Έχετε όρεξη να αναπτύξετε θέμα εγκληματικότητας;

Υποθέσεις εγκλημάτων και περιστατικά ποινικής φύσης (σοβαρά), όπως δολοφονίες, απαγωγές, υπεξαιρέσεις, ληστείες κ.ά., στην ελληνική κοινωνία.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Έχετε όρεξη να αναπτύξετε θέμα εγκληματικότητας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 03 Σεπ 2023, 18:33

ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Σεπ 2023, 18:15
Χαοτικός έγραψε:
03 Σεπ 2023, 18:13
ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Σεπ 2023, 18:09


Δεν έγραψα ποτέ κάτι τέτοιο. :lol:
Εγώ έτσι κατάλαβα. Βάλε και το ότι αρνήθηκες να μου απαντήσεις όταν σε ρώτησα και μάλιστα με το γνωστό υφάκι, οπότε :102:
Συγνώμη τότε και άκυρο για το σκουπίδι. Παραμένουν όλα τα άλλα περί βλακείας ως προς τις απαντήσεις στο θέμα εδώ. :D
Ρε Χαοτικέ, ειλικρινά την έχεις δει κηδεμόνας μου; Κάνε μου τη χάρη άνθρωπε μου. :e045:
Άσε ρε πετ. :c020:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71611
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Έχετε όρεξη να αναπτύξετε θέμα εγκληματικότητας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Σεπ 2023, 18:36

Είπαμε, οδηγάρα.
Gavalas for President! :grfl:

nemo
Δημοσιεύσεις: 7576
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Έχετε όρεξη να αναπτύξετε θέμα εγκληματικότητας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 03 Σεπ 2023, 19:42

Χαοτικός έγραψε:
03 Σεπ 2023, 17:10
sharp έγραψε:
03 Σεπ 2023, 16:45


Κι έλεγα είσαι κάνα δυο λέβελ από το nemo και τος μαλακίες που γράφει. Βασικά δεν καταλαβαίνει καν τι γράφει' Είναι απλά σε διάθεση να νομίζει ότι συζητάει. Εσύ τουλάχιστον έπιασες κάτι από το θέμα αλλά κόλλησες στη γλίτσα της συνήθειας και της βαριεστιμάρας να ανοίξεις το μυαλό σου.
μια χαρα στα λενε και ο sharp και η γαλη εσυ εισαι απλα αριστερος στουρνος και δεν τα πιανεις :smt005:

οτι λεμε ισχυει κατα περιπτωση -δεν γινεται να εφαρμοσουμε ας πουμε μια "θεραπεια για ολους

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Έχετε όρεξη να αναπτύξετε θέμα εγκληματικότητας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 03 Σεπ 2023, 20:14

Ρε μάζεψε καμιά γόπα να γίνεις χρήσιμος.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7576
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Έχετε όρεξη να αναπτύξετε θέμα εγκληματικότητας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 03 Σεπ 2023, 20:38

Χαοτικός έγραψε:
03 Σεπ 2023, 20:14
Ρε μάζεψε καμιά γόπα να γίνεις χρήσιμος.
οκ μια και σου αρεσουν οι σκεψεις και τα ερωτηματα - θα σε παραδεχτω αν βρεις ενα ερωτημα
που δεν εχει επωθει ποτε και για να σε προλαβω εγω δεν μπορω

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13864
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Έχετε όρεξη να αναπτύξετε θέμα εγκληματικότητας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 03 Σεπ 2023, 23:57

Σκάσανε μύτη οι λέκτορες και οι πρυτάνεις με τις αποψάρες τους. Απαξ και δεν έχεις βιώσει πράγματα, είσαι όξω απ'τον ''χορό''. Οπότε λες και πολλά τραγούδια, ενίοτε παράφωνα.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13864
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Έχετε όρεξη να αναπτύξετε θέμα εγκληματικότητας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 03 Σεπ 2023, 23:59

Χαοτικός , δεν θα μπορέσω να συνεχίσω στο νήμα, διότι μου φέρνει γαμημένες αναμνήσεις και θα ''καώ''.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Έχετε όρεξη να αναπτύξετε θέμα εγκληματικότητας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 04 Σεπ 2023, 02:31

Πασιφάη έγραψε:
03 Σεπ 2023, 23:59
Χαοτικός , δεν θα μπορέσω να συνεχίσω στο νήμα, διότι μου φέρνει γαμημένες αναμνήσεις και θα ''καώ''.
Θα πάμε και σε έννοιες όπως αισθητήρια του σώματος, ορμόνες, ανάπτυξη, μαθησιακά δυναμικά, συγκέντρωση, Δεν είναι μόνο τι τραβήξαμε στο σπίτι μικρά.
Θα βάλουμε αυτό που λέμε "Γεννήθηκε έτσι". Αλλά βέβαια δεν είναι σωστό ως απάντηση. Γεννήθηκε έτσι, ώστε να είναι πρόσφορο έδαφος (ο ίδιος ο οργανισμός του) κι εκεί να αναπτυχθεί μία εγκληματική προσωπικότητα. Μετά θα πάμε στα εκπαιδευτικά συστήματα και στις κουλτούρες. θα πάρουμε δείγμα από το φόρουμ, δηλαδή στάσεις χρηστών και γενικά θα καλύψουμε παράγοντες που αναζωπυρώνουν εγκληματικότητες.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4758
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Έχετε όρεξη να αναπτύξετε θέμα εγκληματικότητας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 04 Σεπ 2023, 05:00

Τέτοιου είδους περιοχές είναι φυτώρια ψήφων. Τους παραχωρείται ημιαυτονομία και σε αντάλλαγμα βγάζουν δημάρχους, περιφερειάρχες και βουλευτές. Η εγκληματικότητα συντηρεί ένα ολόκληρο σύστημα από πίσω, μεγάλο μέρος του οποίου τρέφεται με ευρωκονδύλια για "ευάλωτες κοινωνικές ομάδες". Οι άλλοι κάτοικοι της περιοχής είτε υποφέρουν σαν καλά παιδιά, με βουλωμένο στόμα και ψήφο ίδια με αυτή των ευάλωτων, είτε είναι ρατσιστές, φασίστες, αυτόκλητοι σερίφηδες και νοσταλγοί του Τρίτου Ράιχ. Πλήρης ισορροπία στο οικοσύστημα.

Η μόνη περίπτωση να πετύχαιναν τα συλλαλητήρια για τις ταυτότητες ήταν να έχουν ευάλωτους επικεφαλής. Δεν υπάρχει λόγος όμως. Η ημιαυτονομία κατακτιέται, δεν απονέμεται στον πιο γκρινιάρη.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7576
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Έχετε όρεξη να αναπτύξετε θέμα εγκληματικότητας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 04 Σεπ 2023, 07:52

Χαοτικός έγραψε:
04 Σεπ 2023, 02:31
Πασιφάη έγραψε:
03 Σεπ 2023, 23:59
Χαοτικός , δεν θα μπορέσω να συνεχίσω στο νήμα, διότι μου φέρνει γαμημένες αναμνήσεις και θα ''καώ''.
Θα πάμε και σε έννοιες όπως αισθητήρια του σώματος, ορμόνες, ανάπτυξη, μαθησιακά δυναμικά, συγκέντρωση, Δεν είναι μόνο τι τραβήξαμε στο σπίτι μικρά.
Θα βάλουμε αυτό που λέμε "Γεννήθηκε έτσι". Αλλά βέβαια δεν είναι σωστό ως απάντηση. Γεννήθηκε έτσι, ώστε να είναι πρόσφορο έδαφος (ο ίδιος ο οργανισμός του) κι εκεί να αναπτυχθεί μία εγκληματική προσωπικότητα. Μετά θα πάμε στα εκπαιδευτικά συστήματα και στις κουλτούρες. θα πάρουμε δείγμα από το φόρουμ, δηλαδή στάσεις χρηστών και γενικά θα καλύψουμε παράγοντες που αναζωπυρώνουν εγκληματικότητες.
με βαζεις σε σκεψεις αν εννοησα αυτο που εσυ εννοεις ..εγω εχω καταληξει παντως
σε συμπερασματα και για να δω τι θα αλλαξει απο αυτα συνεχισε !

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71611
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Έχετε όρεξη να αναπτύξετε θέμα εγκληματικότητας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Σεπ 2023, 10:15

Rakomelofronas έγραψε:
04 Σεπ 2023, 05:00
Τέτοιου είδους περιοχές είναι φυτώρια ψήφων. Τους παραχωρείται ημιαυτονομία και σε αντάλλαγμα βγάζουν δημάρχους, περιφερειάρχες και βουλευτές. Η εγκληματικότητα συντηρεί ένα ολόκληρο σύστημα από πίσω, μεγάλο μέρος του οποίου τρέφεται με ευρωκονδύλια για "ευάλωτες κοινωνικές ομάδες". Οι άλλοι κάτοικοι της περιοχής είτε υποφέρουν σαν καλά παιδιά, με βουλωμένο στόμα και ψήφο ίδια με αυτή των ευάλωτων, είτε είναι ρατσιστές, φασίστες, αυτόκλητοι σερίφηδες και νοσταλγοί του Τρίτου Ράιχ. Πλήρης ισορροπία στο οικοσύστημα.

Η μόνη περίπτωση να πετύχαιναν τα συλλαλητήρια για τις ταυτότητες ήταν να έχουν ευάλωτους επικεφαλής. Δεν υπάρχει λόγος όμως. Η ημιαυτονομία κατακτιέται, δεν απονέμεται στον πιο γκρινιάρη.
Ακριβώς. Αναφορικά δε με τις προσεγγίσεις των ανθρωπιστικών επιστημών που μελετούν τον παράγοντα "εγκληματικότητα" η φάση είναι "Γιάννης κερνάει, Γιάννης πίνει".

Σαφώς και είναι κατανοητή η παραβατικότητα κάποιου που "πεινάει". Όταν όμως σ' αυτόν που πεινάει προσφέρονται στο πλαίσιο της ενσωμάτωσης δυνατότητες για εκπαίδευση, εργασία, επιδόματα κλπ όπως σε όλες τις άλλες ευάλωτες οικονομικά ομάδες για ένα χ χρονικό διάστημα που είναι επαρκέστατο ως δείγμα στατιστικής για την όποια πρόοδο και δεν αλλάζει κάτι συγκεκριμένο, τότε συμβαίνει κάτι άλλο.

Και αντί να αντιμετωπισθεί το γιατί σ' αυτό το κάτι άλλο, ενδυναμώνεται η προσπάθεια συγκάλυψης του, μεταφέροντας το παραβατικό στοιχείο σ' αυτούς που αντιδρούν στην εγκληματικότητα.

Γιατί; Γιατί συμβαίνει αυτό που ανέφερες, είναι πολλά τα λεφτά και οι ψήφοι.
Gavalas for President! :grfl:

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Έχετε όρεξη να αναπτύξετε θέμα εγκληματικότητας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 04 Σεπ 2023, 10:35

Χαοτικός έγραψε:
30 Αύγ 2023, 13:19
Ναι γιατί όχι;
Σκέφτομαι όμως ότι μικρός δεν είχα πρότυπα. ούτε καν τη διαδικασία του να προσανατολιστώ στο να έχω κάποιο πρότυπο. Η αμέλεια από την οικογένειά μου ήταν το οικόσημό της και υπήρξε και κακοποίηση. Δεν έγινα εγκληματίας (Ακόμα τουλάχισατον :003: )
Αρα υπάρχει ακόμα ελπίδα! :P

Και ο Γιάννης Αγιάννης εγκληματίας ήταν

Εγω νομίζω
70% γονείς - εγκληματικό περιβάλλον
40% γονεις - αμέλεια
60% κράτος - συνθήκες φτώχειας/εξαθλίωσης
<5% - εξ αρχης κωλόπαιδο, δεν υπήρχε άλλη περίπτωση
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71611
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Έχετε όρεξη να αναπτύξετε θέμα εγκληματικότητας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Σεπ 2023, 10:38

Imperium έγραψε:
04 Σεπ 2023, 10:35
Χαοτικός έγραψε:
30 Αύγ 2023, 13:19
Ναι γιατί όχι;
Σκέφτομαι όμως ότι μικρός δεν είχα πρότυπα. ούτε καν τη διαδικασία του να προσανατολιστώ στο να έχω κάποιο πρότυπο. Η αμέλεια από την οικογένειά μου ήταν το οικόσημό της και υπήρξε και κακοποίηση. Δεν έγινα εγκληματίας (Ακόμα τουλάχισατον :003: )
Αρα υπάρχει ακόμα ελπίδα! :P

Και ο Γιάννης Αγιάννης εγκληματίας ήταν

Εγω νομίζω
70% γονείς - εγκληματικό περιβάλλον
40% γονεις - αμέλεια
60% κράτος - συνθήκες φτώχειας/εξαθλίωσης
<5% - εξ αρχης κωλόπαιδο, δεν υπήρχε άλλη περίπτωση
Ρίξε μια ματιά στα ποσοστά. :)
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71611
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Έχετε όρεξη να αναπτύξετε θέμα εγκληματικότητας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Σεπ 2023, 11:08

Σε κάθε περίπτωση, με βάση τα ποσοστά του Imperium, δίνω και τη δική μου εκτίμηση.

60% γονείς - εγκληματικό περιβάλλον λόγω φτώχειας/εξαθλίωσης/άγνοιας
35% γονεις - αμέλεια λόγω αδιαφορίας/εγωϊσμού/φόβου/αντιαυταρχικής στάσης που δεν μαθαίνει στο παιδί το τι σημαίνει όρια, ανεξαρτήτως οικονομικής κατάστασης των γονέων
<5% - εξ αρχης κωλόπαιδο, δεν υπήρχε άλλη περίπτωση


Τελείως συνοπτική προσέγγιση, έτσι;
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13864
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Έχετε όρεξη να αναπτύξετε θέμα εγκληματικότητας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 04 Σεπ 2023, 13:57

Χαοτικός έγραψε:
04 Σεπ 2023, 02:31
Πασιφάη έγραψε:
03 Σεπ 2023, 23:59
Χαοτικός , δεν θα μπορέσω να συνεχίσω στο νήμα, διότι μου φέρνει γαμημένες αναμνήσεις και θα ''καώ''.
Θα πάμε και σε έννοιες όπως αισθητήρια του σώματος, ορμόνες, ανάπτυξη, μαθησιακά δυναμικά, συγκέντρωση, Δεν είναι μόνο τι τραβήξαμε στο σπίτι μικρά.
Θα βάλουμε αυτό που λέμε "Γεννήθηκε έτσι". Αλλά βέβαια δεν είναι σωστό ως απάντηση. Γεννήθηκε έτσι, ώστε να είναι πρόσφορο έδαφος (ο ίδιος ο οργανισμός του) κι εκεί να αναπτυχθεί μία εγκληματική προσωπικότητα. Μετά θα πάμε στα εκπαιδευτικά συστήματα και στις κουλτούρες. θα πάρουμε δείγμα από το φόρουμ, δηλαδή στάσεις χρηστών και γενικά θα καλύψουμε παράγοντες που αναζωπυρώνουν εγκληματικότητες.
Εγώ βλέπω πως το νήμα θα πάρει τροπή περίεργη, οπότε προκειμένου να διασφαλίσω την ηρεμία μου και να μην προβώ σε δημοσιεύσεις ''απείρου κάλλους'' και ανταπαντήσεις σε ''γνώστες'' , έφυγα γλαδιόλα μου και τα λέμε σε άλλα νήματα.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εγκληματικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών