Αγρότες: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μπλοκα στις εθνικές και επαρχιακές οδούς και κατεβαίνουν στην Αθήνα με τρακτέρ.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 3099
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Αγρότες: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μπλοκα στις εθνικές και επαρχιακές οδούς και κατεβαίνουν στην Αθήνα με τρακτέρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 08 Φεβ 2024, 15:06

Εμπεδοκλής έγραψε:
08 Φεβ 2024, 15:03
Aitwlos έγραψε:
08 Φεβ 2024, 14:52
Εμπεδοκλής έγραψε:
08 Φεβ 2024, 14:41


Ξέρεις τί θα πει μέσος όρος έτσι δεν είναι;

Διότι ο πρωθυπουργός μας που δηλώνει εισόδημα από αγροτική επιχερηματική δραστηριότητα 3.692,42 ευρώ ρίχνει το μέσο όρο...
https://www.hellenicparliament.gr/userf ... 7_2022.pdf

Τουλάχιστον αυτός τα δηλωνει
Δε φταίει αυτός που από τα 500+ δηλωμένα στρέμματα καλλιεργιών του έτυχαν τα πιο μη αποδοτικά.

Ναι αλλά τουλάχιστον αυτός δεν πήρε τα επιδόματα. Πλήρωσε της ζημιές από την τσέπη του. Να παραδειγματιστουν λίγο επιτέλους και οι υπόλοιποι;Πότε θα βάλουμε επιτέλους λίγη πλάτη σε αυτή την χωρα
Juno έγραψε:
15 Μάιος 2024, 23:50
Τελικά όλο δεξιούς πολιτικούς δολοφονούν παγκοσμίως. Έχουν δολοφονήσει κανέναν αριστερό;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40887
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αγρότες: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μπλοκα στις εθνικές και επαρχιακές οδούς και κατεβαίνουν στην Αθήνα με τρακτέρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Φεβ 2024, 15:29

Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
08 Φεβ 2024, 15:05
hellegennes έγραψε:
08 Φεβ 2024, 13:50
foscilis έγραψε:
08 Φεβ 2024, 12:37
Είναι προφανές ότι το τρακτέρ των 200.000 δεν το παίρνεις με την ίδια λογική που παίρνεις αυτοκίνητο των 200.000. Είναι παραγωγικό εργαλείο, τα σκας σαν επένδυση (συνήθως με δάνειο) για να τα πάρεις πίσω σε 10 χρόνια.
Προφανώς. Αλλά και αυτοκίνητο με δάνειο παίρνει ο κόσμος συνήθως. Η διαφορά είναι στην κλίμακα. Αν μπορείς να πάρεις τρακτέρ των 200.000 ακόμα και με δάνειο, μάλλον δεν είσαι φτωχαδάκι. Δεν είναι απαραίτητο να είσαι πλούσιος με την κλασική έννοια, δεν υπάρχουν μόνο δύο κλίμακες. Σίγουρα πάντως δεν είσαι στην κατηγορία κατώτατου μισθού.

Να πω για την ιστορία ότι δεν έχω καμμιά αντίρρηση να διεκδικούν οι αγρότες περισσότερα. Δεν είναι σε καμμιά περίπτωση εύκολη δουλειά. Έχω αντίρρηση όμως όταν ο τρόπος που το διεκδικούν είναι εμποδίζοντας εμένα να βγάλω τα προς το ζην.
δεν σε εμποδίζουν οι αγρότες, οι κυβερνητικές πολιτικές σε εμποδίζουν
Αυτή είναι μια χυδαία προσποίηση. Αν κατέβω και διαλύσω χιλιάδες στρέμματα στον θεσσαλικό κάμπο για να ικανοποιήσει η κυβέρνηση τα αιτήματά μου θα λες τα ίδια;

Ή είναι σαν να σε απειλεί κάποιος ότι θα πυροβολήσει τον φίλο σου στο πόδι αν δεν του πάρεις πίπα και να λέει στον φίλο σου "μην κατηγορείς εμένα για την σφαίρα, τον φίλο σου να κατηγορήσεις που δεν μου παίρνει πίπα".
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4339
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Αγρότες: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μπλοκα στις εθνικές και επαρχιακές οδούς και κατεβαίνουν στην Αθήνα με τρακτέρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 08 Φεβ 2024, 15:35

hellegennes έγραψε:
08 Φεβ 2024, 15:29
Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
08 Φεβ 2024, 15:05
hellegennes έγραψε:
08 Φεβ 2024, 13:50


Προφανώς. Αλλά και αυτοκίνητο με δάνειο παίρνει ο κόσμος συνήθως. Η διαφορά είναι στην κλίμακα. Αν μπορείς να πάρεις τρακτέρ των 200.000 ακόμα και με δάνειο, μάλλον δεν είσαι φτωχαδάκι. Δεν είναι απαραίτητο να είσαι πλούσιος με την κλασική έννοια, δεν υπάρχουν μόνο δύο κλίμακες. Σίγουρα πάντως δεν είσαι στην κατηγορία κατώτατου μισθού.

Να πω για την ιστορία ότι δεν έχω καμμιά αντίρρηση να διεκδικούν οι αγρότες περισσότερα. Δεν είναι σε καμμιά περίπτωση εύκολη δουλειά. Έχω αντίρρηση όμως όταν ο τρόπος που το διεκδικούν είναι εμποδίζοντας εμένα να βγάλω τα προς το ζην.
δεν σε εμποδίζουν οι αγρότες, οι κυβερνητικές πολιτικές σε εμποδίζουν
Αυτή είναι μια χυδαία προσποίηση. Αν κατέβω και διαλύσω χιλιάδες στρέμματα στον θεσσαλικό κάμπο για να ικανοποιήσει η κυβέρνηση τα αιτήματά μου θα λες τα ίδια;

Ή είναι σαν να σε απειλεί κάποιος ότι θα πυροβολήσει τον φίλο σου στο πόδι αν δεν του πάρεις πίπα και να λέει στον φίλο σου "μην κατηγορείς εμένα για την σφαίρα, τον φίλο σου να κατηγορήσεις που δεν μου παίρνει πίπα".
εγώ θα σε έλεγα να μην τσιμπας στον Κοινωνικός αυτοματισμός και η ίδια η κοινωνία δεν τσιμπα πλεον
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4339
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Αγρότες: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μπλοκα στις εθνικές και επαρχιακές οδούς και κατεβαίνουν στην Αθήνα με τρακτέρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 08 Φεβ 2024, 15:36

μεγάλο παιδί είσαι, έξυπνο μην αναπαράγεις σαν παπαγαλάκι κάτι που δεν ευσταθεί.
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 3099
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Αγρότες: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μπλοκα στις εθνικές και επαρχιακές οδούς και κατεβαίνουν στην Αθήνα με τρακτέρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 08 Φεβ 2024, 15:42

hellegennes έγραψε:
08 Φεβ 2024, 15:29
Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
08 Φεβ 2024, 15:05
hellegennes έγραψε:
08 Φεβ 2024, 13:50


Προφανώς. Αλλά και αυτοκίνητο με δάνειο παίρνει ο κόσμος συνήθως. Η διαφορά είναι στην κλίμακα. Αν μπορείς να πάρεις τρακτέρ των 200.000 ακόμα και με δάνειο, μάλλον δεν είσαι φτωχαδάκι. Δεν είναι απαραίτητο να είσαι πλούσιος με την κλασική έννοια, δεν υπάρχουν μόνο δύο κλίμακες. Σίγουρα πάντως δεν είσαι στην κατηγορία κατώτατου μισθού.

Να πω για την ιστορία ότι δεν έχω καμμιά αντίρρηση να διεκδικούν οι αγρότες περισσότερα. Δεν είναι σε καμμιά περίπτωση εύκολη δουλειά. Έχω αντίρρηση όμως όταν ο τρόπος που το διεκδικούν είναι εμποδίζοντας εμένα να βγάλω τα προς το ζην.
δεν σε εμποδίζουν οι αγρότες, οι κυβερνητικές πολιτικές σε εμποδίζουν
Αυτή είναι μια χυδαία προσποίηση. Αν κατέβω και διαλύσω χιλιάδες στρέμματα στον θεσσαλικό κάμπο για να ικανοποιήσει η κυβέρνηση τα αιτήματά μου θα λες τα ίδια;

Ή είναι σαν να σε απειλεί κάποιος ότι θα πυροβολήσει τον φίλο σου στο πόδι αν δεν του πάρεις πίπα και να λέει στον φίλο σου "μην κατηγορείς εμένα για την σφαίρα, τον φίλο σου να κατηγορήσεις που δεν μου παίρνει πίπα".

Μάντεψε. Ο Θεσσαλικός κάμπος είναι ήδη κατεστραμμένος. Εκτός και αν περιμένεις να πάρεις σοδειά από αυτούς. Ήδη ο πρωθυπουργός είναι σε ανοικτό διάλογο.
Juno έγραψε:
15 Μάιος 2024, 23:50
Τελικά όλο δεξιούς πολιτικούς δολοφονούν παγκοσμίως. Έχουν δολοφονήσει κανέναν αριστερό;

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4339
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Αγρότες: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μπλοκα στις εθνικές και επαρχιακές οδούς και κατεβαίνουν στην Αθήνα με τρακτέρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 08 Φεβ 2024, 15:54

Aitwlos έγραψε:
08 Φεβ 2024, 15:42
hellegennes έγραψε:
08 Φεβ 2024, 15:29
Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
08 Φεβ 2024, 15:05


δεν σε εμποδίζουν οι αγρότες, οι κυβερνητικές πολιτικές σε εμποδίζουν
Αυτή είναι μια χυδαία προσποίηση. Αν κατέβω και διαλύσω χιλιάδες στρέμματα στον θεσσαλικό κάμπο για να ικανοποιήσει η κυβέρνηση τα αιτήματά μου θα λες τα ίδια;

Ή είναι σαν να σε απειλεί κάποιος ότι θα πυροβολήσει τον φίλο σου στο πόδι αν δεν του πάρεις πίπα και να λέει στον φίλο σου "μην κατηγορείς εμένα για την σφαίρα, τον φίλο σου να κατηγορήσεις που δεν μου παίρνει πίπα".

Μάντεψε. Ο Θεσσαλικός κάμπος είναι ήδη κατεστραμμένος. Εκτός και αν περιμένεις να πάρεις σοδειά από αυτούς. Ήδη ο πρωθυπουργός είναι σε ανοικτό διάλογο.
Κοιτα σε μια μειοψηφία περνάει η φωνή της κυβερνητικής πολιτική πως για να διαμρτυρηθείς μπορείς να γράψεις τη διαμαρτυρία σου σε ένα χαρτάκι να το διπλώσεις και να το βάλεις στο συρτάρι. Μη τυχόν διαταραχθεί η απρόσκοπτη λειτουργία της αγοράς.
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24648
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Αγρότες: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μπλοκα στις εθνικές και επαρχιακές οδούς και κατεβαίνουν στην Αθήνα με τρακτέρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 08 Φεβ 2024, 16:02

Ασέβαστος έγραψε:
08 Φεβ 2024, 14:01
foscilis έγραψε:
08 Φεβ 2024, 12:37
Είναι προφανές ότι το τρακτέρ των 200.000 δεν το παίρνεις με την ίδια λογική που παίρνεις αυτοκίνητο των 200.000. Είναι παραγωγικό εργαλείο, τα σκας σαν επένδυση (συνήθως με δάνειο) για να τα πάρεις πίσω σε 10 χρόνια.
ρε δε λεω οτι το πηρανε για μοστρα.

λεω οτι ειναι πιο κοντα στο "βιομηχανοι" παρα στο "εργατες" οι περισσοτεροι απο αυτους που βλεπουμε στις πορειες.
Εξαρτάται. Αν τα έχουν πάρει με περίσσευμα ναι, γιατί κατέχουν τα μέσα παραγωγής, ο ορισμός του κεφαλαιούχου. Αν όμως τα έχουν πάρει με δάνειο στην ουσία δεν τα κατέχουν αυτοί, τα κατέχει η τράπεζα.

Αλλά
1) τι μας νοιάζει αυτό και τι μας νοιάζει τι λέει το ΚΚΕ.
2) δεν υπάρχει 2. Δεν τα ξόδεψαν στις πουτάνες, τα ξόδεψαν σε παραγωγική επένδυση/εκσυγχρονισμό. Στηρίζουμε.

Άβαταρ μέλους
Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 04 Φεβ 2022, 18:19

Re: Αγρότες: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μπλοκα στις εθνικές και επαρχιακές οδούς και κατεβαίνουν στην Αθήνα με τρακτέρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος » 08 Φεβ 2024, 16:21

οι αγρότες είναι από τα λίγα αιδιόπανα που ταλαιπωρούν τον κοζμάκη για να εκβιάσουν κλαδικά οφέλη
Βούτυρα-Έλαια-Λίπη

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4339
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Αγρότες: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μπλοκα στις εθνικές και επαρχιακές οδούς και κατεβαίνουν στην Αθήνα με τρακτέρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 08 Φεβ 2024, 16:23

τι έγινε, βγήκαν όλοι παπαγάλοι να παιξουν κασέτα κοινωνικο αυτοματισμό;
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13071
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Αγρότες: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μπλοκα στις εθνικές και επαρχιακές οδούς και κατεβαίνουν στην Αθήνα με τρακτέρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 08 Φεβ 2024, 16:32

Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
08 Φεβ 2024, 16:23
τι έγινε, βγήκαν όλοι παπαγάλοι να παιξουν κασέτα κοινωνικο αυτοματισμό;
Αποτελεί ερώτημα πάντως γιατί τόσα χρόνια δεν πάνε να κλείσουν π.χ. το κέντρο της Αθήνας, τη βουλή, τα λιμάνια, τα αεροδρομια κανα υπουργειο κτλ αλλά επιμένουν να κλείνουν δρόμους δίπλα στο σπίτι τους.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 40632
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Αγρότες: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μπλοκα στις εθνικές και επαρχιακές οδούς και κατεβαίνουν στην Αθήνα με τρακτέρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 08 Φεβ 2024, 16:35

Hunkar Begendi έγραψε:
08 Φεβ 2024, 16:21
οι αγρότες είναι από τα λίγα αιδιόπανα που ταλαιπωρούν τον κοζμάκη για να εκβιάσουν κλαδικά οφέλη


Ποια κλαδικα οφελη;

Ουτε τις αποζημιωσεις που δεσμευθηκε η κυβερνηση πως θα τους δωσει για τις πλημμυρες δεν εχουν παρει.

Αν ησουν πλημμυροπαθης φανταζομαι θα εκανες υπομονη κι ας ειχε καταστραφει ολη η παραγωγη σου.

.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40887
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αγρότες: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μπλοκα στις εθνικές και επαρχιακές οδούς και κατεβαίνουν στην Αθήνα με τρακτέρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Φεβ 2024, 16:41

Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
08 Φεβ 2024, 15:35
hellegennes έγραψε:
08 Φεβ 2024, 15:29
Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
08 Φεβ 2024, 15:05


δεν σε εμποδίζουν οι αγρότες, οι κυβερνητικές πολιτικές σε εμποδίζουν
Αυτή είναι μια χυδαία προσποίηση. Αν κατέβω και διαλύσω χιλιάδες στρέμματα στον θεσσαλικό κάμπο για να ικανοποιήσει η κυβέρνηση τα αιτήματά μου θα λες τα ίδια;

Ή είναι σαν να σε απειλεί κάποιος ότι θα πυροβολήσει τον φίλο σου στο πόδι αν δεν του πάρεις πίπα και να λέει στον φίλο σου "μην κατηγορείς εμένα για την σφαίρα, τον φίλο σου να κατηγορήσεις που δεν μου παίρνει πίπα".
εγώ θα σε έλεγα να μην τσιμπας στον Κοινωνικός αυτοματισμός και η ίδια η κοινωνία δεν τσιμπα πλεον
Καταρχήν αυτή η έκφραση δεν σημαίνει τίποτα. Δεύτερον όλη η κοινωνία είναι κατά αυτού του τύπου διαμαρτυρίας. Υπάρχουν χιλιάδες άλλοι τρόποι και το να μειώνουν το ΔΙΚΟ μου εισόδημα δεν είναι αποδεκτός τρόπος ούτε είναι μέθοδος για να υποστηρίξω τα αιτήματά τους, είναι αντιθέτως τρόπος να με κάνει να εύχομαι να πεθάνουν απ' την πείνα, με τον ίδιο τρόπο που δεν τους ενδιαφέρει αν θα πεθάνω εγώ απ' την πείνα για να εκβιάσουν κυβερνήσεις.

Στην τελική εκβιασμός και διαμαρτυρία δεν είναι σε καμμιά περίπτωση το ίδιο πράγμα. Ο εκβιασμός είναι ατέρμονος. Αν υποκύψει κάποιος σε έναν εκβιασμό, ο εκβιαστής μπορεί να διεκδικεί συνεχώς νέα πράγματα με την ίδια εκβιαστική μέθοδο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4339
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Αγρότες: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μπλοκα στις εθνικές και επαρχιακές οδούς και κατεβαίνουν στην Αθήνα με τρακτέρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 08 Φεβ 2024, 16:42

nyxtovios έγραψε:
08 Φεβ 2024, 16:32
Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
08 Φεβ 2024, 16:23
τι έγινε, βγήκαν όλοι παπαγάλοι να παιξουν κασέτα κοινωνικο αυτοματισμό;
Αποτελεί ερώτημα πάντως γιατί τόσα χρόνια δεν πάνε να κλείσουν π.χ. το κέντρο της Αθήνας, τη βουλή, τα λιμάνια, τα αεροδρομια κανα υπουργειο κτλ αλλά επιμένουν να κλείνουν δρόμους δίπλα στο σπίτι τους.
που ζεις;



Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40887
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αγρότες: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μπλοκα στις εθνικές και επαρχιακές οδούς και κατεβαίνουν στην Αθήνα με τρακτέρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Φεβ 2024, 16:45

Αρίστος έγραψε:
08 Φεβ 2024, 16:35
Hunkar Begendi έγραψε:
08 Φεβ 2024, 16:21
οι αγρότες είναι από τα λίγα αιδιόπανα που ταλαιπωρούν τον κοζμάκη για να εκβιάσουν κλαδικά οφέλη


Ποια κλαδικα οφελη;

Ουτε τις αποζημιωσεις που δεσμευθηκε η κυβερνηση πως θα τους δωσει για τις πλημμυρες δεν εχουν παρει.

Αν ησουν πλημμυροπαθης φανταζομαι θα εκανες υπομονη κι ας ειχε καταστραφει ολη η παραγωγη σου.
Περίεργο που το θυμήθηκαν τώρα. Ας μην τους ψηφίσουν στις επόμενες εκλογές, όπως τους ψήφισαν πλειοψηφικά στις τελευταίες.

Κι εμείς έχουμε μείωση των εισοδημάτων μας. Να κάνουμε εμπάργκο σε όλην την εχγώρια αγροτική παραγωγή για να εκβιάσουμε την κυβέρνηση να μας δώσει έκτακτες ενισχύσεις. Φαντάζομαι δεν θα έχουν αντίρρηση οι αγρότες, αφού κι αυτοί την ίδια μέθοδο ακολουθούν.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 40632
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Αγρότες: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μπλοκα στις εθνικές και επαρχιακές οδούς και κατεβαίνουν στην Αθήνα με τρακτέρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 08 Φεβ 2024, 16:48

hellegennes έγραψε:
08 Φεβ 2024, 16:45
Αρίστος έγραψε:
08 Φεβ 2024, 16:35
Hunkar Begendi έγραψε:
08 Φεβ 2024, 16:21
οι αγρότες είναι από τα λίγα αιδιόπανα που ταλαιπωρούν τον κοζμάκη για να εκβιάσουν κλαδικά οφέλη


Ποια κλαδικα οφελη;

Ουτε τις αποζημιωσεις που δεσμευθηκε η κυβερνηση πως θα τους δωσει για τις πλημμυρες δεν εχουν παρει.

Αν ησουν πλημμυροπαθης φανταζομαι θα εκανες υπομονη κι ας ειχε καταστραφει ολη η παραγωγη σου.
Περίεργο που το θυμήθηκαν τώρα. Ας μην τους ψηφίσουν στις επόμενες εκλογές, όπως τους ψήφισαν πλειοψηφικά στις τελευταίες.

Κι εμείς έχουμε μείωση των εισοδημάτων μας. Να κάνουμε εμπάργκο σε όλην την εχγώρια αγροτική παραγωγή για να εκβιάσουμε την κυβέρνηση να μας δώσει έκτακτες ενισχύσεις. Φαντάζομαι δεν θα έχουν αντίρρηση οι αγρότες, αφού κι αυτοί την ίδια μέθοδο ακολουθούν.


Ποτε ηθελες να το θυμηθουν, 3-4 μηνες διορια οφειλαν να δωσουν, οταν ομως μπηκε 2024 και επιπλεον τους κανουν αυξησεις σε ζωτικα γι' αυτους ειδη τοτε θα ακολουθησουν τη διαδρομη των ευρωπαιων αγροτων.

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών