Η αναγκαιότητα για επαναστατική μετάβαση στον Κομμουνισμό

Φιλοσοφία πολιτικής







Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5316
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Η αναγκαιότητα για επαναστατική μετάβαση στον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 13 Σεπ 2023, 11:56

Λέτε να χώρεσε ο σύντροφός στην καρέκλα;

Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Η αναγκαιότητα για επαναστατική μετάβαση στον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 13 Σεπ 2023, 20:44

GoBzi έγραψε:
13 Σεπ 2023, 11:56
Λέτε να χώρεσε ο σύντροφός στην καρέκλα;

Αυτό έχεις να σχολιάσεις ;;; Τις σωματικές ατέλειες κάποιου;;;
Θα ήθελες μήπως να μιλήσουμε και για τα είδωλά σου ; Αυτούς που θαυμάζεις;
Να πούμε για τον Πάγκαλο, τον Βενιζέλο , τον Έβερτ ή τον Ναπολέοντα Ζέρβα;
Θα σου άρεσε; Αλλά δεν νομίζω πως θα είχε νόημα να ξεπέσουμε τόσο χαμηλά.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5316
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Η αναγκαιότητα για επαναστατική μετάβαση στον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 13 Σεπ 2023, 21:07

pylothess έγραψε:
13 Σεπ 2023, 20:44
GoBzi έγραψε:
13 Σεπ 2023, 11:56
Λέτε να χώρεσε ο σύντροφός στην καρέκλα;

Αυτό έχεις να σχολιάσεις ;;; Τις σωματικές ατέλειες κάποιου;;;
Θα ήθελες μήπως να μιλήσουμε και για τα είδωλά σου ; Αυτούς που θαυμάζεις;
Να πούμε για τον Πάγκαλο, τον Βενιζέλο , τον Έβερτ ή τον Ναπολέοντα Ζέρβα;
Θα σου άρεσε; Αλλά δεν νομίζω πως θα είχε νόημα να ξεπέσουμε τόσο χαμηλά.
Φασίστες με έχουν αποκαλέσει τουρκόσπορο και βρομοκομμουνί, κομμουνιστές με έχουν αποκαλέσει φασίστα. Χριστιανοί με έχουν αποκαλέσει σπόρο του σατανά, ο Νάνδρος της προάλλες με πέρασε για χριστιανό.

Θαυμαστή του Πάγκαλου, του Βενιζέλου και του Έβερτ το ακούω για πρώτη φορά. :lol:

Συγνώμη εάν σου προσβαλα ηγέτη, αλλά όταν στην χώρα του η πλειοψηφία είναι υποσιτισμένοι, ε σου χτυπάει κάπως στο μάτι η φακλάνα ο γενικός γραμματέας του κόμματος.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Η αναγκαιότητα για επαναστατική μετάβαση στον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 14 Σεπ 2023, 21:10

GoBzi έγραψε:
13 Σεπ 2023, 21:07
pylothess έγραψε:
13 Σεπ 2023, 20:44
GoBzi έγραψε:
13 Σεπ 2023, 11:56
Λέτε να χώρεσε ο σύντροφός στην καρέκλα;

Αυτό έχεις να σχολιάσεις ;;; Τις σωματικές ατέλειες κάποιου;;;
Θα ήθελες μήπως να μιλήσουμε και για τα είδωλά σου ; Αυτούς που θαυμάζεις;
Να πούμε για τον Πάγκαλο, τον Βενιζέλο , τον Έβερτ ή τον Ναπολέοντα Ζέρβα;
Θα σου άρεσε; Αλλά δεν νομίζω πως θα είχε νόημα να ξεπέσουμε τόσο χαμηλά.
Φασίστες με έχουν αποκαλέσει τουρκόσπορο και βρομοκομμουνί, κομμουνιστές με έχουν αποκαλέσει φασίστα. Χριστιανοί με έχουν αποκαλέσει σπόρο του σατανά, ο Νάνδρος της προάλλες με πέρασε για χριστιανό.

Θαυμαστή του Πάγκαλου, του Βενιζέλου και του Έβερτ το ακούω για πρώτη φορά. :lol:

Συγνώμη εάν σου προσβαλα ηγέτη, αλλά όταν στην χώρα του η πλειοψηφία είναι υποσιτισμένοι, ε σου χτυπάει κάπως στο μάτι η φακλάνα ο γενικός γραμματέας του κόμματος.
Για τον Ναπολέοντα Ζέρβα όμως δεν είπες τίποτα.
Πέρα από αυτό , θα προτιμούσα να έκανες κριτική ότι είναι ένα ολοκληρωτικό καθεστώς ,ότι είναι μια κομμουνιστική μοναρχία κ.τ.λ. Ακόμη και αν μου έλεγες ότι σαν οικονομικό σύστημα είναι ανεπαρκές θα το δεχόμουν. Δεν θα με πείραζε. Αλλά ότι είναι χοντρός ο ηγέτης τους εμένα δεν μου λέει κάτι. Παχύσσαρκοι είναι και οι μισοί Έλληνες. Εσύ μάλλον κάνεις σάτιρα. Δεν πειράζει η σάτιρα είναι καλοδεχούμενη.

Η Βόρεια Κορέα δεν είναι και το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα εργατικού κράτους. Ωστόσο και μόνο το γεγονός ότι κυβερνάται από εργατικό κόμμα, ότι έχει κόκκινη σημαία με έμβλημα την κόσα και το σφυρί είναι αρκετά για να ρίξουν λάσπη σε ολόκληρο το εργατικό κίνημα, με αφορμή την Βόρεια Κορέα.

Αυτό που ξέρω είναι πως πάντα , σε κάθε κινητοποίηση ,πρωτοπόροι είναι οι κομμουνιστές. Η μία και οι δυο κινητοποίησεις δεν θα προσφέρουν τίποτα κατά πάσα πιθανότητα. Ίσως ούτε και οι χίλιες . Αλλά εμείς θα συνεχίσουμε να φωνάζουμε έτσι για το πείσμα . Γιατί αν πάψει να υπάρχει έστω και αυτή η υποτυπώδης φωνή διαμαρτυρίας τότε θα γονατίσουμε και θα κατεβάσουμε τα παντελόνια μας... Το μεγαλύτερο όφελος από μια διαδήλωση είναι ότι ο κόσμος σηκώθηκε από τον καναπέ επιτέλους και άρχισε να φωνάζει. Δεν πειράζει , ακόμη και αν οι διαδηλώσεις δεν επιτύχουν τα αιτήματα τους , το μήνυμα περνάει και προκαλεί τις αναταράξεις. Οι άρχοντες βλέπουν ότι ο κόσμος αρχίζει και αντιδράει. Άσε που σιγά σιγά αρχίζει και διαμορφώνεται αγωνιστική συνείδηση.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Η αναγκαιότητα για επαναστατική μετάβαση στον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 14 Σεπ 2023, 21:18

Δεν θέλω να κατηγορηθώ ως γραφικός ή δογματικός...
Δεν θέλω να είμαι απόλυτος.
Αλλά κακά τα ψέματα , αν δεν φωνάξει κανένας δεν θα σε ακούσει.
Αφού το σύνταγμα ορίζει πως οι Έλληνες μπορούν να συνέρχονται ειρηνικά και χωρίς όπλα ,αφού κατοχυρώνει το δικαίωμα του συνέρχεσθαι και του συνετερίζεσθαι , αφού έχουμε δημοκρατία και έχουμε το δικαίωμα να εκφράσουμε την γνώμη μας, την αντίρρησή μας ,τον προβληματισμό μας γιατί τότε να μην το πράξουμε;
Δεν ξέρω για την θεωρία και την εφαρμογή του σοσιαλισμού. Ξέρω όμως πως για τα αφεντικά δεν υπάρχει Έλληνας και ξένος. Για τα αφεντικά ,όλοι οι υπάλληλοί του είμαστε παραγωγικές μονάδες. Μας βλέπουν σαν ευρώ όλους μας. Άσε που τα κέρδη των αφεντικών είναι η απλήρωτη εργασία των εργατών. Ο εργάτης δεν θα μπορούσε να αγοράσει με τον μισθό του την παραγωγή που ο ίδιος παρήγαγε . Αυτή είναι όλη η ουσία. Αυτή είναι η συγκεκαλυμμένη εκμετάλλευση στον καπιταλιστικό τρόπο παραγωγής. Από αυτή την ανυπέρβλητη αντίθεση προέρχονται και οι οικονομικές κρίσεις.
Και φυσικά , τα αφεντικά δεν μας κρατάνε στην δουλειά επειδή μας αγαπάνε αλλά επειδή τους κάνουμε την δουλειά.

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4198
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Η αναγκαιότητα για επαναστατική μετάβαση στον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 20 Νοέμ 2023, 11:05

Οι εργαζόμενοι δεν έχουν κάτι να χάσουν εκτός από τις αλυσίδες τους.
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Η αναγκαιότητα για επαναστατική μετάβαση στον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 20 Νοέμ 2023, 18:38

Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
20 Νοέμ 2023, 11:05
Οι εργαζόμενοι δεν έχουν κάτι να χάσουν εκτός από τις αλυσίδες τους.
Μάλλον έχουν ....
Την βόλεψή τους...
Κάτι αναρχικοί είχαν γράψει σε έναν τοίχο:" έξι μέρες τρως αγγούρι και το Σάββατο είσαι μούρη"

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4198
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Η αναγκαιότητα για επαναστατική μετάβαση στον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 20 Νοέμ 2023, 18:48

pylothess έγραψε:
20 Νοέμ 2023, 18:38
Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
20 Νοέμ 2023, 11:05
Οι εργαζόμενοι δεν έχουν κάτι να χάσουν εκτός από τις αλυσίδες τους.
Μάλλον έχουν ....
Την βόλεψή τους...
Κάτι αναρχικοί είχαν γράψει σε έναν τοίχο:" έξι μέρες τρως αγγούρι και το Σάββατο είσαι μούρη"
Αυτή η βολεψη είναι η βολεψη της αθλιότητας. Παρόλα αυτά ο λαός δεν χημικό εργαστήριο να φουντώνει η επαναστατικότητα του οπότε το θέλει ο Α υπερεπαναστατης η το δεινά κόμμα. Η κοινωνική εξέλιξη έχει τους δικούς της νόμους. Ποιος περίμενε ότι οι εξαθλιωμενοι ρωσσοι που επί γενίες γενεών ήταν σαν κοιμισμένοι θα ξεσηκώνοταν το 1905; και ενώ κρατούσαν εικόνες του τσάρου και της Παναγίας λέγοντας σώσε με;
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών