Επιστροφή στα '80s

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.

Θα το πατούσατε;

Ναι
26
57%
Όχι
20
43%
 
Σύνολο ψήφων: 46

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21766
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Επιστροφή στα '80s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 09 Σεπ 2023, 12:43

micmic έγραψε:
09 Σεπ 2023, 12:38
Πάντως χωρίς να έχω ζήσει ως έφηβος ή νέος την δεκαετία του '70, μου δημιουργείται η εντύπωση από διηγήσεις παλαιότερων ότι εκείνη ήταν η καλύτερη δεκαετία να είσαι νέος στην Ελλάδα. Τουλάχιστον αν ζούσες σε κάποια μεγάλη πόλη. Απ'ότι καταλαβαίνω τότε υπήρχαν ακόμα πιο έντονα οι παρέες, η τάση για ταξίδια και εξερεύνηση, η δίψα για απελευθέρωση, μεγάλες ιδέες πέρα από ατομικισμούς κτλ.
Να ξέρεις ένα πράγμα. Όλοι οι μεγάλοι νοσταλγούν τα χρόνια που ήσαν νέοι, επειδή απλά σήμερα δεν είναι. Αυτό θα το καταλάβεις όταν κι εσύ δεν θα είσαι νέος, γιατί τώρα δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά. Αυτό με τα όνειρα που γράφεις, διάθεση για εξερεύνηση είναι χαρακτηριστικό του νέου. Όσον αφορά τα ταξίδια, είναι αστείο να συγκρίνουμε. Σήμερα είναι πολύ πιο εύκολα, ίσως όμως γι' αυτό ακριβώς τον λόγο όχι τόσο συναρπαστικά. Όλοι τα κάνουν, το ίντερνετ γεμάτο εικόνες από κάθε μέρος, τι παραπάνω να ανακαλύψεις;
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Επιστροφή στα '80s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Σεπ 2023, 12:46

Γυφτάκι έγραψε:
09 Σεπ 2023, 12:41
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Σεπ 2023, 12:33
Πλέριος έγραψε:
09 Σεπ 2023, 12:29
μια χαρα επαιζε λαιφσταιλ στα 80ς ρε groupie των Κενταυρων, ελεος
Καλά εντάξει, "στολές", χαρακτηριστικές κινήσεις, τρόπος διασκέδασης κλπ υπήρχαν και τέλη σέβεντις με έιτις. Ροκάδες, καρεκλάδες, τσινάρια κλπ
Τα τσινάρια τι ήταν ; Κάτι σαν τους φλώρους;
Τα τσινάρια ήταν κάτι σαν τον Ψάλτη και την παρέα του όταν έβαζαν τα "καλά" τους για να πάνε σε ντίσκο.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Πλέριος
Δημοσιεύσεις: 1737
Εγγραφή: 29 Οκτ 2022, 21:15
Phorum.gr user: aytos

Re: Επιστροφή στα '80s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πλέριος » 09 Σεπ 2023, 12:47

παλι λαθος λολ

Γυφτάκι
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: 10 Ιουν 2023, 16:54

Re: Επιστροφή στα '80s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γυφτάκι » 09 Σεπ 2023, 12:51

ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Σεπ 2023, 12:46
Γυφτάκι έγραψε:
09 Σεπ 2023, 12:41
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Σεπ 2023, 12:33


Καλά εντάξει, "στολές", χαρακτηριστικές κινήσεις, τρόπος διασκέδασης κλπ υπήρχαν και τέλη σέβεντις με έιτις. Ροκάδες, καρεκλάδες, τσινάρια κλπ
Τα τσινάρια τι ήταν ; Κάτι σαν τους φλώρους;
Τα τσινάρια ήταν κάτι σαν τον Ψάλτη και την παρέα του όταν έβαζαν τα "καλά" τους για να πάνε σε ντίσκο.
:smt005::smt023

Άβαταρ μέλους
Πλέριος
Δημοσιεύσεις: 1737
Εγγραφή: 29 Οκτ 2022, 21:15
Phorum.gr user: aytos

Re: Επιστροφή στα '80s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πλέριος » 09 Σεπ 2023, 12:57

τα τσιναρια ηταν τα ΥΠΟ των αντιστοιχων καρεκλαδων στας Αθηνας

τσογλανια απο τους Αμπελοκηπους, Κορδελιο κλπ

(τα χειροτερα χουλιγκανια)

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Επιστροφή στα '80s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Σεπ 2023, 13:01

sharp έγραψε:
09 Σεπ 2023, 12:43
micmic έγραψε:
09 Σεπ 2023, 12:38
Πάντως χωρίς να έχω ζήσει ως έφηβος ή νέος την δεκαετία του '70, μου δημιουργείται η εντύπωση από διηγήσεις παλαιότερων ότι εκείνη ήταν η καλύτερη δεκαετία να είσαι νέος στην Ελλάδα. Τουλάχιστον αν ζούσες σε κάποια μεγάλη πόλη. Απ'ότι καταλαβαίνω τότε υπήρχαν ακόμα πιο έντονα οι παρέες, η τάση για ταξίδια και εξερεύνηση, η δίψα για απελευθέρωση, μεγάλες ιδέες πέρα από ατομικισμούς κτλ.
Να ξέρεις ένα πράγμα. Όλοι οι μεγάλοι νοσταλγούν τα χρόνια που ήσαν νέοι, επειδή απλά σήμερα δεν είναι. Αυτό θα το καταλάβεις όταν κι εσύ δεν θα είσαι νέος, γιατί τώρα δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά. Αυτό με τα όνειρα που γράφεις, διάθεση για εξερεύνηση είναι χαρακτηριστικό του νέου. Όσον αφορά τα ταξίδια, είναι αστείο να συγκρίνουμε. Σήμερα είναι πολύ πιο εύκολα, ίσως όμως γι' αυτό ακριβώς τον λόγο όχι τόσο συναρπαστικά. Όλοι τα κάνουν, το ίντερνετ γεμάτο εικόνες από κάθε μέρος, τι παραπάνω να ανακαλύψεις;
Ρε συ, το βλέπεις λες και όσοι πέρναγαν καλά τότε, την είχαν δει φιλόσοφοι ή εξερευνητές του σύμπαντος. Δεν ήταν ακριβώς έτσι.

Μια και το αναφέρεις πάντως, ακόμη και σε ό,τι αφορούσε διαβάσματα, κουλτούρα κλπ αυτά έπαιζαν πολύ πιο δυνατά τότε.

Κι επαναλαμβάνω ότι αυτό δεν έχει να κάνει με νοσταλγία ηλικίας. Οι νέοι τότε διασκέδαζαν με όλη τη σημασία του όρου (ανεξαρτήτως καλλιέργειας) πολύ περισσότερο απ' ό,τι σήμερα.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Επιστροφή στα '80s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Σεπ 2023, 13:06

Πλέριος έγραψε:
09 Σεπ 2023, 12:57
τα τσιναρια ηταν τα ΥΠΟ των αντιστοιχων καρεκλαδων στας Αθηνας

τσογλανια απο τους Αμπελοκηπους, Κορδελιο κλπ

(τα χειροτερα χουλιγκανια)
Επειδή όλο στα χουλιγκάνια το γυρίζεις, να υποθέσω ότι είσαι γνώστης εκ των έσω της συγκεκριμένης κατηγορίας;

Εγώ ομολογώ ότι δεν είχα εξειδίκευση στο θέμα.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Πλέριος
Δημοσιεύσεις: 1737
Εγγραφή: 29 Οκτ 2022, 21:15
Phorum.gr user: aytos

Re: Επιστροφή στα '80s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πλέριος » 09 Σεπ 2023, 13:11

ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Σεπ 2023, 13:06
Πλέριος έγραψε:
09 Σεπ 2023, 12:57
τα τσιναρια ηταν τα ΥΠΟ των αντιστοιχων καρεκλαδων στας Αθηνας

τσογλανια απο τους Αμπελοκηπους, Κορδελιο κλπ

(τα χειροτερα χουλιγκανια)
Επειδή όλο στα χουλιγκάνια το γυρίζεις, να υποθέσω ότι είσαι γνώστης εκ των έσω της συγκεκριμένης κατηγορίας;

Εγώ ομολογώ ότι δεν είχα εξειδίκευση στο θέμα.
αν υποννοεις οτι ειμαι... οχι, ποτε
αλλα τους ξερω καλυτερα αποσο ξερεις εσυ τους ΓΙΕΣΕΓΙΕ πως λεγοντε

επισης ειμαι ασχημος, go figure για να μη ρωτας τι ψηφισα

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Επιστροφή στα '80s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Σεπ 2023, 13:17

Πλέριος έγραψε:
09 Σεπ 2023, 13:11
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Σεπ 2023, 13:06
Πλέριος έγραψε:
09 Σεπ 2023, 12:57
τα τσιναρια ηταν τα ΥΠΟ των αντιστοιχων καρεκλαδων στας Αθηνας

τσογλανια απο τους Αμπελοκηπους, Κορδελιο κλπ

(τα χειροτερα χουλιγκανια)
Επειδή όλο στα χουλιγκάνια το γυρίζεις, να υποθέσω ότι είσαι γνώστης εκ των έσω της συγκεκριμένης κατηγορίας;

Εγώ ομολογώ ότι δεν είχα εξειδίκευση στο θέμα.
αν υποννοεις οτι ειμαι... οχι, ποτε
αλλα τους ξερω καλυτερα αποσο ξερεις εσυ τους ΓΙΕΣΕΓΙΕ πως λεγοντε

επισης ειμαι ασχημος, go figure για να μη ρωτας τι ψηφισα
Δεν υπονοώ κάτι. Αλλά πετάγεσαι μονίμως να κάνεις παρεμβάσεις και... διορθώσεις (λες και έχουμε ζήσει στα ίδια μέρη) και αυτό σημαίνει ότι απλώς γράφεις για να μου την πεις και όχι κάτι σχετικό με το θέμα.

Σιγά μην σου πάρω και συνέντευξη για περαιτέρω πληροφορίες.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Πλέριος
Δημοσιεύσεις: 1737
Εγγραφή: 29 Οκτ 2022, 21:15
Phorum.gr user: aytos

Re: Επιστροφή στα '80s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πλέριος » 09 Σεπ 2023, 13:37

οταν καποιος ποσταρει ασμα απο τα 90ς για τα 80ς τι θες να κανω?
βασικα επρεπε να στοκαρω και τον αλιενγουεη για το Ποισον το οποιο ηταν στην ουσια 90ς χιτ

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 12188
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Επιστροφή στα '80s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 09 Σεπ 2023, 14:06

Εγώ από το λίγο που πρόλαβα τα 80ς δεν ξετρελάθηκα, οκ είδαμε Ramones, Chaos Uk, Joan Jett κ.α. πράγμα σούπερ αλλά κάθε εποχή έχει καλά και κακά. Και τώρα είναι τα χρόνια μια χαρά.
Θυμάμαι μετά από κάθε τους αγώνα η ομάδα βόλλευ του ΠΑΟΚ ερχόταν στο μαγαζί και τρώγανε. Κάποια χρονιά νομίζω το 1985 τους λέει ο πατέρας μου όταν χάνεται να μην έρχεστε να τρώτε όπως και έγινε. Εκείνη την χρονιά τα πήγαν πολύ καλά, βγήκαν τέταρτοι νομίζω (είχαν κίνητρο πως αν χάναν δεν θα τρώγαν χαχα) και ήρθαν να το πανηγυρίσουν στο μαγαζί φέρνοντας και μια αναμνηστική φώτο εκείνης της ομάδας η οποία κοσμεί το τοίχο ακόμα και σήμερα.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13864
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Επιστροφή στα '80s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 09 Σεπ 2023, 14:54

Πωωω. Το 1988 ήμανε 15 χρονών, πάνω στο άνθος..Μέχρι τα τέλη της, το τι μπαράκια οργώσαμε, τι μοτοσυκλετάδες κάναμε..
''Χουχούι'' στην Καραϊσκάκη, γαμάτο τζαζ μπαρ, ''Γκαγκά'' στην πλατεία Ομονοίας, άπειρο πιώμα, στο ''Σούσουρο'' του Ηλία του νάνου στην Παντανάσσης, κορυφαίες μουσικές στιγμές.Μην ξεχάσω το ''Ροκυ Ρακούν'''' στην Γεροκωστοπούλου, του φίλου Γασπαράτου..
''Σινιάλο'' για μεζέδες, στα ''καλά καθούμενα'' επίσης για τσιπουράκι,(επί της Σισίνη αυτό..), στο'' Ποπάυ'' στην Υψηλάντου, για ρεμπετοκαταστάσεις.
Και μετά χτυπάγαμε ένα ''Ζούμ'' για σάντουϊτς στη Γερμανού ή έναν ''Νικολάρα'' για πατσά στην πάνω μεριά της Αγ. Νικολάου.
Έλατε ρε Πατρινοί, μιλήστε.. :lol:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Επιστροφή στα '80s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 09 Σεπ 2023, 15:00

Πωωω. Το 1985 ήμανε................


Σήμερα


Εικόνα


:-?
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13864
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Επιστροφή στα '80s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 09 Σεπ 2023, 15:03

Χαοτικός έγραψε:
09 Σεπ 2023, 15:00
Πωωω. Το 1985 ήμανε................


Σήμερα


Εικόνα


:-?
Μαλάκα μου, εν τω μεταξύ το διόρθωσα. Το 1988 ήμανε 15. Έχω γεννηθεί το 1973. Έγινα 50. Σκάσε. :smt005:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Επιστροφή στα '80s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 09 Σεπ 2023, 15:07

Πασιφάη έγραψε:
09 Σεπ 2023, 15:03
Έγινα 50.
Καλά. Εγώ έχω μια δουλίτσα και πρέπει να φύγω, Χάρηκα που τα παμε ε; Γεια.

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Χαοτικός την 09 Σεπ 2023, 15:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών