Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10362
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 28 Νοέμ 2023, 19:29

Λοξίας έγραψε:
28 Νοέμ 2023, 15:50
ksk έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 16:47
Το τι είπαμε για τον μικρόκοσμο δεν τον εξαφανίζει σε σχέση με τον μακρόκοσμο που είναι στημένος επάνω του.
Μα δεν με διαβάζεις; Είπα εγώ κάπου, ή υπεννόησα πως ο μικρόκοσμος εξαφανίζεται;
ksk έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 16:47
Λες ότι ο μικρόκοσμος δεν έχει καμία επίδραση στον μακρόκοσμο...αλλά επάνω στον μικρόκοσμο δομείται.
Τα ίδια...είναι σαν να μην διαβάζεις τι γράφω!
Έγραψα ότι τα τεράστια συμβάντα του μικρόκοσμου, συμβαίνουν εντός της ακτίνας Πλανκ.
Πρέπει να κοιτάξεις το Σύμπαν σε επίπεδο κβάντα για να δεις (και ίσως να "αισθανθείς") την δράση της ισχυρής πυρηνικής δύναμης που κρατάει ενωμένα πρωτόνια και νετρόνια.
Και για να το δεις/αισθανθείς αυτό, πρέπει να είσαι και σε μέγεθος Πλανκ...αλλιώς, δεν έχουν καμία επίδραση στο δικό σου μέγεθος.

Πρόσεξε: ΔΕΝ λέω ότι δεν οφείλεις την ύπαρξη των ατόμων και μορίων που απαρτίζουν τον οργανσιμό σου, σε αυτές τις δύο δυνάμεις...
Λέω πως "αυτές είναι ανίσχυρες έξω από το μέγεθος Πλανκ και γι' αυτό δεν μπορούν να συγκρατήσουν δύο καρέκλες μαζί, όπως συγκρατούν το άτομο και δεν διαλύεται"...
Την καταλαβαίνεις, φαντάζομαι, την διαφορά.

Στον μικρόκοσμο, υπάρχει η αρχή της αβεβαιότητας. Στον μακρόκοσμο δεν υφίσταται. Μπορούμε πολύ καλά να γνωρίζουμε και την θέση και την ταχύτητα και την διεύθυνση ενός αεροπλάνου. Γι΄αυτό και τα αεροπλάνα πετάνε και μας πάνε εκεί που θέλουμε.
Λέω πως κοιτάζοντας τον μακρόκοσμο σε υπο ατομικό επίπεδο έχουμε σχεδόν μια μικρή γεύση της φύσης της πραγματικότητας.
Λέω πως εσυ βλέπεις στον μακρόκοσμο την μια κατάσταση του μικρόκοσμου.
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10362
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 28 Νοέμ 2023, 19:39

Λοξίας έγραψε:
28 Νοέμ 2023, 15:51
ksk έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 16:47
Ξερεις τι είναι η μνήμη; Σε τι μας βοηθάει σε κάθε πληροφορία και πως ενώνει ατελείς πληροφορίες...
Η μνήμη καλε μου Δέλτα κάνει πολύ περισσοτερα :P όχι μόνο ανασύρει εγγεγραμμένες πληροφορίες για τον σχηματισμό της αντίληψης αλλά και βοηθάει να συμπληρώνονται στοιχεία σε κάθε ερέθισμα που δεχόμαστε από το περιβάλλον.
Ακριβώς ότι σου έγραψα για το μετείκασμα...μου βάζεις "πρόχειρο διαγώνισμα"...ξέρεις τι είναι μνήμη Δέλτα; Και μετά μου κάνεις "μάθημα", που όμως δεν βλέπω κάποια σύνδεση με αυτό που συζητάμε.
Ναι ωραία, πως η μνήμη που ανασύρει εγγεγραμμένες πληροφορίρες για τον σχηματισμό της αντίληψης και βοηθάει να συμπληρώνονται...κ.λπ κ.λπ. πως λοιπόν μας αποκαλύπτει την αληθινή πραγματικότητα και όχι αυτήν που αντιλαμβανόμαστε όλοι.
Και θα επιμείνω με το παράδειγμα του Χίλτον. Η μνήμη ή το μετείκασμα, μας αποκαλύπτουν πως αυτός που σαλτάρισε απ΄την ταράτσα του Χϊλτον, δεν έγινε μία άμορφη μάζα;
Η σκέψη μου είναι συμπυκνωμένη ως εκ τούτου παρερμηνευομαι αλλά δεν το κάνω σκόπιμα.
Για πολλοστή φορά θα σου πω ότι έγινε άμορφη μάζα για τα οπτικά σου δεδομένα... κάτω από το οπτικό μικροσκόπιο υπάρχει διαφορετική εικόνα και κάτω από το ηλεκτρονικό μικροσκόπιο υπάρχει μια άλλη φύση της κρυμμένης πραγματικότητας...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10362
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 28 Νοέμ 2023, 19:49

Λοξίας έγραψε:
28 Νοέμ 2023, 15:51
ksk έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 16:47
Δεν θέλω να γλύτωσω από αυτήν την ψευδαισθηση πραγματικότητας...είναι πολύ ωραιότερη και όντως μέσα στην αταξία η φαινομενική αυτή τάξη δημιούργησε τον κόσμο - Κόσμημα. :)
Να σου πω...μάλλον να στο ξαναπώ...
Αυτός που σαλτάρισε από το ύψος 13 ορόφων και έσκασε στο τσιμέντο μπρος στα πόδια σου, έγινε μία άμορφη μάζα από οστά και κόκκαλα...
Και αυτό, ΔΕΝ είναι ψευδαίσθηση. Είναι η αντικειμενική πραγματικότητα.
Στο εγγυάται ο Σραίντινγκερ με την γάτα του...
Μόλις έσκασε στο έδαφος, κατέρρευσε η κυματοσυνάρτηση και παρουσιάστηκε η αντικειμενική πραγματικότητα.
Το "μετά", το "επέκεινα", που πάρα πολλοί ορέγεσθαι, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο...

Όσο για το "επέκεινα" δεν έχουμε την παραμικρή σοβαρή επιστημονική ένδειξη, θα συνεχίσω να το θεωρώ αποκύημα...
Την αντικειμενική πραγματικοτητα ουδείς την γνωρίζει...μόνο αν βγεις από το σύστημα θα την δεις...στο εγγυάται ο Γκεντελ :003:
Άσε ήσυχο το επεκεινα μην μπλέξουμε τωρα ανόμοια πράγματα.
Δλδ πριν πέσει και καταρρεύσει η κυματοσυναρτηση πως ήταν ο τύπος που σαλταρισε σύμφωνα με τον Σρεντινγκερ;
Ποια ήταν η πραγματικοτητα;
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10362
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 28 Νοέμ 2023, 19:58

Λοξίας έγραψε:
28 Νοέμ 2023, 16:02
ksk έγραψε:
28 Νοέμ 2023, 15:49
Λοξίας έγραψε:
28 Νοέμ 2023, 15:44
Σε ρώτησα τι εννοείς και αντί να το αναλύσεις, έριξες άλλο ένα μισόλογο και ένα υπονοούμενο...
Ε πες ρε αδερφέ, αυτό που έχεις στο μυαλό σου!
Επικαλείσαι την αλλαγή της οπτικής γωνίας στο κάθε ημισφαίριο, για να υποστηρίξεις τι ακριβώς;
Και γιατί δεν επικαλείσαι πως ενώ στο βόρειο ημισφαίριο στις 21 Δεκεμβρίου έχουμε χειμερινό ηλιοστάσιο, στο νότιο έχουν θερινό;
Γνωρίζουμε πολύ καλά γιατί συμβαίνουν αυτά. Και, δυστυχώς, δεν μπορούν να διαψεύσουν την ύπαρξη της αντικεινεικής πραγματικότητας του αυτόχειρα το Χίλτον!
Και γιατί κρύβεσαι πίσω από ένα υπονούμενο; :P
Θεωρείς πως υπάρχει άλλη Σελήνη (αδελφούλα) που είναι ορατή από το νότιο ημισφαίριο;
Πες το και τεκμηρίωσέ το.

Δεν είπα ποτε ότι δεν θα γίνει ένας σωρός από Κόκκαλα και αίμα για το μάτι μας...αυτό δεν σημαίνει ότι είναι κι έτσι.
:102:
Όχι, σημαίνει ότι είναι ακριβώς έτσι!
Όσο δεν παρουσιάζεις εσύ (ή άλλος) τεκμήρια για το ότι δεν είναι έτσι, όσο δεν παρουσιάζεις κάποια άλλη πραγματικότητα, αυτή θα παραμένει η μόνη αντικειμενική.
Στο εγγυάται ο Σραίντινγκερ και η γάτα του...
Τόση ώρα μιλάς για την αντικειμενική πραγματικοτητα που προσλαμβάνεις μέσω των περιορισμένων αισθήσεων του μακρόκοσμου επικαλούμενος την γάτα του μικρόκοσμου...
Δεν κρύβομαι πίσω από υπονοούμενα απλά ο τρόπος που λειτουργώ είναι έτσι λόγω φύσης και συνήθειας...με ερωτήσεις σκέψης.
Έχεις κολλήσει με τον αυτόχειρα... :P αν λοιπόν μπορούσες να κοιτάξεις πέραν του υοατομικου επιπέδου τι θα έβλεπες σύμφωνα με την κβαντική φυσική;
Με την Σελήνη απλά ήθελα να πω πως τα μάτια πολλές φορές δημιουργούν ψευδαισθήσεις.
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6786
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 28 Νοέμ 2023, 20:51

ksk έγραψε:
28 Νοέμ 2023, 19:39
Λοξίας έγραψε:
28 Νοέμ 2023, 15:51
ksk έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 16:47
Ξερεις τι είναι η μνήμη; Σε τι μας βοηθάει σε κάθε πληροφορία και πως ενώνει ατελείς πληροφορίες...
Η μνήμη καλε μου Δέλτα κάνει πολύ περισσοτερα :P όχι μόνο ανασύρει εγγεγραμμένες πληροφορίες για τον σχηματισμό της αντίληψης αλλά και βοηθάει να συμπληρώνονται στοιχεία σε κάθε ερέθισμα που δεχόμαστε από το περιβάλλον.
Ακριβώς ότι σου έγραψα για το μετείκασμα...μου βάζεις "πρόχειρο διαγώνισμα"...ξέρεις τι είναι μνήμη Δέλτα; Και μετά μου κάνεις "μάθημα", που όμως δεν βλέπω κάποια σύνδεση με αυτό που συζητάμε.
Ναι ωραία, πως η μνήμη που ανασύρει εγγεγραμμένες πληροφορίρες για τον σχηματισμό της αντίληψης και βοηθάει να συμπληρώνονται...κ.λπ κ.λπ. πως λοιπόν μας αποκαλύπτει την αληθινή πραγματικότητα και όχι αυτήν που αντιλαμβανόμαστε όλοι.
Και θα επιμείνω με το παράδειγμα του Χίλτον. Η μνήμη ή το μετείκασμα, μας αποκαλύπτουν πως αυτός που σαλτάρισε απ΄την ταράτσα του Χϊλτον, δεν έγινε μία άμορφη μάζα;
Η σκέψη μου είναι συμπυκνωμένη ως εκ τούτου παρερμηνευομαι αλλά δεν το κάνω σκόπιμα.
Για πολλοστή φορά θα σου πω ότι έγινε άμορφη μάζα για τα οπτικά σου δεδομένα... κάτω από το οπτικό μικροσκόπιο υπάρχει διαφορετική εικόνα και κάτω από το ηλεκτρονικό μικροσκόπιο υπάρχει μια άλλη φύση της κρυμμένης πραγματικότητας...
Κοιτάζοντας ένα κομμάτι της σάρκας του αυτόχειρα του Χίλτον κάτω σε ένα οπτικό μικροσκόπιο, θα δεις τα κύτταρα που την αποτελούν.
Αν την κοιτάξεις με ένα ηλεκτρονικό μικροσκόπιο, τότε θα "δεις" και τα μόρια που την αποτελούν...ναι και;
Αυτό, τι ακριβώς σου λέει ρε συ ksk;
Ότι αυτή η άμορφη μάζα που την κοιτάς το μικροσκόποιο, παύει να ανήκει στο πτώμα του αυτόχειρα, επειδή την κοίταξες σε μοριακό επίπεδο;
Πως αυτό που βλέπουμε και εσύ και εγώ, με τα οπτικά μας δεδομένα, δεν ανήκει σε αυτόν που έπεσε πριν ένα λεπτό από ύψος 13 ορόφων, διότι το μικροσκόπιο μας αποκάλυψε μία διαφορετική πραγματικότητα;
Ή πως το τετελεσμένο δεν έλαβε καν χώρα, διότι έχει αντιρρήσεις το οπτικό μικροσκόπιο;

Αλήθεια, εσύ σε ποια πραγματικότητα είσαι όταν πίνεις καφέ με μια φίλη σου;
Δεν είσαι στην ίδια πραγματικότητα με την φίλη σου; Υποστηρίζεις ότι είσαι σε άλλη, διότι αν σας κοιτάξεις στο μικροσκόπιο θα δεις μία άλλη φύση κρυμμένης πραγματικότητας;

Έλεος!

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10362
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 28 Νοέμ 2023, 21:12

Λοξίας έγραψε:
28 Νοέμ 2023, 20:51
ksk έγραψε:
28 Νοέμ 2023, 19:39
Λοξίας έγραψε:
28 Νοέμ 2023, 15:51
Ακριβώς ότι σου έγραψα για το μετείκασμα...μου βάζεις "πρόχειρο διαγώνισμα"...ξέρεις τι είναι μνήμη Δέλτα; Και μετά μου κάνεις "μάθημα", που όμως δεν βλέπω κάποια σύνδεση με αυτό που συζητάμε.
Ναι ωραία, πως η μνήμη που ανασύρει εγγεγραμμένες πληροφορίρες για τον σχηματισμό της αντίληψης και βοηθάει να συμπληρώνονται...κ.λπ κ.λπ. πως λοιπόν μας αποκαλύπτει την αληθινή πραγματικότητα και όχι αυτήν που αντιλαμβανόμαστε όλοι.
Και θα επιμείνω με το παράδειγμα του Χίλτον. Η μνήμη ή το μετείκασμα, μας αποκαλύπτουν πως αυτός που σαλτάρισε απ΄την ταράτσα του Χϊλτον, δεν έγινε μία άμορφη μάζα;
Η σκέψη μου είναι συμπυκνωμένη ως εκ τούτου παρερμηνευομαι αλλά δεν το κάνω σκόπιμα.
Για πολλοστή φορά θα σου πω ότι έγινε άμορφη μάζα για τα οπτικά σου δεδομένα... κάτω από το οπτικό μικροσκόπιο υπάρχει διαφορετική εικόνα και κάτω από το ηλεκτρονικό μικροσκόπιο υπάρχει μια άλλη φύση της κρυμμένης πραγματικότητας...
Κοιτάζοντας ένα κομμάτι της σάρκας του αυτόχειρα του Χίλτον κάτω σε ένα οπτικό μικροσκόπιο, θα δεις τα κύτταρα που την αποτελούν.
Αν την κοιτάξεις με ένα ηλεκτρονικό μικροσκόπιο, τότε θα "δεις" και τα μόρια που την αποτελούν...ναι και;
Αυτό, τι ακριβώς σου λέει ρε συ ksk;
Ότι αυτή η άμορφη μάζα που την κοιτάς το μικροσκόποιο, παύει να ανήκει στο πτώμα του αυτόχειρα, επειδή την κοίταξες σε μοριακό επίπεδο;
Πως αυτό που βλέπουμε και εσύ και εγώ, με τα οπτικά μας δεδομένα, δεν ανήκει σε αυτόν που έπεσε πριν ένα λεπτό από ύψος 13 ορόφων, διότι το μικροσκόπιο μας αποκάλυψε μία διαφορετική πραγματικότητα;
Ή πως το τετελεσμένο δεν έλαβε καν χώρα, διότι έχει αντιρρήσεις το οπτικό μικροσκόπιο;

Αλήθεια, εσύ σε ποια πραγματικότητα είσαι όταν πίνεις καφέ με μια φίλη σου;
Δεν είσαι στην ίδια πραγματικότητα με την φίλη σου; Υποστηρίζεις ότι είσαι σε άλλη, διότι αν σας κοιτάξεις στο μικροσκόπιο θα δεις μία άλλη φύση κρυμμένης πραγματικότητας;

Έλεος!
Πίστεψε με την βλέπω εντελώς διαφορετικά... :smt005:
Καλε μου Δέλτα θέλω να πω ότι η αντικειμενική πραγματικοτητα δλδ η αληθινή φύση των πραγμάτων δεν αποκαλύπτεται μέσω των οφθαλμών μας και των αισθήσεων μας.
Ίσως εσυ ως αντικειμενική πραγματικοτητα να ορίζεις αυτό στην τελική. :P
Τότε έχουμε διαφορετική οπτικη :003:
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6786
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 29 Νοέμ 2023, 12:13

ksk έγραψε:
28 Νοέμ 2023, 21:12
SpoilerShow
Λοξίας έγραψε:
28 Νοέμ 2023, 20:51
ksk έγραψε:
28 Νοέμ 2023, 19:39

Η σκέψη μου είναι συμπυκνωμένη ως εκ τούτου παρερμηνευομαι αλλά δεν το κάνω σκόπιμα.
Για πολλοστή φορά θα σου πω ότι έγινε άμορφη μάζα για τα οπτικά σου δεδομένα... κάτω από το οπτικό μικροσκόπιο υπάρχει διαφορετική εικόνα και κάτω από το ηλεκτρονικό μικροσκόπιο υπάρχει μια άλλη φύση της κρυμμένης πραγματικότητας...
Κοιτάζοντας ένα κομμάτι της σάρκας του αυτόχειρα του Χίλτον κάτω σε ένα οπτικό μικροσκόπιο, θα δεις τα κύτταρα που την αποτελούν.
Αν την κοιτάξεις με ένα ηλεκτρονικό μικροσκόπιο, τότε θα "δεις" και τα μόρια που την αποτελούν...ναι και;
Αυτό, τι ακριβώς σου λέει ρε συ ksk;
Ότι αυτή η άμορφη μάζα που την κοιτάς το μικροσκόποιο, παύει να ανήκει στο πτώμα του αυτόχειρα, επειδή την κοίταξες σε μοριακό επίπεδο;
Πως αυτό που βλέπουμε και εσύ και εγώ, με τα οπτικά μας δεδομένα, δεν ανήκει σε αυτόν που έπεσε πριν ένα λεπτό από ύψος 13 ορόφων, διότι το μικροσκόπιο μας αποκάλυψε μία διαφορετική πραγματικότητα;
Ή πως το τετελεσμένο δεν έλαβε καν χώρα, διότι έχει αντιρρήσεις το οπτικό μικροσκόπιο;

Αλήθεια, εσύ σε ποια πραγματικότητα είσαι όταν πίνεις καφέ με μια φίλη σου;
Δεν είσαι στην ίδια πραγματικότητα με την φίλη σου; Υποστηρίζεις ότι είσαι σε άλλη, διότι αν σας κοιτάξεις στο μικροσκόπιο θα δεις μία άλλη φύση κρυμμένης πραγματικότητας;

Έλεος!
Πίστεψε με την βλέπω εντελώς διαφορετικά... :smt005:
Μα το ξέρω ότι την βλέπεις διαφορετικά. Και προσπαθώ να καταλάβω τι και πως ακριβώς "την βλέπεις".
Αλλά όσο αποφεύγεις να πεις, δεν πρόκειται να καταλάβω...

ksk έγραψε:
28 Νοέμ 2023, 21:12
Ίσως εσυ ως αντικειμενική πραγματικοτητα να ορίζεις αυτό στην τελική. :P
Τότε έχουμε διαφορετική οπτικη :003:
Μα το έχω πει από την πρώτη στιγμή. Και δεν την βλέπω μόνο εγώ, αλλά και όλος ο κόσμος. Και αφού την βλέπει και όλος ο κόσμος, τότε ναι! Αυτή είναι η αντικειμενική πραγματικότητα. Όσο εσύ (ή κάποιος άλλος) δεν παρουσιάζεις "την άλλη, την κρυμμένη", δεν μπορείς να απορρίψεις αυτήν που ορίζω εγώ...
Και, σε παρακαλώ, μην παίζουμε το ίδιο και το ίδιο παιχνίδι λέξεων και θέσεων...δηλαδή, "εγώ να λέω ότι αυτή που βλέπεις και εσύ είναι η αντικειμενική πραγματικότητα και εσύ να επαναλαμβάνεις πως εσύ την βλέπεις διαφορετικά"!

Αν μη τι άλλο, εγώ έχω καταθέσει επιχειρήματα για την θέση/άποψή μου.
Δεν μπορείς να αναιρείς τα επιχειρήματα με την θέση: "εγώ έχω άλλη οπτική"!
Αυτό δεν είναι επιχείρημα, αλλά αξίωση!

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6786
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 29 Νοέμ 2023, 12:14

ksk έγραψε:
28 Νοέμ 2023, 21:12
Καλε μου Δέλτα θέλω να πω ότι η αντικειμενική πραγματικοτητα δλδ η αληθινή φύση των πραγμάτων δεν αποκαλύπτεται μέσω των οφθαλμών μας και των αισθήσεων μας.
Ωραία. Προς χάριν της συζήτησης θα κάνω αποδεκτή την υπογραμμισμένη πρόταση, η οποία είναι αξίωση. Θα παραβλέψω την αξίωση και θα την δεχθώ σαν θέση, την οποία όμως και θα στοιχειοθετήσεις.
Οπότε και προς το παρόν, θα αφήσω τα άλλα σου ποστς και θα επικεντρωθώ σε αυτό, που, στο κάτω κάτω, εμπεριέχει και το σημείο τριβής και διαφωνίας μας.
Ποιά και πως είναι, εν τέλει, αυτή η φύση της κρυμμένης πραγματικότητας, που όλο ακούω αλλά δεν βλέπω;
Δείξε την, παρουσίασέ την, τεκμηριωσέ την. Πες μου μέσω ποιού μέσου αποκαλύπτεται η αληθινή φύση των πραγμάτων;
Τεκμηρίωσε με επιχειρήματα και με στοιχεία, ποια είναι η αληθινή φύση των πραγμάτων.

Και για να μην υπάρξει κάποια παρανόηση, εγώ διατείνομαι πως η άμορφη μάζα από σάρκες και κόκκαλα που κείται μπροστά στα πόδια μας, είναι η αντικειμενική πραγματικότητα, αλλά εσύ διαφωνείς. Λες πως δεν είναι αυτή η αληθινή πραγματικότητα αλλά υπάρχει μία άλλη, κρυμμένη.

Ε, αυτήν την πραγματικότητα στοιχειοθέτησέ την και θα την ασπαστώ άμεσα...


Υ.Γ.
Για τον φόβο των Ιουδαίων, να πω ότι η επίκληση "δεν είναι όλα για όλους", θα είναι εντελώς άκυρη... :wink

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10362
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 30 Νοέμ 2023, 16:35

Λοξίας έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 12:14
ksk έγραψε:
28 Νοέμ 2023, 21:12
Καλε μου Δέλτα θέλω να πω ότι η αντικειμενική πραγματικοτητα δλδ η αληθινή φύση των πραγμάτων δεν αποκαλύπτεται μέσω των οφθαλμών μας και των αισθήσεων μας.
Ωραία. Προς χάριν της συζήτησης θα κάνω αποδεκτή την υπογραμμισμένη πρόταση, η οποία είναι αξίωση. Θα παραβλέψω την αξίωση και θα την δεχθώ σαν θέση, την οποία όμως και θα στοιχειοθετήσεις.
Οπότε και προς το παρόν, θα αφήσω τα άλλα σου ποστς και θα επικεντρωθώ σε αυτό, που, στο κάτω κάτω, εμπεριέχει και το σημείο τριβής και διαφωνίας μας.
Ποιά και πως είναι, εν τέλει, αυτή η φύση της κρυμμένης πραγματικότητας, που όλο ακούω αλλά δεν βλέπω;
Δείξε την, παρουσίασέ την, τεκμηριωσέ την. Πες μου μέσω ποιού μέσου αποκαλύπτεται η αληθινή φύση των πραγμάτων;
Τεκμηρίωσε με επιχειρήματα και με στοιχεία, ποια είναι η αληθινή φύση των πραγμάτων.

Και για να μην υπάρξει κάποια παρανόηση, εγώ διατείνομαι πως η άμορφη μάζα από σάρκες και κόκκαλα που κείται μπροστά στα πόδια μας, είναι η αντικειμενική πραγματικότητα, αλλά εσύ διαφωνείς. Λες πως δεν είναι αυτή η αληθινή πραγματικότητα αλλά υπάρχει μία άλλη, κρυμμένη.

Ε, αυτήν την πραγματικότητα στοιχειοθέτησέ την και θα την ασπαστώ άμεσα...


Υ.Γ.
Για τον φόβο των Ιουδαίων, να πω ότι η επίκληση "δεν είναι όλα για όλους", θα είναι εντελώς άκυρη... :wink
Αχαχαχα...Το "δεν είναι όλα για όλους " σαφως ισχύει ως αξιωμα :003: αλλά όπως προείπα δεν θα μπλέξουμε ανόμοια θέματα...όχι δλδ ότι μπορεί καν να υπάρξει τετοιο θέμα στην τελική...
Σχετικά με τις αποδείξεις που ζητάς ...δεν ξέρω τι είδους ακριβώς αποδείξεις ζητάς...ναιιιι...δεν ξερω :smt005:
Υπάρχει η θεωρία της σχετικότητας , ο χώρος minkowski, εκτός κι αν δεν τα αποδέχεσαι...τέταρτοδιαστατο σύμπαν
Υπάρχει η Νευροφυσιολογια και η Γνωστική ψυχολογία που λένε για την αντίληψη και πως σχηματίζονται στον εγκέφαλο τρισδιάστατες οι δισδιάστατες εικόνες που προσλαμβάνουμε μέσω των οφθαλμών και μου λες ότι η όραση είναι η αντικειμενική πραγματικοτητα. Πιστεύω ότι ξερεις τις ατέλειες της.
Και έρχεται και η Ιατρική που αμφισβητεί ακόμη και τους 999 που έχουν το ίδιο λειτουργικό βάζοντας στο παιγνιδι την υποκειμενικότητα του παρατηρητή...Δλδ ότι σαν γενικό πλαίσιο βλέπουν το ίδιο αλλά υπάρχουν διαφορες λόγω των διαφορετικών έγγραφων μνήμης...
:102: .
Of topic
Υ.Γ :+1: ...συμφωνώ κι εγώ...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70475
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 30 Νοέμ 2023, 16:47

ksk έγραψε:
28 Νοέμ 2023, 19:39
Η σκέψη μου είναι συμπυκνωμένη ως εκ τούτου παρερμηνευομαι αλλά δεν το κάνω σκόπιμα.
Για πολλοστή φορά θα σου πω ότι έγινε άμορφη μάζα για τα οπτικά σου δεδομένα... κάτω από το οπτικό μικροσκόπιο υπάρχει διαφορετική εικόνα και κάτω από το ηλεκτρονικό μικροσκόπιο υπάρχει μια άλλη φύση της κρυμμένης πραγματικότητας...
Έτσι όπως το θέτεις, αυτό που προκύπτει είναι ότι πιστεύεις ότι η πραγματικότητα που αντιλαμβανόμαστε δεν είναι τίποτα άλλο από μια "οφθαλμαπάτη" ακόμη και στο επιστημονικό πλαίσιο των ανθρώπινων δυνατοτήτων. Οπότε, είτε δια γυμνού οφθαλμού, είτε με μικροσκόπια, είτε με τηλεσκόπια, αυτό που "βλέπουμε" ή "αντιλαμβανόμαστε" δεν έχουν σχέση μεν την...πραγματική πραγματικότητα.

Το έθεσα όσο πιο πυκνά μπορούσα.

Έστω λοιπόν, ότι συμβαίνει αυτό. Παρακάτω;

Γιατί αν συμβαίνει, ακόμη και οι σκέψεις μας παίζουν στο ίδιο εξωπραγματικό πλαίσιο. Απλές εφαρμογές της ατελούς νευροφυσιολογίας ή γνωστικής ψυχολογίας, θα συνεχίσουν να είναι.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7346
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 30 Νοέμ 2023, 17:12

απο οσα αντιλαμβανομαστε με την οραση ισχυουν οσο και αυτα που δεν ειναι ικανη η οραση να τα μεταφρασει
στο δικο μας νοητικο πεδιο

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7945
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 30 Νοέμ 2023, 17:48

Tην πραγματικότητα που δεν αντιλαμβανόμαστε μας την αποκαλύπτουν τα μαθηματικά τα οποία είναι μια ανθρώπινη εφεύρεση ή τα ανακαλύπτουμε;
Αν υπάρξει ενιαία θεωρία μικρόκοσμου, μακρόκοσμου πιστεύω θα προέλθει από την γεωμετρία, από τομείς όπως η γεωμετρική τοπολογία (δεν την έχω διαβάσει μην νομίσετε :D ) και άλλους, που θα αναγάγει τα πάντα σε μαθηματικά αντικείμενα. Ήδη έχει αρχίσει να εμφανίζεται κάτι τέτοιο. Ο κόσμος των ιδεών από τον οποίο προκύπτουν απτά αντικείμενα.
Τις βάσεις της γεωμετρικής τοπολογίας έθεσε ένας Έλληνας ο Χρήστος Παπακυριακόπουλος.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16681
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 01 Δεκ 2023, 08:25

ksk έγραψε:
28 Νοέμ 2023, 21:12

Τότε έχουμε διαφορετική οπτικη :003:
Εικόνα
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10362
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 01 Δεκ 2023, 15:59

ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Νοέμ 2023, 16:47
ksk έγραψε:
28 Νοέμ 2023, 19:39
Η σκέψη μου είναι συμπυκνωμένη ως εκ τούτου παρερμηνευομαι αλλά δεν το κάνω σκόπιμα.
Για πολλοστή φορά θα σου πω ότι έγινε άμορφη μάζα για τα οπτικά σου δεδομένα... κάτω από το οπτικό μικροσκόπιο υπάρχει διαφορετική εικόνα και κάτω από το ηλεκτρονικό μικροσκόπιο υπάρχει μια άλλη φύση της κρυμμένης πραγματικότητας...
Έτσι όπως το θέτεις, αυτό που προκύπτει είναι ότι πιστεύεις ότι η πραγματικότητα που αντιλαμβανόμαστε δεν είναι τίποτα άλλο από μια "οφθαλμαπάτη" ακόμη και στο επιστημονικό πλαίσιο των ανθρώπινων δυνατοτήτων. Οπότε, είτε δια γυμνού οφθαλμού, είτε με μικροσκόπια, είτε με τηλεσκόπια, αυτό που "βλέπουμε" ή "αντιλαμβανόμαστε" δεν έχουν σχέση μεν την...πραγματική πραγματικότητα.

Το έθεσα όσο πιο πυκνά μπορούσα.

Έστω λοιπόν, ότι συμβαίνει αυτό. Παρακάτω;

Γιατί αν συμβαίνει, ακόμη και οι σκέψεις μας παίζουν στο ίδιο εξωπραγματικό πλαίσιο. Απλές εφαρμογές της ατελούς νευροφυσιολογίας ή γνωστικής ψυχολογίας, θα συνεχίσουν να είναι.
Μάλλον λάθος παράθεση έκανες...
Διαφορετικά δεν εξηγείται ...
Για τα υπόλοιπα να τα αφήσουμε καλύτερα ...Μιλάμε για τους 999 παρατηρητες του τέλους ενός αυτόχειρα ...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10362
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Πόσο πραγματικός είναι ο κόσμος που ζούμε ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 01 Δεκ 2023, 16:01

taxalata xalasa έγραψε:
01 Δεκ 2023, 08:25
ksk έγραψε:
28 Νοέμ 2023, 21:12

Τότε έχουμε διαφορετική οπτικη :003:
Εικόνα
https://www.eyedayclinic.gr/o-stravismo ... -aitia-an/ :c020:
Παρατηρητής...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών