Μάκης Βοριδης, νομοσχέδιο γκεηδων

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29950
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Μάκης Βοριδης, νομοσχέδιο γκεηδων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 20 Ιαν 2024, 14:17

Πάντως, δεν παίζει να αποχωρήσει και να κάνει κόμμα. Ο Βορίδης έχει φιλοδοξίες εντός της ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71665
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μάκης Βοριδης, νομοσχέδιο γκεηδων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Ιαν 2024, 14:18

Golden Age έγραψε:
20 Ιαν 2024, 14:12
Ερμής έγραψε:
20 Ιαν 2024, 11:59
Rakomelofronas έγραψε:
20 Ιαν 2024, 11:57


Για Καρατζαφέρη το ξέρω δυστυχώς. Είτε ήταν πουλημένος από την αρχή είτε όχι, ποτέ δεν έπαψε να είναι μικροκομματάρχης.

Όσο για τον Βορίδη, δεν υπάρχει επιστροφή. Μια φορά Νεοδημοκράτης πάντα Νεοδημοκράτης.
Αυτό που λες στο τέλος ισχύει ίσως για τον Αδωνι. Ο Βοριδης δεν ήταν ποτέ ΝΔ πριν
Νομίζω υπήρξε για ένα φεγγάρι στη ΜΑΚΙ στα μαθητικά του χρόνια και ότι απο εκεί είχε αποχωρήσει και μετά δημιούργησε τους Ελεύθερους Μαθητές.
Ναι, και; Αν δεις το ιστορικό των πολιτικών μετακινήσεων από τα μαθητικά χρόνια του καθενός και την εξέλιξη του από τη μεταπολίτευση και μετά, είναι για γέλια.

Αλλά τα ευαισθητοποιημένα βλημμένα έχουν μείνει στο "τσεκούρι" του Βορίδη. Συγκλονιστικό στοιχείο. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5842
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Μάκης Βοριδης, νομοσχέδιο γκεηδων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 20 Ιαν 2024, 14:20

πατησιωτης έγραψε:
20 Ιαν 2024, 12:42


Oποιαδήποτε διάσπαση της ΝΔ είναι πολύ δύσκολη διότι πολύ απλά η βάση δεν θέλει τις διασπάσεις και δεν ψηφίζει τους διασπαστές ακόμη και αν τους συμπαθεί.
Δεν απέτυχαν μόνο οι δεξιές διασπάσεις αλλά και οι κεντρώες ή φιλελεύθερες όπως τις πει κανείς.
Μόνο που η σημερινή βάση της ΝΔ αποτελείται κατά 40% από πασοκους! (ΠασοκοΝΔ δλδη) και το παντα ψεκασμένο κοινό της ΝΔ (15%) μετανάστευσε δεξιοτερα, σε άλλες κομματικές βάσεις.
Αριστερά δε, πολλοι κλείνουν το μάτι στον Μητσοτάκη, δλδη Συριζαίοι Κασελλακη.

Άρα έχουμε συριζο-πασοκο-μητσοτακικη ΝΔ!
Γι αυτή την βάση μιλάμε!!
Οχι την υποθετική των 90s
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γαληνός την 20 Ιαν 2024, 14:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Μάκης Βοριδης, νομοσχέδιο γκεηδων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 20 Ιαν 2024, 14:21

Νομίζω πως ο Μητσοτάκης το κάνει πάρα πολύ έξυπνα, κι εισάγει τον δημοκρατικό τρόπο στην ομάδα του, εκ της ανάγκης. Winner είναι.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 24003
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μάκης Βοριδης, νομοσχέδιο γκεηδων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 20 Ιαν 2024, 14:23

Exodus έγραψε:
20 Ιαν 2024, 14:21
Νομίζω πως ο Μητσοτάκης το κάνει πάρα πολύ έξυπνα, κι εισάγει τον δημοκρατικό τρόπο στην ομάδα του, εκ της ανάγκης. Winner είναι.
Αυτό. Ο Μητσοτάκης είναι πολύ πιο έξυπνος και κυρίως μεθοδικός, από όσο πιστεύει η μάζα.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71665
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μάκης Βοριδης, νομοσχέδιο γκεηδων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Ιαν 2024, 14:24

Golden Age έγραψε:
20 Ιαν 2024, 14:17
Πάντως, δεν παίζει να αποχωρήσει και να κάνει κόμμα. Ο Βορίδης έχει φιλοδοξίες εντός της ΝΔ.
Δεν είναι και τόσο αφελής ώστε να στηριχθεί στον σημερινό "εθνικιστικό" χώρο. Απλώς γιατί ο συγκεκριμένος χώρος, από δω το πήγε, από κει το έφερε και κατέληξε κάτι σαν το αντίπαλο δέος των εθιμικών ακροαριστερών αρκτικόλεξων.

Οπότε, είναι πολύ πιο χρήσιμος στη ΝΔ.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71665
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μάκης Βοριδης, νομοσχέδιο γκεηδων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Ιαν 2024, 14:27

Exodus έγραψε:
20 Ιαν 2024, 14:21
Νομίζω πως ο Μητσοτάκης το κάνει πάρα πολύ έξυπνα, κι εισάγει τον δημοκρατικό τρόπο στην ομάδα του, εκ της ανάγκης. Winner είναι.
Δεν νομίζω ότι είναι εξυπνάδα αλλά στοιχειώδες ένστικτο πολιτικής επιβίωσης. Πράγμα που έχει εξαφανισθεί από κασσελακικούς, νεαρίτες και πασόκους.

Ουσιαστικώς, αυτοί είναι η βαράγγειος φρουρά του Μητσοτάκη. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10148
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Μάκης Βοριδης, νομοσχέδιο γκεηδων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 20 Ιαν 2024, 14:29

Ερμής έγραψε:
20 Ιαν 2024, 14:23
Exodus έγραψε:
20 Ιαν 2024, 14:21
Νομίζω πως ο Μητσοτάκης το κάνει πάρα πολύ έξυπνα, κι εισάγει τον δημοκρατικό τρόπο στην ομάδα του, εκ της ανάγκης. Winner είναι.
Αυτό. Ο Μητσοτάκης είναι πολύ πιο έξυπνος και κυρίως μεθοδικός, από όσο πιστεύει η μάζα.
Και πώς ξέρουμε αν το σκέφτηκε αυτός ή κάποιος από τους συμβούλους του;
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5842
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Μάκης Βοριδης, νομοσχέδιο γκεηδων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 20 Ιαν 2024, 14:31

vagabondo έγραψε:
20 Ιαν 2024, 14:29

Και πώς ξέρουμε αν το σκέφτηκε αυτός ή κάποιος από τους συμβούλους του;
:smt005::smt023
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 24003
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μάκης Βοριδης, νομοσχέδιο γκεηδων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 20 Ιαν 2024, 14:39

vagabondo έγραψε:
20 Ιαν 2024, 14:29
Ερμής έγραψε:
20 Ιαν 2024, 14:23
Exodus έγραψε:
20 Ιαν 2024, 14:21
Νομίζω πως ο Μητσοτάκης το κάνει πάρα πολύ έξυπνα, κι εισάγει τον δημοκρατικό τρόπο στην ομάδα του, εκ της ανάγκης. Winner είναι.
Αυτό. Ο Μητσοτάκης είναι πολύ πιο έξυπνος και κυρίως μεθοδικός, από όσο πιστεύει η μάζα.
Και πώς ξέρουμε αν το σκέφτηκε αυτός ή κάποιος από τους συμβούλους του;
Εχει δείξει από την εποχή της υποψηφιότητας* του για αρχηγός πόσο πανούργος είναι.

*για όσους ξέρουν τι παίχτηκε
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24380
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Μάκης Βοριδης, νομοσχέδιο γκεηδων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 20 Ιαν 2024, 14:39

Exodus έγραψε:
20 Ιαν 2024, 14:21
Νομίζω πως ο Μητσοτάκης το κάνει πάρα πολύ έξυπνα, κι εισάγει τον δημοκρατικό τρόπο στην ομάδα του, εκ της ανάγκης. Winner είναι.
Πράγματι το κάνει πολύ έξυπνα, άλλος δεν θα μπορούσε να μας κάνει να νιώθουμε υπερηφανοι που στηριζουμε, ετοιμοι για παρέλαση είμαστε. Αν δεν ήταν τόσο έξυπνος δεν θα μας δουλευε ετσι, αλλα τι να κάνουμε, μπράβο του.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13484
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Μάκης Βοριδης, νομοσχέδιο γκεηδων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 20 Ιαν 2024, 14:43

Ερμής έγραψε:
20 Ιαν 2024, 14:23
Exodus έγραψε:
20 Ιαν 2024, 14:21
Νομίζω πως ο Μητσοτάκης το κάνει πάρα πολύ έξυπνα, κι εισάγει τον δημοκρατικό τρόπο στην ομάδα του, εκ της ανάγκης. Winner είναι.
Αυτό. Ο Μητσοτάκης είναι πολύ πιο έξυπνος και κυρίως μεθοδικός, από όσο πιστεύει η μάζα.
Μπα, απλά δεν υπάρχει αντίπαλο μαγαζί και επίσης οι περισσότεροι ψηφοφόροι του σιτίζονται από τη νδουλα και δεν τους ενδιαφέρει το ζήτημα (+αρκετοί είναι ομοφυλόφιλοι οι ίδιοι)

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5842
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Μάκης Βοριδης, νομοσχέδιο γκεηδων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 20 Ιαν 2024, 14:49

Το χρήμα δεν παιζει ρόλο;
Εδώ ο Τραμπ έγινε πλανητάρχης...

Αυτό έχει πρωτίστως η οικογένεια Μητσοτάκη: άφθονο χρήμα. Επομένως, τους καλύτερους γυρω της, υπόγειες συμφωνίες με ισχυρούς νταβατζήδες κατά Καραμανλή (πασοκ Σημίτη στην κυβέρνηση δλδη!).

Μετά έρχεται η μεθοδικότητα, ο επαγγελματισμός κλπ
Όλα ξεκινουν κ τελειώνουν με τον πλούτο της Οικογένειας του.

Δείτε τον Κασελλακη, ποσο ευκολα αγόρασε ένα κόμμα.
Τον Τραμπ κλπ
Ε, κάνετε τους παραλληλισμους σας με τον ΠΘ μας.
Χαζός δεν είναι. Ραδιουργίες φουλ (απ την αποστασία). Υποκλοπές από τον Πατέρα του. Κλπκλπ
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24380
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Μάκης Βοριδης, νομοσχέδιο γκεηδων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 20 Ιαν 2024, 14:57

Γαληνός έγραψε:
20 Ιαν 2024, 14:49
Το χρήμα δεν παιζει ρόλο;
Εδώ ο Τραμπ έγινε πλανητάρχης...

Αυτό έχει πρωτίστως η οικογένεια Μητσοτάκη: άφθονο χρήμα. Επομένως, τους καλύτερους γυρω της, υπόγειες συμφωνίες με ισχυρούς νταβατζήδες κατά Καραμανλή (πασοκ Σημίτη στην κυβέρνηση δλδη!).

Μετά έρχεται η μεθοδικότητα, ο επαγγελματισμός κλπ
Όλα ξεκινουν κ τελειώνουν με τον πλούτο της Οικογένειας του.

Δείτε τον Κασελλακη, ποσο ευκολα αγόρασε ένα κόμμα.
Τον Τραμπ κλπ
Ε, κάνετε τους παραλληλισμους σας με τον ΠΘ μας.
Χαζός δεν είναι. Ραδιουργίες φουλ (απ την αποστασία). Υποκλοπές από τον Πατέρα του. Κλπκλπ
δεν είναι το ίδιο, ένας τραμπ η ένα πολύ καλά οργανωμενο συστημα κατευθυνόμενης ενημερωσης θα μπορούσε να κάνει πολλά, αλλα εμεις ειμαστε αντρες και νεοδημοκρατες, δεν θα ανεχομασταν τετοιες κουλαμαρες. Χρειάστηκε μια ιδιοφυΐα, ο Κυριάκος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71665
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μάκης Βοριδης, νομοσχέδιο γκεηδων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Ιαν 2024, 14:57

enaon έγραψε:
20 Ιαν 2024, 14:39
Exodus έγραψε:
20 Ιαν 2024, 14:21
Νομίζω πως ο Μητσοτάκης το κάνει πάρα πολύ έξυπνα, κι εισάγει τον δημοκρατικό τρόπο στην ομάδα του, εκ της ανάγκης. Winner είναι.
Πράγματι το κάνει πολύ έξυπνα, άλλος δεν θα μπορούσε να μας κάνει να νιώθουμε υπερηφανοι που στηριζουμε, ετοιμοι για παρέλαση είμαστε. Αν δεν ήταν τόσο έξυπνος δεν θα μας δουλευε ετσι, αλλα τι να κάνουμε, μπράβο του.
Το να αφήνει κάποιος να καθαρίσουν για πάρτη του τους πιστοποιημένους με iso εξυπνάδας αντίπαλους, είναι η καλύτερη μέθοδος.
Gavalas for President! :grfl:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών