Αποθήκευση Ενέργειας

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40771
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αποθήκευση Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Ιαν 2024, 15:03

enaon έγραψε:
22 Ιαν 2024, 14:27
Πτολεμαίος έγραψε:
22 Ιαν 2024, 14:23
hellegennes έγραψε:
22 Ιαν 2024, 14:20


Εννοείται ότι δεν κάνουν. Η δυναμική ενέργεια είναι αρκετή για να κινήσει το νερό, που είναι ρευστό, αλλά όχι αρκετή για να κινεί μηχανή που παράγει ηλεκτρισμό. Η ενέργεια που παράγεται είναι χρήσιμη μόνο για να κινείς μύλο, συνολικά είναι πολύ λίγη για να τροφοδοτείς δίκτυο ηλεκτροδότησης.
Ναι αλλά άμα βάλεις 28 χιλιάδες φτερωτέsh;
μην κοροϊδεύετε ρε παιδια, γιατι λετε μαλακιες :lol:

αν το ποτάμι έχει 28 χιλιάδες σκαλοπάτια φυσικά, χωραει 28 χιλιαδες φτερωτες σκαλιου τσαμπα. Αλλο να αντλείς την κινητική ενεργεια, αλλο να παίρνεις το πλεόνασμα της διαφοράς δυναμικού της πτώσης.
Αν το ποτάμι έχει 28 χιλιάδες φυσικά σκαλοπάτια, δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν:

1. Είναι φυσιολογικό ποτάμι που βρίσκουμε στον πλανήτη γη
2. Είναι υποθετικό ποτάμι μήκους 28 χιλιάδων χιλιομέτρων με μέσο "σκαλοπάτι" 1 μέτρου ανά χιλιόμετρο και υψόμετρο εκκίνησης 28 χιλιόμετρα.

Στην δεύτερη περίπτωση μπορείς να πάρεις έργο με 28 χιλιάδες φτερωτές αλλά δυστυχώς η Γη δεν είναι το Minecraft και έτσι δεν υπάρχουν ποτάμια που να εκτείνονται για 28 χιλιάδες χιλιόμετρα και να ξεκινάνε από τα 28 χιλιόμετρα.

Στην πρώτη περίπτωση, 28 χιλιάδες φυσικά σκαλοπάτια σημαίνουν μέσο σκαλοπάτι 10 εκατοστών, το οποίο είναι λιγότερο από το μέγεθος του πεσμένου πουλιού μου και ως γνωστόν ένα πεσμένο πουλί δεν παράγει καθόλου ενέργεια.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Αποθήκευση Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 22 Ιαν 2024, 15:04

enaon έγραψε:
22 Ιαν 2024, 14:58
seismic έγραψε:
22 Ιαν 2024, 14:53
Αυτό σου λέει κάτι ή όχι?
ωραίο μοιάζει, καμια σχεση με αυτό που λες εσύ, χρησιμοποιεί την πτώση, αν και στο 2.52 λέει θα μπορούσε να τραβάει από λίμνη και να το γυρνάει πισω, δημιουργεί την ροή της. Ας κανουμε οτι δεν το ακούσαμε :003:
Για κάτσε ρε φίλε Πέρνει νερό από το στόμα και το βγάζει από τον κώλο και παράγει ενέργεια. Τι εμποδίζει το νερό που βγάζει να το χρησιμοποιήσει άλλο ένα μηχάνημα ίδιο ποιο κάτω και άλλο ένα πάρα κάτω και να τριπλασιαστεί η ενέργεια?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 22 Ιαν 2024, 15:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40771
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αποθήκευση Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Ιαν 2024, 15:05

enaon έγραψε:
22 Ιαν 2024, 14:54
hellegennes έγραψε:
22 Ιαν 2024, 14:41
Εξαρτάται πού θα την βάλεις και πώς είναι κατασκευασμένο το δίκτυο.
χελη εχεις μπλεξει τις πιέσεις, έχεις μεταβολές στην στατική και την δυναμική, η συνολική πίεση είναι σταθερή, από το βάρος του νερού και την διατομή στην αρχή της εισόδου. Σου αναγνωρίζω πάντως ότι το παράκανα, έπρεπε να απαντήσεις κάτι.
Δεν έχω μπλέξει τίποτα, αν διαβάσεις προσεκτικά θα δεις ότι τα διαχώρισα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40771
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αποθήκευση Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Ιαν 2024, 15:08

seismic έγραψε:
22 Ιαν 2024, 15:04
enaon έγραψε:
22 Ιαν 2024, 14:58
seismic έγραψε:
22 Ιαν 2024, 14:53
Αυτό σου λέει κάτι ή όχι?
ωραίο μοιάζει, καμια σχεση με αυτό που λες εσύ, χρησιμοποιεί την πτώση, αν και στο 2.52 λέει θα μπορούσε να τραβάει από λίμνη και να το γυρνάει πισω, δημιουργεί την ροή της. Ας κανουμε οτι δεν το ακούσαμε :003:
Για κάτσε ρε φίλε Πέρνει νερό από το στόμα και το βγάζει από τον κώλο και παράγει ενέργεια. Τι εμποδίζει το νερό που βγάζει να το χρησιμοποιήσει άλλο ένα μηχάνημα ίδιο ποιο κάτω και άλλο ένα πάρα κάτω και να τριπλασιαστεί η ενέργεια?
Η θερμοδυναμική. Η ενέργεια που κίνησε την πρώτη κατασκευή χάθηκε από το νερό. Το νερό βγαίνοντας έχει λιγότερη ενέργεια από πριν. Τα μαθαίνουμε αυτά στο δημοτικό και στο γυμνάσιο, στην θεωρία και με πειράματα, αλλά καταφανώς δεν τελείωσες το σχολείο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Αποθήκευση Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 22 Ιαν 2024, 15:09

hellegennes έγραψε:
22 Ιαν 2024, 15:03
enaon έγραψε:
22 Ιαν 2024, 14:27
Πτολεμαίος έγραψε:
22 Ιαν 2024, 14:23


Ναι αλλά άμα βάλεις 28 χιλιάδες φτερωτέsh;
μην κοροϊδεύετε ρε παιδια, γιατι λετε μαλακιες :lol:

αν το ποτάμι έχει 28 χιλιάδες σκαλοπάτια φυσικά, χωραει 28 χιλιαδες φτερωτες σκαλιου τσαμπα. Αλλο να αντλείς την κινητική ενεργεια, αλλο να παίρνεις το πλεόνασμα της διαφοράς δυναμικού της πτώσης.
Αν το ποτάμι έχει 28 χιλιάδες φυσικά σκαλοπάτια, δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν:

1. Είναι φυσιολογικό ποτάμι που βρίσκουμε στον πλανήτη γη
2. Είναι υποθετικό ποτάμι μήκους 28 χιλιάδων χιλιομέτρων με μέσο "σκαλοπάτι" 1 μέτρου ανά χιλιόμετρο και υψόμετρο εκκίνησης 28 χιλιόμετρα.

Στην δεύτερη περίπτωση μπορείς να πάρεις έργο με 28 χιλιάδες φτερωτές αλλά δυστυχώς η Γη δεν είναι το Minecraft και έτσι δεν υπάρχουν ποτάμια που να εκτείνονται για 28 χιλιάδες χιλιόμετρα και να ξεκινάνε από τα 28 χιλιόμετρα.

Στην πρώτη περίπτωση, 28 χιλιάδες φυσικά σκαλοπάτια σημαίνουν μέσο σκαλοπάτι 10 εκατοστών, το οποίο είναι λιγότερο από το μέγεθος του πεσμένου πουλιού μου και ως γνωστόν ένα πεσμένο πουλί δεν παράγει καθόλου ενέργεια.
Και γιατί τοποθετείς μία φτερωτή κάθε ένα χιλιόμετρο και δεν τοποθετείς 1000 φτερωτές στο ένα χιλιόμετρο? :D
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Αποθήκευση Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 22 Ιαν 2024, 15:12

hellegennes έγραψε:
22 Ιαν 2024, 15:08
seismic έγραψε:
22 Ιαν 2024, 15:04
enaon έγραψε:
22 Ιαν 2024, 14:58


ωραίο μοιάζει, καμια σχεση με αυτό που λες εσύ, χρησιμοποιεί την πτώση, αν και στο 2.52 λέει θα μπορούσε να τραβάει από λίμνη και να το γυρνάει πισω, δημιουργεί την ροή της. Ας κανουμε οτι δεν το ακούσαμε :003:
Για κάτσε ρε φίλε Πέρνει νερό από το στόμα και το βγάζει από τον κώλο και παράγει ενέργεια. Τι εμποδίζει το νερό που βγάζει να το χρησιμοποιήσει άλλο ένα μηχάνημα ίδιο ποιο κάτω και άλλο ένα πάρα κάτω και να τριπλασιαστεί η ενέργεια?
Η θερμοδυναμική. Η ενέργεια που κίνησε την πρώτη κατασκευή χάθηκε από το νερό. Το νερό βγαίνοντας έχει λιγότερη ενέργεια από πριν. Τα μαθαίνουμε αυτά στο δημοτικό και στο γυμνάσιο, στην θεωρία και με πειράματα, αλλά καταφανώς δεν τελείωσες το σχολείο.
Τι λες ρε φίλε ακριβώς την ίδια ενέργεια έχει και περισσότερη με τον στροβιλισμό.
Μαλάκα δάσκαλο είχες. :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 22 Ιαν 2024, 15:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4840
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Αποθήκευση Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 22 Ιαν 2024, 15:12

seismic έγραψε:
22 Ιαν 2024, 14:15
SpoilerShow
enaon έγραψε:
22 Ιαν 2024, 14:09
seismic έγραψε:
22 Ιαν 2024, 13:59
Ξεχνάτε κάτι πολύ απλό Οι φτερωτές δεν είναι βρύσες που κλίνουν αλλά γυρίζουν αφήνοντας το νερό να πάει στην επόμενη.
Αν η πίεση έχει την δύναμη να γυρίσει μια δύο φτερωτές θα γυρίσει αμέτρητες. Έχουμε δύο συγκοινωνούντα δοχεία με μια σύνδεση πολύ μικρή σαν την μύτη της καρφίτσας. Αν το ένα δοχείο έχει μια μεγάλη πίεση την οποία ανατροφοδοτεί συνεχώς μια πηγή, τότε αυτή η πίεση θα παραμένει σταθερή.
Το άλλο δοχείο στην αρχή θα δέχεται ένα κατούρημα από το δοχείο υπό πίεση αλλά μετά από ώρα η πίεση αυτή θα γίνει η ίδια και στο δεύτερο δοχείο.
Στο τρίτο μετά στο τέταρτο μετά και ο.κ.ε Πάνω σε αυτή την αρχή εξισορρόπησης της υδροστατικής πίεσης θα δουλέψουν όλες οι φτερωτές.
βρε τι γράφεις και εσύ;. Είναι το ίδιο παράδειγμα με τις κοκακολες που σου είπα πριν, χωρίς την ελαστικοτητα βεβαια, γιατι δεν καταλαβαίνεις μάλλον οτι το μοτερ κανει την τρυπα να μικραινει οταν βάζεις φορτιο.

λοιπον, στο παραδειγμα που έδωσες μόνος σου, έχεις την ροή της καρφιτσας να γυρίσεις ανεμιστήρα, αυτό είναι όλο, μια καρφίτσα, ασε ποσο μεγάλα είναι τα δοχεία, δεν εχει σημασια, δηλαδή δεν μπορεί να γυρίσεις τίποτα, ουτε λεδακι δεν ανάβεις.
Στα ηλεκτρικά δεν λέω τίποτα αλλά εδώ μπαίνεις στα χωράφια μου.
Η αντλία θα γυρίσει όλες θα γυρίσουν λόγο υδροστατικής πίεσης. Θα πάρει χρόνο, όμως θα γυρίσουν.
α, η υδροστατική πίεση γυρνάει τις αντλίες, δάσκαλε; :smt005:
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Αποθήκευση Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 22 Ιαν 2024, 15:16

Bill Hicks έγραψε:
22 Ιαν 2024, 15:12
seismic έγραψε:
22 Ιαν 2024, 14:15
SpoilerShow
enaon έγραψε:
22 Ιαν 2024, 14:09

βρε τι γράφεις και εσύ;. Είναι το ίδιο παράδειγμα με τις κοκακολες που σου είπα πριν, χωρίς την ελαστικοτητα βεβαια, γιατι δεν καταλαβαίνεις μάλλον οτι το μοτερ κανει την τρυπα να μικραινει οταν βάζεις φορτιο.

λοιπον, στο παραδειγμα που έδωσες μόνος σου, έχεις την ροή της καρφιτσας να γυρίσεις ανεμιστήρα, αυτό είναι όλο, μια καρφίτσα, ασε ποσο μεγάλα είναι τα δοχεία, δεν εχει σημασια, δηλαδή δεν μπορεί να γυρίσεις τίποτα, ουτε λεδακι δεν ανάβεις.
Στα ηλεκτρικά δεν λέω τίποτα αλλά εδώ μπαίνεις στα χωράφια μου.
Η αντλία θα γυρίσει όλες θα γυρίσουν λόγο υδροστατικής πίεσης. Θα πάρει χρόνο, όμως θα γυρίσουν.
α, η υδροστατική πίεση γυρνάει τις αντλίες, δάσκαλε; :smt005:
Η ροή τις γυρίζει, της οποίας το μέγεθος της δύναμής της εξαρτάτε από την υδροστατική πίεση και την μάζα. :D
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40771
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αποθήκευση Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Ιαν 2024, 15:31

seismic έγραψε:
22 Ιαν 2024, 15:12
hellegennes έγραψε:
22 Ιαν 2024, 15:08
seismic έγραψε:
22 Ιαν 2024, 15:04
Για κάτσε ρε φίλε Πέρνει νερό από το στόμα και το βγάζει από τον κώλο και παράγει ενέργεια. Τι εμποδίζει το νερό που βγάζει να το χρησιμοποιήσει άλλο ένα μηχάνημα ίδιο ποιο κάτω και άλλο ένα πάρα κάτω και να τριπλασιαστεί η ενέργεια?
Η θερμοδυναμική. Η ενέργεια που κίνησε την πρώτη κατασκευή χάθηκε από το νερό. Το νερό βγαίνοντας έχει λιγότερη ενέργεια από πριν. Τα μαθαίνουμε αυτά στο δημοτικό και στο γυμνάσιο, στην θεωρία και με πειράματα, αλλά καταφανώς δεν τελείωσες το σχολείο.
Τι λες ρε φίλε ακριβώς την ίδια ενέργεια έχει και περισσότερη με τον στροβιλισμό.
Μαλάκα δάσκαλο είχες. :lol:
Οι δάσκαλοί μου διδάσκουν αυτά που εφαρμόζει όλη η ανθρωπότητα και δεν ψοφάς σαν το σκυλί στ' αμπέλι χωρίς φαγητό και νερό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6732
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Αποθήκευση Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 22 Ιαν 2024, 15:33

hellegennes έγραψε:
22 Ιαν 2024, 15:31
seismic έγραψε:
22 Ιαν 2024, 15:12
hellegennes έγραψε:
22 Ιαν 2024, 15:08


Η θερμοδυναμική. Η ενέργεια που κίνησε την πρώτη κατασκευή χάθηκε από το νερό. Το νερό βγαίνοντας έχει λιγότερη ενέργεια από πριν. Τα μαθαίνουμε αυτά στο δημοτικό και στο γυμνάσιο, στην θεωρία και με πειράματα, αλλά καταφανώς δεν τελείωσες το σχολείο.
Τι λες ρε φίλε ακριβώς την ίδια ενέργεια έχει και περισσότερη με τον στροβιλισμό.
Μαλάκα δάσκαλο είχες. :lol:
Οι δάσκαλοί μου διδάσκουν αυτά που εφαρμόζει όλη η ανθρωπότητα και δεν ψοφάς σαν το σκυλί στ' αμπέλι χωρίς φαγητό και νερό.
Πρόσεχε πως μιλάς...
Το άτομο είναι ανώτερος των καθηγητών και μιλάει μόνο με τους διασημότερους καθηγητές παγκοσμίως...
Μάλιστα ο επικεφαλής του δεύτερου πανεπιστημίου στον κόσμο, συμφωνεί μαζί του...
...εσύ ποιός είσαι;
:003:

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Αποθήκευση Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 22 Ιαν 2024, 15:38

hellegennes έγραψε:
22 Ιαν 2024, 15:31
seismic έγραψε:
22 Ιαν 2024, 15:12
hellegennes έγραψε:
22 Ιαν 2024, 15:08


Η θερμοδυναμική. Η ενέργεια που κίνησε την πρώτη κατασκευή χάθηκε από το νερό. Το νερό βγαίνοντας έχει λιγότερη ενέργεια από πριν. Τα μαθαίνουμε αυτά στο δημοτικό και στο γυμνάσιο, στην θεωρία και με πειράματα, αλλά καταφανώς δεν τελείωσες το σχολείο.
Τι λες ρε φίλε ακριβώς την ίδια ενέργεια έχει και περισσότερη με τον στροβιλισμό.
Μαλάκα δάσκαλο είχες. :lol:
Οι δάσκαλοί μου διδάσκουν αυτά που εφαρμόζει όλη η ανθρωπότητα και δεν ψοφάς σαν το σκυλί στ' αμπέλι χωρίς φαγητό και νερό.
Πες στον δάσκαλό σου ότι η ροή δεν σταματάει γιατί την σπρώχνει το νερό της ροής :lol: και ότι όλα τα νερά παρά τα εμπόδια που συναντάνε πάνε προς την θάλασσα. :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 22 Ιαν 2024, 15:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23027
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Αποθήκευση Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Ιαν 2024, 15:40

hellegennes έγραψε:
22 Ιαν 2024, 15:03
Αν το ποτάμι έχει 28 χιλιάδες φυσικά σκαλοπάτια, δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν:
καλά, συμφωνω οτι ειναι υποθετικο και σκαλι 10 ποντων δεν εχει νοημα, σαν να περιμενω να παραδεχθεις κατι, αλλα συμφωνείς ότι η πτώση είναι εχτρα, δεν σταματάμε το νερό;

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5131
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Αποθήκευση Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 22 Ιαν 2024, 15:46

seismic έγραψε:
22 Ιαν 2024, 15:38
hellegennes έγραψε:
22 Ιαν 2024, 15:31
seismic έγραψε:
22 Ιαν 2024, 15:12
Τι λες ρε φίλε ακριβώς την ίδια ενέργεια έχει και περισσότερη με τον στροβιλισμό.
Μαλάκα δάσκαλο είχες. :lol:
Οι δάσκαλοί μου διδάσκουν αυτά που εφαρμόζει όλη η ανθρωπότητα και δεν ψοφάς σαν το σκυλί στ' αμπέλι χωρίς φαγητό και νερό.
Πες στον δάσκαλό σου ότι η ροή δεν σταματάει γιατί την σπρώχνει το νερό της ροής :lol: και ότι όλα τα νερά παρά τα εμπόδια που συναντάνε πάνε προς την θάλασσα. :D
Δεν αναρωτιέσαι λίγο, δεν σου φαίνονται ‘μαγικα’ (εμας μα φαίνονται μαλακιες) τα συμπέρασμα τα σου όπου ξεκινώντας με Χ ενεργεια καταλήγεις με πολλαπλάσια; Να δεις μήπως κάπου κανεις λογικό άλμα. Να πεις: η μπαταρία μου είναι 10watt, έστειλε νερό ψηλά και όταν κατέβηκε μου έδωσε 50 watt. Πως στο διάολο έγινε αυτό;

Αν σου πω εγώ ότι αν μου δώσεις 1000€ να τα μετατρέψω σε λίρες, δολάρια …ευρώ και μετά να σου επιστρέψω 5000 θα με εμπιστευτείς;

Άβαταρ μέλους
Γράφων
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 09 Απρ 2023, 20:47
Τοποθεσία: Σπίτι

Re: Αποθήκευση Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γράφων » 22 Ιαν 2024, 16:01

Εικόνα

Το βρήκα σε σημειώσεις από το διαδίκτυο. Κάτι τέτοιο δεν θες να φτιάξεις; Βλέπεις την γραμμή ενέργειας που είναι κεκλιμένη; Έχουμε απώλειες ενέργειας στο ρευστό λόγω τριβής εδώ.
ποταμοῖς τοῖς αὐτοῖς ἐμβαίνομέν τε καὶ οὐκ ἐμβαίνομεν, εἶμέν τε καὶ οὐκ εἶμεν.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40771
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αποθήκευση Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Ιαν 2024, 16:53

enaon έγραψε:
22 Ιαν 2024, 15:40
hellegennes έγραψε:
22 Ιαν 2024, 15:03
Αν το ποτάμι έχει 28 χιλιάδες φυσικά σκαλοπάτια, δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν:
καλά, συμφωνω οτι ειναι υποθετικο και σκαλι 10 ποντων δεν εχει νοημα, σαν να περιμενω να παραδεχθεις κατι, αλλα συμφωνείς ότι η πτώση είναι εχτρα, δεν σταματάμε το νερό;
Τι θα πει "έξτρα;" Τι έξτρα είναι αυτό;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών