Φάτε γίδια υποχρεωτική ασφάλιση ακινήτων και ειδικό τέλος κλιματικής κρίσης

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Η φωνή της Αληθειας
Δημοσιεύσεις: 3240
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 20:21

Re: Φάτε γίδια υποχρεωτική ασφάλιση ακινήτων και ειδικό τέλος κλιματικής κρίσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Η φωνή της Αληθειας » 19 Σεπ 2023, 14:59

Επειδή έχω ανάλογη ασφάλιση στο δικό μου σπίτι, μου στοιχίζει 2Κ $ ετησίως για κάλυψη 1 εκ $.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Φάτε γίδια υποχρεωτική ασφάλιση ακινήτων και ειδικό τέλος κλιματικής κρίσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 19 Σεπ 2023, 14:59

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Σεπ 2023, 14:53
Και μέχρι τί ποσό είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις για κάτι αντίστοιχο στην Ελλάδα; Έτσι από περιέργεια. :)
Δεν το έχω σκεφτεί σε αυτή τη φάση. Αλλά όλα δείχνουν ότι κάποια στιγμή η περιοχή θα πληγεί ξανά από σεισμό και οι οικοδομές είναι ήδη ταλαιπωρημένες και παλιές εδώ τριγύρω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Φάτε γίδια υποχρεωτική ασφάλιση ακινήτων και ειδικό τέλος κλιματικής κρίσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 19 Σεπ 2023, 15:02

Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
19 Σεπ 2023, 14:59
Επειδή έχω ανάλογη ασφάλιση στο δικό μου σπίτι, μου στοιχίζει 2Κ $ ετησίως για κάλυψη 1 εκ $.
Είχα κάνει μία κρούση πριν 17 χρόνια και ζητούσαν παραπάνω λεφτά σε Ευρώ για πολύ μικρότερη κάλυψη και με πολλές εξαιρέσεις. Δεν προχώρησα και έκτοτε δεν ξανακοίταξα. Ο κίνδυνος πλημμύρας, τυφώνα κλπ είναι ανύπαρκτος εδώ. Φυσικά ο κίνδυνος σεισμού αυξημένος κατά πολύ σε σχέση με Αμερική.

Θέλω να ακούσω γνώμες από Ελλάδα αλλά ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Η φωνή της Αληθειας
Δημοσιεύσεις: 3240
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 20:21

Re: Φάτε γίδια υποχρεωτική ασφάλιση ακινήτων και ειδικό τέλος κλιματικής κρίσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Η φωνή της Αληθειας » 19 Σεπ 2023, 15:14

nostromos έγραψε:
19 Σεπ 2023, 14:56
Στις ΗΠΑ το 95% των ακινήτων είναι ασφαλισμένα όμως.

αρα δεν ειναι υποχρεωτικη η ασφαλιση ...
Υποχρεωτική μόνο για όσους έχουν στεγαστικό, αλλά υποχρεωτική από την τράπεζα ως όρος του δανείου, όχι από το κράτος. Πάντως οι περισσότεροι (και εγώ) που δεν έχουμε στεγαστικό, ασφάλιση έχουμε για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 24137
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Φάτε γίδια υποχρεωτική ασφάλιση ακινήτων και ειδικό τέλος κλιματικής κρίσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 19 Σεπ 2023, 15:17

Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
19 Σεπ 2023, 15:14
nostromos έγραψε:
19 Σεπ 2023, 14:56
Στις ΗΠΑ το 95% των ακινήτων είναι ασφαλισμένα όμως.

αρα δεν ειναι υποχρεωτικη η ασφαλιση ...
Υποχρεωτική μόνο για όσους έχουν στεγαστικό, αλλά υποχρεωτική από την τράπεζα ως όρος του δανείου, όχι από το κράτος. Πάντως οι περισσότεροι (και εγώ) που δεν έχουμε στεγαστικό, ασφάλιση έχουμε για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.
και εδω οσοι εμπλεκονται με τραπεζες και υποθηκες υποχρεωτικα εχουν ασφαλεια ...για τους υπολοιπους αν καποιος πειστει οτι τον συμφερει θα ασφαλισει το ακινητο ...η υποχρεωτικη ασφαλιση ομως ειναι κατο διαφορετικο
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24772
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Φάτε γίδια υποχρεωτική ασφάλιση ακινήτων και ειδικό τέλος κλιματικής κρίσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 19 Σεπ 2023, 15:25

Στα 500 μέτρα από εμένα υπάρχει ένα λαϊκό παιδί που πήρε άδεια για εκκλησίτσα από τη Ναοδομία κι έφτιαξε κι έναν βοηθητικό χώρο 150 τετραγωνικά. Το κακό είναι ότι δεν του περίσσευε καθόλου αυλή για να παρκάρει το στόλο από τα φορτηγάκια του (έχει επιχείρηση καθαρισμού πολυκατοικιών με δεκάδες υπαλλήλους) κι έτσι έσκαψε μόνος του ένα ωραίο χαντάκι και εξέτρεψε το ρέμα που κανονικά πέρναγε από εκεί κατά 90 μοίρες, θυσιάζοντας τη μία μεριά του δρόμου μπροστά από το σπίτι του και διπλασιάζοντα ταυτόχρονα το οικόπεδό του σε βάρος της ρεματιάς. Τώρα έχει εκεί μόνιμα δεμένο ένα Ντόγκο Αρτζεντίνο με αλυσίδα 4 μέτρα να δηλώνει ξεκάθαρα ότι το μέρος διεκδικείται.

Πολύ απλοποιημένο σχεδιάγραμμα χωρίς κλίμακα και παραλείποντας άλλα σπίτια και δρόμους που παίζουν ανάμεσα:

Εικόνα

1) Λέτε αυτός να είναι φαν της υποχρεωτικής ασφάλισης; :)
2) Πόσο σωστό είναι οι υπάλληλοί του που όντως δε μπορούν να βγάλουν το μήνα να μοιράζονται μαζί του τα έξοδα ΟΤΑΝ το ρέμα επανέλθει στη φυσική του κοίτη.
3) Η πιο διασκεδαστική νότα ήταν ότι ήρθε ο δήμος τώρα προεκλογικά και ασφαλτόστρωσε τον "ποταμοποιημένο" δρόμο, έκανε δηλαδή στην ουσία πλημμυρικό έργο αντί για αντιπλημμυρικό. Στην αρχή λέω τι μαλάκες είναι αυτοί, όταν βρέξει θα γίνει λίμνητο μισό χαρβάτι. Μετά ήρθα στα συγκαλά μου συνειδητοποιώντας ότι δεν έκαναν και καμία λαμπρή δουλειά, απλώς έριξαν λίγα μπάζα πρόχειρα κι από πάνω άσφαλτο, ούτε καν ένα καλό ίσιωμα δεν είχαν κάνει. Πράγματι με τη βροχή το ρέμα ξήλωσε τα πάντα και επανέφερε το χαντάκι μέσα σε 20 λεπτά, αλλά σαν παράπλευρη απώλεια ξήλωσε και τον πιο πάνω κάθετο ("allos dromos") που συνδέθηκε για πρώτη φορά με τη μανία του νερού χάρη στην άσφαλτο που έριξαν αυτοί οι μαλάκες.


Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24772
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Φάτε γίδια υποχρεωτική ασφάλιση ακινήτων και ειδικό τέλος κλιματικής κρίσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 19 Σεπ 2023, 15:32

enaon έγραψε:
19 Σεπ 2023, 15:30
άσχετο, ζωγράφος είσαι;
Πραγματι βγηκε γαματο, αλλα οχι.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 24137
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Φάτε γίδια υποχρεωτική ασφάλιση ακινήτων και ειδικό τέλος κλιματικής κρίσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 19 Σεπ 2023, 15:39

foscilis έγραψε:
19 Σεπ 2023, 15:25
Στα 500 μέτρα από εμένα υπάρχει ένα λαϊκό παιδί που πήρε άδεια για εκκλησίτσα από τη Ναοδομία κι έφτιαξε κι έναν βοηθητικό χώρο 150 τετραγωνικά. Το κακό είναι ότι δεν του περίσσευε καθόλου αυλή για να παρκάρει το στόλο από τα φορτηγάκια του (έχει επιχείρηση καθαρισμού πολυκατοικιών με δεκάδες υπαλλήλους) κι έτσι έσκαψε μόνος του ένα ωραίο χαντάκι και εξέτρεψε το ρέμα που κανονικά πέρναγε από εκεί κατά 90 μοίρες, θυσιάζοντας τη μία μεριά του δρόμου μπροστά από το σπίτι του και διπλασιάζοντα ταυτόχρονα το οικόπεδό του σε βάρος της ρεματιάς. Τώρα έχει εκεί μόνιμα δεμένο ένα Ντόγκο Αρτζεντίνο με αλυσίδα 4 μέτρα να δηλώνει ξεκάθαρα ότι το μέρος διεκδικείται.

Πολύ απλοποιημένο σχεδιάγραμμα χωρίς κλίμακα και παραλείποντας άλλα σπίτια και δρόμους που παίζουν ανάμεσα:

Εικόνα

1) Λέτε αυτός να είναι φαν της υποχρεωτικής ασφάλισης; :)
2) Πόσο σωστό είναι οι υπάλληλοί του που όντως δε μπορούν να βγάλουν το μήνα να μοιράζονται μαζί του τα έξοδα ΟΤΑΝ το ρέμα επανέλθει στη φυσική του κοίτη.
3) Η πιο διασκεδαστική νότα ήταν ότι ήρθε ο δήμος τώρα προεκλογικά και ασφαλτόστρωσε τον "ποταμοποιημένο" δρόμο, έκανε δηλαδή στην ουσία πλημμυρικό έργο αντί για αντιπλημμυρικό. Στην αρχή λέω τι μαλάκες είναι αυτοί, όταν βρέξει θα γίνει λίμνητο μισό χαρβάτι. Μετά ήρθα στα συγκαλά μου συνειδητοποιώντας ότι δεν έκαναν και καμία λαμπρή δουλειά, απλώς έριξαν λίγα μπάζα πρόχειρα κι από πάνω άσφαλτο, ούτε καν ένα καλό ίσιωμα δεν είχαν κάνει. Πράγματι με τη βροχή το ρέμα ξήλωσε τα πάντα και επανέφερε το χαντάκι μέσα σε 20 λεπτά, αλλά σαν παράπλευρη απώλεια ξήλωσε και τον πιο πάνω κάθετο ("allos dromos") που συνδέθηκε για πρώτη φορά με τη μανία του νερού χάρη στην άσφαλτο που έριξαν αυτοί οι μαλάκες.
ο τυπος που περιγραφεις ειναι φαν της ασφαλισης ... αυτος και αν τη χρειαζεται
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14306
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Φάτε γίδια υποχρεωτική ασφάλιση ακινήτων και ειδικό τέλος κλιματικής κρίσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 19 Σεπ 2023, 16:04

ST48410 έγραψε:
19 Σεπ 2023, 13:32
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Σεπ 2023, 13:30
Όχι, δεν έτυχε σε κάποιο γνωστό μου αυτό που αναφέρεις σε καταστροφές. Υγείας, ξέρω αρκετά. Για τα υπόλοιπα, είναι σα να μου ζητάς να σου ψάξω βελόνι στα άχυρα. Το ασφαλιστήριο ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ είναι ένα ακόμη συμβόλαιο, όπως όλα τα υπόλοιπα. Όσο πιο σίγουρος είναι γι' αυτό που υπογράφει (και ακριβώς γι' αυτό έγραψα για προσοχή στα ψιλά γράμματα) τόσο πιο σίγουρο είναι ότι θα αποζημιωθεί.

Είναι σαν ένα οποιοδήποτε νομικό άρθρο. Υπάρχει το βασικό πλαίσιο και από εκεί και πέρα, υπάρχουν παράγραφοι, αστερίσκοι κλπ κλπ

Σκέψου ένα συμβόλαιο εμπορικής συμφωνίας για το οτιδήποτε (ανεξαρτήτως μεγέθους) και θα καταλάβεις τι εννοώ.
Από φίλο με υγείας, βλέπω ότι κάθε φορά πληρώνει ένα πρώτο ποσό μερικών εκατοντάδων ευρώ από την τσέπη του. Κάτι ανάλογο υπάρχει και στα ασφαλιστήρια συμβόλαια των αυτοκινήτων. Για μικροζημιές, ουσιαστικά δεν παίρνεις και τίποτα.
Αυτο ισχύει. Αν θελεις μπορεις να βαλεις self risk 0 και να αποζημιωνεσαι από το 1ο ευρω, αλλα το ασφαλιστήριο θα γίνει πολύ πιο ακριβο.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24772
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Φάτε γίδια υποχρεωτική ασφάλιση ακινήτων και ειδικό τέλος κλιματικής κρίσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 19 Σεπ 2023, 16:45

nostromos έγραψε:
19 Σεπ 2023, 15:39
foscilis έγραψε:
19 Σεπ 2023, 15:25
Στα 500 μέτρα από εμένα υπάρχει ένα λαϊκό παιδί που πήρε άδεια για εκκλησίτσα από τη Ναοδομία κι έφτιαξε κι έναν βοηθητικό χώρο 150 τετραγωνικά. Το κακό είναι ότι δεν του περίσσευε καθόλου αυλή για να παρκάρει το στόλο από τα φορτηγάκια του (έχει επιχείρηση καθαρισμού πολυκατοικιών με δεκάδες υπαλλήλους) κι έτσι έσκαψε μόνος του ένα ωραίο χαντάκι και εξέτρεψε το ρέμα που κανονικά πέρναγε από εκεί κατά 90 μοίρες, θυσιάζοντας τη μία μεριά του δρόμου μπροστά από το σπίτι του και διπλασιάζοντα ταυτόχρονα το οικόπεδό του σε βάρος της ρεματιάς. Τώρα έχει εκεί μόνιμα δεμένο ένα Ντόγκο Αρτζεντίνο με αλυσίδα 4 μέτρα να δηλώνει ξεκάθαρα ότι το μέρος διεκδικείται.

Πολύ απλοποιημένο σχεδιάγραμμα χωρίς κλίμακα και παραλείποντας άλλα σπίτια και δρόμους που παίζουν ανάμεσα:

Εικόνα

1) Λέτε αυτός να είναι φαν της υποχρεωτικής ασφάλισης; :)
2) Πόσο σωστό είναι οι υπάλληλοί του που όντως δε μπορούν να βγάλουν το μήνα να μοιράζονται μαζί του τα έξοδα ΟΤΑΝ το ρέμα επανέλθει στη φυσική του κοίτη.
3) Η πιο διασκεδαστική νότα ήταν ότι ήρθε ο δήμος τώρα προεκλογικά και ασφαλτόστρωσε τον "ποταμοποιημένο" δρόμο, έκανε δηλαδή στην ουσία πλημμυρικό έργο αντί για αντιπλημμυρικό. Στην αρχή λέω τι μαλάκες είναι αυτοί, όταν βρέξει θα γίνει λίμνητο μισό χαρβάτι. Μετά ήρθα στα συγκαλά μου συνειδητοποιώντας ότι δεν έκαναν και καμία λαμπρή δουλειά, απλώς έριξαν λίγα μπάζα πρόχειρα κι από πάνω άσφαλτο, ούτε καν ένα καλό ίσιωμα δεν είχαν κάνει. Πράγματι με τη βροχή το ρέμα ξήλωσε τα πάντα και επανέφερε το χαντάκι μέσα σε 20 λεπτά, αλλά σαν παράπλευρη απώλεια ξήλωσε και τον πιο πάνω κάθετο ("allos dromos") που συνδέθηκε για πρώτη φορά με τη μανία του νερού χάρη στην άσφαλτο που έριξαν αυτοί οι μαλάκες.
ο τυπος που περιγραφεις ειναι φαν της ασφαλισης ... αυτος και αν τη χρειαζεται
ότι κινδυνεύει, κινδυνεύει. Αλλά ποια ασφαλιστική θα του ασφαλίσει το σπίτι φάτσα στην φυσική ροή του ρέματος, χώρια οι καταπατήσεις και οι παρανομίες.Θέλει καμιά εικοσαριά χιλιάρικα σε τακτοποιήσεις και πρόστιμα πριν τολμήσει να περάσει την πόρτα της αφαλιστικής και δε νομίζω καν να νομιμοποιείται λόγω θεμελίωσης ουσιαστικά σε άμμο. Και μετά τι ασφάλιστρα να του πει;

Σημειωτέον αυτό το σπίτι δεν υπήρχε καθόλου μέχρι πριν 10-12 χρόνια (δεν ξέρω ακριβώς γιατί είχα φύγει από το πατρικό μου). Δεν είναι δηλαδή ότι έχει δοκιμαστεί ιδιαίτερα απέναντι στα στοιχεία της φύσης. Πρέπει να του πήγε λίγο το σκατό στην κάλτσα με τον Ντάνιελ.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41256
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Φάτε γίδια υποχρεωτική ασφάλιση ακινήτων και ειδικό τέλος κλιματικής κρίσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Σεπ 2023, 16:54

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Σεπ 2023, 13:01
hellegennes έγραψε:
18 Σεπ 2023, 22:42

Οι Μαρίες Αντουανέτες του φόρουμ βρήκαν την λύση σε όλα τα προβλήματα. Ο μέσος Έλληνας που έχει ξοδέψει τον μισθό του ως τις 15 του μήνα, θα δώσει περισσότερα χρήματα για να μην χρειαστεί να μοιραστούν μαζί του το βάρος σε περίπτωση φυσικής καταστροφής.
Και από πού προκύπτει ότι θα πληρώσουν οι Μαρίες Αντουανέτες τις συνέπειες μιας φυσικής καταστροφής;
Από εκεί που προκύπτει ότι η κοινωνία μοιράζεται τα βάρη, σύμφωνα με το σύνταγμα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41256
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Φάτε γίδια υποχρεωτική ασφάλιση ακινήτων και ειδικό τέλος κλιματικής κρίσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Σεπ 2023, 17:14

Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
19 Σεπ 2023, 14:59
Επειδή έχω ανάλογη ασφάλιση στο δικό μου σπίτι, μου στοιχίζει 2Κ $ ετησίως για κάλυψη 1 εκ $.
Πολύ ωραία στην θεωρία. Στην πράξη μεγάλο ποσοστό των αιτήσεων για ζημιές τρώει πακέτο από τις ασφαλιστικές και το μέσο ποσό των χρημάτων που πληρώνουν είναι μερικές χιλιάδες δολάρια.

Επίσης ναι μεν είναι ασφαλισμένο μεγάλο ποσοστό των σπιτιών στις ΗΠΑ, λογικό, αφού το κράτος είναι για τον πούτσο και δεν υπάρχει κοινωνική πρόνοια για τίποτα, αλλά το μεγαλύτερο ποσοστό είναι υποασφαλισμένα και μάλιστα για σοβαρές και πιθανές ζημιές.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41256
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Φάτε γίδια υποχρεωτική ασφάλιση ακινήτων και ειδικό τέλος κλιματικής κρίσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Σεπ 2023, 17:18

foscilis έγραψε:
19 Σεπ 2023, 15:25
2) Πόσο σωστό είναι οι υπάλληλοί του που όντως δε μπορούν να βγάλουν το μήνα να μοιράζονται μαζί του τα έξοδα ΟΤΑΝ το ρέμα επανέλθει στη φυσική του κοίτη.
Γιατί να το μοιραστούν; Προφανώς είναι εύκολα αποδείξιμο ότι αυτός θα ευθύνεται για τις ζημιές και θα πρέπει να τον κυνηγήσει το κράτος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Φάτε γίδια υποχρεωτική ασφάλιση ακινήτων και ειδικό τέλος κλιματικής κρίσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Σεπ 2023, 17:23

hellegennes έγραψε:
19 Σεπ 2023, 17:18
foscilis έγραψε:
19 Σεπ 2023, 15:25
2) Πόσο σωστό είναι οι υπάλληλοί του που όντως δε μπορούν να βγάλουν το μήνα να μοιράζονται μαζί του τα έξοδα ΟΤΑΝ το ρέμα επανέλθει στη φυσική του κοίτη.
Γιατί να το μοιραστούν; Προφανώς είναι εύκολα αποδείξιμο ότι αυτός θα ευθύνεται για τις ζημιές και θα πρέπει να τον κυνηγήσει το κράτος.
Ήδη εξήγησες το γιατί.
hellegennes έγραψε:
19 Σεπ 2023, 16:54
Από εκεί που προκύπτει ότι η κοινωνία μοιράζεται τα βάρη, σύμφωνα με το σύνταγμα.
Πράγμα που σημαίνει ότι ακόμη και αν δεν έχει μία όσο και να τον κυνηγήσει το κράτος, το κόστος θα πληρωθεί από την κοινωνία.
Gavalas for President! :grfl:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών