Παραιτήθηκε διευθυντής ΕΠΑΛ στη Λέσβο μετά από έλεγχο βρέθηκε οτι απουσίαζαν 80 από τους 120 μαθητές

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Παραιτήθηκε διευθυντής ΕΠΑΛ στη Λέσβο μετά από έλεγχο βρέθηκε οτι απουσίαζαν 80 από τους 120 μαθητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 01 Δεκ 2023, 16:35

Στην Ελλάδα του Κούλη δεν υπάρχει μέλλον. Είναι σαν την Βουλγαρία. Δεν υπάρχουν προοπτικές, δεν υπάρχει μύθος, και δεν υπάρχει αυταρχικό αδιέξοδο, που όπως και να έχει, θα πρέπει να επιβιώσεις εκεί μέσα, σαν το ανατολικό μπλοκ πχ. Υπάρχει απλά μια λαπαδιαρικη κατάθλιψη.Μη περιμένετε .

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21108
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Παραιτήθηκε διευθυντής ΕΠΑΛ στη Λέσβο μετά από έλεγχο βρέθηκε οτι απουσίαζαν 80 από τους 120 μαθητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 01 Δεκ 2023, 16:41

Ο κόσμος τείνει να εξιδανίκευει τις προηγούμενες γενιές και τη ζωή τότε. Δείτε καμία ταινία της εποχής. Νομός 4000. Την αλητεία που επικρατούσε τότε και τους 30άρηδες που επίσης ζούσαν σε βάρος των γονιών τους.
Ντάξει, υπήρχαν και 11χρονα που φύλαγαν γίδια αλλά τί μέλλον είχαν τα συγκεκριμένα παιδιά; Τί δυνατότητες πέραν του να βοηθήσουν την οικογένεια στην επιβίωση...

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11691
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Παραιτήθηκε διευθυντής ΕΠΑΛ στη Λέσβο μετά από έλεγχο βρέθηκε οτι απουσίαζαν 80 από τους 120 μαθητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 01 Δεκ 2023, 16:42

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
01 Δεκ 2023, 16:35
Στην Ελλάδα του Κούλη δεν υπάρχει μέλλον. Είναι σαν την Βουλγαρία. Δεν υπάρχουν προοπτικές, δεν υπάρχει μύθος, και δεν υπάρχει αυταρχικό αδιέξοδο, που όπως και να έχει, θα πρέπει να επιβιώσεις εκεί μέσα, σαν το ανατολικό μπλοκ πχ. Υπάρχει απλά μια λαπαδιαρικη κατάθλιψη.Μη περιμένετε .
Τα πράγματα πράγματι δεν είναι καλά, αλλά αυτό δεν αφορά τους ΕΠΑΛ. Υπάρχουν ένα σωρό τεχνικές ειδικότητες που αν μάθεις τη δουλειά, έχεις όλες τις προδιαγραφές να γίνεις ένας αξιοπρεπέστατος blue collar που θα βγάζει πολύ περισσότερα από τον μέσο ξέρω γω απόφοιτο Φιλοσοφικής ή ακόμα και από ένα νέο δικηγόρο. Αυτός ας πούμε που θα τελειώσει αυτό εδώ και θα εξελιχθεί σε καλό μάστορα, είναι εγγυημένο ότι θα βγάζει αρκετά λεφτά τουλάχιστον για να ζει άνετα την οικογένειά του:
https://blogs.sch.gr/1epal-esp-xanth/to ... ou-aeriou/

Αλλά γιατί να μπεις στη διαδικασία, όταν μπορείς να κάνεις κάθε μέρα κοπάνα και να αράζεις με τα άλλα αλάνια για τσιγάρο, μπάφο και παρκόμπυρο; :102:
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
Πρετεντέρης
Δημοσιεύσεις: 11751
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 14:13
Phorum.gr user: Φωτιά στα τόπια
Τοποθεσία: Μακεδονία ξακουστή

Re: Παραιτήθηκε διευθυντής ΕΠΑΛ στη Λέσβο μετά από έλεγχο βρέθηκε οτι απουσίαζαν 80 από τους 120 μαθητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πρετεντέρης » 01 Δεκ 2023, 16:44

Green Dragon έγραψε:
01 Δεκ 2023, 11:04
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
01 Δεκ 2023, 11:01
Υδράργυρος έγραψε:
01 Δεκ 2023, 10:28
Το πως αντιλαμβάνεται η κυβέρνηση την τεχνική εκπαίδευση. Γίνετε ψυκτικοί έλεγε ο κούλης. Σε τι ΕΠΑΛ θα γίνουν;
εντάξει τώρα για να είμαστε δίκαιοι, δε φταίει ο Κούλης που οι μαθητές γράφουν στα @@ τους το σχολείο
με τους γονείς τους να τα βάλεις
Ακριβώς.

Που αν γίνει παρατήρηση από το σχολείο οι μαλακο-γονείς θα τα βάλουν με το σχολείο που στενοχωρεί το 'βλαστάρι' τους. Αντί να το κλειδώσουν 1 εβδομάδα στο δωμάτιό του το κωλόπαιδο να στρώσει.

Οι καθηγητές είναι πλέον ανίσχυροι μπροστά στο ξεχαρβάλωμα νεοδυτικού τύπου με έξτρα νεοελληνική εσάνς που συμβαίνει.
:g030:
Ο χρήστης που γκρέμισε τον Τσιπρισμό.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7230
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Παραιτήθηκε διευθυντής ΕΠΑΛ στη Λέσβο μετά από έλεγχο βρέθηκε οτι απουσίαζαν 80 από τους 120 μαθητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 01 Δεκ 2023, 16:49

Green Dragon έγραψε:
01 Δεκ 2023, 11:04
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
01 Δεκ 2023, 11:01
Υδράργυρος έγραψε:
01 Δεκ 2023, 10:28
Το πως αντιλαμβάνεται η κυβέρνηση την τεχνική εκπαίδευση. Γίνετε ψυκτικοί έλεγε ο κούλης. Σε τι ΕΠΑΛ θα γίνουν;
εντάξει τώρα για να είμαστε δίκαιοι, δε φταίει ο Κούλης που οι μαθητές γράφουν στα @@ τους το σχολείο
με τους γονείς τους να τα βάλεις
Ακριβώς.

Που αν γίνει παρατήρηση από το σχολείο οι μαλακο-γονείς θα τα βάλουν με το σχολείο που στενοχωρεί το 'βλαστάρι' τους. Αντί να το κλειδώσουν 1 εβδομάδα στο δωμάτιό του το κωλόπαιδο να στρώσει.

Οι καθηγητές είναι πλέον ανίσχυροι μπροστά στο ξεχαρβάλωμα νεοδυτικού τύπου με έξτρα νεοελληνική εσάνς που συμβαίνει.
ζουδια! ηλιθια οντα !!!! ποιος φταιει για τα χαλια ! οι κυβερνησεις δεν φταινε;

nemo
Δημοσιεύσεις: 7230
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Παραιτήθηκε διευθυντής ΕΠΑΛ στη Λέσβο μετά από έλεγχο βρέθηκε οτι απουσίαζαν 80 από τους 120 μαθητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 01 Δεκ 2023, 16:51

απαγορευοντα τα σκουλαρικια απαγορευεται αυτο και αυτο και αυτο και αυτο
και ειναι και υποχρεωτικη η εκπαιδευση -----και να δω εγω μετα αν δεν συμμορφωνονται
δασκαλοι και μαθητες

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Παραιτήθηκε διευθυντής ΕΠΑΛ στη Λέσβο μετά από έλεγχο βρέθηκε οτι απουσίαζαν 80 από τους 120 μαθητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 01 Δεκ 2023, 17:06

Scouser έγραψε:
01 Δεκ 2023, 16:42
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
01 Δεκ 2023, 16:35
Στην Ελλάδα του Κούλη δεν υπάρχει μέλλον. Είναι σαν την Βουλγαρία. Δεν υπάρχουν προοπτικές, δεν υπάρχει μύθος, και δεν υπάρχει αυταρχικό αδιέξοδο, που όπως και να έχει, θα πρέπει να επιβιώσεις εκεί μέσα, σαν το ανατολικό μπλοκ πχ. Υπάρχει απλά μια λαπαδιαρικη κατάθλιψη.Μη περιμένετε .
Τα πράγματα πράγματι δεν είναι καλά, αλλά αυτό δεν αφορά τους ΕΠΑΛ. Υπάρχουν ένα σωρό τεχνικές ειδικότητες που αν μάθεις τη δουλειά, έχεις όλες τις προδιαγραφές να γίνεις ένας αξιοπρεπέστατος blue collar που θα βγάζει πολύ περισσότερα από τον μέσο ξέρω γω απόφοιτο Φιλοσοφικής ή ακόμα και από ένα νέο δικηγόρο. Αυτός ας πούμε που θα τελειώσει αυτό εδώ και θα εξελιχθεί σε καλό μάστορα, είναι εγγυημένο ότι θα βγάζει αρκετά λεφτά τουλάχιστον για να ζει άνετα την οικογένειά του:
https://blogs.sch.gr/1epal-esp-xanth/to ... ou-aeriou/

Αλλά γιατί να μπεις στη διαδικασία, όταν μπορείς να κάνεις κάθε μέρα κοπάνα και να αράζεις με τα άλλα αλάνια για τσιγάρο, μπάφο και παρκόμπυρο; :102:
Στα ΕΠΑΛ ως μαζεύονται τα ρεμαλια, οι τελευταίοι, τα οποία μεγάλωσαν και μέσα στη μνημονιακη παρακμιακή ξεφτίλα. Γενικά υπάρχει ένα κλίμα κοινωνικής διαλυσης, ,δε σε κρατάει κάτι υπό έλεγχο.στο τελος βέβαια όλο και κάτι θα μάθουν, μπας και τη βολεψουν η καλύτερα να την κοπανησουν η περάσουν τον χρόνο τους. Αλλά μέχρι τότε η μαλακια θα πηγαίνει σύννεφο. Κανείς μας δε μεγάλωσε σε ένα failed state όπως αυτά για να κρίνουμε.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7898
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Παραιτήθηκε διευθυντής ΕΠΑΛ στη Λέσβο μετά από έλεγχο βρέθηκε οτι απουσίαζαν 80 από τους 120 μαθητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 01 Δεκ 2023, 17:20

Από αυτά που βλέπω στο περιβάλλον (συγγενικό και εργασιακό) τα παιδιά αυτά έχουν πολύ περισσότερα απ' ότι θα μπορούσαμε να φανταστούμε εμείς σε τέτοια ηλικία. Για ποιο παρακμιακό περιβάλλον μιλάμε;
Εκτός και αν βλέπουν άλλα, τη σημαδεμένη τράπουλα, το ποιος καθορίζει αν θα προοδεύσουν ή όχι, την τακτική μαφίας και όχι κοινωνίας που τα καθορίζει όλα αυτά.
Η μαφία στις περιοχές που ελέγχει έχει λόγο στο πιο παιδί θα σπουδάσει ή θα δουλέψει ή θα κάνει τεχνικό επάγγελμα (από κάτοικο Νάπολης επί χρόνια μου ειπώθηκε αυτό).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antares την 01 Δεκ 2023, 17:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Παραιτήθηκε διευθυντής ΕΠΑΛ στη Λέσβο μετά από έλεγχο βρέθηκε οτι απουσίαζαν 80 από τους 120 μαθητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 01 Δεκ 2023, 17:25

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
01 Δεκ 2023, 16:35
Στην Ελλάδα του Κούλη δεν υπάρχει μέλλον. Είναι σαν την Βουλγαρία. Δεν υπάρχουν προοπτικές, δεν υπάρχει μύθος, και δεν υπάρχει αυταρχικό αδιέξοδο, που όπως και να έχει, θα πρέπει να επιβιώσεις εκεί μέσα, σαν το ανατολικό μπλοκ πχ. Υπάρχει απλά μια λαπαδιαρικη κατάθλιψη.Μη περιμένετε .
:102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Παραιτήθηκε διευθυντής ΕΠΑΛ στη Λέσβο μετά από έλεγχο βρέθηκε οτι απουσίαζαν 80 από τους 120 μαθητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 01 Δεκ 2023, 17:28

Green Dragon έγραψε:
01 Δεκ 2023, 16:22
Nandros έγραψε:
01 Δεκ 2023, 13:21
Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
01 Δεκ 2023, 12:32


αιτιολόγηση είναι όχι δικαιολογία. Τα αίτια δείχνω όχι να δικαιολογήσω κάποιον.
Και οι δικοί μας οι γονείς, αμέσως μετά το τέλος του συμμοριτοπολέμου, πολύ περισσότερα προβλήματα είχαν.
Αλλά δεν ζητούσαν τα ρέστα από τους δασκάλους, όταν τα βλαστάρια τους έφερναν κακό βαθμό στον έλεγχο.
.
:+1::goodpost::bravo:

Αν και δεν είμαι της γενιάς σου, το σημερινό χάλι το βλέπω και με τσαντίζει. Άλλη πρόσφατη ιστορία είναι που ένας γονιός πήγε να τα βάλει με το μπάσταρδο - κακή του ώρα εκεί που βρίσκεται το κωλόπαιδο - που τραμπούκιζε τον γιό του και ο πατέρας-τέρας του μαλακισμένου πήγε και έδειρε τον άλλον αντί να κλειδώσει το μαλακιστήρι του στο υπόγειο για κανένα μήνα να στρώσει χαρακτήρα.

Τα μαλακισμένα γίνονται έτσι γιατί είναι αρχιμαλάκες οι γονείς τους.
Την δεκαετία του '80 ζούσα σε μια διπλοκατοικία στο Παλιό Φάληρο. Δίπλα ήταν μια πολυκατοικία με την πυλωτή της λίγο υπερυψωμένη σε σχέση με το δικό μου ισόγειο. Κάποιο απόγευμα παιδιά έπαιζαν μπάλα στην πυλωτή. 2-3 φορές έπεσε η μπάλα στην πόρτα της κουζίνας μου. Τους την επέστρεφα και ζητούσα να αλλάξουν κατεύθυνση για να μην σπάσει κανένα τζάμι. Και μου απαντά ένα θρασύ κωλόπαιδο: "Αν σπάσουμε τζάμι θα το πληρώσει ο πατέρας μου". Ποιος είδε τον θεό και δεν τον φοβήθηκε! "Γμώ τον πατέρα σου, γμω την μνα σου και όλο σου το σόι κωλόπαιδο!". Αν και με άκουσαν όλες οι γύρω πολυκατοικίες δεν εμφανίστηκε κάποια κουφάλα να ζητήσει τον λόγο.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Παραιτήθηκε διευθυντής ΕΠΑΛ στη Λέσβο μετά από έλεγχο βρέθηκε οτι απουσίαζαν 80 από τους 120 μαθητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 01 Δεκ 2023, 17:36

Nandros έγραψε:
01 Δεκ 2023, 17:28
...
Την δεκαετία του '80 ζούσα σε μια διπλοκατοικία στο Παλιό Φάληρο. Δίπλα ήταν μια πολυκατοικία με την πυλωτή της λίγο υπερυψωμένη σε σχέση με το δικό μου ισόγειο. Κάποιο απόγευμα παιδιά έπαιζαν μπάλα στην πυλωτή. 2-3 φορές έπεσε η μπάλα στην πόρτα της κουζίνας μου. Τους την επέστρεφα και ζητούσα να αλλάξουν κατεύθυνση για να μην σπάσει κανένα τζάμι. Και μου απαντά ένα θρασύ κωλόπαιδο: "Αν σπάσουμε τζάμι θα το πληρώσει ο πατέρας μου". Ποιος είδε τον θεό και δεν τον φοβήθηκε! "Γμώ τον πατέρα σου, γμω την μνα σου και όλο σου το σόι κωλόπαιδο!". Αν και με άκουσαν όλες οι γύρω πολυκατοικίες δεν εμφανίστηκε κάποια κουφάλα να ζητήσει τον λόγο.
.
[/quote]

Τι γλυκός!!!
Να`ξερες τι μου θύμισες....
Όλοι είχαμε στα μικράτα μας έναν μαλάκα στη γειτονιά που μας έβριζε και μας απειλούσε και δεν μας έδινε τη μπάλα πίσω.
Ωραίες εποχές,αγνές.
Τότε που ο γεροντοκόρος σε γαμοσταύριζε,σου`βριζε τη μάνα και τον πατέρα και δεν του`σπαγες τα μούτρα του μαλάκα.
Αλλά υπήρχε αγάπη τότε,δεν τα υπολογίζαμε αυτά.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48669
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Παραιτήθηκε διευθυντής ΕΠΑΛ στη Λέσβο μετά από έλεγχο βρέθηκε οτι απουσίαζαν 80 από τους 120 μαθητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 01 Δεκ 2023, 17:39

Εγώ μια φορά είχα τραβήξει ένα σούτ τη μπάλα, και εκείνη ακριβώς τη στιγμή άνοιγε το παράθυρο ο εν λόγω φωνακλάς της γειτονιάς για να μας βρίσει. Ο συγχρονισμός ήταν τέλειος, αφού άνοιξε το παράθυρο ακριβώς τη στιγμή που η μπάλα βρισκόταν στον αέρα, και αντί να σπάσει το τζάμι η μπάλα. του ήρθε στα μούτρα.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Παραιτήθηκε διευθυντής ΕΠΑΛ στη Λέσβο μετά από έλεγχο βρέθηκε οτι απουσίαζαν 80 από τους 120 μαθητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 01 Δεκ 2023, 17:41

Εμπεδοκλής έγραψε:
01 Δεκ 2023, 16:41
Ο κόσμος τείνει να εξιδανίκευει τις προηγούμενες γενιές και τη ζωή τότε. Δείτε καμία ταινία της εποχής. Νομός 4000. Την αλητεία που επικρατούσε τότε και τους 30άρηδες που επίσης ζούσαν σε βάρος των γονιών τους.
Ντάξει, υπήρχαν και 11χρονα που φύλαγαν γίδια αλλά τί μέλλον είχαν τα συγκεκριμένα παιδιά; Τί δυνατότητες πέραν του να βοηθήσουν την οικογένεια στην επιβίωση...
Όταν γυρίστηκε η ταινία ήμουν 10 χρονών.
Μόνο μια διαπόμπευση "τεντυμπόη" είδα στα Ταμπούρια.
Το τί έκαναν κάποια κωλόπαιδα στα διάφορα Κολονάκια, που πετούσαν γιαούρτια, δεν ήταν ο κανόνας.
Είχαν γίνει μόδα τότε τα μπλου-τζινς και όσοι τα φορούσαν θεωρούνταν τεντυμπόηδες. Και η αστυνομία τότε ήταν ασύδοτη.

Το φαινόμενο να γιαουρτώνονται άτομα ξεκίνησε από νεαρά άτομα, τα οποία κατάγονταν από πλούσιες οικογένειες. Οι πρώτοι πυρήνες των νέων που γιαούρτωναν εμφανίστηκαν στο δεύτερο μισό της δεκαετίας του 1950 στην Αθήνα, σε περιοχές όπως η Κυψέλη, το Θησείο και το Μεταξουργείο.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Παραιτήθηκε διευθυντής ΕΠΑΛ στη Λέσβο μετά από έλεγχο βρέθηκε οτι απουσίαζαν 80 από τους 120 μαθητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 01 Δεκ 2023, 17:49

waldorf έγραψε:
01 Δεκ 2023, 17:36
Nandros έγραψε:
01 Δεκ 2023, 17:28
Την δεκαετία του '80 ζούσα σε μια διπλοκατοικία στο Παλιό Φάληρο. Δίπλα ήταν μια πολυκατοικία με την πυλωτή της λίγο υπερυψωμένη σε σχέση με το δικό μου ισόγειο. Κάποιο απόγευμα παιδιά έπαιζαν μπάλα στην πυλωτή. 2-3 φορές έπεσε η μπάλα στην πόρτα της κουζίνας μου. Τους την επέστρεφα και ζητούσα να αλλάξουν κατεύθυνση για να μην σπάσει κανένα τζάμι. Και μου απαντά ένα θρασύ κωλόπαιδο: "Αν σπάσουμε τζάμι θα το πληρώσει ο πατέρας μου". Ποιος είδε τον θεό και δεν τον φοβήθηκε! "Γμώ τον πατέρα σου, γμω την μνα σου και όλο σου το σόι κωλόπαιδο!". Αν και με άκουσαν όλες οι γύρω πολυκατοικίες δεν εμφανίστηκε κάποια κουφάλα να ζητήσει τον λόγο.
.
Τι γλυκός!!!
Να`ξερες τι μου θύμισες....
Όλοι είχαμε στα μικράτα μας έναν μαλάκα στη γειτονιά που μας έβριζε και μας απειλούσε και δεν μας έδινε τη μπάλα πίσω.
Ωραίες εποχές,αγνές.
Τότε που ο γεροντοκόρος σε γαμοσταύριζε,σου`βριζε τη μάνα και τον πατέρα και δεν του`σπαγες τα μούτρα του μαλάκα.
Αλλά υπήρχε αγάπη τότε,δεν τα υπολογίζαμε αυτά.


Σου έχω ζητήσει πολλάκις ΜΑΛΑΚΑ (καθ'ομολογίαν) να μην μου απευθύνεις τον λόγο.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Παραιτήθηκε διευθυντής ΕΠΑΛ στη Λέσβο μετά από έλεγχο βρέθηκε οτι απουσίαζαν 80 από τους 120 μαθητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 01 Δεκ 2023, 17:57

Nandros έγραψε:
01 Δεκ 2023, 17:49
...

Σου έχω ζητήσει πολλάκις ΜΑΛΑΚΑ (καθ'ομολογίαν) να μην μου απευθύνεις τον λόγο.
.
Κι εγώ για πολλοστή φορά σε γράφω στα παλιά μου τα παπούτσια!
Αφού με έχεις ρίξει (υποτίθεται) στο "βόθρο του ignore",πως στο καλό απαντάς σε ότι λέω;
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών