Σκίσ' τους Αδωναρε!! Επιθεώρηση Εργασίας «Στο Κόκκινο»

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
nrg
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 20:53

Re: Σκίσ' τους Αδωναρε!! Επιθεώρηση Εργασίας «Στο Κόκκινο»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nrg » 23 Σεπ 2023, 01:20

πατησιωτης έγραψε:
22 Σεπ 2023, 22:10
Καλή τύχη με τον Κασσελάκη όλοι οι ανδρεοτσιπρικοί.Αλλά όχι ψέυτικες ουδετερότητες. :D Δεν πουλάνε.
Δηλαδή πατησιωτη για να έχουμε καλό ερώτημα, εμείς είμαστε ψεύτικοι, ενώ εσύ ας πούμε είσαι πραγματικός και βέρος Δεξιός;

Και ανέχεσαι ρεκόρ μετακλητών;
Ανέχεσαι μπαράζ επιδομάτων;
Ανέχεσαι ρεκόρ Υπουργικού συμβουλίου και βάλε πόσους παρατρεχάμενους ταΐζουν όλοι αυτοί;
Ανέχεσαι ακρίβεια στα ύψη και ο ΦΠΑ να τρέχει;

Άσε ξέρω... Δεν τα ανέχεσαι, αλλά τους ψηφίζεις για το καλό της χώρας...

Καλή τύχη και σε εσένα με τον Κούλη :wave: ... αλλά μην μας το παίζεις Δεξιός.

Άβαταρ μέλους
nrg
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 20:53

Re: Σκίσ' τους Αδωναρε!! Επιθεώρηση Εργασίας «Στο Κόκκινο»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nrg » 23 Σεπ 2023, 01:25

Αρχέλαος έγραψε:
22 Σεπ 2023, 22:22
nrg έγραψε:
22 Σεπ 2023, 22:05
πατησιωτης έγραψε:
22 Σεπ 2023, 21:46


H χρεωκοπία γράφει στην ούγια ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ.Δεν ξέρω ποιανού πουτανάκι ήταν αυτός αλλά αυτός δημιούργησε το δημόσιο χρέος.Και ΔΕΝ γράφει Κώστας Σημίτης επειδή πιάσαμε τα πασοκικά.Δεν μπορείς να βγάλεις την πολιτική έξω από όλα αυτά με την επίκληση κομματόσκυλα και μη κομματόσκυλα βλέπεις.
Από τη δεκαετία του 80 λέγονταν αυτά αλλά οι πραγματικοί πασόκοι - αυτοί της διακήρυξης 3ης Σεπτέμβρη τότε κορόιδευαν,μετά όταν ήλθε η χρεωκοπία έγιναν συριζαίοι ή "ουδέτεροι".
Όσο για τους συριζαίους που δήθεν πήγαν καλά,αυτοί έφεραν ένα μη απαραίτητο μνημόνιο με τα έξοδα της φαντασμαγορίας του αρχικού εξαμήνου που έγιναν για να δικαιολογήσουν την κωλοτούμπα τους.
Όπως βλέπεις οι διαφορές δεν είναι κομματόσκυλα ή μη ή κλέφτες ή μη αλλά πολιτικές.Καλή τύχη στους οπαδούς του Ανδρέα και του Τσίπρα με το νέο ηγέτη τους Κασσελάκη :lol: που ήδη δηλώνει ότι έχει πρότυπο αυτούς.Αν κερδίσει ας κυβερνήσει και αυτός,κανένα πρόβλημα.
Ο πατησιώτης βλέπει την γραμμή να ανεβαίνει στις πράσινες περιοχές και την γραμμή να κατεβαίνει στις μωβ/μπλε...

Να γελάς ή να κλαις;

Εικόνα
Τα έχουμε γράψει πολλές φορές.
Ο πατησιωτης διασπειρει διαρκώς ανακρίβειες.
Τον ενοχλεί που ουσιαστικά ψηφίζει πασοκισμο με όλα τα αρνητικά και ελάχιστα θετικά του.

Η χρεοκοπία έχει τη σφραγίδα του Πατησιωτη, καθώς η δικη του επιλογή την έφερε σε μεγάλο βαθμό.
, αποτελεί μεγάλο μύθο ότι ο Ανδρέας Παπανδρέου δημιούργησε χρέη και δάνεια για τα επόμενα 100 χρόνια.

Το μεγαλύτερο σφάλμα είναι ότι τάχα δόθηκαν τότε δανεικά που πληρώνουμε τώρα.
Τα δανεικά της εποχής ήταν κυρίως εσωτερικός δανεισμός που ανακυκλωνόταν με πιστοληπτική ικανότητα Α2, ο δε εξωτερικός δανεισμός είχε αξιολόγηση ΒΑΑ1.
Επιπλέον, τα δανεικά ήσαν σχεδόν όλα μικρής χρονικής διάρκειας και η αναχρηματοδότηση τους έγινε με πολύ χαμηλότερα επιτόκια.
Δηλαδή, δεν είναι ότι πήρε κάποιος χ δις ευρώ δάνεια τα οποία έληγαν ξαφνικά το 2010. Στο μεσοδιάστημα αυτός ο δανεισμός που από το εξωτερικό δεν ήταν μεγάλος, είχε αναχρηματοδοτηθεί και μάλιστα με πολύ ευνοϊκά επιτόκια.
Τα βραχυχρόνια δάνεια της αλλοδαπής, αναχρηματοδοτούνταν με ευνοϊκούς όρους.

Εικόνα

Ουσιαστικά, το χρέος είχε αξιόλογη πιστοληπτική ικανότητα, χρωστούσαμε λίγα στο εξωτερικό, τα οποία αποπληρώνονταν με χαμηλό επιτόκιο.
Εν ολίγοις, δεν είναι ότι "πήρε δάνεια ο Ανδρέας αξίας 100 δις ευρώ, λήγουν το 2010 και πρέπει να τα πληρώσουμε, στο ενδιάμεσο όλες οι κυβερνήσεις των ΠΑΣΟΚ και Νέας Δημοκρατίας, είχαν την ευχέρεια να αναχρηματοδοτούν το δημόσιο χρέος και μάλιστα με πολύ χαμηλότερο επιτόκιο, τελικά δε αυτές το παράκαναν σε σπατάλη"


Η Ελλάς μέχρι το 2000 είχε κατά 80% εσωτερικό δημόσιο χρέος αξιολογημένο με Α2 από τις αγορές ενώ το εξωτερικό δημόσιο χρέος είχε αξιολόγηση ΒΑΑ1

Π.χ.
MOODY'S CONFIRMS GREECE'S COUNTRY CEILINGS FOR FOREIGN CURRENCY DEBT AND DEPOSITS AT Baa1; ALSO CONFIRMS THE GOVERNMENT'S DOMESTIC CURRENCY-DENOMINATED DEBT RATINGS AT A2

07 May 1998https://www.moodys.com/research/MOODYS-CONFIRMS ... --PR_19242


Χαρδούβελης
"χρηματοδότηση χρέους και ελλειμμάτων, η οποία προηγουμένως γινόταν σχεδόν αποκλειστικά από τις ελληνικές τράπεζες και ιδιώτες, αυξανόμενα πραγματοποιείτο με άντληση κεφαλαίων από τις διεθνείς χρηματαγορές. Το ποσοστό του δημόσιου χρέους το οποίο χρηματοδοτείτο με ξένα κεφάλαια, από 22% το 1999 έφτασε στο 79% το 2009."



Πρωταίτιος της χρεoκοπίας ο Καραμανλής με Σημίτη 2001-04 και τέλος ΓΑΠ ως προς τη διαχείριση.
Πριν το ευρώ αναγκαστικά οι ελληνικές κυβερνήσεις πατούσαν φρένο νωρίτερα, ενώ ο Καραμανλής πατούσε γκάζι καθώς και ο Σημίτης στην τετραετία του εντός ευρώ.


Εικόνα


Εικόνα

Οι παροχες που έγιναν το 2001-09, δεν ξανάγιναν στην νεότερη ελληνική ιστορία.

Zολώτας το 1989-90
Εικόνα
Να σκεφτείτε ότι και το 1990 με Κοσκωτά, δημοσιονομικό εκτροχιασμό, πολιτική πόλωση κλπ. η πιστοληπτική ικανότητα της χώρας ήταν ΒΑΑ1.
Εικόνα
https://www.theglobaleconomy.com/Greece/credit_rating/
Παρατηρεί ο αναγνώστης, μεγάλη απόσταση οι αξιολογήσεις από την...πτώχευση.
Οι ίδιες οι αγορές λοιπόν, έλεγαν ρητά ότι δεν υφίσταται χρεοκοπία.
Τα παραπάνω στοιχεία είναι ξεκάθαρα και απόλυτα, όπως και η περιγραφή του δημοσίου χρέους.
Μάλιστα, αυτες οι αξιολογήσεις αφορούσαν το 20% του δημοσίου χρέους που ήταν εξωτερικό, για το εσωτερικό δημόσιο χρέος όπως παρατηρεί κάποιος στην αρχή της απάντησης μου, έδιναν Α2.
Είναι απλώς η πραγματικότητα.
Ισοπεδωτικός!

Και φυσικά δεν θα πάρεις τεχνική και εμπεριστατωμένη μελέτη από έναν που δηλώνει δεξιός είναι με τους άριστους παρακαλώ. Τεχνοκράτης, αξιοκρατία επιτελικό κράτος και τα σχετικά. Αέρας κοπανιστός.

Απλά μόλις γυρίσει η σελίδα, θα ρίχνει και πάλι στον Ανδρέα όλες τις παθογένειες της χώρας.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38109
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Σκίσ' τους Αδωναρε!! Επιθεώρηση Εργασίας «Στο Κόκκινο»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Σεπ 2023, 14:47

πατησιωτης, τι έλεγες;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38109
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Σκίσ' τους Αδωναρε!! Επιθεώρηση Εργασίας «Στο Κόκκινο»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Σεπ 2023, 14:52

Ασέβαστος έγραψε:
22 Σεπ 2023, 22:03
sys3x έγραψε:
22 Σεπ 2023, 19:50
Ασέβαστος έγραψε:
22 Σεπ 2023, 19:37

κυριως πρασινα, που τα περισσοτερα φορεσαν ροζ, τα λιγοτερα μπλε απεξω.
Θέλω κι εγώ από αυτό το καλό που πίνεις μαν.
δεν το πουλανε. κοινη λογικη το λενε.
Η κοινή λογική σου λέει ότι 5 χρόνια νουδού στην κυβέρνηση με όλα αυτά τα σκάνδαλα, την ανικανότητα την κατασπάληση και το μασούλημα τα φταλέ τα τρώει το ®ΠΑΣΟΚ και ο σρζ...
Ούτε κοινή ούτε λογική είναι αυτό μαν, είτε βαριά ναρκωτικά είναι, είτε τα παίρνεις κι εσύ χοντρά από κάπου είτε είσαι απλά βλαξ.
Αυτό λέει η κοινή λογική μαν.
:102:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Σκίσ' τους Αδωναρε!! Επιθεώρηση Εργασίας «Στο Κόκκινο»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 23 Σεπ 2023, 14:57

sys3x έγραψε:
23 Σεπ 2023, 14:47
πατησιωτης, τι έλεγες;
Στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα εσύ
δηλαδή περιμένεις σοβαρή απάντηση από κομματόσκυλο;

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38109
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Σκίσ' τους Αδωναρε!! Επιθεώρηση Εργασίας «Στο Κόκκινο»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Σεπ 2023, 15:21

plouf έγραψε:
23 Σεπ 2023, 14:57
sys3x έγραψε:
23 Σεπ 2023, 14:47
πατησιωτης, τι έλεγες;
Στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα εσύ
δηλαδή περιμένεις σοβαρή απάντηση από κομματόσκυλο;
Δεν περίμενα τπτ λιγότερο από ένα "σοβαρό" υπερψεκασμένο πλασάρισμα υπέρ νουδού από το πατουλιλίνι που καταπίνει αμάσητα και δικαιολογεί τις πλέον αδικαιολόγητες καφρίλες που προέρχονται από την διαφθορά, την αγάπη για το έτοιμο κρατικό χρήμα και κυρίως την ανικανότητα - αμορφωσιά - τζατζικίλα που διέπει τόσο τα στελέχη όσο και τους υποστηρικτές της μαφιοκρατίας.
Μετά την τοποθέτηση του Αρχέλαου βέβαια ο οποίος και ξέρει τι λέει και κυρίως δεν βαριέται να τα αποτυπώνει με σαφήνεια δεν ξέρω αν θα τολμήσει να συνεχίσει τον ψεκασμό με τους Αντρέες κτλ. Αλλά ας μην προδικάζουμε, οι τύποι κάθε φορά πιάνουν νέα επίπεδά πάτου, κάθε φορά που λες "μα δεν έχει πιο κάτω" είναι εδώ να μας θυμίζουν ότι όχι απλά έχει αλλά έχει και πολύ ακόμη, ούτε φαίνεται να χορταίνουν ούτε ξαφνικά αναπτύχθηκε το αίσθημα της
αξιοπρέπειας και της ντροπής μέσα τους. Όλα για την κουτάλα φίλε μου και δε πα να γαμηθεί το σύμπαν ολόκληρο; πούτσα τους.
Καραμανλής φορ έβα.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38109
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Σκίσ' τους Αδωναρε!! Επιθεώρηση Εργασίας «Στο Κόκκινο»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Σεπ 2023, 15:34

Isildur έγραψε:
22 Σεπ 2023, 19:14
sys3x έγραψε:
22 Σεπ 2023, 15:07
Isildur έγραψε:
22 Σεπ 2023, 14:46

Καταρχάς, είναι η πρώτη φορά που βλέπεις να γίνεται κάτι τέτοιο σε νήμα; Και πάλι καλά να λες, που η εκτροπή είχε και κάτι λίγο από το θέμα (από εκεί ξεκίνησε, τέλος πάντων) και δεν ήταν του τύπου "προτιμώ να φοράω σλιπάκια αντί για μποξεράκια" και να πιάσει 3 σελίδες το off-topic.

Κατά δεύτερον, εσένα τι σε νοιάζει ορέ; Αφού δεν θες να εξηγήσεις τα (κατ' εσέ) αυτονόητα πάνω στο θέμα. Ε, ας ασχοληθούμε με κάτι άλλο λοιπόν. Για παράδειγμα, τι θα κάνει ο ξινός στη Σουζούκα; Φαίνεται να πετάει πάντως, στο FP1 πρώτος ήταν.



Μαλωμένοι όχι, αλλά τα είχαμε χάσει προς στιγμήν.
Δεν είναι ακριβώς ότι δεν θέλω ρε, εκνευρίζομαι που άνθρωποι που θεωρώ ότι νιώθουν δεν καταλαβαίνουν Χριστό και λένε άρες μάρες κουκουνάρες, εκεί κλείνω, δεν μπορώ να ανταποκριθώ και να μπαίνω σε ανάλυση πραγμάτων που κυριολεκτικά βγάζουν μάτι.
Επίσης ποτέ δεν είχα θέμα με τα οφ τόπικ ακριβώς επειδής δεν θεωρώ αναγκαστικά το οτιδήποτε οφ τόπικ οφ τόπικ, ειρήσθω εν παρόδω βρίσκουμε ακόμη πιο σημαντικά θέματα κι ας είναι και τεμέκ οφ τόπικ. Απλά είναι εξόχως προβληματική η εκτροπή στο "πες μας τι ψηφίζεις ρε" - "τι σει συ ρε" σε επίπεδό επιχειρημάτων.
:102:
Γι' αυτό που λες ότι σ' εκνευρίζει, σκέψου μόνο ότι δεν είναι όλοι στο μυαλό σου ανά πάσα στιγμή ρε συ(ς). Εγώ είπα κάτι που μου φάνηκε λογικό, ως προς την ενέργεια του Μπουμπούκου σ' αυτήν τη φάση. Εσένα σου φάνηκε πως είπα ότι ξέρω καλύτερη μπάλα από τον Μέσι. Ε, κάπου στη μέση μπορεί να είναι η αλήθεια, ή ίσως πιο κοντά σε ένα από τα δύο άκρα. Απλά, αν δεν πεις γιατί σού φάνηκε βλακεία αυτό που είπα, εγώ που το είπα με κάθε καλή διάθεση γιατί να καταλάβω τι σκεφτόσουν και γιατί δεν πρέπει να μου το εξηγήσεις; Αυτό. Τέσπα...

Για το δεύτερο που λες με το "τι ψηφίζεις ρε", σου απάντησα (και σε σένα και στον ενδιαφερόμενο) πιο πάνω. Αν θυμάμαι καλά, μέχρι τώρα το έχω χρησιμοποιήσει σε 3 χρήστες. Σε σένα, για προφανείς λόγους φαντάζομαι. Σε έναν ακόμα που μού διαφεύγει τώρα (νομίζω τον Βαγγέλη), στον οποίο ρώτησα τι είχε ψηφίσει το 2019 κι αυτό επειδή είχε άμεση σχέση μ' αυτό που συζητούσαμε εκείνη τη στιγμή και με κάτι συγκεκριμένο που είπε, και τρίτον στον Μπέρια για πρώτη φορά σήμερα, μετά από τόσα χρόνια που τον ξέρω και που με τρώει η περιέργεια για το θέμα. Και που του έχω και μια σχετική άνεση να τον ρωτήσω λόγω πολύχρονης γνωριμίας αλλά κι επειδή και δεν θα έχω κανένα πρόβλημα να μην μου απαντήσει (φυσικά) όπως κι επειδή κάλλιστα μπορεί το πράμα να γυρίσει σε κάτι χαβαλεδιάρικο, όπως και έγινε. Αυτά κι εδώ. Παστέ.
Δεν μου φάνηκε τπτ από αυτά που λες και σου εξήγησα ήδη ότι από ένα σημείο και μετά κλείνω ρε μλκ, δεν μπορώ να μπαίνω καν στην διαδικασία να συζητώ για τις χοντρομαλακίες που πράττουν ή πετάνε οι μπουμπούκοι αυτής της κοινωνίας που κάποιοι τους έχουν ανάγει σε πολιτικές περσόνες άξιες σχολιασμού και γενικότερα ενασχόλησης με τα άτομα τους.
Όποιος έχει μάτια και αυτιά βλέπει και ακούει.
Για το "τι ψηφίζεις ρε" αναφέρομαι γενικότερα στο φαινόμενο και όχι σε εσένα περ σε, όπως και να το πάρεις όμως δεν στέκει ως επιχείρημα το "τι ψηφίζεις ρε" ως προς την άσκηση κριτικής. Θέλεις άθρωπε μου να σχολιάσεις κάτι, σχολίασε την αυτούσια τοποθέτηση, δεν έχει σχέση αν τον άλλον του αρέσουν τα σπαράγγια αντί για τα μπρόκολα. Επίσης υπάρχει και η κριτική στην κριτική, αλλά δεν μπορεί κάποιος να φτάσει σε αυτό το επίπεδο εάν φέρεται σαν 12χρονο με επιχειρήματα τύπου "τι ψηφίζεις εσύ ρε".
Επαναλαμβάνω, δεν με ενδιαφέρει χάριν της συζήτησης η προσωπική σου περιέργεια για τον Μπέρι, σχολιάζω το φαινόμενο ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ, αν και με κουράζει να γράφω κατεβατά το έκανα μία ακόμη φορά για αποφυγή ανούσιων παρεξηγήσεων.
:wave:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35219
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Σκίσ' τους Αδωναρε!! Επιθεώρηση Εργασίας «Στο Κόκκινο»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 23 Σεπ 2023, 16:21

sys3x έγραψε:
23 Σεπ 2023, 14:47
πατησιωτης, τι έλεγες;
Έλεγα αυτά που έλεγα και έζησα.Δεν θα ξανακάνω τις συζητήσεις που γίνονταν εδώ και τριάντα χρόνια.
Τώρα να ξαναρχίσω να λέω ότι ο απατεώνας Ανδρέας Παπανδρέου εκτός από αυτά που δανείσθηκε απευθείας είχε βάλει και τις προβληματικές εγγυήσεις να δανείζονται με εγγύηση του δημοσίου και φυσικά όταν κατέπεσαν οι εγγυήσεις σε μεταγενέστερο χρόνο τα χρέη αυτά μπήκαν στο δημόσιο χρέος επί άλλης κυβερνήσεως δεν έχει νόημα.
Αν εσένα σου άρεσαν ο Ανδρέας και ο Τσίπρας που λες ότι τα έκανε πολύ καλύτερα μπορείς να πας στον Κασσελάκη για τη συνέχεια.
sys3x έγραψε:
23 Σεπ 2023, 15:21
Καραμανλής φορ έβα.
Exactly.





Αν θες κάτι άλλο μπορείς να το ψηφίσεις,δεν σε εμποδίζει κανείς.Εγώ απατεώνες που λένε ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο ή θα φύγω από τα μνημόνια και όταν κάνουν τη κωλοτούμπα αρχίζουν τα είμαι καλός διαχειριστής του κακού δεν θέλω.

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Σκίσ' τους Αδωναρε!! Επιθεώρηση Εργασίας «Στο Κόκκινο»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 23 Σεπ 2023, 17:19

sys3x έγραψε:
23 Σεπ 2023, 15:21
plouf έγραψε:
23 Σεπ 2023, 14:57
sys3x έγραψε:
23 Σεπ 2023, 14:47
πατησιωτης, τι έλεγες;
Στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα εσύ
δηλαδή περιμένεις σοβαρή απάντηση από κομματόσκυλο;
Δεν περίμενα τπτ λιγότερο από ένα "σοβαρό" υπερψεκασμένο πλασάρισμα υπέρ νουδού από το πατουλιλίνι που καταπίνει αμάσητα και δικαιολογεί τις πλέον αδικαιολόγητες καφρίλες που προέρχονται από την διαφθορά, την αγάπη για το έτοιμο κρατικό χρήμα και κυρίως την ανικανότητα - αμορφωσιά - τζατζικίλα που διέπει τόσο τα στελέχη όσο και τους υποστηρικτές της μαφιοκρατίας.
Μετά την τοποθέτηση του Αρχέλαου βέβαια ο οποίος και ξέρει τι λέει και κυρίως δεν βαριέται να τα αποτυπώνει με σαφήνεια δεν ξέρω αν θα τολμήσει να συνεχίσει τον ψεκασμό με τους Αντρέες κτλ. Αλλά ας μην προδικάζουμε, οι τύποι κάθε φορά πιάνουν νέα επίπεδά πάτου, κάθε φορά που λες "μα δεν έχει πιο κάτω" είναι εδώ να μας θυμίζουν ότι όχι απλά έχει αλλά έχει και πολύ ακόμη, ούτε φαίνεται να χορταίνουν ούτε ξαφνικά αναπτύχθηκε το αίσθημα της
αξιοπρέπειας και της ντροπής μέσα τους. Όλα για την κουτάλα φίλε μου και δε πα να γαμηθεί το σύμπαν ολόκληρο; πούτσα τους.
Καραμανλής φορ έβα.
Η νουδουλα ενας γραβατωμενος ΣΥΡΙΖΑ ειναι αγαπητε και ας μην ξεχναμε ουτε να εθελοτυφλουμε για τις λαμογιες του ΣΥΡΙΖΑ.
Θα σου θυμισω ενδεικτικα οτι ο Σταθακη "ειχε ξεχασει να δηλωσει ενα εκατομμυριο ευρω" κι αν θυμασαι στο συγχωρεμενο τα ζαιολυμματα
επεσαν με νυχια και δοντια να τον υπερασπιστουν συν το ξεπουλημα της Μακεδονιας που προσφατα ο μπουχεσας ο Καμμενος ομολογησε
απεριφραστα οτι ναι πουληθηκαμε στους Αμερικανους προφανως με το αζημιωτο κατω απο τραπεζι αλλα
τα ευκολως εννοουμενα παραλειπονται και φυσικα δεν το ειπε γιατι ειπαμε μπουχεσας ειναι οχι μαλακας. :wink

Εμ με ολα αυτα απορω γιατι ολοι λιθοβολουν τον φορουμιτη νυχτοβιο που λεει οτι οι ελληνιάρηδες ανηκουν στη Τουρκια ομωςαυτα εχει η ζωη
τι να κανουμε. :102:

Αν ενδιαφερεσαι μπορω να σου απαριθμησω αρκετες απο τις λαμογιες του ΣΥΡΙΖΑ δεν ειναι οι μονες αυτες που προανεφερα. :D

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38109
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Σκίσ' τους Αδωναρε!! Επιθεώρηση Εργασίας «Στο Κόκκινο»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Σεπ 2023, 17:27

πατησιωτης έγραψε:
23 Σεπ 2023, 16:21
sys3x έγραψε:
23 Σεπ 2023, 14:47
πατησιωτης, τι έλεγες;
Έλεγα αυτά που έλεγα και έζησα.Δεν θα ξανακάνω τις συζητήσεις που γίνονταν εδώ και τριάντα χρόνια.
Τώρα να ξαναρχίσω να λέω ότι ο απατεώνας Ανδρέας Παπανδρέου εκτός από αυτά που δανείσθηκε απευθείας είχε βάλει και τις προβληματικές εγγυήσεις να δανείζονται με εγγύηση του δημοσίου και φυσικά όταν κατέπεσαν οι εγγυήσεις σε μεταγενέστερο χρόνο τα χρέη αυτά μπήκαν στο δημόσιο χρέος επί άλλης κυβερνήσεως δεν έχει νόημα.
Αν εσένα σου άρεσαν ο Ανδρέας και ο Τσίπρας που λες ότι τα έκανε πολύ καλύτερα μπορείς να πας στον Κασσελάκη για τη συνέχεια.
sys3x έγραψε:
23 Σεπ 2023, 15:21
Καραμανλής φορ έβα.
Exactly.





Αν θες κάτι άλλο μπορείς να το ψηφίσεις,δεν σε εμποδίζει κανείς.Εγώ απατεώνες που λένε ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο ή θα φύγω από τα μνημόνια και όταν κάνουν τη κωλοτούμπα αρχίζουν τα είμαι καλός διαχειριστής του κακού δεν θέλω.
Υπάρχει ένα τεράστιο χάος ανάμεσα στο "μου αρέσει ο Αντρέας κι ο Αλέξης" από το αντιεπιστημονικό και φουλ ψεκασμένο "ο Αντρέας και ο Αλέξης χρεοκόπησαν το ελληνικό κράτος", ο Αρχέλαος έβαλε στο τραπέζι όλα τα απαραίτητα οικονομικά στοιχεία που συνθλίβουν το φουλ ψεκ κομματοσκυλέ ντάματζ κοντρόλ σου το οποίον απευθύνεται προφανώς σε αντίστοιχης υποστάθμης και αντιληπτικής ικανότητας
"ψηφοφόρους", τουλάχιστον σε όσους από αυτούς δεν παίρνουν ενεργό μέρος στο φαγοπότι με τις κουτάλες, αυτοί ξέρουν ήδη πάρα πάρα πολύ καλά τι κάνουν, τι λένε και τι "πιστεύουν".
:8)
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38109
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Σκίσ' τους Αδωναρε!! Επιθεώρηση Εργασίας «Στο Κόκκινο»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Σεπ 2023, 17:40

plouf έγραψε:
23 Σεπ 2023, 17:19
sys3x έγραψε:
23 Σεπ 2023, 15:21
plouf έγραψε:
23 Σεπ 2023, 14:57


Στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα εσύ
δηλαδή περιμένεις σοβαρή απάντηση από κομματόσκυλο;
Δεν περίμενα τπτ λιγότερο από ένα "σοβαρό" υπερψεκασμένο πλασάρισμα υπέρ νουδού από το πατουλιλίνι που καταπίνει αμάσητα και δικαιολογεί τις πλέον αδικαιολόγητες καφρίλες που προέρχονται από την διαφθορά, την αγάπη για το έτοιμο κρατικό χρήμα και κυρίως την ανικανότητα - αμορφωσιά - τζατζικίλα που διέπει τόσο τα στελέχη όσο και τους υποστηρικτές της μαφιοκρατίας.
Μετά την τοποθέτηση του Αρχέλαου βέβαια ο οποίος και ξέρει τι λέει και κυρίως δεν βαριέται να τα αποτυπώνει με σαφήνεια δεν ξέρω αν θα τολμήσει να συνεχίσει τον ψεκασμό με τους Αντρέες κτλ. Αλλά ας μην προδικάζουμε, οι τύποι κάθε φορά πιάνουν νέα επίπεδά πάτου, κάθε φορά που λες "μα δεν έχει πιο κάτω" είναι εδώ να μας θυμίζουν ότι όχι απλά έχει αλλά έχει και πολύ ακόμη, ούτε φαίνεται να χορταίνουν ούτε ξαφνικά αναπτύχθηκε το αίσθημα της
αξιοπρέπειας και της ντροπής μέσα τους. Όλα για την κουτάλα φίλε μου και δε πα να γαμηθεί το σύμπαν ολόκληρο; πούτσα τους.
Καραμανλής φορ έβα.
Η νουδουλα ενας γραβατωμενος ΣΥΡΙΖΑ ειναι αγαπητε και ας μην ξεχναμε ουτε να εθελοτυφλουμε για τις λαμογιες του ΣΥΡΙΖΑ.
Θα σου θυμισω ενδεικτικα οτι ο Σταθακη "ειχε ξεχασει να δηλωσει ενα εκατομμυριο ευρω" κι αν θυμασαι στο συγχωρεμενο τα ζαιολυμματα
επεσαν με νυχια και δοντια να τον υπερασπιστουν συν το ξεπουλημα της Μακεδονιας που προσφατα ο μπουχεσας ο Καμμενος ομολογησε
απεριφραστα οτι ναι πουληθηκαμε στους Αμερικανους προφανως με το αζημιωτο κατω απο τραπεζι αλλα
τα ευκολως εννοουμενα παραλειπονται και φυσικα δεν το ειπε γιατι ειπαμε μπουχεσας ειναι οχι μαλακας. :wink

Εμ με ολα αυτα απορω γιατι ολοι λιθοβολουν τον φορουμιτη νυχτοβιο που λεει οτι οι ελληνιάρηδες ανηκουν στη Τουρκια ομωςαυτα εχει η ζωη
τι να κανουμε. :102:

Αν ενδιαφερεσαι μπορω να σου απαριθμησω αρκετες απο τις λαμογιες του ΣΥΡΙΖΑ δεν ειναι οι μονες αυτες που προανεφερα. :D
Κανένας δεν ξεχνάει τις μαλακίες του σρζ μαν, αυτό όμως δεν αλλάζει την τελική αποτίμηση των οικονομικών στοιχείων της διακυβέρνησης είτε του σρζ είτε αυτών πριν και μετά τον σρζ. Ε λοιπόν ακόμη και αυτός ο ζαίϊκος εσμός και λίγο καλλίτερη "μνημονιακή" διαχείριση έκανε και έφαγε, μακράν, πολύ λιγότερα από το κράτος (κυρίως λόγω έλλειψης του νόου χάου).
Το τελικό συμπέρασμα λοιπόν είναι ότι ακόμη κι αυτός ο αχρηστοανίκανος ζαίϊκος εσμός απεδείχθη λιγότερο αχρηστοανίκανος και διεφθαρμένος από τον αντίστοιχο νουδουλικό εσμό που κατατρώει το γαμημένο το κράτος μας εδώ και πολλές δεκαετίες είτε μαζί είτε χώρια με τους ®πασόκους.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35219
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Σκίσ' τους Αδωναρε!! Επιθεώρηση Εργασίας «Στο Κόκκινο»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 23 Σεπ 2023, 19:17

sys3x έγραψε:
23 Σεπ 2023, 17:27
Υπάρχει ένα τεράστιο χάος ανάμεσα στο "μου αρέσει ο Αντρέας κι ο Αλέξης" από το αντιεπιστημονικό και φουλ ψεκασμένο "ο Αντρέας και ο Αλέξης χρεοκόπησαν το ελληνικό κράτος", ο Αρχέλαος έβαλε στο τραπέζι όλα τα απαραίτητα οικονομικά στοιχεία που συνθλίβουν το φουλ ψεκ κομματοσκυλέ ντάματζ κοντρόλ σου το οποίον απευθύνεται προφανώς σε αντίστοιχης υποστάθμης και αντιληπτικής ικανότητας
"ψηφοφόρους", τουλάχιστον σε όσους από αυτούς δεν παίρνουν ενεργό μέρος στο φαγοπότι με τις κουτάλες, αυτοί ξέρουν ήδη πάρα πάρα πολύ καλά τι κάνουν, τι λένε και τι "πιστεύουν".
25% ήταν το δημόσιο χρέος ως ποσοστό του ΑΕΠ το 1981 που είναι 2,5 φορές μικρότερο από το όριο 60% που δέκα χρόνια αργότερα τέθηκε ως όριο για να μπει μια χώρα στην ευρωζώνη.Ουσιαστικά δεν αποτελούσε πρόβλημα.Γιατί ήταν τόσο μικρό έπειτα από δεκαετίες κράτους της δεξιάς και άρχισε να αυξάνει αμέσως μετά τη "σοσιαλιστική αλλαγή";
Διότι ας μη ξεχνάμε ότι εγώ δεν ξεκίνησα καμμιά κουβέντα για το θέμα αυτό.Η συζήτηση ξεκίνησε από τη δική σου φράση ότι αν είσαι πουτανάκι των Αμερικανών θα χρεωκοπήσεις.Αλήθεια;πριν το 1981 γιατί δεν χρεωκόπησες;ήταν αντιαμερικανική η Ελλάδα από το 1950 ως το 1981; :lol:

https://en.wikipedia.org/wiki/Greek_economic_miracle

Ή μήπως νομίζεις ότι εάν κάποιος διορίσει στη θητεία του πεντακόσιες χιλιάδες μόνιμους δημοσίους υπαλλήλους μπορεί ο επόμενος να τους απολύσει και να πάψει να τους πληρώνει χωρίς να γίνει χαμός;
Ποτέ δεν είναι αργά όμως.Μπορείτε να ξαναφτιάξετε τη δήθεν "δημοκρατική παράταξη" και να ξαναβρεθείτε στην κυβέρνηση.Εγώ με ανώμαλους που λένε πριν ανέβουν για τα "σκλαβοπάζαρα της ΕΟΚ" και μετά λένε ότι το "κόστος αποχώρησης είναι μεγαλύτερο από το κόστος παραμονής" ή ότι είχαν αυταπάτες δεν θέλω σχέση.

Άβαταρ μέλους
Μαδουραίος
Δημοσιεύσεις: 13256
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2021, 19:27

Re: Σκίσ' τους Αδωναρε!! Επιθεώρηση Εργασίας «Στο Κόκκινο»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαδουραίος » 23 Σεπ 2023, 19:22

Ξεφτίλα έγινε ο Πατησιωτης;

Συνηθισμένα τα βουνά από τα χιόνια

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25493
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Σκίσ' τους Αδωναρε!! Επιθεώρηση Εργασίας «Στο Κόκκινο»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 23 Σεπ 2023, 19:47

πατησιωτης έγραψε:
23 Σεπ 2023, 19:17
Υπάρχει ένα τεράστιο χάος ανάμεσα στο "μου αρέσει ο Αντρέας κι ο Αλέξης" από το αντιεπιστημονικό και φουλ ψεκασμένο "ο Αντρέας και ο Αλέξης χρεοκόπησαν το ελληνικό κράτος", ο Αρχέλαος έβαλε στο τραπέζι όλα τα απαραίτητα οικονομικά στοιχεία που συνθλίβουν το φουλ ψεκ κομματοσκυλέ ντάματζ κοντρόλ σου το οποίον απευθύνεται προφανώς σε αντίστοιχης υποστάθμης και αντιληπτικής ικανότητας
"ψηφοφόρους", τουλάχιστον σε όσους από αυτούς δεν παίρνουν ενεργό μέρος στο φαγοπότι με τις κουτάλες, αυτοί ξέρουν ήδη πάρα πάρα πολύ καλά τι κάνουν, τι λένε και τι "πιστεύουν".
25% ήταν το δημόσιο χρέος ως ποσοστό του ΑΕΠ το 1981 που είναι 2,5 φορές μικρότερο από το όριο 60% που δέκα χρόνια αργότερα τέθηκε ως όριο για να μπει μια χώρα στην ευρωζώνη.Ουσιαστικά δεν αποτελούσε πρόβλημα.Γιατί ήταν τόσο μικρό έπειτα από δεκαετίες κράτους της δεξιάς και άρχισε να αυξάνει αμέσως μετά τη "σοσιαλιστική αλλαγή";
Διότι ας μη ξεχνάμε ότι εγώ δεν ξεκίνησα καμμιά κουβέντα για το θέμα αυτό.Η συζήτηση ξεκίνησε από τη δική σου φράση ότι αν είσαι πουτανάκι των Αμερικανών θα χρεωκοπήσεις.Αλήθεια;πριν το 1981 γιατί δεν χρεωκόπησες;ήταν αντιαμερικανική η Ελλάδα από το 1950 ως το 1981; :lol:

https://en.wikipedia.org/wiki/Greek_economic_miracle

Ή μήπως νομίζεις ότι εάν κάποιος διορίσει στη θητεία του πεντακόσιες χιλιάδες μόνιμους δημοσίους υπαλλήλους μπορεί ο επόμενος να τους απολύσει και να πάψει να τους πληρώνει χωρίς να γίνει χαμός;
Ποτέ δεν είναι αργά όμως.Μπορείτε να ξαναφτιάξετε τη δήθεν "δημοκρατική παράταξη" και να ξαναβρεθείτε στην κυβέρνηση.Εγώ με ανώμαλους που λένε πριν ανέβουν για τα "σκλαβοπάζαρα της ΕΟΚ" και μετά λένε ότι το "κόστος αποχώρησης είναι μεγαλύτερο από το κόστος παραμονής" ή ότι είχαν αυταπάτες δεν θέλω σχέση.
τα αυτονοητα
Μονο τελειωμενα κομματοσκυλα ή ασχετοι δεν καταλαβαινουν οτι ο Α.Παπανδρεου κατεστρεψε το τοπο ( ή αντε τιποτα 15ρηδες που δεν ξερουν ιστορια και τρωνε το παραμυθι των κομματοσκυλων)

Άβαταρ μέλους
nrg
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 20:53

Re: Σκίσ' τους Αδωναρε!! Επιθεώρηση Εργασίας «Στο Κόκκινο»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nrg » 23 Σεπ 2023, 20:12

πατησιωτης έγραψε:
23 Σεπ 2023, 19:17
Ή μήπως νομίζεις ότι εάν κάποιος διορίσει στη θητεία του πεντακόσιες χιλιάδες μόνιμους δημοσίους υπαλλήλους μπορεί ο επόμενος να τους απολύσει και να πάψει να τους πληρώνει χωρίς να γίνει χαμός;
Όχι βέβαια.
Μπορεί όμως να διορίσει άλλους τόσους και μετά να ισχυρίζεται ότι είναι κατά του κρατισμού και υπέρ του ΙΤ.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών