Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
anastasiaM
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 20 Αύγ 2022, 16:05

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anastasiaM » 22 Σεπ 2023, 20:49

panos291 έγραψε:
22 Σεπ 2023, 17:57
vantono έγραψε:
22 Σεπ 2023, 16:50
panos291 έγραψε:
22 Σεπ 2023, 15:42

Ειχα παει στην Σουηδία και νομιζα πως οι άνθρωποι δεν ειχαν σκυλους. Μετα μου ειπαν πως μια χαρα εχουν απλα τους εκπαιδευουν να μην γαβγιζουν χωρίς λογο.
Εδω πολλοι απο τους σκυλοιδιοκτητες ειναι ελεεινοι και τρισαθλιοι και δεν σέβονται κανενα και γι'αυτο τα βρωμοσκυλα τους γαβγιζουν και ενοχλουν ολο το 24ωρο, δαγκωνουν, και αφηνουν τα σκατα τους σουβενίρ στους δρόμους μια που οι λεχριτες που τα εχουν δεν καταδέχονται να τα μαζέψουν.
Ιδιαιτερα αυτο το πραγμα με τα γαβγισματα ειναι ανυποφορο.
Δεν διαφωνώ σε τίποτα απ' όλα αυτά.
Είναι γενική η κατάσταση, ο μέσος ελληνιολος είναι το καρκίνωμα σε αυτή την υπόθεση (και σε κάθε υπόθεση), όχι ο σκύλος του.
Όπως ενοχλεί και με το αμάξι του, οπως ενοχλεί και με το αυθαίρετο του, έτσι θα ενοχλεί και με το σκύλο του.
Σύγκρινε τον με το μέσο Σουηδό και την παιδεία που έχει να μην ενοχλεί τους συμπολίτες του με τίποτα απ'ολα αυτά.

Όπως δεν σου φταίει το αμάξι του γιδοελληναρα που ο ίδιος το παρκαρει σε θέση ΑμεΑ, όπως δεν σου φταιει και το αυθαίρετο σπίτι του σαν κτίσμα, που ο ίδιος πάει και το χτιζει σε εκτός σχεδίου σημεία, έτσι δεν μπορεί να σου φταίει ούτε ο σκύλος του.
Ο σκύλος οταν μεγαλώνει με ένα μαλακα, μαλακοσκυλος θα γίνει και αυτός, είναι δεδομένο.
Για μένα θα έπρεπε να περνούν από ψυχιατρικές εξετάσεις όσοι θέλουν να έχουν σκυλο, ομοίως όσοι θέλουν να κυκλοφορούν και με αμάξι.

Αλλά το να κατηγορείς το σκυλί για το μαλακα ιδιοκτήτη του, ή να πας να σπας ένα αμάξι που είναι παράνομα παρκαρισμένο αντί να ανοίξεις το κεφάλι του μαλακα ιδιοκτήτη του, ή να πας και να του βάζεις φωτιά στο αυθαίρετο κτλ, είναι φάση "μου φταίει ο γάιδαρος και δέρνω το σαμάρι".
Το προβλημα ειναι οτι για τα ψηφαλακια τους σκυλοφιλους τους χαιδευουν, και πρεπει να κανεις μηνύσεις για να βρεις το δικιο σου (δηλαδη χρηματα, δικηγοροι, δικαστηρια κλπ) και συνηθως δεν βγαζεις ακρη μια που μπορει συντομοτερα να ψοφησει ο σκυλος απο γηρατεια.
Δυστυχως το κράτος δεν τολμαει να βαλει πρόστιμα αυτόματα. Γαυγιζει ο σκυλος στις 3 τη νυχτα? Μια προειδοποιηση και απο κει και περα πεντακοσαρικα.
Κακοποιησε ανθρωπο? Βαλτου 40 χιλιαρικα ΑΥΤΟΜΑΤΑ οπως βαζεις 30 στην κακοποιηση σκυλου απο ανθρωπο.
Χεζει και δεν τα μαζευει? Ριχτου και αυτουνου 500 ευρω να μαθει οτι εδω δεν είναι Ινδία
Μήπως να του βάλουμε και ποτηράκι για κατούρημα; Ελεος ρε συ.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23684
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 22 Σεπ 2023, 21:04

anastasiaM έγραψε:
22 Σεπ 2023, 20:46
Ερμής έγραψε:
22 Σεπ 2023, 13:07
anastasiaM έγραψε:
22 Σεπ 2023, 11:23

Παντού απαγορεύεται χωρίς λουρί. Μονο στα πάρκα σκύλων επιτρέπεται που δυστυχώς υπάρχει στη Θεσσαλονίκη μόνο ένα στην Πυλαία. Το αλλο στην παραλία είναι κοροϊδία. Ειπαν θα κάνουν στην Πλατεία Δικαστηρίων. Αντε να δούμε
Ο παραπάνω από σένα τους τσουβαλιάζει όλους όμως.
Αστυνόμευση δεν υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ. Μα πουθενά..εκτός αν έχει πορεία. Χθες η Πλατεία Δικαστηρίων στο Αγαλμα Βενιζέλου ήταν γεμάτη αστυνομικούς με πολιτικά. Πως τους καταλαβαίνεις; Μπαμ κάνουν. Καθεται ένας σε παγκάκι και μιλάει διαρκώς..δεν τον εχεις ξαναδεί..αλλά κοιτάει παντού. Αν περνάς καθε μέρα ξέρεις καλά την περιοχή.
Το θέμα μου είναι οτι για τα ζώα φταίει ο άνθρωπος. Θες να τον εκπαιδεύσεις για φύλακα; Σωστή εκπαίδευση. Μέσα στο σπίτι σου να είναι φύλακας.
Τα αδέσποτα γιατί προέκυψαν και προκύπτουν; Γιατί καποιοι το θεωρούν αστείο να στειρώσουν τα ζώα τους. Ας στειρώνουν να τελειώνουμε με αυτό.
Το πρόβλημα δεν είναι τα ζώα..τα δίποδα ζώα είναι
Δεν απάντησες όμως, οταν πας επισκέψεις σε άλλα σπίτια κουβαλας και το σκυλι μαζι σου;
Εξαρτάται από το σπίτι. Ρωτάω πρώτα. Αν δεν έχουν προβλημα και τον θέλουν ναι. Σέβομαι την απόφασή τους. Το ότι εγώ τον έχω σαν παιδί δεν σημαίνει ότι θα τον αγαπήσουν όλοι. Τον παίρνω μαζί μου όμως όταν πηγαίνουμε παιδική χαρά και τον δέν στα κάγκελα λίγο πιο διπλα από την πόρτα. Εξω από την παιδική. Η αν παω για ψώνια και ξέρω ότι σε μαγαζιά μπορεί να μπει. Δεν θα τον πάρω στο χασάπη μέσα προφανώς. Εκεί τον δένω έξω. Αλλα στο Μαλλιάρη πχ επιτρέπεται.
Εγώ δεν έβρισκα ποτέ το λόγο να πάρω μαζί και το σκύλο μου σε σπίτι άλλων, εκτός αν είχαν και εκείνοι σκύλο και να τους ήξερα καλά σαν ανθρώπους, να ήμουν σίγουρος ότι είναι και ο σκύλος τους τόσο κουλ και σμουθ χαρακτήρας σαν τους ίδιους.
Και φυσικά, μόνο αν οι ίδιοι μου το πρότειναν.

Και πάλι σκεπτικός θα ήμουν. Αν ο άλλος δεν έχει σκύλο να παίζουνε και λίγο με το δικό μου, το θεωρώ και λίγο κακοποίηση σκύλου να τον μπαστακωσεις με το στανιο σε έναν εσωτερικό χώρο που δεν γνωρίζει, για πάνω από 20λεπτο-μισαωρο.
Οταν πήγαινα εξωτερική βόλτα/περίπατο με φίλους, εννοείται πως δεν ρωτούσα κανέναν για το αν θα τον πάρω μαζί η οχι.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 22 Σεπ 2023, 21:12

Το πρόβλημα δεν είναι μόνο τα "διποδα ζώα". Πολλά από αυτά τα σκυλιά είναι απλά ακατάλληλα για το περιβάλλον της πόλης. Δε σημαίνει ότι φταίει βέβαια ο σκύλος αλλά το να έχεις ένα πιτμπουλ στην Αθήνα τι εξυπηρετεί; Τίποτα, τη μαλακια που έχεις στο κεφάλι σου κ μόνο. Αλλιώς κ γω θέλω μια αρκούδα ξέρω γω ή έναν τραγο να τον πηγαίνω βόλτα στο πάρκο. Που βασικά ο τράγος καλύτερος είναι από αυτές τις ράτσες killer

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14146
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 22 Σεπ 2023, 21:15

anastasiaM έγραψε:
22 Σεπ 2023, 20:49
panos291 έγραψε:
22 Σεπ 2023, 17:57
vantono έγραψε:
22 Σεπ 2023, 16:50

Δεν διαφωνώ σε τίποτα απ' όλα αυτά.
Είναι γενική η κατάσταση, ο μέσος ελληνιολος είναι το καρκίνωμα σε αυτή την υπόθεση (και σε κάθε υπόθεση), όχι ο σκύλος του.
Όπως ενοχλεί και με το αμάξι του, οπως ενοχλεί και με το αυθαίρετο του, έτσι θα ενοχλεί και με το σκύλο του.
Σύγκρινε τον με το μέσο Σουηδό και την παιδεία που έχει να μην ενοχλεί τους συμπολίτες του με τίποτα απ'ολα αυτά.

Όπως δεν σου φταίει το αμάξι του γιδοελληναρα που ο ίδιος το παρκαρει σε θέση ΑμεΑ, όπως δεν σου φταιει και το αυθαίρετο σπίτι του σαν κτίσμα, που ο ίδιος πάει και το χτιζει σε εκτός σχεδίου σημεία, έτσι δεν μπορεί να σου φταίει ούτε ο σκύλος του.
Ο σκύλος οταν μεγαλώνει με ένα μαλακα, μαλακοσκυλος θα γίνει και αυτός, είναι δεδομένο.
Για μένα θα έπρεπε να περνούν από ψυχιατρικές εξετάσεις όσοι θέλουν να έχουν σκυλο, ομοίως όσοι θέλουν να κυκλοφορούν και με αμάξι.

Αλλά το να κατηγορείς το σκυλί για το μαλακα ιδιοκτήτη του, ή να πας να σπας ένα αμάξι που είναι παράνομα παρκαρισμένο αντί να ανοίξεις το κεφάλι του μαλακα ιδιοκτήτη του, ή να πας και να του βάζεις φωτιά στο αυθαίρετο κτλ, είναι φάση "μου φταίει ο γάιδαρος και δέρνω το σαμάρι".
Το προβλημα ειναι οτι για τα ψηφαλακια τους σκυλοφιλους τους χαιδευουν, και πρεπει να κανεις μηνύσεις για να βρεις το δικιο σου (δηλαδη χρηματα, δικηγοροι, δικαστηρια κλπ) και συνηθως δεν βγαζεις ακρη μια που μπορει συντομοτερα να ψοφησει ο σκυλος απο γηρατεια.
Δυστυχως το κράτος δεν τολμαει να βαλει πρόστιμα αυτόματα. Γαυγιζει ο σκυλος στις 3 τη νυχτα? Μια προειδοποιηση και απο κει και περα πεντακοσαρικα.
Κακοποιησε ανθρωπο? Βαλτου 40 χιλιαρικα ΑΥΤΟΜΑΤΑ οπως βαζεις 30 στην κακοποιηση σκυλου απο ανθρωπο.
Χεζει και δεν τα μαζευει? Ριχτου και αυτουνου 500 ευρω να μαθει οτι εδω δεν είναι Ινδία
Μήπως να του βάλουμε και ποτηράκι για κατούρημα; Ελεος ρε συ.
Τι εννοείς? Ότι οι σκύλοι μπορούν να αφήνουν σκατά στις πόλεις όπου βρουν? Όσοι ιδιοκτήτες σκύλου έχουν γάντι και σακούλα και μαζεύουν τα σκατά του σκύλου τους είναι ηλίθιοι και οι υπόλοιποι που τα αφήνουν χάμω είναι ξύπνιοι?

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23418
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 22 Σεπ 2023, 21:19

anastasiaM έγραψε:
22 Σεπ 2023, 20:46
Ερμής έγραψε:
22 Σεπ 2023, 13:07
anastasiaM έγραψε:
22 Σεπ 2023, 11:23

Παντού απαγορεύεται χωρίς λουρί. Μονο στα πάρκα σκύλων επιτρέπεται που δυστυχώς υπάρχει στη Θεσσαλονίκη μόνο ένα στην Πυλαία. Το αλλο στην παραλία είναι κοροϊδία. Ειπαν θα κάνουν στην Πλατεία Δικαστηρίων. Αντε να δούμε
Ο παραπάνω από σένα τους τσουβαλιάζει όλους όμως.
Αστυνόμευση δεν υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ. Μα πουθενά..εκτός αν έχει πορεία. Χθες η Πλατεία Δικαστηρίων στο Αγαλμα Βενιζέλου ήταν γεμάτη αστυνομικούς με πολιτικά. Πως τους καταλαβαίνεις; Μπαμ κάνουν. Καθεται ένας σε παγκάκι και μιλάει διαρκώς..δεν τον εχεις ξαναδεί..αλλά κοιτάει παντού. Αν περνάς καθε μέρα ξέρεις καλά την περιοχή.
Το θέμα μου είναι οτι για τα ζώα φταίει ο άνθρωπος. Θες να τον εκπαιδεύσεις για φύλακα; Σωστή εκπαίδευση. Μέσα στο σπίτι σου να είναι φύλακας.
Τα αδέσποτα γιατί προέκυψαν και προκύπτουν; Γιατί καποιοι το θεωρούν αστείο να στειρώσουν τα ζώα τους. Ας στειρώνουν να τελειώνουμε με αυτό.
Το πρόβλημα δεν είναι τα ζώα..τα δίποδα ζώα είναι
Δεν απάντησες όμως, οταν πας επισκέψεις σε άλλα σπίτια κουβαλας και το σκυλι μαζι σου;
Εξαρτάται από το σπίτι. Ρωτάω πρώτα. Αν δεν έχουν προβλημα και τον θέλουν ναι. Σέβομαι την απόφασή τους. Το ότι εγώ τον έχω σαν παιδί δεν σημαίνει ότι θα τον αγαπήσουν όλοι. Τον παίρνω μαζί μου όμως όταν πηγαίνουμε παιδική χαρά και τον δέν στα κάγκελα λίγο πιο διπλα από την πόρτα. Εξω από την παιδική. Η αν παω για ψώνια και ξέρω ότι σε μαγαζιά μπορεί να μπει. Δεν θα τον πάρω στο χασάπη μέσα προφανώς. Εκεί τον δένω έξω. Αλλα στο Μαλλιάρη πχ επιτρέπεται.
Ελπίζω να μην έχεις αραιώσει επαφές με ανθρώπους που δε θέλουν κατοικίδια σπίτι τους.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

anastasiaM
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 20 Αύγ 2022, 16:05

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anastasiaM » 23 Σεπ 2023, 10:07

Ερμής έγραψε:
22 Σεπ 2023, 21:19
anastasiaM έγραψε:
22 Σεπ 2023, 20:46
Ερμής έγραψε:
22 Σεπ 2023, 13:07


Δεν απάντησες όμως, οταν πας επισκέψεις σε άλλα σπίτια κουβαλας και το σκυλι μαζι σου;
Εξαρτάται από το σπίτι. Ρωτάω πρώτα. Αν δεν έχουν προβλημα και τον θέλουν ναι. Σέβομαι την απόφασή τους. Το ότι εγώ τον έχω σαν παιδί δεν σημαίνει ότι θα τον αγαπήσουν όλοι. Τον παίρνω μαζί μου όμως όταν πηγαίνουμε παιδική χαρά και τον δέν στα κάγκελα λίγο πιο διπλα από την πόρτα. Εξω από την παιδική. Η αν παω για ψώνια και ξέρω ότι σε μαγαζιά μπορεί να μπει. Δεν θα τον πάρω στο χασάπη μέσα προφανώς. Εκεί τον δένω έξω. Αλλα στο Μαλλιάρη πχ επιτρέπεται.
Ελπίζω να μην έχεις αραιώσει επαφές με ανθρώπους που δε θέλουν κατοικίδια σπίτι τους.
Όχι καθόλου. Οι επισκέψεις μας ήταν ήδη περιορισμένες γιατί είμαστε σε ηλικία που άλλοι ξεπαιδιασαν και εμείς έχουμε οκτώ χρόνων κόρη.
Σέβομαι ότι ο άλλος δεν θέλει το σκύλο μου.

anastasiaM
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 20 Αύγ 2022, 16:05

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anastasiaM » 23 Σεπ 2023, 10:10

panos291 έγραψε:
22 Σεπ 2023, 21:15
anastasiaM έγραψε:
22 Σεπ 2023, 20:49
panos291 έγραψε:
22 Σεπ 2023, 17:57

Το προβλημα ειναι οτι για τα ψηφαλακια τους σκυλοφιλους τους χαιδευουν, και πρεπει να κανεις μηνύσεις για να βρεις το δικιο σου (δηλαδη χρηματα, δικηγοροι, δικαστηρια κλπ) και συνηθως δεν βγαζεις ακρη μια που μπορει συντομοτερα να ψοφησει ο σκυλος απο γηρατεια.
Δυστυχως το κράτος δεν τολμαει να βαλει πρόστιμα αυτόματα. Γαυγιζει ο σκυλος στις 3 τη νυχτα? Μια προειδοποιηση και απο κει και περα πεντακοσαρικα.
Κακοποιησε ανθρωπο? Βαλτου 40 χιλιαρικα ΑΥΤΟΜΑΤΑ οπως βαζεις 30 στην κακοποιηση σκυλου απο ανθρωπο.
Χεζει και δεν τα μαζευει? Ριχτου και αυτουνου 500 ευρω να μαθει οτι εδω δεν είναι Ινδία
Μήπως να του βάλουμε και ποτηράκι για κατούρημα; Ελεος ρε συ.
Τι εννοείς? Ότι οι σκύλοι μπορούν να αφήνουν σκατά στις πόλεις όπου βρουν? Όσοι ιδιοκτήτες σκύλου έχουν γάντι και σακούλα και μαζεύουν τα σκατά του σκύλου τους είναι ηλίθιοι και οι υπόλοιποι που τα αφήνουν χάμω είναι ξύπνιοι?
Ανέφερα για το κατούρημα συγκεκριμένα. Όσο μπορώ τον πάω πιο πέρα από τις εισόδους κλπ. Αλλά τι να κάνω δεν τον προλαβαίνω πάντα. Αν του πω όχι εγώ προχωρά πάει παρακάτω.
Τα σκατα τα μαζεύουμε

anastasiaM
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 20 Αύγ 2022, 16:05

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anastasiaM » 23 Σεπ 2023, 10:11

EKPLIKTIKOS έγραψε:
22 Σεπ 2023, 21:12
Το πρόβλημα δεν είναι μόνο τα "διποδα ζώα". Πολλά από αυτά τα σκυλιά είναι απλά ακατάλληλα για το περιβάλλον της πόλης. Δε σημαίνει ότι φταίει βέβαια ο σκύλος αλλά το να έχεις ένα πιτμπουλ στην Αθήνα τι εξυπηρετεί; Τίποτα, τη μαλακια που έχεις στο κεφάλι σου κ μόνο. Αλλιώς κ γω θέλω μια αρκούδα ξέρω γω ή έναν τραγο να τον πηγαίνω βόλτα στο πάρκο. Που βασικά ο τράγος καλύτερος είναι από αυτές τις ράτσες killer
Και ένα τσομπανοσκυλο στη Θεσσαλονίκη τι εξυπηρετεί; όμως το έχω. Αυτόν έτυχα. Αυτόν αγάπησα. Δεν ενοχλεί κανέναν. Δεν ήθελα ποτέ σκύλο του καναπέ

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 23 Σεπ 2023, 10:32

anastasiaM έγραψε:
23 Σεπ 2023, 10:11
EKPLIKTIKOS έγραψε:
22 Σεπ 2023, 21:12
Το πρόβλημα δεν είναι μόνο τα "διποδα ζώα". Πολλά από αυτά τα σκυλιά είναι απλά ακατάλληλα για το περιβάλλον της πόλης. Δε σημαίνει ότι φταίει βέβαια ο σκύλος αλλά το να έχεις ένα πιτμπουλ στην Αθήνα τι εξυπηρετεί; Τίποτα, τη μαλακια που έχεις στο κεφάλι σου κ μόνο. Αλλιώς κ γω θέλω μια αρκούδα ξέρω γω ή έναν τραγο να τον πηγαίνω βόλτα στο πάρκο. Που βασικά ο τράγος καλύτερος είναι από αυτές τις ράτσες killer
Και ένα τσομπανοσκυλο στη Θεσσαλονίκη τι εξυπηρετεί; όμως το έχω. Αυτόν έτυχα. Αυτόν αγάπησα. Δεν ενοχλεί κανέναν. Δεν ήθελα ποτέ σκύλο του καναπέ
Κ γω το ίδιο, ένα λιονταρακι αγάπησα, δεν ενοχλεί, του έχω κ λουρακι. Έχει κ ο γείτονας μου έναν αλιγάτορα κ κάνουν φοβερή παρέα :p8:

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11583
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 23 Σεπ 2023, 10:39

anastasiaM έγραψε:
23 Σεπ 2023, 10:11
EKPLIKTIKOS έγραψε:
22 Σεπ 2023, 21:12
Το πρόβλημα δεν είναι μόνο τα "διποδα ζώα". Πολλά από αυτά τα σκυλιά είναι απλά ακατάλληλα για το περιβάλλον της πόλης. Δε σημαίνει ότι φταίει βέβαια ο σκύλος αλλά το να έχεις ένα πιτμπουλ στην Αθήνα τι εξυπηρετεί; Τίποτα, τη μαλακια που έχεις στο κεφάλι σου κ μόνο. Αλλιώς κ γω θέλω μια αρκούδα ξέρω γω ή έναν τραγο να τον πηγαίνω βόλτα στο πάρκο. Που βασικά ο τράγος καλύτερος είναι από αυτές τις ράτσες killer
Και ένα τσομπανοσκυλο στη Θεσσαλονίκη τι εξυπηρετεί; όμως το έχω. Αυτόν έτυχα. Αυτόν αγάπησα. Δεν ενοχλεί κανέναν. Δεν ήθελα ποτέ σκύλο του καναπέ
Κι εγώ έχω δύο κανγκαλ , αλλά τα αφήνω να ανέβουν στον καναπέ.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 23 Σεπ 2023, 11:13

Καλό το love story αλλά ο ελληνικός ποιμενικός θέλει αυλή τουλάχιστον. Δεν γίνεται να το έχεις το ζωντανό σε 80 τετραγωνικά και να λες πως όλα είναι καλά. Πες πως είναι καλούτσικα.

Σε ότι αφορά τα αδέσποτα ειδικά στη Θεσσαλονίκη, δεν θα ξεχάσω ποτέ το περιστατικό στους Ελαιώνες που βγήκε ο άνθρωπος το πρωί για τρέξιμο, του επιτέθηκαν 2, τον έστειλαν νοσοκομείο και τελικά στα μνήματα. Ούτε να χαϊδέψει πήγε, ούτε χαζομάρα έκανε.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23418
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 23 Σεπ 2023, 11:31

anastasiaM έγραψε:
23 Σεπ 2023, 10:07
Ερμής έγραψε:
22 Σεπ 2023, 21:19
anastasiaM έγραψε:
22 Σεπ 2023, 20:46

Εξαρτάται από το σπίτι. Ρωτάω πρώτα. Αν δεν έχουν προβλημα και τον θέλουν ναι. Σέβομαι την απόφασή τους. Το ότι εγώ τον έχω σαν παιδί δεν σημαίνει ότι θα τον αγαπήσουν όλοι. Τον παίρνω μαζί μου όμως όταν πηγαίνουμε παιδική χαρά και τον δέν στα κάγκελα λίγο πιο διπλα από την πόρτα. Εξω από την παιδική. Η αν παω για ψώνια και ξέρω ότι σε μαγαζιά μπορεί να μπει. Δεν θα τον πάρω στο χασάπη μέσα προφανώς. Εκεί τον δένω έξω. Αλλα στο Μαλλιάρη πχ επιτρέπεται.
Ελπίζω να μην έχεις αραιώσει επαφές με ανθρώπους που δε θέλουν κατοικίδια σπίτι τους.
Όχι καθόλου. Οι επισκέψεις μας ήταν ήδη περιορισμένες γιατί είμαστε σε ηλικία που άλλοι ξεπαιδιασαν και εμείς έχουμε οκτώ χρόνων κόρη.
Σέβομαι ότι ο άλλος δεν θέλει το σκύλο μου.
Το ξεπαιδιασαν τι σημαίνει; ότι έχουν μεγάλα παιδιά πλέον;
Πάντως μπράβο, γιατί οι βαρεμένοι αραιώνουν επαφές

Πάντως είναι απάνθρωπο να έχεις ένα τέτοιο σκύλο μέσα σε λίγα τετραγωνικά, δεν είναι φιλοζωία
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 23 Σεπ 2023, 11:41

Εν τω μεταξύ δεν μπορείς να λες πως δεν σου αρέσουν τα σκυλιά του καναπέ όταν έχεις πάρει σκυλί του οποίου η δουλειά είναι να προστατεύει κοπάδια από λύκους και αρκούδες και να το έχεις κάνει του διαμερίσματος αλλά κατά τα άλλα δεν το έκανες του καναπέ γιατί δεν ανεβαίνει στον καναπέ.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

anastasiaM
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 20 Αύγ 2022, 16:05

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anastasiaM » 23 Σεπ 2023, 13:15

Gherschaagk έγραψε:
23 Σεπ 2023, 11:41
Εν τω μεταξύ δεν μπορείς να λες πως δεν σου αρέσουν τα σκυλιά του καναπέ όταν έχεις πάρει σκυλί του οποίου η δουλειά είναι να προστατεύει κοπάδια από λύκους και αρκούδες και να το έχεις κάνει του διαμερίσματος αλλά κατά τα άλλα δεν το έκανες του καναπέ γιατί δεν ανεβαίνει στον καναπέ.
Είναι λυκόσκυλο με τσομπανοσκυλο. Τον βρήκα δέκα μηνών αδέσποτο. Μου είπαν ότι πέρασε όλο το χειμώνα κρυμμένος σε ένα κανάλι και έτρωγε ότι έβρισκε. Μέχρι και μήλα έτρωγε. Δεν θα φύλαγε ποτέ κοπάδι αυτός. Δεν τα στειρώνουν οι τσομπανηδες και γεννάνε αβερτα. Ήταν απίστευτα ήρεμος και χαδιαρης. Μια χαρά περνάει στο διαμέρισμα σε πληροφορω. Βγαίνει και 2 φορές τη μέρα στάνταρ. Και αν πάμε έξτρα βόλτα έρχεται. Για αυτόν εμείς είμαστε η αγέλη του. Προστατεύει εμάς.

Στην περιοχή εδώ στην εξοχή 9 στα 10 είναι μιξη με τσομπανοσκυλο. Και αφού τον εγκατέλειψαν πιο κοπάδι θα φυλούσε.
Και φέτος βρήκα αδέσποτη τσομπανα πιο καθαρή μάλλον. Θα την πάρει ο γείτονάς μας Νιγρίτα εκείνη. Έχει μονοκατοικία και κτήμα

anastasiaM
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 20 Αύγ 2022, 16:05

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anastasiaM » 23 Σεπ 2023, 13:17

Ερμής έγραψε:
23 Σεπ 2023, 11:31
anastasiaM έγραψε:
23 Σεπ 2023, 10:07
Ερμής έγραψε:
22 Σεπ 2023, 21:19


Ελπίζω να μην έχεις αραιώσει επαφές με ανθρώπους που δε θέλουν κατοικίδια σπίτι τους.
Όχι καθόλου. Οι επισκέψεις μας ήταν ήδη περιορισμένες γιατί είμαστε σε ηλικία που άλλοι ξεπαιδιασαν και εμείς έχουμε οκτώ χρόνων κόρη.
Σέβομαι ότι ο άλλος δεν θέλει το σκύλο μου.
Το ξεπαιδιασαν τι σημαίνει; ότι έχουν μεγάλα παιδιά πλέον;
Πάντως μπράβο, γιατί οι βαρεμένοι αραιώνουν επαφές

Πάντως είναι απάνθρωπο να έχεις ένα τέτοιο σκύλο μέσα σε λίγα τετραγωνικά, δεν είναι φιλοζωία
Θα ήταν καλύτερα δηλαδή να τον αφήσω αδέσποτο; παρατημένος ήταν. Το καλοκαίρι που είμαστε εξοχή εκτός από το διάστημα που έχει κόσμο είναι μόνιμα αυλή και τρέχει

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών