Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14218
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 15 Απρ 2023, 18:35

Εχει γινει προσωπικη παρεμβαση απο τον Υπουργό Προστασιας του Σκυλου Κο. Θεοδωριcucko, ή δεν προλαβε?

Εικόνα

https://www.protothema.gr/greece/articl ... e-68hroni/

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4318
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 17 Απρ 2023, 19:38

τα καημένα πεινούσαν

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14218
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 23 Απρ 2023, 09:02

Μικρο διαλλειμα απο τις επιθέσεις

Εικόνα

Εικόνα

OANNHSEA :lol:

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16452
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 23 Απρ 2023, 09:08

:smt005::smt005::smt005:
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16452
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 23 Απρ 2023, 09:09

Σκυλομανούλες του Facebook :romance-hearteyes:
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14218
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 23 Απρ 2023, 09:53

Yochanan έγραψε:
23 Απρ 2023, 09:09
Σκυλομανούλες του Facebook :romance-hearteyes:
Αυτος που ψαχνει το διαμερισμα ειναι αντρας και αμα δεις το προφίλ του, δεν θα του το νοικιαζες με ή χωρίς σκύλους. :smt005:

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16452
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 23 Απρ 2023, 10:44

panos291 έγραψε:
23 Απρ 2023, 09:53
Yochanan έγραψε:
23 Απρ 2023, 09:09
Σκυλομανούλες του Facebook :romance-hearteyes:
Αυτος που ψαχνει το διαμερισμα ειναι αντρας και αμα δεις το προφίλ του, δεν θα του το νοικιαζες με ή χωρίς σκύλους. :smt005:
:lol::lol:
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Alex
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 16:03
Phorum.gr user: Northwest

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alex » 17 Σεπ 2023, 17:53

Είναι πρώτη φορά που γράφω εδώ, τόσο καιρό διάβαζα αυτό το φορουμ χωρίς να έχω προφιλ αλλά όταν βρήκα αυτό το θρεντ ταυτίστικα πάρα πολύ με αυτά που έχω βιώσει και χάρηκα που έχουν και άλλοι τις ίδιες απόψεις και που αν τα πείς παρα έξω σε αντιμετωπίζουν σαν σκ@τοψυχο και θεωρούν ότι δεν αγαπας τους ανθρώπους επειδή φοβάσαι τα σκυλία και δεν θες πολλά πολλά μαζί τους,σε βάζουν στην ίδια κατηγορία με αυτούς που τους κάνουν κακό ενώ εσυ θες να είστε μακρία και αγαπημένοι.

Λένε όποιος δεν θέλει τα σκυλία δεν θέλει και τους ανθρώπους αλλα επειδή νοιάζεσαι για τους ανθρώπους δεν σου αρέσει να τους επιτίθονται και να τους κατασπαράζουν, πόσο μάλλον όταν είναι παιδιά και μωρά που δεν καταλαβαίνουν και μπορεί καταλάθος να τα εκνευρίσουν και να τα κάνουν μια μπουκιά.
Θέλω να τα βγάλω από μέσα μου και δεν ξέρω αν θα είμαι εκτος θέματος.

Έχετε δίκιο που λέτε ότι αν έχεις συγκεκριμένες ράτσες σκυλιών είναι λες και έχεις όπλο γιατί έτσι είναι, πάει ο κάθενας και παίρνει σε πόλεις και σε μικρά σπίτια πίτμπουλ, γερμανικό ποιμένα, κηνυγόσκυλα και γενικά σκυλία που δεν είναι για σπιτι, πας στο σπίτι του βλεπει ότι νιώθεις άβολα να χοροπηδάει πάνω σου και να κάνει διάφορα και σου λένε παίζει μην φοβάσαι και γελάνε.

Όπως ένας συγγενής μου είχε πάρει στην μια σταλια γκαρσονιέρα του στην πόλη ιχνηλάτη γκεκα, λες και θα πήγαινε για κυνήγι και το είχε σαν παιδί, δεν το είχε καθόλου πειθαρχημένο γιατί όπως έλεγε δεν το θέλω να κάθετε σε μια γωνιά στρατιωτάκι και έβαζε και τους γονείς του και όλους μας στην διαδικασία να υποφέρουμε με το σκυλί για να μην τον στεναχωρήσει κανείς ότι δεν θέλουν το σκυλί του, αρχικά έμενε μόνος του άλλα όπου πήγαινε εκτός από την δουλειά το έπαιρνε μαζί, το πήγαινε σε όλων τα σπίτια χωρίς να ρωτάει αν θέλουν να το φέρει και το είχε ελεύθερο χωρίς λουρί, αυτό πήδαγε συνέχεια πάνω σου και ήθελε να βάλει τα δάχτυλα των άλλων στο στόμα του για παιχνίδι, γέμιζε γρατζουνιές τα μαύρα μας παντελόνια, αν έβλεπε κάτι εκρεμμές πχ λουράκι από τσάντα ήθελε να το ξεσκίσει, σου χαλάγε τα ρούχα με τα νύχια του και άλλα πολλά, εγώ ήμουν σε μικρή ηλικία τότε και φοβόμουν αλλά εκείνος δεν νοιαζόταν ούτε για εμένα ούτε για τους γονείς και την αδερφή του που το φοβόντουσαν και ήθελαν να μην τους το φέρνει σπίτι, το έπαιρνε στο χωριο και τους το είχε στο ίδιο δωμάτιο με το ζόρι γενικά δεν σεβόταν τα όρια του άλλου απλά γέλαγε, επίσης όλοι σιχαινόμασταν το γλύψιμο αλλά δεν τον ένοιαζε.

Σε όλα αυτά τα περιστατικά απλά γέλαγε να δώ αν δάγκωνε κανέναν για πλάκα πώς θα γέλαγε μετά.
Ευτυχώς μετά από ένα διάστημα μετακόμισε αλλού πήρε και τον σκύλο του και γλιτώσαμε από το να το ανεχόμαστε για να μην στεναχωρηθεί διοτι δεν σεβόταν ότι εμας το σκυλί μας βασάνιζε και το είχε ελεύθερο χωρίς πειθαρχία.

Δεν ήταν μόνο αυτός αλλά αυτή είναι η χειρότερη εμπειρία που έχω, σχεδόν όλοι πλεον παίρνουν σκύλο και μάλιστα σκύλο σε μέγεθος αλόγου, ένας άλλος πήρε ένα που δεν είναι κάποια ράτσα αλλά είναι πολύ μεγάλο και αυτός δεν το έχει πειθαρχημένο και διέκοψε την εκπαίδευση του επειδή δεν θεωρούσε ότι του μαθαίνει κάτι σημαντικό και επίσης ούτε σε αυτό λένε να μην πηδάει πάνω σε ανθρωπους, γρατζουναει και να παίζει μαζί τους αν βλέπουν ότι φοβόυνται και νιώθουν άβολα ή γενικα δεν γουστάρουν ούτε να τους γλείφει.
Αυτός απέκτησε και εγγόνι πέρσι και να δείς ένα παιδάκι που δεν έχει γίνει ακόμα ένα μέτρο δίπλα σε ένα σκυλί που το κεφάλι του είναι κάτω από το δικό του, μια μπουκιά το κάνει άνετα και κανέναν δεν φοβίζει και αγχώνει αυτό.
Τι άλλο πρεπει να γίνει για να καταλάβουν ότι είναι επικίνδυνα,ειδικά με παιδία που μπορεί να πάθουν trigger με το οτιδηποτε, το παιδί δεν καταλαβαίνει ειδικά σε ηλικίες 1-5 και εκεί γύρω μπορεί να το κάνει όπως κάνουν ντα,να του τραβήξει την ουρά επειδή το βλέπει σαν παιχνίδι, να του κάνει καμία απότομη κίνηση, να του πάρει κάτι ή να μην του το δίνει και αυτό να του επιτεθεί.

Μπορεί να δαγκώσει ακόμα και μαλακά και καλά για να παίξει τον οποιοδηποτε και τα αφεντικά τους πετάνε χαρταετό, έχω βαρεθεί να πηγαίνω σε σπίτια και να μην νοιάζονται για τον καλεσμένο τους απλά να αφήνουν το σκυλί τους να κάνει ότι θέλει πάνω του, έχω βαρεθεί να μην βάζουν όρια στα σκυλιά τους και να θεωρούν ότι είναι κακό να κάθονται δίπλα τους ή σε άλλον χώρο αντί να πειράζουν τους άλλους, ενώ τα γατιά δεν είναι έτσι μπορεί να γρατζουνάνε τα αφεντικά τους αλλά στους ξένους που έρχονται στο σπίτι δεν δίνουν σημασία.

Αν μερικοί είναι μαζόχες και δεν τους νοιάζει να τους δαγκώνουν, γκρατζουνάνε, τους σημαδεύουν τα ρούχα και το σώμα με τα νύχια τους ας τα κάνουν σε αυτούς αφού τόσο γουστάρουν αλλά δεν μπορούν να επιτρέπουν να τα κάνουν σε ξένους και να γελάνε άμα φοβάσαι, αφού είναι δύο μέτρα και κάνει σαν παλαβό πώς να μην φοβάμαι;
Έχω κουραστεί όσους φοβόμαστε τα σκυλιά να γελάνε μαζί μας και να μας αντιμετωπίζουν λες και φοβόμαστε τους κλοουν ή δεν ξέρω και εγώ τι, πώς να μην το φοβάμαι όταν έχει τεράστια δόντια και νύχια και μπορεί να φάει μέχρι και ξύλινα πράγματα;

Έχουμε τους ανεύθυνους σκυλογονείς, έχουμε και τα χιλιάδες αδέσποτα να χέζουν όλα τα πεζοδρόμια, δρόμους, παραλίες, πάρκα, γκαζον και να κυκλοφορούν ελεύθερα και να φοβάσαι μην τρελαθεί κανένα και σε κυνηγήσει ή σε δαγκώσει, κανείς δεν τα μαζεύει και δεν υπάρχει υπηρεσία όπως σε άλλες χώρες που τα μαζεύουν.
Υπάρχουν άλλες χώρες που δεν κυκλοφορούν αδέσποτα και εδώ είναι όλοι οι δρόμοι γεμάτοι με αυτά και τα σκατά τους, που πρέπει συνέχεια να προσέχεις μην έχει σκατά και τα πατήσεις, αλλά δεν είναι όλα τα σκατά από αδέσποτα πολλοί σκυλογονείς δεν τα μαζεύουν και εκεί είναι που πρέπει να τους βάλεις το κεφάλι μέσα να τα φάνε.
Και τελος όταν τα πηγαίνουν βόλτα ακόμα και χωρίς λουρί ή όταν έχουν λουρί τα αφήνουν να πλησιάζουν όσους περνάνε και δεν τα τραβάνε γρήγορα.
Έχει βιώσει με συγγενείς ή γνωστούς τέτοια περιστατικά ; Και πώς τα αντιμετώπισε.
Συγγνώμη για το σεντόνι απλά έχω αγανακτήσει.

anastasiaM
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 20 Αύγ 2022, 16:05

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anastasiaM » 22 Σεπ 2023, 09:01

Καταλαβαίνω τις φοβίες σας. Και φυσικά συμφωνώ ότι οι επικίνδυνοι σκύλοι πρέπει να περιορίζονται. Ο νόμος προβλέπει εκπαίδευση υποχρεωτική και αν δεν βγει άκρη τότε παίρνουν άλλες αποφάσεις.
Όμως το μέγεθος του σκύλου δεν έχει να κάνει με την επιθετικότητα. Ούτε όλοι οι σκύλοι γαβγίζουν
Επειδή έχω ο Alex θεωρεί ότι τα σκυλιά είναι ενοχλητικά θα του απαντήσω. Αν τα έχεις σαν κούκλες είναι. Αν τα έχεις δεμένα είναι. Αν όμως τα μιλάς και τα χαϊδεύεις και τα έχεις μέσα στο σπίτι δίπλα σου δεν είναι.
Βέβαια είναι και στο χαρακτήρα του σκύλου. Και στο τι έχει περάσει ως μωρό. Το 2000 υιοθέτησα μια αδέσποτη θηλυκιά. 3 μηνών. Είχε φάει πολύ ξύλο. Είχε και πληγές. Ποτέ δεν συμπάθησε πολλούς ανθρώπους. 3-4 άτομα. Έξω δεν επιτίθονταν σε κανέναν. Αλλά στο σπίτι δεν τολμούσε να μπει άνθρωπος. Τη βγάζαμε μπαλκόνι τότε. Πέθανε από καρκίνο το 2010.
Πέρυσι υιοθέτησα μεγάλο σκύλο. Τσομπανοσκυλο με λυκόσκυλο μάλλον. Ήταν 10 μηνών και 23 κιλά. Όταν ήρθε στο συγκρότημα ήταν πολύ φιλικός με όλους. Ξαπλώνε κάτω ανάσκελα και περίμενε χάδια. Κάποιοι μου τον είπαν λυσσασμένο κοπρόσκυλο. Χωρίς να τους πειράξει. Λίγες μέρες μετά κάλεσαν αστυνομία. Τον είχαμε ήδη υιοθετήσει όμως νόμιμα. Με τσιπ χαρτιά και βιβλιάριο υγείας
Μέσα σε 20 μέρες τον πήραμε σπίτι. 10 μηνών θεωρείται κουτάβι. Ήταν και είναι ακόμη βουβός. Δεν γαβγίζει ποτέ. Όταν τον έφερα πρώτη φορά Θεσσαλονίκη έκλαιγε όταν έμενε μόνος. Το κόψαμε με υπομονή και εκπαίδευση από μας. Ναι σε κάποιους στο δρόμο σηκώνονταν στα δύο. Το κόψαμε και αυτό. Μην ξεχνάτε 10 μηνών ήταν κουτάβι. Μεγαλόσωμο αλλά κουτάβι.
Τώρα είναι δύο ετών. Έχει φτάσει 30 κιλά και ένα μέτρο μήκος χωρίς την ουρά. Είναι και ψηλός. Αν δει απειλή μπαίνει μπροστά. Δεν γαβγίζει. Δεν δαγκώνει. Δεν γρυλιζει. Τώρα αν δει να μας σηκώνει χέρι κάποιος σίγουρα θα αντιδράσει.
Χτυπάμε θυροτηλεφωνα κουδούνια. Μουγγός. Έρχεται πάντα στην πόρτα και κάθεται σε απόσταση αρκετή για να αντιδράσει. Αν κάποιος έρχεται πίσω μας δεν θέλει. Περιμένει να μας περάσει. Σήμερα που τον έβγαλα ξημερώματα πέρασε δίπλα πρεζακι. Τον κοίταξε ώσπου να φύγει.
Τον έχω στο διαμέρισμα και είναι τρισευτυχισμενος μαζί μας.
Τον έμαθα να ακούει γιατί 30 κιλά δεν τον τραβας.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2408
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 22 Σεπ 2023, 09:23

Εγώ λατρεύω τα ζώα και αν μπορούσα να ξανασπουδάσω θα γινόμουν κτηνίατρος. Αλλά κτηνίατρος άγριων ζώων και όχι για σκυλάκια και γατάκια επειδή ακριβώς έχω φτάσει σε σημείο να σιχαίνομαι τους ιδιοκτήτες τους. Έχει δίκιο ο Alex, αυτή η συνήθεια πολλών ιδιοκτητών να θεωρούν ότι πρέπει να ανεχόμαστε τα ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ζώα είναι εξοργιστική. Εντωμεταξύ ένα σωρό μαλάκες έχουν τα σκυλιά τους χωρίς λουρί σε πάρκα στα οποία απαγορεύεται. Τρομάζουν παιδιά, πεζούς, ποδηλάτες και οι μαλακισμένοι οι ιδιοκτήτες τους το θεωρούν δεδομένο ότι οι άλλοι πρέπει να ξέρουν ότι "δεν δαγκώνει". Κάνει ο άλλος τζόκινγκ και τρέχει ένα σκυλί πάνω του και πρέπει να το μυρίσει για να καταλάβει ότι δεν δαγκώνει. Σε τέτοιους μαλάκες θα ήθελα να βγαίνω βόλτα με ένα λιοντάρι σαν αυτά που έχουν κάποιοι ως κατοικίδια στη Νότια Αφρική και όταν πάει δίπλα του να του λέω "μη φοβάσαι, δεν δαγκώνει".

Αφήνω τους άλλους μαλάκες που τα έχουν να γαβγίζουν για ώρες μέσα σε διαμερίσματα ή το ότι ούτε ένας στους 5 δεν μαζεύει τις ακαθαρσίες από τον δρόμο. Υπάρχουν και κάποιες περιοχές με πολλές μονοκατοικίες που δεν μπορείς ούτε μια βόλτα να κάνεις στο δρόμο, επειδή κάθε σπίτι έχει 3 σκυλιά που πέφτουν στα κάγκελα και γαβγίζουν σαν λυσσασμένα τον οποιοδήποτε περαστικό. Για τζόγκινγκ σε τέτοιες περιοχές δεν το συζητάμε καν: Πέρα από το ότι σε κάθε μέτρο θα σε κοψοχολιάζουν, δεν ξέρεις και πότε θα ανοίξει μια πόρτα και θα βγει ένα σκυλί "που δεν δαγκώνει" επειδή ο ιδιοκτήτης του γουστάρει να το βγάζει βόλτα χωρίς λουρί.

Έχω πάει σε 6 Αφρικανικές χώρες μόνο και μόνο για να δω ζώα στο φυσικό τους περιβάλλον. Έχω αγγίξει λιοντάρια, τσίτα, ρινόκερους και ελέφαντες. Έχω περπατήσει στη σαβάνα και έχω κοιμηθεί σε σκηνή στο Serengeti. Λατρεύω τα ζώα, αλλά αυτή η μαλακία με τα σκυλιά και τους ιδιοκτήτες τους δεν παλεύεται.

anastasiaM
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 20 Αύγ 2022, 16:05

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anastasiaM » 22 Σεπ 2023, 10:56

micmic έγραψε:
22 Σεπ 2023, 09:23
Εγώ λατρεύω τα ζώα και αν μπορούσα να ξανασπουδάσω θα γινόμουν κτηνίατρος. Αλλά κτηνίατρος άγριων ζώων και όχι για σκυλάκια και γατάκια επειδή ακριβώς έχω φτάσει σε σημείο να σιχαίνομαι τους ιδιοκτήτες τους. Έχει δίκιο ο Alex, αυτή η συνήθεια πολλών ιδιοκτητών να θεωρούν ότι πρέπει να ανεχόμαστε τα ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ζώα είναι εξοργιστική. Εντωμεταξύ ένα σωρό μαλάκες έχουν τα σκυλιά τους χωρίς λουρί σε πάρκα στα οποία απαγορεύεται. Τρομάζουν παιδιά, πεζούς, ποδηλάτες και οι μαλακισμένοι οι ιδιοκτήτες τους το θεωρούν δεδομένο ότι οι άλλοι πρέπει να ξέρουν ότι "δεν δαγκώνει". Κάνει ο άλλος τζόκινγκ και τρέχει ένα σκυλί πάνω του και πρέπει να το μυρίσει για να καταλάβει ότι δεν δαγκώνει. Σε τέτοιους μαλάκες θα ήθελα να βγαίνω βόλτα με ένα λιοντάρι σαν αυτά που έχουν κάποιοι ως κατοικίδια στη Νότια Αφρική και όταν πάει δίπλα του να του λέω "μη φοβάσαι, δεν δαγκώνει".

Αφήνω τους άλλους μαλάκες που τα έχουν να γαβγίζουν για ώρες μέσα σε διαμερίσματα ή το ότι ούτε ένας στους 5 δεν μαζεύει τις ακαθαρσίες από τον δρόμο. Υπάρχουν και κάποιες περιοχές με πολλές μονοκατοικίες που δεν μπορείς ούτε μια βόλτα να κάνεις στο δρόμο, επειδή κάθε σπίτι έχει 3 σκυλιά που πέφτουν στα κάγκελα και γαβγίζουν σαν λυσσασμένα τον οποιοδήποτε περαστικό. Για τζόγκινγκ σε τέτοιες περιοχές δεν το συζητάμε καν: Πέρα από το ότι σε κάθε μέτρο θα σε κοψοχολιάζουν, δεν ξέρεις και πότε θα ανοίξει μια πόρτα και θα βγει ένα σκυλί "που δεν δαγκώνει" επειδή ο ιδιοκτήτης του γουστάρει να το βγάζει βόλτα χωρίς λουρί.

Έχω πάει σε 6 Αφρικανικές χώρες μόνο και μόνο για να δω ζώα στο φυσικό τους περιβάλλον. Έχω αγγίξει λιοντάρια, τσίτα, ρινόκερους και ελέφαντες. Έχω περπατήσει στη σαβάνα και έχω κοιμηθεί σε σκηνή στο Serengeti. Λατρεύω τα ζώα, αλλά αυτή η μαλακία με τα σκυλιά και τους ιδιοκτήτες τους δεν παλεύεται.
Εμένα δεν κάνει τέτοια. Οπως δεν πρεπει να τσουβαλιάζεις τους ανθρώπους δεν πρέπει να τσουβαλιάζεις και τα ζώα. Τα ζώα εξάλλου είναι όπως ο ιδιοκτήτης τους. Εγώ πάντα μαζεύω. Μην σου πω οτι εχω και χαρτομάντηλο και μωρομάντηλο μήπως αφήσει ίχνη να τα κάνω και με αυτό. Αλλα το να μου λες ότι κακώς τον πήρα και κάνει φασαρία (ναι μου το χει πει ο ανωτέρω..χωρίς να με ρωτήσει αν κάνει φασαρία θεώρησε οτι κανει) και ότι πηδάει σε όλους είναι άδικο. Σε πληροφορώ ότι αυτό του το κόψαμε εμείς. Το κάνει μονο στην οικογένεια πλέον και σε ένα δύο άτομα που του έδωσαν το δικαίωμα από μονοι τους. Με τις γάτες τρελλαίνεται και θέλω να του το κόψω και αυτό.
Στην εξοχή τον άφηνα χωρίς λουρί όταν τον έβγαζα νωρίς το πρωί..ξημερώματα. Σε μέρος που δεν είχε κανέναν. Αν έβλεπα κάποιον τότε τον φώναζα και ερχονταν.
Εχω δει πολλούς να περπατάνε με μαγκούρα για τα αδέσποτα και καλά. Αλλά από τη μία φέτος δεν είχε τόσα και από την άλλη αν σηκώσεις μαγκούρα καηκες. Λιγο νεράκι ρίξε..ή έχε μια λιχουδιά. Εμένα προσωπικά ποτέ δεν με ενόχλησε κανένα στην περιοχή
Ποια η διαφορά μεταξύ των δύο σκύλων που είχα; Τον πρώτο τον πήρα κακοποιημένο..τον δεύτερο τον βρήκα εγκατελειμένο. Μαλλον τον πεταξαν στο δρόμο μωρό. Κρύφτηκε και επιβίωσε. Πιθανόν τον τάιζαν κιόλας διάφοροι που μένουν εκεί χειμώνα.
Ο σκύλος είναι όπως τον μάθεις. Αν ασχολείσαι μαζί του είναι ήρεμος. Αν τον κυνηγάς με παντόφλα στο σπίτι και δεν τον βγάζεις θα λερώσει. Αν τον παρατάς θα γαβγίζει. Θέλει την παρουσία σου.
Αυτοί που δεν καθαρίζουν τα περιττώματα δεν καθαρίζουν και τα σπίτια τους. Προσφατο παράδειγμα μια που τάιζε τις γάτες στην κοινόχρηστη αυλή. Ηταν γεμάτη βρωμιές. Δεν έβγαιε να καθαρίσει. Τα κάγκελά της ήταν μαύρα (από άσπρα). Δεν άπλωνε ποτέ ρούχα. Προλάβαινε με σπίτι που ζούσαν ζευγάρι να δουλεύει οκτάωρο να τρωει 2 ώρες την ημέρα στα λεωφορεία και εκτός από τις γάτες της αυλής και των δρόμων που ήταν στην πορεία της τάιζε όλο το κέντρο της Θεσσαλονίκης. Μόλις μετακόμισε καθάρισε η αυλή. Δεν μπορούσε να αγοράσει άμμους για γάτες; ή να κατεβαίνει και αυτή 2 φορές τη βδομάδα με φτυαρι να τα μαζεύει; Αυτό της ζητούσαμε όλοι.
Βλέπεις δεν είναι όλοι παράλογοι. Ούτε όλοι ίδιοι.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23783
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 22 Σεπ 2023, 10:59

Να σε ρωτήσω, οταν κάνεις επίσκεψη σε άλλο σπίτι απαιτείς εμμέσως να δεχθούν και το σκυλί σου;
panos291 έγραψε:
23 Απρ 2023, 09:53
Yochanan έγραψε:
23 Απρ 2023, 09:09
Σκυλομανούλες του Facebook :romance-hearteyes:
Αυτος που ψαχνει το διαμερισμα ειναι αντρας και αμα δεις το προφίλ του, δεν θα του το νοικιαζες με ή χωρίς σκύλους. :smt005:
Η κασέλα μπροστά του φαντάζει Τσαρλς Μπρονσον;
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2408
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 22 Σεπ 2023, 11:08

anastasiaM έγραψε:
22 Σεπ 2023, 10:56
Οπως δεν πρεπει να τσουβαλιάζεις τους ανθρώπους δεν πρέπει να τσουβαλιάζεις και τα ζώα.
Δεν αναφέρθηκα καν στα ζώα. Μόνο στους ιδιοκτήτες αναφέρθηκα, και φυσικά δεν τους τσουβαλιάζω. Είπα ότι "ο ένας στους πέντε" μαζεύει τις ακαθαρσίες και όσο παρατηρώ τόσο επιβεβαιώνω αυτήν την αναλογία. Φυσικά υπάρχουν και οι υπεύθυνοι ιδιοκτήτες, αλλά το θέμα μου είναι ότι δεν μπορούμε να βασιζόμαστε στον χαρακτήρα του καθενός. Χρειάζεται αυστηρή αστυνόμευση. Αυτή τη στιγμή υπάρχει αυστηροποίηση μόνο για την κακομεταχείριση των ζώων αλλά όχι για την ασυδοσία των ιδιοκτητών. Πχ υπάρχουν πάρκα που απαγορεύεται ρητά να κυκλοφορούν σκυλιά χωρίς λουρί, και τα περισσότερα είναι λυτά χωρίς καμμία συνέπεια.

Δεν θέλω να γίνω ο ψυχολόγος του κάθε ανεύθυνου ή κομπλεξικού ιδιοκτήτη κατοικίδιου, ούτε θέλω να τον συμβουλεύσω και να του λύσω τα προβλήματά του. Θέλω πολύ απλά να επεμβαίνει η αστυνομία ώστε το κατοικίδιό του να μην με ενοχλεί.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25565
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 22 Σεπ 2023, 11:20

Νήμα- γαϊτανάκι αφιλόζωων

anastasiaM
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 20 Αύγ 2022, 16:05

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anastasiaM » 22 Σεπ 2023, 11:23

micmic έγραψε:
22 Σεπ 2023, 11:08
anastasiaM έγραψε:
22 Σεπ 2023, 10:56
Οπως δεν πρεπει να τσουβαλιάζεις τους ανθρώπους δεν πρέπει να τσουβαλιάζεις και τα ζώα.
Δεν αναφέρθηκα καν στα ζώα. Μόνο στους ιδιοκτήτες αναφέρθηκα, και φυσικά δεν τους τσουβαλιάζω. Είπα ότι "ο ένας στους πέντε" μαζεύει τις ακαθαρσίες και όσο παρατηρώ τόσο επιβεβαιώνω αυτήν την αναλογία. Φυσικά υπάρχουν και οι υπεύθυνοι ιδιοκτήτες, αλλά το θέμα μου είναι ότι δεν μπορούμε να βασιζόμαστε στον χαρακτήρα του καθενός. Χρειάζεται αυστηρή αστυνόμευση. Αυτή τη στιγμή υπάρχει αυστηροποίηση μόνο για την κακομεταχείριση των ζώων αλλά όχι για την ασυδοσία των ιδιοκτητών. Πχ υπάρχουν πάρκα που απαγορεύεται ρητά να κυκλοφορούν σκυλιά χωρίς λουρί, και τα περισσότερα είναι λυτά χωρίς καμμία συνέπεια.

Δεν θέλω να γίνω ο ψυχολόγος του κάθε ανεύθυνου ή κομπλεξικού ιδιοκτήτη κατοικίδιου, ούτε θέλω να τον συμβουλεύσω και να του λύσω τα προβλήματά του. Θέλω πολύ απλά να επεμβαίνει η αστυνομία ώστε το κατοικίδιό του να μην με ενοχλεί.
Παντού απαγορεύεται χωρίς λουρί. Μονο στα πάρκα σκύλων επιτρέπεται που δυστυχώς υπάρχει στη Θεσσαλονίκη μόνο ένα στην Πυλαία. Το αλλο στην παραλία είναι κοροϊδία. Ειπαν θα κάνουν στην Πλατεία Δικαστηρίων. Αντε να δούμε
Ο παραπάνω από σένα τους τσουβαλιάζει όλους όμως.
Αστυνόμευση δεν υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ. Μα πουθενά..εκτός αν έχει πορεία. Χθες η Πλατεία Δικαστηρίων στο Αγαλμα Βενιζέλου ήταν γεμάτη αστυνομικούς με πολιτικά. Πως τους καταλαβαίνεις; Μπαμ κάνουν. Καθεται ένας σε παγκάκι και μιλάει διαρκώς..δεν τον εχεις ξαναδεί..αλλά κοιτάει παντού. Αν περνάς καθε μέρα ξέρεις καλά την περιοχή.
Το θέμα μου είναι οτι για τα ζώα φταίει ο άνθρωπος. Θες να τον εκπαιδεύσεις για φύλακα; Σωστή εκπαίδευση. Μέσα στο σπίτι σου να είναι φύλακας.
Τα αδέσποτα γιατί προέκυψαν και προκύπτουν; Γιατί καποιοι το θεωρούν αστείο να στειρώσουν τα ζώα τους. Ας στειρώνουν να τελειώνουμε με αυτό.
Το πρόβλημα δεν είναι τα ζώα..τα δίποδα ζώα είναι

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών