Αποριες για Αθεους

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Αποριες για Αθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 11 Νοέμ 2018, 16:43

Σουβλίτσα έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 14:18
Nandros έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 13:09
Σουβλίτσα έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 01:02
Αυτό τώρα το είδα

Από επιλογή και μετά από χρόνια ψαξίματος και αμφισβήτησης και αρκετής αντίδρασης (κυρίως διανοητικής) και με φλερτ σε άλλα θρησκευτικά συστήματα και σε φιλοσοφικές προσεγγίσεις
Αθεη δεν υπήρξα ποτέ, με την έννοια οτι διαισθητικά να το πω έτσι "γνώριζα" οτι υπάρχει αυτό που γενικότερα λέμε Θεός.
Δηλαδή ΔΕΝ βαπτίστηκες, η οικογένεια σου ΔΕΝ είναι χριστιανοί και ΔΕΝ σε ανάθρεψαν ανάλογα, ΔΕΝ σε πήγαιναν εκκλησία, ΔΕΝ πήγες σε ελληνικό σχολείο και ΔΕΝ έμαθες τα χριστιανικά από τα θρησκευτικά. Και τελικά επέλεξες τον χριστιανισμό.

Είπαμε να λέμε και μιαν αλήθεια πότε-πότε και όχι τόσο εξόφθαλμα ψέματα!
.

Mε ρώτησες αν είμαι Χριστιανή από επιλογή ή επιβολή και σου απάντησα και πιο αναλυτικά, ως προς τον δικό μου δρόμο προς την συνειδητή συμμετοχή μου στην πίστη μου.
Δεν θυμάμαι να αρνήθηκα ούτε να είπα οτι δεν βαπτίστηκα.
Με ανέθρεψαν πολύ αόριστα ως προς τα εκκλησιαστικά και τα θεολογικα, δεν με πήγαιναν εκκλησία όπως ακριβώς θα έρπεπε να πηγαίνει κάποιος εκκλησία, βασικά εκκλησία "με πήγαιναν" Πάσχα, τις υπόλοιπες ημέρες του χρόνου αν και όταν και εφοσον...Η μητέρα μου, ναι, είχε και έχει πίστη αλλά δεν θεωρώ οτι φρόντισε να είμαι στην Εκκλησία με την συχνότητα που καλό θα ήταν αλλά τις τελευταίες δεκαετίες πολλοί άνθρωποι έχασαν την σωστή λειτουργική ζωή της Εκκλησίας μέσα στην εκκοσμίκευση που επικράτησε. Έχουν γίνει πολλά λάθη από χριστιανούς γονείς. Κατηχητικό επίσης, δεν πήγα ποτέ.
Στο σχολείο πήγαινα εκκλησία όποτε μας πήγαιναν και έκανα θρησκευτικά, σαφώς.
Απο κει και πέρα, μεγαλώνοντας, είχα μέσα μου κάτι αόριστο θεωρητικώς ως προς το τί είναι ορθή χριστιανική διδασκαλία, κυρίως από την Καινή Διαθήκη και τον λόγο του Χριστού, από τις εικονες που είχα πάρει απο δω κι απο κει, στις λίγες μου επαφές με την εκκλησία και τον τρόπο ζωής όσων ακολουθούσαν αυτήν την ζωή (πχ κάτι γιαγιάδες απλές στα χωριά με τα τσεμπέρια τους που άναβαν τα καντηλάκια στο χωριό, ήταν για εμένα μια εικόνα που δίδασκε θεολογία στην ψυχή μου, δεν ξέρω τί καταλαβαίνεις από αυτό που σου λέω) και ταυτόγχρονα μεγάλωνα σε μια κοινωνία τελείως αντίθετη με τα της Ορθοδόξου πραγματικοτητας και πνευματικότητας, τελείως κοσμικά πλαίσια και τρόπο σκέψης και παράλληλα πάλι επαφή με διάφορα φιλοσοφικά ρεύματα, από σπουδές, και ξένες θρησκευτικές διδασκαλίες, μέσα από διαβάσματα, που ευδοκιμούσαν και ευδοκιμούν, και επαφή με πρόσωπα συγγενικά ή φιλικά, που ψαχνόντουσαν και αλλού (πχ ινδικά ασραμ).

Δεν ξέρω αν θέλεις κι άλλες διευκρινήσεις



ΥΓ: σχετικά με τα χθεσινά καραγκιοζιλίκια, βλέπω οτι τελικά επανήλθαν επιλεκτικά κάποια διεγραμμένα? Δεν πειράζει, καθενας έχει έναν σκοπό στην ζωούλα του, το φόρουμ είναι για κάποιους μια κάποια λύσις :smt023
Τα καραγκιοζιλίκια και τις προβοκάτσιες στο νήμα, τα ξεκίνησε ο ΓΓ εδώ, εδώ, εσύ γράφεις:να έχετε ένα ολόδικό σας νήμα να παίζετε χωρίς ενόχληση. (το οποίο ΔΕΝ τηρείς!), ο ΓΓ γράφει: Θεωριες της πουτσας, εσύ προκαλείς με το: θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία! και μετά άρχισε να μπουρδελιάζει.
Εγώ μπήκα πολύ αργότερα, στην σελίδα 16.
Ας προσέχατε τα χριστιανά για να μην διαβάζατε αυτά που σας πρέπουν.

Όσο για την θρησκεία σου, σου ΕΠΕΒΛΗΘΗ από τον νηπιοβαπτισμό σου και μετά και απλά, τώρα περνάνε τα χρόνια, σε έπιασε χριστιανικός οίστρος. Ήσουν χριστιανή και έγινες χριστιανικότερη ή χριστιανικότατη! ΔΕΝ επέλεξες τίποτα.
.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nandros την 11 Νοέμ 2018, 16:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41256
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αποριες για Αθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Νοέμ 2018, 16:43

Naida έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 16:17
hellegennes έγραψε:
10 Νοέμ 2018, 17:39
Naida έγραψε:
10 Νοέμ 2018, 08:34
Αυτό που ίσως οι άθεοι δε θα έπρεπε να έχουν στη διάθεσή τους είναι οι αργίες λόγω θρησκευτικών εορτών.
Αυτό είναι μια μαλακία που λέγεται ξανά και ξανά. Οι αργίες υπάρχουν γιατί τις θεσπίζει το κράτος και δεν έχουν σε τίποτα να κάνουν με την θρησκεία. Όποιος δεν θέλει να εργαστεί για θρησκευτικούς λόγους, είναι ελεύθερος να το κάνει. Αλλά δεν μπορεί να ζητήσει να ισχύει γι' αυτόν επισήμως αργία. Αυτό είναι θεσμοθετημένο δικαίωμα που δίνει μόνο το κράτος και συνεπάγεται από εργασιακή άποψη κάποια δικαιώματα για τους μισθωτούς. Το κράτος δεν έχει θρησκεία.
Αργίες βασιζόμενες σε θρησκευτικές εορτές. Και νομίζω ότι η χώρα μας έχει επίσημη θρησκεία.
Δεν έχει επίσημη θρησκεία και δεν έχει σημασία ποιες μέρες έχουν οριστεί σαν αργίες. Σημασία έχει ότι είναι αργίες με νομοθετική ισχύ γιατί τις θεσμοθετεί το κράτος για όλους, όχι γιατί είναι θρησκευτικές γιορτές. Ο νόμος ορίζει δικαιώματα για πολίτες, όχι για πιστούς θρησκείας. Οι πιστοί μπορεί να έχουν όσες αργίες θέλουν, εφόσον φυσικά το επιτρέπει ο εργοδότης τους να λείπουν, αλλά αυτές τις μέρες δεν έχουν έξτρα δικαιώματα. Θεωρούνται μέρες άδειας που αφαιρούνται από την κανονική τους άδεια. Αυτό συμβαίνει π.χ. με τους παλαιοημερολογίτες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Αποριες για Αθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 11 Νοέμ 2018, 16:49

Naida έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 16:22
Χαοτικός έγραψε:
10 Νοέμ 2018, 17:51

Όχι εγώ το δέχομαι αυτό που λέει. Αλλά έτσι και βρεθεί ότι δεν είναι παρθένα ενώ δεν είναι παντρεμένη την πήρε και την σήκωσε.

Δέχεσαι Δανΐτσα, για όποια αποδειχτεί ότι πηδήχτηκε πριν το γάμο να τιμωρηθεί; (καμιά θητεία σε μοναστήρι, να κυκλοφορεί με ράσα στο δρόμο και κουρεμενα μαλλιά, κάτι τέτοιο)
Δε στέκει αυτό που λες πάνω σε αυτό που είπα.
Μπα; Μια χαρα στέκει.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Αποριες για Αθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 11 Νοέμ 2018, 16:50

hellegennes έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 16:43
Naida έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 16:17
hellegennes έγραψε:
10 Νοέμ 2018, 17:39


Αυτό είναι μια μαλακία που λέγεται ξανά και ξανά. Οι αργίες υπάρχουν γιατί τις θεσπίζει το κράτος και δεν έχουν σε τίποτα να κάνουν με την θρησκεία. Όποιος δεν θέλει να εργαστεί για θρησκευτικούς λόγους, είναι ελεύθερος να το κάνει. Αλλά δεν μπορεί να ζητήσει να ισχύει γι' αυτόν επισήμως αργία. Αυτό είναι θεσμοθετημένο δικαίωμα που δίνει μόνο το κράτος και συνεπάγεται από εργασιακή άποψη κάποια δικαιώματα για τους μισθωτούς. Το κράτος δεν έχει θρησκεία.
Αργίες βασιζόμενες σε θρησκευτικές εορτές. Και νομίζω ότι η χώρα μας έχει επίσημη θρησκεία.
Δεν έχει επίσημη θρησκεία και δεν έχει σημασία ποιες μέρες έχουν οριστεί σαν αργίες. Σημασία έχει ότι είναι αργίες με νομοθετική ισχύ γιατί τις θεσμοθετεί το κράτος για όλους, όχι γιατί είναι θρησκευτικές γιορτές. Ο νόμος ορίζει δικαιώματα για πολίτες, όχι για πιστούς θρησκείας. Οι πιστοί μπορεί να έχουν όσες αργίες θέλουν, εφόσον φυσικά το επιτρέπει ο εργοδότης τους να λείπουν, αλλά αυτές τις μέρες δεν έχουν έξτρα δικαιώματα. Θεωρούνται μέρες άδειας που αφαιρούνται από την κανονική τους άδεια. Αυτό συμβαίνει π.χ. με τους παλαιοημερολογίτες.
Επειδή όμως οι αργίες είναι στην ουσία οι Χριστιανικές εορτές το θεωρώ άδικο για τους άθεους να υποχρεώνονται να εκμεταλλεύονται αυτές τις αργίες τις ημέρες των θρησκευτικών εορτών.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Αποριες για Αθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 11 Νοέμ 2018, 16:52

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 14:50
Ίφιδα έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 14:41
[
γιαννάκη, αυτά εκεί που σε παίρνει. Είμαι στο πνεύμα του θέματος που άνοιξες ΚΑΙ στον τρόπο που έθεσες τις κακόβουλες "ερωτήσεις" σου για να πας το θέμα εκεί που θες...κατα δική σου ομολογία πάντα :g030:


υ.γ. η Εκκλησία ΑΝΑΓΚΑΖΕ τους γονείς να βαφτίσουν τα παιδιά τους απο νήπια (κάτι που αποφάσισαν οι "φανταστικοί" σας άνθρωποι κατά παράβαση των λόγων και πράξεων του Χριστού στην αρχή του 4ου αιωνα μ.Χ) αλλιώς θα ζούσαν κοινωνικό αποκλεισμό. Αν κάνουμε μήνυση κάπου θα είναι στην Εκκλησία
Παμε ξανα
Εγω δεν κρινω κανεναν γιατι ειναι αθεος
Δεν με ενδιαφερει αν ειναι σωστο η λαθος αυτο που πιστευει
Δεν προσπαθω να βρω κενα στα πιστευω του
Δεν κοροιδευω και δεν ειρωνευομαι την αθεια
Αυτα τα κανεις εσυ για τους πιστους
Δεν κρίνεις;
Αυτό: Θεωριες της πουτσας ποιος το έγραψε ρε;
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Αποριες για Αθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 11 Νοέμ 2018, 16:54

Εγω το εγραψα
Για τις θεωριες του Nero περι νηματων που ανοιγω
Εχεις πλεον δυσκολια αναγνωσης
Οσα μπορει να δει το ματι ειναι ξεκαθαρο οτι δεν μπορει να τα επεξεργαστει το μυαλο
Σταματα να γελοιοποιεις τον εαυτο σου
από Nero » 08 Νοέμ 2018, 10:34
H εσωτερική πολιτική δεν είναι πλέον τόσο ενεργή και δεν τσιμπάνε κιόλας οπότε έχει βγάλει παραγάδι σε άλλες ενότητες με μέτρια θα έλεγα επιτυχία(δες νήμα υπεράσπισης μαυραγοριτών ανήμερα του ΟΧΙ)
από Nero » 08 Νοέμ 2018, 10:58
Μη το παρεξηγείς αν δε σκέφτεται καθαρά,φαίνεται απελπισμένος. Τις τελευταίες μέρες μέρες προσπαθεί πολύ σκληρά αλλά μόνο ο βάτραχος ανέχτηκε να του δώσει σημασία για πάνω από 5 λεπτα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ την 11 Νοέμ 2018, 16:58, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Αποριες για Αθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 11 Νοέμ 2018, 16:56

Σουβλίτσα έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 16:02
Ίφιδα, τους Αποστόλους ο Χριστός τους όρισε ως Αποστόλους και τους έστειλε να μαθητεύσουν πάντα τα Έθνη και να χειροτονούν κτλ κτλ
Λες λοιπόν, ο Χριστός ο ίδιος να μην ήξερε ποιούς έστελνε και τί έργο θα έκαναν εκείνοι?

Επίσης, πρέπει να διαβάσεις και τις Πράξεις των Αποστόλων και την Ιερά Παράδοση (γραπτή και προφορική δηλαδή παράδοση=πληροφορία περι της Εκκλησίας του Χριστού, η Καινή Διαθήκη δεν περιλαμβάνει τα πάντα, στην συνέχεια, για όποιες αμφιβολίες σου μπορείς να μελετήσεις Εκκλησιαστική Ιστορία για να δεις κατα πόσο όσοι πήραν την σκυτάλη από τους Αποστόλους κράτησαν ακέραιη την Πίστη που τους παραδόθηκε, αλλά αυτό βέβαια απαιτεί πολύ χρόνο και ειλικρινή διάθεση εκ μέρους σου, γιατί είναι πολλά αυτά που πρέπει να κάτσεις να μελετήσεις)

Στις πράξεις λοιπόν, αναφέρεται το κάτωθι:

Ας βαπτισθεί έκαστος υμών...εις άφεσιν αμαρτιών. Και θέλετε λάβει την δωρεάν τού Αγίου Πνεύματος. Διότι προς εσάς είναι η επαγγελία και προς τα τέκνα σας, και προς πάντας τους εις μακράν, όσους αν προσκαλέσηται Κύριος ο Θεός ημών
Πράξεις 2/β΄ 38,39.

Γενικά, εκτός από το παραπάνω χωρίο, καλό θα ήταν να ενημερωθείς έγκυρα για το μυστήριο του Βαπτίσματος και τί αυτό είναι ακριβώς στην ζωή ενός Χριστιανού και στην ζωή της Εκκλησίας.

Αυτά.
Αλλά, δεν επιθυμώ να συνεχίσω την κουβέντα μαζί σου, δεν υπάρχει κάποιος λόγος αφού η πρόθεσή σου και η διάθεσή σου δεν είναι η κατάλληλη.
Σου έκανε συγκεκριμένη ερώτηση και συ (δεν) απαντάς με 40 περικοκλάδες!
Υπάρχει εντολή Ιησού για νηπιοβαπτισμό; Ναι ή ου; ΤΕΛΟΣ!
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Αποριες για Αθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 11 Νοέμ 2018, 16:58

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 16:09
Καπου εχει μπερδευτει η κατασταση
Καποιοι αθεοι θεωρουν οτι η συζητηση για το τι ισχυει σε μια θρησκεια,τα λαθη της καθε θρησκειας και τις παραλειψεις της αφορα τα δικα τους πιστευω
Ειναι οικτρα γελασμενοι

Τα δικα τους πιστευω τελειωνουν εξω απο καθε θρησκεια
Εχουν μια ταση να μπλεκουν στα ποδια θρησκευομενων και θρησκειων ας το παραδεχτουν να τελειωνουμε
Όταν μας τα πρήζετε, εμπλεκόμαστε!
Απορώ για την ξαφνική σου σκοροδαΐλα με τα χριστιανικά! :smt005:
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Αποριες για Αθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 11 Νοέμ 2018, 17:01

Naida έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 16:23
Nandros έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 16:19
Naida έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 16:17
Αργίες βασιζόμενες σε θρησκευτικές εορτές. Και νομίζω ότι η χώρα μας έχει επίσημη θρησκεία.
Το Σύνταγμα αναφέρει για "επικρατούσα" θρησκεία. Δεν έχει επίσημη.
Έστω. Πάνω σε αυτό έχουν βασιστεί οι επίσημες αργίες.
Έχουμε και τις Εθνικές αργίες.
Τώρα ποιο είναι το πόιντ σου; Να μην συμμετέχουν οι άθεοι στις θρησκευτικές αργίες; Απαντήθηκε ήδη πολλές σελίδες πίσω.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Αποριες για Αθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 11 Νοέμ 2018, 17:02

Nandros έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 17:01
Naida έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 16:23
Nandros έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 16:19
Το Σύνταγμα αναφέρει για "επικρατούσα" θρησκεία. Δεν έχει επίσημη.
Έστω. Πάνω σε αυτό έχουν βασιστεί οι επίσημες αργίες.
Έχουμε και τις Εθνικές αργίες.
Τώρα ποιο είναι το πόιντ σου; Να μην συμμετέχουν οι άθεοι στις θρησκευτικές αργίες; Απαντήθηκε ήδη πολλές σελίδες πίσω.
.
Και εγώ απάντησα :D
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Αποριες για Αθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 11 Νοέμ 2018, 17:05

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 16:24
Nandros έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 16:17
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 13:25
Ποσοι αθεοι αλλαξατε τα χριστιανικα σας ονοματα λογο αλλαγης θρησκευτικων πεποιθησεων;
Το δικό μου δεν είναι χριστιανικό, είναι εξαιρετικά σπάνιο, δυνατό και δεν το αλλάζω.
Μακακίες σαν τον παλαβό Αντίοχο, που προσπαθούσε να αφαιρέσει το βάπτισμα, δεν θα κάνω.
Δεν υπάρχει Άγιος με το όνομα σου; Το έχεις ψάξει;

Φιλικά ρωτάω.
Νομίζεις πως υπήρχε πιθανότητα ένα μωρό, το 1953 στην Ελλάδα, να μην βαπτιστεί;
Το όνομα είναι συνδυασμός δύο άλλων και ευτυχώς υπάρχει όσιος που το έχει, αλλιώς γιοκ βάπτισμα με το συγκεκριμένο. Και όλη η προσπάθεια ήταν για τον συνδυασμό, όχι για την χάρη του οσίου.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Αποριες για Αθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 11 Νοέμ 2018, 17:14

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 16:28
Οτι σχολιο εχω κανει αφορα το συμμετοχη αθεων σε θρησκευτικες τελετες/μυστηρια κτλ
Ολα τα σχολια μου αφορουν συμπεριφορες αθεων σε σχεση με θρησκειες και οχι τα πιστευω τους για τα οποια δεν μου καιγεται καρφι
Μπερδευεσαι συνεχως

Αν παλι με ειδες να γραφω σουλατσαρω σε καμια λεσχη η σε εκδηλωσεις αθεων οπως σουλατσαρεις εσυ σε ναους και θρησκευτικα μυστηρια να μου το πεις
Θα κάνω άλλη μια προσπάθεια - την τελευταία - μπας και καταλάβεις κάτι.
Αν όχι εσύ, ελπίζω οι άλλοι σοβαροί ένθεοι.
Προ ετών πέθανε ο πατέρας δυο αγαπητών μου φίλων. Αμφότεροι γνωρίζουν τις απόψεις μου.
Παρουσιάστηκα στην εκκλησία και όταν με είδαν τους έπεσαν τα σαγόνια.
Όταν χαιρετηθήκαμε, εξέφρασαν και οι δυο την έκπληξη τους για την εμφάνιση μου και με ευχαρίστησαν ιδιαίτερα για την πράξη μου, σαν μέγιστη απόδειξη φιλίας, εκτίμησης και συμπόνοιας στην απώλεια τους.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Αποριες για Αθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 11 Νοέμ 2018, 17:25

Nandros έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 17:14

Θα κάνω άλλη μια προσπάθεια - την τελευταία - μπας και καταλάβεις κάτι.
Αν όχι εσύ, ελπίζω οι άλλοι σοβαροί ένθεοι.
Προ ετών πέθανε ο πατέρας δυο αγαπητών μου φίλων. Αμφότεροι γνωρίζουν τις απόψεις μου.
Παρουσιάστηκα στην εκκλησία και όταν με είδαν τους έπεσαν τα σαγόνια.
Όταν χαιρετηθήκαμε, εξέφρασαν και οι δυο την έκπληξη τους για την εμφάνιση μου και με ευχαρίστησαν ιδιαίτερα για την πράξη μου, σαν μέγιστη απόδειξη φιλίας, εκτίμησης και συμπόνοιας στην απώλεια τους.

Γνωριζουν οτι θεωρεις μαλακα οποιον ζηταει θρησκευτικη κηδεια;
Γνωριζουν οτι ειρωνευεσαι και κοροιδευεις διαδυκτιακα συνεχως πιστους για τα πιστευω τους;

Κρυβεσαι συνεχως πισω απο το δακτυλο σου
Διαδυκτιακα εχεις υιοθετησει μια τελειως διαφορετικη σταση απο αυτην που κρατας στην πραγματικη σου ζωησε σχεση με αυτους που πιστευουν
Ειναι ξεκαθαρο απο τα σχολια σου

Και παμε ξανα
Το αν προσβαλλεις καποιον δεν εχει καμια σχεση με το αν ο αλλος προσβαλλεται
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Αποριες για Αθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 11 Νοέμ 2018, 17:49

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 17:25
Nandros έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 17:14

Θα κάνω άλλη μια προσπάθεια - την τελευταία - μπας και καταλάβεις κάτι.
Αν όχι εσύ, ελπίζω οι άλλοι σοβαροί ένθεοι.
Προ ετών πέθανε ο πατέρας δυο αγαπητών μου φίλων. Αμφότεροι γνωρίζουν τις απόψεις μου.
Παρουσιάστηκα στην εκκλησία και όταν με είδαν τους έπεσαν τα σαγόνια.
Όταν χαιρετηθήκαμε, εξέφρασαν και οι δυο την έκπληξη τους για την εμφάνιση μου και με ευχαρίστησαν ιδιαίτερα για την πράξη μου, σαν μέγιστη απόδειξη φιλίας, εκτίμησης και συμπόνοιας στην απώλεια τους.
(1) Γνωριζουν οτι θεωρεις μαλακα οποιον ζηταει θρησκευτικη κηδεια;
(2) Γνωριζουν οτι ειρωνευεσαι και κοροιδευεις διαδυκτιακα συνεχως πιστους για τα πιστευω τους;

Κρυβεσαι συνεχως πισω απο το δακτυλο σου
Διαδυκτιακα εχεις υιοθετησει μια τελειως διαφορετικη σταση απο αυτην που κρατας στην πραγματικη σου ζωησε σχεση με αυτους που πιστευουν
Ειναι ξεκαθαρο απο τα σχολια σου

Και παμε ξανα
Το αν προσβαλλεις καποιον δεν εχει καμια σχεση με το αν ο αλλος προσβαλλεται
Πάμε ξανά:
(1) Ο ψεύτης, διαστρεβλωτής, συκοφάντης και πλαστογράφος ΓΓ συνεχίζει τις μαμακίες του! :g030:
(2) Διαδικτυακά ειρωνεύομαι, κοροϊδεύω και γελώ με ταλιμπάνους. Οι φίλοι/ γνωστοί/ συγγενείς δεν είναι.
Τα υπόλοιπα, τα ξεπερνάω με ένα απλό ξύσιμο στο αριστερό!
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Αποριες για Αθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 11 Νοέμ 2018, 18:02

Νάνδρο, μη χαλάς άλλο τη ζαχαρένια σου με φανατικούς αιρετικούς. Πολύ αξία δώσαμε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών