Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 01 Νοέμ 2018, 14:14

Το έχω ακούσει από άτομα με διαφορετικέ ιδεολογίες ότι είναι Αλβανοί οι Αρβανίτες. Έχω ακούσει ότι είναι και πούστηδες. Δεν έχω καταλήξει όμως. :102:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

ritzeri

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ritzeri » 01 Νοέμ 2018, 14:17

Τρίχες.
Όπως λέει και στο άρθρο οι Αρβανίτες είναι αρχαίος λαός.
Οι Αλβανοί εμφανίστηκαν στο χώρο πριν λίγους αιώνες και επειδή ήταν αγράμματα βόδια πήραν τη γλώσσα των Αρβανιτών

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 01 Νοέμ 2018, 14:18

Χαοτικός έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 14:14
Το έχω ακούσει από άτομα με διαφορετικέ ιδεολογίες ότι είναι Αλβανοί οι Αρβανίτες. Έχω ακούσει ότι είναι και πούστηδες. Δεν έχω καταλήξει όμως. :102:
Για το πρώτο μπορούμε να συζητήσουμε. Για το δεύτερο γίνεται να μάθεις εύκολα. Αρκεί να πας σε αρβανιτοχώρι και να κατεβάσεις το παντελόνι σου. :P

Άβαταρ μέλους
arvanitis
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 14:46
Phorum.gr user: arvanitis

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από arvanitis » 01 Νοέμ 2018, 14:19

Δεν μπορεί οι αρβανίτες να είναι Αλβανοί διότι απλούστατα οι αρβανίτες προηγήθηκαν ιστορικά των αλβανών.

Τώρα στο ερώτημα αν υπάρχουν συγγενικές καταγωγές

Ναι οι σημερινοί Αλβανοί ηταν παρακλάδι των Αρβανιτών που αμέσως μετά τον Σκερντέμπεη εξισλαμίστηκαν, και με κύρια αφορμή την θρησκευτική τους διαφοροποίηση στο πέρασμα του χρόνου, συγκρούστηκαν μεταξύ τους πολλες φορές.
δεν πιστεύω σε τιποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, ...... είμαι παντρεμένος.

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 01 Νοέμ 2018, 14:20

ritzeri έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 14:17
Τρίχες.
Όπως λέει και στο άρθρο οι Αρβανίτες είναι αρχαίος λαός.
Οι Αλβανοί εμφανίστηκαν στο χώρο πριν λίγους αιώνες και επειδή ήταν αγράμματα βόδια πήραν τη γλώσσα των Αρβανιτών
Ενδιαφέρον. Ποια τα υπολείμματα της γλώσσας των Αλβανών έχουν διασωθεί και από ποια ευρήματα τεκμαίρεται η απότομη πολιτιστική αλλαγή;

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 01 Νοέμ 2018, 14:23

arvanitis έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 14:19
Δεν μπορεί οι αρβανίτες να είναι Αλβανοί διότι απλούστατα οι αρβανίτες προηγήθηκαν ιστορικά των αλβανών.

Τώρα στο ερώτημα αν υπάρχουν συγγενικές καταγωγές

Ναι οι σημερινοί Αλβανοί ηταν παρακλάδι των Αρβανιτών που αμέσως μετά τον Σκερντέμπεη εξισλαμίστηκαν, και με κύρια αφορμή την θρησκευτική τους διαφοροποίηση στο πέρασμα του χρόνου, συγκρούστηκαν μεταξύ τους πολλες φορές.
Εντάξει εξαρτάται την οπτική. Ίδιο φύλο είναι.

ritzeri

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ritzeri » 01 Νοέμ 2018, 14:26

Απο το άρθρο που παρέθεσε ο Γιώργης

Τα Αρβανίτικα δεν είναι διάλεκτος της επίσημης Αλβανικής γλώσσας, αλλά αντίθετα η αρβανίτικη είναι μία αρχαία γλώσσα από την οποία κατάγεται η νεώτερη τοσκική διάλεκτος, που υιοθετήθηκε από το αλβανικό κράτος ως επίσημη γλώσσα του κράτους. Η αρβανίτικη είναι γλώσσα αυτόνομη και η σημερινή αλβανική γλώσσα μία διάλεκτος της.

ritzeri

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ritzeri » 01 Νοέμ 2018, 14:27

Belisarius έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 14:23
arvanitis έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 14:19
Δεν μπορεί οι αρβανίτες να είναι Αλβανοί διότι απλούστατα οι αρβανίτες προηγήθηκαν ιστορικά των αλβανών.

Τώρα στο ερώτημα αν υπάρχουν συγγενικές καταγωγές

Ναι οι σημερινοί Αλβανοί ηταν παρακλάδι των Αρβανιτών που αμέσως μετά τον Σκερντέμπεη εξισλαμίστηκαν, και με κύρια αφορμή την θρησκευτική τους διαφοροποίηση στο πέρασμα του χρόνου, συγκρούστηκαν μεταξύ τους πολλες φορές.
Εντάξει εξαρτάται την οπτική. Ίδιο φύλο είναι.
Όχι, οι Αλβανοί είναι μια μίξη από Έλληνες και Καυκασιους.

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 01 Νοέμ 2018, 14:36

ritzeri έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 14:26
Απο το άρθρο που παρέθεσε ο Γιώργης

Τα Αρβανίτικα δεν είναι διάλεκτος της επίσημης Αλβανικής γλώσσας, αλλά αντίθετα η αρβανίτικη είναι μία αρχαία γλώσσα από την οποία κατάγεται η νεώτερη τοσκική διάλεκτος, που υιοθετήθηκε από το αλβανικό κράτος ως επίσημη γλώσσα του κράτους. Η αρβανίτικη είναι γλώσσα αυτόνομη και η σημερινή αλβανική γλώσσα μία διάλεκτος της.
Η επίσημη Αλβανική υιοθετήθηκε με πολιτική απόφαση εφόσον βοράς και νότος είχαν διαφορετικές διαλέκτους. Δεν ομιλούνταν μόνο Τόσκικα και Γκέγκικα αλλά και ενδιάμεσες διάλεκτοι. Η Αρβανίτες της Ελλάδος δεν μιλούσαν όλοι την ίδια διάλεκτο. Τώρα αν τα Τόσκικα είναι διάλεκτος των Αρβανίτικων ή τα Αρβανίτικα διάλεκτος των Τοσκικών έχει μικρή σημασία.

Αυτό που έχει σημασία είναι πως δεν προκύπτει από πουθενά ότι Αλβανοί που μιλούσαν τρίτη γλώσσα ήρθαν από κάπου και υιοθέτησαν την Αρβανιτική.

Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 01 Νοέμ 2018, 14:36

Γιωργης έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 13:25
Όχι αριστερός. Έχω δηλώσει κοινωνικός κομμουνιστής-κοινωνικός φεμινιστης. Είναι διαφορετικά πράγματα.

Κοινωνικός κομμουνιστής διότι ο κομμουνισμός στην εποχή μας έχει συνδεθεί με τα ανθρώπινα δικαιώματα και είναι αποδεκτός ως κοινωνική ιδεολογία. Είναι συνδεδεμένος με την προοδευτικότητα και σε ένα κοινωνικό σύνολο είναι πολύ προχωρημένο να ταυτίζεσαι με αυτόν. Όμως ο κοινωνικός κομμουνισμός δεν πιστεύει στην κρατικοποίηση. Δηλαδή είμαι υποστηρικτής του κεφαλαίου και εναντιώνομαι στην εργατική τάξη.

Ως κοινωνικός φεμινιστης μπορώ να δηλώνω δημόσια για τα δικαιώματα της γυναίκας ούτως ώστε να προωθώ ένα καλύτερο περιβάλλον για τις γυναίκες. Όμως δεν σημαίνει ότι επικροτώ την ασύδοτη ελευθερία. Δεν θα επιτρέψω για παράδειγμα στη γυναίκα μου να συζητά για οποίο θέμα θέλει εάν βγούμε σε κοινή παρέα. Ούτε θα της επιτρέψω να οδηγήσει το αουντι. Μπορεί εντός οικίας να εκφράζεται ελεύθερα, έξω όμως πρέπει να ακολουθεί συγκεκριμένο πρωτόκολλο συμπεριφοράς όταν είναι μαζί μου γιανπαραδειγμα.
για κοιτάξου στη χούφτα, έχει βγάλει μαλλί ;
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας

Άβαταρ μέλους
arvanitis
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 14:46
Phorum.gr user: arvanitis

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από arvanitis » 01 Νοέμ 2018, 14:36

Belisarius έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 14:23
arvanitis έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 14:19
Δεν μπορεί οι αρβανίτες να είναι Αλβανοί διότι απλούστατα οι αρβανίτες προηγήθηκαν ιστορικά των αλβανών.

Τώρα στο ερώτημα αν υπάρχουν συγγενικές καταγωγές

Ναι οι σημερινοί Αλβανοί ηταν παρακλάδι των Αρβανιτών που αμέσως μετά τον Σκερντέμπεη εξισλαμίστηκαν, και με κύρια αφορμή την θρησκευτική τους διαφοροποίηση στο πέρασμα του χρόνου, συγκρούστηκαν μεταξύ τους πολλες φορές.
Εντάξει εξαρτάται την οπτική. Ίδιο φύλο είναι.
Αφου συμφωνούμε , τι θέλουμε να αποδομήσουμε δεν εχω καταλάβει
δεν πιστεύω σε τιποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, ...... είμαι παντρεμένος.

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4326
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 01 Νοέμ 2018, 14:38

πες ένα αει κίχου εκει περα, που κάθεσαι και δινεις εξηγησεις
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

ritzeri

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ritzeri » 01 Νοέμ 2018, 14:39

Belisarius έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 14:36
ritzeri έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 14:26
Απο το άρθρο που παρέθεσε ο Γιώργης

Τα Αρβανίτικα δεν είναι διάλεκτος της επίσημης Αλβανικής γλώσσας, αλλά αντίθετα η αρβανίτικη είναι μία αρχαία γλώσσα από την οποία κατάγεται η νεώτερη τοσκική διάλεκτος, που υιοθετήθηκε από το αλβανικό κράτος ως επίσημη γλώσσα του κράτους. Η αρβανίτικη είναι γλώσσα αυτόνομη και η σημερινή αλβανική γλώσσα μία διάλεκτος της.
Η επίσημη Αλβανική υιοθετήθηκε με πολιτική απόφαση εφόσον βοράς και νότος είχαν διαφορετικές διαλέκτους. Δεν ομιλούνταν μόνο Τόσκικα και Γκέγκικα αλλά και ενδιάμεσες διάλεκτοι. Η Αρβανίτες της Ελλάδος δεν μιλούσαν όλοι την ίδια διάλεκτο. Τώρα αν τα Τόσκικα είναι διάλεκτος των Αρβανίτικων ή τα Αρβανίτικα διάλεκτος των Τοσκικών έχει μικρή σημασία.

Αυτό που έχει σημασία είναι πως δεν προκύπτει από πουθενά ότι Αλβανοί που μιλούσαν τρίτη γλώσσα ήρθαν από κάπου και υιοθέτησαν την Αρβανιτική.
Φυσικά και ήρθαν από κάπου.
Η λέξη Αλβανός στα μέρη μας εμφανίστηκε πριν μερικούς αιώνες μόνο.
Πως αλλοίως δλδ,με παρθενογεννηση;

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 01 Νοέμ 2018, 14:39

ritzeri έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 14:27
Όχι, οι Αλβανοί είναι μια μίξη από Έλληνες και Καυκασιους.
Η θεωρία αυτή θεωρείται πλέον ξεπερασμένη.

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 01 Νοέμ 2018, 14:40

arvanitis έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 14:36
Αφου συμφωνούμε , τι θέλουμε να αποδομήσουμε δεν εχω καταλάβει
Απλά συζητάμε. Δε σημαίνει ότι δε μπορούμε να καταλήξουμε σε συμφωνία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών