Μέσα στο μυαλό της γυναίκας

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
40τακατο της ζωής μ σπατάλησα
Δημοσιεύσεις: 2286
Εγγραφή: 15 Σεπ 2023, 00:39

Re: Μέσα στο μυαλό της γυναίκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 40τακατο της ζωής μ σπατάλησα » 16 Δεκ 2023, 13:20

Fata_Morgana έγραψε:
16 Δεκ 2023, 10:40

Επειδή τώρα θέλουμε ισότητα θεωρούν ότι θα μας κάνουν αντίποινα αν δεν κεράσουν τον καφέ στο ραντεβού. Ή αν μοιραστούμε το λογαριασμό.
:lol: μολογαει μόνο του

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20334
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Μέσα στο μυαλό της γυναίκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 16 Δεκ 2023, 13:22

sharp έγραψε:
16 Δεκ 2023, 13:20
Cecily Anne έγραψε:
16 Δεκ 2023, 13:19
sharp έγραψε:
16 Δεκ 2023, 13:17


Δεν μιλάμε για πρώτο ραντεβού, αλλά για ζευγάρι υποθέτω. Σε πρώτο ραντεβού, αν επιμένει να πάει σε ακριβό, γίνεται μάλλον για να κάνει επίδειξη, οπότε για μένα θα είχε ήδη απορριφθεί. Και γενικώς αν δεν καταδέχεται κάτι το πιο ποταπό, τότε υπάρχει όντως πρόβλημα.
Εγώ στο πρώτο ραντεβού ice tea ροδάκινο σε κουτάκι.
Ξενέρωτη :003:
Με κέρασε :lol:
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21509
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Μέσα στο μυαλό της γυναίκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 16 Δεκ 2023, 13:23

Cecily Anne έγραψε:
16 Δεκ 2023, 13:22
sharp έγραψε:
16 Δεκ 2023, 13:20
Cecily Anne έγραψε:
16 Δεκ 2023, 13:19

Εγώ στο πρώτο ραντεβού ice tea ροδάκινο σε κουτάκι.
Ξενέρωτη :003:
Με κέρασε :lol:
Ταιριάζετε. :lol:
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21509
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Μέσα στο μυαλό της γυναίκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 16 Δεκ 2023, 13:23

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Δεκ 2023, 11:04
Κάτι έγραψα για προσφορά και ζήτηση πριν κάποιες σελίδες.

Και τελικώς, αυτό που θέλει ο καθένας, αυτό ακριβώς θα πάρει.

Πακετάκια είναι αυτά, χωρίς αστερίσκους εξαιρέσεων. :)

Ισχύει για άντρες και γυναίκες.
Πολύ σωστό.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20334
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Μέσα στο μυαλό της γυναίκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 16 Δεκ 2023, 13:25

sharp έγραψε:
16 Δεκ 2023, 13:23
Cecily Anne έγραψε:
16 Δεκ 2023, 13:22
sharp έγραψε:
16 Δεκ 2023, 13:20


Ξενέρωτη :003:
Με κέρασε :lol:
Ταιριάζετε. :lol:
Φαντάζεσαι να με άφηνε να πληρώσω το διευρω? :fp:
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70719
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μέσα στο μυαλό της γυναίκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Δεκ 2023, 13:30

Cecily Anne έγραψε:
16 Δεκ 2023, 13:17
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Δεκ 2023, 13:05
Cecily Anne έγραψε:
16 Δεκ 2023, 13:02

Ποια φυσιολογική τάση καλέ!? Όσες γουστάρουν νεότερο (και αναφέρομαι σε διάφορες ηλικίες όχι στα 2-3 χρόνια που δεν φαίνονται καν) είναι καθόλα για το Λουνα παρκ! Δηλαδή αργούν που αργούν να ωριμάσουν οι ώριμοι, να τον πάρεις και δέκα χρόνια κάτω να τον νταντεύεις;
Κι εγώ σε ηλικιακές διαφορές πέραν 5ετίας αναφέρομαι.

Κατά τα άλλα, για λουναπαρκ θεωρώ τις τύπισσες που ξερογλείφονται με νεώτερους και νταντεύουν μεγαλύτερους για εθιμικούς και όχι μόνον λόγους. :lol:
Μάλλον έχουν θέματα με τον μπαμπακα, αλλιώς δεν εξηγείται. Βέβαια πάλι καλά που τους γηροκομουν, γιατί θα μπορούσαν να τους ξαποστελνουν μετα την εικοσαετία που ξεκινάνε τα ζόρια. Και αναφέρομαι στις νεότερες γενιές και όχι στις γερόντισσες που έζησαν σε άλλη εποχή με άλλη νοοτροπία.
Σ' αυτές τις φάσεις δεν παίζουν θέματα "μπαμπάκα" παρά μόνον για αμιγώς βιοποριστικούς λόγους.

Άλλο "μπαμπάκας" και άλλο "πατέρας" για τις κυρίες.

Άλλο "μανούλα" και άλλο "μάνα" για τους κυρίους.

Από εκεί ξεκινάν όλα.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11623
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Μέσα στο μυαλό της γυναίκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 16 Δεκ 2023, 13:31

Εικόνα

Η συχωρεμενη ήταν σε προχωρημένη ηλικία.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20334
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Μέσα στο μυαλό της γυναίκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 16 Δεκ 2023, 13:33

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Δεκ 2023, 13:30
Cecily Anne έγραψε:
16 Δεκ 2023, 13:17
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Δεκ 2023, 13:05


Κι εγώ σε ηλικιακές διαφορές πέραν 5ετίας αναφέρομαι.

Κατά τα άλλα, για λουναπαρκ θεωρώ τις τύπισσες που ξερογλείφονται με νεώτερους και νταντεύουν μεγαλύτερους για εθιμικούς και όχι μόνον λόγους. :lol:
Μάλλον έχουν θέματα με τον μπαμπακα, αλλιώς δεν εξηγείται. Βέβαια πάλι καλά που τους γηροκομουν, γιατί θα μπορούσαν να τους ξαποστελνουν μετα την εικοσαετία που ξεκινάνε τα ζόρια. Και αναφέρομαι στις νεότερες γενιές και όχι στις γερόντισσες που έζησαν σε άλλη εποχή με άλλη νοοτροπία.
Σ' αυτές τις φάσεις δεν παίζουν θέματα "μπαμπάκα" παρά μόνον για αμιγώς βιοποριστικούς λόγους.

Άλλο "μπαμπάκας" και άλλο "πατέρας" για τις κυρίες.

Άλλο "μανούλα" και άλλο "μάνα" για τους κυρίους.

Από εκεί ξεκινάν όλα.
Μπα εκτός από τις κατηγορίες που ψάχνουν χορηγό, υπάρχουν ακόμα και τα αντίστοιχα οιδιπόδεια. Έχω συμφοιτήτρια με αρκετά καλή περιουσία γονική που παντρεύτηκε έναν 15+ πάνω.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70719
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μέσα στο μυαλό της γυναίκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Δεκ 2023, 13:49

Cecily Anne έγραψε:
16 Δεκ 2023, 13:33
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Δεκ 2023, 13:30
Cecily Anne έγραψε:
16 Δεκ 2023, 13:17

Μάλλον έχουν θέματα με τον μπαμπακα, αλλιώς δεν εξηγείται. Βέβαια πάλι καλά που τους γηροκομουν, γιατί θα μπορούσαν να τους ξαποστελνουν μετα την εικοσαετία που ξεκινάνε τα ζόρια. Και αναφέρομαι στις νεότερες γενιές και όχι στις γερόντισσες που έζησαν σε άλλη εποχή με άλλη νοοτροπία.
Σ' αυτές τις φάσεις δεν παίζουν θέματα "μπαμπάκα" παρά μόνον για αμιγώς βιοποριστικούς λόγους.

Άλλο "μπαμπάκας" και άλλο "πατέρας" για τις κυρίες.

Άλλο "μανούλα" και άλλο "μάνα" για τους κυρίους.

Από εκεί ξεκινάν όλα.
Μπα εκτός από τις κατηγορίες που ψάχνουν χορηγό, υπάρχουν ακόμα και τα αντίστοιχα οιδιπόδεια. Έχω συμφοιτήτρια με αρκετά καλή περιουσία γονική που παντρεύτηκε έναν 15+ πάνω.
Αυτό δεν μου λέει κάτι. Ξέρω ζευγάρια συνομήλικα που χώρισαν σε χρόνο μηδέν και ζευγάρια με ηλικιακή διαφορά που περνάνε μια χαρά και φαίνεται. Και δεν αναφέρομαι σε βραχύβιες σχέσεις.

Στην τελική, από πού προκύπτει ότι οι μεγαλύτεροι τρώνε πάντα τη σκόνη των νεουδιών; Η ηλικία δεν συνεπάγεται κάτι σαφές αναφορικά με την ελκυστικότητα. Ανεξαρτήτως γονικής περιουσίας. :)
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20334
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Μέσα στο μυαλό της γυναίκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 16 Δεκ 2023, 14:13

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Δεκ 2023, 13:49
Cecily Anne έγραψε:
16 Δεκ 2023, 13:33
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Δεκ 2023, 13:30


Σ' αυτές τις φάσεις δεν παίζουν θέματα "μπαμπάκα" παρά μόνον για αμιγώς βιοποριστικούς λόγους.

Άλλο "μπαμπάκας" και άλλο "πατέρας" για τις κυρίες.

Άλλο "μανούλα" και άλλο "μάνα" για τους κυρίους.

Από εκεί ξεκινάν όλα.
Μπα εκτός από τις κατηγορίες που ψάχνουν χορηγό, υπάρχουν ακόμα και τα αντίστοιχα οιδιπόδεια. Έχω συμφοιτήτρια με αρκετά καλή περιουσία γονική που παντρεύτηκε έναν 15+ πάνω.
Αυτό δεν μου λέει κάτι. Ξέρω ζευγάρια συνομήλικα που χώρισαν σε χρόνο μηδέν και ζευγάρια με ηλικιακή διαφορά που περνάνε μια χαρά και φαίνεται. Και δεν αναφέρομαι σε βραχύβιες σχέσεις.

Στην τελική, από πού προκύπτει ότι οι μεγαλύτεροι τρώνε πάντα τη σκόνη των νεουδιών; Η ηλικία δεν συνεπάγεται κάτι σαφές αναφορικά με την ελκυστικότητα. Ανεξαρτήτως γονικής περιουσίας. :)
Όσο και να κρατιέται ο 60ρης είναι 60ρης. Δεν μπορεί να συγκριθεί με τον 45ρη.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Μέσα στο μυαλό της γυναίκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 16 Δεκ 2023, 14:24

Ναύτης έγραψε:
16 Δεκ 2023, 12:30
Fata_Morgana έγραψε:
16 Δεκ 2023, 10:40
Ναύτης έγραψε:
16 Δεκ 2023, 10:08
Στην εποχή μου (λίγο πριν ανακαλυφτούν οι βεντούζες) το θεωρούσαμε ξεφτίλα να βγούμε ραντεβού και ν' αφήσουμε το κορίτσι να πληρώσει.
Επειδή τώρα θέλουμε ισότητα θεωρούν ότι θα μας κάνουν αντίποινα αν δεν κεράσουν τον καφέ στο ραντεβού. Ή αν μοιραστούμε το λογαριασμό.
Δεν ξέρω, εγώ ανήκω σε μια άλλη γενιά, που είχε τα στραβά της, αλλά είχε και τα καλά της. Να σου πω τι έχω πει στην κόρη μου: άντρα που δεν σε συνοδεύει μέχρι την πόρτα του σπιτιού σου, και περιμένει πρώτα να μπεις μέσα για να φύγει, και άντρα τσίπη και κακομοίρη, στείλ' τους χωρίς δεύτερη σκέψη.
Μεγάλες αλήθειες.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14769
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Μέσα στο μυαλό της γυναίκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 16 Δεκ 2023, 14:27

δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο.μπορεί να μένει λυκαβηττό η άλλη

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70719
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μέσα στο μυαλό της γυναίκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Δεκ 2023, 14:30

Cecily Anne έγραψε:
16 Δεκ 2023, 14:13
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Δεκ 2023, 13:49
Cecily Anne έγραψε:
16 Δεκ 2023, 13:33

Μπα εκτός από τις κατηγορίες που ψάχνουν χορηγό, υπάρχουν ακόμα και τα αντίστοιχα οιδιπόδεια. Έχω συμφοιτήτρια με αρκετά καλή περιουσία γονική που παντρεύτηκε έναν 15+ πάνω.
Αυτό δεν μου λέει κάτι. Ξέρω ζευγάρια συνομήλικα που χώρισαν σε χρόνο μηδέν και ζευγάρια με ηλικιακή διαφορά που περνάνε μια χαρά και φαίνεται. Και δεν αναφέρομαι σε βραχύβιες σχέσεις.

Στην τελική, από πού προκύπτει ότι οι μεγαλύτεροι τρώνε πάντα τη σκόνη των νεουδιών; Η ηλικία δεν συνεπάγεται κάτι σαφές αναφορικά με την ελκυστικότητα. Ανεξαρτήτως γονικής περιουσίας. :)
Όσο και να κρατιέται ο 60ρης είναι 60ρης. Δεν μπορεί να συγκριθεί με τον 45ρη.
Νομίζεις.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Μέσα στο μυαλό της γυναίκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 16 Δεκ 2023, 14:36

Άκουγα πριν λίγη ώρα ένα ωραίο δωδεκάμετρο blues του Frank Zappa.
Γνωστός και εξαίρετος μουσικός, με αιχμηρούς-σατιρικούς στίχους σε πολλά τραγούδια και φυσικά ενίοτε εξαίσιο κιθαριστικό παίξιμο.



Ερμηνεύοντας τους στίχους, το τραγούδι ξεκινά με τον άνδρα μουσικό να αναρωτιέται γιατί μια γυναίκα σαν αυτήν θα ήταν σε ένα συγκεκριμένο μέρος. Αυτό θέτει το σκηνικό για τη συνάντησή τους, υποδηλώνοντας ότι το μέρος στο οποίο βρίσκονται είναι γνωστό για περιστασιακές συναντήσεις ή σεξουαλικές δραστηριότητες. Το ρεφρέν εκφράζει σαρκαστικά την ειρωνεία της κατάστασης, τονίζοντας ότι επιδιώκουν τον καυτό ρομαντισμό και όχι μια τυχαία συνάντηση.

Καθώς το τραγούδι προχωρά, οι στίχοι γίνονται πιο παράλογοι και εξωφρενικοί, ενσωματώνοντας σεξουαλικά υπονοούμενα και σουρεαλιστικές εικόνες. Οι γυναίκες αναφέρονται σε περίεργες σεξουαλικές προτιμήσεις, υποδεικνύοντας την προθυμία τους να συμμετάσχουν σε μη συμβατικές δραστηριότητες που υπερβαίνουν τις τυπικές προσδοκίες. Ωστόσο, οι περιγραφές τους υπογραμμίζουν επίσης τον υπερβολικό χαρακτήρα των συναντήσεων που επιδιώκουν.
Η χορωδία επαναλαμβάνει τη θέση των γυναικών, τονίζοντας ότι δεν πρέπει να χαρακτηρίζονται ως γκρουπις απλώς και μόνο επειδή απολαμβάνουν τη συντροφιά των μουσικών. Ισχυρίζονται ότι είναι επιλεκτικοί στις επιλογές τους και έλκονται από επιτυχημένους μουσικούς με επιτυχημένα τραγούδια στα charts. Αυτή η ειρωνική φράση τονίζει περαιτέρω τη σάτιρα, χλευάζοντας την ιδέα να βασιστεί το ρομαντικό ενδιαφέρον αποκλειστικά στη φήμη κάποιου ή στην εμπορική επιτυχία.
Προς το τέλος του τραγουδιού, οι στίχοι παίρνουν μια κωμική τροπή καθώς ο άνδρας μουσικός ανακαλύπτει ότι μια από τις γυναίκες είναι έγκυος. Αυτή η αποκάλυψη τονίζει τον παραλογισμό και την ανευθυνότητα των περιστασιακών συναντήσεων τους.
Συνολικά, το τραγούδι ρίχνει φως στη ρηχή φύση κάποιων σχέσεων μέσα στη μουσική βιομηχανία. Σατιρίζει τα στερεότυπα γύρω από τις γυναίκες θαυμάστριες και αμφισβητεί την ιδέα ότι οι γυναίκες πρέπει να ενδιαφέρονται αποκλειστικά για την επιτυχία ή τα φυσικά χαρακτηριστικά ενός άνδρα.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Μέσα στο μυαλό της γυναίκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 16 Δεκ 2023, 14:49

Πάμε πάλι στα blues τα οποία τίμησαν δεόντως οι σπουδαίοι Doors.

O μεγάλος Jim Morisson, τραγουδά ότι Woman is a devil :)


Πρόκειται για μια προειδοποιητική ιστορία, για την καταστροφική δύναμη ορισμένων γυναικών.
Ο ερμηνευτεής, περπατά παρέα με τον διάβολο, κάτι που συμβολίζει την έναρξη ενός επικίνδυνου ταξιδιού.
Διαρκώς επαναλαμβάνεται το ότι "η γυναίκα είναι διάβολος, αυτό μου είπαν", ώστε να δώσει έμφαση στο ότι κάποιες γυναίκες έχουν χειριστικό χαρακτήρα.
Επισημαίνοντας ότι "θα σου πάρει όλα τα λεφτά σου, μετά θα ξοδέψει όλο σου τον χρυσό", τονίζει ότι η συγκεκριμένη γυναίκα είναι ικανή να αρμέξει κάποιον οικονομικά αλλά και να απορροφήσει συναισθηματικά.

Η απεικόνιση της γυναίκας ως διαβόλου και οι ισχυρισμοί του αφηγητή ότι παίζει τον ρόλο εξ ολοκλήρου υπαινίσσονται μια αίσθηση απόγνωσης και καταστροφής που την περιβάλλει. Όταν λέει ότι "δεν είναι η μόνη" υποδηλώνει ότι μπορεί να υπάρχουν και άλλες σαν αυτήν, ενισχύοντας το προειδοποιητικό μήνυμα ότι οι άνδρες δεν πρέπει να εμπιστεύονται όλες οι γυναίκες.
Στο τέλος όμως, με την ρήση "Gonna save the whole world" , μάλλον αφήνεται να εννοηθεί ότι μπορεί να ξεπεραστεί το ζήτημα με τις καταστροφικές τάσεις τέτοιων γυναικών ή αλλιώς ότι οφείλει κάποιος να έχει επίγνωση ως προς την αρνητική επιρροή τους και την αντίστοιχη τοξικότητα τους.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών