Αγορά καινούργιου αυτοκινήτου

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30009
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Αγορά καινούργιου αυτοκινήτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 18 Φεβ 2024, 00:00

stergiosbik έγραψε:
13 Φεβ 2024, 10:24
ωραίο το Mazda. Πολύ ωραίο θα έλεγα.

Βέβαια, αυτό δε θα το κάνει ποτέ



ούτε αυτό


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Alex Amsterdam
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: 06 Φεβ 2024, 22:25

Re: Αγορά καινούργιου αυτοκινήτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alex Amsterdam » 18 Φεβ 2024, 00:11

Ερμής έγραψε:
13 Φεβ 2024, 10:56
μπορεί να κάνω upgrade το compass με το νέο G.Cherokee με ένα μικρό ποσό παραπάνω. Θα δώ.
Απο ποια εταιρεια παιρνεις leasing?

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10288
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Αγορά καινούργιου αυτοκινήτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 18 Φεβ 2024, 01:30

Otto Weininger έγραψε:
18 Φεβ 2024, 00:00
stergiosbik έγραψε:
13 Φεβ 2024, 10:24
ωραίο το Mazda. Πολύ ωραίο θα έλεγα.

Βέβαια, αυτό δε θα το κάνει ποτέ



ούτε αυτό
Ούτε αυτό τα κάνει. Γιατί στην πραγματική ζωή αυτοί που δεν παίζουν το πουλί τους βλέποντας διαφημιστικά βίντεο αλλά όντως πάνε κάθε σαββατοκύριακο για offroading στα χαντάκια και τους γκρεμούς δεν αγοράζουν τέτοιο... αγοράζουν το πιό φτηνό μεταχειρισμένο χάϊλουξ που μπορούν να βρούνε και φυλάνε τα λεφτά τους για λάστιχα, μετατροπές, αξεσουάρ, συν τα 3 σπασμένα διαφορικά που θέλουν στην καθισιά τους κάθε μήνα. Όσα λεφτά και να έχεις πρέπει να είσαι τελείως ψυχοπαθής για να κάνεις τέτοια με το κόκκινο γυαλισμένο ρόβερ της μαμάς σου, αφού μέσα στο δίμηνο θα το φέρεις στο πλάϊ ή και τούμπα, δεν υπάρχει περίπτωση να μην το φέρεις, όλοι το φέρνουν.

Τώρα αν όφρόουντινγκ λέμε να ανέβεις ένα λασπόδρομο για ν'ανοίξεις σκηνή δίπλα στη λίμνη με τα παιδιά σου ε αυτό το κάνεις και με ένα σουμπαρού φόρεστερ δεν είναι κανα κατόρθωμα. Γενικά δεν καταλαβαίνω ποιό το νόημα να συζητάμε τι μπορεί να κάνει θεωρητικά στο γκρεμό ένα αυτοκίνητο που πουλιέται 99.99% για την άνεση και τη μόστρα. Γιατί αν όντως σου αρέσει να σκαρφλώνεις, δεν πρόκειται ποτέ μα ποτέ να το κάνεις με τέτοιο αυτοκίνητο στην πραγματική ζωή.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30009
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Αγορά καινούργιου αυτοκινήτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 18 Φεβ 2024, 07:40

Chilloutbuddy έγραψε:
18 Φεβ 2024, 01:30
Otto Weininger έγραψε:
18 Φεβ 2024, 00:00
stergiosbik έγραψε:
13 Φεβ 2024, 10:24
ωραίο το Mazda. Πολύ ωραίο θα έλεγα.

Βέβαια, αυτό δε θα το κάνει ποτέ



ούτε αυτό
Ούτε αυτό τα κάνει. Γιατί στην πραγματική ζωή αυτοί που δεν παίζουν το πουλί τους βλέποντας διαφημιστικά βίντεο αλλά όντως πάνε κάθε σαββατοκύριακο για offroading στα χαντάκια και τους γκρεμούς δεν αγοράζουν τέτοιο... αγοράζουν το πιό φτηνό μεταχειρισμένο χάϊλουξ που μπορούν να βρούνε και φυλάνε τα λεφτά τους για λάστιχα, μετατροπές, αξεσουάρ, συν τα 3 σπασμένα διαφορικά που θέλουν στην καθισιά τους κάθε μήνα. Όσα λεφτά και να έχεις πρέπει να είσαι τελείως ψυχοπαθής για να κάνεις τέτοια με το κόκκινο γυαλισμένο ρόβερ της μαμάς σου, αφού μέσα στο δίμηνο θα το φέρεις στο πλάϊ ή και τούμπα, δεν υπάρχει περίπτωση να μην το φέρεις, όλοι το φέρνουν.

Τώρα αν όφρόουντινγκ λέμε να ανέβεις ένα λασπόδρομο για ν'ανοίξεις σκηνή δίπλα στη λίμνη με τα παιδιά σου ε αυτό το κάνεις και με ένα σουμπαρού φόρεστερ δεν είναι κανα κατόρθωμα. Γενικά δεν καταλαβαίνω ποιό το νόημα να συζητάμε τι μπορεί να κάνει θεωρητικά στο γκρεμό ένα αυτοκίνητο που πουλιέται 99.99% για την άνεση και τη μόστρα. Γιατί αν όντως σου αρέσει να σκαρφλώνεις, δεν πρόκειται ποτέ μα ποτέ να το κάνεις με τέτοιο αυτοκίνητο στην πραγματική ζωή.
Τις ικανότητες και τα κρατήματα ήθελα να δείξω. Πριν τις σκάλες στο πρώτο βίντεο (αδιανόητο) είδες πως ανέβηκε τα στροφιλικια πατημένο;

Δεν ήθελα να δείξω λοιπόν απλά τις off road δυνατότητες αφού κανένα από τα 2 βίντεο δε δείχνει κάτι τέτοιο. Αλλά αυτά που κάνει και στα 2 είναι αδιανόητα για το 99% των αυτοκινήτων SUV ειδικά όταν μιλάμε για ένα υπερχλιδατο brand.

Κατά τα άλλα εγώ δεν πρόκειται να κάνω ποτέ off road κόλπα απλά μου αρέσει να ξέρω ότι αν χρειαστεί έχει την δύναμη να με ξελασπώσει από κάτι ακραίο.

Αλλιώς μια χαρά μου κάνει και αυτό:



"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10288
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Αγορά καινούργιου αυτοκινήτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 18 Φεβ 2024, 10:03

Otto Weininger έγραψε:
18 Φεβ 2024, 07:40
Κατά τα άλλα εγώ δεν πρόκειται να κάνω ποτέ off road κόλπα απλά μου αρέσει να ξέρω ότι αν χρειαστεί έχει την δύναμη να με ξελασπώσει από κάτι ακραίο.
Αυτό λέω, ότι δεν έχει νόημα αυτή η σκέψη γιατί δεν θα βρεθείς ποτέ σε κάτι ακραίο μ'αυτό το αμάξι, γιατί θα φροντίζεις εσύ ο ίδιος προκαταβολικά να μη βρεθείς. 100τόσα χιλιάρικα στο δρόμο; από πάρκινγκ σε πάρκινγκ θα πηγαίνεις και θα αφήνεις και λεφτά στον παρκαδόρο να στο γυαλίζει με πανάκι, κι αν τύχει και χιονίσει θα το αφήνεις σπίτι μη γλιστρήσει πουθενά και γρατζουνιστεί καμμιά ζάντα. Έτσι κάνουν όλοι.

Τα ρόβερ (ειδικά τα ντιφέντερ) κάποτε γίνονταν ενδιαφέροντα αυτοκίνητα όταν πάλιωναν, και άρχιζε ο κόσμος να τα σκίζει στους χωματόδρομους και τα κατσάβραχα χωρίς να τα λυπάται. Εκεί κέρδισαν το όνομα και τη φήμη τους. Αλλά εκείνα τα defender έβγαινες με το δράπανο και άνοιγες όπως ήσουν τρύπα στο πλάϊ για να κρεμάσεις ξέρω γω έξτρα ρεζέρβα, κι ό,τι χάλαγε στο δρόμο καβάλαγες ένα βράχο με μία ρόδα και έπεφτες από κάτω και το έφτιαχνες μόνος σου. Κι αν το γρατζούναγες πουθενά έριχνες λίγο πράσινη μπογιά μ'ένα σπρέϊ μη σκουριάσει και συνέχιζες. Αυτά τα καινούργια όμως δεν είναι έτσι, ακόμα και όταν παλιώσουνε το μόνο που θα σκέφτεσαι είναι παναγία μου τι πρόβλημα θα μου βγάλει και θα με γδύσουνε πάλι. Είναι βασικά κινούμενα δερμάτινα σαλονάκια για μπιρίμπα, εκεί έχουν καταλήξει και έτσι οδηγιούνται κιόλας.

Aυτό ήταν
Εικόνα
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23554
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά καινούργιου αυτοκινήτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 18 Φεβ 2024, 11:18

Alex Amsterdam έγραψε:
18 Φεβ 2024, 00:11
Ερμής έγραψε:
13 Φεβ 2024, 10:56
μπορεί να κάνω upgrade το compass με το νέο G.Cherokee με ένα μικρό ποσό παραπάνω. Θα δώ.
Απο ποια εταιρεια παιρνεις leasing?
Avis αλλά έχω ειδικό πρόγραμμα λόγω πολυχρονης συνεργασίας

Λοιπόν δοκίμασα το νέο G. Cherokee. Το κιβώτιο ίδια αίσθηση με του compass. Περισσότερα μπλιμπλικια μέσα καθώς και οθόνη για τον συνοδηγό. Αυτά που έχει δε μου χρειάζονται κάπου για να πάρω το upgrade. Βέβαια από εκεί μου πρότειναν αν το δουλεύω εκτός δρόμου να επιλέξω το renegade trailhawk.
Δε παω εκτός δρόμου, οπότε για αυτό το μήνα θα κρατήσω το compass.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Alex Amsterdam
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: 06 Φεβ 2024, 22:25

Re: Αγορά καινούργιου αυτοκινήτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alex Amsterdam » 18 Φεβ 2024, 11:22

Δηλαδή έχεις καταθέσει μια προκαταβολή και σου αλλάζουν σε τακτά χρονικά διαστήματα αυτοκίνητο με διαθέσιμα κυρίως αλλά που αφήνουν πελάτες;
Αν θες περιέγραψε λίγο το πρόγραμμα και πόσο κοστίζει τελικά αυτό που έχεις τώρα ανά μηνα.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23554
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά καινούργιου αυτοκινήτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 18 Φεβ 2024, 11:28

Alex Amsterdam έγραψε:
18 Φεβ 2024, 11:22
Δηλαδή έχεις καταθέσει μια προκαταβολή και σου αλλάζουν σε τακτά χρονικά διαστήματα αυτοκίνητο με διαθέσιμα κυρίως αλλά που αφήνουν πελάτες;
Αν θες περιέγραψε λίγο το πρόγραμμα και πόσο κοστίζει τελικά αυτό που έχεις τώρα ανά μηνα.
Καμία προκαταβολή. Σκάω 450-500 το μήνα και επιλέγω από μια λίστα που έχουν. Έχω δυνατότητα να αλλάζω κάθε μήνα.
Μέχρι στιγμής δεν έχω πάρει κάποιο αυτοκίνητο με παραπάνω από 40χιλιαδες χιλιόμετρα. Εικάζω ότι είναι αυτά που τους έχουν μείνει για να μπορούν να κάνουν τέτοιες τιμές. Πχ ληζινγκ που έχουν για το Ρουμπικον (για τους νέους πελάτες) είναι 1200 το μήνα και εγω το πήρα με 500. Ξαναλέω αυτό ειναι προσφορά που έγινε προς τη δική μου εταιρεία λόγω του ότι έχουμε μεγάλη συνεργασία και με πολύ πολύ μεγαλύτερα μισθώματα.
Ξέχασα να πω πως στο παραπάνω υποχρεούμαι απλά να το κάνω για 2 χρόνια. Δλδ. 12χιλιαρικα θα βγει η όλη φάση, τα οποία έξοδα μπαίνουν ως έξοδα της εταιρείας. Δεν εκπιπτει ο ΦΠΑ, μόνο το έξοδο μπαίνει.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Alex Amsterdam
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: 06 Φεβ 2024, 22:25

Re: Αγορά καινούργιου αυτοκινήτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alex Amsterdam » 18 Φεβ 2024, 11:34

Καλό deal.
Προφανώς σου δίνουν κάποια που επιστρέφουν από leasing και είναι στο μεσοδιάστημα μέχρι να τα πουλήσουν.
Σου έχει τύχει να σου αλλάξουν αυτοκίνητο υποχρεωτικά δηλαδή να σου πουν φερε πίσω αυτό θα σου δώσουμε ένα άλλο;

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23554
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά καινούργιου αυτοκινήτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 18 Φεβ 2024, 11:35

Alex Amsterdam έγραψε:
18 Φεβ 2024, 11:34
Καλό deal.
Προφανώς σου δίνουν κάποια που επιστρέφουν από leasing και είναι στο μεσοδιάστημα μέχρι να τα πουλήσουν.
Σου έχει τύχει να σου αλλάξουν αυτοκίνητο υποχρεωτικά δηλαδή να σου πουν φερε πίσω αυτό θα σου δώσουμε ένα άλλο;
Σου είπα γιατί έπαιξε αυτό το deal.
Όχι πότε δεν έχει τύχει.
Αλλά η μλκια είναι πως αν ένα αυτοκίνητο το θέλω για περισσότερο, όπως ήθελα το 60 της βολβο, τοτε αυτό δε γίνεται
Μάλλον παίζει αυτό που λες. Δε ξέρω

Edit. Και να προσθέσω ότι έχουν μεικτή ασφάλεια με μια συμμετοχή 500 ευρώ σε περίπτωση ζημιάς που οφείλεται από εμένα ή κλοπής.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30009
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Αγορά καινούργιου αυτοκινήτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 18 Φεβ 2024, 12:22

Αυτή την έκδοση του Yariss Cross γιατί δεν την φέρνουν στην Ευρώπη;


Εικόνα

Εικόνα


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23554
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά καινούργιου αυτοκινήτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 18 Φεβ 2024, 13:00

Ίδιο με το κορολα το Κρος είναι.
Γιατί δε πας εκεί αφού σαρεσει αυτό το στυλ. Και καλή τιμή έχει και υβριδικό είναι και μπλιμπλικια έχει.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30009
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Αγορά καινούργιου αυτοκινήτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 18 Φεβ 2024, 14:51

Ερμής έγραψε:
18 Φεβ 2024, 13:00
Ίδιο με το κορολα το Κρος είναι.
Γιατί δε πας εκεί αφού σαρεσει αυτό το στυλ. Και καλή τιμή έχει και υβριδικό είναι και μπλιμπλικια έχει.
Αυτή η έκδοση Yaris θυμίζει RAV. Ίδια μουσούδα έχει


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17129
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Αγορά καινούργιου αυτοκινήτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 18 Φεβ 2024, 18:46

Otto Weininger έγραψε:
18 Φεβ 2024, 12:22
Αυτή την έκδοση του Yariss Cross γιατί δεν την φέρνουν στην Ευρώπη;


[img]https://i.postimg.cc/V69hDn8w/Toyo ... .jpg[/img]

Εικόνα
Βασικα,ουτε εσυ δεν ξερεις τι θελεις.
Το Yaris Cross απεχει παρασαγγας απο το RAV και ακομα πιο πολυ απο το V60 της Volvo.
Δηλαδη δεν ξερεις καν το μεγεθος του αυτοκινητου που θες να αγορασεις!
Δεν παιρνεις κανα Panda Cross λεω γω,να σου μεινουν και φραγκα στην τσεπη; :lol:

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 31004
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Αγορά καινούργιου αυτοκινήτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 18 Φεβ 2024, 19:07

και εγώ που ξέρω οτι θέλω πάνω απο 450λιτρα χώρο αποσκευών σε κάτω απο 4,5 μέτρα μήκος, πάλι μπερδεύομαι και δε βρίσκω
Наше дело правое - победа будет за нами!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών