Η εκδίκηση της Ιστορίας: ο δρόμος προς το 3%

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 31062
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Η εκδίκηση της Ιστορίας: ο δρόμος προς το 3%

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 24 Νοέμ 2023, 11:00

Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 09:38
Nandros έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 18:40
Dwarven Blacksmith έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 18:35

Με την καζούρα δεν έχω πρόβλημα, συμμετέχω κι εγώ, και με το Συριζα και με όποιον. Δεν θα δυσκολευτεί κανείς να βρει ποστ μου που κάνω καζούρα στο Συριζα. Με την καζούρα μπορεί να γελάσει κι αυτός που τη δέχεται.
Εδώ μιλάμε για χυδαία λύσσα, νομίζω μπορώ να τα ξεχωρίσω.
Αυτή η φώτο δεν θα συγχωρεθεί ποτέ.

Εικόνα
Υτος ο κύριος βγήκε σε κανάλι τώρα με το νομοσχέδιο για χαρατσωμα των αυτοαπασχολουμενων και παραπονιοταν.
πως να μη λυγίσει από την ληστρικη φορολαιλαπα του Κουλη..
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13724
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Η εκδίκηση της Ιστορίας: ο δρόμος προς το 3%

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 24 Νοέμ 2023, 11:03

Theseus έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 10:57
Εν πάσει περιπτώσει: ο συριζα έχει την άνεση βραχυπρόθεσμα να πέσει και στην τρίτη θέση, λίγο πίσω από το ΠΑΣΟΚ.
(...)
Το "βραχυπρόθεσμα" είναι μέχρι τις επικείμενες ευρωεκλογές, καθότι ο ίδιος ο Κασσελάκης (και οι υποστηρικτές του) έθεσε τον πήχη στο 17,8%, δηλαδή όσο ήταν το ποσοστό του σύριζα στις εθνικές εκλογές του Ιουνίου.
Αν πάρει παρακάτω (εγώ λέω ότι θα πάρει λίγο πιο κάτω από το μισό, δηλαδή γύρω στο 7-8%) τότε θα τον σταυρώσουν τα ίδια στελέχη (και διαδικτυακά τρολ) του σύριζα που σήμερα τον δοξάζουν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ναύτης την 24 Νοέμ 2023, 11:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Re: Η εκδίκηση της Ιστορίας: ο δρόμος προς το 3%

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 24 Νοέμ 2023, 11:04

Isildur έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 10:36
Theseus έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 10:33
Το συριζα δεν είναι οι ακροαριστεροί δεινόσαυροι που είναι ακόμα κολλημένοι στα αμφιθέατρα του 80'.
Συριζα είναι ο κόσμος που το στηρίζει και που το έκανε κυβέρνηση.

Το συριζα είναι εδώ και καιρό ο βασικός πολιτικός φορέας της κεντροαριστεράς στην Ελλάδα. Κι όλοι αυτοί που αποχώρησαν δε θελαν να το δεχτούνε αυτό, και βάζαν χιλια δύο εμπόδια, και κάνανε εσωκομματικό πόλεμο στον Τσίπρα.
Ε, τώρα πανε αυτοί και το συριζα μπορεί να ανασάνει καλύτερα.
Το συριζα (μια που το γράφεις έτσι), τα ξέρει όλα αυτά που λες; Ή καλύτερα, τα υιοθετούσε μέχρι πριν 2-3 μήνες; Γιατί άλλα μας έλεγε...

Είπαμε, όλα παίζουν στο όνομα για μένα. Όλα αυτά που γράφεις μπορεί να ισχύουν, αλλά γιατί ΣΥΡΙΖΑ κι όχι κάπως αλλιώς, αφού δεν έχει καμμία απολύτως σχέση με το αρχικό κόμμα. Απλά, για λόγους αγοράς, τίποτα παραπάνω.

Θα μου πεις, αυτό είναι το θέμα, το όνομα; Κατά πως φαίνεται, από τις αντιδράσεις των οπαδών του, ναι.
Δεν είναι το όνομα το βασικό. Ναι, είναι θετικό το brandname, αλλά αυτό που θέλουν οι ψηφοφόροι του συριζα είναι ένα κεντροαριστερό κόμμα. Θέλουν μια ευρεία "δημοκρατική παράταξη", και οι αποχωρούντες κάναν ο,τι μπορούσαν για να το εμποδίσουν αυτό.

Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Re: Η εκδίκηση της Ιστορίας: ο δρόμος προς το 3%

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 24 Νοέμ 2023, 11:06

EKPLIKTIKOS έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 10:57
Theseus έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 10:57
Εν πάσει περιπτώσει: ο συριζα έχει την άνεση βραχυπρόθεσμα να πέσει και στην τρίτη θέση, λίγο πίσω από το ΠΑΣΟΚ.
Το ΠΑΣΟΚ δεν μπορεί να γίνει ο βασικός κεντροαριστερός φορέας, δεν έχει τα προσόντα.
Το πασοκ δεν έχει ή ο Ανδρουλάκης; Αυτό είναι το ερώτημα
Το πασοκ όπως είναι αυτή τη στιγμή.
Ο Ανδρουλάκης είναι μέρος του προβλήματος.

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 31062
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Η εκδίκηση της Ιστορίας: ο δρόμος προς το 3%

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 24 Νοέμ 2023, 11:06

Theseus έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 08:46
πατησιωτης έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 21:06
Scouser έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 20:18
Εγώ ακόμα δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημά τους με τον Κασσελάκη. Αν μιλήσουμε με όρους αριστεροφροσυνης, μιλάμε για άτομα που υπέγραψαν ότι μνημόνιο τους έχωσαν στον κώλο οι Ευρωπαίοι και συγκυβερνησαν με τον Καμμένο, όλα αυτά στο όνομα του ρεαλισμού. Τώρα θυμηθηκαν να το παιξουν Τσε Γκεβάρα; Αν το πρόβλημά τους είναι τα διάφορα δικαιωματίστικα που είναι το σήμα κατατεθέν της σύγχρονης Αριστεράς παγκοσμίως, ο Κασσελάκης θα έπρεπε να τους ενθουσιάζει. Καταλήγω ότι το πρόβλημα είναι, ως συνήθως, η κουτάλα. :roll:
To πραγματικό πρότυπο του Κασσελάκη είναι ο Ανδρέας Παπανδρέου.Να καθήσουμε να βρούμε τις διαφορές της αριστεράς και του Ανδρέα τώρα,τις ξέρουν όλοι.Μόλις είπε ο Κασσελάκης για "πατριωτική αριστερά" χτύπησαν καμπανάκια.Γιατί νομίζεις οι μειονοτικοί έφυγαν κατευθείαν με την Αχτσιόγλου; :wink
Φυσικά είμαστε σε άλλη εποχή και δεν είναι εύκολο να γίνουν όσα έγιναν τότε,ούτε βέβαια ο Κασσελάκης έχει το ίδιο βεληνεκές.Αλλά η σύνθεση του νέου ΣΥΡΙΖΑ με Πολάκη,ναύαρχο,Τζάκρη και Παππά κάνει μπαμ ότι θα πρόκειται για ένα λαικιστικό αυριανικό κόμμα και ότι πιάσει.
Ο Κασσελάκης ως πρόσωπο είναι βέβαια ομοφυλόφιλος αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αρκεί στους δικαιωματιστές.Αυτοί θέλουν και πολλά άλλα,μπάχαλους ,μετανάστες,αντιφάδες κλπ στα οποία ο Κασσελάκης δεν θα είναι και τόσο αριστερός με την έννοια που δίνουν αυτοί. :wink Ο τομέας των δικαιωματιστών με επικεφαλής τον Λάμπρου που είχε διασυνδέσεις με την τρομοκρατία την κοπάνησε αμέσως.
Να στο πω απλά από πλευράς αισθητικής : όλα τα πρόσωπα που εμφανίζει ο Κασσελάκης και ο ίδιος δεν θυμίζουν σε τίποτε αυτό που στην αργκό αποκαλείται "άπλυτοι". :lol: Παρατήρησε μόνο φάτσες και ενδυμασίες,δεν χρειάζεται κάτι άλλο και αυτό που είπε χθες για νοικοκυρεμένη παλιά Ελλάδα με καθαρά σπίτια ξεχείλισε το ποτήρι για τους εχθρούς των κυρ Παντελήδων.

Σταματα σατανα!

Πατριωτισμος και νοικοκυραιοι, εξω οι τουρκοι και οι απλυτοι απο το κόμμα: διαφήμιση στον Κασσελακη κανεις;
ετσι! πατριωτική και υπεύθυνη αριστερά από τα σύνορα με τη Βόρεια Μακεδονία
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21649
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Η εκδίκηση της Ιστορίας: ο δρόμος προς το 3%

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 24 Νοέμ 2023, 11:08

George_V έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 10:58
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 10:57
το μόνο που ξέρω εγώ είναι ότι αν δεν υπάρχει ένα ισχυρός αντίπαλος πόλος, η εκάστοτε κυβέρνηση θα κυβερνάει ασύδοτα έχοντας λευκή επιταγή
Το είδαμε και με την κατάρρευση της ΕΣΣΔ...

Η ιστορία επαναλαμβανεται ως φάρσα.
έτσι είναι
χάνεται η ισορροπία και η μία πλευρά δρα ασύδοτα
πάντα πρέπει να υπάρχουν αντίπαλοι πόλοι, είναι καλό για όλους
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Hector Buas
Δημοσιεύσεις: 5640
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 00:53

Re: Η εκδίκηση της Ιστορίας: ο δρόμος προς το 3%

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hector Buas » 24 Νοέμ 2023, 11:11

Theseus έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 11:04
...
Δεν είναι το όνομα το βασικό. Ναι, είναι θετικό το brandname, αλλά αυτό που θέλουν οι ψηφοφόροι του συριζα είναι ένα κεντροαριστερό κόμμα. Θέλουν μια ευρεία "δημοκρατική παράταξη", και οι αποχωρούντες κάναν ο,τι μπορούσαν για να το εμποδίσουν αυτό.
Theseus έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 11:06
...
Το πασοκ όπως είναι αυτή τη στιγμή.
Ο Ανδρουλάκης είναι μέρος του προβλήματος.
dna replication έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 11:06
...
ετσι! πατριωτική και υπεύθυνη αριστερά από τα σύνορα με τη Βόρεια Μακεδονία
...
Καλά, κερδίστε πρώτα αυτό...

Εικόνα

και μετά μιλήστε μας για την "πατριωτική και υπεύθυνη αριστερά" του Κασσελάκη...

Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Re: Η εκδίκηση της Ιστορίας: ο δρόμος προς το 3%

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 24 Νοέμ 2023, 11:12

Ναύτης έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 11:03
Theseus έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 10:57
Εν πάσει περιπτώσει: ο συριζα έχει την άνεση βραχυπρόθεσμα να πέσει και στην τρίτη θέση, λίγο πίσω από το ΠΑΣΟΚ.
(...)
Το "βραχυπρόθεσμα" είναι μέχρι τις επικείμενες ευρωεκλογές, καθότι ο ίδιος ο Κασσελάκης (και οι υποστηρικτές του) έθεσε τον πήχη στο 17,8%, δηλαδή όσο ήταν το ποσοστό του σύριζα στις εθνικές εκλογές του Ιουνίου.
Αν πάρει παρακάτω (εγώ λέω ότι θα πάρει λίγο πιο κάτω από το μισό, δηλαδή γύρω στο 7-8%) τότε θα τον σταυρώσουν τα ίδια στελέχη (και διαδικτυακά τρολ) του σύριζα που σήμερα τον δοξάζουν.
Αν πάρει 7% τότε έχει σοβαρό πρόβλημα. Αλλά δε θα πάρει τόσο.


Μπορεί να πάρει κάτω από το 18%, αλλά όχι πολύ κάτω. Και μετά θα αρχίσει να ανεβαίνει.
Εκτός αν αρχίσει να ανεβαίνει από πιο νωρίς.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23672
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η εκδίκηση της Ιστορίας: ο δρόμος προς το 3%

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 24 Νοέμ 2023, 11:16

Theseus έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 10:53
Ε, αφού το λένε οι δημοσκοπήσεις.

Ποτέ κάνανε λάθος οι δημοσκοπήσεις την Ελλάδα;

Οι δημοσκόπηση στην Ελλάδα είναι ή άχρηστοι ή βγάζουν συγκεκριμένα ψεύτικα αποτελέσματα για να επιτυχουν κάτι.
Έχεις δικιο.
Προεκλογικά έβγαζαν τη διαφορά στο μαξ 4% και τώρα βγάζουν το συριζα διψήφιο. και εμένα δε μου φαίνονται οκ. Ο συριζα παίζει να είναι κάτω απο 10%
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Hector Buas
Δημοσιεύσεις: 5640
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 00:53

Re: Η εκδίκηση της Ιστορίας: ο δρόμος προς το 3%

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hector Buas » 24 Νοέμ 2023, 11:16

Theseus έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 11:12
...
Αν πάρει 7% τότε έχει σοβαρό πρόβλημα. Αλλά δε θα πάρει τόσο.


Μπορεί να πάρει κάτω από το 18%, αλλά όχι πολύ κάτω. Και μετά θα αρχίσει να ανεβαίνει.
Εκτός αν αρχίσει να ανεβαίνει από πιο νωρίς.
Μάλλον το μισό από το 7% θα πάρει...

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13724
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Η εκδίκηση της Ιστορίας: ο δρόμος προς το 3%

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 24 Νοέμ 2023, 11:22

Theseus έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 11:12
Ναύτης έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 11:03
Theseus έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 10:57
Εν πάσει περιπτώσει: ο συριζα έχει την άνεση βραχυπρόθεσμα να πέσει και στην τρίτη θέση, λίγο πίσω από το ΠΑΣΟΚ.
(...)
Το "βραχυπρόθεσμα" είναι μέχρι τις επικείμενες ευρωεκλογές, καθότι ο ίδιος ο Κασσελάκης (και οι υποστηρικτές του) έθεσε τον πήχη στο 17,8%, δηλαδή όσο ήταν το ποσοστό του σύριζα στις εθνικές εκλογές του Ιουνίου.
Αν πάρει παρακάτω (εγώ λέω ότι θα πάρει λίγο πιο κάτω από το μισό, δηλαδή γύρω στο 7-8%) τότε θα τον σταυρώσουν τα ίδια στελέχη (και διαδικτυακά τρολ) του σύριζα που σήμερα τον δοξάζουν.
Αν πάρει 7% τότε έχει σοβαρό πρόβλημα. Αλλά δε θα πάρει τόσο.


Μπορεί να πάρει κάτω από το 18%, αλλά όχι πολύ κάτω. Και μετά θα αρχίσει να ανεβαίνει.
Εκτός αν αρχίσει να ανεβαίνει από πιο νωρίς.
Οψόμεθα, φίλε μου.
Πάντως στη συνάρτηση να βάλεις και την παράμετρο ότι ο Κασσελάκης θα απουσιάζει από τη Βουλή, ενώ ο "άλλος σύριζα" θα εκπροσωπείται στο κοινοβούλιο από γνωστά ονόματα με εμπειρία και γνώση του αντικειμένου τους (Χαρίτσης, Αχτσιόγλου, Ηλιόπουλος, Αναγνωστοπούλου, Φωτίου, Τσακαλώτος).

Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Re: Η εκδίκηση της Ιστορίας: ο δρόμος προς το 3%

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 24 Νοέμ 2023, 11:32

Ναύτης έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 11:22
Theseus έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 11:12
Ναύτης έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 11:03

Το "βραχυπρόθεσμα" είναι μέχρι τις επικείμενες ευρωεκλογές, καθότι ο ίδιος ο Κασσελάκης (και οι υποστηρικτές του) έθεσε τον πήχη στο 17,8%, δηλαδή όσο ήταν το ποσοστό του σύριζα στις εθνικές εκλογές του Ιουνίου.
Αν πάρει παρακάτω (εγώ λέω ότι θα πάρει λίγο πιο κάτω από το μισό, δηλαδή γύρω στο 7-8%) τότε θα τον σταυρώσουν τα ίδια στελέχη (και διαδικτυακά τρολ) του σύριζα που σήμερα τον δοξάζουν.
Αν πάρει 7% τότε έχει σοβαρό πρόβλημα. Αλλά δε θα πάρει τόσο.


Μπορεί να πάρει κάτω από το 18%, αλλά όχι πολύ κάτω. Και μετά θα αρχίσει να ανεβαίνει.
Εκτός αν αρχίσει να ανεβαίνει από πιο νωρίς.
Οψόμεθα, φίλε μου.
Πάντως στη συνάρτηση να βάλεις και την παράμετρο ότι ο Κασσελάκης θα απουσιάζει από τη Βουλή, ενώ ο "άλλος σύριζα" θα εκπροσωπείται στο κοινοβούλιο από γνωστά ονόματα με εμπειρία και γνώση του αντικειμένου τους (Χαρίτσης, Αχτσιόγλου, Ηλιόπουλος, Αναγνωστοπούλου, Φωτίου, Τσακαλώτος).
Καλά, εννοείται, Κυριακή κοντή γιορτή: σε εφτάμιση μήνες έχουμε τις εκλογές.

Και όπως είπα, δίνω την πιθανότητα να καταρρεύσει ο συριζα το επόμενο διάστημα.
Αν όμως δεν καταρρεύσει θα τα πάει μακροπόθεσμα καλύτερα από το ΠΑΣΟΚ.


Δε νομίζω ότι η απουσία σου από την Βουλή μέχρι την άνοιξη θα του στερήσει πόντους. Ούτε θα ευνοήσει ιδιαίτερα Αχτσιόγλου και σία η δική τους παρουσία.

Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Re: Η εκδίκηση της Ιστορίας: ο δρόμος προς το 3%

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 24 Νοέμ 2023, 11:34

Hector Buas έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 11:16
Theseus έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 11:12
...
Αν πάρει 7% τότε έχει σοβαρό πρόβλημα. Αλλά δε θα πάρει τόσο.


Μπορεί να πάρει κάτω από το 18%, αλλά όχι πολύ κάτω. Και μετά θα αρχίσει να ανεβαίνει.
Εκτός αν αρχίσει να ανεβαίνει από πιο νωρίς.
Μάλλον το μισό από το 7% θα πάρει...
Ερμής έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 11:16
Theseus έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 10:53
Ε, αφού το λένε οι δημοσκοπήσεις.

Ποτέ κάνανε λάθος οι δημοσκοπήσεις την Ελλάδα;

Οι δημοσκόπηση στην Ελλάδα είναι ή άχρηστοι ή βγάζουν συγκεκριμένα ψεύτικα αποτελέσματα για να επιτυχουν κάτι.
Έχεις δικιο.
Προεκλογικά έβγαζαν τη διαφορά στο μαξ 4% και τώρα βγάζουν το συριζα διψήφιο. και εμένα δε μου φαίνονται οκ. Ο συριζα παίζει να είναι κάτω απο 10%
Εδώ θα είμαστε παιδιά.

Αν δεν υπάρξει κατάρρευση μέχρι τον Ιανουάριο, κάτω από 15% δεν πρόκειται να πάρει στις εκλογές του Ιούνη.

Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Re: Η εκδίκηση της Ιστορίας: ο δρόμος προς το 3%

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 24 Νοέμ 2023, 11:38

Hector Buas έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 11:11
Theseus έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 11:04
...
Δεν είναι το όνομα το βασικό. Ναι, είναι θετικό το brandname, αλλά αυτό που θέλουν οι ψηφοφόροι του συριζα είναι ένα κεντροαριστερό κόμμα. Θέλουν μια ευρεία "δημοκρατική παράταξη", και οι αποχωρούντες κάναν ο,τι μπορούσαν για να το εμποδίσουν αυτό.
Theseus έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 11:06
...
Το πασοκ όπως είναι αυτή τη στιγμή.
Ο Ανδρουλάκης είναι μέρος του προβλήματος.
dna replication έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 11:06
...
ετσι! πατριωτική και υπεύθυνη αριστερά από τα σύνορα με τη Βόρεια Μακεδονία
...
Καλά, κερδίστε πρώτα αυτό...

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... _PASOK.jpg

και μετά μιλήστε μας για την "πατριωτική και υπεύθυνη αριστερά" του Κασσελάκη...
1) Η εκλογική επιτυχία δεν έχει να κάνει με το πόσο πατριωτικό είναι το κόμμα.

2) Ο συριζα δεν είναι πατριωτική αριστερά. Αλλά ο Κασσελάκης κάνει βήματα προς αυτή την κατεύθυνση. Γιαυτο κι αποχωρούν από το κόμμα οι ακροαριστεροί ανθέλληνες κι εγκάθετοι της Άγκυρας.

3) Εγώ δεν είμαι συριζα. Αλλά όταν βλέπω θετικά στοιχεία δε μπορώ να μην τα παραδεχτώ.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13724
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Η εκδίκηση της Ιστορίας: ο δρόμος προς το 3%

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 24 Νοέμ 2023, 11:42

Theseus έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 11:32
Ναύτης έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 11:22
Theseus έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 11:12


Αν πάρει 7% τότε έχει σοβαρό πρόβλημα. Αλλά δε θα πάρει τόσο.


Μπορεί να πάρει κάτω από το 18%, αλλά όχι πολύ κάτω. Και μετά θα αρχίσει να ανεβαίνει.
Εκτός αν αρχίσει να ανεβαίνει από πιο νωρίς.
Οψόμεθα, φίλε μου.
Πάντως στη συνάρτηση να βάλεις και την παράμετρο ότι ο Κασσελάκης θα απουσιάζει από τη Βουλή, ενώ ο "άλλος σύριζα" θα εκπροσωπείται στο κοινοβούλιο από γνωστά ονόματα με εμπειρία και γνώση του αντικειμένου τους (Χαρίτσης, Αχτσιόγλου, Ηλιόπουλος, Αναγνωστοπούλου, Φωτίου, Τσακαλώτος).
Καλά, εννοείται, Κυριακή κοντή γιορτή: σε εφτάμιση μήνες έχουμε τις εκλογές.

Και όπως είπα, δίνω την πιθανότητα να καταρρεύσει ο συριζα το επόμενο διάστημα.
Αν όμως δεν καταρρεύσει θα τα πάει μακροπόθεσμα καλύτερα από το ΠΑΣΟΚ.


Δε νομίζω ότι η απουσία σου από την Βουλή μέχρι την άνοιξη θα του στερήσει πόντους. Ούτε θα ευνοήσει ιδιαίτερα Αχτσιόγλου και σία η δική τους παρουσία.
Στα υπόλοιπα απομένει να δούμε τι θα γίνει, στο τελευταίο όμως δεν έχεις δίκιο.
Υπενθυμίζω ότι η γενιά των 40αρηδων (Χαρίτσης, Αχτσιόγλου, Ηλιόπουλος κλπ) ήσαν προσωπικές επιλογές του Τσίπρα και τούς ανατέθηκαν καθήκοντα υπουργών, στην διακυβέρνηση σύριζα, και τομεαρχών στην περίοδο αντιπολίτευσης επί Τσίπρα. Μέχρι πριν από 2-3 μήνες εθεωρούντο από τα πιο αξιόλογα, ελπιδοφόρα και σημαντικά στελέχη του σύριζα, η "νέα γενιά" που θα οδηγούσε τον σύριζα στην επόμενη μέρα.
Γενικά, ο Κασσελάκης έκανε τεράστια μαλακία που εξώθησε την τάση 6+6 εκτός σύριζα (κυρίως με την αχαρακτήριστη συμπεριφορά του στη συνεδρίαση της ΚΕ), νομίζω τον πήρε στο λαιμό του ο Σφακιανός.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών