κουζίνα στη δουλειά

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
The Age of Aquarius
Δημοσιεύσεις: 1848
Εγγραφή: 02 Δεκ 2018, 22:36
Phorum.gr user: The Age of Aquarius

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Age of Aquarius » 19 Ιούλ 2023, 20:48

Υδράργυρος έγραψε:
19 Ιούλ 2023, 15:13
White collar problems
Το πραγματικό ερώτημα είναι αν ο ενάγων παίρνει panadol ή ibuprofen

Άβαταρ μέλους
Evritis
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 14 Φεβ 2021, 17:14

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Evritis » 19 Ιούλ 2023, 21:42

Feindflug έγραψε:
19 Ιούλ 2023, 17:19
Υδράργυρος έγραψε:
19 Ιούλ 2023, 15:13
White collar problems
Άστα να πάνε, τύπε.

Ευτυχώς εμείς που ψάχνουμε που να κατουρήσουμε και παίρνουμε φαγητό και νερό από το σπίτι, δεν έχουμε τέτοια προβλήματα.
:+1:

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23709
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 19 Ιούλ 2023, 21:46

foscilis έγραψε:
19 Ιούλ 2023, 20:42
vantono έγραψε:
19 Ιούλ 2023, 18:35
Awesomatic έγραψε:
19 Ιούλ 2023, 15:10
Θα περάσει το καλοκαίρι και θα ξεχάσουν διατροφές και λοιπές αηδίες. Τώρα είναι στο καλοκαιρινό feedback loop που ενισχύει η μία την άλλη με τις αηδίες τους.
Η πλάκα ειναι ότι όλες αυτές με αυτά που διαβάζω στο op, παω στοιχημα οτι τρώνε τουλαχιστον 4 γεύματα τη μερα, πράγμα που μονο διατροφή δεν ειναι και μόνο στο χάσιμο λίπους/κιλών δεν βοηθάει.

Αν ακους και υπερψεκιές για χυμους που χανουν βιταμινες και καρκινογόνα θερμος, καταλαβαίνεις με τι έχεις να κάνεις.
Η συγκεκριμενη ειναι περιπτωσαρα, ειναι αυτη η φιλη μας η λεσβια γενικα οκ ατομο αλλα εντελως παλαβη και τα τελευταια χρονια που πενηνταρισε εχει ξεφυγει τελειως με ψυχαναγκαστικα, μικροβιοφοβια, συνωμοσιολογιες, φρικτες καΐλες συν οτι εχει μισοκουφαθει. Ταυτοχρονα αυτοθαυμαζεται "φτου μου δε μοιαζω για 30;" στο οποιο ειναι πολυ απλα αδυνατο να μην απαντησεις "εισαι με τα καλα σου μωρη κωλογρια, για μανα 30αρας μοιαζεις"
Σε ποιο τμήμα είναι;
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15897
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 19 Ιούλ 2023, 21:48

foscilis έγραψε:
19 Ιούλ 2023, 14:58
Εκεί που δουλεύει η γονέας Α είναι 3-4 θείες που την έχουν δει υγιεινή διατροφή με αποτέλεσμα στην κουζινίτσα να κάθονται και να φτιάχνουν πολύπλοκες σαλάτες, χυμούς και τέτοιες μαλακίες κυρίως με φρέσκα λαχανικά και φρούτα και γενικά ακατέργαστες πρώτες ύλες. Απ' ό,τι κατάλαβα αυτό προκαλεί τέσσερα προβλήματα:
- Το ψυγείο είναι τίγκα, φέρνει ξερωγω η άλλη ένα ολόκληρο μαρούλι για να κόψει σαλάτα ή έχει ένα κεφάλι ένταμ στο ψυγείο όλη την εβδομάδα και κόβει φέτες on demand.
- Δεσμεύουν την κουζίνα για τρομερά πολλή ώρα, δηλαδή για μισή ώρα δε μπορείς ας πούμε να μπεις να φτιάξεις έναν καφέ γιατί είναι μέσα η χοντροκώλα από το HR που πλένει καθαρίζει και ψιλοκόβει ζαρζαβατικά ή η παλαβή του frontdesk που στίβει πορτοκάλια με το χέρι γιατί δεν πιστεύει ούτε καν στους στίφτες.
- Τα αφήνουν όλα εντελώς κώλο οι μισές, χρησιμοποιημένα σκεύη, μαχαίρια, φλούδες, χώματα, κουκούτσια κλπ
- Αλλά κι οι άλλες μισές που τα πετάνε, μιλάμε για πολύ μεγάλο όγκο σκουπιδιών που συνήθως είναι και πράγματα που σαπίζουν

Τα τελευταία 2 δημιουργούν additional φόρτο εργασίας για τις καθαρίστριες, δηλαδή ενώ κανονικά θα έκαναν ένα πέρασμα για πλύσιμο και κατέβασμα σκουπιδιών το απόγευμα, αναγκάζονται και κάνουν τρία, μετά τις πρωινές πορτοκαλάδες, τις μεσημεριανές σαλάτες και τα απογευματινά σαντουιτσάκια/φρουτοσαλάτες.

Η καινούρια διεύθυνση έχει αποφασίσει να τους βάλει κωλόχερο και ήδη είχαμε τα πρώτα ξεσπάσματα απείρου κάλλους στυλ δε μπορώ να φέρνω την πορτοκαλάδα από το σπίτι μου σε θερμός γιατί όλη η βιταμίνη χάνεται στα πρώτα πενήντα δευτερόλεπτα από το στίψιμο και εξάλλου τα θερμός είναι καρκινογόνα. :)

Η δικιά μου καθαρά ακαδημαϊκή απορία με αφορμή όλο αυτό (η δικιά μου κάνει χρήση μόνο της καφετιέρας) είναι γενικά τι προβλέπει η νομοθεσία; Υπάρχει η έννοια της "λελογισμένης χρήσης κουζίνας" κι αυτές έχουν τρελαθεί από την αγαμία, ή πρόκειται για καπρίτσιο της διεύθυνσης; Ή και τα δύο;
βρωμοφασιστα
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4535
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 19 Ιούλ 2023, 22:24

Να αποφασίσουν αν είναι 50 δευτερόλεπτα ή (όπως μου έλεγε βιγκαν Ιταλίδα πριν χρόνια) 5 λεπτά.

Επίσης αυτό με τα πολλά και μικρά γεύματα το έχω ξανακούσει.

Βρε δαμπαναγαμηθουνε που δεν θα φάω εγώ τα 270γραμμαρια μακαρόνια με τον κιμά μου.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38180
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 19 Ιούλ 2023, 22:25

Feindflug έγραψε:
19 Ιούλ 2023, 17:19
Υδράργυρος έγραψε:
19 Ιούλ 2023, 15:13
White collar problems
Άστα να πάνε, τύπε.

Ευτυχώς εμείς που ψάχνουμε που να κατουρήσουμε και παίρνουμε φαγητό και νερό από το σπίτι, δεν έχουμε τέτοια προβλήματα.
Ταξί για τριαξονικό δικέ μου;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14797
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 20 Ιούλ 2023, 07:16

sys3x έγραψε:
19 Ιούλ 2023, 22:25
Feindflug έγραψε:
19 Ιούλ 2023, 17:19
Υδράργυρος έγραψε:
19 Ιούλ 2023, 15:13
White collar problems
Άστα να πάνε, τύπε.

Ευτυχώς εμείς που ψάχνουμε που να κατουρήσουμε και παίρνουμε φαγητό και νερό από το σπίτι, δεν έχουμε τέτοια προβλήματα.
Ταξί για τριαξονικό δικέ μου;
Τίποτα από τα δύο, δικέ μου.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24718
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 20 Ιούλ 2023, 09:39

Ειναι παρτ τάιμ παιδι-για-ολες-τις-δουλειες αλλα καταληγει να μην κανει σχεδον τιποτα γιατι σπαει ολονων τα νευρα με τη μικροβιοφοβια και την κουφαμαρα.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23117
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 20 Ιούλ 2023, 09:46

αν γλιτώνεις μισή ώρα δουλειά, καλό είναι. κρατάει και περισσότερο από το διάλειμμα για τσιγάρο, και κάνεις καλό στη υγεία σου.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24012
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 20 Ιούλ 2023, 10:10

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 09:46
αν γλιτώνεις μισή ώρα δουλειά, καλό είναι. κρατάει και περισσότερο από το διάλειμμα για τσιγάρο, και κάνεις καλό στη υγεία σου.
Μην τη γλιτώνεις εις βάρος των άλλων όμως. Μπορείς μια χαρά να τη γλιτώνεις και χωρίς να δίνεις στόχο.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23117
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 20 Ιούλ 2023, 10:12

vantono έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 10:10
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 09:46
αν γλιτώνεις μισή ώρα δουλειά, καλό είναι. κρατάει και περισσότερο από το διάλειμμα για τσιγάρο, και κάνεις καλό στη υγεία σου.
Μην τη γλιτώνεις εις βάρος των άλλων όμως. Μπορείς μια χαρά να τη γλιτώνεις και χωρίς να δίνεις στόχο.
εις βάρος της εργοδοσίας, η οποία δεν μπορεί να κάνει τίποτα, γιατί θα κατηγορηθεί για veganshaming.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24012
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 20 Ιούλ 2023, 10:18

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 10:12
vantono έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 10:10
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 09:46
αν γλιτώνεις μισή ώρα δουλειά, καλό είναι. κρατάει και περισσότερο από το διάλειμμα για τσιγάρο, και κάνεις καλό στη υγεία σου.
Μην τη γλιτώνεις εις βάρος των άλλων όμως. Μπορείς μια χαρά να τη γλιτώνεις και χωρίς να δίνεις στόχο.
εις βάρος της εργοδοσίας, η οποία δεν μπορεί να κάνει τίποτα, γιατί θα κατηγορηθεί για veganshaming.
Μακάρι να ηταν μονο εις βάρος της εργοδοσίας. Ειναι και εις βάρος των συναδέλφων τους, όταν θελει καποιος να παει να φτιαξει καφέ και δεν μπορεί να παει στην καφετιέρα επειδη εκεινο το σημείο το εχουν πιάσει 5 παλαβές που στις 10 το πρωί κόβουν μαρούλια, λάχανα και άισμπεργκ (γιατι χωρίς αμφιβολία τέτοια κόβουνε. Κάτι μου λέει πως δεν ειναι και πολύ διατροφικά ψαγμένες για να κόβουν κανένα σπανάκι ή παντζάρι).

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7967
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 20 Ιούλ 2023, 10:40

Κανονικά θα έπρεπε να χαίρεστε. Θα αύξανα το όριο σε δύο και τρεις ώρες καθημερινά, να μαγειρεύουν και για το σπίτι.
Το περπάτημα που αναφέρθηκε, επίσης χρειάζεται αν πρόκειται για 10ωρο ή παραπάνω.
Αργία μήτηρ πάσης κακίας.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 20 Ιούλ 2023, 15:25

vantono έγραψε:
19 Ιούλ 2023, 18:35
Awesomatic έγραψε:
19 Ιούλ 2023, 15:10
Θα περάσει το καλοκαίρι και θα ξεχάσουν διατροφές και λοιπές αηδίες. Τώρα είναι στο καλοκαιρινό feedback loop που ενισχύει η μία την άλλη με τις αηδίες τους.
Η πλάκα ειναι ότι όλες αυτές με αυτά που διαβάζω στο op, παω στοιχημα οτι τρώνε τουλαχιστον 4 γεύματα τη μερα, πράγμα που μονο διατροφή δεν ειναι και μόνο στο χάσιμο λίπους/κιλών δεν βοηθάει.

Αν ακους και υπερψεκιές για χυμους που χανουν βιταμινες και καρκινογόνα θερμος, καταλαβαίνεις με τι έχεις να κάνεις.
Τι λες μωρέ; Οι περισσότερες διατροφές έχουν πάνω από 4 γεύματα τη μέρα (για την ακρίβεια, 5 το πιο συνηθισμένο).
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24012
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 20 Ιούλ 2023, 15:42

Isildur έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 15:25
vantono έγραψε:
19 Ιούλ 2023, 18:35
Awesomatic έγραψε:
19 Ιούλ 2023, 15:10
Θα περάσει το καλοκαίρι και θα ξεχάσουν διατροφές και λοιπές αηδίες. Τώρα είναι στο καλοκαιρινό feedback loop που ενισχύει η μία την άλλη με τις αηδίες τους.
Η πλάκα ειναι ότι όλες αυτές με αυτά που διαβάζω στο op, παω στοιχημα οτι τρώνε τουλαχιστον 4 γεύματα τη μερα, πράγμα που μονο διατροφή δεν ειναι και μόνο στο χάσιμο λίπους/κιλών δεν βοηθάει.

Αν ακους και υπερψεκιές για χυμους που χανουν βιταμινες και καρκινογόνα θερμος, καταλαβαίνεις με τι έχεις να κάνεις.
Τι λες μωρέ; Οι περισσότερες διατροφές έχουν πάνω από 4 γεύματα τη μέρα (για την ακρίβεια, 5 το πιο συνηθισμένο).
Οι διατροφές των μποντυ μπιλντερς που είναι και σε φάση όγκου λες ε? Σωστά, συμφωνώ.
Αν μιλάς για νορμάλ άτομα που θέλουν να χάσουν κιλά (και όχι να πάρουν), δεν νομίζω.

Η σύγχρονη επιστήμη της διατροφής/διατροφολογιας κτλ, την έχει απορρίψει πλήρως τη θεωρία των 5-10-20 "μικρών και συχνών" (λολ) γευμάτων μέσα στη μέρα, για "χάσιμο λίπους/κιλών". Ποτέ δεν έστεκε, ανέκαθεν.

Δεν ξέρω καν πως επιβλήθηκε και επικράτησε αυτή η παπαρια. Μάλλον κάποιος διατροφολόγος από ΙΕΚ την πέταξε σαν ιδέα και την υιοθέτησαν και τα υπόλοιπα βλητα.

Την έχω δοκιμάσει κι εγώ αυτή τη "διατροφή", και μόνο κιλά δεν έχασα*. Άνοιξε το στομάχι μου και ήθελα να τρώω περισσότερο.

*ηθελημένα βέβαια, ήξερα τι κάνω. Ήθελα να βάλω κιλά, όχι να χάσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών