους εν τω τόπω και διασκεδασθησομένου παραχρήμα, εάν ληφθώσι τα δείνα και δείνα μέτρα εκ μέρους μου. Μοι διηγήθη δε συγχρόνως ότι καθ’ ημέραν τινα του Πάσχα, ελθών εις την εκκλησίαν δια να κάμη το Χριστός Ανέστη, ότε έδιδον προς αλλήλους τον ασπασμόν, ένας των παρόντων αντί ασπασμού δώσας ράπισμα :vp2: εις τον άλλον, επροκάλεσεν γενικήν σύγκρουσιν και ένοπλον σχεδόν μάχην, «ώστε εγώ», είπεν αφελέστατα ο γέρων, «λαβών ανά χείρας το τούφεκόν μου :lol: , τους εφασκέλωσα :na!: και απήλθον εις την οικίαν μου». Ο δε γέρων ούτος ήτον ο Σεβασμιώτατος Άγιος Ανδρουβίστης(1). Επελθούσης δε μετ’ ου πολύ της ησυχίας δια των προσπαθειών του Επισκόπου τούτου και εμού μεταξύ των κορυφαίων των αντιπάλων κομμάτων Μουρτζίνου και Πιέρου Πατριαρχέα, συνήλθον πάλιν οι εκλογείς και εξεπεραίωσαν τον καταρτισμόν της επαρχιακής δημογεροντίας».

Γ.Ψύλλα, Απομνημονεύματα του βίου μου, σ. 152.


(1)ΘΕΟΚΛΗΤΟΣ ΑΛΕΠΟΥΔΕΑΣ. Επίσκοπος Ανδρούβιστας.Έζησε από το 1757 μέχρι το 1828. Φιλικός(1819).


http://www.etlasp.gr/images/8-h.doc
σελ.335
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24403
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Μαγισσα: Το ελληνικό games of thrones

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 09 Ιούλ 2023, 13:10

Σενέκας έγραψε:
09 Ιούλ 2023, 09:58
ένα πρώτο αρνητικό που παρατηρώ είναι αυτές οι γκέι γενιάδες οι κουρεμένες με wahn.

Εικόνα

που είναι τα περήφανα μουστάκια των μανιατών; :cry

Εικόνα

ο θρύλος λέει ότι ο ηρωικός Κυριακούλης Μαυρομιχάλης έδενε τις μουστάκες του γύρω απο τον λαιμό :o

Εικόνα

@vantono
Ο Κούλης οκ, λεβέντης φαίνεται, αλλά ο άλλος τι φάση? Σαν ινσελ της εποχής είναι.
Δεν γαμας ούτε Τριγκου ούτε Λεχου έτσι, δεν είναι πράγματα αυτά.

Αυτός εκεί δεξιά πάντως, που έπαιζε και στις άγριες μέλισσες, το ίδιο μούσι είχε από ένα σημείο της σειράς και μετά.
Ο Νούσιας δεν ξέρω τι χιπστεριλικι του τα 'σκασε και είπε να τα αφήσει έτσι.

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15738
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Μαγισσα: Το ελληνικό games of thrones

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 09 Ιούλ 2023, 13:25

vantono έγραψε:
09 Ιούλ 2023, 13:10
Σενέκας έγραψε:
09 Ιούλ 2023, 09:58
ένα πρώτο αρνητικό που παρατηρώ είναι αυτές οι γκέι γενιάδες οι κουρεμένες με wahn.

Εικόνα

που είναι τα περήφανα μουστάκια των μανιατών; :cry

Εικόνα

ο θρύλος λέει ότι ο ηρωικός Κυριακούλης Μαυρομιχάλης έδενε τις μουστάκες του γύρω απο τον λαιμό :o

Εικόνα

@vantono
Ο Κούλης οκ, λεβέντης φαίνεται, αλλά ο άλλος τι φάση? Σαν ινσελ της εποχής είναι.
Δεν γαμας ούτε Τριγκου ούτε Λεχου έτσι, δεν είναι πράγματα αυτά.

Αυτός εκεί δεξιά πάντως, που έπαιζε και στις άγριες μέλισσες, το ίδιο μούσι είχε από ένα σημείο της σειράς και μετά.
Ο Νούσιας δεν ξέρω τι χιπστεριλικι του τα 'σκασε και είπε να τα αφήσει έτσι.
ο Κούλης Μαυρομιχάλης είναι κι εμένα ο αγαπημένος μου. Αν εμφανιστεί στη σειρά θα κάνω σταν ακουντ στο τουιτερ. Ο άλλος είναι ο Πετρόμπεης, δε χρειαζόταν κάτι εκτός απο το όνομα για να βρέξει :102: Και οι γιοί του ήταν αντάξιοι του πατρικού ονόματος, αν και ομολογουμένως πιο μετροσέξουαλ απο τη γενιά των οθωμανόπαιδων πατεράδων

Εικόνα

Εικόνα
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 9171
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Μαγισσα: Το ελληνικό games of thrones

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 09 Ιούλ 2023, 13:41

Σενέκας έγραψε:
09 Ιούλ 2023, 13:25
μετροσέξουαλ
Εικόνα
Λογικά κάποιοι γιοι πήραν απ' την μάνα τους , αν πιστέψουμε πως ο Πετρόμπεης ήταν έτσι :
Εικόνα
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών