Παρατηρητήριο Κομμουνιστών Δημάρχων για 5ετία 2024-2028

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
pylothess
Δημοσιεύσεις: 6748
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Παρατηρητήριο Κομμουνιστών Δημάρχων για 5ετία 2024-2028

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 08 Ιαν 2024, 17:01

panos291 έγραψε:
08 Ιαν 2024, 16:58
pylothess έγραψε:
08 Ιαν 2024, 16:56
panos291 έγραψε:
08 Ιαν 2024, 16:53


Μαλακας είναι? Σε ευρώ θελει να πληρώνεται οχι σε Κουτσουμπίες.
Εμενα σκασιλα μου. Δικος μου δήμαρχος δεν ειναι.
Να υποβάλλεις πρόταση , η πληρωμή να γίνεται σε πέσος.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21343
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Παρατηρητήριο Κομμουνιστών Δημάρχων για 5ετία 2024-2028

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 08 Ιαν 2024, 17:14

pylothess έγραψε:
08 Ιαν 2024, 16:56
Είχα μια απορία . Ποιο ήταν το έργο του κομμουνιστή δημάρχου και κατά πόσο μπορεί να διαφοροποιηθεί ένας κομμουνιστής δήμαρχος σε σχέση με την καθιερωμένη πολιτική . Μπορεί ο Πελετίδης στην Πάτρα να μην οργάνωσε Οκτωβριανή επανάσταση αλλά τα έργα που έχει κάνει, εντός των πλαισίων του συστήματος .άλλοι δήμαρχοι δεν τα αναλαμβάνουν . Ακόμη και δήμαρχοι που θεωρούνται υποδειγματικοί και εκλέγονται με ποσοστό 60% , με πλούσιο έργο , τέτοια έργα δεν έχουν αναλάβει να κάνουν.

Μου κάνει εντύπωση αυτό που λέει ο Πελετίδης ,ότι ο δήμος αγοράζει μόνο τα υλικά και όλα τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνουν οι τεχνικοί του δήμου...
Και το κόστος είναι πολύ πιο μικρό; Μακάρι να είναι όντως έτσι, ειλικρινά. Όσο μπορεί μειώνει και την ανεργία.
Θέλεις να σου απαντήσω σοβαρά; Ας είναι. Μπερδεύεις την προεκλογική καμπάνια με την αλήθεια. Στην προεκλογική καμπάνια του Πελετίδη στόχος ήταν να πειστούν οι ψηφοφόροι όχι να πει την αλήθεια. Η αλήθεια είναι ότι κανένας δήμος δεν μπορεί να διαφοροποιηθεί από την κεντρική διοίκηση. Αυτό που πουλούσε ο ντορογιός και τα μίντια που τον στήριζαν ως τομή στην αυτοδιοίκηση ήταν στην πραγματικότητα ό,τι ακριβώς ήταν τα ελληνικά και ευρωπαϊκά κονδύλια που δόθηκαν για συγκεκριμένα έργα σε όλους τους δήμους, όπως ποδηλατόδρομοι, υπόγειοι κάδοι, παιδικές χαρές, και φωτισμός με led. Δεν είναι τυχαίο που τα έκαναν όλοι οι δήμοι ταυτόχρονα. Ούτε ας πούμε ότι σε όλους τους δήμους θα προστεθούν δημοτικοί αστυνομικοί.


Όσο για τα έργα αυτεπιστασίας που λέει ο Πελετίδης καλό θα ήταν να δει κανείς τις εργολαβίες του δήμου. Τί θα πει αγοράζαμε χώμα και τώρα το παίρνουμε δωρεάν; Δείξε μας ότι μειώθηκαν οι εργολαβίες.

Θέλεις να μάθεις αλήθεια τί έγινε και τι δεν έγινε διαφορετικό από τους άλλους δήμους; Ή όχι;

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6748
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Παρατηρητήριο Κομμουνιστών Δημάρχων για 5ετία 2024-2028

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 08 Ιαν 2024, 18:41

Εμπεδοκλής έγραψε:
08 Ιαν 2024, 17:14


Θέλεις να σου απαντήσω σοβαρά; Ας είναι. Μπερδεύεις την προεκλογική καμπάνια με την αλήθεια. Στην προεκλογική καμπάνια του Πελετίδη στόχος ήταν να πειστούν οι ψηφοφόροι όχι να πει την αλήθεια. Η αλήθεια είναι ότι κανένας δήμος δεν μπορεί να διαφοροποιηθεί από την κεντρική διοίκηση. Αυτό που πουλούσε ο ντορογιός και τα μίντια που τον στήριζαν ως τομή στην αυτοδιοίκηση ήταν στην πραγματικότητα ό,τι ακριβώς ήταν τα ελληνικά και ευρωπαϊκά κονδύλια που δόθηκαν για συγκεκριμένα έργα σε όλους τους δήμους, όπως ποδηλατόδρομοι, υπόγειοι κάδοι, παιδικές χαρές, και φωτισμός με led. Δεν είναι τυχαίο που τα έκαναν όλοι οι δήμοι ταυτόχρονα. Ούτε ας πούμε ότι σε όλους τους δήμους θα προστεθούν δημοτικοί αστυνομικοί.


Όσο για τα έργα αυτεπιστασίας που λέει ο Πελετίδης καλό θα ήταν να δει κανείς τις εργολαβίες του δήμου. Τί θα πει αγοράζαμε χώμα και τώρα το παίρνουμε δωρεάν; Δείξε μας ότι μειώθηκαν οι εργολαβίες.

Θέλεις να μάθεις αλήθεια τί έγινε και τι δεν έγινε διαφορετικό από τους άλλους δήμους; Ή όχι;
Κατ 'αρχάς δεν είμαι μέλος του κόμματος. Απλώς συσπειρώνομαι. Παλαιότερα ήμουν μέλος του κόμματος αλλά για τους δικούς μου λόγους αποχώρησα. Επιλέγω όμως να τους στηρίξω γιατί δεν ξέρω άλλον τρόπο για να διαμαρτυρηθώ.

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ είχα αυτή την απορία ,κατά πόσο μπορεί ένας δήμαρχος ένας δήμαρχος να διαφοροποιηθεί από την γραμμή της κεντρικής διοίκησης γι' αυτό και είχα θέσει στο παρελθόν το ερώτημα αυτό. Επιπλέον υπάρχουν και κατευθυντήριες γραμμές από την Ευρωπαϊκή Ένωση.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6748
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Παρατηρητήριο Κομμουνιστών Δημάρχων για 5ετία 2024-2028

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 08 Ιαν 2024, 18:44

Εμπεδοκλής έγραψε:
08 Ιαν 2024, 17:14
Θέλεις να μάθεις αλήθεια τί έγινε και τι δεν έγινε διαφορετικό από τους άλλους δήμους; Ή όχι;
Γιατί έχεις στοιχεία;
Αυτό που μου φαίνεται παράξενο είναι πως αν όντως μπορεί να μειωθεί το κόστος από 100,000ευρώ σε 5,000 ευρώ απλά αγοράζοντας τα υλικά και αξιοποιώντας τους τεχνικούς του δήμου , γιατί να μην το ακολουθούσαν και άλλοι δήμαρχοι. Υπάρχει κανένας νόμος που να επιβάλλει μήπως στους δημάρχους να απευθυνθούν σε εργολάβους η να τους απαγορεύει να κατασκευάσουν οι ίδιοι τα έργα τους;

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6748
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Παρατηρητήριο Κομμουνιστών Δημάρχων για 5ετία 2024-2028

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 08 Ιαν 2024, 18:55

Εμπεδοκλής έγραψε:
08 Ιαν 2024, 16:54
Άρα δεν είναι παρατηρητήριο κομμουνιστών δημάρχων αλλά παρατηρητήριο δημάρχων που έλαβαν στήριξη από το ΚΚΕ.

Εκτός αν στον μπερδεμένο εγκέφαλο σου έχεις κάτι άλλο στο νου σου.
Δεν γνωρίζω με βεβαιότητα . Μια υπόθεση έκανα. Όπως έκανες εσύ την υπόθεση ότι είναι φιλοευρωπαϊστής επειδή είδες την Ευρωπαϊκή σημαία. Προσπάθησα να απαντήσω στην ερώτησή σου. Αν ξέρεις περισσότερα επί του θέματος ,να τα παρουσάσεις.

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4404
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Παρατηρητήριο Κομμουνιστών Δημάρχων για 5ετία 2024-2028

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 08 Ιαν 2024, 20:51

Σωστός ο εμπεδοκλής, καλό θα ήταν να αρθεί η σημαία από το δημαρχείο. Μπορεί από κεκτημένη ταχύτητα να μην επιμελήθηκε την διακόσμιση.
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21343
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Παρατηρητήριο Κομμουνιστών Δημάρχων για 5ετία 2024-2028

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 08 Ιαν 2024, 20:56

pylothess έγραψε:
08 Ιαν 2024, 18:44
Εμπεδοκλής έγραψε:
08 Ιαν 2024, 17:14
Θέλεις να μάθεις αλήθεια τί έγινε και τι δεν έγινε διαφορετικό από τους άλλους δήμους; Ή όχι;
Γιατί έχεις στοιχεία;
Αυτό που μου φαίνεται παράξενο είναι πως αν όντως μπορεί να μειωθεί το κόστος από 100,000ευρώ σε 5,000 ευρώ απλά αγοράζοντας τα υλικά και αξιοποιώντας τους τεχνικούς του δήμου , γιατί να μην το ακολουθούσαν και άλλοι δήμαρχοι. Υπάρχει κανένας νόμος που να επιβάλλει μήπως στους δημάρχους να απευθυνθούν σε εργολάβους η να τους απαγορεύει να κατασκευάσουν οι ίδιοι τα έργα τους;
Ναι έχω. Λέγεται προϋπολογισμός του δήμου. Αν δεν τον βρεις στο Διαύγεια ζήτα τον μου τον.* Οι δήμοι δεν έχουν νταμάρια ούτως ώστε να παράγουν οικοδομικά υλικά για τα οποία θα πρέπει να προσκομίζουν και σχετικές άδειες εξόρυξης τους.
Από εκεί και πέρα αφού έχει τόσους τεχνικούς ο δήμος γιατί έδωσε την κατασκευή των δρόμων, του νέου Δημαρχείου και σχολείων σε εργολάβους; Φυσικά και υπάρχουν νόμοι που υποχρεώνουν τους δήμους να κάνουν δημόσιες προκηρύξεις για τα έργα. Μάλιστα το ίδιο το υπουργείο εσωτερικών και διάφορα νομοθετήματα της Βουλής δίνουν το ελευθέρας στους εργολάβους να εγκαταλείπουν έργα που τελικά δεν τους συμφέρουν ή να παίρνουν αύξηση, ασχέτως αν είχαν δώσει μικρότερη τιμή. Το ανάποδο δεν συμβαίνει.

Οπότε θέλεις πάμε και στα του Πελετίδη.
Αν θέλεις μπορούμε να ξεκινήσουμε με την απόλυση 149 συμβασιούχων του δήμου πριν τέσσερις ημέρες που αρνήθηκε να τους υποστηρίξει στο δικαστήριο ούτως ώστε να κερδίσουν τα ασφαλιστικά και να παραμείνουν λίγους μήνες ακόμη στο δήμο ως εργαζόμενοι. Ορθώς κατά τη γνώμη μου αλλά πιθανότατα όχι για τους λόγους που νομίζεις.

*Btw, ο δήμος Πατρέων παίζει να είναι ο καλύτερος δήμος όσον αφορά τη δημοσίευση στοιχείων και εγγράφων στο Διαύγεια. Όταν οι άλλοι δεν βάζουν λέξεις κλειδιά ή ανεβάζουν φωτοτυπίες και όχι το αυθεντικό έγγραφο ώστε να δυσκολεύουν την αναζήτηση ο δήμος Πατρέων ανεβάζει άρτια προς αναζήτηση pdfs.

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4404
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Παρατηρητήριο Κομμουνιστών Δημάρχων για 5ετία 2024-2028

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 08 Ιαν 2024, 21:05

Εμπεδοκλής έγραψε:
08 Ιαν 2024, 20:56
pylothess έγραψε:
08 Ιαν 2024, 18:44
Εμπεδοκλής έγραψε:
08 Ιαν 2024, 17:14
Θέλεις να μάθεις αλήθεια τί έγινε και τι δεν έγινε διαφορετικό από τους άλλους δήμους; Ή όχι;
Γιατί έχεις στοιχεία;
Αυτό που μου φαίνεται παράξενο είναι πως αν όντως μπορεί να μειωθεί το κόστος από 100,000ευρώ σε 5,000 ευρώ απλά αγοράζοντας τα υλικά και αξιοποιώντας τους τεχνικούς του δήμου , γιατί να μην το ακολουθούσαν και άλλοι δήμαρχοι. Υπάρχει κανένας νόμος που να επιβάλλει μήπως στους δημάρχους να απευθυνθούν σε εργολάβους η να τους απαγορεύει να κατασκευάσουν οι ίδιοι τα έργα τους;
Ναι έχω. Λέγεται προϋπολογισμός του δήμου. Αν δεν τον βρεις στο Διαύγεια ζήτα τον μου τον.* Οι δήμοι δεν έχουν νταμάρια ούτως ώστε να παράγουν οικοδομικά υλικά για τα οποία θα πρέπει να προσκομίζουν και σχετικές άδειες εξόρυξης τους.
Από εκεί και πέρα αφού έχει τόσους τεχνικούς ο δήμος γιατί έδωσε την κατασκευή των δρόμων, του νέου Δημαρχείου και σχολείων σε εργολάβους; Φυσικά και υπάρχουν νόμοι που υποχρεώνουν τους δήμους να κάνουν δημόσιες προκηρύξεις για τα έργα. Μάλιστα το ίδιο το υπουργείο εσωτερικών και διάφορα νομοθετήματα της Βουλής δίνουν το ελευθέρας στους εργολάβους να εγκαταλείπουν έργα που τελικά δεν τους συμφέρουν ή να παίρνουν αύξηση, ασχέτως αν είχαν δώσει μικρότερη τιμή. Το ανάποδο δεν συμβαίνει.

Οπότε θέλεις πάμε και στα του Πελετίδη.
Αν θέλεις μπορούμε να ξεκινήσουμε με την απόλυση 149 συμβασιούχων του δήμου πριν τέσσερις ημέρες που αρνήθηκε να τους υποστηρίξει στο δικαστήριο ούτως ώστε να κερδίσουν τα ασφαλιστικά και να παραμείνουν λίγους μήνες ακόμη στο δήμο ως εργαζόμενοι. Ορθώς κατά τη γνώμη μου αλλά πιθανότατα όχι για τους λόγους που νομίζεις.

*Btw, ο δήμος Πατρέων παίζει να είναι ο καλύτερος δήμος όσον αφορά τη δημοσίευση στοιχείων και εγγράφων στο Διαύγεια. Όταν οι άλλοι δεν βάζουν λέξεις κλειδιά ή ανεβάζουν φωτοτυπίες και όχι το αυθεντικό έγγραφο ώστε να δυσκολεύουν την αναζήτηση ο δήμος Πατρέων ανεβάζει άρτια προς αναζήτηση pdfs.
Κατα τη γνώμη μου θα έπρεπε να τους στηρίξει για να μονιμοποιηθούν αν κάλυπταν πάγιες και διαρκείς ανάγκες. Να μην έχουν οι δήμοι εκβιαζόμενους για λίγους μήνες.
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21343
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Παρατηρητήριο Κομμουνιστών Δημάρχων για 5ετία 2024-2028

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 08 Ιαν 2024, 21:09

Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
08 Ιαν 2024, 21:05
Εμπεδοκλής έγραψε:
08 Ιαν 2024, 20:56
pylothess έγραψε:
08 Ιαν 2024, 18:44


Γιατί έχεις στοιχεία;
Αυτό που μου φαίνεται παράξενο είναι πως αν όντως μπορεί να μειωθεί το κόστος από 100,000ευρώ σε 5,000 ευρώ απλά αγοράζοντας τα υλικά και αξιοποιώντας τους τεχνικούς του δήμου , γιατί να μην το ακολουθούσαν και άλλοι δήμαρχοι. Υπάρχει κανένας νόμος που να επιβάλλει μήπως στους δημάρχους να απευθυνθούν σε εργολάβους η να τους απαγορεύει να κατασκευάσουν οι ίδιοι τα έργα τους;
Ναι έχω. Λέγεται προϋπολογισμός του δήμου. Αν δεν τον βρεις στο Διαύγεια ζήτα τον μου τον.* Οι δήμοι δεν έχουν νταμάρια ούτως ώστε να παράγουν οικοδομικά υλικά για τα οποία θα πρέπει να προσκομίζουν και σχετικές άδειες εξόρυξης τους.
Από εκεί και πέρα αφού έχει τόσους τεχνικούς ο δήμος γιατί έδωσε την κατασκευή των δρόμων, του νέου Δημαρχείου και σχολείων σε εργολάβους; Φυσικά και υπάρχουν νόμοι που υποχρεώνουν τους δήμους να κάνουν δημόσιες προκηρύξεις για τα έργα. Μάλιστα το ίδιο το υπουργείο εσωτερικών και διάφορα νομοθετήματα της Βουλής δίνουν το ελευθέρας στους εργολάβους να εγκαταλείπουν έργα που τελικά δεν τους συμφέρουν ή να παίρνουν αύξηση, ασχέτως αν είχαν δώσει μικρότερη τιμή. Το ανάποδο δεν συμβαίνει.

Οπότε θέλεις πάμε και στα του Πελετίδη.
Αν θέλεις μπορούμε να ξεκινήσουμε με την απόλυση 149 συμβασιούχων του δήμου πριν τέσσερις ημέρες που αρνήθηκε να τους υποστηρίξει στο δικαστήριο ούτως ώστε να κερδίσουν τα ασφαλιστικά και να παραμείνουν λίγους μήνες ακόμη στο δήμο ως εργαζόμενοι. Ορθώς κατά τη γνώμη μου αλλά πιθανότατα όχι για τους λόγους που νομίζεις.

*Btw, ο δήμος Πατρέων παίζει να είναι ο καλύτερος δήμος όσον αφορά τη δημοσίευση στοιχείων και εγγράφων στο Διαύγεια. Όταν οι άλλοι δεν βάζουν λέξεις κλειδιά ή ανεβάζουν φωτοτυπίες και όχι το αυθεντικό έγγραφο ώστε να δυσκολεύουν την αναζήτηση ο δήμος Πατρέων ανεβάζει άρτια προς αναζήτηση pdfs.
Κατα τη γνώμη μου θα έπρεπε να τους στηρίξει για να μονιμοποιηθούν αν κάλυπταν πάγιες και διαρκείς ανάγκες. Να μην έχουν οι δήμοι εκβιαζόμενους για λίγους μήνες.
Άρα καταδικάζεις την δημοτική αρχή Πελετίδη που δεν τους στήριξε. Μπράβο. Αλλά κομμουνιστής να τουφεκά κομμουνιστή;

Κατά τα λοιπά, αν θέλεις μπορώ να σου βρω τη δήλωση γιατί η κομμουνιστική αρχή του Δήμου Πατρέων ορθώς ήταν κατά της στήριξης των συμβασιούχων. Αν βαριέσαι στο εξηγώ και σε τρεις γραμμές.

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4404
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Παρατηρητήριο Κομμουνιστών Δημάρχων για 5ετία 2024-2028

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 08 Ιαν 2024, 21:12

Εμπεδοκλής έγραψε:
08 Ιαν 2024, 21:09
Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
08 Ιαν 2024, 21:05
Εμπεδοκλής έγραψε:
08 Ιαν 2024, 20:56


Ναι έχω. Λέγεται προϋπολογισμός του δήμου. Αν δεν τον βρεις στο Διαύγεια ζήτα τον μου τον.* Οι δήμοι δεν έχουν νταμάρια ούτως ώστε να παράγουν οικοδομικά υλικά για τα οποία θα πρέπει να προσκομίζουν και σχετικές άδειες εξόρυξης τους.
Από εκεί και πέρα αφού έχει τόσους τεχνικούς ο δήμος γιατί έδωσε την κατασκευή των δρόμων, του νέου Δημαρχείου και σχολείων σε εργολάβους; Φυσικά και υπάρχουν νόμοι που υποχρεώνουν τους δήμους να κάνουν δημόσιες προκηρύξεις για τα έργα. Μάλιστα το ίδιο το υπουργείο εσωτερικών και διάφορα νομοθετήματα της Βουλής δίνουν το ελευθέρας στους εργολάβους να εγκαταλείπουν έργα που τελικά δεν τους συμφέρουν ή να παίρνουν αύξηση, ασχέτως αν είχαν δώσει μικρότερη τιμή. Το ανάποδο δεν συμβαίνει.

Οπότε θέλεις πάμε και στα του Πελετίδη.
Αν θέλεις μπορούμε να ξεκινήσουμε με την απόλυση 149 συμβασιούχων του δήμου πριν τέσσερις ημέρες που αρνήθηκε να τους υποστηρίξει στο δικαστήριο ούτως ώστε να κερδίσουν τα ασφαλιστικά και να παραμείνουν λίγους μήνες ακόμη στο δήμο ως εργαζόμενοι. Ορθώς κατά τη γνώμη μου αλλά πιθανότατα όχι για τους λόγους που νομίζεις.

*Btw, ο δήμος Πατρέων παίζει να είναι ο καλύτερος δήμος όσον αφορά τη δημοσίευση στοιχείων και εγγράφων στο Διαύγεια. Όταν οι άλλοι δεν βάζουν λέξεις κλειδιά ή ανεβάζουν φωτοτυπίες και όχι το αυθεντικό έγγραφο ώστε να δυσκολεύουν την αναζήτηση ο δήμος Πατρέων ανεβάζει άρτια προς αναζήτηση pdfs.
Κατα τη γνώμη μου θα έπρεπε να τους στηρίξει για να μονιμοποιηθούν αν κάλυπταν πάγιες και διαρκείς ανάγκες. Να μην έχουν οι δήμοι εκβιαζόμενους για λίγους μήνες.
Άρα καταδικάζεις την δημοτική αρχή Πελετίδη που δεν τους στήριξε. Μπράβο. Αλλά κομμουνιστής να τουφεκά κομμουνιστή;

Κατά τα λοιπά, αν θέλεις μπορώ να σου βρω τη δήλωση γιατί η κομμουνιστική αρχή του Δήμου Πατρέων ορθώς ήταν κατά της στήριξης των συμβασιούχων. Αν βαριέσαι στο εξηγώ και σε τρεις γραμμές.
μάλλον τα μπερδεύεις, δεν υπάρχουν ιντερνετικοί λογαριασμοί κομμουνιστικοί εκτός τους επίσημους που έχουν τα κομμουνιστικά κόμματα. Τώρα για την κριτική σε έργα και ημέρες κομμουνιστών δημάρχων, αν θες να παραθάσεις για αυτό είναι το νήμα. να λέμε τα καλά και τα κακα.
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21343
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Παρατηρητήριο Κομμουνιστών Δημάρχων για 5ετία 2024-2028

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 08 Ιαν 2024, 21:22

Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
08 Ιαν 2024, 21:12
Εμπεδοκλής έγραψε:
08 Ιαν 2024, 21:09
Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
08 Ιαν 2024, 21:05


Κατα τη γνώμη μου θα έπρεπε να τους στηρίξει για να μονιμοποιηθούν αν κάλυπταν πάγιες και διαρκείς ανάγκες. Να μην έχουν οι δήμοι εκβιαζόμενους για λίγους μήνες.
Άρα καταδικάζεις την δημοτική αρχή Πελετίδη που δεν τους στήριξε. Μπράβο. Αλλά κομμουνιστής να τουφεκά κομμουνιστή;

Κατά τα λοιπά, αν θέλεις μπορώ να σου βρω τη δήλωση γιατί η κομμουνιστική αρχή του Δήμου Πατρέων ορθώς ήταν κατά της στήριξης των συμβασιούχων. Αν βαριέσαι στο εξηγώ και σε τρεις γραμμές.
μάλλον τα μπερδεύεις, δεν υπάρχουν ιντερνετικοί λογαριασμοί κομμουνιστικοί εκτός τους επίσημους που έχουν τα κομμουνιστικά κόμματα. Τώρα για την κριτική σε έργα και ημέρες κομμουνιστών δημάρχων, αν θες να παραθάσεις για αυτό είναι το νήμα. να λέμε τα καλά και τα κακα.
Ρωτώ ξεκάθαρα. Καταδικάζεις την κομμουνιστική δημοτική αρχή Πελετίδη που οδήγησε στην απόλυση 149 συμβασιούχων στις 4 του μήνα; Όπως φαίνεται το ίδιο θα πράξει και το Μάρτιο στο δικαστήριο για άλλους 289.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6748
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Παρατηρητήριο Κομμουνιστών Δημάρχων για 5ετία 2024-2028

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 08 Ιαν 2024, 22:57

Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
08 Ιαν 2024, 20:51
Σωστός ο εμπεδοκλής, καλό θα ήταν να αρθεί η σημαία από το δημαρχείο. Μπορεί από κεκτημένη ταχύτητα να μην επιμελήθηκε την διακόσμιση.
Ρε συ , ο δήμαρχος πόσο έχει που ανέλαβε; Έχει μια εβδομάδα; Μπορεί να μην ξέρει πως να χειριστεί κάποιες καταστάσεις , μπορεί να περιμένει.
Καλά ρε συ ,μήπως είναι απαραίτητο να είναι υψωμένη και η σημαία της Ε.Ε.; Καλά αυτό από μόνο του δεν λέει και πολλά. Άλλο θεωρώ πως είναι άλλο το πρόβλημα. Το ερώτημα που είχα θέσει πριν από χρόνια. Τι περιθώριο διαφροροποίησης από την γραμμή της κεντρικής διοίκησης και της Ε.Ε. έχει ένας αγωνιστής δήμαρχος (και ας μην είναι του ΚΚΕ απαραίτητα) εντός του καπιταλιστικού οικονομικού συστήματος και της φιλελεύθερης αστικής δημοκρατίας;

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6748
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Παρατηρητήριο Κομμουνιστών Δημάρχων για 5ετία 2024-2028

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 08 Ιαν 2024, 23:21

Εμπεδοκλής έγραψε:
08 Ιαν 2024, 20:56

Ναι έχω. Λέγεται προϋπολογισμός του δήμου. Αν δεν τον βρεις στο Διαύγεια ζήτα τον μου τον.* Οι δήμοι δεν έχουν νταμάρια ούτως ώστε να παράγουν οικοδομικά υλικά για τα οποία θα πρέπει να προσκομίζουν και σχετικές άδειες εξόρυξης τους.
Από εκεί και πέρα αφού έχει τόσους τεχνικούς ο δήμος γιατί έδωσε την κατασκευή των δρόμων, του νέου Δημαρχείου και σχολείων σε εργολάβους; Φυσικά και υπάρχουν νόμοι που υποχρεώνουν τους δήμους να κάνουν δημόσιες προκηρύξεις για τα έργα. Μάλιστα το ίδιο το υπουργείο εσωτερικών και διάφορα νομοθετήματα της Βουλής δίνουν το ελευθέρας στους εργολάβους να εγκαταλείπουν έργα που τελικά δεν τους συμφέρουν ή να παίρνουν αύξηση, ασχέτως αν είχαν δώσει μικρότερη τιμή. Το ανάποδο δεν συμβαίνει.

Οπότε θέλεις πάμε και στα του Πελετίδη.
Αν θέλεις μπορούμε να ξεκινήσουμε με την απόλυση 149 συμβασιούχων του δήμου πριν τέσσερις ημέρες που αρνήθηκε να τους υποστηρίξει στο δικαστήριο ούτως ώστε να κερδίσουν τα ασφαλιστικά και να παραμείνουν λίγους μήνες ακόμη στο δήμο ως εργαζόμενοι. Ορθώς κατά τη γνώμη μου αλλά πιθανότατα όχι για τους λόγους που νομίζεις.
Μπορεί να μην είχε όντως είτε τον αριθμό είτε τις αντίστοιχες ειδικότητες ή τα μηχανήματα για την κατασκευή των δρόμων ,σχολείων κ.τ.λ.
Αφού υπάρχουν νόμοι που υποχρεώνουν τους δημάρχους να κάνουν δημόσιες προκηρύξεις για τα έργα ,περιορίζεται το έργο των δημάρχων.
Αυτό που θα ρωτάω συνέχεια. Πως μπορεί να διαφοροποιηθεί ένας δήμαρχος από την πολιτική της κεντρικής διοίκησης. Άμα το καλοσκεφτείς , είναι το ίδιο πράγμα με το ερώτημα τι μπορούσε να κάνει ο Τσίπρας όταν μας πίεζαν όλοι αλλά πάει μακριά η βαλίτσα. Με αυτά που μου γράφεις , είναι σαν να παραδέχεται ότι το υπουργείο και η βουλή νομοθετούν υπέρ των εργολάβων.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6748
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Παρατηρητήριο Κομμουνιστών Δημάρχων για 5ετία 2024-2028

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 08 Ιαν 2024, 23:26

Πάντως , για τα κοινωφελή προγράμματα εργασίας δεν είμαι σίγουρος εάν και κατά πόσο μπορεί μπορεί να ανανεωθεί η να παραταθεί η σύμβασή εργασίας.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6748
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Παρατηρητήριο Κομμουνιστών Δημάρχων για 5ετία 2024-2028

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 08 Ιαν 2024, 23:54

https://pelop.gr/nikolopoulos-os-pontio ... tou-dimou/
Λ
Αυτοί είναι που τον κατηγορούν . Η εφημερίδα της αντιπολίτευσης.
Το θέμα είναι μάλλον νομικό. Είχα δουλέψει και εγώ κοινωφελή προγράμματα εργασίας για πέντε μήνες .Τότε ήταν πεντάμηνα.
Πρώτη ημέρα είχε έρθει και μας μίλησε ο ίδιος ο δήμαρχος και μας το ξεκαθάρισε πως θα το ήθελε πολύ να μας δώσει παράταση ούτως ώστε να μπορούμε να δουλεύουμε ακόμη και δυο χρόνια στον δήμο αλλά δυστυχώς δεν μπορεί να πράξει κάτι τέτοιο. Διάβασα την προκήρυξη που μας έδωσε να υπογράψουμε και έγραφε ότι η παρούσα σύμβαση δεν μπορεί να ανανεωθεί. Στα κοινωφελή προγράμματα εργασίας. Απ 'όσο ξέρω τα προγράμματα κοινωφελούς εργασίας στηρίζονται σε κοινοτικούς πόρους.

Θα με ρωτήσετε μήπως τώρα γιατί ένας κομμουνιστής δήμαρχος χρησιμοποιεί κοινοτικούς πόρους;
Τα συγκεκριμένα προγράμματα δεν είναι λύση στο πρόβλημα της ανεργίας. Είναι σαν να προσπαθείς να θεραπεύσεις τον καρκίνο με ασπιρίνες και επιδέσμους. Δούλεψα και εγώ στο δημόσιο για πέντε μήνες . Θα μου άρεσε πολύ αν μπορούσα να πάρω παράταση και να μείνω άλλα δυο χρόνια στον δήμο , να έχω την σιγουριά για να μην αναγκάζομαι να δουλεύω σαιζόν εξορία στα ακριτικά νησιά. Ένοιωσα άσχημα όταν έληξε η σύμβασή μου. Αλλά το ίδιο άσχημα ένοιωθα πριν την πρόσληψη μου και αρκετά μετά την απόλυση μου επειδή δεν με προσελάμβαναν ξανά. Φανταστείτε τώρα τι γίνεται με τις στρατιές των εξαθλιωμένων εργαζομένων που περιμένουν αυτά τα προγράμματα παραμύθια για να επιβιώσουν. Αν μετά την παρέλευση του χρονικού διαστήματος συνέχιζε με κάποιο νομικό τρόπο να τους απασχολεί στον δήμο , πιθανότατα θα τον κατηγορούσαν για πελατειακές σχέσεις.
Οι ίδιοι οι άνεργοι θα τον κατηγορούσαν ως υποκριτή ,Ιησουίτη ,Φαρισαίο που βολεύει κοκκινοφρουρούς μπολσεβίκους.

Στο κάτω κάτω , ένας κομμουνιστής δήμαρχος δεν είναι ο Ντέιβιντ Κόπρεφιλντ να εξαφανίσει την ανεργία εν ριπή οφθαλμού , ούτε έχει στα χέρια του συγκεντρωμένη ολόκληρη την παραγωγή της χώρας. Η δουλειά ενός δημάρχου ,πόσο μάλλον ενός κομμουνιστή δεν είναι να τακτοποιήσει μερικούς , αλλά να εξασφαλίσει το γενικό καλό και την ευημερία όλων των δημοτών του. Ο κομμουνιστής δεν είναι ο σωτήρας στον οποίο στηριζόμαστε για να μας βολέψει. Το καλύτερο που μπορούσε να κάνει , ήταν να τους στηρίξει σε κινητοποιήσεις. ΟΡΘΩΣ έπραξε.

Μήπως να τον κατηγορήσουμε σε λίγο που δεν οργάνωσε και Οκτωβριανή επανάσταση η δεν συγκρότησε ένα Ε.Α.Μ. -Ε.Λ.Α.Σ.- Ε.ΠΟΝ -ΟΠΛΑ- ΔΣΕ;
Μήπως να τον κατηγορήσουμε που δεν εκτόξευσε τον Σπούτνικ μαζί με τον Γκαγκάριν στο φεγγάρι;
Μήπως να τον κατηγορήσουμε επειδή δεν έχει ΛAΔΑ ;

Το ερώτημα είναι τι μπορεί να κάνει ένας κομμουνιστής δήμαρχος εντός του υπάρχοντος συστήματος.
Ληστοσυμμορίτης

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών