Ερώτηση προς άθεους

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 11 Νοέμ 2018, 00:51

Dwarven Blacksmith έγραψε:
10 Νοέμ 2018, 21:53
Δεν ξέρω αν το έκαναν επίτηδες, αλλά στο σπίτι υπήρχε μόνο η Παλαιά Διαθήκη.
Την είχα διαβάσει μόνος μου κάμποσες φορές. Γενικά δε με άφηναν να διαβάζω ή να βλέπω ακατάλληλες σκηνές, οπότε ήταν η πρώτη επαφή μου με πορνογραφία. Εκεί με τις κόρες του Λωτ τις είχα τρίψει τις σελίδες.
Έψαξα και βρήκα την Καινή πιστεύοντας ότι θα είναι αντάξιο σίκουελ, αλλά την βαρέθηκα αμέσως.
:smt005::smt005:
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 11 Νοέμ 2018, 13:44

geospun έγραψε:
10 Νοέμ 2018, 21:24
Θεωρώ ότι το παιδί είναι λευκό χαρτί και αναλόγως του επηρεασμού του από το κοινωνικό του περιβάλλον, μαθαίνει πως να δρα.

Προσωπικά, όσους ένθεους γνωρίζω ήταν και οι γονείς τους ένθεοι. Γνωρίζω και έναν που μικρός έμενε με τους θείους του που ήταν ένθεοι, και ενώ οι γονείς δεν πίστευαν, το παιδί έγινε ένθεο. Αναμενόμενα αυτά.

Όσοι είστε άθεοι, από που επηρεαστήκατε; Μη βγει κανένας και γράψει ότι ο πατέρας του ήταν ένθεος αλλά κατέβαζε χριστοπαναγίες στο φανάρι και πήδαγε τη γειτόνισσα ενώ η μάνα του ήταν στην δουλειά. Αυτός ο πατέρας δεν είναι ένθεος. Πόσοι άθεοι είχαν πραγματικά ένθεους γονείς (με νηστεία, προσευχή, εξομολόγηση, εκκλησία κάθε κυριακή);

Θέλω να καταλήξω στο ότι η αθεΐα δεν είναι κάποιου είδους επανάσταση, αλλά αυτό που μάθατε μικροί από τον περίγυρό σας.
Δεν ειναι παντα ετσι. Εγω ειμαι αγωστικιστης. Γονεις ultra ενθεοι και μικρος ημουν αναγκαστικα οχι μονο στο κατηχητικο, αλλα και παπαδακι (ντιρλα γινομαστε καθε Κυριακη απο πρόσφορα με γλυκο κρασι). Μεγαλωνοντας απομακρυνθηκα σχετικα απο την θρησκεια παραμενοντας ομως χριστιανος, αλλα καποια στιγμη μετα απο χρονια αποφασισα να μελετησω την Γραφη για να δω τι εκανε τους γονεις μου τοσο πολυ θρησκευομενους.
Ε, αυτο ηταν. Οσο μελετουσα, τοσο περισσοτερα στραβα/θεοστραβα, ψεματα και αντιφασεις εβρισκα. Θυμαμαι οτι δυο ηταν τα εναυσματα, 1) αφου η ιστορια του Νωε ηταν αναμφισβητητο παραμυθι, πως μπορουσε ο θεανθρωπος Ιησους να την αναφερει :lol: και 2) οι αντιφασεις του Παυλου.
Βεβαια δεν υπαρχουν πολλοι που το εχουν κανει αυτο. Αν δεν ειχα μελετησει θα ημουν ενας χλιαρος χριστιανος.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16365
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 11 Νοέμ 2018, 13:54

geospun έγραψε:
10 Νοέμ 2018, 21:24
Θεωρώ ότι το παιδί είναι λευκό χαρτί και αναλόγως του επηρεασμού του από το κοινωνικό του περιβάλλον, μαθαίνει πως να δρα.

Προσωπικά, όσους ένθεους γνωρίζω ήταν και οι γονείς τους ένθεοι. Γνωρίζω και έναν που μικρός έμενε με τους θείους του που ήταν ένθεοι, και ενώ οι γονείς δεν πίστευαν, το παιδί έγινε ένθεο. Αναμενόμενα αυτά.

Όσοι είστε άθεοι, από που επηρεαστήκατε; Μη βγει κανένας και γράψει ότι ο πατέρας του ήταν ένθεος αλλά κατέβαζε χριστοπαναγίες στο φανάρι και πήδαγε τη γειτόνισσα ενώ η μάνα του ήταν στην δουλειά. Αυτός ο πατέρας δεν είναι ένθεος. Πόσοι άθεοι είχαν πραγματικά ένθεους γονείς (με νηστεία, προσευχή, εξομολόγηση, εκκλησία κάθε κυριακή);

Θέλω να καταλήξω στο ότι η αθεΐα δεν είναι κάποιου είδους επανάσταση, αλλά αυτό που μάθατε μικροί από τον περίγυρό σας.
γκεοσπουνακι μου ετσι οπως το λες μονο 10% και αν να ειναι ενθεοι στην ελλαδα
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70484
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Νοέμ 2018, 14:09

Yochanan έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 13:54

γκεοσπουνακι μου ετσι οπως το λες μονο 10% και αν να ειναι ενθεοι στην ελλαδα
Εγώ νομίζω ότι μόνον 10% και αν :lol: έχουν ουσιαστικό πρόβλημα με το ποιος είναι τι και γιατί.

Για το υπόλοιπο 90% είναι αμιγώς πολιτικό το θέμα.

Και πάντα φτάνει μια στιγμή που όταν ακούς τον ιδεολογόπληκτο ταλιμπάν να λέει βλάκα τον θρησκόπληκτο ταλιμπάν, σου έρχεται να πέσεις στα γόνατα και να αρχίσεις να αναφωνείς "Δία, Χριστέ μου και Αλλάχ, βοηθάτε τους ου γαρ οιδασι τι ποιούσι."

Είναι η φάση που διαπιστώνεις ότι ακόμη και αν πιστεύεις ότι δεν υπάρχει Θεός, πρέπει να τον εφεύρεις. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Nero

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 11 Νοέμ 2018, 14:13

ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 14:09
όταν ακούς τον ιδεολογόπληκτο ταλιμπάν...
άθεος=κομμουνιστής. Φρέσκια θέση,σπαρταράει,μυρίζει ακόμα 1955

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16365
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 11 Νοέμ 2018, 14:16

ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 14:09
Εγώ νομίζω ότι μόνον 10% και αν :lol: έχουν ουσιαστικό πρόβλημα με το ποιος είναι τι και γιατί.
+1 και ναι απο ενα σημειο και μετα η ταλιμπανιλα εξυπηρετει αλλους σκοπους, καλυπτει αλλα κενα, και οχι αυτο του μεταφυσικου αγχους
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70484
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Νοέμ 2018, 14:42

Yochanan έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 14:16
ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 14:09
Εγώ νομίζω ότι μόνον 10% και αν :lol: έχουν ουσιαστικό πρόβλημα με το ποιος είναι τι και γιατί.
+1 και ναι απο ενα σημειο και μετα η ταλιμπανιλα εξυπηρετει αλλους σκοπους, καλυπτει αλλα κενα, και οχι αυτο του μεταφυσικου αγχους
Σαφώς και εξυπηρετεί άλλους σκοπούς.

Για να λέμε λοιπόν τα πράγματα με το όνομα τους, το βασικό ζητούμενο των "άθεων" αγχωμένων είναι να καταχωρηθούν οι ανόητοι (τί άλλο;) ένθεοι στο πακετάκι του εθνολαϊκισμού, έτσι δεν είναι;

Και ακριβώς γι' αυτό βλέπεις και τα εκσυγχρονισμένα παρτάλια να συντάσσονται περιχαρή στο φανκλαμπ του συγκροτήματος "ουνοράμα".

Φοβερή σχολή σύγχρονης σκέψης, δε λέω. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
geospun
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: 27 Ιουν 2018, 00:26
Phorum.gr user: geospun

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από geospun » 11 Νοέμ 2018, 14:43

Alphabet έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 13:44

Δεν ειναι παντα ετσι. Εγω ειμαι αγωστικιστης. Γονεις ultra ενθεοι και μικρος ημουν αναγκαστικα οχι μονο στο κατηχητικο, αλλα και παπαδακι (ντιρλα γινομαστε καθε Κυριακη απο πρόσφορα με γλυκο κρασι). Μεγαλωνοντας απομακρυνθηκα σχετικα απο την θρησκεια παραμενοντας ομως χριστιανος, αλλα καποια στιγμη μετα απο χρονια αποφασισα να μελετησω την Γραφη για να δω τι εκανε τους γονεις μου τοσο πολυ θρησκευομενους.
Ε, αυτο ηταν. Οσο μελετουσα, τοσο περισσοτερα στραβα/θεοστραβα, ψεματα και αντιφασεις εβρισκα. Θυμαμαι οτι δυο ηταν τα εναυσματα, 1) αφου η ιστορια του Νωε ηταν αναμφισβητητο παραμυθι, πως μπορουσε ο θεανθρωπος Ιησους να την αναφερει :lol: και 2) οι αντιφασεις του Παυλου.
Βεβαια δεν υπαρχουν πολλοι που το εχουν κανει αυτο. Αν δεν ειχα μελετησει θα ημουν ενας χλιαρος χριστιανος.
Νήστευες Τετάρτη Παρασκευή Σαρακοστές, 15αυγουστο, Αποστόλων κλπ; Κάθε πότε σε πήγαιναν για εξομολόγηση;

Άβαταρ μέλους
geospun
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: 27 Ιουν 2018, 00:26
Phorum.gr user: geospun

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από geospun » 11 Νοέμ 2018, 14:46

Dwarven Blacksmith έγραψε:
10 Νοέμ 2018, 21:34
Δηλαδή ξέρεις κάποιον άθεο που πιστεύει ότι "η αθεϊα είναι κάποιου είδους επανάσταση";
Για τους περισσότερους είναι απλά έλλειψη στοιχείων.
Ναι. Και στην πραγματική ζωή, αλλά ιδίως εδώ στο πχόρουμ, ξέρω πολλούς τέτοιους. Επανάσταση σε τι; Αφού αυτά διδαχτήκανε μικροί. Αν διδασκόντουσαν Χριστιανισμό θα ήταν Χριστιανοί, Μουσουλμανισμό->μουσουλμάνοι κ.ο.κ. Δεν βλέπω καμιά επανάσταση λοιπόν.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70484
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Νοέμ 2018, 14:47

Nero έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 14:13
ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 14:09
όταν ακούς τον ιδεολογόπληκτο ταλιμπάν...
άθεος=κομμουνιστής. Φρέσκια θέση,σπαρταράει,μυρίζει ακόμα 1955
Καμμία σχέση.

Δεν ξέρω πως μύριζε το 55 αλλά για μένα, ειδικώς οι κομμουνιστικές οικογένειες, είναι από τις πιο συντηρητικές στην Ελλάδα.

Οι περιφερειακοί ναι, αλλού πατούν κι αλλού βρίσκονται. Όπως πάντα άλλωστε. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 11 Νοέμ 2018, 14:49

geospun έγραψε:
10 Νοέμ 2018, 21:24
Όσοι είστε άθεοι, από που επηρεαστήκατε; Μη βγει κανένας και γράψει ότι ο πατέρας του ήταν ένθεος αλλά κατέβαζε χριστοπαναγίες στο φανάρι και πήδαγε τη γειτόνισσα ενώ η μάνα του ήταν στην δουλειά. Αυτός ο πατέρας δεν είναι ένθεος. Πόσοι άθεοι είχαν πραγματικά ένθεους γονείς (με νηστεία, προσευχή, εξομολόγηση, εκκλησία κάθε κυριακή);

Θέλω να καταλήξω στο ότι η αθεΐα δεν είναι κάποιου είδους επανάσταση, αλλά αυτό που μάθατε μικροί από τον περίγυρό σας.
Οι γονείς μου ήταν και είναι ένθεοι. Πηγαίναμε εκκλησία αλλά όχι κάθε Κυριακή και ψιλονηστεύαμε τουλάχιστον μεγάλη εβδομάδα. Ο παππούς ήταν παπάς. Επίσης όλη η οικογένεια είναι των θετικών επιστημών. Έπαιξε και αυτό ρόλο.
Απλά κάπου στα 16 δεν έβγαιναν τα κουκιά. Δεν έβρισκα καμία λογική στη θρησκεία.
Και ναι εγώ "επαναστάτησα". Έγινε χαμός στο σπίτι γιατί δεν ήθελα να παρακολουθώ τα θρησκευτικά. Γίνονταν και χαμός στο μάθημα των θρησκευτικών.

Άβαταρ μέλους
geospun
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: 27 Ιουν 2018, 00:26
Phorum.gr user: geospun

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από geospun » 11 Νοέμ 2018, 14:54

Belisarius έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 14:49
Πηγαίναμε εκκλησία αλλά όχι κάθε Κυριακή και ψιλονηστεύαμε τουλάχιστον μεγάλη εβδομάδα.
Αυτό δεν είναι πίστη. Για το αρχικό μου ποστ, επιβεβαιώθηκα.
Belisarius έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 14:49
Ο παππούς ήταν παπάς.
Υπάρχει παροιμία για αυτό.

Άβαταρ μέλους
geospun
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: 27 Ιουν 2018, 00:26
Phorum.gr user: geospun

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από geospun » 11 Νοέμ 2018, 14:57

Είχα συμμαθητή, "αγνωστικιστή" όπως δήλωνε που διαφήμιζε ότι η γιαγιά του (έμενε μαζί της) πίστευε, αλλά αυτός όχι, καθώς έκανε την "επανάστασή" του. Τον ρωτάω, ποιον έχεις πνευματικό; Δεν έχω λέει. Πότε πήγες Εκκλησία τελευταία φορά; Πάσχα, λέει. Τι σου έφτιαξε σήμερα η γιαγιά σου(Παρασκευή γαρ); Κουνέλι στιφάδο.
Οκ, πιστή γιαγιά, απορώ πως βγήκε έτσι ο "επαναστάτης". :lol:

Άβαταρ μέλους
geospun
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: 27 Ιουν 2018, 00:26
Phorum.gr user: geospun

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από geospun » 11 Νοέμ 2018, 14:59

Βελισσάριε, έχω συγγενή παπά που ο μόνος του φόβος ήταν μη πάνε μοναχοί τα παιδιά του. Μη σου πω τι γίνανε βέβαια, περιττό. Το άκρως αντίθετο. Κάνανε και αυτά "επανάσταση";

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 11 Νοέμ 2018, 15:25

geospun έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 14:59
Βελισσάριε, έχω συγγενή παπά που ο μόνος του φόβος ήταν μη πάνε μοναχοί τα παιδιά του. Μη σου πω τι γίνανε βέβαια, περιττό. Το άκρως αντίθετο. Κάνανε και αυτά "επανάσταση";
Έβαλα την λέξη σε εισαγωγικά επίτηδες και εξήγησα σε πιο πλαίσιο κινούνταν η οικογένεια μου προς αξιολόγηση για τη συζήτηση όχι υπονοώντας ότι ήμασταν σούπερ θρησκευόμενοι. Δε θεωρώ ότι έκανα κανένα κατόρθωμα.

Πάντως αν δεν λες την οικογένεια μου (όπως ήταν τότε) Χριστιανούς, λυπάμαι αλλά Χριστιανοί είναι μόνο πολύ περιορισμένος αριθμός. Ενδεχομένος συγκρίσιμος με αυτό των Μουσουλμάνων στην Ελλάδα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών