Επιστροφή στα '80s

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.

Θα το πατούσατε;

Ναι
26
57%
Όχι
20
43%
 
Σύνολο ψήφων: 46

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13864
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Επιστροφή στα '80s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 09 Σεπ 2023, 15:09

Χαοτικός έγραψε:
09 Σεπ 2023, 15:07
Πασιφάη έγραψε:
09 Σεπ 2023, 15:03
Έγινα 50.
Καλά. Εγώ έχω μια δουλίτσα και πρέπει να φύγω, Χάρηκα που τα παμε ε; Γεια.

Εικόνα
Τον παίρνεις μωρή λουλού. :D
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Επιστροφή στα '80s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 09 Σεπ 2023, 15:11

Έβαλα καλύτερο gif. Αυτό ζαλίζει.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13864
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Επιστροφή στα '80s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 09 Σεπ 2023, 15:13

Χαοτικός έγραψε:
09 Σεπ 2023, 15:11
Έβαλα καλύτερο gif. Αυτό ζαλίζει.
Το είδα. :lol:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21789
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Επιστροφή στα '80s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 09 Σεπ 2023, 15:21

ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Σεπ 2023, 13:01
sharp έγραψε:
09 Σεπ 2023, 12:43
micmic έγραψε:
09 Σεπ 2023, 12:38
Πάντως χωρίς να έχω ζήσει ως έφηβος ή νέος την δεκαετία του '70, μου δημιουργείται η εντύπωση από διηγήσεις παλαιότερων ότι εκείνη ήταν η καλύτερη δεκαετία να είσαι νέος στην Ελλάδα. Τουλάχιστον αν ζούσες σε κάποια μεγάλη πόλη. Απ'ότι καταλαβαίνω τότε υπήρχαν ακόμα πιο έντονα οι παρέες, η τάση για ταξίδια και εξερεύνηση, η δίψα για απελευθέρωση, μεγάλες ιδέες πέρα από ατομικισμούς κτλ.
Να ξέρεις ένα πράγμα. Όλοι οι μεγάλοι νοσταλγούν τα χρόνια που ήσαν νέοι, επειδή απλά σήμερα δεν είναι. Αυτό θα το καταλάβεις όταν κι εσύ δεν θα είσαι νέος, γιατί τώρα δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά. Αυτό με τα όνειρα που γράφεις, διάθεση για εξερεύνηση είναι χαρακτηριστικό του νέου. Όσον αφορά τα ταξίδια, είναι αστείο να συγκρίνουμε. Σήμερα είναι πολύ πιο εύκολα, ίσως όμως γι' αυτό ακριβώς τον λόγο όχι τόσο συναρπαστικά. Όλοι τα κάνουν, το ίντερνετ γεμάτο εικόνες από κάθε μέρος, τι παραπάνω να ανακαλύψεις;
Ρε συ, το βλέπεις λες και όσοι πέρναγαν καλά τότε, την είχαν δει φιλόσοφοι ή εξερευνητές του σύμπαντος. Δεν ήταν ακριβώς έτσι.

Μια και το αναφέρεις πάντως, ακόμη και σε ό,τι αφορούσε διαβάσματα, κουλτούρα κλπ αυτά έπαιζαν πολύ πιο δυνατά τότε.

Κι επαναλαμβάνω ότι αυτό δεν έχει να κάνει με νοσταλγία ηλικίας. Οι νέοι τότε διασκέδαζαν με όλη τη σημασία του όρου (ανεξαρτήτως καλλιέργειας) πολύ περισσότερο απ' ό,τι σήμερα.
Αυτό το τελευταίο γιατί το λες; Δεν νομίζω ότι μπορεί να κρίνει κανείς, εκτός κι αν υπήρξε νέος και στις δύο εποχές.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71665
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Επιστροφή στα '80s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Σεπ 2023, 16:06

sharp έγραψε:
09 Σεπ 2023, 15:21
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Σεπ 2023, 13:01
sharp έγραψε:
09 Σεπ 2023, 12:43


Να ξέρεις ένα πράγμα. Όλοι οι μεγάλοι νοσταλγούν τα χρόνια που ήσαν νέοι, επειδή απλά σήμερα δεν είναι. Αυτό θα το καταλάβεις όταν κι εσύ δεν θα είσαι νέος, γιατί τώρα δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά. Αυτό με τα όνειρα που γράφεις, διάθεση για εξερεύνηση είναι χαρακτηριστικό του νέου. Όσον αφορά τα ταξίδια, είναι αστείο να συγκρίνουμε. Σήμερα είναι πολύ πιο εύκολα, ίσως όμως γι' αυτό ακριβώς τον λόγο όχι τόσο συναρπαστικά. Όλοι τα κάνουν, το ίντερνετ γεμάτο εικόνες από κάθε μέρος, τι παραπάνω να ανακαλύψεις;
Ρε συ, το βλέπεις λες και όσοι πέρναγαν καλά τότε, την είχαν δει φιλόσοφοι ή εξερευνητές του σύμπαντος. Δεν ήταν ακριβώς έτσι.

Μια και το αναφέρεις πάντως, ακόμη και σε ό,τι αφορούσε διαβάσματα, κουλτούρα κλπ αυτά έπαιζαν πολύ πιο δυνατά τότε.

Κι επαναλαμβάνω ότι αυτό δεν έχει να κάνει με νοσταλγία ηλικίας. Οι νέοι τότε διασκέδαζαν με όλη τη σημασία του όρου (ανεξαρτήτως καλλιέργειας) πολύ περισσότερο απ' ό,τι σήμερα.
Αυτό το τελευταίο γιατί το λες; Δεν νομίζω ότι μπορεί να κρίνει κανείς, εκτός κι αν υπήρξε νέος και στις δύο εποχές.
Μπορεί να κρίνει αν είναι κάτι που έχει ακούσει να λέγεται συχνά ακόμη και από τους νέους. Και όταν λέω νέους αναφέρομαι σε ηλικίες από 20 μέχρι 35+.

Ακόμη και σε αμιγώς οπτικό πλαίσιο της περιρρέουσας ατμόσφαιρας, εκλείπει το στοιχείο της χαράς, του γέλιου και για να κανονισθεί το οτιδήποτε διασκεδαστικό με παρέα, πρέπει να ορισθεί μέρα, ώρα και χρόνος συνάντησης. Παλιά, αυτό ήταν αυθόρμητο και κάτι καθημερινό αν και δεν υπήρχαν κινητά. Προέκυπτε, δεν ήταν προγραμματισμένο.

Όσο για τις συνάξεις των παλιότερων, που γίνονται μια στο τόσο εθιμικά κι αυτές έχουν καταντήσει βαρετές γιατί μονίμως αναφέρονται στο "θυμάσαι τότε που" και "θυμάστε αυτή τη φάση" και γέλια και χαρές και οκ θα τα πεις μια, δυο τρεις, στο τέλος είναι όντως σα να βλέπεις μια ταινία ξανά και ξανά. Ε, σ' αυτήν τη φάση, είναι πολύ πιο διασκεδαστικό το νετφλιξ.
Gavalas for President! :grfl:

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3595
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Επιστροφή στα '80s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 09 Σεπ 2023, 16:10

Scouser έγραψε:
05 Σεπ 2023, 20:28
Εικόνα

:xena:
Όχι κινητά
Όχι διαδύκτιο
Καρμπυρατέρ
Δραχμες

ΟΚ. Τα κακά όμως δεν μας είπε ποια θα είναι.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35485
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Επιστροφή στα '80s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 09 Σεπ 2023, 16:22

micmic έγραψε:
09 Σεπ 2023, 12:38
Πάντως χωρίς να έχω ζήσει ως έφηβος ή νέος την δεκαετία του '70, μου δημιουργείται η εντύπωση από διηγήσεις παλαιότερων ότι εκείνη ήταν η καλύτερη δεκαετία να είσαι νέος στην Ελλάδα. Τουλάχιστον αν ζούσες σε κάποια μεγάλη πόλη. Απ'ότι καταλαβαίνω τότε υπήρχαν ακόμα πιο έντονα οι παρέες, η τάση για ταξίδια και εξερεύνηση, η δίψα για απελευθέρωση, μεγάλες ιδέες πέρα από ατομικισμούς κτλ.
Εγραψα ότι η δεκαετία του 70 ήταν η μόνη δεκαετία στην Ελλάδα που υπήρχε πλήρης απασχόληση.Ο καθένας μπορεί να καταλάβει από την εμπειρία του πως είναι όταν δεν απειλείσαι από την ανεργία.Δεν χρειάζονται περιγραφές.

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2196
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Επιστροφή στα '80s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 09 Σεπ 2023, 17:07

Και μια αφιέρωση στου '70 τους εκδρομείς.

Το είχα λιώσει και χορέψει ανηλεώς:

Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10534
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Επιστροφή στα '80s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 09 Σεπ 2023, 17:20

sharp έγραψε:
09 Σεπ 2023, 12:43
Να ξέρεις ένα πράγμα. Όλοι οι μεγάλοι νοσταλγούν τα χρόνια που ήσαν νέοι, επειδή απλά σήμερα δεν είναι. Αυτό θα το καταλάβεις όταν κι εσύ δεν θα είσαι νέος, γιατί τώρα δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά. Αυτό με τα όνειρα που γράφεις, διάθεση για εξερεύνηση είναι χαρακτηριστικό του νέου. Όσον αφορά τα ταξίδια, είναι αστείο να συγκρίνουμε. Σήμερα είναι πολύ πιο εύκολα, ίσως όμως γι' αυτό ακριβώς τον λόγο όχι τόσο συναρπαστικά. Όλοι τα κάνουν, το ίντερνετ γεμάτο εικόνες από κάθε μέρος, τι παραπάνω να ανακαλύψεις;
Μπα. Εμένα δε μου λείπει καθόλου που ήμουνα νέος, στη δουλειά σε γαμανε (γιατί είσαι νέος), λεφτά δεν φτάνουν για τίποτα, δε σου ανήκει σχεδόν τίποτα, κατά κανόνα δεν ξέρεις κάν τι θέλεις πόσο μάλλον τι σου ταιριάζει, και επίσης όσο πιο πίσω πας στην Ελλάδα τόσο πιο σκατα ήταν. Να πάτε εσείς να στηθείτε στις ουρές στο Ελληνικό και στην εθνική χωρίς Αττική οδό, και να βγαζετε ακρη με δημόσιες υπηρεσίες χωρίς ΚΕΠ και χωρίς μηχανογράφηση, και να κάνετε 15 χρόνια να χτίσετε ένα σπίτι γιατί δάνεια παίρναν μόνο οι δημόσιοι υπάλληλοι. Εμένα δε μου λείπει τίποτα απ' αυτά, εκτός απ' τη μουσική την οποία όχι απλά την βρίσκω στο κινητό μου αλλά πλέον δε χρειάζεται καν να την πληρώνω.

Αν μπορούσα να πατήσω ένα κουμπί να είμαι πάντα όπως είμαι τώρα, άνετα το παταγα. Του άλλου του λειπαν λέει να διαβάζει εφημερίδες, πάτε καλά ρε που μας έλεγε ο κάθε μαλακας ότι ήθελε και δεν είχες άλλο τρόπο να ενημερωθείς. Ουστ.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71665
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Επιστροφή στα '80s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Σεπ 2023, 17:26

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
09 Σεπ 2023, 17:07
Και μια αφιέρωση στου '70 τους εκδρομείς.

Το είχα λιώσει και χορέψει ανηλεώς:

Kάποια στιγμή θα βάλω φωτος και από τους εφήβους εκδρομείς του 70 (αναφέρομαι στα τέλη της 10ετίας).

Έτσι ως δείγμα της τρελλής καταπίεσης που ίσχυε τότε. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7783
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Επιστροφή στα '80s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 09 Σεπ 2023, 17:29

Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41817
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Επιστροφή στα '80s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 09 Σεπ 2023, 17:32

Τι καρεκλαδικο ειναι αυτο; :lol:

.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71665
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Επιστροφή στα '80s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Σεπ 2023, 17:34

Chilloutbuddy έγραψε:
09 Σεπ 2023, 17:20
sharp έγραψε:
09 Σεπ 2023, 12:43
Να ξέρεις ένα πράγμα. Όλοι οι μεγάλοι νοσταλγούν τα χρόνια που ήσαν νέοι, επειδή απλά σήμερα δεν είναι. Αυτό θα το καταλάβεις όταν κι εσύ δεν θα είσαι νέος, γιατί τώρα δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά. Αυτό με τα όνειρα που γράφεις, διάθεση για εξερεύνηση είναι χαρακτηριστικό του νέου. Όσον αφορά τα ταξίδια, είναι αστείο να συγκρίνουμε. Σήμερα είναι πολύ πιο εύκολα, ίσως όμως γι' αυτό ακριβώς τον λόγο όχι τόσο συναρπαστικά. Όλοι τα κάνουν, το ίντερνετ γεμάτο εικόνες από κάθε μέρος, τι παραπάνω να ανακαλύψεις;
Μπα. Εμένα δε μου λείπει καθόλου που ήμουνα νέος, στη δουλειά σε γαμανε (γιατί είσαι νέος), λεφτά δεν φτάνουν για τίποτα, δε σου ανήκει σχεδόν τίποτα, κατά κανόνα δεν ξέρεις κάν τι θέλεις πόσο μάλλον τι σου ταιριάζει, και επίσης όσο πιο πίσω πας στην Ελλάδα τόσο πιο σκατα ήταν. Να πάτε εσείς να στηθείτε στις ουρές στο Ελληνικό και στην εθνική χωρίς Αττική οδό, και να βγαζετε ακρη με δημόσιες υπηρεσίες χωρίς ΚΕΠ και χωρίς μηχανογράφηση, και να κάνετε 15 χρόνια να χτίσετε ένα σπίτι γιατί δάνεια παίρναν μόνο οι δημόσιοι υπάλληλοι. Εμένα δε μου λείπει τίποτα απ' αυτά, εκτός απ' τη μουσική την οποία όχι απλά την βρίσκω στο κινητό μου αλλά πλέον δε χρειάζεται καν να την πληρώνω.

Αν μπορούσα να πατήσω ένα κουμπί να είμαι πάντα όπως είμαι τώρα, άνετα το παταγα. Του άλλου του λειπαν λέει να διαβάζει εφημερίδες, πάτε καλά ρε που μας έλεγε ο κάθε μαλακας ότι ήθελε και δεν είχες άλλο τρόπο να ενημερωθείς. Ουστ.
Μάλλον δεν πέρασες καλά προτού φύγεις για τα ξένα, έτσι; :wink
Gavalas for President! :grfl:

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35485
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Επιστροφή στα '80s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 09 Σεπ 2023, 17:40

Αρίστος έγραψε:
09 Σεπ 2023, 17:32
Τι καρεκλαδικο ειναι αυτο; :lol:

.
Ύμνος της εποχής.Το ξέρω με άλλο φόντο εποχής.



Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14582
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Επιστροφή στα '80s

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 09 Σεπ 2023, 17:42

Υπήρχαν οι Αμερικανοί στρατιωτες που ταιζανε καλά τη Γλυφάδα
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών