Πιστεύετε στην Παλαιά Διαθήκη;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Πιστεύετε στην Παλαιά Διαθήκη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 12 Νοέμ 2018, 23:30

Panos07 έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 22:01
Η ΠΔ δεν είχε σκοπό να είναι ο λόγος του Θεού για τη μετά Χριστόν περίοδο.
Λαθος.
Ησαιας 40: 8 "τὸ δὲ ρῆμα τοῦ Θεοῦ ἡμῶν μένει εἰς τὸν αἰῶνα."
Panos07 έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 22:01
Έδωσε κάποιες κατευθύνσεις για να κινούνται οι άνθρωποι (οι Εβραίοι συγκεκριμένα) ως μία αρχική προσέγγιση του Θεού με τον άνθρωπο και υποσχέθηκε τον ερχομό του Μεσσία που θα λύτρωνε το ανθρώπινο γένος.
Τι εννοεις με αρχικη προσεγγιση; Δηλαδη στα βιβλικα χρονια τους διεταξε να σκοτωνουν τα ανυπακουα παιδια και μετα το ανακαλεσε; Σοβαρολογεις;
Επισης που ακριβως υποσχεθηκε τον ερχομο του Μεσσια και τι ηταν ο Μεσσιας; Γιατι ολοι οι βασιλεις και οι αρχιερεις του Ισραηλ ηταν Μεσσιες, δηλαδη χρησμενοι με αγιο λαδι. Αυτη ηταν η εννοια του Μεσσια.
Panos07 έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 22:01
Ήρθε ο Μεσσίας, με τη διδασκαλία του έδωσε την Καινή Διαθήκη και με βάση αυτήν και την Ορθόδοξη Θεολογία ερμηνεύεται η Παλαιά Διαθήκη η οποία είναι μεν θεόπνευστη και διδακτική αλλά δεν αποτελεί το Δόγμα μας.
Πως δεν αποτελει το δογμα μας οταν ο Τριαδικος Θεος (το ξεχασες αυτο;) δηλαδη και ο Ιησους ειπε οσα ειναι γραμενα στην ΠΔ;
Πως μπορει ο Τελειος, Παντογνωστης Τριαδικος Θεος να αλλαξει τοσο δραστικα τις εντολες του ωστε το οφθαλμος αντι οφθαλμου που ειπε, να γινει ξαφνικα ...αγαπα και τους εχθρους σου;
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

User_601

Re: Πιστεύετε στην Παλαιά Διαθήκη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 12 Νοέμ 2018, 23:33

Σουβλίτσα έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 23:06
Συγγνώμη αλλά απαντώ επιλεκτικά
(η ερώτηση έχει ήδη απαντηθεί από άλλους χρήστες)
Τουτεστιν,οπου δεν μπορεις να απαντησεις,δεν απαντας..και πετας ενα....ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ. :003:

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Πιστεύετε στην Παλαιά Διαθήκη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 12 Νοέμ 2018, 23:35

Μπράβο, είσαι σαίνι!
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

User_601

Re: Πιστεύετε στην Παλαιά Διαθήκη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 12 Νοέμ 2018, 23:44

Μπράβο, είσαι σαίνι!
Τουτεστιν απαντηση: ..................................................το απολυτο κενο. :smt023

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Πιστεύετε στην Παλαιά Διαθήκη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 12 Νοέμ 2018, 23:55

Σουβλίτσα έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 22:24

Αλαφμπετ, υπάρχουν απαντήσεις και το γεγονός είναι οτι εσύ τις γνωρίζεις. Συγκεκριμένα δε, γι αυτά που ρωτάς, και ειδικά κατα την δεύτερη παράγραφο των ερωτήσεών σου, μπορώ να σου πω οτι απλώς εμπαίζεις :)

Εδώ επιθυμείς να κάνεις αυτό που κάνεις χρόνια τώρα (και αν έχω καταλάβει καλά, όχι μόνο σε αυτό το φόρουμ).
Γιατί θέλεις να μπαίνεις σε αυτήν την διαδικασία είναι κάτι που μόνο εσύ το γνωρίζεις (ή δεν το γνωρίζεις και τόσο όσο..), μπορεί βέβαια κανείς να υποθέσει 2 πράγματα που ενδεχομένως συμβαίνουν.
Εγώ, θα ήθελα μια φορά έστω να μου απαντηθεί αυτό, ειλικρινά και με το χέρι στην καρδιά όμως, από όσους κινείστε έτσι.
Επίσης, θα ήθελα να μου απαντήσεις, γιατί αφού σου ξαναέχουν απαντηθεί αυτά στο παρελθόν, συνεχίζεις να ρωτάς τα ίδια? Έχει μείνει κάτι αναπάντητο εκ μέρους των χριστιανών, που θέλεις πάλι διευκρίνηση? Αν σου απαντηθούν και τώρα, θα συνεχίσεις στο μέλλον να ρωτάς πάλι τα ίδια, με την ίδια συχνότητα, στα φόρα?

Για εμένα (για κάθε εμένα) είναι πολύ χρονοβόρο (εκτός που δεν έχω πάντα και κάθε φορά τις ακριβείς ή ολόκληρες ή αναλόγως του θέματος επιστημονικώς-ιστορικές, γλωσσολογικές, θεολογικές κτλ- πηγές, μελέτες, αναλύσεις εύκαιρες ή ακόμα ακόμα δεν τις γνωρίζω κι όλας) να απαντώ σε κάθε ερώτηση και υποερώτηση της υποερώτησης. Ιδιαίτερα, όταν έχω δει και στο παρελθόν να δίνονται οι απαντήσεις κι εσύ είτε να μην τις αποδέχεσαι είτε να προσπαθείς να τις ανατρέψεις.
Γιατί λοιπόν να μπω σε αυτήν την διαδικασία?

Ίσως να το κάνω (εγώ ή η όποια εγώ) μερικές φορές όταν έχω χρόνο, διάθεση και μπορώ να απαντήσω-σχετικά τουλάχιστον-ολοκληρωμένα, μόνο και μόνο για να μην μένουν εκκρεμότητες.
Και για να γίνεται αντιληπτό το γεγονός οτι πολλοί προσπαθούν να χτυπήσουν τον Χριστιανισμό παρουσιάζοντας κάθε φορά φαινομενικά εντυπωσιακά επιχειρήματα που βασίζονται σε επιστημονικά ή/και λογικοφανή δεδομένα, τα οποία όμως πολλές φορές, με παρουσίαση άλλων επιστημονικών στοιχείων ή/και ερμηνειών (εκτός άλλων), καταρρέουν σαν τραπουλόχαρτα

ΥΓ: μην παρεξηγήσεις το ύφος μου, είναι η φύση της συζήτησης και του νήματος που άνοιξες τέτοια, καταλαβαίνεις νομίζω :wave:
Δεν σε παρεξηγω, αντιθετα νομιζω με σενα.
Τελος παντων, στην θρησκειολογια ειμαστε και οπως εχεις καταλαβει ειναι ενα απο τα πολλα χομπυ μου. Δεν νομιζω οτι εχω ανοιξει ποτε θεμα για την ΠΔ και θα ηθελα να μαθω αν οι χριστιανοι πιστευουν ή οχι σε αυτη και τους λογους. Απο τον κοινωνικο μου κυκλο θα ελεγα οτι το 90+% των χριστιανων δεν την πιστευει.
Οι απαντησεις που μονιμα παιρνω ειναι ακρως αντιφατικες με την Γραφη και οποτε βαζω αντεπιχειρηματα και ζητω εξηγησεις, ολοι εξαφανιζονται.

Δεν εισαι υποχρεωμενη να απαντησεις ειδικα αν δεν γνωριζεις αλλα αν δεν γινουν ερωτοαπαντησεις, τοτε πως θα γινει συζητηση και ποιος ο λογος τελικα να υπαρχει αυτη η ενοτητα;
Οσο για τα επιστημονικα δεδομενα που καταρρεουν απο νεοτερα επιστημονικα δεδομενα, αυτη ειναι η χαρα και η τιμιοτητα της επιστημης. Οτι μπορει και λεει οτι καποια πραγματα που ελεγα δεν ισχυουν πλεον, αντι να μενει υποκριτικα σταθερη στις αποψεις της που ειχαν γραφτει πριν 2500 χρονια.

Υ.Γ. Αν εσυ ή οποιοσδηπτε αλλος βρει λαθος στα αντεπιχειρηματα μου ειναι ιδιαιτερα καλοδεχουμενος να τα παραθεσει και να γινει συζητηση,...χωρις να εξαφανιστει ομως.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Πιστεύετε στην Παλαιά Διαθήκη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 13 Νοέμ 2018, 00:00

Alphabet έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 23:30
Panos07 έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 22:01
Η ΠΔ δεν είχε σκοπό να είναι ο λόγος του Θεού για τη μετά Χριστόν περίοδο.
Λαθος.
Ησαιας 40: 8 "τὸ δὲ ρῆμα τοῦ Θεοῦ ἡμῶν μένει εἰς τὸν αἰῶνα."
τι θες ρε μεγάλε τώρα κι εσύ και τα ψάχνεις ? Θα σου πούνε πως ειδικά εδώ το "εις τον αιώνα" σημαίνει "προσωρινά μέχρι να ο θεός να στείλει τον υιο του".

Είναι σαν το άλλο το σκηνικό που ο τζίζας περιγράφει την δευτέρα παρουσία του και κλείνοντας λέει το απίστευτο :

"Αμήν λέγω υμίν ότι ου μη παρέλθη η γενεά αύτη μέχρις ου πάντα ταύτα γένηται"

Και τους λες "ρε μάγκες ο τύπος την δευτέρα παρουσία του την προόριζε για τότε πριν 2000 χρόνια και μάλιστα πολλά από αυτά που αναφέρει στην εν λόγω περιγραφή του, ιστορικά έγιναν και είναι καταγεγραμμένα", ε και σου λένε οι απίθανοι τύποι πως ειδικά εδώ το "γενεά αύτη" δεν σημαίνει εκείνη τη συγκεκριμένη γενιά αλλά σημαίνει το "εις τον αιώνα" του Ησαϊα παραπάνω ... :smt005:

Χωρίς ψευδολογία του νου, πίστη στας γραφάς δεν υφίσταται. Τα χει πει Παύλος και Ευσέβιος μην τα επαναλαμβάνω κι εγώ, είναι αργά και κουράζουμε.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Πιστεύετε στην Παλαιά Διαθήκη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 13 Νοέμ 2018, 00:05

nik_killthemall έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 00:00
Alphabet έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 23:30
Panos07 έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 22:01
Η ΠΔ δεν είχε σκοπό να είναι ο λόγος του Θεού για τη μετά Χριστόν περίοδο.
Λαθος.
Ησαιας 40: 8 "τὸ δὲ ρῆμα τοῦ Θεοῦ ἡμῶν μένει εἰς τὸν αἰῶνα."
τι θες ρε μεγάλε τώρα κι εσύ και τα ψάχνεις ? Θα σου πούνε πως ειδικά εδώ το "εις τον αιώνα" σημαίνει "προσωρινά μέχρι να ο θεός να στείλει τον υιο του".

Είναι σαν το άλλο το σκηνικό που ο τζίζας περιγράφει την δευτέρα παρουσία του και κλείνοντας λέει το απίστευτο :

"Αμήν λέγω υμίν ότι ου μη παρέλθη η γενεά αύτη μέχρις ου πάντα ταύτα γένηται"

Και τους λες "ρε μάγκες ο τύπος την δευτέρα παρουσία του την προόριζε τότε πριν 2000 χρόνια και μάλιστα πολλά από αυτά που αναφέρει στην περιγραφή του ιστορικά έγιναν και είναι καταγεγραμμένα", ε και σου λένε οι απίθανοι τύποι πως ειδικά εδώ το "γενεά αύτη" δεν σημαίνει εκείνη τη συγκεκριμένη γενιά αλλά σημαίνει το "εις τον αιώνα" του Ησαϊα παραπάνω ... :smt005:

Χωρίς ψευδολογία του νου, πίστη στας γραφάς δεν υφίσταται. Τα χει πει Παύλος και Ευσέβιος μην τα επαναλαμβάνω κι εγώ, είναι αργά και κουράζουμε.
Σωστος.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Πιστεύετε στην Παλαιά Διαθήκη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 13 Νοέμ 2018, 00:12

Alphabet έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 23:55
Σουβλίτσα έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 22:24

Αλαφμπετ, υπάρχουν απαντήσεις και το γεγονός είναι οτι εσύ τις γνωρίζεις. Συγκεκριμένα δε, γι αυτά που ρωτάς, και ειδικά κατα την δεύτερη παράγραφο των ερωτήσεών σου, μπορώ να σου πω οτι απλώς εμπαίζεις :)

Εδώ επιθυμείς να κάνεις αυτό που κάνεις χρόνια τώρα (και αν έχω καταλάβει καλά, όχι μόνο σε αυτό το φόρουμ).
Γιατί θέλεις να μπαίνεις σε αυτήν την διαδικασία είναι κάτι που μόνο εσύ το γνωρίζεις (ή δεν το γνωρίζεις και τόσο όσο..), μπορεί βέβαια κανείς να υποθέσει 2 πράγματα που ενδεχομένως συμβαίνουν.
Εγώ, θα ήθελα μια φορά έστω να μου απαντηθεί αυτό, ειλικρινά και με το χέρι στην καρδιά όμως, από όσους κινείστε έτσι.
Επίσης, θα ήθελα να μου απαντήσεις, γιατί αφού σου ξαναέχουν απαντηθεί αυτά στο παρελθόν, συνεχίζεις να ρωτάς τα ίδια? Έχει μείνει κάτι αναπάντητο εκ μέρους των χριστιανών, που θέλεις πάλι διευκρίνηση? Αν σου απαντηθούν και τώρα, θα συνεχίσεις στο μέλλον να ρωτάς πάλι τα ίδια, με την ίδια συχνότητα, στα φόρα?

Για εμένα (για κάθε εμένα) είναι πολύ χρονοβόρο (εκτός που δεν έχω πάντα και κάθε φορά τις ακριβείς ή ολόκληρες ή αναλόγως του θέματος επιστημονικώς-ιστορικές, γλωσσολογικές, θεολογικές κτλ- πηγές, μελέτες, αναλύσεις εύκαιρες ή ακόμα ακόμα δεν τις γνωρίζω κι όλας) να απαντώ σε κάθε ερώτηση και υποερώτηση της υποερώτησης. Ιδιαίτερα, όταν έχω δει και στο παρελθόν να δίνονται οι απαντήσεις κι εσύ είτε να μην τις αποδέχεσαι είτε να προσπαθείς να τις ανατρέψεις.
Γιατί λοιπόν να μπω σε αυτήν την διαδικασία?

Ίσως να το κάνω (εγώ ή η όποια εγώ) μερικές φορές όταν έχω χρόνο, διάθεση και μπορώ να απαντήσω-σχετικά τουλάχιστον-ολοκληρωμένα, μόνο και μόνο για να μην μένουν εκκρεμότητες.
Και για να γίνεται αντιληπτό το γεγονός οτι πολλοί προσπαθούν να χτυπήσουν τον Χριστιανισμό παρουσιάζοντας κάθε φορά φαινομενικά εντυπωσιακά επιχειρήματα που βασίζονται σε επιστημονικά ή/και λογικοφανή δεδομένα, τα οποία όμως πολλές φορές, με παρουσίαση άλλων επιστημονικών στοιχείων ή/και ερμηνειών (εκτός άλλων), καταρρέουν σαν τραπουλόχαρτα

ΥΓ: μην παρεξηγήσεις το ύφος μου, είναι η φύση της συζήτησης και του νήματος που άνοιξες τέτοια, καταλαβαίνεις νομίζω :wave:
Δεν σε παρεξηγω, αντιθετα νομιζω με σενα.
Τελος παντων, στην θρησκειολογια ειμαστε και οπως εχεις καταλαβει ειναι ενα απο τα πολλα χομπυ μου. Δεν νομιζω οτι εχω ανοιξει ποτε θεμα για την ΠΔ και θα ηθελα να μαθω αν οι χριστιανοι πιστευουν ή οχι σε αυτη και τους λογους. Απο τον κοινωνικο μου κυκλο θα ελεγα οτι το 90+% των χριστιανων δεν την πιστευει.
Οι απαντησεις που μονιμα παιρνω ειναι ακρως αντιφατικες με την Γραφη και οποτε βαζω αντεπιχειρηματα και ζητω εξηγησεις, ολοι εξαφανιζονται.

Δεν εισαι υποχρεωμενη να απαντησεις ειδικα αν δεν γνωριζεις αλλα αν δεν γινουν ερωτοαπαντησεις, τοτε πως θα γινει συζητηση και ποιος ο λογος τελικα να υπαρχει αυτη η ενοτητα;
Οσο για τα επιστημονικα δεδομενα που καταρρεουν απο νεοτερα επιστημονικα δεδομενα, αυτη ειναι η χαρα και η τιμιοτητα της επιστημης. Οτι μπορει και λεει οτι καποια πραγματα που ελεγα δεν ισχυουν πλεον, αντι να μενει υποκριτικα σταθερη στις αποψεις της που ειχαν γραφτει πριν 2500 χρονια.

Υ.Γ. Αν εσυ ή οποιοσδηπτε αλλος βρει λαθος στα αντεπιχειρηματα μου ειναι ιδιαιτερα καλοδεχουμενος να τα παραθεσει και να γινει συζητηση,...χωρις να εξαφανιστει ομως.
Γι αυτό σου έβαλα υστερόγραφο, δεν είναι ανάγκη να σε παρεξηγώ προσωπικά (μπορεί να σε παρεξηγώ εαν καταλαβαίνω οτι για το χ λόγο επίτηδες κάνεις συστηματική πολεμική εναντίον τινός πράγματος μπορεί να σε συμπαθώ εαν καταλαβαίνω οτι το θέμα σε απασχολεί σε κάποιο βαθύτερο επίπεδο κτλ) όταν βλέπω πώς κινείσαι στον χώρο της θρησκειολογίας (και μόνο) αλλά δεν γίνεται και να μην παρατηρώ κάποια πράγματα τα οποία ήθελα να σχολιάσω (νομίζω έχω ξαναρωτήσει και δεν έχω πάρει απάντηση).

Δεν διαφωνώ με όσα γράφεις, όπως τα γράφεις, σε γενικές γραμμές, αλλά το γεγονός είναι, επειδή θυμαμαι τις συζητήσεις από το παλιό φόρουμ, οτι όσα έγραψα ισχύουν, και το ποστ αυτό είναι μια παρατήρηση που κάνω (θα μπορούσε να γίνει κάπου αλλού, αλλά στην ερώτησή μου σε ανάλογο νήμα γιατί οι άθεοι επιμένετε στα ίδια και τα ίδια με εμμονική σχεδόν προσήλωση, δεν πήρα ποτέ απάντηση) στην διαδικασία να ανοίγεις νήματα ή να θέτεις θέματα επαναλαμβανόμενα. Αυτά μέχρι εδώ, εκτός των απαντήσεων και της συζήτησης που θα γίνει ον τόπικ, όπως ανέφερα και αρχικά.
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Panos07
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 02 Ιουν 2018, 18:29

Re: Πιστεύετε στην Παλαιά Διαθήκη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Panos07 » 13 Νοέμ 2018, 00:19

Alphabet έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 23:30
Panos07 έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 22:01
Η ΠΔ δεν είχε σκοπό να είναι ο λόγος του Θεού για τη μετά Χριστόν περίοδο.
Λαθος.
Ησαιας 40: 8 "τὸ δὲ ρῆμα τοῦ Θεοῦ ἡμῶν μένει εἰς τὸν αἰῶνα."
Μένει εις τον αιώνα, δεν καταργήθηκε η ΠΔ, αλλά συμπληρώθηκε και επεξηγήθηκε. Εξάλλου ο βασικός σκοπός της ήταν η προετοιμασία των ανθρώπων για τον ερχομό του Μεσσία.
Alphabet έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 23:30
Panos07 έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 22:01
Έδωσε κάποιες κατευθύνσεις για να κινούνται οι άνθρωποι (οι Εβραίοι συγκεκριμένα) ως μία αρχική προσέγγιση του Θεού με τον άνθρωπο και υποσχέθηκε τον ερχομό του Μεσσία που θα λύτρωνε το ανθρώπινο γένος.
Τι εννοεις με αρχικη προσεγγιση; Δηλαδη στα βιβλικα χρονια τους διεταξε να σκοτωνουν τα ανυπακουα παιδια και μετα το ανακαλεσε; Σοβαρολογεις;
Επισης που ακριβως υποσχεθηκε τον ερχομο του Μεσσια και τι ηταν ο Μεσσιας; Γιατι ολοι οι βασιλεις και οι αρχιερεις του Ισραηλ ηταν Μεσσιες, δηλαδη χρησμενοι με αγιο λαδι. Αυτη ηταν η εννοια του Μεσσια.
Γενικά, ο Μωσαϊκός Νόμος ουσιαστικά ανακλήθηκε στο μεγαλύτερο μέρος του, αφού δώθηκαν νέες εντολές από το Χριστό.(Δε νομίζω πάντως οι Εβραίοι να σκοτώνανε ποτέ παιδιά, ή να ονόμαζαν τους Αρχιερείς τους Μεσσίες. Εκτός κι αν το τελευταίο είναι παγίδα και χρησιμοποιήθηκε η λέξη με άλλη έννοια. Στην ΠΔ οι Προφήτες κάνουν αναφορά στον ερχομό του Χριστού, για να μη μπερδευόμαστε. Ησαΐας 7,14: "διὰ τοῦτο δώσει Κύριος αὐτὸς ὑμῖν σημεῖον· ἰδοὺ ἡ παρθένος ἐν γαστρὶ ἕξει, καὶ τέξεται υἱόν, καὶ καλέσεις τὸ ὄνομα αὐτοῦ ᾿Εμμανουήλ").
Alphabet έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 23:30
Πως δεν αποτελει το δογμα μας οταν ο Τριαδικος Θεος (το ξεχασες αυτο;) δηλαδη και ο Ιησους ειπε οσα ειναι γραμενα στην ΠΔ;
Πως μπορει ο Τελειος, Παντογνωστης Τριαδικος Θεος να αλλαξει τοσο δραστικα τις εντολες του ωστε το οφθαλμος αντι οφθαλμου που ειπε, να γινει ξαφνικα ...αγαπα και τους εχθρους σου;
Τι ξέχασα; Ότι είναι Τριαδικός; Αυτό φαίνεται και στην Παλαιά Διαθήκη οπότε δογματικά δεν υπάρχει σύγκρουση με την Καινή Διαθήκη. Το ανθρώπινο γένος από τη στιγμή της πτώσης ήταν, για να το πω πρόχειρα, τιμωρημένο. Ο Τέλειος, Παντογνώστης, Πανάγαθος και Φιλεύσπλαχνος Θεός άρχισε σταδιακά να προετοιμάζει το ανθρώπινο γένος για τον ερχομό του δευτέρου προσώπου της Αγίας Τριάδος. Του "Θεού Λόγου". Έτσι αναφερόμαστε στο Χριστό πριν την ενανθρώπισή του. Η ΠΔ λοιπόν προετοιμάζει. Σταδιακά. Το "οφθαλμός αντί οφθαλμού" είναι σίγουρα καλύτερο και πιο δίκαιο από το δίκαιο του ισχυρού. Το "αγαπάτε αλλήλους" είναι καλύτερο από το "οφθαλμός αντί οφθαλμού". Στην επικοινωνία του Θεού με τους Εβραίους αυτό ήταν το νόημα, "προετοιμαστείτε και κάντε υπομονή μέχρι να έρθει ο Υιός του Θεού, τότε όλα θα γίνουν καλύτερα". Δεν αλλάζει λοιπόν ο Θεός αλλά όλα είναι μέρος του σχεδίου Του.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Πιστεύετε στην Παλαιά Διαθήκη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 13 Νοέμ 2018, 00:26

Συνοψιζοντας εχω την εντυπωση οτι οι περισσοτεροι χριστιανοι που απαντουν δεν εχουν καταλαβει την μεγαλυτερη αντιφαση τους.
Και αυτη ειναι οτι ο Γιαχβε τηε ΠΔ ειναι κατα το δογμα ο Τριαδικος Θεος, ο οποιος ειναι (παλι κατα το δογμα) εξω απο τον χρονο, ητοι δεν υπαρχει για αυτον παρελθον και μελλον, αλλα μονο παρον και ως εκ τουτου δεν μπορει να αλλαξει τις αποφασεις του, οχι μονο για αυτο αλλα και για αλλους λογους.
Συνεπως για να ειναι καποιος χριστιανος πρεπει να δεχθει ολοκληρη την ΠΔ σαν τον λογο και του Ιησου, δηλαδη να σκοτωνουμε ανυπακουα παιδια, να μην επιτρεπουμε σε αναπηρους να μπουν σε ναους ή και να θυσιασουν, κλπ, κλπ, κλπ...

Και εδω αρχιζουν τα προβληματα.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Πιστεύετε στην Παλαιά Διαθήκη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 13 Νοέμ 2018, 00:28

Panos07 τωρα το ειδα αλλα ειμαι πτωμα σημερα. Θα σου απαντησω αυριο αν δεν σε πειραζει. Καληνυχτα.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Πιστεύετε στην Παλαιά Διαθήκη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 13 Νοέμ 2018, 00:54

Alphabet έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 00:26
Συνοψιζοντας εχω την εντυπωση οτι οι περισσοτεροι χριστιανοι που απαντουν δεν εχουν καταλαβει την μεγαλυτερη αντιφαση τους.
Και αυτη ειναι οτι ο Γιαχβε τηε ΠΔ ειναι κατα το δογμα ο Τριαδικος Θεος, ο οποιος ειναι (παλι κατα το δογμα) εξω απο τον χρονο, ητοι δεν υπαρχει για αυτον παρελθον και μελλον, αλλα μονο παρον και ως εκ τουτου δεν μπορει να αλλαξει τις αποφασεις του, οχι μονο για αυτο αλλα και για αλλους λογους.
Συνεπως για να ειναι καποιος χριστιανος πρεπει να δεχθει ολοκληρη την ΠΔ σαν τον λογο και του Ιησου, δηλαδη να σκοτωνουμε ανυπακουα παιδια, να μην επιτρεπουμε σε αναπηρους να μπουν σε ναους ή και να θυσιασουν, κλπ, κλπ, κλπ...

Και εδω αρχιζουν τα προβληματα.
Άλφα, πώς γίνεται να είναι ο Θεός έξω από τον χρόνο και να υπάρχει ταυτόγχρονα δεσμευμένος, όπως ισχυρίζεσαι, στο παρόν?

Επίσης, πού δεν αλλάζουν οι αποφάσεις του στην ΠΔ?
Την Νινευή τελικά δεν την τιμώρησε.

ΓΙα να μην αρχίσεις πάλι όμως την άλλη κουβέντα, οτι αλλού λέει η ΠΔ οτι ο Θεός δεν αλλάζει τις αποφάσεις του (το ξανασυζητήσαμε πριν λίγο καιρό σε άλλο νήμα), η απόφαση ή "απόφαση" του Θεού δεν αλλάζει, η ίδια είναι, η ενέργεια ή το σύμπτωμα για τους Νινευίτες εαν δεν μετανοούσαν θα ήταν συγκεκριμένο. Ήταν εκείνοι που τελικά άλλαξαν τις αποφάσεις τους και δεν έγιναν αγωγοί κάποιας τιμωριτικής ενέργειας. Επειδή ο Θεός είχε αποφασίσει να τιμωρήσει την αμαρτία, η οποία έπαψε να υφίσταται μετά την ειλικρινή και έμπρακτη αλλαγή των ανθρώπων
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29228
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Πιστεύετε στην Παλαιά Διαθήκη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 13 Νοέμ 2018, 01:05

Σουβλίτσα έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 00:54
Άλφα, πώς γίνεται να είναι ο Θεός έξω από τον χρόνο και να υπάρχει ταυτόγχρονα δεσμευμένος, όπως ισχυρίζεσαι, στο παρόν?
Εικόνα

Panos07
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 02 Ιουν 2018, 18:29

Re: Πιστεύετε στην Παλαιά Διαθήκη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Panos07 » 13 Νοέμ 2018, 01:09

Alphabet έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 00:28
Panos07 τωρα το ειδα αλλα ειμαι πτωμα σημερα. Θα σου απαντησω αυριο αν δεν σε πειραζει. Καληνυχτα.
No problem! Καληνύχτα!

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11921
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Πιστεύετε στην Παλαιά Διαθήκη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 13 Νοέμ 2018, 01:18

Nandros έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 18:40
Sid Vicious έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 16:16
Ναι, πιστεύω.
Πιστεύετε εξίσου και στην Ελληνική Μυθολογία;
.
Σε ορισμένα ναι
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών