Ελεύθερος ο 50χρονος για την αυτοδικία κατά του βιαστή τής κόρης του

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
pylothess
Δημοσιεύσεις: 6748
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Ελεύθερος ο 50χρονος για την αυτοδικία κατά του βιαστή τής κόρης του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 16 Ιαν 2024, 12:56

O I έγραψε:
16 Ιαν 2024, 12:55
Space_Passenger έγραψε:
16 Ιαν 2024, 12:50
Το κρατος δημιουργει "προηγουμενο" με την μη προφυλακιση. (Ασχετα αν εκανε καλα που τον σκοτωσε ή οχι).
Το κράτος (ο δικαστικός λειτουργό) έχει ακράδαντα στοιχεία στα χέρια του για τα συμβάντα και βάζει τον καθένα στη θέση του πατέρα.

.,
Ε τότε άμα είναι ο καθένας να παίρνει ένα κουμπούρι για να βρει το δίκιο του , τι τα θέλουμε τα δικαστήρια και τους δικηγόρους;
Ούτε αστυνομικούς χρειαζόμαστε , ούτε φυλακές.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Ελεύθερος ο 50χρονος για την αυτοδικία κατά του βιαστή τής κόρης του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 16 Ιαν 2024, 12:58

Καλά, ο Κούγιας τη δουλειά του κάνει. Στην περίπτωση Λιγνάδη έλεγε ότι η κοινωνία δεν είναι δικαστήριο και δεν έχει δικαίωμα να μιλάει και τώρα λέει ότι η κοινωνία συμφωνεί με την απόφαση. Είναι ελάχιστα λιγότερο κωλοτούμπας από τον Άδωνι.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70967
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ελεύθερος ο 50χρονος για την αυτοδικία κατά του βιαστή τής κόρης του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Ιαν 2024, 12:58

AlienWay έγραψε:
16 Ιαν 2024, 12:53
Κοινωνική υποκρισία είναι να θεωρεί κάποιος τους άνδρες ως εν δυνάμει βιαστές και ότι ο βιασμός είναι το χειρότερο των εγκλημάτων, αλλά άπαξ και κάποιος άλλος σκοτώσει βιαστή, τότε να καταδικάζει την ενέργεια ως βιντζιλαντισμό.
Κοινωνική και πολιτική υποκρισία είναι αυτό που συμβαίνει όταν παίζεται καθημερινά το ποιηματάκι "κι εγώ το ίδιο θα έκανα αλλά η ευνομούμενη πολιτεία μπλαμπλαμπλα"
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23753
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ελεύθερος ο 50χρονος για την αυτοδικία κατά του βιαστή τής κόρης του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 16 Ιαν 2024, 13:00

Space_Passenger έγραψε:
16 Ιαν 2024, 12:54
AlienWay έγραψε:
16 Ιαν 2024, 12:53
Κοινωνική υποκρισία είναι να θεωρεί κάποιος τους άνδρες ως εν δυνάμει βιαστές και ότι ο βιασμός είναι το χειρότερο των εγκλημάτων, αλλά άπαξ και κάποιος άλλος σκοτώσει βιαστή, τότε να καταδικάζει την ενέργεια ως βιντζιλαντισμό.
Εισαι σε ευνομουμενο κρατος αν το ξεχασες. (Εστω στα χαρτια). Στην Ευρωπη τρομαρα σου.
Γι αυτό λαμβάνονται υπόψη όλες οι παράμετροι με βάση την ερμηνεία των νόμων.

Το γεγονός ότι ένα συντριπτικό ποσοστό των νόμων είναι ομιχλωδώς διατυπωμένοι ώστε να χρίζουν "ερμηνείας" από επαΐοντες, αποτελεί παθογένεια.
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70967
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ελεύθερος ο 50χρονος για την αυτοδικία κατά του βιαστή τής κόρης του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Ιαν 2024, 13:01

pylothess έγραψε:
16 Ιαν 2024, 12:56
O I έγραψε:
16 Ιαν 2024, 12:55
Space_Passenger έγραψε:
16 Ιαν 2024, 12:50
Το κρατος δημιουργει "προηγουμενο" με την μη προφυλακιση. (Ασχετα αν εκανε καλα που τον σκοτωσε ή οχι).
Το κράτος (ο δικαστικός λειτουργό) έχει ακράδαντα στοιχεία στα χέρια του για τα συμβάντα και βάζει τον καθένα στη θέση του πατέρα.

.,
Ε τότε άμα είναι ο καθένας να παίρνει ένα κουμπούρι για να βρει το δίκιο του , τι τα θέλουμε τα δικαστήρια και τους δικηγόρους;
Ούτε αστυνομικούς χρειαζόμαστε , ούτε φυλακές.
Εννοείς ότι συμφωνείς με όλες τις αποφάσεις της νομοθετικής/δικαστικής/εκτελεστικής εξουσίας; :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4318
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ελεύθερος ο 50χρονος για την αυτοδικία κατά του βιαστή τής κόρης του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 16 Ιαν 2024, 13:01

pylothess έγραψε:
16 Ιαν 2024, 12:55
O I έγραψε:
16 Ιαν 2024, 12:40
pylothess έγραψε:
16 Ιαν 2024, 12:32


Εγώ νομικός δεν είμαι και δεν ξέρω λεπτομέρειες. Αλλά με αυτά τα λίγα που ξέρω ,που έχω ακούσει από δικηγόρους , ο φόνος θα δικαιολογούταν μόνο σε περίπτωση αυτοάμυνας ,όταν κινδυνεύει άμεσα η σωματική σου ακεραιότητα και δεν μπορείς να την προστατέψεις με άλλο τρόπο. Μήπως ο Κούγιας θέλει να δημιουργήσει εντυπώσεις;
Ούτε γω είμαι νομικός αλλά τα χειροκροτήματα που ακούγονται στο βάθος στο βίντεο αντί για τα γιουχαΐσματα (έστω από οικείους) που ακούγονται συνήθως σε περίπτωση φόνου, νομίζω είναι μια επιβεβαίωση ότι κανείς δε θέλει να δικαστεί. Ούτε οι στενοί οικείοι του βιαστή που δεν ακούγονται να διαμαρτύρονται σε αυτή τη συνέντευξη. :102:

.,
Σημασία δεν έχει τι θέλουμε και τι δεν θέλουμε. Οι δικαστές πρέπει να τον κρίνουν με βάση τον νόμο.
Και ο νόμος (το δικαστικό σώμα) αντιλαμβάνεται την κατάσταση που βιώνει ο κάθε πατέρας όταν ακούει από το παιδί του ότι ο θείος το βίαζε από τα 9-18 του χρόνια και το απειλούσε για να συνεχίσει να ενδίδει.

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4407
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Ελεύθερος ο 50χρονος για την αυτοδικία κατά του βιαστή τής κόρης του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 16 Ιαν 2024, 13:01

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Ιαν 2024, 12:58
AlienWay έγραψε:
16 Ιαν 2024, 12:53
Κοινωνική υποκρισία είναι να θεωρεί κάποιος τους άνδρες ως εν δυνάμει βιαστές και ότι ο βιασμός είναι το χειρότερο των εγκλημάτων, αλλά άπαξ και κάποιος άλλος σκοτώσει βιαστή, τότε να καταδικάζει την ενέργεια ως βιντζιλαντισμό.
Κοινωνική και πολιτική υποκρισία είναι αυτό που συμβαίνει όταν παίζεται καθημερινά το ποιηματάκι "κι εγώ το ίδιο θα έκανα αλλά η ευνομούμενη πολιτεία μπλαμπλαμπλα"
Το "ποιηματάκι" που λες είναι το λογικό. Μην ξεχνάς ότι δεν υπήρχαν καν αποδεικτικά στοιχεία πριν γίνει ο φόνος.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
Space_Passenger
Δημοσιεύσεις: 1758
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 13:41

Re: Ελεύθερος ο 50χρονος για την αυτοδικία κατά του βιαστή τής κόρης του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Space_Passenger » 16 Ιαν 2024, 13:02

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Ιαν 2024, 12:58
Κοινωνική και πολιτική υποκρισία είναι αυτό που συμβαίνει όταν παίζεται καθημερινά το ποιηματάκι "κι εγώ το ίδιο θα έκανα αλλά η ευνομούμενη πολιτεία μπλαμπλαμπλα"
Εσυ δεν εισαι υπερ της καλης/ομαλης λειτουργιας του κρατους? Και καταδικαζεις με καθε ευκαιρεια τα κακως κειμενα? Τωρα εισαι με τον πατερα λογω θυμικου? Αυτο ειναι ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15845
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Ελεύθερος ο 50χρονος για την αυτοδικία κατά του βιαστή τής κόρης του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 16 Ιαν 2024, 13:04

pylothess έγραψε:
16 Ιαν 2024, 12:32
O I έγραψε:
16 Ιαν 2024, 12:27
pylothess έγραψε:
16 Ιαν 2024, 12:19
Προσωρινά ελεύθερος. Έχει οριστεί δικάσιμος.
Όπως δείχνει το πράμα, (πολύ καλώς) δε θα φυλακιστεί και όπως λέει ο Κούγιας, ούτε από ακροαματική διαδικασία θα περάσει.

.,
Εγώ νομικός δεν είμαι και δεν ξέρω λεπτομέρειες. Αλλά με αυτά τα λίγα που ξέρω ,που έχω ακούσει από δικηγόρους , ο φόνος θα δικαιολογούταν μόνο σε περίπτωση αυτοάμυνας ,όταν κινδυνεύει άμεσα η σωματική σου ακεραιότητα και δεν μπορείς να την προστατέψεις με άλλο τρόπο. Μήπως ο Κούγιας θέλει να δημιουργήσει εντυπώσεις;
YPαρχει και το εν βρασμω ψυχης
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Space_Passenger
Δημοσιεύσεις: 1758
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 13:41

Re: Ελεύθερος ο 50χρονος για την αυτοδικία κατά του βιαστή τής κόρης του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Space_Passenger » 16 Ιαν 2024, 13:05

AlienWay έγραψε:
16 Ιαν 2024, 13:00
Γι αυτό λαμβάνονται υπόψη όλες οι παράμετροι με βάση την ερμηνεία των νόμων.

Το γεγονός ότι ένα συντριπτικό ποσοστό των νόμων είναι ομιχλωδώς διατυπωμένοι ώστε να χρίζουν "ερμηνείας" από επαΐοντες, αποτελεί παθογένεια.
Σκοτωσε ανθρωπο εκ προμελετης. Δεν παει μεσα λογω "εθυμικου δικαιου". Τι δεν καταλαβαινεις?

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4318
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ελεύθερος ο 50χρονος για την αυτοδικία κατά του βιαστή τής κόρης του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 16 Ιαν 2024, 13:05

pylothess έγραψε:
16 Ιαν 2024, 12:56
O I έγραψε:
16 Ιαν 2024, 12:55
Space_Passenger έγραψε:
16 Ιαν 2024, 12:50
Το κρατος δημιουργει "προηγουμενο" με την μη προφυλακιση. (Ασχετα αν εκανε καλα που τον σκοτωσε ή οχι).
Το κράτος (ο δικαστικός λειτουργό) έχει ακράδαντα στοιχεία στα χέρια του για τα συμβάντα και βάζει τον καθένα στη θέση του πατέρα.

.,
Ε τότε άμα είναι ο καθένας να παίρνει ένα κουμπούρι για να βρει το δίκιο του , τι τα θέλουμε τα δικαστήρια και τους δικηγόρους;
Ούτε αστυνομικούς χρειαζόμαστε , ούτε φυλακές.
Το γενικεύεις ενώ μιλάμε για συγκεκριμένη περίπτωση που ο καθένας μπορεί να βρεθεί αντιμέτωπος και είμαι σίγουρος ότι δεν θα σου άρεσε ή τι θα έκανες αν βρισκόσουν στη θέση του πατέρα...

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23753
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ελεύθερος ο 50χρονος για την αυτοδικία κατά του βιαστή τής κόρης του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 16 Ιαν 2024, 13:05

Space_Passenger έγραψε:
16 Ιαν 2024, 13:02
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Ιαν 2024, 12:58
Κοινωνική και πολιτική υποκρισία είναι αυτό που συμβαίνει όταν παίζεται καθημερινά το ποιηματάκι "κι εγώ το ίδιο θα έκανα αλλά η ευνομούμενη πολιτεία μπλαμπλαμπλα"
Εσυ δεν εισαι υπερ της καλης/ομαλης λειτουργιας του κρατους? Και καταδικαζεις με καθε ευκαιρεια τα κακως κειμενα? Τωρα εισαι με τον πατερα λογω θυμικου? Αυτο ειναι ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ
Γι αυτο και θα γίνει δίκη. Αν όμως ο πατέρας αυτός αθωωθεί λόγω των περιστάσεων, τότε μη βγαίνετε μετά και σκούζετε.
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15845
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Ελεύθερος ο 50χρονος για την αυτοδικία κατά του βιαστή τής κόρης του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 16 Ιαν 2024, 13:06

O I έγραψε:
16 Ιαν 2024, 13:01
pylothess έγραψε:
16 Ιαν 2024, 12:55
O I έγραψε:
16 Ιαν 2024, 12:40

Ούτε γω είμαι νομικός αλλά τα χειροκροτήματα που ακούγονται στο βάθος στο βίντεο αντί για τα γιουχαΐσματα (έστω από οικείους) που ακούγονται συνήθως σε περίπτωση φόνου, νομίζω είναι μια επιβεβαίωση ότι κανείς δε θέλει να δικαστεί. Ούτε οι στενοί οικείοι του βιαστή που δεν ακούγονται να διαμαρτύρονται σε αυτή τη συνέντευξη. :102:

.,
Σημασία δεν έχει τι θέλουμε και τι δεν θέλουμε. Οι δικαστές πρέπει να τον κρίνουν με βάση τον νόμο.
Και ο νόμος (το δικαστικό σώμα) αντιλαμβάνεται την κατάσταση που βιώνει ο κάθε πατέρας όταν ακούει από το παιδί του ότι ο θείος το βίαζε από τα 9-18 του χρόνια και το απειλούσε για να συνεχίσει να ενδίδει.

.,
νομος ειναι οι νομοι του κρατους οι οποιοι οφειλουν να τηρουνται απο ολους και πρωτιστα απο δικαστες.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15845
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Ελεύθερος ο 50χρονος για την αυτοδικία κατά του βιαστή τής κόρης του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 16 Ιαν 2024, 13:07

Space_Passenger έγραψε:
16 Ιαν 2024, 13:05
AlienWay έγραψε:
16 Ιαν 2024, 13:00
Γι αυτό λαμβάνονται υπόψη όλες οι παράμετροι με βάση την ερμηνεία των νόμων.

Το γεγονός ότι ένα συντριπτικό ποσοστό των νόμων είναι ομιχλωδώς διατυπωμένοι ώστε να χρίζουν "ερμηνείας" από επαΐοντες, αποτελεί παθογένεια.
Σκοτωσε ανθρωπο εκ προμελετης. Δεν παει μεσα λογω "εθυμικου δικαιου". Τι δεν καταλαβαινεις?
Αυτο πως προκυπτει;;; Εκει ειναι το ζουμι, αν καταφερει να αποδειξει βρασμο ψυχης και οχι εκ προ μελετης.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Space_Passenger
Δημοσιεύσεις: 1758
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 13:41

Re: Ελεύθερος ο 50χρονος για την αυτοδικία κατά του βιαστή τής κόρης του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Space_Passenger » 16 Ιαν 2024, 13:09

Οργισμένος έγραψε:
16 Ιαν 2024, 13:07
Αυτο πως προκυπτει;;; Εκει ειναι το ζουμι, αν καταφερει να αποδειξει βρασμο ψυχης και οχι εκ προ μελετης.
Του εδωσε ραντεβου με ψευτικο προσχημα και ειχε τυχαιως και καραμπινα μαζι του. Τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών