Αποριες για Αθεους

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Αποριες για Αθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 11 Νοέμ 2018, 03:08

nikos_hellas έγραψε:
10 Νοέμ 2018, 22:56

Για ποιον λόγο δηλαδή πιστεύεις ότι δεν υπάρχει Θεός;
Πως γίνεται να μην υπάρχει;
Μόνοι μας δημιουργηθήκαμε; Μόνος του δημιουργήθηκε ο κόσμος;
Εγω προσωπικα ειμαι αγνωστικιστης δεν ειμαι αθεος αλλα θα σου απαντησω.

1) Γιατι πρεπει να υπαρχει ενας Θεος που να δημιουργησε τον ανθρωπο και τον κοσμο;
Μηπως πιστευεις οτι η Γη και ο ανθρωπος δημιουργηθηκαν το 5508 π.χ. οπως λεει η Γενεσις και το Πατριαρχειο Ιεροσολυμων;
http://jerusalem-patriarchate.info/%CE% ... %B1%CE%B9/

2) Ποιος Θεος απο ολους που λατρευτηκαν στην Γη;
Π.χ. αν ειχες γεννηθει ενα χιλιομετρο ανατολικα απο τον Εβρο, τωρα θα μας μιλαγες για τον Μωαμεθ. Με λιγα λογια ολοι γεννηθηκαμε αθεοι. Οι χρονολογικες, τοπογραφικες, κοινωνικες και οικογενειακες περιστασεις εκαναν τους περισσοτερους να πιστευουν σε μια θρησκεια.

3) Κανεις δεν εχει δει ποτε τον Θεο συμφωνα με τoν Ιησου και τον Παυλο. Εσυ λοιπον που ισχυριζεσαι οτι υπαρχει Θεος, εισαι υποχρεωμενος να φερεις αποδειξεις. Η πιστη που εχεις για τον Θεο -και καλα κανεις αν σε βοηθαει- δεν ειναι γνωση.

4) Ο Θεος των Αβρααμικων θρησκειων εγινε γνωστος απο το πλεον αναξιοπιστο βιβλιο στην ιστορια του πλανητη, την Παλαια Διαθηκη, οπου τα ψεματα και οι αντιφασεις αποκαλυπτονται κατα εκατονταδες αν οχι χιλιαδες.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

casper quantum

Re: Αποριες για Αθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από casper quantum » 11 Νοέμ 2018, 08:42

Ασέβαστος έγραψε:
09 Νοέμ 2018, 09:33
νύχτα έγραψε:
08 Νοέμ 2018, 23:39
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
08 Νοέμ 2018, 23:25


βιτσιο ο θρησκευτικος γαμος γι αυτη την τριαδα
Δυο αθεοι παντρευτηκαν με θρησκευτικο γαμο με αθεο κουμπαρο
υπάρχουν κι άλλα παράδοξα

να είσαι άνθρωπος ποτισμένος με κακία, να μην έχει
απομείνει τίποτε καλό και όμορφο μέσα σου, να μη σε
αντέχει άνθρωπος, και να έχεις εναποθέσει όλες σου
τις ελπίδες σ έναν ανύπαρκτο θεό

για λύπηση
εχει και χειροτερα, να εισαι ιερεας, μοναχος, να προσφερεις απλοχερα τη χαρη του θελου, και στον ελευθερο χρονο σου να βιαζεις ανηλικα.
Να εχεις πατερα ιερεα, να εχεις σπουδασει θεολογια, να εισαι ηδη 35, χωρισμενος με παιδι, να εχεις ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ να μιλας για χριστιανικη αγαπη, σεβασμο και μπλα μπλα και... να εισαι αρραβωνιασμενος, να μιλας με αλλη, να μην το αναφερεις καν, να της την πεφτεις ξεκαθαρα, να την πρηζεις να την κερασεις καφε και να βρεθειτε οταν η απαντηση ειναι παντα ενα ευγενικο οχι ή "τα λεμε στη δουλεια", ενω η αλλη σου το κοβει κιολας χωρις καν να ξερει την αληθεια, να φλομωνεις εκεινη αλλα ΚΑΙ την αρραβωνιαστικια σου στα ψεματα ακομη κι' αν εβλεπες οτι η πρωτη σου απανταει εντελως τυπικα και ευγενικα, μετα επειδη βρισκεστε στην ιδια δουλεια οι 3ις σας να τρεμεις σαν το ψαρι εξω απο την γυαλια του και να διαγραφεις τα ΔΙΚΑ ΣΟΥ ενοχοποιητικα μηνυματα, να κανεις μπλοκ για να μην φαινεται πουθενα η αλλη, εντελως ΞΑΦΝΙΚΑ να μην την χαιρετας καν ή να την βλεπεις και να γυρνας απο την αλλη, να της λες οταν σου ζηταει απορημενη τον λογο οτι ΔΕΝ την διεγραψες (υποτιμας ΚΑΙ την νοημοσυνη μου; ) και ολα κουλ και εσυ να λες σε ολους τους συναδελφους και στην αρραβωνιαστικια σου προφανως πως η αλλη στην επεφτε. Και εννοειται ενω ηξερε πως εισαι αλλου.

Και ολα αυτα να τα μαθαινεις ΤΥΧΑΙΑ απο αλλον ενα συναδελφο/φιλο, οταν "αναγκαστηκε"/ηθελε τελοσπαντων να σου πει την αληθεια. Και οταν εσυ σαν ηλιθια θελεις/ηθελες απο την αρχη να προστατευσεις εκεινον και την κοπελα του απο το ρεζιλεμα, και να μην μπλεχτεις στην σχεση τους ακομη κι' αν αυτο σημαινε πως ολοι θα πιστευαν εντελως λαθος πραγματα για εσενα.

Αηδια. Αηδια. Ο,τι καλο μπορει να πιστευα, απο πραγματα που βιωνω "αναγκαζομαι" καποιες φορες να πιστευω πραγματα που δεν γουσταρω και ετσι χωρις να το θελω, λογω της προκαταληψης, να κινδυνευω να αδικησω ανθρωπους. Ευτυχως, ευτυχως οταν το αντιλαμβανομαι βαζω φρενο και επιστρεφω στην "αφελεια" και το συννεφακι γιατι ετσι μ' αρεσω και μπορω να ζησω. Ειναι παρα πολυ ψυχοφθορα η καχυποψια, ο ρατσισμος, η προκαταληψη, και παρα πολυ στεναχωρη η αδικια. Κατι που μισω να συμβαινει γυρω μου και να το βλεπω, δεν το συγχωρω στον εαυτο μου να το κανω εγω. Αλλα ρε φιλε... Αηδια. Αηδια. Ξανα αηδια. Σιχαθηκα. Και εγω τωρα να πρεπει να συνεχιζω να ειμαι ευγενικη και να τους μιλαω οπως πριν που ειχα καταπιει τα ψεματα του και το πως ΤΗΣ συμπεριφερθηκε (γιατι αυτο ειναι το χειροτερο) και την δικη της υπουλια οταν ελεγε και εκεινη τα ιδια ενω οταν με ειχε ρωτησει μετα που ηρθαμε κοντα επειδη δεν ηθελα να μπλεχτω της απαντησα πως εκεινη τον ξερει καλυτερα και τον καφε τον προτεινε (και καλα) στην πλακα. Τιποτα δεν ηξερε αφου τα ειχε σβησμενα τα περισσοτερα. Με ψαρευε και ετσι δεν ηθελα να τους τα χαλασω και πριν αλλα και μετα την κουβεντα μας συνεχιζε να λεει τα ιδια σε αλλους. Αν συνεχιζω να τους μιλαω οπως πριν αυτο δεν ειναι αξιοπρεπεια ή ανωτεροτητα. Διπροσωπια ειναι και σαν να μην σεβομαι καν τον εαυτο μου. Ουτε για φτυσιμο, ποσο μαλλον για να προσποιουμαι και να κανω σαν να μην εχω μαθει τιποτα. Αντε να καλυψεις και τους αλλους και μαλιστα τον φιλο που στο εμπιστευτηκε.

Συγγνωμη αλλα μ' αυτα που διαβασα τα θυμηθηκα και μου ξανανεβηκε το αιμα στο κεφαλι.


Θρησκειες και μαλακιες. Ολοι σκατοχαρακτηρες ειμαστε. Φροντιστε ρε γαμωτο να ασχοληθειτε με κατι περα απο εσας. Βλεπω καθημερινα ανθρωπους να περνανε χωρις ποδια και χερια. Να ταξιδευουν. Να παθαινουν καρδιακη ανακοπη μπροστα σου και να πεθαινουν. Να προσπαθουνε να σταθουνε στα ποδια τους και να ταξιδεψουν. ΜΟΝΟΙ. Και εμεις καθομαστε και ασχολουμαστε με παραδεισους και μαλακιες. Η κολαση και ο παραδεισος εδω ειναι. Αν μπορουσατε να εκτιμησετε τα απλα, δεν θα χρειαζοσασταν κανενα τιμωρο, καμια προσευχη, καμια κατινια και λογια λογια συνεχως για τις ζωες των αλλων.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Αποριες για Αθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 11 Νοέμ 2018, 09:29

Γραψτε μας και αλλες εμπειριες για "κακους" πιστους στο νημα για τους αθεους
Ρε να μην μπορεις να κανεις ενα νημα για αθεους
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Δεν Είμαι Φασίστας

Re: Αποριες για Αθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δεν Είμαι Φασίστας » 11 Νοέμ 2018, 09:37

nikos_hellas έγραψε:
10 Νοέμ 2018, 22:04
Εγώ να ρωτήσω κάτι επιτρέπεται από τον ιστότοπο να προσβάλλουν οι άθεοι τους Πιστούς και τις οικογένειες τους;
εντάξει, πρόσεξε μη βάλεις τα κλάματα
nikos_hellas έγραψε: Οι άθεοι είναι σίγουροι ότι η αθεΐα αποτελεί πραγματικά προσωπική τους επιλογή; Μήπως πάλι έχουν υποστεί πλύση εγκεφάλου είτε αυτή είναι άμεση είτε έμμεση;
nikos_hellas έγραψε:
10 Νοέμ 2018, 22:11
Τους έχουν κάνει να πιστεύουν ότι είναι άθεοι. Πλύση εγκεφάλου κανονικότατη.
Γράφετε αυτές τις μαλακίες σα να μη τρέχει τίποτε και μετά απορείτε γιατί σας απαντάμε έτσι :smt005:

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27425
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Αποριες για Αθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 11 Νοέμ 2018, 13:09

Σουβλίτσα έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 01:02
Nandros έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 00:11
Σουβλίτσα έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 00:01
εσύ καπετάνιο, να απαντήσεις σε αυτο που επεσημανα στο αλλο ποστ χωρις να κανεις οτι δεν βλεπεις αυτο που ο ιδιος μπολνταρες με μικρα γραμματακια

Επισης να μου απαντησεις: αφου βλεπεις οτι η καταστασή σου επιδεινώνεται, γιατι δεν βοηθάς τον εαυτό σου λίγο?

Καλά, για το πώς το έπαθες, αυτό οκ, δεν έχω ελπίδα πια να το απαντήσεις.

Ρε τί πάθαμε λολ και τρις λολ
Θα κάνω την ίδια ερώτηση και σε σένα, επιτέλους να ρωτήσω και γω κάτι μια φορά:
Εσύ είσαι χριστιανή από επιλογή ή επιβολή; Για πε ...
Αυτό τώρα το είδα

Από επιλογή και μετά από χρόνια ψαξίματος και αμφισβήτησης και αρκετής αντίδρασης (κυρίως διανοητικής) και με φλερτ σε άλλα θρησκευτικά συστήματα και σε φιλοσοφικές προσεγγίσεις
Αθεη δεν υπήρξα ποτέ, με την έννοια οτι διαισθητικά να το πω έτσι "γνώριζα" οτι υπάρχει αυτό που γενικότερα λέμε Θεός.
Δηλαδή ΔΕΝ βαπτίστηκες, η οικογένεια σου ΔΕΝ είναι χριστιανοί και ΔΕΝ σε ανάθρεψαν ανάλογα, ΔΕΝ σε πήγαιναν εκκλησία, ΔΕΝ πήγες σε ελληνικό σχολείο και ΔΕΝ έμαθες τα χριστιανικά από τα θρησκευτικά. Και τελικά επέλεξες τον χριστιανισμό.

Είπαμε να λέμε και μιαν αλήθεια πότε-πότε και όχι τόσο εξόφθαλμα ψέματα!
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Αποριες για Αθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 11 Νοέμ 2018, 13:25

Ποσοι αθεοι αλλαξατε τα χριστιανικα σας ονοματα λογο αλλαγης θρησκευτικων πεποιθησεων;
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Αποριες για Αθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 11 Νοέμ 2018, 14:02

καθόλου χριστιανικό το όνομά μου, ούτε γιορτή δεν έχω.

Εσυ γιατι δεν αλλαξες το εβραικό σου όνομα να το κάνεις χριστιανικό;

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Αποριες για Αθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 11 Νοέμ 2018, 14:06

Οποιος εχει βαφτιστει χρΙστιανικα φερει χριστιανικο ονομα
Επισης εγω δεν ρωταω γιατι δεν αλλαξαν ονομα
Ρωταω αν αλλαξαν
Δεν μου πεφτει λογος για τον λογο που δεν το εκαναν
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28922
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Αποριες για Αθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 11 Νοέμ 2018, 14:09

Το Αχιλλεας ειναι χριστιανικο ονομα;
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Αποριες για Αθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 11 Νοέμ 2018, 14:09

Αν το εχεις παρει μεσω του μυστηριου της βαφτισης ειναι
Και το Αζορ θα μπορουσε να ειναι για τους ιδιους ακριβως λογους
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28922
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Αποριες για Αθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 11 Νοέμ 2018, 14:10

Το κλεψαν δηλαδη
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Αποριες για Αθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 11 Νοέμ 2018, 14:11

Ηταν κατοχυρωμενο απο καποιους;
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28922
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Αποριες για Αθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 11 Νοέμ 2018, 14:11

Αρα δεν χρειαζεται να αλλαξει καποιος ονομα αλλα να ξεβαφτιστει
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Αποριες για Αθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 11 Νοέμ 2018, 14:12

GoBack έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 14:09
Το Αχιλλεας ειναι χριστιανικο ονομα;
:romance-hearteyes: Όχι φυσικά όπως ούτε το Δημήτριος ή Γεώργιος

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Αποριες για Αθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 11 Νοέμ 2018, 14:14

Παλι τα ιδια θα λεμε;
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών