Πετσόκοψέ τους Κυριάκαρε.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
lagavulis
Δημοσιεύσεις: 285
Εγγραφή: 23 Απρ 2018, 19:04
Phorum.gr user: lagavulis

Re: Πετσόκοψέ τους Κυριάκαρε.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lagavulis » 04 Αύγ 2023, 16:08

EKPLIKTIKOS έγραψε:
04 Αύγ 2023, 15:42
lagavulis έγραψε:
04 Αύγ 2023, 15:38

Αν θέλανε να αφανίσουν τη φοροδιαφυγή, τρόποι υπάρχουν. Αλλά, όπως και με το τσιγάρο σε κλειστούς χώρους, προτιμάνε να βάζουν γελοία μέτρα, για να μαλώνουν και να κουνάνε το δάχτυλο οι (βολε)μέν' του δεν,
και να λένε οι ίδιοι ότι "εμείς πήραμε μέτρα, αλλά οι συστηματικοί κακοπληρωτές -και οι κακοί μαγαζάτορες- δε συμμορφώνονται".
Για πες τους τρόπους. Συγκεκριμένα όμως.

Υγ. Καπνιστής να υποθέσω;
Χαμηλό ΦΠΑ και συνεχείς ελέγχους με έμφαση σε τομείς που γίνεται πραγματική ζημιά στην οιοκονομία και όχι να συζητάμε για την απόδειξη στη μάσκα του κορονοϊού. Και πρόστιμα ανάλογα με τη δυνητική ζημιά που δημιουργούν στα δημόσια έσοδα. Τι άλλο δηλαδή?
Όταν έχεις 24% καπέλο στο ξεβούλωμα της χέστρας, τι περιμένεις? Να επιμείνω να πληρώσω 62,3145234123€ αντί για 50, για να κοιμηθώ χωρίς τύψεις το βράδυ?
Προτιμώ να δώσω μπουρμπουάρ στο παιδί που έκανε καλή δουλειά και συμμάζεψε το χάος που δημιούργησε μέσα στο μπάνιο πριν φύγει, και να γλιτώσουμε και τη χαρτούρα. Ή στον ταρίφα που ήταν κύριος και το ταξί μοσχοβολούσε και δεν είχε Παντελίδη στο ράδιο, να μου πει 4,3€ και να του δώσω ένα τάληρο με όλη μου την καρδιά, γιατί τρώνε και πολύ σκατό, πέρα από τη μαλακία που τους δέρνει τους περισσότερους κάποιους.

Όχι, δεν καπνίζω. Αλλά ξενερώνω όταν βλέπω τοξικούς ανθρώπους που πίνουν σόδα στιμμένο να κάνουν φασαρία σε μπαρ αργάμιση επειδή κάποιοι έβγαλαν τσιγάρο για να απολαύσουν το 4ο ουίσκι τους.

Κάπου πρέπει να μπαίνει μία γραμμή, σε όλα τα πράγματα, γιατί καταντάμε να γινόμαστε γραφικοί.
Και αυτό πάει και στη γνωστή καραμέλα "στην τάδε χώρα του εξωτερικού ισχύει αυτό και εκείνο". Στα παπάρια μας βασικά.

Εγώ θέλω να μπαίνω σε μία μπαρούκλα στις 2 μετά τα μεσάνυχτα να ακούσω μία σαξοφωνάρα και να μη βλέπω στο μισό μέτρο από τον καπνό. Δε με ενδιαφέρει αν στη Ζυρίχη κοιμούνται από τις 19:30.
Αν η γυναίκα μου μείνει έγκυος και θέλει έξοδο, θα την πάω για μία πάστα και θα γυρίσουμε εγκαίρως να δούμε Σαρβάιβορ σπίτι μας. Δε θα πρήξω τα μεζέα κανενός συνανθρώπου.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29996
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Πετσόκοψέ τους Κυριάκαρε.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 04 Αύγ 2023, 16:08

Isildur έγραψε:
04 Αύγ 2023, 15:32
Otto Weininger έγραψε:
04 Αύγ 2023, 13:22
Ναι, αλλά να βάλουν και ελάχιστο ποσό (πχ 10€) όπου υποχρεωτικά θα πληρώνουν με μετρητά.

Έχει γαμηθεί ο κάθε φτωχοπουστας να ζητάει να πληρώσει μια μάσκα πχ με κάρτα.
Και γιατί σ' ενοχλεί αυτό; Εννοώ, πέρα από το ότι αναγκάζεσαι να κόψεις παραστατικό για τα πάντα, αν αυτό είναι πρόβλημα βέβαια.

Κατά τ' άλλα, γιατί όχι κάρτα ακόμα και για δέκα σέντσια, τι αλλάζει;

Προσωπικά, τους ζητάω πάρα πολλές φορές εγώ ο ίδιος κάρτα για μικροποσά, προκειμένου να μην έχω πρόβλημα με κέρματα, ρέστα κλπ.
Ούτως ή άλλως κόβω για τα πάντα. Αλλά με πολλές κάρτες μπαίνω μέσα όταν χτυπάω τα 10λεπτα.

Βρήκα λύση βέβαια. Μάσκες σε πακέτα των 10 και τέλος.
Μόνο σύριγγες στα ζάκια τσάμπα.


Το ίδιο με εκνευρίζουν και όταν έρχονται με 50αρικο και μου λένε "μια χειρουργική μάσκα".


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Πετσόκοψέ τους Κυριάκαρε.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 04 Αύγ 2023, 18:22

Otto Weininger έγραψε:
04 Αύγ 2023, 16:03
plouf έγραψε:
04 Αύγ 2023, 14:11
Otto Weininger έγραψε:
04 Αύγ 2023, 13:22
Ναι, αλλά να βάλουν και ελάχιστο ποσό (πχ 10€) όπου υποχρεωτικά θα πληρώνουν με μετρητά.

Έχει γαμηθεί ο κάθε φτωχοπουστας να ζητάει να πληρώσει μια μάσκα πχ με κάρτα.
Θα βελάξετε φαρμακοτρίφτες θα συμμορφωθείτε θέλετε δεν θέλετε. :c020:
Είσαι ηλίθιος; Σε νήμα για φοροδιαφυγή λες ότι θα βελαξουμε εμείς;
Εγώ στηρίζω ολόψυχα πάντως για όλους ακόμα και οι αγρότες όπως εγώ θα
βελαξουμε δεν βγάζω τον εαυτό μου απέξω. :D

nemo
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Πετσόκοψέ τους Κυριάκαρε.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 04 Αύγ 2023, 18:26

Otto Weininger έγραψε:
04 Αύγ 2023, 13:22
Ναι, αλλά να βάλουν και ελάχιστο ποσό (πχ 10€) όπου υποχρεωτικά θα πληρώνουν με μετρητά.

Έχει γαμηθεί ο κάθε φτωχοπουστας να ζητάει να πληρώσει μια μάσκα πχ με κάρτα.
το εχω δει και μου ερχεται να σπαζω κεφαλια :cry

nemo
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Πετσόκοψέ τους Κυριάκαρε.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 04 Αύγ 2023, 18:29

lagavulis έγραψε:
04 Αύγ 2023, 16:08
EKPLIKTIKOS έγραψε:
04 Αύγ 2023, 15:42
lagavulis έγραψε:
04 Αύγ 2023, 15:38

Αν θέλανε να αφανίσουν τη φοροδιαφυγή, τρόποι υπάρχουν. Αλλά, όπως και με το τσιγάρο σε κλειστούς χώρους, προτιμάνε να βάζουν γελοία μέτρα, για να μαλώνουν και να κουνάνε το δάχτυλο οι (βολε)μέν' του δεν,
και να λένε οι ίδιοι ότι "εμείς πήραμε μέτρα, αλλά οι συστηματικοί κακοπληρωτές -και οι κακοί μαγαζάτορες- δε συμμορφώνονται".
Για πες τους τρόπους. Συγκεκριμένα όμως.

Υγ. Καπνιστής να υποθέσω;
Χαμηλό ΦΠΑ και συνεχείς ελέγχους με έμφαση σε τομείς που γίνεται πραγματική ζημιά στην οιοκονομία και όχι να συζητάμε για την απόδειξη στη μάσκα του κορονοϊού. Και πρόστιμα ανάλογα με τη δυνητική ζημιά που δημιουργούν στα δημόσια έσοδα. Τι άλλο δηλαδή?
Όταν έχεις 24% καπέλο στο ξεβούλωμα της χέστρας, τι περιμένεις? Να επιμείνω να πληρώσω 62,3145234123€ αντί για 50, για να κοιμηθώ χωρίς τύψεις το βράδυ?
Προτιμώ να δώσω μπουρμπουάρ στο παιδί που έκανε καλή δουλειά και συμμάζεψε το χάος που δημιούργησε μέσα στο μπάνιο πριν φύγει, και να γλιτώσουμε και τη χαρτούρα. Ή στον ταρίφα που ήταν κύριος και το ταξί μοσχοβολούσε και δεν είχε Παντελίδη στο ράδιο, να μου πει 4,3€ και να του δώσω ένα τάληρο με όλη μου την καρδιά, γιατί τρώνε και πολύ σκατό, πέρα από τη μαλακία που τους δέρνει τους περισσότερους κάποιους.

Όχι, δεν καπνίζω. Αλλά ξενερώνω όταν βλέπω τοξικούς ανθρώπους που πίνουν σόδα στιμμένο να κάνουν φασαρία σε μπαρ αργάμιση επειδή κάποιοι έβγαλαν τσιγάρο για να απολαύσουν το 4ο ουίσκι τους.

Κάπου πρέπει να μπαίνει μία γραμμή, σε όλα τα πράγματα, γιατί καταντάμε να γινόμαστε γραφικοί.
Και αυτό πάει και στη γνωστή καραμέλα "στην τάδε χώρα του εξωτερικού ισχύει αυτό και εκείνο". Στα παπάρια μας βασικά.

Εγώ θέλω να μπαίνω σε μία μπαρούκλα στις 2 μετά τα μεσάνυχτα να ακούσω μία σαξοφωνάρα και να μη βλέπω στο μισό μέτρο από τον καπνό. Δε με ενδιαφέρει αν στη Ζυρίχη κοιμούνται από τις 19:30.
Αν η γυναίκα μου μείνει έγκυος και θέλει έξοδο, θα την πάω για μία πάστα και θα γυρίσουμε εγκαίρως να δούμε Σαρβάιβορ σπίτι μας. Δε θα πρήξω τα μεζέα κανενός συνανθρώπου.
:+1:

Άβαταρ μέλους
Πρετεντέρης
Δημοσιεύσεις: 11941
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 14:13
Phorum.gr user: Φωτιά στα τόπια
Τοποθεσία: Μακεδονία ξακουστή

Re: Πετσόκοψέ τους Κυριάκαρε.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πρετεντέρης » 04 Αύγ 2023, 18:58

nowhere έγραψε:
04 Αύγ 2023, 14:36
άνθρωπε μου δεν πληρώνει ο υδραυλικός το φπα,εσύ το πληρώνεις
Ο υδραυλικός τα παίρνει όλα μαύρα. Οι εε δηλώνουν μέχρι 10000 ευρώ εισόδημα οι 8/10.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον Τσιπρισμό.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29725
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Πετσόκοψέ τους Κυριάκαρε.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 04 Αύγ 2023, 19:03

talaipwros έγραψε:
04 Αύγ 2023, 14:22
zteo έγραψε:
04 Αύγ 2023, 14:12
Εάν ο Κούλης θελήσει να χτυπήσει την φοροδιαφυγή μπορεί να το κάνει με τίμημα την απώλεια της εξουσίας.
Εχουνε γνώσιν τα εκατομμυρια των Ελληνων ψηφοφορων του εξωτερικού που θα ψηφίσουν αναγέννηση του Έθνους.

Εικόνα
Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Πετσόκοψέ τους Κυριάκαρε.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 04 Αύγ 2023, 19:04

plouf έγραψε:
04 Αύγ 2023, 18:22
Otto Weininger έγραψε:
04 Αύγ 2023, 16:03
plouf έγραψε:
04 Αύγ 2023, 14:11


Θα βελάξετε φαρμακοτρίφτες θα συμμορφωθείτε θέλετε δεν θέλετε. :c020:
Είσαι ηλίθιος; Σε νήμα για φοροδιαφυγή λες ότι θα βελαξουμε εμείς;
Εγώ στηρίζω ολόψυχα πάντως για όλους ακόμα και οι αγρότες όπως εγώ θα
βελαξουμε δεν βγάζω τον εαυτό μου απέξω. :D
ναι αλλα ο κατρουγκαλος

ναι αλλα τα ματωμενα πλεονασματα


κνδ :g030::g030:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Γυφτάκι
Δημοσιεύσεις: 793
Εγγραφή: 10 Ιουν 2023, 16:54

Re: Πετσόκοψέ τους Κυριάκαρε.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γυφτάκι » 04 Αύγ 2023, 19:31

Ε,ναι ,δεν μας άρεσε η συριζαίικη φορομπηξία ,θέλουμε την Κουλική γιατί είναι άλλο όσο να πείς να χώνουν τα βρωμόχερα τους στις τσέπες μας αριστεροί κι άλλο οι...νεοφιλελεύθεροι ..Το κράτος χρειάζεται λεφτά ,μπαγιόκο ,να πληρώνει επιδοματίες ,ΔΥ, κομματόσκυλα ,πελατάκια κάθε είδους , κρατικοδίαιτους επιχειρηματίες ,καλλιτέχνες ,το σπίτι του ηθοποιού κτλ κτλ είναι μεγάλη η λίστα. Καε πως θα κάνουν όλοι αυτοί τη δουλειά τους αν μπορεί να κρύβει ο ένας κι ο άλλος έ; :wave:

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43471
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Πετσόκοψέ τους Κυριάκαρε.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 04 Αύγ 2023, 19:41

Γυφτάκι έγραψε:
04 Αύγ 2023, 19:31
Ε,ναι ,δεν μας άρεσε η συριζαίικη φορομπηξία ,θέλουμε την Κουλική γιατί είναι άλλο όσο να πείς να χώνουν τα βρωμόχερα τους στις τσέπες μας αριστεροί κι άλλο οι...νεοφιλελεύθεροι ..Το κράτος χρειάζεται λεφτά ,μπαγιόκο ,να πληρώνει επιδοματίες ,ΔΥ, κομματόσκυλα ,πελατάκια κάθε είδους , κρατικοδίαιτους επιχειρηματίες ,καλλιτέχνες ,το σπίτι του ηθοποιού κτλ κτλ είναι μεγάλη η λίστα. Καε πως θα κάνουν όλοι αυτοί τη δουλειά τους αν μπορεί να κρύβει ο ένας κι ο άλλος έ; :wave:
Δεν υπάρχει μια φορομπηξια για όλους. Κάποιοι δηλώνουν κάτω από 10000 ευρώ εισόδημα και κάποιοι πληρώνουν τους δικούς τους φόρους αλλά και τους φόρους των πρώτων. Τα υπόλοιπα τα ακούμε βερεσε, ας τα παίρνουν πρώτα δίκαια και εξετάζουμε τι τα κάνουν σε άλλη συζήτηση.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21474
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Πετσόκοψέ τους Κυριάκαρε.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 04 Αύγ 2023, 19:47

Τα μετρητά είναι ελευθερία (από πολλές απόψεις).
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πετσόκοψέ τους Κυριάκαρε.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 04 Αύγ 2023, 19:56

Ωραία "σχέδια" για να χαίρεται ο κάθε πικραμένος.
Κάτι τέτοιο δε πρόκειται να γίνει ποτέ ούτε σε χώρες όπως η Νορβηγία.

Χαρείτε με φήμες, τζάμπα είναι.

Υποθετικά αν σε ένα παράλληλο σύμπαν συμβεί αυτό, θα πέσει μαύρη πείνα σε αυτούς που παρακαλάνε για κατάργηση μετρητών.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Winston Smith
Δημοσιεύσεις: 999
Εγγραφή: 23 Μαρ 2020, 18:19

Re: Πετσόκοψέ τους Κυριάκαρε.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Winston Smith » 04 Αύγ 2023, 19:59

nowhere έγραψε:
04 Αύγ 2023, 14:36
άνθρωπε μου δεν πληρώνει ο υδραυλικός το φπα,εσύ το πληρώνεις
Μια χαρά πληρώνει και ο υδραυλικός το φόρο εισοδήματός του.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27207
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Πετσόκοψέ τους Κυριάκαρε.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 04 Αύγ 2023, 20:00

George_V έγραψε:
04 Αύγ 2023, 13:46

Από τη μια σου λέει το κράτος δίνε κάρτα και όχι μετρητά

Και από την άλλη σου βάζει όριο στη χρήση της κάρτας.

Είχα προ μηνός πάει στο λογιστή για τις δηλώσεις και μου λέει "έχεις γαμηθει να πληρώνεις με κάρτα. Έχει όριο που άμα το περάσεις έχεις φορο/πρόστιμο κτλ. αντε να φω πως θα τα καλύψω όλα αυτά με την καρτα. Δινε μετρητα καλυτερα ειναι."

Δλδ το κράτος δεν ξέρει τι θέλει. Να πληρώνουμε με κάρτα και να κόψουμε τα μετρητά?

Οκ αλλά μη μου βάζεις όριο στο τι μπορώ να πληρώσω με την κάρτα μου.
Κάνεις έξοδα που ξεπερνούν τα δηλωμένα εισοδήματά σου; :smt017
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Γυφτάκι
Δημοσιεύσεις: 793
Εγγραφή: 10 Ιουν 2023, 16:54

Re: Πετσόκοψέ τους Κυριάκαρε.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γυφτάκι » 04 Αύγ 2023, 20:06

sharp έγραψε:
04 Αύγ 2023, 19:47
Τα μετρητά είναι ελευθερία (από πολλές απόψεις).
:smt023

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών