Γάμος ομοφυλοφίλων και τεκνοθεσία

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.

Να έχουν δικαίωμα τεκνοθεσίας τα ομόφυλα ζευγάρια;

Είμαι κατά
49
63%
Είμαι υπέρ
29
37%
 
Σύνολο ψήφων: 78

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13724
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Γάμος ομοφυλοφίλων και τεκνοθεσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 11 Νοέμ 2023, 09:56

Andromachi έγραψε:
11 Νοέμ 2023, 08:05
Pollaplasiastis έγραψε:
10 Νοέμ 2023, 23:06
καλημέρα, επειδή δεν ξέρω να χειρίζομαι καλά το γραπτό λόγο, καθότι και δυσλεξική, ειλικρινά δεν καταλαβα γτ αναφέρεις την αριστερά...
(δεν είμαι και δεν ήμουν ποτέ). ξέχασα να αναφέρω ότι στις συζητήσεις οπου κάνουμε, ειδικά τώρα τελευταία λόγω κασσελάκη, και οι ίδιες τον κατακρίνουν. Λένε και εκείνες ότι δεν χρειάζεται τέτοια προβολή, συμφωνώ. Επίσης και για τις γκει παρελάσεις ... το ίδιο λενε:" τι μαλακίες είναι αυτές "
όταν εγραψα ότι αρρωστημένοι υπαρχουν πολλοί, δεν ξέρω αν το παντρεμένο ζευγάρι παραδίπλα απο το σπίτι της μάνας μου είναι στρέιτ ή όχι ( ο άντρας) αλλά πριν 2 εβδομάδες ήρθε ασθενοφόρο με συνοδεία αστυνομίας και πηρε τα 2 παιδάκια, δεν πρέπει να είναι πανω απο 5 το μεγαλύτερο, και έφυγε για κάποια δομή, δεν τους ξέρω γτ έιχα 4 χρόνια να έρθω αθήνα. Αλλά μάθαμε ότι τα κακοποιούσε ο "πατέρας" και το κατήγγειλε η μητέρα. Δεν ρώτησα δεν έψαξα και είναι δική μου δουλειά να δώ στην τελική άν είναι στρέιτ ή γκει ή δεν ξέρω τί... υπαρχουν ειδικοί για αυτό.
για εμενα είναι το ίδιο αρρωστημένος ένας που θα κακοποιήσει ή θα σκοτώσει ζώο, ένας που θα κακοποιήσει ή θα σκοτώσει παιδί, ένας που θα κακοποιήσει ή θα σκοτώσει ενήλικα...

παλαιότερα είχα γνωρίσει έναν κύριο με το κουστουμάκι του με την δουλειά του σε μεγάλη εταιρεία με καλή θέση και μου έιχαν πέσει τα σαγόνια όταν μου είπαν ότι ο συγκεκριμένος τα βράδυα πάει συγγρού ντυμένος ώς γυναίκα...καμία ενδειξη θυληπρέπειας... τουλάχιστον στα δικά μου τότε μάτια των 17 ετών δεν φαίνοταν τπτ.
Και για να επιστρέψω στα 2 παιδάκια, μας διαβεβαιώνει κάποιος ότι αν αυτά τα παιδιά πανε σε ένα γκέι περιβάλλον ζήσουν καλύτερα ή χειρότερα; μας διαβεβαιώνει κανείς ότι αναμεσα σε ένα "φυσιολογικό" φαίνομενικά περιβάλλον μεγαλώνουν σωστά; όχι...

Εδώ εμείς οι ίδιοι ώς γονείς δεν είμαστε σίγουροι.Εγώ πολλές φορές έχω πιάσει να αναρωτιέμαι αν έχω δώσει στο γιο μου σωστά εφόδια για την ζωή, πάντα ήμουν και είμαι δίπλα του να συζητάμε και να βρίσκουμε λύσεις. Στο πολ επάνω ψηφισα κατά, αλλά ειμαι και υπερ για κάποιους που ίσως και να δώσουν σωστά εφόδια και να μεγαλώσουν ανθρώπους με ενσυναίσθηση για ότι δηποτε γύρω τους. Θα στήριζα τις κοπέλες που γνωρίζω να έχουν ένα παιδί γτ τις γνωρίζω πολύ καλά αλλά σε έναν, ας δώσω παραδειγμα, πρώην συνάδλφο μου αρκετά θυληπρεπή, βλεποντας ότι δημιουργεί γυρω του προβλήματα (αναμεσα σε ζευγάρια) θα κρατούσα επιφυλάξεις. άλλα μετρα και άλλα σταθμά...; φάσκω αντιφάσκω; δυστυχώς έτσι είναι ...
Δεν είναι όλοι φτιαγμένοι για γονείς
:bravo:
Από τα πιο ωραία και αληθινά ποστ που έχω διαβάσει.
Κι εγώ που ψήφισα στο πολ υπέρ, εξακολουθώ να διατηρώ κάποιους ενδοιασμούς τους οποίους εξήγησα.
Δεν υπάρχει άσπρο-μαύρο στα θέματα αυτά. Αρκεί η πυξίδα να είναι ο σεβασμός στην ανθρώπινη αξιοπρέπεια και η φιλελεύθερη, δημοκρατική κουλτούρα.
Όσο για τα παιδιά μας, ευχόμαστε οι γονείς να έχουμε κάνει τα λιγότερα δυνατόν λάθη στην ανατροφή και τη διαπαιδαγώγησή τους.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30101
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Γάμος ομοφυλοφίλων και τεκνοθεσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 11 Νοέμ 2023, 10:08

Δεν τίθεται θέμα καν αν ένα ζευγάρι ομοφυλοφίλων είναι καλοί άνθρωποι, ώστε να μας αφορά ως επιχείρημα για το αν πρέπει να υιοθετήσουν παιδί.

Δεν πρέπει. Τέλος. Και ας είναι οι καλύτεροι.

Τα παιδιά θέλουν πατέρα και μητέρα.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Pollaplasiastis
Δημοσιεύσεις: 973
Εγγραφή: 09 Οκτ 2023, 18:16
Phorum.gr user: Pollaplasiastis
Τοποθεσία: Αθηνα (δυστυχως)

Re: Γάμος ομοφυλοφίλων και τεκνοθεσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pollaplasiastis » 11 Νοέμ 2023, 10:12

Andromachi έγραψε:
11 Νοέμ 2023, 08:05
καλημέρα, επειδή δεν ξέρω να χειρίζομαι καλά το γραπτό λόγο........................
Δεν είναι όλοι φτιαγμένοι για γονείς
Σε καποιους γραφω γιατι με εκνευριζουν κ σε καποιους γιατι τους καταλαβαινω. Ανηκεις στους δευτερους.

Την αριστερα την αναφερω γιατι ειναι πολλαπλα προδωμενη ιστορια. Οχι απαραιτητα γιατι ειναι καποιος.

Μιλας σωστα γιατι μιλας απο καρδιας. Καποια το παιζουν οτι γνωριζουν αλλα το μονο που κανουν ειναι να προσπαθουν να επιβαλουν την ιδεολογια τους. Αρα σε σενα δεν εχω να προσθεσω πολλα, παρα μονο οτι συμφωνω.
Truth sounds like hate to those who hate truth-- Proverbs 9:7-8
Bacteria is life on Mars but a heartbeat is not life on Earth...

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13724
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Γάμος ομοφυλοφίλων και τεκνοθεσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 11 Νοέμ 2023, 10:17

Otto Weininger έγραψε:
11 Νοέμ 2023, 10:08
Δεν τίθεται θέμα καν αν ένα ζευγάρι ομοφυλοφίλων είναι καλοί άνθρωποι, ώστε να μας αφορά ως επιχείρημα για το αν πρέπει να υιοθετήσουν παιδί.

Δεν πρέπει. Τέλος. Και ας είναι οι καλύτεροι.

Τα παιδιά θέλουν πατέρα και μητέρα.
Αυτό είναι ένα επιχείρημα συζητήσιμο (σε αντίθεση με τις ιαχές των βασιβουζούκων που μιλάνε για ψυχικές διαταραχές και ταυτίζουν τους ομοφυλόφιλους με παιδεραστές, κτηνοβάτες και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλες αθλιότητες).
Ωστόσο, στην εποχή μας το επιχείρημα αυτό πάσχει.
Τι γίνεται, ας πούμε, με τις μονογονεϊκές οικογένειες;
Τι γίνεται με τα παιδιά που τα μεγαλώνει ένας παππούς ή μια γιαγιά;
Μεγάλος ο κατάλογος περιπτωσιολογίας και δεν θα επεκταθώ.
Αν το ζήτημα είναι θέμα προτύπων, πώς εξηγείται το γεγονός ότι το 99,99% των ομοφυλόφιλων προέρχεται από παραδοσιακές οικογένειες;
Νομίζω ότι, τελικά, τα παιδιά θέλουν κυρίως ένα σταθερό και ασφαλές περιβάλλον, αγάπη, φροντίδα, αφοσίωση και σωστή διαπαιδαγώγηση.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30101
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Γάμος ομοφυλοφίλων και τεκνοθεσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 11 Νοέμ 2023, 10:25

Ναύτης έγραψε:
11 Νοέμ 2023, 10:17
Otto Weininger έγραψε:
11 Νοέμ 2023, 10:08
Δεν τίθεται θέμα καν αν ένα ζευγάρι ομοφυλοφίλων είναι καλοί άνθρωποι, ώστε να μας αφορά ως επιχείρημα για το αν πρέπει να υιοθετήσουν παιδί.

Δεν πρέπει. Τέλος. Και ας είναι οι καλύτεροι.

Τα παιδιά θέλουν πατέρα και μητέρα.
Αυτό είναι ένα επιχείρημα συζητήσιμο (σε αντίθεση με τις ιαχές των βασιβουζούκων που μιλάνε για ψυχικές διαταραχές και ταυτίζουν τους ομοφυλόφιλους με παιδεραστές, κτηνοβάτες και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλες αθλιότητες).
Ωστόσο, στην εποχή μας το επιχείρημα αυτό πάσχει.
Τι γίνεται, ας πούμε, με τις μονογονεϊκές οικογένειες;
Τι γίνεται με τα παιδιά που τα μεγαλώνει ένας παππούς ή μια γιαγιά;
Μεγάλος ο κατάλογος περιπτωσιολογίας και δεν θα επεκταθώ.
Αν το ζήτημα είναι θέμα προτύπων, πώς εξηγείται το γεγονός ότι το 99,99% των ομοφυλόφιλων προέρχεται από παραδοσιακές οικογένειες;
Νομίζω ότι, τελικά, τα παιδιά θέλουν κυρίως ένα σταθερό και ασφαλές περιβάλλον, αγάπη, φροντίδα, αφοσίωση και σωστή διαπαιδαγώγηση.
Μα δε βλέπεις ότι άθελά σου κάνεις αυτό που κάνουν όλοι;
Ως επιχείρημα για ένα ζευγάρι gay (καταπληκτικών ανθρώπων) αντιπαραβάλλουν αποκλειστικά προβληματικές καταστάσεις: μονογονεϊκές, ορφανά ή ακόμα και κακούς γονείς.
Ποτέ δεν αντιπαραβάλλουν ένα εξίσου καταπληκτικό ζευγάρι ετερόφυλο. Γιατί δεν υπάρχει σύγκριση.

Και μόνο λοιπόν που το επιχείρημα για ένα gay ζευγάρι καταλήγει να είναι πάντα πως ένα gay ζευγάρι Ίσως να είναι λιγότερο προβληματικό από άλλες προβληματικές περιπτώσεις, αποδεικνύει ότι στο τέλος της ημέρας, είναι ακριβώς αυτό: μια ακόμα προβληματική κατάσταση.
Και μάλιστα μια προβληματική κατάσταση που προσπαθούν κάποιοι με το στανιο να την επιβάλουνεπιβάλουν σε αντίθεση με ένα ορφανό που μεγαλώνει με παππούδες ή μια μονογονεϊκη οικογένια που αλλιώς ξεκίνησε και η ζωή τα έφερε στραβά.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27252
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Γάμος ομοφυλοφίλων και τεκνοθεσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 11 Νοέμ 2023, 10:28

Ναύτης έγραψε:
11 Νοέμ 2023, 09:48
Καβαλάρης έγραψε:
11 Νοέμ 2023, 08:44
Ναύτης έγραψε:
11 Νοέμ 2023, 00:00
Σού είπα, χρειάζεσαι επαγγελματική βοήθεια.
Άσε κακομοίρη, σε ξεπάτωσε για τα καλά. Μια ζωή τα ίδια και τα ίδια. Υφάκι, καθωσπρεπισμός, ψευτοδιανόηση, κηρύγματα κλπ.

Και μετά έρχεται το δεξί κροσέ της πραγματικότητας.
Λειτουργικά αναλφάβητοί βασιβουζούκοι είστε κι οι δυο. Λογικό να τα βρίσκετε μεταξύ σας.
Μην ασχολείσαι με τον τύπο.
Είναι αρνητής του Ολοκαυτώματος και της προσελήνωσης.
Κάποτε στην υπογραφή του παρέπεμπε σε μια ανώνυμη φασιστοσελίδα άρνησης του ολοκαυτώματος, αλλά την αφαίρεσε μετά που βγήκε ο νόμος κατά της ρατσιστικής βίας. :smt005:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13724
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Γάμος ομοφυλοφίλων και τεκνοθεσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 11 Νοέμ 2023, 10:38

Otto Weininger έγραψε:
11 Νοέμ 2023, 10:25
Ναύτης έγραψε:
11 Νοέμ 2023, 10:17
Otto Weininger έγραψε:
11 Νοέμ 2023, 10:08
Δεν τίθεται θέμα καν αν ένα ζευγάρι ομοφυλοφίλων είναι καλοί άνθρωποι, ώστε να μας αφορά ως επιχείρημα για το αν πρέπει να υιοθετήσουν παιδί.

Δεν πρέπει. Τέλος. Και ας είναι οι καλύτεροι.

Τα παιδιά θέλουν πατέρα και μητέρα.
Αυτό είναι ένα επιχείρημα συζητήσιμο (σε αντίθεση με τις ιαχές των βασιβουζούκων που μιλάνε για ψυχικές διαταραχές και ταυτίζουν τους ομοφυλόφιλους με παιδεραστές, κτηνοβάτες και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλες αθλιότητες).
Ωστόσο, στην εποχή μας το επιχείρημα αυτό πάσχει.
Τι γίνεται, ας πούμε, με τις μονογονεϊκές οικογένειες;
Τι γίνεται με τα παιδιά που τα μεγαλώνει ένας παππούς ή μια γιαγιά;
Μεγάλος ο κατάλογος περιπτωσιολογίας και δεν θα επεκταθώ.
Αν το ζήτημα είναι θέμα προτύπων, πώς εξηγείται το γεγονός ότι το 99,99% των ομοφυλόφιλων προέρχεται από παραδοσιακές οικογένειες;
Νομίζω ότι, τελικά, τα παιδιά θέλουν κυρίως ένα σταθερό και ασφαλές περιβάλλον, αγάπη, φροντίδα, αφοσίωση και σωστή διαπαιδαγώγηση.
Μα δε βλέπεις ότι άθελά σου κάνεις αυτό που κάνουν όλοι;
Ως επιχείρημα για ένα ζευγάρι gay (καταπληκτικών ανθρώπων) αντιπαραβάλλουν αποκλειστικά προβληματικές καταστάσεις: μονογονεϊκές, ορφανά ή ακόμα και κακούς γονείς.
Ποτέ δεν αντιπαραβάλλουν ένα εξίσου καταπληκτικό ζευγάρι ετερόφυλο. Γιατί δεν υπάρχει σύγκριση.

Και μόνο λοιπόν που το επιχείρημα για ένα gay ζευγάρι καταλήγει να είναι πάντα πως ένα gay ζευγάρι Ίσως να είναι λιγότερο προβληματικό από άλλες προβληματικές περιπτώσεις, αποδεικνύει ότι στο τέλος της ημέρας, είναι ακριβώς αυτό: μια ακόμα προβληματική κατάσταση.
Και μάλιστα μια προβληματική κατάσταση που προσπαθούν κάποιοι με το στανιο να την επιβάλουνεπιβάλουν σε αντίθεση με ένα ορφανό που μεγαλώνει με παππούδες ή μια μονογονεϊκη οικογένια που αλλιώς ξεκίνησε και η ζωή τα έφερε στραβά.
Εγώ δεν μίλησα για προβληματικά ζευγάρια ετεροφυλοφίλων, δεν νομίζω ότι είναι προβληματικές οι μονογονεϊκές οικογένειες, απάντησα στο επιχείρημα: τα παιδιά θέλουν μητέρα και πατέρα.
Ούτε έβαλα στο ζύγι τους γκέι και τους στρέιτ, είπα ότι, είτε γκέι είτε στρέιτ, ένα ζευγάρι ανθρώπων μπορεί δυνητικά να αναθρέψει και να διαπαιδαγωγήσει παιδιά, αρκεί να μιλάμε για κατ' αρχήν αξιοπρεπείς ανθρώπους (είτε γκέι είτε στρέιτ). Κι αν η ζωή τα φέρει στραβά, όπως γράφεις, σημασία νομίζω έχει να βρεθούν αξιοπρεπείς άνθρωποι που να φροντίσουν και να διαπαιδαγωγήσουν ένα παιδί με στοργή και αγάπη κι όχι το αν οι άνθρωποι αυτοί είναι στρέιτ ή γκέι.
"Με το στανιό" γιατί; Εκτός από το γεγονός πως 14 από τα 28 κράτη – μέλη της ΕΕ (κυρίως του ευρωπαϊκού βορά), όλη η Βόρειος Αμερική και μεγάλες χώρες της Νότιας, επιτρέπουν εδώ και πολλά χρόνια την πολιτική ένωση των ομόφυλων ζευγαριών με δικαίωμα τεκνοθεσίας, η σχετική ρύθμιση στην Ελλάδα θα περάσει (αν τελικά περάσει) από το κοινοβούλιο.

Pollaplasiastis
Δημοσιεύσεις: 973
Εγγραφή: 09 Οκτ 2023, 18:16
Phorum.gr user: Pollaplasiastis
Τοποθεσία: Αθηνα (δυστυχως)

Re: Γάμος ομοφυλοφίλων και τεκνοθεσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pollaplasiastis » 11 Νοέμ 2023, 10:42

Otto Weininger έγραψε:
11 Νοέμ 2023, 10:08
Δεν τίθεται θέμα καν αν ένα ζευγάρι ομοφυλοφίλων είναι καλοί άνθρωποι, ώστε να μας αφορά ως επιχείρημα για το αν πρέπει να υιοθετήσουν παιδί.
Δεν πρέπει. Τέλος. Και ας είναι οι καλύτεροι.
Τα παιδιά θέλουν πατέρα και μητέρα.
Αυτο που "χανεται στο αφηγημα" της αριστερας κ το ανεφερα ειναι η υπαρξη πολλων καταστασεων ΜΑΖΙ.
Στην ψυχολογια/ ψυχιατρικη γνωριζουμε οτι ειναι σχετικα σπανιο ανθρωπος να παρουσιασει μια περιπλοκη ανευ αλλης "συνοδευτικης".
Συνηθως λεμε "καταθλιψη με κρισεις πανικου κ τασεις αυτοκτονιας", "διπολικη διαταραχη με οπτικες παραισθησεις"κλπ.
Οποτε ειναι σημαντικο απο μια αποψη το αν οι παραφιλιες ειναι η οχι διαταραχες.
Αν ειναι μπορει να συνοδευουν κατι αλλο, η να συνοδευονται απο κατι αλλο. Αν δεν ειναι τιποτα, τοτε ο θεραπων οφειλη να δωσει τελος στην συνεδρεια.
Τωρα που εχουν χαρακτηριστει "φυσιολογικες καταστασεις" φανταζεσαι τι πετνα κατω απ το μικροσκοπιο χωρις να φροντιζεται απο κανεναν??
(λολ... παμε πισω στον μεσαιωνα σιγα σιγα...)

Μετα κ περα απ αυτη την "λεπτομερια", ειναι ΑΣΥΝΧΩΡΗΤΟ λαθος αυτο που γινεται σημερα--- καθοριζουμε αν μια ψυχολογικη κατασταση καποιων ανθρωπων, μια νευρολογικης φυσης περιπτωση για πολλους, κατι που χρηζει ΙΑΤΡΙΚΗΣ φροντιδας, να αναλυεται κ να διδεται απαντηση απο μια ΠΟΛΙΤΙΚΗ (!!!!) ιδεολογια !!!
Δλδ. WTHF κυριολεκτικα !!!
Γιατι αν ψαξεις στα πραγματικα βιβλια, στις βιβλιοθηκες, δεν υπαρχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ που να κανει back up αυτες τις χαζομαρες που λενε οι "προοδευτικοι" (φυσικα καπιλευονται την λεξη, πισω στον μεσαιωνα βρισκονται, αμα καταργουν την βιολογια για χαρην της "θρησκειας" τους, η προοδος ανηκει στα εργαστηρια κ οχι σε καποιους αξιολυπητους φανατικους ιδεοληπτες).
Ειναι μια πολιτικη ιδεολογια που προσπαθει να εξηγησει πραγματα μακραν εξω απ τα χωραφια της.
Κ φυσικα δεν εχει καμια σχεση ο σοσιαλισμος με την βιολογια κ την νευρολογια...

Αλλα περιμενε λιγο ακομα. Δεν εχουν πει την τελευταια λεξη ακομα. Ερχεται η "αποποινικοποιηση" της παιδοφιλιας, της κοπρολαγνιας, της κτηνοβασιας κ μερικων αλλων ακομα "φυσιολογικων καταστασεων". Χρειαζονται ακομα περισσοτερες ομαδες στους LGBTQIA++++.
Πολυ συντομα θα ζησουμε κ αλλα πανεμορφα.....
Truth sounds like hate to those who hate truth-- Proverbs 9:7-8
Bacteria is life on Mars but a heartbeat is not life on Earth...

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13724
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Γάμος ομοφυλοφίλων και τεκνοθεσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 11 Νοέμ 2023, 10:46

Από τον "Διεθνή Εβραίο", περάσαμε στον "Διεθνή ομοφυλόφιλο". Η ιστορία σαν φάρσα.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70967
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γάμος ομοφυλοφίλων και τεκνοθεσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Νοέμ 2023, 10:47

Andromachi έγραψε:
11 Νοέμ 2023, 08:05
Pollaplasiastis έγραψε:
10 Νοέμ 2023, 23:06
καλημέρα, επειδή δεν ξέρω να χειρίζομαι καλά το γραπτό λόγο, καθότι και δυσλεξική, ειλικρινά δεν καταλαβα γτ αναφέρεις την αριστερά...
(δεν είμαι και δεν ήμουν ποτέ). ξέχασα να αναφέρω ότι στις συζητήσεις οπου κάνουμε, ειδικά τώρα τελευταία λόγω κασσελάκη, και οι ίδιες τον κατακρίνουν. Λένε και εκείνες ότι δεν χρειάζεται τέτοια προβολή, συμφωνώ. Επίσης και για τις γκει παρελάσεις ... το ίδιο λενε:" τι μαλακίες είναι αυτές "
όταν εγραψα ότι αρρωστημένοι υπαρχουν πολλοί, δεν ξέρω αν το παντρεμένο ζευγάρι παραδίπλα απο το σπίτι της μάνας μου είναι στρέιτ ή όχι ( ο άντρας) αλλά πριν 2 εβδομάδες ήρθε ασθενοφόρο με συνοδεία αστυνομίας και πηρε τα 2 παιδάκια, δεν πρέπει να είναι πανω απο 5 το μεγαλύτερο, και έφυγε για κάποια δομή, δεν τους ξέρω γτ έιχα 4 χρόνια να έρθω αθήνα. Αλλά μάθαμε ότι τα κακοποιούσε ο "πατέρας" και το κατήγγειλε η μητέρα. Δεν ρώτησα δεν έψαξα και είναι δική μου δουλειά να δώ στην τελική άν είναι στρέιτ ή γκει ή δεν ξέρω τί... υπαρχουν ειδικοί για αυτό.
για εμενα είναι το ίδιο αρρωστημένος ένας που θα κακοποιήσει ή θα σκοτώσει ζώο, ένας που θα κακοποιήσει ή θα σκοτώσει παιδί, ένας που θα κακοποιήσει ή θα σκοτώσει ενήλικα...

παλαιότερα είχα γνωρίσει έναν κύριο με το κουστουμάκι του με την δουλειά του σε μεγάλη εταιρεία με καλή θέση και μου έιχαν πέσει τα σαγόνια όταν μου είπαν ότι ο συγκεκριμένος τα βράδυα πάει συγγρού ντυμένος ώς γυναίκα...καμία ενδειξη θυληπρέπειας... τουλάχιστον στα δικά μου τότε μάτια των 17 ετών δεν φαίνοταν τπτ.
Και για να επιστρέψω στα 2 παιδάκια, μας διαβεβαιώνει κάποιος ότι αν αυτά τα παιδιά πανε σε ένα γκέι περιβάλλον ζήσουν καλύτερα ή χειρότερα; μας διαβεβαιώνει κανείς ότι αναμεσα σε ένα "φυσιολογικό" φαίνομενικά περιβάλλον μεγαλώνουν σωστά; όχι...

Εδώ εμείς οι ίδιοι ώς γονείς δεν είμαστε σίγουροι.Εγώ πολλές φορές έχω πιάσει να αναρωτιέμαι αν έχω δώσει στο γιο μου σωστά εφόδια για την ζωή, πάντα ήμουν και είμαι δίπλα του να συζητάμε και να βρίσκουμε λύσεις. Στο πολ επάνω ψηφισα κατά, αλλά ειμαι και υπερ για κάποιους που ίσως και να δώσουν σωστά εφόδια και να μεγαλώσουν ανθρώπους με ενσυναίσθηση για ότι δηποτε γύρω τους. Θα στήριζα τις κοπέλες που γνωρίζω να έχουν ένα παιδί γτ τις γνωρίζω πολύ καλά αλλά σε έναν, ας δώσω παραδειγμα, πρώην συνάδλφο μου αρκετά θυληπρεπή, βλεποντας ότι δημιουργεί γυρω του προβλήματα (αναμεσα σε ζευγάρια) θα κρατούσα επιφυλάξεις. άλλα μετρα και άλλα σταθμά...; φάσκω αντιφάσκω; δυστυχώς έτσι είναι ...
Δεν είναι όλοι φτιαγμένοι για γονείς
Όλα αυτά που λες είναι σωστά αλλά ουδείς ισχυρίζεται ότι οι στρέιτ είναι σίγουρα καλοί γονείς. Απλώς η αναλογία των "προβληματικών" είναι ίδια στους στρέιτ και τους γκέι. Και θα επαναλάβω ότι το θέμα δεν είναι μόνον το αν ένα παιδί είναι συναισθηματικά ασφαλές στο χ ή ψ οικογενειακό περιβάλλον αλλά στο κατά πόσον θα είναι ασφαλές στο κοινωνικό του περιβάλλον.

Ναι, υπάρχουν προβληματικές οικογένειες, κακοποιημένα παιδιά κλπ όπως υπάρχουν και παιδιά που είναι τελείως αποξενωμένα από τους γονείς τους, χωρίς να υφίστανται σωματική ή ψυχολογική κακοποίηση. Όπως υπάρχουν και μονογονεϊκές οικογένειες ή παιδιά που μεγάλωσαν για χρόνια με παπούδες, γιαγιάδες κλπ γιατί οι γονείς τους ήταν μακριά "για το καλό τους". Με λίγα λόγια οι οικογένειες που είναι μονίμως μέσα στην τρελλή χαρά, σε πρωϊνά, ταξίδια και μεγάλους καναπέδες παίζουν μόνο στις διαφημίσεις. Άλλα θέλουν οι γονείς, άλλα θέλουν τα παιδιά και το ζητούμενο είναι η ισορροπία.

Το σίγουρο όμως είναι ότι ένα από τα βασικά ζητούμενα των παιδιών, ειδικώς στις μικρές ηλικίες είναι να μοιάζουν και όχι να διαφέρουν από τους φίλους τους.

Οπότε το θέμα είναι το κατά πόσον το δικαίωμα στη διαφορετικότητα των γονιών θα κάνει και το παιδί να νοιώθει "διαφορετικό" θέλει δεν θέλει.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70967
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γάμος ομοφυλοφίλων και τεκνοθεσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Νοέμ 2023, 10:57

Επίσης, υπάρχει και μία παράμετρος που δεν έχει συζητηθεί.

Είναι άλλο να πηγαίνει να παίρνει το παιδί από το σχολείο ο Κασσελάκης και άλλο ένας κύριος με μούσι, φόρεμα και γόβα, έτσι;

Και το δεύτερο, δικαίωμα στη διαφορετικότητα είναι και αναρωτιέμαι ποιος δικαστής θα έχει την ικανότητα να θέσει εξαιρέσεις/αστερίσκους κλπ στο συγκεκριμένο πολυσυλλεκτικό πεδίο.
Gavalas for President! :grfl:

Pollaplasiastis
Δημοσιεύσεις: 973
Εγγραφή: 09 Οκτ 2023, 18:16
Phorum.gr user: Pollaplasiastis
Τοποθεσία: Αθηνα (δυστυχως)

Re: Γάμος ομοφυλοφίλων και τεκνοθεσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pollaplasiastis » 11 Νοέμ 2023, 11:00

Ναύτης έγραψε:
11 Νοέμ 2023, 00:37
lol ακόμα και η (ΓΤΠΚ) wiki αναφέρει ότι η ομοφυλοφιλία καταργήθηκε από τη λίστα των ψυχικών διαταραχών το 1987 από το αμερικάνικο ταξινομικό σύστημα DSM-III-R, αλλά στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα.
Τέσπα, είπαμε, εδώ χρειάζεται επαγγελματίας.
Εχεις βαρια μορφη ιδιωτιας?? Συνδρομο του Dawn? Μηπως εισαι αυτιστικος? Τρεχει κατι μαζι σου αγορι μου κ δεν το λες???

Ποιο 1987 κ μπουρμπουτσαλα τσαμπουνας?? Σου εβαλα λινκ με την απαντηση--->https://en.wikipedia.org/wiki/Homosexuality_in_the_DSM

The DSM-5, published in 2013, does not include any diagnostic category that can be applied to people based on their sexual orientation. Some scholars have argued that only this can be considered "complete declassification" of non-heterosexual sexual orientations as mental disorders

Το 1987 αγορι μου σπουδαζα πως να βαζω ζουρλομανδυα σε ατομα σαν εσενα. Μετα τον Ομπαμα "αποποινικοποιηθηκατε" κ μπορειτε να τρεχετε ελευθεροι χωρις φοβο οτι ερχεται τ ασθενοφορο.
Μην μπλεκεις την ιδεολογια σου με την επιστημη.
ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ ΛΙΝΚ !!!

Το 1987 απλα αλλαξαν καποια ονοματα κ βγαλαν μερικες "περιπτωσεις" απο την μια ομαδα κ τις βαλαν σε αλλη.
ΤΙΠΟΤΑ δεν καταργηθηκε το 1987. Αρε κακομοιρη ελληνοφωνε.... Στα βαζω κ ουτε να διαβασεις δεν μπορεις....
Αξιολυπητος πραγματικα....
Τεσπα, δεν θελω να σε προσβαλω. Αν εχεις προβλημα πες το μου, στειλτο ΠΜ αν ντρεπεσαι, κ θα δω τι θα κανω.
Εχω κ τηλ. φιλων που μπορουν να βοηθησουν.
Προσεχε μη λες μ@λ@κιες σε καναν ανθρωπο που χρειαζεται βοηθεια κ παρεις κανεναν στο λαιμο σου.
Truth sounds like hate to those who hate truth-- Proverbs 9:7-8
Bacteria is life on Mars but a heartbeat is not life on Earth...

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27252
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Γάμος ομοφυλοφίλων και τεκνοθεσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 11 Νοέμ 2023, 11:03

Pollaplasiastis έγραψε:
11 Νοέμ 2023, 11:00
Μπούρδες
Ο τύπος είναι παιδί του Μεταλληνού, σταλμένος από την ΟΟΔΕ. :003:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21327
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Γάμος ομοφυλοφίλων και τεκνοθεσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 11 Νοέμ 2023, 11:06

Otto Weininger έγραψε:
11 Νοέμ 2023, 10:08
Δεν τίθεται θέμα καν αν ένα ζευγάρι ομοφυλοφίλων είναι καλοί άνθρωποι, ώστε να μας αφορά ως επιχείρημα για το αν πρέπει να υιοθετήσουν παιδί.

Δεν πρέπει. Τέλος. Και ας είναι οι καλύτεροι.

Τα παιδιά θέλουν πατέρα και μητέρα.
Οπότε αν είναι να έχουν ένα από τα δύο καλύτερα να μην έχουν τίποτα.

Θα έλεγα μήπως να ρωτήσουμε και κανένα ορφανό που μεγάλωσε χωρίς γονείς; Να το ρωτήσουμε αν θα προτιμούσε δύο γκέι πλούσιους που το αγαπούν ή την ορφάνια και τη φτώχεια;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70967
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γάμος ομοφυλοφίλων και τεκνοθεσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Νοέμ 2023, 11:08

Nandros έγραψε:
11 Νοέμ 2023, 11:03
Pollaplasiastis έγραψε:
11 Νοέμ 2023, 11:00
Μπούρδες
Ο τύπος είναι παιδί του Μεταλληνού, σταλμένος από την ΟΟΔΕ. :003:
.
Πέτυχες ακόμη έναν αμόρφωτο βαζιβουζούκο.

Είστε αστέρια, δε λέω. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών