Αποθήκευση Ενέργειας

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24249
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Αποθήκευση Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Ιαν 2024, 12:54

seismic έγραψε:
22 Ιαν 2024, 12:17
Δεν θα βάλω καν αντλία θα βάλω το υψόμετρο να δουλεύει για πάρτη μου. 1000 μέτρα ύψος σωλήνας νερού που θα τραβάει νερό από φράγμα, και στο κάτω άκρο της κατακόρυφης σωλήνας σύνδεση με 100 χιλιόμετρα οριζόντια σωλήνα με 50000 φτερωτές
λεπτη σωλήνα βάλε, αυτό του οξυγονου, δεν κάνει διαφορα. Στο τέλος των 100 χιλιομετρων, ενα μυρμυγκι θα έχει κάτσει πάνω στην έξοδο του νερού, και δεν θα βγαίνει τίποτα. Να το βγάλεις φώτο, να συζητήσουμε πως γίνεται να έχει τόνους βάρος ένα μυρμυγκι, τι είδος να είναι, ποσα υπαρχουν, τι μας κρυβουν κλπ. :lol:

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33189
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αποθήκευση Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 22 Ιαν 2024, 13:04

seismic έγραψε:
22 Ιαν 2024, 12:13
Ασέβαστος έγραψε:
22 Ιαν 2024, 12:10
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
22 Ιαν 2024, 11:35
.

Τελικά οι φτερωτές κάνουν δουλειά στο ποταμάκι ή δεν αξίζει γιατί σε 100 χρόνια ελπίζουμε να φτιάξουμε σε όλα τα ποτάμια φράγματα ;;;

Κι αν βάλουμε φτερωτές μετά την εξοδο του φράγματος θα γυρνάν οι έρμες ή δεν αξίζει ούτε για να γυρνάν τ αρνιά στις σούβλες ;;;

.
οικονομοτεχνικη μελετη. ποσο κοστιζει να βαλεις, ποσο να τη συντηρεις, και ποσο θα παρεις.

ειτε καθεσαι και την κανεις, ειτε πιστευεις οτι για να μην το εχει κανει κανενας, δε συμφερει.
Εγώ δεν σκέπτομαι τι έχει κάνει ο καθένας αλλά τι δεν έχει κάνει.
Την βίδα δεν την ανακάλυψα εγώ. Εγώ ανακάλυψα ότι οι άλλοι είχαν ξεχάσει τι κάνει η βίδα στις κατασκευή κτιρίων. :003:
στην πραγματικοτητα εσυ δεν ανακαλυψες απολυτως τυποτα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4565
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Αποθήκευση Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 22 Ιαν 2024, 13:05

Έχει δίκιο ο χελης.
Αν βάλεις ένα σωρό φτερωτες, θα ανέβει η πίεση και είτε θα διαρραγει ο σωλήνας, είτε θα διαρραγουν οι (πρώτες) φτερωτες, είτε θα υπερχειλισει το φράγμα, είτε, ειτε.
Θα φρενάρει το νερό διότι αναλόγως της διαφοράς δυναμικού, το νερό θα έχει και μια συγκεκριμένη (πεπερασμένη) κινητική ενέργεια.
Επίσης σεισμικ, στο κόλπο με τα ανεμιστηρακια, θα πάρεις πάντα λιγότερη ενέργεια από αυτήν που καταναλώνεις.
Κατ'αντιστοιχια, αν βάλεις σε ένα βουνό με πολλή κίνηση αέρα, 20πλασιες ανεμογεννητριες από το κανονικό, απλά θα μειωθεί και η ένταση του αέρα και έτσι το κόστος κατασκευης/τοποθέτησης επιπλέον ανεμογεννητριας (ή φτερωτής στο φράγμα) θα υπερβαίνει κατά πολύ το οικονομικό κέρδος σε ενέργεια.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6892
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Αποθήκευση Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 22 Ιαν 2024, 13:06

Θα μάθετε πολλά ακόμα από τον "ανώτερο των καθηγητών" seismic...
Και αν δεν μάθετε, το πολύ πολύ, να ξεχάσετε και αυτά που ξέρατε...

Πάμε δυνατά για την εφεύρεση του Αεικίνητου λέμε...
:003:

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24249
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Αποθήκευση Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Ιαν 2024, 13:08

Πτολεμαίος έγραψε:
22 Ιαν 2024, 13:05
Έχει δίκιο ο χελης.
Αν βάλεις ένα σωρό φτερωτες, θα ανέβει η πίεση και είτε θα διαρραγει ο σωλήνας, είτε θα διαρραγουν οι (πρώτες) φτερωτες, είτε θα υπερχειλισει το φράγμα, είτε, ειτε.
δηλαδή βαζεις στη σωλήνα της ευδαπ μια βρύση κάπου ενδιαμεσα, την κλεινεις λιγο, ανεβαινει η πίεση και σπάνε όλα από εκεί και μετα; Και δουλεύουμε τον σεισμικ;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enaon την 22 Ιαν 2024, 13:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33189
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αποθήκευση Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 22 Ιαν 2024, 13:10

seismic έγραψε:
22 Ιαν 2024, 12:17
Ασέβαστος έγραψε:
22 Ιαν 2024, 12:13
seismic έγραψε:
22 Ιαν 2024, 12:10
Κανείς δεν το ξέρει με τον αέρα. Με το νερό εγώ το ξέρω γιατί ξέρω στατικά.
και , για πες αφου ξερεις. αν αντι για σκουπα βαλεις αντλια νερου, και 500 ανεμιστηρακια μεσα σε σωληνα, θα παρεις περισσοτερη ενεργεια απο οση καταναλωνει η αντλια;
Δεν θα βάλω καν αντλία θα βάλω το υψόμετρο να δουλεύει για πάρτη μου. 1000 μέτρα ύψος σωλήνας νερού που θα τραβάει νερό από φράγμα, και στο κάτω άκρο της κατακόρυφης σωλήνας σύνδεση με 100 χιλιόμετρα οριζόντια σωλήνα με 50000 φτερωτές
ε, και τι καθεσαι; προσεγγισε καποιον επενδυτη, και εξηγησε του οτι εκανες κατι με μια σκουπα, οποτε εισαι εφευρετης και καλο θα ειναι να σου δωσει μερικα μυρια, και το κρατος να σου δωσει αδεια για 100 χλμ κατασκευη.

αλλιως σε υπονομευουν τα μεγαλα συμφεροντα.

για το ντραγκονς ντεν να κανεις αιτηση, επισης.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33189
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αποθήκευση Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 22 Ιαν 2024, 13:10

seismic έγραψε:
22 Ιαν 2024, 12:32
nick έγραψε:
22 Ιαν 2024, 12:28
seismic έγραψε:
22 Ιαν 2024, 12:17
Δεν θα βάλω καν αντλία θα βάλω το υψόμετρο να δουλεύει για πάρτη μου. 1000 μέτρα ύψος σωλήνας νερού που θα τραβάει νερό από φράγμα, και στο κάτω άκρο της κατακόρυφης σωλήνας σύνδεση με 100 χιλιόμετρα οριζόντια σωλήνα με 50000 φτερωτές
ΚΟΨΕ ΤΙΣ ΠΙΠΕΣ.
Μπορεί στο αντισεισμικό να περνάνε κάτι ψευτογνώσεις σου, αλλά αυτά που πετάς εδώ δειχνουν άτομο με νοημοσύνη 10 χρόνου.
Αυτό σημαίνει δύο πράγματα. Ή είμαι δεκάχρονο, ή το μυαλό μου βλέπει αυτό που δυσκολεύεται να δει το δικό σας.
το πρωτο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 16074
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Αποθήκευση Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 22 Ιαν 2024, 13:21

seismic έγραψε:
22 Ιαν 2024, 12:17
Ασέβαστος έγραψε:
22 Ιαν 2024, 12:13
seismic έγραψε:
22 Ιαν 2024, 12:10
Κανείς δεν το ξέρει με τον αέρα. Με το νερό εγώ το ξέρω γιατί ξέρω στατικά.
και , για πες αφου ξερεις. αν αντι για σκουπα βαλεις αντλια νερου, και 500 ανεμιστηρακια μεσα σε σωληνα, θα παρεις περισσοτερη ενεργεια απο οση καταναλωνει η αντλια;
Δεν θα βάλω καν αντλία θα βάλω το υψόμετρο να δουλεύει για πάρτη μου. 1000 μέτρα ύψος σωλήνας νερού που θα τραβάει νερό από φράγμα, και στο κάτω άκρο της κατακόρυφης σωλήνας σύνδεση με 100 χιλιόμετρα οριζόντια σωλήνα με 50000 φτερωτές
Αυτο που γραφεις με τις φτερωτες ειναι γνησια παπαρια.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24249
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Αποθήκευση Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Ιαν 2024, 13:21

Λοξίας έγραψε:
22 Ιαν 2024, 13:06
Θα μάθετε πολλά ακόμα από τον "ανώτερο των καθηγητών" seismic...
Και αν δεν μάθετε, το πολύ πολύ, να ξεχάσετε και αυτά που ξέρατε...

Πάμε δυνατά για την εφεύρεση του Αεικίνητου λέμε...
:003:
ε καλα και ο Χελης την ανακάλυψε, και ο Πτολεμαίος, βάζεις ενα εμποδιο και ανεβαίνει πίεση στην εισοδο. Δικιο εχει μετα ο σεισμικ, καθε εμποδιο για καλο, κάθε φτερωτή και το συστημα δίνει και άλλο, το ζητούμενο είναι πόσες μπορούν να κατασκευασουν οι κινεζοι να βάλουμε, το θεωρητικό το λύσαμε.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33189
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αποθήκευση Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 22 Ιαν 2024, 13:41

παιδια δε θα το πιστεψετε.

ενω διαβαζω αυτα, ειναι μπροστα μου ενας ταριφας, που εξηγει σε εναν μοτοσικλετιστη, οτι αμα θελει να μην αδειαζει η μπαταρια της μηχανης οταν την αφηνει για μεγαλο χρονικο διαστημα, πρεπει να βαλει κατι ξυλινο η λαστιχενιο κατω απο το σταντ.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4565
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Αποθήκευση Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 22 Ιαν 2024, 13:47

enaon έγραψε:
22 Ιαν 2024, 13:08
Πτολεμαίος έγραψε:
22 Ιαν 2024, 13:05
Έχει δίκιο ο χελης.
Αν βάλεις ένα σωρό φτερωτες, θα ανέβει η πίεση και είτε θα διαρραγει ο σωλήνας, είτε θα διαρραγουν οι (πρώτες) φτερωτες, είτε θα υπερχειλισει το φράγμα, είτε, ειτε.
δηλαδή βαζεις στη σωλήνα της ευδαπ μια βρύση κάπου ενδιαμεσα, την κλεινεις λιγο, ανεβαινει η πίεση και σπάνε όλα από εκεί και μετα; Και δουλεύουμε τον σεισμικ;
Μπορεί να μείνει η υψηλή πιεση χωρίς απαραίτητα να σπάσει,.
Αν είναι πολύ μεγάλη ναι, θα σπάσει κάποιο αδύναμο σημείο σε όλο το σύστημα σωλήνων.
Έχει συμβεί χιλιάδες φορές. Να σπάνε αγωγοί κι ας μην είναι ΚΑΝ φραγμένο κάπου.

Ενώ το να παράγεται "άπειρη" ενέργεια τη στιγμή που το νερό έχει Α κινητική ενέργεια, το βρίσκεις ανάξιο κοροϊδίας ε;
Ρε τι είσαστε εσείς ρε;
Που το ανακαλύψατε και δεν το πήραν χαμπάρι τόσοι και τόσοι μηχανικοί και επιστήμονες τόσα χρόνια.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24249
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Αποθήκευση Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Ιαν 2024, 13:52

καλά απλά ήθελα να πω ότι αξίζεις και εσύ βραβείο, αν σε ενοχλεί μην το παρεις.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4565
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Αποθήκευση Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 22 Ιαν 2024, 13:56

enaon έγραψε:
22 Ιαν 2024, 13:52
καλά απλά ήθελα να πω ότι αξίζεις και εσύ βραβείο, αν σε ενοχλεί μην το παρεις.
Ναι Αγγελικούλα μου, ναι.

Βάλε εσύ φτερωτες στο δίκτυο και αν δουλέψει το σύστημα θα σου αγοράζω εγώ το ρευμα.

Όσο για το βραβείο, τι να κλασω.
Εδώ πας για Νόμπελ.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Αποθήκευση Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 22 Ιαν 2024, 13:59

enaon έγραψε:
22 Ιαν 2024, 12:54
seismic έγραψε:
22 Ιαν 2024, 12:17
Δεν θα βάλω καν αντλία θα βάλω το υψόμετρο να δουλεύει για πάρτη μου. 1000 μέτρα ύψος σωλήνας νερού που θα τραβάει νερό από φράγμα, και στο κάτω άκρο της κατακόρυφης σωλήνας σύνδεση με 100 χιλιόμετρα οριζόντια σωλήνα με 50000 φτερωτές
λεπτη σωλήνα βάλε, αυτό του οξυγονου, δεν κάνει διαφορα. Στο τέλος των 100 χιλιομετρων, ενα μυρμυγκι θα έχει κάτσει πάνω στην έξοδο του νερού, και δεν θα βγαίνει τίποτα. Να το βγάλεις φώτο, να συζητήσουμε πως γίνεται να έχει τόνους βάρος ένα μυρμυγκι, τι είδος να είναι, ποσα υπαρχουν, τι μας κρυβουν κλπ. :lol:
Ξεχνάτε κάτι πολύ απλό Οι φτερωτές δεν είναι βρύσες που κλίνουν αλλά γυρίζουν αφήνοντας το νερό να πάει στην επόμενη.
Αν η πίεση έχει την δύναμη να γυρίσει μια δύο φτερωτές θα γυρίσει αμέτρητες. Έχουμε δύο συγκοινωνούντα δοχεία με μια σύνδεση πολύ μικρή σαν την μύτη της καρφίτσας. Αν το ένα δοχείο έχει μια μεγάλη πίεση την οποία ανατροφοδοτεί συνεχώς μια πηγή, τότε αυτή η πίεση θα παραμένει σταθερή.
Το άλλο δοχείο στην αρχή θα δέχεται ένα κατούρημα από το δοχείο υπό πίεση αλλά μετά από ώρα η πίεση αυτή θα γίνει η ίδια και στο δεύτερο δοχείο.
Στο τρίτο μετά στο τέταρτο μετά και ο.κ.ε Πάνω σε αυτή την αρχή εξισορρόπησης της υδροστατικής πίεσης θα δουλέψουν όλες οι φτερωτές.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 22 Ιαν 2024, 14:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24249
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Αποθήκευση Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Ιαν 2024, 14:00

Πτολεμαίος έγραψε:
22 Ιαν 2024, 13:56
Ναι Αγγελικούλα μου, ναι.

Βάλε εσύ φτερωτες στο δίκτυο και αν δουλέψει το σύστημα θα σου αγοράζω εγώ το ρευμα.

Όσο για το βραβείο, τι να κλασω.
Εδώ πας για Νόμπελ.
δεν είπα ότι αυτό που γράφει ο σεισμικ δουλευει, ιδιο με αυτό που είπες εσύ. Να μην σου λέω όμως ότι γράφεις βλακειες αν είναι να νευριάζεις, δεν έχει και σημασία αν δεν σε νοιάζει.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών