Ηλεκτροπληξία - θάνατος 24χρονης από θερμοσίφωνα (?) στη Θεσσαλονίκη

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 6119
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Ηλεκτροπληξία - θάνατος 24χρονης από θερμοσίφωνα (?) στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 30 Οκτ 2023, 14:07

Isildur έγραψε:
30 Οκτ 2023, 14:04
Niki έγραψε:
30 Οκτ 2023, 13:53
Isildur έγραψε:
30 Οκτ 2023, 13:50

Ποιος μονόδρομος μωρέ; Χθες ακούμπησα φάση και ουδέτερο με γερμανικό κλειδάκι 6-7 στον θερμοσίφωνα κι επειδή κάποιος έκανε χοντρομαλακία (όχι εγώ) είχε ρεύμα. Έκανε ένα μεγαλοπρεπέστατο τσαφ, το κλειδί μαύρισε και πέταξε κι ένα κομματάκι στη μια άκρη κι εγώ που το κρατούσα με γυμνά χέρια δεν ένιωσα ούτε γαργάλημα. Κι όλα αυτά, στο υπόγειο, καθισμένος στο γκρο-μπετόν. Τυχερός, σίγουρα. Αλλά όχι και μονόδρομος...
Την φάση έπρεπε να πιάσεις με γυμνά χέρια για να κάνουμε εξομοίωση το παράδειγμα όχι να του δώσεις ουδέτερο και να προκαλέσεις βραχυκύκλωμα.

Αν απο αυτό έβγαλες αυτό το συμπέρασμα εύγε ιδιοφυία μου.

Αφου δεν καταλαβαίνεις ότι θα γίνεις εσύ ουδέτερος στην περίπτωση της διαρροής.
Σταμάτα να έχεις εργαλεία.
Ασχολήσου με την ραπτική μαζί με τον ασεβαστο.
Ναι, το ξέρω ξυπνοπούλι. Γι' αυτό και είπα ότι ήμουν τυχερός. Έκλεισε το κύκλωμα με το βραχυκύκλωμα κι εγώ την πήδηξα κυριολεκτικά. Αν εκείνη την ώρα έπιανα μόνο τη φάση, θα με είχε τινάξει (δύσκολα σκοτώσει, αλλά τινάξει σίγουρα). Για τους μονόδρομους που ονειρεύεσαι λέω, που φαντάζεσαι ότι πάνε μόνο στο σώμα σου κι από 'κει στη γη.

Α, και υποδείξεις για το τι θα κάνω δεν θέλω, έτσι; Ειδικά από κάτι δηθενούδες σαν και του λόγου σου, ντεμέκ μετανιωμένη και πολυκλαμένη "δεξιούλα".
Μωρε πιάσε την φάση να μας δείξεις ότι δεν είναι μονόδρομος και γύρισε το βίντεο να δούμε που θα σε τινάξει και δεν θα σε σκοτώσει.
Αντε περιμένουμε.

Βιντεο βιντεο βιντεο.
:smt005:

Έκανε η παρατρεχάμενη μυγα κώλο και ....
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33239
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ηλεκτροπληξία - θάνατος 24χρονης από θερμοσίφωνα (?) στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 30 Οκτ 2023, 14:11

xlsms έγραψε:
30 Οκτ 2023, 14:01

Δε χρειάζεται να περάσουν όλα τα αμπέρ, μιλιαμπερ θέλει ο άνθρωπος.
Γιατί πας κόντρα όμως στο σύστημα δεν έχω καταλάβει. Έχει γίνει υποχρεωτικό το ρελε, η ΔΕΗ ζητάει σχέδιο από ηλεκτρολόγο αν πας να ζητήσεις σύνδεση.
Έπειτα υπάρχει και οικονομικός λόγος αν υπάρχει διαρροή.
δεν παω κοντρα σε κανενα συστημα. μια χαρα ρελε εχω σπιτι μου.

απλως κοροιδευω τη νικη με το μονοδρομο :102:

εσυ δηλαδη πιστευεις οτι οι θερμοσιφωνες σκοτωνουν;

γω λεω οτι ουτε το αρχικο σεναριο στεκει. δηλαδη η χαλκινη αντισταση για να διαβρωθει, θελει τοσα χρονια που θα εχει λιωσει τελειως ο λαμαρινενιος θερμοσιφωνας.
ακομη, αν διαβρωθει, μπορει να μη διαβρωθει στην αρχη της, αλλα στη μεση και να βγαινουν 100 βολτ.
επισης, η διαβρωση θα ειναι σταδιακη και αργη. οταν θα περναει μιση σταγονιτσα υγρασια, δεν θα μπορουν να βγουν αρκετα αμπερ για να γινει ζημια (το ρελε μονο θα πεσει, αλλα η νικη θελει σεναριο οπου δεν υπαρχει) και θα σε γαργαλαει η διαρροη ολο και περισσοτερο μεχρι να κατσεις να τη βρεις.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9675
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Ηλεκτροπληξία - θάνατος 24χρονης από θερμοσίφωνα (?) στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 30 Οκτ 2023, 14:22

Niki έγραψε:
30 Οκτ 2023, 14:07
Isildur έγραψε:
30 Οκτ 2023, 14:04
Niki έγραψε:
30 Οκτ 2023, 13:53


Την φάση έπρεπε να πιάσεις με γυμνά χέρια για να κάνουμε εξομοίωση το παράδειγμα όχι να του δώσεις ουδέτερο και να προκαλέσεις βραχυκύκλωμα.

Αν απο αυτό έβγαλες αυτό το συμπέρασμα εύγε ιδιοφυία μου.

Αφου δεν καταλαβαίνεις ότι θα γίνεις εσύ ουδέτερος στην περίπτωση της διαρροής.
Σταμάτα να έχεις εργαλεία.
Ασχολήσου με την ραπτική μαζί με τον ασεβαστο.
Ναι, το ξέρω ξυπνοπούλι. Γι' αυτό και είπα ότι ήμουν τυχερός. Έκλεισε το κύκλωμα με το βραχυκύκλωμα κι εγώ την πήδηξα κυριολεκτικά. Αν εκείνη την ώρα έπιανα μόνο τη φάση, θα με είχε τινάξει (δύσκολα σκοτώσει, αλλά τινάξει σίγουρα). Για τους μονόδρομους που ονειρεύεσαι λέω, που φαντάζεσαι ότι πάνε μόνο στο σώμα σου κι από 'κει στη γη.

Α, και υποδείξεις για το τι θα κάνω δεν θέλω, έτσι; Ειδικά από κάτι δηθενούδες σαν και του λόγου σου, ντεμέκ μετανιωμένη και πολυκλαμένη "δεξιούλα".
Μωρε πιάσε την φάση να μας δείξεις ότι δεν είναι μονόδρομος και γύρισε το βίντεο να δούμε που θα σε τινάξει και δεν θα σε σκοτώσει.
Αντε περιμένουμε.

Βιντεο βιντεο βιντεο.
:smt005:

Έκανε η παρατρεχάμενη μυγα κώλο και ....
Τελικά δεν μας είπες. Εκεί στην Κρήτη ακόμα περιμένουν τα aqua-stop για να μην καίγονται οι αντλίες; Ή αποφασίσατε να γεμίζετε το ντεπόζιτο με στάμνες από την βρύση του χωριού καθημερινά;

Ξέρω, άσχετο, απλά λέω για τις υποδείξεις που κάνεις ενώ φαίνεται να μην ξες την τύφλα σου.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4615
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Ηλεκτροπληξία - θάνατος 24χρονης από θερμοσίφωνα (?) στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 30 Οκτ 2023, 16:43

dtri2020 έγραψε:
30 Οκτ 2023, 12:59
Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
30 Οκτ 2023, 12:55
dtri2020 έγραψε:
30 Οκτ 2023, 12:02


Λυρικά πουτσιλίκια που θα έλεγε και ο Γιωργος Κυρίτσης.
Φαινόταν ότι υποτιμάς όλους όσους είναι μεροκαματιάρηδες και προσπαθούν να επιβιώσουν σε μια υποβαθμισμένη ζωή, τώρα τους βρίζεις κιόλας. Ο κατήφορος της χυδαιότητας δεν έχει τέλος.
Δεν υποτιμώ τους μεροκαματιάρηδες, τα λυρικά πουτσιλίκια σου κριτικάρω.

Προσπαθείς να κάνεις πολιτική με βάση ένα ατύχημα. Αυτή είναι η πραγματική χυδαιότητα, όχι η κριτική της.
Γιατί σε τι συνθήκες ζεις η εργατική τάξη; δεν ζει σε συνθήκες που δεν υπάρχει ασφάλεια ούτε στο σπίτι;
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ηλεκτροπληξία - θάνατος 24χρονης από θερμοσίφωνα (?) στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 30 Οκτ 2023, 17:09

GoBack έγραψε:
30 Οκτ 2023, 13:39
EKPLIKTIKOS έγραψε:
30 Οκτ 2023, 11:12
Καποιοι φοβουνται να κανουν μπάνιο με ανοιχτό θερμοσίφωνα αλλα έκαναν το εμβόλιο του κτηνίατρου :fp:
Τυπε μερικοί δεν κάνουμε μπανιο ούτε όταν έξω ρίχνει κεραυνους.Τωρα αν εσύ θες να ζεις στην κοψη του ξυραφιου δικαιωμα σου :102:
Niki - Ασέβαστος 1-0

Άβαταρ μέλους
dtri2020
Δημοσιεύσεις: 3974
Εγγραφή: 02 Απρ 2021, 10:59

Re: Ηλεκτροπληξία - θάνατος 24χρονης από θερμοσίφωνα (?) στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dtri2020 » 30 Οκτ 2023, 21:46

Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
30 Οκτ 2023, 16:43
dtri2020 έγραψε:
30 Οκτ 2023, 12:59
Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
30 Οκτ 2023, 12:55

Φαινόταν ότι υποτιμάς όλους όσους είναι μεροκαματιάρηδες και προσπαθούν να επιβιώσουν σε μια υποβαθμισμένη ζωή, τώρα τους βρίζεις κιόλας. Ο κατήφορος της χυδαιότητας δεν έχει τέλος.
Δεν υποτιμώ τους μεροκαματιάρηδες, τα λυρικά πουτσιλίκια σου κριτικάρω.

Προσπαθείς να κάνεις πολιτική με βάση ένα ατύχημα. Αυτή είναι η πραγματική χυδαιότητα, όχι η κριτική της.
Γιατί σε τι συνθήκες ζεις η εργατική τάξη; δεν ζει σε συνθήκες που δεν υπάρχει ασφάλεια ούτε στο σπίτι;
Σωστά, αν γίνουμε Κούβα θα βελτιωθούν οι συνθήκες και θα ζούμε σε τέλεια κτήρια. Να τα λέμε όλα.

Εικόνα

Εσύ και οι όμοιοι σου κάνετε χυδαία πολιτική εκμετάλλευση ενός ατυχήματος.
dtrimedia: Σύντομα κοντά σας!

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4615
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Ηλεκτροπληξία - θάνατος 24χρονης από θερμοσίφωνα (?) στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 30 Οκτ 2023, 22:26

dtri2020 έγραψε:
30 Οκτ 2023, 21:46
Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
30 Οκτ 2023, 16:43
dtri2020 έγραψε:
30 Οκτ 2023, 12:59


Δεν υποτιμώ τους μεροκαματιάρηδες, τα λυρικά πουτσιλίκια σου κριτικάρω.

Προσπαθείς να κάνεις πολιτική με βάση ένα ατύχημα. Αυτή είναι η πραγματική χυδαιότητα, όχι η κριτική της.
Γιατί σε τι συνθήκες ζεις η εργατική τάξη; δεν ζει σε συνθήκες που δεν υπάρχει ασφάλεια ούτε στο σπίτι;
Σωστά, αν γίνουμε Κούβα θα βελτιωθούν οι συνθήκες και θα ζούμε σε τέλεια κτήρια. Να τα λέμε όλα.

Εικόνα

Εσύ και οι όμοιοι σου κάνετε χυδαία πολιτική εκμετάλλευση ενός ατυχήματος.
Αυτό που κάνω είναι να βγάζω πολιτικά συμπεράσματα για την κατάσταση της εργατικής τάξης, της τάξης που δημιουργεί τον πλούτο και όμως δεν μπορεί να τον χαρεί.
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

xlsms
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 29 Ιουν 2023, 22:25

Re: Ηλεκτροπληξία - θάνατος 24χρονης από θερμοσίφωνα (?) στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xlsms » 31 Οκτ 2023, 00:40

Ασέβαστος έγραψε:
30 Οκτ 2023, 14:11
xlsms έγραψε:
30 Οκτ 2023, 14:01

Δε χρειάζεται να περάσουν όλα τα αμπέρ, μιλιαμπερ θέλει ο άνθρωπος.
Γιατί πας κόντρα όμως στο σύστημα δεν έχω καταλάβει. Έχει γίνει υποχρεωτικό το ρελε, η ΔΕΗ ζητάει σχέδιο από ηλεκτρολόγο αν πας να ζητήσεις σύνδεση.
Έπειτα υπάρχει και οικονομικός λόγος αν υπάρχει διαρροή.
δεν παω κοντρα σε κανενα συστημα. μια χαρα ρελε εχω σπιτι μου.

απλως κοροιδευω τη νικη με το μονοδρομο :102:

εσυ δηλαδη πιστευεις οτι οι θερμοσιφωνες σκοτωνουν;

γω λεω οτι ουτε το αρχικο σεναριο στεκει. δηλαδη η χαλκινη αντισταση για να διαβρωθει, θελει τοσα χρονια που θα εχει λιωσει τελειως ο λαμαρινενιος θερμοσιφωνας.
ακομη, αν διαβρωθει, μπορει να μη διαβρωθει στην αρχη της, αλλα στη μεση και να βγαινουν 100 βολτ.
επισης, η διαβρωση θα ειναι σταδιακη και αργη. οταν θα περναει μιση σταγονιτσα υγρασια, δεν θα μπορουν να βγουν αρκετα αμπερ για να γινει ζημια (το ρελε μονο θα πεσει, αλλα η νικη θελει σεναριο οπου δεν υπαρχει) και θα σε γαργαλαει η διαρροη ολο και περισσοτερο μεχρι να κατσεις να τη βρεις.
Σύμφωνα με αυτά που λέει εδώ https://steftouloglou.blogspot.com/2014 ... 5.html?m=1
Η αντίσταση του ανθρώπου είναι 500 ωμ
100βολτ / 500ωμ = 0,2Α
200μιλιαμπερ είναι πολλά.

Δες και αυτό που λέει εδώ
https://oaedhlectrologoi.blogspot.com/2 ... 6.html?m=1

Στα συστήματα ΤΤ οι διατάξεις προστασίας έναντι υπερεντάσεων (ασφάλειες, μικροαυτόματοι) δεν είναι αποτελεσματικές για την προστασία έναντι έµµεσης επαφής, παρά µόνο αν η αντίσταση του ηλεκτροδίου γείωσης είναι πολύ χαµηλή.

Η άμεση γείωση είναι μια δύσκολη και πολυδάπανη μέθοδος επειδή πρέπει να εξασφαλίσουμε πολύ μικρή αντίσταση γείωσης, της τάξης μεγέθους του 1Ω.
Σε μεγάλους καταναλωτές (>100Α) είναι σχεδόν αδύνατο να ικανοποιηθεί η παραπάνω συνθήκη με συνηθισμένα μέσα γείωσης.
Ήδη σε καταναλωτές των 16Α οι ασφάλειες τήξης έχουν ένα ρεύμα απόζευξης Ια=48Α, οπότε προκύπτει μια αντίσταση R<=1,07Ω. Τόσο μικρές αντιστάσεις επιτυγχάνονται μόνο με πολύ καλές θεμελιακές γειώσεις και πάνω σε εκτεταμένο μεταλλικό δίκτυο ύδρευσης

(R=V/I=50/48=1,04 Ω τόση πρέπει να είναι η αντίσταση γείωσης για να καεί η ασφάλεια των 16 Α σε περίπτωση διαρροής σε μεταλλικό περίβλημα συσκευής ώστε η τάση επαφής να μην ξεπεράσει τα 50V)
Εδώ φαίνεται ότι οι πραγματικές τιμές γειώσεων μπορεί να είναι (43,5ωμ) χάλια σε σχέση με τις επιτρεπτές.
https://www.michanikos.gr/forums/topic/ ... /#comments

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24346
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ηλεκτροπληξία - θάνατος 24χρονης από θερμοσίφωνα (?) στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 31 Οκτ 2023, 01:01

xlsms έγραψε:
31 Οκτ 2023, 00:40
Η αντίσταση του ανθρώπου είναι 500 ωμ
υπεραπλουστευση ειναι αυτο λιγο, το δερμα εννοεί μαλλον, και για να παει 500Ohm το χερι ας πουμε, πρεπει να ειναι βυθισμένο στο νερό, αλλιως ειναι στα 4Κ οταν ειναι βρεμένο.

xlsms
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 29 Ιουν 2023, 22:25

Re: Ηλεκτροπληξία - θάνατος 24χρονης από θερμοσίφωνα (?) στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xlsms » 31 Οκτ 2023, 01:21

enaon έγραψε:
31 Οκτ 2023, 01:01
xlsms έγραψε:
31 Οκτ 2023, 00:40
Η αντίσταση του ανθρώπου είναι 500 ωμ
υπεραπλουστευση ειναι αυτο λιγο, το δερμα εννοεί μαλλον, και για να παει 500Ohm το χερι ας πουμε, πρεπει να ειναι βυθισμένο στο νερό, αλλιως ειναι στα 4Κ οταν ειναι βρεμένο.
Κάπου αλλού είδα ότι το δέρμα προβάλλει την ουσιαστική αντίσταση, τα εσωτερικά όργανα έχουν αμελητέα ωμ.
Αρκετά υγρή και πολλή υγρή (βυθισμένη) είναι οι δύο κάτω κατω κυματομορφες. Και δίνουν κάτω από 1000ωμ.
Μέσα στο μπάνιο πάντως απλά νοτισμενη δεν τη λες.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24346
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ηλεκτροπληξία - θάνατος 24χρονης από θερμοσίφωνα (?) στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 31 Οκτ 2023, 01:28

ναι αυτό εννουσα, δεν υπαρχει "αντισταση ανθρώπου", υπαρχουν και αλλες μελέτες με αλλα νουμερα, δεν νομιζω να εχει νοημα να κανεις πραξεις, αλλα οκ.

xlsms
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 29 Ιουν 2023, 22:25

Re: Ηλεκτροπληξία - θάνατος 24χρονης από θερμοσίφωνα (?) στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xlsms » 31 Οκτ 2023, 01:36

Ναι το ξέρω ότι είναι λίγο αυθαίρετες υποθέσεις όλα αυτά. 500ωμ ανά τετραγωνικό εκατοστό λέει κάπου αλλού, τι νόημα όμως να βγάλεις από αυτό. Δηλ τα 10 τετραγωνικά εκατοστά τι αντίσταση να έχουν;

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24346
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ηλεκτροπληξία - θάνατος 24χρονης από θερμοσίφωνα (?) στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 31 Οκτ 2023, 01:40

xlsms έγραψε:
31 Οκτ 2023, 01:36
500ωμ ανά τετραγωνικό εκατοστό λέει κάπου αλλού, τι νόημα όμως να βγάλεις από αυτό.
πρακτικοι λογοι, καπως πρεπει να ερθεις σε επαφή με αγωγό, τι θα ειναι αυτός; Δν μπορεις να πιασεις ενα καλώδιο με την παλάμη, οκ μπορεις αλλα πικπα κλπ.

xlsms
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 29 Ιουν 2023, 22:25

Re: Ηλεκτροπληξία - θάνατος 24χρονης από θερμοσίφωνα (?) στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xlsms » 31 Οκτ 2023, 01:57

enaon έγραψε:
31 Οκτ 2023, 01:40
xlsms έγραψε:
31 Οκτ 2023, 01:36
500ωμ ανά τετραγωνικό εκατοστό λέει κάπου αλλού, τι νόημα όμως να βγάλεις από αυτό.
πρακτικοι λογοι, καπως πρεπει να ερθεις σε επαφή με αγωγό, τι θα ειναι αυτός; Δν μπορεις να πιασεις ενα καλώδιο με την παλάμη, οκ μπορεις αλλα πικπα κλπ.
Όσο μεγαλώνει η επιφάνεια επαφής μικραίνει η αντίσταση θέλει να πει δηλ; είναι λίγο σπαζοκεφαλιά
https://alamot.github.io/electric_curre ... resistance

Η αντίσταση του ανθρώπινου σώματος
Η αντίσταση του ανθρώπινου σώματος είναι εξαιρετικά ευμετάβλητη. Το δέρμα αποτελεί την κύρια αντίσταση («αντίσταση επαφής») που συναντά το ρεύμα και ο βαθμός αυτός της αντίστασης εξαρτάται από το πάχος και την υγρασία του δέρματος, καθώς και από την επιφάνεια της επαφής . Κυμαίνεται από 500 Ω/cm2 για λεπτό και υγρό δέρμα μέχρι 1-2 MΩ/cm2 για πολύ παχύ και ξηρό δέρμα. Γενικά, το υγρό δέρμα έχει μόνο το 1% της αντίστασης του στεγνού. Αν το δέρμα δεν είναι άθικτο (έχει αμυχές) ή το ρεύμα εφαρμοστεί σε υγρούς βλεννογόνους (π.χ. στόμα) η αντίσταση μπορεί να είναι μόλις 100 Ω/cm2.

Ιστός Αντίσταση
Βλεννογόνοι ή αμυχές 100 – 500 Ω/cm2
Βρεγμένο δέρμα 500 – 1.500 Ω/cm2
Ιδρωμένο δέρμα 1.500 – 2.500 Ω/cm2
Παλάμη, έσω μηρός (αγγειώδεις περιοχές) 2.500 – 10.000 Ω/cm2
Στεγνό δέρμα 10.000 – 100.000 Ω/cm2
Πέλμα του ποδιού 100.000 – 200.000 Ω/cm2
Πολύ παχύ δέρμα 1.000.000 – 2.000.000 Ω/cm2

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24346
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ηλεκτροπληξία - θάνατος 24χρονης από θερμοσίφωνα (?) στη Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 31 Οκτ 2023, 02:01

xlsms έγραψε:
31 Οκτ 2023, 01:57
Όσο μεγαλώνει η επιφάνεια επαφής μικραίνει η αντίσταση θέλει να πει δηλ;
απλωνει ο δρόμος διέλευσης και ας ειναι ιδια τραχής, χωραει παραπανω αμαξια. Αλλα εχει σημασία που θα πανε αυτα, αν σπασουν την ασφαλτο και μπουνε στο τουνελ να βγουνε απο την αλλη, οκ προβλημα, αν περάσουν επιφανειακά θα ψηθεί εκεινο στο σημειο αλλα περα απο τον πονο δεν τρεχει κατι.

αν θες να κρατήσεις κατι απο ολα αυτα, οταν παιζεις με το ρευμα παντα ενα δακτυλο μονο, παντα παπουτσια, και με το αλλο χερι να μην στηρίζεσαι καπου, και ολα οκ.

Με παραξενευουν λιγο αυτα που λεμε για το ρευμα που θα μας φαει με την πρώτη ευκαιρία με λιγα ma, υποθετω ως παιδια δεν ακουμπαγαμε κατσαβίδι κλπ. Εμενα με εχουν τινάξει ολοι οι ηλεκτρολόγοι της περιοχής, ολοι μιλάμε, ειχανε και ειδικό κουτάκι να σε τιναζουν μερικοι, αλλα ολοι θελανε να μου δειξουν πως ειναι οταν εβλεπαν οτι εχω ενδιαφέρον. Κανενα αχγος δεν υπαρχει να ελεγξεις αν εχει ρευμα ενα καλώδια ακουμπώντας το και αυτο και τον ουδετερο με ενα δαχτυλο, το κανεις και απο την πισω πλευρα και κλεινει μονο του αμεσως αυτοματα και σε απεμπλεκει.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών