Συμφωνία για το Μακεδονικό: Νίκη ή Ηττα;

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.

Η διαφαινόμενη συμφωνία Τσίπρα-Ζάεφ αν εφαρμοστεί θα είναι για τα ελληνικά συμφέροντα:

1. Σπουδαία νίκη.
22
15%
2. Νίκη, στα σημεία.
3
2%
3. Δίκαιη συμφωνία.
15
10%
4. Ήττα, στα σημεία.
16
11%
5. Συντριβή.
87
61%
 
Σύνολο ψήφων: 143

Άβαταρ μέλους
Νταρνάκας
Δημοσιεύσεις: 3780
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:41
Phorum.gr user: Νταρνάκας
Τοποθεσία: Εμμανουήλ Παπάς Σερρών

Re: Συμφωνία για το Μακεδονικό: Νίκη ή Ηττα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταρνάκας » 04 Νοέμ 2018, 22:24

Leporello έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 22:19
Πάντως "Μακέντονσκι" σημαίνει "Μακεδονικός". Ο κάτοικος λέγεται Μακέντονετς,
Το ξέρω.
Leporello έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 22:19
πληθυντικός Μακέντονσκι.
Πώς νόμιζα ότι ο πληθυντικός είναι Μακεντόντσι;
Μοιρίδιοι κλωστῆρες, πανάφυκτον ἀνάγκῃ ζεῦγμ’ ἐπὶ δυστήνοις παισὶ βροτῶν θέμενοι, ἠγάγετο με ποτέ ἱμερτοῦ πρὸς φάος ἠελίου.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Συμφωνία για το Μακεδονικό: Νίκη ή Ηττα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 04 Νοέμ 2018, 22:28

sys3x έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 22:23
Βινόσαυρος έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 16:30
ε τοτε δεν ηταν
Μπορείς να μου κάνεις μετάφραση το Да живее Грција στα βορειοσκοπιανά;
δεν αναγνωριζω καμια γλωσσα με αυτον τον όρο
αν έχεις όμως κάποια διεθνη βιβλιογραφία
γλωσσολογίας που αναφερει κάποια γλωσσα
έτσι να κάνω μια προσπάθεια.
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Συμφωνία για το Μακεδονικό: Νίκη ή Ηττα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 04 Νοέμ 2018, 22:55

Βινόσαυρος έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 16:30
ε τοτε δεν ηταν
Αν όμως δεν ήταν αυτοί, τότε δεν θα βρείς και πολλούς που να ήταν. Είπαμε, ο μακεδονισμός ήταν μειοψηφική τάση στις αρχές του αιώνα και ποτέ δεν αναπτύχθηκε πουθενά αλλού παρά στον χώρο τής σημερινής Βόρειας Μακεδονίας και στην Ελληνική Μακεδονία, δυτικά και μέχρι τις Σέρρες το πολύ, φυσικά όχι πλειοψηφικά. Τούτων δοθέντων, δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα με την σημερινή κατανομή εδαφών.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Συμφωνία για το Μακεδονικό: Νίκη ή Ηττα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 04 Νοέμ 2018, 22:56

Νταρνάκας έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 22:24
Leporello έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 22:19
Πάντως "Μακέντονσκι" σημαίνει "Μακεδονικός". Ο κάτοικος λέγεται Μακέντονετς,
Το ξέρω.
Leporello έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 22:19
πληθυντικός Μακέντονσκι.
Πώς νόμιζα ότι ο πληθυντικός είναι Μακεντόντσι;
Μακέντοντσι είναι. Με μπέρδεψες κι'εμένα. Αφού είπαμε Μακέντοσκι είναι ο Μακεδονικός, όχι ο Μακεδόνας.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Συμφωνία για το Μακεδονικό: Νίκη ή Ηττα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 04 Νοέμ 2018, 22:57

Leporello έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 22:55
Βινόσαυρος έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 16:30
ε τοτε δεν ηταν
Αν όμως δεν ήταν αυτοί, τότε δεν θα βρείς και πολλούς που να ήταν. Είπαμε, ο μακεδονισμός ήταν μειοψηφική τάση στις αρχές του αιώνα και ποτέ δεν αναπτύχθηκε πουθενά αλλού παρά στον χώρο τής σημερινής Βόρειας Μακεδονίας και στην Ελληνική Μακεδονία, δυτικά και μέχρι τις Σέρρες το πολύ, φυσικά όχι πλειοψηφικά. Τούτων δοθέντων, δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα με την σημερινή κατανομή εδαφών.
η μαζα είχε ξεπεράσει το κρίσιμο όριο, δεν ηταν 5 νοματαίοι.
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Συμφωνία για το Μακεδονικό: Νίκη ή Ηττα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 04 Νοέμ 2018, 23:01

Βινόσαυρος έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 22:57
Leporello έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 22:55
Βινόσαυρος έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 16:30
ε τοτε δεν ηταν
Αν όμως δεν ήταν αυτοί, τότε δεν θα βρείς και πολλούς που να ήταν. Είπαμε, ο μακεδονισμός ήταν μειοψηφική τάση στις αρχές του αιώνα και ποτέ δεν αναπτύχθηκε πουθενά αλλού παρά στον χώρο τής σημερινής Βόρειας Μακεδονίας και στην Ελληνική Μακεδονία, δυτικά και μέχρι τις Σέρρες το πολύ, φυσικά όχι πλειοψηφικά. Τούτων δοθέντων, δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα με την σημερινή κατανομή εδαφών.
η μαζα είχε ξεπεράσει το κρίσιμο όριο, δεν ηταν 5 νοματαίοι.
Εγώ δεν αρνούμαι ότι υπάρχει αυτή η λεγόμενη Μακεδονική εθνότητα. Το θέμα είναι πόσοι είναι αυτοί. Εγώ λέω όχι περισσότεροι από τους Σλάβους κατοίκους τής Βόρειας Μακεδονίας. Μάλιστα, πριν από τον Πόλεμο ούτε κι'αυτοί ήταν όλοι.

Το κρίσιμο όριο γιά ποιό πράγμα; Γιά να έχουν εθνική ταυτότητα, ή γιά να έχουν όλη την γεωγραφική Μακεδονία;
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37818
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Συμφωνία για το Μακεδονικό: Νίκη ή Ηττα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 04 Νοέμ 2018, 23:02

Βινόσαυρος έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 22:28
sys3x έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 22:23
Βινόσαυρος έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 16:30
ε τοτε δεν ηταν
Μπορείς να μου κάνεις μετάφραση το Да живее Грција στα βορειοσκοπιανά;
δεν αναγνωριζω καμια γλωσσα με αυτον τον όρο
αν έχεις όμως κάποια διεθνη βιβλιογραφία
γλωσσολογίας που αναφερει κάποια γλωσσα
έτσι να κάνω μια προσπάθεια.
Εγώ πάντως τα μπερδεύω καμιά φορά, τα περνάω για βουλγάρικα. Αφού δεν μπορείς έχει καλώς.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Συμφωνία για το Μακεδονικό: Νίκη ή Ηττα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 04 Νοέμ 2018, 23:15

Leporello έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 23:01
Βινόσαυρος έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 22:57
Leporello έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 22:55
Αν όμως δεν ήταν αυτοί, τότε δεν θα βρείς και πολλούς που να ήταν. Είπαμε, ο μακεδονισμός ήταν μειοψηφική τάση στις αρχές του αιώνα και ποτέ δεν αναπτύχθηκε πουθενά αλλού παρά στον χώρο τής σημερινής Βόρειας Μακεδονίας και στην Ελληνική Μακεδονία, δυτικά και μέχρι τις Σέρρες το πολύ, φυσικά όχι πλειοψηφικά. Τούτων δοθέντων, δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα με την σημερινή κατανομή εδαφών.
η μαζα είχε ξεπεράσει το κρίσιμο όριο, δεν ηταν 5 νοματαίοι.
Εγώ δεν αρνούμαι ότι υπάρχει αυτή η λεγόμενη Μακεδονική εθνότητα. Το θέμα είναι πόσοι είναι αυτοί. Εγώ λέω όχι περισσότεροι από τους Σλάβους κατοίκους τής Βόρειας Μακεδονίας. Μάλιστα, πριν από τον Πόλεμο ούτε κι'αυτοί ήταν όλοι.

Το κρίσιμο όριο γιά ποιό πράγμα; Γιά να έχουν εθνική ταυτότητα, ή γιά να έχουν όλη την γεωγραφική Μακεδονία;
για επανάσταση αμιγώς μακεδονική, κατα περιόδους και προπολεμικα έφευγε κόσμος από την μακεδονία
και στα έγγραφα τους συμπληρωναν την μακεδονική όπου ζητουσε εθνικότητα. Το έχω αποδείξει σε άλλο νήμα.
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Συμφωνία για το Μακεδονικό: Νίκη ή Ηττα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 04 Νοέμ 2018, 23:19

Βινόσαυρος έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 23:15
Leporello έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 23:01
Βινόσαυρος έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 22:57
η μαζα είχε ξεπεράσει το κρίσιμο όριο, δεν ηταν 5 νοματαίοι.
Εγώ δεν αρνούμαι ότι υπάρχει αυτή η λεγόμενη Μακεδονική εθνότητα. Το θέμα είναι πόσοι είναι αυτοί. Εγώ λέω όχι περισσότεροι από τους Σλάβους κατοίκους τής Βόρειας Μακεδονίας. Μάλιστα, πριν από τον Πόλεμο ούτε κι'αυτοί ήταν όλοι.

Το κρίσιμο όριο γιά ποιό πράγμα; Γιά να έχουν εθνική ταυτότητα, ή γιά να έχουν όλη την γεωγραφική Μακεδονία;
για επανάσταση αμιγώς μακεδονική, κατα περιόδους και προπολεμικα έφευγε κόσμος από την μακεδονία
και στα έγγραφα τους συμπληρωναν την μακεδονική όπου ζητουσε εθνικότητα. Το έχω αποδείξει σε άλλο νήμα.
Εφευγαν κάποιοι και έγραφαν σαν εθνικότητα "Μακεδόνας", τελεία. Αυτό αποδεικνύει ότι υπήρχαν κάποιοι που αυτοπροσδιοριζόταν σαν Μακεδόνες, δεν λέει τίποτα γιά το πόσοι ήταν αυτοί.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Συμφωνία για το Μακεδονικό: Νίκη ή Ηττα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 04 Νοέμ 2018, 23:24

Leporello έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 23:19
Βινόσαυρος έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 23:15
Leporello έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 23:01
Εγώ δεν αρνούμαι ότι υπάρχει αυτή η λεγόμενη Μακεδονική εθνότητα. Το θέμα είναι πόσοι είναι αυτοί. Εγώ λέω όχι περισσότεροι από τους Σλάβους κατοίκους τής Βόρειας Μακεδονίας. Μάλιστα, πριν από τον Πόλεμο ούτε κι'αυτοί ήταν όλοι.

Το κρίσιμο όριο γιά ποιό πράγμα; Γιά να έχουν εθνική ταυτότητα, ή γιά να έχουν όλη την γεωγραφική Μακεδονία;
για επανάσταση αμιγώς μακεδονική, κατα περιόδους και προπολεμικα έφευγε κόσμος από την μακεδονία
και στα έγγραφα τους συμπληρωναν την μακεδονική όπου ζητουσε εθνικότητα. Το έχω αποδείξει σε άλλο νήμα.
Εφευγαν κάποιοι και έγραφαν σαν εθνικότητα "Μακεδόνας", τελεία. Αυτό αποδεικνύει ότι υπήρχαν κάποιοι που αυτοπροσδιοριζόταν σαν Μακεδόνες, δεν λέει τίποτα γιά το πόσοι ήταν αυτοί.
κατα πρεσέγγιση έχουμε απο απογραφές
τα έχουμε συζητήσει στο αντιστοιχο
ιστορικό νημα
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Northerner
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:59

Re: Συμφωνία για το Μακεδονικό: Νίκη ή Ηττα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northerner » 04 Νοέμ 2018, 23:53

Leporello έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 01:13
Οταν λέμε...
Άλλο πράγμα είναι να πας το 1890 στην Αμερική, άλλο να πας το 1750. Η αλήθεια είναι ότι ο Μπολίμπαρ κι ο Ουασινγκτ'ν έγιναν μπενεθ... κολομπι.... περουα.... ο,τι ήταν ο πρώτος κι ο άλλος γκρίνγκο κυρίως για ένα λόγο. Οι κάτοικοι της μετροπολης δεν τους θεωρούσαν Ισπανό/Άγγλο, αλλά δεύτερη κατηγορία πολίτες. Δυστυχώς δε μπορώ να συμφωνήσω ότι ο Τζορτζ φορούσε το κόκκινο παλτό (ή όπως είναι στα ελληνικά red coat, γιατί τους λέμε червени мундири) με αηδία. Μια χαρά το φορούσε. Μέχρι τη στιγμή την οποία κατάλαβε ότι δεν είναι πραγματικός άγγλος (κατά την άποψη των άλλων).

Δεν ήταν τουρκος, αλλά αν είναι προδότης είναι θέμα της point of view. Δεν αμφιβάλω ότι κάποιο φίλοι μας θα πουν ότι ήταν αχάριστος αντάρτης, επειδή αυτό έχουμε ακούσει για τους Βούλγαρους μάρτυρες.

Βέβαια οι Αυστριακοί ζητήσουν την ένωση μετά την καταστροφή του 1918. Αν είχαν νικήσει ίσως δεν θα το κάνανε. Και ναι, πολέμησαν με την Πρωσία για αυτό ποιος θα ενώσει τα γερμανικά κράτη. Αν είχαν νικήσει και τα περισσότερα κράτη είχαν ενωθεί με την Αυστρία σήμερα θα λέγαμε ότι η μικρή Πρωσία δεν είναι γερμανικό κράτος; Κάτι άλλο, αν είχαν ενωθεί το 1918 σήμερα θα υπήρχε καθόλου αυστριακό έθνος; Νομίζω ότι θα ήταν κάτι σαν τη Βαυαρία. Αυτοί έχω ακούσει να λένε ότι "Δεν είμαστε ακριβώς Γερμανοί" ακόμα και "Εδώ είναι η Μπαβαρία, όχι η Γερμανία", αλλά στην πραγματικότητα δεν θέλουν να φύγουν από την FRG. Σε αντίθεση με μερικούς προδότες στα βόρεια μέρη της Ισπανίας.

Δεν συζητάμε αν ήταν προδότης ή όχι ο Ченто. Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο αν και κάποιοι εδώ δεν το βλέπουν. Συζητάμε αν ήταν Βούλγαρος ή όχι. Κάτι για το οποίο δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε

Μεταξύ άλλων ο τζεντάι είναι από αυτούς με τους οποίους μπορώ να συμφωνήσω, αν και αυτός σαν τους περισσότερους εδώ έχει προβλήματα με τον ρατσισμό.

Ναι, ο Κοτε μπορεί να έχει φωνάξει αυτό που ούτε ένας Έλληνας δε μπορεί να πει σωστά (καλά που ήταν χρυσόφωνος... βουλγαρόφωνος ήθελα να πω Έλληνας), αλλά μπορεί να έχει πει και κάτι άλλο σαν: "Μίλοστ!". Απλή λέξη που οι Έλληνες μπορούν να πουν. Ποτέ δεν θα ξέρουμε προφανώς.

Όσον αφορά τα trade marks νομίζω ότι πρέπει να ηρεμήσετε. Ακόμα λίγο και θα μας πείτε ότι δεν μπορούμε να χρησιμοποιούμε αυτά:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Έφτασα ως εκεί και κουράστηκα. Την Τετάρτη συνεχίζουμε. Αύριο στην Ιστορία.bg έχει εκπομπή για τον ρουβλόφιλο Ντραγκάν Τσανκόβ. Πάντως μου αρέσουν μερικά από τα λόγια του: "Δεν θέλουμε ούτε το μέλι σας, ούτε το κεντρι σας" στους αδελφούς μας στον Βορρά. Και: "Οι Φαναριώτες ατίμισαν την πίστη μας" στους ... εντάξει.
Και μεταύριο εσπανιόλ. Θα είμαι κουρασμένος.

Α, ναι ένα τελευταίο - οι ηθοποιοί/ηθοποιες Άνα Παπαντόπουλου κι Ιρίνι Ζhαμπόνας (zh=γαλλικό j) που γεννήθηκαν στη Σόφια τι είναι;
Lost are only those who abandon themselves!
Oberst Hans-Ulrich Rudel

Άβαταρ μέλους
Apergos8
Δημοσιεύσεις: 1721
Εγγραφή: 31 Οκτ 2018, 20:54

Re: Συμφωνία για το Μακεδονικό: Νίκη ή Ηττα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Apergos8 » 05 Νοέμ 2018, 09:05

Συντριβή. Εδειξε διεθνώς ότι η Ελλάδα δεν σέβεται πιά ούτε την ιστορία της.Δίνουμε το όνομα Μακεδονία σε έναν μικτό λαό Σλαβων,Αλβανών, Τούρκων, Βουλγάρων,Ρομά κτλ που καμία σχέση δεν έχει με την Μακεδονία.Ο ίδιος ο Ζαεφ μάλιστα αυτοπροσδιορίζεται ως Αλβανός Ορθόδοξος και όχι ως Μακεδόνας ή Σλαβος: https://www.echedoros-a.gr/2018/02/blog ... 3.html?m=1 .Ολοι ξέρουν πως ένας Αλβανος με την Μακεδονία δεν έχει σχέση καμία(όχι πως ένας "Σλαβομακεδονας" έχει αλλά οι Αλβανοί ποτέ τους δεν διεκδίκησαν την Μακεδονία)
"Το έθνος πρέπει να θεωρεί εθνικό αυτό που είναι αληθές"
Διονύσιος Σολομος

Άβαταρ μέλους
Νταρνάκας
Δημοσιεύσεις: 3780
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:41
Phorum.gr user: Νταρνάκας
Τοποθεσία: Εμμανουήλ Παπάς Σερρών

Re: Συμφωνία για το Μακεδονικό: Νίκη ή Ηττα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταρνάκας » 05 Νοέμ 2018, 09:42

Βινόσαυρος έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 23:15
Το κρίσιμο όριο γιά ποιό πράγμα; Γιά να έχουν εθνική ταυτότητα, ή γιά να έχουν όλη την γεωγραφική Μακεδονία;
για επανάσταση αμιγώς μακεδονική, κατα περιόδους και προπολεμικα έφευγε κόσμος από την μακεδονία
και στα έγγραφα τους συμπληρωναν την μακεδονική όπου ζητουσε εθνικότητα. Το έχω αποδείξει σε άλλο νήμα.
Κι εγώ σου έχω αποδείξει ότι στα αρχεία του Έλις Άιλαντ υπάρχουν κι ένα σωρό τέτοια έγγραφα όπου άτομα με ξεκάθαρα τούρκικα, εβραϊκά κι ελληνικά ονοματεπώνυμα καταγράφονται ως "Μακεδόνες". Πιθανότατα οι άνθρωποι απαντούσαν "Μακεδονία" στην ερώτηση "πού γεννήθηκες/τόπος καταγωγής" και οι υπάλληλοι συμπλήρωναν "Macedonian" στο πεδίο "nationality" (υπ' όψιν ότι ο όρος "ethnicity" δεν υπήρχε τότε στην αγγλική, εισήχθηκε κάτι δεκαετίες αργότερα).
Μοιρίδιοι κλωστῆρες, πανάφυκτον ἀνάγκῃ ζεῦγμ’ ἐπὶ δυστήνοις παισὶ βροτῶν θέμενοι, ἠγάγετο με ποτέ ἱμερτοῦ πρὸς φάος ἠελίου.

Άβαταρ μέλους
oldjedi
Δημοσιεύσεις: 1929
Εγγραφή: 20 Αύγ 2018, 23:20
Phorum.gr user: oldjedi

Re: Συμφωνία για το Μακεδονικό: Νίκη ή Ηττα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από oldjedi » 05 Νοέμ 2018, 10:33

Northerner έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 23:53

Μεταξύ άλλων ο τζεντάι είναι από αυτούς με τους οποίους μπορώ να συμφωνήσω, αν και αυτός σαν τους περισσότερους εδώ έχει προβλήματα με τον ρατσισμό.
:)

Δεν καταλαβαινω , γιατι εχω προβληματα με τον ρατσισμο ...
Δεν εχω κανενα προβλημα , με τον ρατσισμο και τον θεωρω σαν μια εφευρεση του σοσιαλισμου για την δημιουργια αντιθεσεων μεταξυ των ανθρωπων , μεσα δε απο αυτες τις αντιθεσεις την επικρατηση των σοσιαληστων ...
Η παλια καλη τακτικη του μανιχαϊσμου ... η δημιουργια διχονιας ...ασπρο/μαυρο ...καλο/κακο ...παλιο/νεο ... το βλεπουμε και σημερα στην πολιτικη σκηνη εδω στην Ελλαδα .
Δεν με ενδιαφερει η συγκριση των διαφορων πολιτισμων ... Καθε πολιτισμος εχει φτασει στα επιπεδα των δυνατοτητων του και καθε πολιτισμος εχει τον σεβασμο μου ...
Με ενδιαφερει ομως πρωτιστα ο Ελληνικος πολιτισμος και το τι προσεφερε αυτος στο πολιτιστικο οικοδομημα του ανθρωπου ...
Δεν θεωρω τον εαυτο μου σαν ρατσιστη ... Ειμαι οπαδος της διαφορετικοτητας γιατι αυτη ειναι η ιδια η φυση ...

:wave:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος oldjedi την 05 Νοέμ 2018, 10:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εξεστι , αριστεροις , ασχημονειν

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Συμφωνία για το Μακεδονικό: Νίκη ή Ηττα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 05 Νοέμ 2018, 11:01

Βινόσαυρος έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 23:24
Leporello έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 23:19
Βινόσαυρος έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 23:15
για επανάσταση αμιγώς μακεδονική, κατα περιόδους και προπολεμικα έφευγε κόσμος από την μακεδονία
και στα έγγραφα τους συμπληρωναν την μακεδονική όπου ζητουσε εθνικότητα. Το έχω αποδείξει σε άλλο νήμα.
Εφευγαν κάποιοι και έγραφαν σαν εθνικότητα "Μακεδόνας", τελεία. Αυτό αποδεικνύει ότι υπήρχαν κάποιοι που αυτοπροσδιοριζόταν σαν Μακεδόνες, δεν λέει τίποτα γιά το πόσοι ήταν αυτοί.
κατα πρεσέγγιση έχουμε απο απογραφές
τα έχουμε συζητήσει στο αντιστοιχο
ιστορικό νημα
Δεν είναι αλήθεια αυτό. Δεν υπάρχει απογραφή που να αναφέρει "Μακεδόνες" πριν από την δεκαετία του '30.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών