Disney - go woke go broke

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15862
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Disney - go woke go broke

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 11 Ιαν 2024, 19:06

hellegennes έγραψε:
11 Ιαν 2024, 19:00
micmic έγραψε:
11 Ιαν 2024, 18:56
hellegennes έγραψε:
11 Ιαν 2024, 18:54
Όχι, καμμιά ταινία τους δεν είναι με υπερήρωες. Ξαναλέω ότι μιλάω για το στούντιο Ντίσνεϋ, όχι την Μάρβελ, την Λούκας ή τα άλλα στούντιο που έχουν αγοράσει.
Και ξαναρωτάω, τις γράφει κάπου αυτές τις 50 ταινίες; Επειδή εγώ εδώ βλέπω 4 μόνο μετά το 2020.
Ναι, βέβαια. Αυτό που βλέπεις είναι μόνο το animation department, όλη η εταιρεία παραγωγής είναι η Walt Disney Pictures:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_W ... ures_films
στη λίστα που έβαλες πάντως, με μια πρόχειρη ματιά βλέπεις ότι δεν ισχύει ο ισχυρισμός του 0/60. Οι τηλεταινίες κλπ, μπορεί να πατώνουν αλλά πχ βλέπεις τη μικρή γοργόνα με 569 μύρια box office σε περίπου 250 μύρια budget

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Littl ... 2023_film)

:102:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15862
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Disney - go woke go broke

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 11 Ιαν 2024, 19:10

hellegennes έγραψε:
11 Ιαν 2024, 19:00
micmic έγραψε:
11 Ιαν 2024, 18:56
hellegennes έγραψε:
11 Ιαν 2024, 18:54
Όχι, καμμιά ταινία τους δεν είναι με υπερήρωες. Ξαναλέω ότι μιλάω για το στούντιο Ντίσνεϋ, όχι την Μάρβελ, την Λούκας ή τα άλλα στούντιο που έχουν αγοράσει.
Και ξαναρωτάω, τις γράφει κάπου αυτές τις 50 ταινίες; Επειδή εγώ εδώ βλέπω 4 μόνο μετά το 2020.
Ναι, βέβαια. Αυτό που βλέπεις είναι μόνο το animation department, όλη η εταιρεία παραγωγής είναι η Walt Disney Pictures:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_W ... ures_films
Hocus Pocus 2 Is Now A Record-Breaking Hit
Nearly 30 years after the original film, the Disney+ sequel has busted records previously held by Encanto and Frozen 2.

https://www.vanityfair.com/hollywood/20 ... eaking-hit
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30839
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Disney - go woke go broke

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 11 Ιαν 2024, 19:19

hellegennes έγραψε:
11 Ιαν 2024, 18:08
Χωρίς να θέλω προς το παρόν να πάρω θέση στο αν η Disney έχει πλήρως μεταβεί σε μια woke πραγματικότητα που επηρεάζει όλην της την φιλμογραφία, σε τι βαθμό και αν αυτού του είδους η ιδεολογία είναι ζημιογόνα, θέλω μόνο να παραθέσω ένα σημαντικό στατιστικό.

Από το 2020 ως το 2023, δηλαδή τα τελευταία 4 χρόνια, η Walt Disney Pictures έχει βγάλει 50 ταινίες. Προσέξτε, όχι όλη η εταιρεία Disney με τα 100 στούνιο που έχει αγοράσει, αλλά συγκεκριμένα το στούντιο Ντίσνεϋ.

Από αυτές τις 50 ταινίες, έβγαλαν λεφτά... 0 ταινίες. Κι όμως, από 50 ταινίες που κυκλοφόρησαν και οι 50 έχασαν χρήματα, μερικές μάλιστα θηριώδη ποσά. Μου φαίνεται απίστευτο αυτό το κατόρθωμα

Έχει να κάνει αποκλειστικά με το ότι έχει στραφεί σε συγκεκριμένη ιδεολογία η Ντίσνεϋ; Ομολογώ ότι δεν είμαι έτοιμος να απαντήσω σε αυτό το ερώτημα. Σίγουρα όμως κάτι σημαίνει που θεωρώ ότι είναι άξιο συζήτησης.
Δεν ξέρω αν το έχω ξαναγράψει το παράδειγμα αλλά θα έχει ως εξής:

Έχω Disney+.
Πριν λίγους μήνες κοιτούσα τα κινούμενα σχέδια και έπεσα πάνω στην Λαίδη και τον Αλήτη. Με έπιασε νοσταλγία και είπα να το δω ξανά.
Σημειωτέον, το είχα σε βιντεοκασέτα μικρός και το είχα δει 500 φορές με αποτέλεσμα να ξέρω τους διαλόγους και τις ατάκες απέξω.

Μόλις το έβαλα να παίξει, έβγαλε ένα disclaimer στους τίτλους αρχής, που ούτε λίγο ούτε πολύ έλεγε ότι η ταινία εκφράζει απόψεις από μια άλλη εποχή που δεν ήταν αποδεκτοί σήμερα αλλά προτιμούμε να μην την λογοκρίνουμε αλλά να παραδειγματιστουμε κλπ κλπ ή κάπως έτσι τέλος πάντων.

Συνεχίζει η ταινία και παρατηρώ πλέον ότι έχουν κάνει άλλη μεταγλώτιση από εκείνη που υπήρχε και έχουν αλλάξει σχεδόν κάθε ατάκα και διάλογο. Αλλού λιγότερο και αλλού εντελώς.

Στην Λαίδη και τον Αλήτη, ξαναλέω.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 44065
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Disney - go woke go broke

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 11 Ιαν 2024, 19:25

Otto Weininger έγραψε:
11 Ιαν 2024, 19:19
Μόλις το έβαλα να παίξει, έβγαλε ένα disclaimer στους τίτλους αρχής, που ούτε λίγο ούτε πολύ έλεγε ότι η ταινία εκφράζει απόψεις από μια άλλη εποχή που δεν ήταν αποδεκτοί σήμερα αλλά προτιμούμε να μην την λογοκρίνουμε αλλά να παραδειγματιστουμε κλπ κλπ ή κάπως έτσι τέλος πάντων.

Συνεχίζει η ταινία και παρατηρώ πλέον ότι έχουν κάνει άλλη μεταγλώτιση από εκείνη που υπήρχε και έχουν αλλάξει σχεδόν κάθε ατάκα και διάλογο. Αλλού λιγότερο και αλλού εντελώς.

Στην Λαίδη και τον Αλήτη, ξαναλέω.
Σιγά μην κάνει η Ντίσνευ τη μεταγλώτιση. Outsource γίνεται σε εταιρίες οι οποίες και αυτές την κάνουν outsource σε freelancers συνήθως.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41295
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Disney - go woke go broke

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Ιαν 2024, 19:26

Σενέκας έγραψε:
11 Ιαν 2024, 19:06
hellegennes έγραψε:
11 Ιαν 2024, 19:00
micmic έγραψε:
11 Ιαν 2024, 18:56


Και ξαναρωτάω, τις γράφει κάπου αυτές τις 50 ταινίες; Επειδή εγώ εδώ βλέπω 4 μόνο μετά το 2020.
Ναι, βέβαια. Αυτό που βλέπεις είναι μόνο το animation department, όλη η εταιρεία παραγωγής είναι η Walt Disney Pictures:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_W ... ures_films
στη λίστα που έβαλες πάντως, με μια πρόχειρη ματιά βλέπεις ότι δεν ισχύει ο ισχυρισμός του 0/60. Οι τηλεταινίες κλπ, μπορεί να πατώνουν αλλά πχ βλέπεις τη μικρή γοργόνα με 569 μύρια box office σε περίπου 250 μύρια budget

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Littl ... 2023_film)

:102:
0 στα 50 είπα και κάνεις το συχνό λάθος που κάνουν όσοι κοιτάνε box office receipts. Οι κινηματογραφικές αίθουσες δεν είναι φιλανθρωπικοί οργανισμοί, περίπου το 50% της τιμής των εισιτηρίων πάει στον κινηματογράφο. Στην καλύτερη περίπτωση η Μικρή Γοργόνα έχασε καμμιά 50αριά εκατομμύρια γιατί το μπάτζετ που βλέπεις δεν περιλαμβάνει μάρκετινγκ, που για Α φιλμ όπως η Μικρή γοργόνα είναι μεταξύ 50 και 200 εκατομμυρίων. Πάντα για τέτοιες ταινίες να υπολογίζεις ένα moderate 100 εκ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41295
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Disney - go woke go broke

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Ιαν 2024, 19:32

Dwarven Blacksmith έγραψε:
11 Ιαν 2024, 19:25
Otto Weininger έγραψε:
11 Ιαν 2024, 19:19
Μόλις το έβαλα να παίξει, έβγαλε ένα disclaimer στους τίτλους αρχής, που ούτε λίγο ούτε πολύ έλεγε ότι η ταινία εκφράζει απόψεις από μια άλλη εποχή που δεν ήταν αποδεκτοί σήμερα αλλά προτιμούμε να μην την λογοκρίνουμε αλλά να παραδειγματιστουμε κλπ κλπ ή κάπως έτσι τέλος πάντων.

Συνεχίζει η ταινία και παρατηρώ πλέον ότι έχουν κάνει άλλη μεταγλώτιση από εκείνη που υπήρχε και έχουν αλλάξει σχεδόν κάθε ατάκα και διάλογο. Αλλού λιγότερο και αλλού εντελώς.

Στην Λαίδη και τον Αλήτη, ξαναλέω.
Σιγά μην κάνει η Ντίσνευ τη μεταγλώτιση. Outsource γίνεται σε εταιρίες οι οποίες και αυτές την κάνουν outsource σε freelancers συνήθως.
True, αλλά επειδή έχω κάνει στο παρελθόν τέτοια δουλειά και ξέρω προσωπικά άτομα που κάνουν, μπορώ να σου πω ότι υπάρχουν οδηγίες και κατευθυντήριες γραμμές, ειδικά σε παραγωγές μεγάλων εταιρειών.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15862
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Disney - go woke go broke

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 11 Ιαν 2024, 19:40

hellegennes έγραψε:
11 Ιαν 2024, 19:26
Σενέκας έγραψε:
11 Ιαν 2024, 19:06
hellegennes έγραψε:
11 Ιαν 2024, 19:00


Ναι, βέβαια. Αυτό που βλέπεις είναι μόνο το animation department, όλη η εταιρεία παραγωγής είναι η Walt Disney Pictures:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_W ... ures_films
στη λίστα που έβαλες πάντως, με μια πρόχειρη ματιά βλέπεις ότι δεν ισχύει ο ισχυρισμός του 0/60. Οι τηλεταινίες κλπ, μπορεί να πατώνουν αλλά πχ βλέπεις τη μικρή γοργόνα με 569 μύρια box office σε περίπου 250 μύρια budget

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Littl ... 2023_film)

:102:
0 στα 50 είπα και κάνεις το συχνό λάθος που κάνουν όσοι κοιτάνε box office receipts. Οι κινηματογραφικές αίθουσες δεν είναι φιλανθρωπικοί οργανισμοί, περίπου το 50% της τιμής των εισιτηρίων πάει στον κινηματογράφο. Στην καλύτερη περίπτωση η Μικρή Γοργόνα έχασε καμμιά 50αριά εκατομμύρια γιατί το μπάτζετ που βλέπεις δεν περιλαμβάνει μάρκετινγκ, που για Α φιλμ όπως η Μικρή γοργόνα είναι μεταξύ 50 και 200 εκατομμυρίων. Πάντα για τέτοιες ταινίες να υπολογίζεις ένα moderate 100 εκ.
Κοίτα, αν δεν πάρουμε τοις μετρητοίς τα νούμερα που δίνουν ως budget και box office τότε θα πρέπει να καταφύγουμε στο hollywood accounting, το με οποίο όπως είπα, είναι αδύνατο να βγάλεις άκρη ακριβώς γιατί όλο το σύστημα είναι σχεδιασμένο α)για να εμφανίζει απώλειες και β) ωστε να μη βγάζεις άκρη. Δεν πρόκειται να βρεις ποτέ ακριβώς πόσα έχασε ή πόσα έχασε η ταινία
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15862
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Disney - go woke go broke

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 11 Ιαν 2024, 19:46

Ένας άλλος προφανής παράγοντας βέβαια είναι ότι ο κινηματογράφος ως μέσο εδώ και κάποια χρόνια φυτοζωούσε και ο covid ουσιαστικά τον εξαφάνισε ως μέσο διασκέδασης. Η ντίσνευ συνεχίζει να βγάζει ταινίες στον κινηματογράφο γιατί μπορεί, και είναι απο τα ελάχιστα κλασικά στούντιο που έχουν μείνει ανεξάρτητα. Τα υπόλοιπα, paramount, mgm κλπ, πουλήθηκαν κοψοχρονία...αρκετά απ'αυτά τα αγόρασε η ντίσνευ :lol: και όπως και το στούντιο της ντίσνευ βγάζουν αβέρτα πατάτες
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3658
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Disney - go woke go broke

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 11 Ιαν 2024, 19:49

Dwarven Blacksmith έγραψε:
11 Ιαν 2024, 19:25
Otto Weininger έγραψε:
11 Ιαν 2024, 19:19
Μόλις το έβαλα να παίξει, έβγαλε ένα disclaimer στους τίτλους αρχής, που ούτε λίγο ούτε πολύ έλεγε ότι η ταινία εκφράζει απόψεις από μια άλλη εποχή που δεν ήταν αποδεκτοί σήμερα αλλά προτιμούμε να μην την λογοκρίνουμε αλλά να παραδειγματιστουμε κλπ κλπ ή κάπως έτσι τέλος πάντων.

Συνεχίζει η ταινία και παρατηρώ πλέον ότι έχουν κάνει άλλη μεταγλώτιση από εκείνη που υπήρχε και έχουν αλλάξει σχεδόν κάθε ατάκα και διάλογο. Αλλού λιγότερο και αλλού εντελώς.

Στην Λαίδη και τον Αλήτη, ξαναλέω.
Σιγά μην κάνει η Ντίσνευ τη μεταγλώτιση. Outsource γίνεται σε εταιρίες οι οποίες και αυτές την κάνουν outsource σε freelancers συνήθως.
Έλα ρε συ νάνε, δεν είσαι χθεσινός.
Παίζει δηλαδή περίπτωση να προχωρήσει η διανομή αν δεν περάσει την αυστηρή διαδικασία των approvals? Εδώ ένα απλό τεχνικό χαρακτηριστικό του προιόντος δεν μπορούμε να αναφέρουμε στον πελάτη αν δεν έχει πάρει approval από το HQ! Θα βγει στον αέρα η μεταγλώττιση της ταινίας αυθαίρετα όπως καυλώσει στον κάθε outsourced freelancer?
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 44065
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Disney - go woke go broke

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 11 Ιαν 2024, 19:55

student έγραψε:
11 Ιαν 2024, 19:49
Dwarven Blacksmith έγραψε:
11 Ιαν 2024, 19:25
Otto Weininger έγραψε:
11 Ιαν 2024, 19:19
Μόλις το έβαλα να παίξει, έβγαλε ένα disclaimer στους τίτλους αρχής, που ούτε λίγο ούτε πολύ έλεγε ότι η ταινία εκφράζει απόψεις από μια άλλη εποχή που δεν ήταν αποδεκτοί σήμερα αλλά προτιμούμε να μην την λογοκρίνουμε αλλά να παραδειγματιστουμε κλπ κλπ ή κάπως έτσι τέλος πάντων.

Συνεχίζει η ταινία και παρατηρώ πλέον ότι έχουν κάνει άλλη μεταγλώτιση από εκείνη που υπήρχε και έχουν αλλάξει σχεδόν κάθε ατάκα και διάλογο. Αλλού λιγότερο και αλλού εντελώς.

Στην Λαίδη και τον Αλήτη, ξαναλέω.
Σιγά μην κάνει η Ντίσνευ τη μεταγλώτιση. Outsource γίνεται σε εταιρίες οι οποίες και αυτές την κάνουν outsource σε freelancers συνήθως.
Έλα ρε συ νάνε, δεν είσαι χθεσινός.
Παίζει δηλαδή περίπτωση να προχωρήσει η διανομή αν δεν περάσει την αυστηρή διαδικασία των approvals? Εδώ ένα απλό τεχνικό χαρακτηριστικό του προιόντος δεν μπορούμε να αναφέρουμε στον πελάτη αν δεν έχει πάρει approval από το HQ! Θα βγει στον αέρα η μεταγλώττιση της ταινίας αυθαίρετα όπως καυλώσει στον κάθε outsourced freelancer?
Δεν λέω ότι θα βγει αυθαίρετα, λέω ότι γίνεται εκτός studio, το studio μπορεί να ζητήσει διορθώσεις και φυσικά έχει guidelines αλλά δεν μικρομανατζάρει κάθε λέξη προφανώς.
Η πιο πιθανή εξήγηση για αυτό που αναφέρει ο Ότο είναι να μην τα βρήκανε στα χρήματα με τους αρχικούς μεταγλωτιστές και να έβγαλαν κάτι φθηνό για το Disney+.

Αυτά τα ξέρω επειδή έκανα πολύ παρέα με άτομο που δούλευε στον τομέα, συγκεκριμένα στην εταιρία που μοίραζε και έλεγχε τις μεταγλωτίσσεις και τον υποτιτλισμό. Η έμφαση είναι στην ταχύτητα και όχι στην ποιότητα ή στο στυλ, πράγμα που φαίνεται κιόλας. Τα guidelines είναι για να μη το παραχέσουν, για να το πω απλά, δεν είναι για να περάσουν ατζέντα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41295
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Disney - go woke go broke

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Ιαν 2024, 20:00

Σενέκας έγραψε:
11 Ιαν 2024, 19:40
Κοίτα, αν δεν πάρουμε τοις μετρητοίς τα νούμερα που δίνουν ως budget και box office τότε θα πρέπει να καταφύγουμε στο hollywood accounting, το με οποίο όπως είπα, είναι αδύνατο να βγάλεις άκρη ακριβώς γιατί όλο το σύστημα είναι σχεδιασμένο α)για να εμφανίζει απώλειες και β) ωστε να μη βγάζεις άκρη. Δεν πρόκειται να βρεις ποτέ ακριβώς πόσα έχασε ή πόσα έχασε η ταινία
Τοις μετρητοίς τα παίρνουμε. Είναι πολύ απλό αυτό που λέω, το ένα νούμερο είναι το μπάτζετ της ταινίας, χωρίς το μπάτζετ του μάρκετινγκ, και το άλλο είναι το box office receipts, πόσα δηλαδή έβγαλε η ταινία. Αυτό όμως το ποσό είναι πόσα έβγαλε η ταινία, όχι το στούντιο. Τα μισά τουλάχιστον λεφτά πάνε στις κινηματογραφικές αίθουσες.

Δεν έχει καμμιά σχέση το Hollywood acounting με αυτό που λέω.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41295
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Disney - go woke go broke

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Ιαν 2024, 20:11

Σενέκας έγραψε:
11 Ιαν 2024, 19:46
Ένας άλλος προφανής παράγοντας βέβαια είναι ότι ο κινηματογράφος ως μέσο εδώ και κάποια χρόνια φυτοζωούσε και ο covid ουσιαστικά τον εξαφάνισε ως μέσο διασκέδασης.
Ο κορωνοϊός είναι συζητήσιμος. Σίγουρα έπαιξε ρόλο. Ίσως κάποιες απ' αυτές τις ταινίες να έβγαζαν λίγα χρήματα. Αλλά αυτό μπορείς να το πεις για το 2020 και το 2021 περισσότερο. Το Wish έβγαλε μετά βίας 200 εκατομμύρια. Μιλάμε για flagship ταινία που είχε διαφημιστεί ως η ταινία εορτασμού των 100 ετών του στούντιο. Πόσο περισσότερο θα μπορούσε να πατώσει;

Ο κινηματογράφος σίγουρα δεν φυτοζωούσε. Δεν σταμάτησε να ανεβαίνει καθόλου μέσα στον 21ο αιώνα. Απο 23 δις το 2005 έφτασε τα 42 δις το 2019.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 24075
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Disney - go woke go broke

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 11 Ιαν 2024, 20:28

Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 24075
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Disney - go woke go broke

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 11 Ιαν 2024, 20:37

Otto Weininger έγραψε:
11 Ιαν 2024, 19:19

Έχω Disney+.
Εικόνα
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30839
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Disney - go woke go broke

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 11 Ιαν 2024, 22:14

AlienWay έγραψε:
11 Ιαν 2024, 20:37
Otto Weininger έγραψε:
11 Ιαν 2024, 19:19

Έχω Disney+.
Εικόνα
Γιατί;
Έχει όλο το σύμπαν Marvel, όλα τα Star Wars, όλα τα X Files, ένα σκασμό άλλες σειρές και ταινίες συν όλα με όλα τα παιδικα της Disney :D


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών