Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41296
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Νοέμ 2023, 23:05

foscilis έγραψε:
12 Νοέμ 2023, 13:51
Ναι αλλα ενα παγωτο δεν ειναι φθηνοτερο απο 1 μηλο, ουτε μια πιτσα ειναι φθηνοτερη απο μια ψαροσουπα (εστω με κωλοψαρο), ουτε μια μαρς ειναι φθηνοτερη απο μια χουφτα ξηρους καρπους ουτε ενας φρεντο καπουτσινο με τριμμενη σοκολατα ειναι φθηνοτερος απο εναν χωρις, ουτε μια μεριδα πατατες βραστες ειναι φθηνοτερες απο μια μεριδα τηγανιτες.

Αυτη ειναι η αληθινη συγκριση. Οχι μεταξυ παραλλαγων του μη παχυντικου φαγητου.
Εκτός από το προτελευταίο και το τελευταίο (που το έγραψες αντίστροφα), κάνεις λάθος στα υπόλοιπα. Εξαρτάται βέβαια και τι συγκρίνεις, αλλά ας πούμε εγώ δίνω δίλιτρο παγωτό 4,50 ευρώ και τα μήλα που δίνω αυτήν την στιγμή έχουν 2,00 ευρώ το κιλό, το οποίο είναι περίπου 6-8 μήλα, οπότε μερίδα παγωτό με ένα μήλο μπορεί να έρχεται φθηνότερα και μάλιστα αυτό είναι ελληνικό παγωτό, τα γερμαναράδικα ΣΜ έχουν κάτι φτήνιες που κάνουν τα μισά λεφτά.

Μια μαρς κάνει 70 λεπτά και μια χούφτα καρύδια 1,00-2,00 ευρώ (εξαρτάται τι καρύδι). Συγκρίνω ίδιο βάρος (70 γραμμάρια).

Μια πίτσα κάνει γύρω στα 10 ευρώ, μια αντίστοιχη ψαρόσουπα (με κωλόψαρο) τουλάχιστον 15.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71949
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Νοέμ 2023, 09:53

hellegennes έγραψε:
12 Νοέμ 2023, 23:05

Μια πίτσα κάνει γύρω στα 10 ευρώ, μια αντίστοιχη ψαρόσουπα (με κωλόψαρο) τουλάχιστον 15.
Το ζητούμενο είναι πόσες μερίδες βγάζει η ψαρόσουπα και η πίτσα.

Επίσης δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει ότι τα υλικά της πίτσας (ή οποιουδήποτε "έτοιμου" προϊόντος) είναι πρώτης ποιότητας.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 13 Νοέμ 2023, 11:06

vantono έγραψε:
12 Νοέμ 2023, 12:07
Cecily Anne έγραψε:
12 Νοέμ 2023, 09:36
foscilis έγραψε:
12 Νοέμ 2023, 09:32


Δεν ειναι ευκολο να παχυνεις τρωγοντας μη παχυντικα πραγματα. Η εξαρτηση σου συνηθως δεν ειναι το φαγητο (δεν οριζεται καν τετοιο πραγμα για βασικη αναγκη), αλλα τα γλυκα, τα λιπαρα και το junk food.

Δεν ειναι τυχαιο που η κοινοτητα των ελληνιδων χοντρων προπαγανδιζει το επιχειρημα οτι "η υγιεινη τροφη ειναι πανακριβη" το οποιο ισχυει πχ στη Νεα Υορκη ενω εδω με τα ιδια λεφτα που εχει ενα σουβλακι κι ενα μπεν&τζερις παιρνεις ενα κοτοπουλο, ρυζι και μαρουλια για 8 ατομα.
Δεν είναι εύκολο να γίνεις 100 κιλά εννοείς ! Εγώ άνετα βάζω 2-3 μόνο από ξηρούς καρπούς αναλατους, τοστ με ψωμί ολικής γαλοπούλα και χαμηλα λιπαρά και βρώμη με ταχίνι ή μέλι! Εννοείται σπίτι ξηροκαρπι δεν βάζω ούτε για αστείο γιατί του γαμαω!
Λογικο ρε 'συ, παχυντικα είναι όλα αυτά. Ιδίως το τοστ είναι πολύ μουνοπανο διατροφικά, όλος ο κοσμος το θεωρεί υγιεινό και "ελαφρύ" και σου προσφέρει 300-400 θερμίδες στο τσεπάκι.
Ειδικά για σένα που αν θυμάμαι καλά είσαι 30αρης κ κάτι τύπου 1.90, 300 θερμίδες είναι αστείο νούμερο. Εκτός αν κάθεσαι όλη μέρα ξαπλα. Αλλιώς στοιχειωδως πρέπει να καις 2500-3000 θερμίδες. Δηλαδή μιλάμε για 10 τοστ ξέρω γω τη μέρα. :102:

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 13 Νοέμ 2023, 11:20

Εγώ ξαναλέω το όλο ζήτημα είναι η προετοιμασία. Υπάρχουν και πιο οικονομικά τρόφιμα τα οποία είναι υγιεινά. Αλλά ακόμα και Μακντόναλντς να τρως κάθε μέρα αν δεν κάνεις καθιστική ζωή δε θα γίνεις χοντρός. Ένα big Mac έχει 590 θερμίδες (ναι, μόλις το γκουγκλαρα). Ένας άντρας που έχει ημερήσια συνιστώμενη πρόσληψη 2500-3000 θερμίδες μπορεί να τρώει κ 4 big Mac τη μέρα κ πάλι δε θα γίνει χοντρός. Το πρόβλημα είναι ότι δεν τρώει 4, τρώει 8. Τα πολύ πουστικα ειδικά είναι ό,τι είναι σε ροφημα: χυμοί, κοακολες, μπύρες κ τα σχετικά. Μπορεί να μην τρως πολύ αλλά αν πίνεις πολλά τέτοια οι θερμίδες μαζεύονται πολύ εύκολα. Μπιγκ μακ πόσα να φας πια, θα σκάσεις. Όλο το παιχνίδι παίζεται στα ροφηματα κ τα γλυκά, παγωτά κτλ.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24844
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 13 Νοέμ 2023, 11:40

EKPLIKTIKOS έγραψε:
13 Νοέμ 2023, 11:20
Εγώ ξαναλέω το όλο ζήτημα είναι η προετοιμασία.
Ο χρόνος είναι χρήμα <=> το χρήμα είναι χρόνος. Αν είσαι φτωχός δεν έχει κανένα απολύτως νόημα (οικονομικά) να πληρώσεις 10 ευρώ παρά να ασχοληθείς 1 ώρα. Άσε που για ένα σωρό φαγητά ο χρόνος προετοιμασίας είναι πολύ λιγότερος, π.χ. μακαρόνια με έτοιμη σάλτσα φτιάχνεις σε ένα τέταρτο αρκετή ποσότητα για να φάνε 4 άτομα 2 φορές, μιλάμε δηλαδή για χρόνο προετοιμασίας της τάξη των 2 λεπτών ανά πιάτο, δεν είναι ο χρόνος ο λόγος που παίρνεις καρμπονάρα μη δουλευόμαστε.

Επίσης άμα βρεις φτωχό χοντρό να σηκώνει το τηλέφωνο και να παραγγέλνει μπριάμ ή αγκινάρες ή κοτόσουπα με στήθος κοτόπουλο (παρεκτός για κανα τριήμερο σε φάση που είναι σε άλλη μία αποτυχημένη δίαιτα), όλα αυτά πράγματα που όντως θέλουν προετοιμασία και προσφέρονται στα μαγειρία της γειτονιάς και όντως τα παίρνουν εργαζόμενοι που δεν έχουν χρόνο, έλα και τρύπα μου τη μύτη.

Η πραγματικότητα ΙΜΟ είναι ότι πρόκειται για ένα ελαφρύ ναρκωτικό, δεν είναι τυχαίο που το junk food λέγεται και comfort food. Όντως αισθάνεσαι ωραία όταν τρως ζάχαρες λιπαρά κρέατα και άπειρα βελτιωτικά γεύσης και ο οργανισμός σου εκκρίνει ενδορφίνες κι όλα αυτά. Και είναι πολύ πιο εύκολα διαθέσιμο και φθηνό από τα κανονικά ναρκωτικά, ενώ το στίγμα περιορίζεται στο σχολιασμό της εμφάνισής σου, κανείς δε θα σε θεωρήσει σκουπίδι επειδή τρως παραπάνω όπως συμβαίνει με τους μεθύστακες και τα πρεζόνια.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8611
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 13 Νοέμ 2023, 11:42

Στο ρεντιτ διαφοροι μικροι ελαιοπαραγωγοι ευχονται το λαδι να κοστιζει ακομα περισσοτερο, του χρονου.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24568
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 13 Νοέμ 2023, 14:10

EKPLIKTIKOS έγραψε:
13 Νοέμ 2023, 11:06
vantono έγραψε:
12 Νοέμ 2023, 12:07
Cecily Anne έγραψε:
12 Νοέμ 2023, 09:36


Δεν είναι εύκολο να γίνεις 100 κιλά εννοείς ! Εγώ άνετα βάζω 2-3 μόνο από ξηρούς καρπούς αναλατους, τοστ με ψωμί ολικής γαλοπούλα και χαμηλα λιπαρά και βρώμη με ταχίνι ή μέλι! Εννοείται σπίτι ξηροκαρπι δεν βάζω ούτε για αστείο γιατί του γαμαω!
Λογικο ρε 'συ, παχυντικα είναι όλα αυτά. Ιδίως το τοστ είναι πολύ μουνοπανο διατροφικά, όλος ο κοσμος το θεωρεί υγιεινό και "ελαφρύ" και σου προσφέρει 300-400 θερμίδες στο τσεπάκι.
Ειδικά για σένα που αν θυμάμαι καλά είσαι 30αρης κ κάτι τύπου 1.90, 300 θερμίδες είναι αστείο νούμερο. Εκτός αν κάθεσαι όλη μέρα ξαπλα. Αλλιώς στοιχειωδως πρέπει να καις 2500-3000 θερμίδες. Δηλαδή μιλάμε για 10 τοστ ξέρω γω τη μέρα. :102:
Ειναι αστείο νουμερο, αλλά και αστείες θερμίδες. Δυο πλήρη και παραδοσιακά τοστ εχουν κοντά στις 800 θερμίδες, ενώ δυο μικρά κομματια πιτσα παιζει να εχουν λιγοτερο. Μην αναφερω καν την διαφορά γεύσης. Χιλιες φορες δυο κομματάκια πιτσα λοιπον, απο τη μετριότητα ενος τοστ, και να το ευχαριστηθώ.
Και δεν μιλησα και απαραίτητα για μένα, αλλά γενικώς. Ενας πχ, που λεει "α κανω διατροφή, τρώω μονο δυο τοστάκια το βραδυ" κτλ, και μου βαζει μεσα βούτυρα και κιτρινα τυρια και αλλαντικά και μπέικον κτλ, να ξερει οτι αυταπατάται.

Και ειμαι σχεδον 35άρης πλεον :c040:

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24568
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 13 Νοέμ 2023, 14:17

EKPLIKTIKOS έγραψε:
13 Νοέμ 2023, 11:20
Εγώ ξαναλέω το όλο ζήτημα είναι η προετοιμασία. Υπάρχουν και πιο οικονομικά τρόφιμα τα οποία είναι υγιεινά. Αλλά ακόμα και Μακντόναλντς να τρως κάθε μέρα αν δεν κάνεις καθιστική ζωή δε θα γίνεις χοντρός. Ένα big Mac έχει 590 θερμίδες (ναι, μόλις το γκουγκλαρα). Ένας άντρας που έχει ημερήσια συνιστώμενη πρόσληψη 2500-3000 θερμίδες μπορεί να τρώει κ 4 big Mac τη μέρα κ πάλι δε θα γίνει χοντρός. Το πρόβλημα είναι ότι δεν τρώει 4, τρώει 8. Τα πολύ πουστικα ειδικά είναι ό,τι είναι σε ροφημα: χυμοί, κοακολες, μπύρες κ τα σχετικά. Μπορεί να μην τρως πολύ αλλά αν πίνεις πολλά τέτοια οι θερμίδες μαζεύονται πολύ εύκολα. Μπιγκ μακ πόσα να φας πια, θα σκάσεις. Όλο το παιχνίδι παίζεται στα ροφηματα κ τα γλυκά, παγωτά κτλ.
Ακριβώς. Αν και πλέον ζουμε στην εποχη που ακομα και με αυτά μπορεί να μετριαστεί το κακό. Πχ, χυμοί χωρις ζαχαρη (τυπου bolero), αναψυκτικά zero κτλ. Μεχρι και πουτίγκες εχουν βγει πλέον χωρίς ζαχαρη, μέχρι και παγωτά πρωτεϊνικά στα λιντλ κτλ.
Γενικά ζουμε στην εποχη που επιλογές υποκατάστατων αρχιζουν να υπαρχουν πλεον σε αφθονία.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7980
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 13 Νοέμ 2023, 16:55

Oι καπνίζοντες και οι χοντροί δεν ενοχλούν τουλάχιστον. Οι καπνίζοντες να καπνίζουν σε ειδικό χώρο για καπνίζοντες εννοείται ή έξω.
Αλλά στην Ελλάδα υπάρχει ένα φαινόμενο στους χώρους εργασίας και αλλού που δεν το συναντάς εύκολα στο εξωτερικό.
Η βαβούρα, η φασαρία, η ακατάσχετη φλυαρία, τα χα χα χου χα στο τηλέφωνο ή στον χώρο, οι δυνατές φωνές.
Στην Αθήνα είναι καλύτερα τα πράγματα. Αν τους κάνεις παρατήρηση σου λένε "εμείς είμαστε ζωντανοί".
Συγγνώμη η "ζωντάνιά" σου να σταματήσει εκεί που αρχίζει η ζωή του άλλου.
Βλέπω δηλαδή ότι αυτός που καταφέρεται χειρότερα εναντίον των καπνιστών δουλεύει από το σπίτι και έχει εκφράσει ουκ ολίγες φορές την δυσαρέσκειά του για όσα συναντά έξω. :003:

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24568
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 13 Νοέμ 2023, 17:35

Οι καπνίζοντες μια χαρά ενοχλούν, οι χοντροί όχι.
Όταν ο μαλακοπιτουρας καπνίζει δίπλα μου, ρουφάω και εγώ τον καρκίνο του.
Ο χοντρός όταν τρώει το μπέργκερ του ή την τούρτα του δίπλα μου, εγώ δεν ρουφάω ούτε τη χοληστερινη του ούτε το ζάχαρο του. Άμεσα δηλαδή, δεν με βλάπτει.

Τώρα οκ, αν πιάσουμε την κουβέντα του "ναι αλλά επιβαρύνει το ΕΣΥ και τον πληρώνω εγώ μέσω των φόρων μου κτλ" οκ, αλλά έτσι σε επιβαρύνουν και οι καπνιστές.
Μόνο εμείς η Άρια φυλή των προχωκάγκουρων δεν σας επιβαρύνουμε.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24844
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 13 Νοέμ 2023, 17:42

vantono έγραψε:
13 Νοέμ 2023, 17:35
Οι καπνίζοντες μια χαρά ενοχλούν, οι χοντροί όχι.
Οι διπλανοί στις διακοπές που ήταν χοντροί είχαν ανοιχτό το ερ κοντίσιον 24 ώρες το 24ωρο για 4.5 24ωρα, ακόμα κι όταν έλειπαν (που φυσικά έμπαιναν κατευθείαν σε αυτοκίνητο με ερ κοντίσιον).

Από τότε είμαι σε πόλεμο με τους χοντρούς.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7980
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 13 Νοέμ 2023, 17:52

Στις δουλειές δεν καπνίζουμε ποτέ στον χώρο του γραφείου ή σε άλλο χώρο εργασίας. Είτε βγαίνουμε έξω, είτε πάμε σε χώρο καπνιζόντων.
Αλλά αν επικρατεί μια λογική ησυχία στον χώρο, τόσο λιγότερα τσιγάρα καπνίζονται. Ίσως και λιγότερα ψυχοφάρμακα καταναλώνονται.
Τα ψυχοφάρμακα θα έλεγα ότι είναι το χειρότερο όλων.

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 13 Νοέμ 2023, 17:56

Frappezitis έγραψε:
10 Νοέμ 2023, 18:56
Να φτάνεις σε σημείο να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι. Η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. Περιμένεις τα τιπς της ημέρας του συζύγου για να πάρεις γάλα στο παιδί. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζńσεις μιας και το ενοίκιο είναι σχεδόν ο ένας μισθός. Πηγαινοερχεσαι στην δουλειά με τα πόδια 40 λεπτά γιατί δεν έχεις για ουτε ενα γαμημενο εισητηριο

Εικόνα
Συντρόφια, "καρφώνεστε", σας γοητεύει η ισλαμοφασισμός, το βλέπετε σαν μοναδική ευκαρία να επιβάλετε μια φασιστική νεοναζιστική σταλινική δικτατορία. Είστε κανονικοί προβοκάτορες υπηρέτες του ισλαμοφασισμού, αλλά εσείς θα μετρήσετε τους ορόφους απ την ταράτσα νωρίτερα από τον υπόλοιπο λαό, έτσι γίνεται, απ τους υπηρέτες σφογκοκολάριους, ο φασίστας φροντίζει να απαλλαγεί αμέσως.
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7980
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 13 Νοέμ 2023, 18:01

Το σύστημα της Κίνας μάλλον γοητεύει. Αν είναι να μαζεύω πόντους όμως κόβοντας το κάπνισμα, τρώγοντας υγιεινά, κάνοντας γυμναστική, βοηθώντας άλλους ανθρώπους, γκρινιάζοντας λιγότερο, βοηθώντας τους γονείς και τα αδέρφια και πολλά άλλα θετικά και με αυτούς τους πόντους να αποκτούσα πρόσβαση σε αγαθά όπως σπίτι, καλύτερη εκπαίδευση, καλύτερη δουλειά έχει μια λογική. Είναι μια θετική ανατροφοδότηση.
Μόνο που δεν νομίζω να το σχεδίασαν γι' αυτό τον σκοπό. Δεν έχει κανένας καλές προθέσεις σε απολυταρχικά καθεστώτα.
Καλύτερα λειτουργεί αυτό σε χώρες της βόρειας Ευρώπης, την Αυστραλία κλπ. όπου προστατεύονται θεσμικά οι βασικές ελευθερίες του ανθρώπου (τουλάχιστον τυπικά).
Στην Ελλάδα δεν το συζητώ. Περιμένουν να σε απαλλοτριώσουν ή σε απαλλοτριώνουν αν καταστείς μη χρήσιμος.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antares την 13 Νοέμ 2023, 18:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21901
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Να μην έχεις ούτε λάδι στο ντουλάπι και η φέτα να είναι μακρινό όνειρο. 2 δουλειές και να μην μπορείς να ζήσεις…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 13 Νοέμ 2023, 18:13

foscilis έγραψε:
13 Νοέμ 2023, 17:42
vantono έγραψε:
13 Νοέμ 2023, 17:35
Οι καπνίζοντες μια χαρά ενοχλούν, οι χοντροί όχι.
Οι διπλανοί στις διακοπές που ήταν χοντροί είχαν ανοιχτό το ερ κοντίσιον 24 ώρες το 24ωρο για 4.5 24ωρα, ακόμα κι όταν έλειπαν (που φυσικά έμπαιναν κατευθείαν σε αυτοκίνητο με ερ κοντίσιον).

Από τότε είμαι σε πόλεμο με τους χοντρούς.
Σ' ενοχλούσε η φασαρία;
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών