Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42891
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 13 Νοέμ 2018, 21:04

Λέει "ok google, please navigate to work", με Ινδική προφορά.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 13 Νοέμ 2018, 21:25

hellegennes έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 20:59
Σόρι, αλλά προσωπικά δεν ακούω κάποια τρομερή βελτίωση στο επίπεδο της απομόνωσης. Ο τύπος στο βίντεο λέει "crystal clear" αλλά εγώ δεν ακούω τέτοιο πράγμα, το οποίο μπορεί να μην είναι και τρομερό για άλλου είδους εφαρμογές, αλλά ειδικά γι' αυτό που λες είναι τελείως άχρηστο. Αν είναι να το κάνεις ούλτρα διόρθωση, γιατί να μην το ηχογραφήσει κατευθείαν ο υπολογιστής από μόνος του;
O sys3x δεν μιλάει για το τωρινό επίπεδο. Έχει κάνει προβολή στο μέλλον μερικά χρονάκια.
Το υπογραμμισμένο που βάζεις το θεωρείς κάτι εύκολο; :) Δηλαδή να σου παίξει ο υπολογιστής με αληθοφανές ηχόχρωμα (ειδικά αν είναι φυσικό όργανο και με ιδιαίτερες τεχνικές τρέχα γύρευε) και με το στυλ / feeling συγκεκριμένου μουσικού;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40690
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Νοέμ 2018, 21:46

sys3x έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 02:40
Να πω την αλήθεια περισσότερο πρόσεχα πως το πουκάμισό του είναι μικρό και έχει ξεκουμπωθεί το δεύτερο από πάνω κουμπί.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40690
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Νοέμ 2018, 21:47

ST48410 έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 21:25
hellegennes έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 20:59
Σόρι, αλλά προσωπικά δεν ακούω κάποια τρομερή βελτίωση στο επίπεδο της απομόνωσης. Ο τύπος στο βίντεο λέει "crystal clear" αλλά εγώ δεν ακούω τέτοιο πράγμα, το οποίο μπορεί να μην είναι και τρομερό για άλλου είδους εφαρμογές, αλλά ειδικά γι' αυτό που λες είναι τελείως άχρηστο. Αν είναι να το κάνεις ούλτρα διόρθωση, γιατί να μην το ηχογραφήσει κατευθείαν ο υπολογιστής από μόνος του;
O sys3x δεν μιλάει για το τωρινό επίπεδο. Έχει κάνει προβολή στο μέλλον μερικά χρονάκια.
Το υπογραμμισμένο που βάζεις το θεωρείς κάτι εύκολο; :) Δηλαδή να σου παίξει ο υπολογιστής με αληθοφανές ηχόχρωμα (ειδικά αν είναι φυσικό όργανο και με ιδιαίτερες τεχνικές τρέχα γύρευε) και με το στυλ / feeling συγκεκριμένου μουσικού;
Είναι κάτι πιο εφικτό απ' αυτό που λέει και θα γίνει πιο γρήγορα απ' αυτό. Βασικά ίσως είναι ήδη εφικτό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37783
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 13 Νοέμ 2018, 22:19

hellegennes έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 20:59
sys3x έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 01:06


Μου έτρεξε σαλάκι.
Η δυναμική σε επίπεδο εφαρμογών είναι απίστευτη. Πχ γράφεις ταυτόχρονα 14 κανάλια ζωντανά μπάντα χωρίς ιδιαίτερα διαχωριστικά στο χώρο ταυτόχρονα, πας μετά στο ποστ λες αυτό το κανάλι μπάσο κιθάρα αυτό χι χατ κτλ, το περνάς από το ούλτρα διορθωσάηζερ και μπαμ, γλιτώνεις μια βδομάδα δουλειά.
Τι υπέροχες εποχές.
Σόρι, αλλά προσωπικά δεν ακούω κάποια τρομερή βελτίωση στο επίπεδο της απομόνωσης. Ο τύπος στο βίντεο λέει "crystal clear" αλλά εγώ δεν ακούω τέτοιο πράγμα, το οποίο μπορεί να μην είναι και τρομερό για άλλου είδους εφαρμογές, αλλά ειδικά γι' αυτό που λες είναι τελείως άχρηστο. Αν είναι να το κάνεις ούλτρα διόρθωση, γιατί να μην το ηχογραφήσει κατευθείαν ο υπολογιστής από μόνος του;

Ας πούμε, στην μάνα με τα παιδιά στο πίσω κάθισμα, συνεχίζω να μην καταλαβαίνω καθόλου τι λέει, γιατί η αφαίρεση του ήχου υποβάθρου αφαιρεί και συχνότητες της δικής της φωνής, πράγμα φυσικό, γιατί υπάρχει επικάλυψη.
Ναι ρε, όχι στην παρούσα φάση για μελλοντικές εφαρμογές μίλησα εγώ, για μια συγκεκριμένη βασικά που φαντάστηκα που είναι φήζαμπλ και αυτή συνδυαστικά βέβαια με κάτι τέτοιο πχ (αυθαίρετα το αναφέρω) https://oeksound.com/plugins/soothe/ που υπάρχει ήδη.
Το ircam έχει βγάλει ήδη μια σειρά (Flux) με τέτοια εφέ που χρησιμοποίησαν μάλλον τέτοια κολπάκια και όπως ανέφερε και ο Στάθης πριν το μέλονταην που κάνει κάτι το οποίο μέχρι πριν μερικά χρόνια ήταν αδιανόητο.
Α επίσης (για να το δει ο Στάθης το αναφέρω) υπάρχουν και τα zynaptiq τα οποία κάνουν απίστευτα πράματα με έη άη στον ήχο, γαμάνε την σιπιγιού βέβαια άσχημα.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37783
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 13 Νοέμ 2018, 22:30

hellegennes έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 21:47
ST48410 έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 21:25
hellegennes έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 20:59
Σόρι, αλλά προσωπικά δεν ακούω κάποια τρομερή βελτίωση στο επίπεδο της απομόνωσης. Ο τύπος στο βίντεο λέει "crystal clear" αλλά εγώ δεν ακούω τέτοιο πράγμα, το οποίο μπορεί να μην είναι και τρομερό για άλλου είδους εφαρμογές, αλλά ειδικά γι' αυτό που λες είναι τελείως άχρηστο. Αν είναι να το κάνεις ούλτρα διόρθωση, γιατί να μην το ηχογραφήσει κατευθείαν ο υπολογιστής από μόνος του;
O sys3x δεν μιλάει για το τωρινό επίπεδο. Έχει κάνει προβολή στο μέλλον μερικά χρονάκια.
Το υπογραμμισμένο που βάζεις το θεωρείς κάτι εύκολο; :) Δηλαδή να σου παίξει ο υπολογιστής με αληθοφανές ηχόχρωμα (ειδικά αν είναι φυσικό όργανο και με ιδιαίτερες τεχνικές τρέχα γύρευε) και με το στυλ / feeling συγκεκριμένου μουσικού;
Είναι κάτι πιο εφικτό απ' αυτό που λέει και θα γίνει πιο γρήγορα απ' αυτό. Βασικά ίσως είναι ήδη εφικτό.
Τσεκάρετε αμφότεροι αυτό
https://www.aiva.ai/
Πολύ χειρότερα.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40690
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Νοέμ 2018, 22:44

hellegennes έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 21:46
sys3x έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 02:40
Να πω την αλήθεια περισσότερο πρόσεχα πως το πουκάμισό του είναι μικρό και έχει ξεκουμπωθεί το δεύτερο από πάνω κουμπί.
Ίσως φταίει βέβαια το ότι περιγράφει σαν επανάσταση πράγματα που υφίστανται τα τελευταία 30 χρόνια (στις αρχές των 90's άρχισαν οι εταιρείες βιντεοπαιχνιδιών να αναθέτουν στην CPU την σχεδίαση πολλών πραγμάτων, βάσει γενικών παραμέτρων, και σ' αυτό στηρίζονται όλοι οι game editors ever, με την διαφορά ότι παραμετροποιούν επίπεδα πάνω σε ήδη έτοιμα σετ -αυτό είναι οι RMGs).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40690
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Νοέμ 2018, 22:46

sys3x έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 22:30
hellegennes έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 21:47
ST48410 έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 21:25


O sys3x δεν μιλάει για το τωρινό επίπεδο. Έχει κάνει προβολή στο μέλλον μερικά χρονάκια.
Το υπογραμμισμένο που βάζεις το θεωρείς κάτι εύκολο; :) Δηλαδή να σου παίξει ο υπολογιστής με αληθοφανές ηχόχρωμα (ειδικά αν είναι φυσικό όργανο και με ιδιαίτερες τεχνικές τρέχα γύρευε) και με το στυλ / feeling συγκεκριμένου μουσικού;
Είναι κάτι πιο εφικτό απ' αυτό που λέει και θα γίνει πιο γρήγορα απ' αυτό. Βασικά ίσως είναι ήδη εφικτό.
Τσεκάρετε αμφότεροι αυτό
https://www.aiva.ai/
Πολύ χειρότερα.
:D
Τι κάνει, τούτο;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37783
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 13 Νοέμ 2018, 22:55

hellegennes έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 22:46
sys3x έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 22:30
hellegennes έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 21:47


Είναι κάτι πιο εφικτό απ' αυτό που λέει και θα γίνει πιο γρήγορα απ' αυτό. Βασικά ίσως είναι ήδη εφικτό.
Τσεκάρετε αμφότεροι αυτό
https://www.aiva.ai/
Πολύ χειρότερα.
:D
Τι κάνει, τούτο;
Συνθέτει μουσική, κάνει ενορχήστρωση, mixing κ mastering μόνο του.
Οκ δεν κάνει mixing κ mastering αλλά όλα τα υπόλοιπα.
:D
Τους τελευταίους μήνες έχει βελτιωθεί αρκετά μάλιστα, μόνο του φυσικά.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37783
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 13 Νοέμ 2018, 22:58

hellegennes έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 22:44
hellegennes έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 21:46
sys3x έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 02:40
Να πω την αλήθεια περισσότερο πρόσεχα πως το πουκάμισό του είναι μικρό και έχει ξεκουμπωθεί το δεύτερο από πάνω κουμπί.
Ίσως φταίει βέβαια το ότι περιγράφει σαν επανάσταση πράγματα που υφίστανται τα τελευταία 30 χρόνια (στις αρχές των 90's άρχισαν οι εταιρείες βιντεοπαιχνιδιών να αναθέτουν στην CPU την σχεδίαση πολλών πραγμάτων, βάσει γενικών παραμέτρων, και σ' αυτό στηρίζονται όλοι οι game editors ever, με την διαφορά ότι παραμετροποιούν επίπεδα πάνω σε ήδη έτοιμα σετ -αυτό είναι οι RMGs).
Χέλλη όχι ρε, δεν λέει αυτά που γίνονται ήδη εδώ και χρόνια, λέει γι αυτά που ξεκίνησαν να γίνονται και θα γίνουν στο μέλλον ρίχνοντας μπηχτές στους ντηβέλοπερς του μπλέντερ για το προς τα που πρέπει να το πάνε το πράμα (φαν φακτ, ένας από τους βασικούς ντηβέλοπερς του μπλέντερ είναι Έλληνας, της Ελλάδας :D), ξαναδές το αν θέλεις.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40690
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Νοέμ 2018, 23:14

Αυτά που ξεκίνησαν να γίνονται και θα γίνουν στο μέλλον είναι πράγματα που ισχύουν εδώ και χρόνια. Procedural work, ας πούμε. For fuckzorz, ποιος νομίζει ότι το GTA αποτελείται από 25 εκατομμύρια ανεξάρτητα μοντέλα αυτοκινήτων, σπιτιών, δρόμων και λοιπών συμπράγκαλων; Αν ήταν έτσι δεν θα κόστιζε 250 εκατομμύρια η παραγωγή του, θα κόστιζε 250 δισεκατομμύρια. Προφανώς κάποια πράγματα είναι μοντελοποιημένα από άνθρωπο, αλλά το μεγαλύτερο μέρος είναι πραγματικά παραγωγή AI. Περισσότερο χρόνο ξοδεύουν οι προγραμματιστές για να φτιάξουν την μηχανή του παιχνιδιού παρά το ίδιο το παιχνίδι, ειδικά για ΑΑΑ τίτλους που έχουν δικές τους μηχανές για τα πάντα και όχι έτοιμες μηχανές με άδεια.

Χώρια που η μεγάλη γάγγραινα του κόστους είναι στην πραγματικότητα το μάρκετινγκ και τίποτα απ' αυτά που ισχυρίζεται ο πιτσιρίκος. Π.χ. το GTA V κόστισε 250 εκατομμύρια και τα 150 εκατομμύρια ήταν το μάρκετινγκ. Τα υπόλοιπα 100 εκατομμύρια ήταν 5 χρόνια παραγωγής για την οποία συνεργάστηκαν 1000 άτομα και πληρώθηκαν λογαριασμοί ηλεκτρικού, κτηριακές εγκαταστάσεις και ένας πακτωλός άλλων πραγμάτων. Πάντως δεν κόστισαν 100 εκατομμύρια τα ψηφιακά κτήρια.

Το άλλο που λέει για το Farcry είναι ακόμα πιο αστείο. Θυμάμαι ότι ο RMG του HOMM5, που κυκλοφόρησε πριν 13 χρόνια, έκανε πολύ πιο πολύπλοκα πράγματα και μάλιστα on the fly, σε επεξεργαστές 15ετίας.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14097
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 13 Νοέμ 2018, 23:25

Ναι, αλλα δεν γκαταλαβαινει την ελληνικη λεξη filotimo γκιατι δεν μεταφράζεται.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 13 Νοέμ 2018, 23:28

sys3x 1000 ευχαριστώ για τις παραπομπές.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37783
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 13 Νοέμ 2018, 23:34

ST48410 έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 23:28
sys3x 1000 ευχαριστώ για τις παραπομπές.
:sal5:

Στάθη αν έπιασες τι κάνει το σοοθε και σε ενδιαφέρει μπορείς να κάνεις (σχεδόν) το ίδιο με το mspectraldynamics από melda production.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 13 Νοέμ 2018, 23:59

sys3x έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 23:34
ST48410 έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 23:28
sys3x 1000 ευχαριστώ για τις παραπομπές.
:sal5:

Στάθη αν έπιασες τι κάνει το σοοθε και σε ενδιαφέρει μπορείς να κάνεις (σχεδόν) το ίδιο με το mspectraldynamics από melda production.
Να πω την αλήθεια το aiva την προσοχή μου. Προσπαθώ να καταλάβω πόσο έξυπνο είναι και αν κάποια προβλήματα που βλέπω οφείλονται στην ΑΙ ή σε κακή "διατροφή". Εντυπωσιακό πάντως.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών