Θεωρείτε ότι το συναίσθημα και η λογική είναι αντίπαλες ή συμμαχικές δυνάμεις;

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70486
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θεωρείτε ότι το συναίσθημα και η λογική είναι αντίπαλες ή συμμαχικές δυνάμεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Φεβ 2024, 19:44

νύχτα έγραψε:
25 Φεβ 2024, 17:56
μήπως είναι αντίπαλες, εφόσον, για παράδειγμα, δημιουργούμε σχέσεις
βάσει συναισθήματος και συνήθως τις λήγουμε βάσει λογικής;

δεν είμαι καθόλου σίγουρη

Θα προσπαθήσω να αποσαφηνίσω την άποψη μου. Αν θεωρήσουμε ότι η λογική θεώρηση των πραγμάτων χτίζεται με κάποια χ δεδομένα σταδιακά εξ απαλών ονύχων, δεν θα έχει και το συναίσθημα τις ίδιες ακριβώς ρίζες;

Εγώ πχ, θεωρώ τα συναισθήματα μου λογικά, επειδή μπορώ και να τα δω από απόσταση με "ψυχρή" ματιά. Το αν θα επιλέξω να μπω ή έστω να αφεθώ στην παθιάρικη διαδικασία μετά από αυτό, είναι καθαρά δικό μου θέμα. Κάτι σαν αυτοδιαχείριση του παρατηρητή/φαινόμενου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 25 Φεβ 2024, 19:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 2293
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: Θεωρείτε ότι το συναίσθημα και η λογική είναι αντίπαλες ή συμμαχικές δυνάμεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 25 Φεβ 2024, 19:53

Νομίζω δεν υπάρχει κανόνας. Άλλοτε συμμαχικές και άλλοτε αντίπαλες. Το θέμα είναι όταν είναι αντίπαλες τι "πρέπει " να ακολουθούμε.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70486
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θεωρείτε ότι το συναίσθημα και η λογική είναι αντίπαλες ή συμμαχικές δυνάμεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Φεβ 2024, 20:04

Fata_Morgana έγραψε:
25 Φεβ 2024, 19:53
Νομίζω δεν υπάρχει κανόνας. Άλλοτε συμμαχικές και άλλοτε αντίπαλες. Το θέμα είναι όταν είναι αντίπαλες τι "πρέπει " να ακολουθούμε.
Δεν παίζουν πρέπει σ' αυτές τις φάσεις. Ακολουθούμε ότι τραβάει την καρδούλα μας. Η καρδιά (χωρίς υποκοριστικά) και όχι το μυαλό, μας ορίζει.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 2293
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: Θεωρείτε ότι το συναίσθημα και η λογική είναι αντίπαλες ή συμμαχικές δυνάμεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 25 Φεβ 2024, 20:12

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Φεβ 2024, 20:04
Fata_Morgana έγραψε:
25 Φεβ 2024, 19:53
Νομίζω δεν υπάρχει κανόνας. Άλλοτε συμμαχικές και άλλοτε αντίπαλες. Το θέμα είναι όταν είναι αντίπαλες τι "πρέπει " να ακολουθούμε.
Δεν παίζουν πρέπει σ' αυτές τις φάσεις. Ακολουθούμε ότι τραβάει την καρδούλα μας. Η καρδιά (χωρίς υποκοριστικά) και όχι το μυαλό, μας ορίζει.
Το μυαλό λέει όχι και η καρδιά λέει ναι. Τι κάνεις;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70486
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θεωρείτε ότι το συναίσθημα και η λογική είναι αντίπαλες ή συμμαχικές δυνάμεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Φεβ 2024, 20:41

Fata_Morgana έγραψε:
25 Φεβ 2024, 20:12
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Φεβ 2024, 20:04
Fata_Morgana έγραψε:
25 Φεβ 2024, 19:53
Νομίζω δεν υπάρχει κανόνας. Άλλοτε συμμαχικές και άλλοτε αντίπαλες. Το θέμα είναι όταν είναι αντίπαλες τι "πρέπει " να ακολουθούμε.
Δεν παίζουν πρέπει σ' αυτές τις φάσεις. Ακολουθούμε ότι τραβάει την καρδούλα μας. Η καρδιά (χωρίς υποκοριστικά) και όχι το μυαλό, μας ορίζει.
Το μυαλό λέει όχι και η καρδιά λέει ναι. Τι κάνεις;
Αυτό προσπαθώ να πω βρε ζουζούνα. Ότι η καρδιά μου λέει πάντα αυτό που θέλει να πει και το μυαλό μου. Μαγνητική τομογραφία του μυαλού είναι η καρδιά, το γιν και το γιαν παιδικότητας και ενηλικότητας.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 25 Φεβ 2024, 20:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 2293
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: Θεωρείτε ότι το συναίσθημα και η λογική είναι αντίπαλες ή συμμαχικές δυνάμεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 25 Φεβ 2024, 20:51

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Φεβ 2024, 20:41
Fata_Morgana έγραψε:
25 Φεβ 2024, 20:12
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Φεβ 2024, 20:04


Δεν παίζουν πρέπει σ' αυτές τις φάσεις. Ακολουθούμε ότι τραβάει την καρδούλα μας. Η καρδιά (χωρίς υποκοριστικά) και όχι το μυαλό, μας ορίζει.
Το μυαλό λέει όχι και η καρδιά λέει ναι. Τι κάνεις;
Αυτό προσπαθώ να πω βρε ζουζούνα. Ότι η καρδιά μου λέει πάντα αυτό που θέλει να πει και το μυαλό μου. Μαγνητική τομογραφία του μυαλού είναι η καρδιά, το γιν και το γιαν.

Μμμ δε ξέρω πόσο λογικό είναι αυτό.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23603
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Θεωρείτε ότι το συναίσθημα και η λογική είναι αντίπαλες ή συμμαχικές δυνάμεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 25 Φεβ 2024, 20:55

Εικόνα
Frappezitis έγραψε:
11 Μάιος 2024, 17:06
Ένα μεγάλο μπράβο στην Μαρίνα Σάττι που εκπροσωπεί επαξίως τον λαό μας γεμίζοντας το Instagram με εικόνες από καρπούζια

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70486
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θεωρείτε ότι το συναίσθημα και η λογική είναι αντίπαλες ή συμμαχικές δυνάμεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Φεβ 2024, 20:56

Fata_Morgana έγραψε:
25 Φεβ 2024, 20:51
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Φεβ 2024, 20:41
Fata_Morgana έγραψε:
25 Φεβ 2024, 20:12


Το μυαλό λέει όχι και η καρδιά λέει ναι. Τι κάνεις;
Αυτό προσπαθώ να πω βρε ζουζούνα. Ότι η καρδιά μου λέει πάντα αυτό που θέλει να πει και το μυαλό μου. Μαγνητική τομογραφία του μυαλού είναι η καρδιά, το γιν και το γιαν.

Μμμ δε ξέρω πόσο λογικό είναι αυτό.
Όσο λογικές είναι και οι ψυχολογικές προσεγγίσεις για την παιδική ηλικία και τις βάσεις του χαρακτήρα που δημιουργεί.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15923
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Θεωρείτε ότι το συναίσθημα και η λογική είναι αντίπαλες ή συμμαχικές δυνάμεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 25 Φεβ 2024, 21:25

νύχτα έγραψε:
25 Φεβ 2024, 17:56
μήπως είναι αντίπαλες, εφόσον, για παράδειγμα, δημιουργούμε σχέσεις
βάσει συναισθήματος και συνήθως τις λήγουμε βάσει λογικής;

δεν είμαι καθόλου σίγουρη
:smt038

Εικόνα
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3178
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: Θεωρείτε ότι το συναίσθημα και η λογική είναι αντίπαλες ή συμμαχικές δυνάμεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 25 Φεβ 2024, 21:29

lonelyrider έγραψε:
25 Φεβ 2024, 19:12
vag_el έγραψε:
25 Φεβ 2024, 18:55
lonelyrider έγραψε:
25 Φεβ 2024, 18:51


Οτι να ναι.
Ναι ,έχεις δίκιο



5Ο Μωυσής γράφει για τη δικαίωση που προέρχεται από το νόμο, ότι όποιος πράττει σύμφωνα με τις εντολές του νόμου, θα βρει σ’ αυτές τη ζωή. 6Για τη δικαίωση όμως που πηγάζει από την πίστη, λέει: «Μην αναρωτηθείς “ποιος μπορεί ν’ ανέβει στον ουρανό;”» για να κατεβάσει δηλαδή το Χριστό. 7«Ούτε να πεις “ποιος μπορεί να κατεβεί στον άδη;”» για ν’ ανεβάσει δηλαδή το Χριστό από τους νεκρούς. 8Αλλά τι λέει; Κοντά σου είναι ο λόγος, στο στόμα σου και στην καρδιά σου, και εννοεί το λόγο της πίστεως που κηρύττουμε. 9Αν ομολογήσεις με το στόμα σου πως ο Ιησούς είναι ο Κύριος και πιστέψεις με την καρδιά σου πως ο Θεός τον ανέστησε από τους νεκρούς, θα βρεις τη σωτηρία. 10Πραγματικά, όποιος πιστεύει με την καρδιά του, οδηγείται στη δικαίωση
Αυτο ειναι αλλο πραμα απο αυτο που ανεφερες οτι ο Χριστος ειπε να σκεφτεστε με τη καρδια και οχι με το μυαλο. Τα μεγαλα γραμματα παραπανω μιλανε για την πιστη οχι για τη σκεψη.
Nai οκ κάπου το έχω ακούσει ότι το έχει πεί,Τώρα δε θυμάμαι που και πώς έχουν περάσει 40 χρόνια απο τότε.Γίνεται να πιστεύεις χωρίς να το σκέφτεσαι?Και η πίστη και η σκέψη απο την καρδιά περνάνε.Αλλωστε έχει δίκιο γιατι η ψυχρή λογική χωρίς ίχνος συναισθήματος πάντοτε συμφορά φέρνει ,Και αυτό είναι το ζητούμενο του νήματος και όχι αν εγώ πως και που το είδα/διάβασα.Ας ασχοληθούμε με αυτό λοιπόν.Εκτός άν έχεις κάτι προσωπικό μαζί μου και θέλεις να με διαβάλεις.Μήπως να κυκλοφορώ στον δρόμο με σημειώσεις απ΄οτι έχω διαβάσει στη ζωή μου και πράττω αναλόγως?Μήπως να δίνω αποδείξεις στον καθένα που πιστεύει το αντίθετο απο αυτό που πιστεύω εγώ?Αν θέλεις το πιστεύεις ,αν όχι και πάλι οκ.
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Άβαταρ μέλους
Αχθος Αρουρης
Δημοσιεύσεις: 1091
Εγγραφή: 02 Ιουν 2022, 21:27
Phorum.gr user: Αχθος Αρουρης

Re: Θεωρείτε ότι το συναίσθημα και η λογική είναι αντίπαλες ή συμμαχικές δυνάμεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αχθος Αρουρης » 26 Φεβ 2024, 00:13

................
Le cœur a ses raisons que la raison ne connaît pas
........ (pascal) ............

το συναισθημα γενικα ειναι φορεας πλανης .....

υπαρχουν πολλα ειδη συναισθηματων, δεν τα
απορριπτω ολα χωρις εξαιρεση ......
τα ευγενη συναισθηματα (π.χ.φιλια) τα αποδεχομαι ...
αλλα και αυτα ειναι καλυτερα να μην ξεφευγουν απο τον
ελεγχο του λογου, καθοσον η φιλια φερει και εχθρα
και ουκ εστι φιλος ισοβιος .........

πιο συγκεκριμενα στο ερωτημα που εβαλες πιστευω
οτι λογικη-συναισθημα μπορουν να συναντιουνται
καπου στο μεσον ή να συμμαχουν οπως το λες .....
............................. ......................

καλο βραδυ ................

(ξαναβλεπω τι εγραψα και βρισκω πιο καταλληλες
λεξεις για να αποτυπωσω την σκεψη μου)

Άβαταρ μέλους
Γράφων
Δημοσιεύσεις: 1341
Εγγραφή: 09 Απρ 2023, 20:47
Τοποθεσία: Σπίτι

Re: Θεωρείτε ότι το συναίσθημα και η λογική είναι αντίπαλες ή συμμαχικές δυνάμεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γράφων » 26 Φεβ 2024, 00:37

Είναι συμμαχικές δυνάμεις, κατά την γνώμη μου, αρκεί το επιθυμητικό μέρος της ψυχής, όπως έλεγε και ο Αριστοτέλης, να υποτάσσεται στο λογικό μέρος αυτής. Αυτό είναι και ένα στοιχείο του ενάρετου ανθρώπου
ποταμοῖς τοῖς αὐτοῖς ἐμβαίνομέν τε καὶ οὐκ ἐμβαίνομεν, εἶμέν τε καὶ οὐκ εἶμεν.

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Θεωρείτε ότι το συναίσθημα και η λογική είναι αντίπαλες ή συμμαχικές δυνάμεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 26 Φεβ 2024, 00:39

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Φεβ 2024, 17:27
Εγώ θεωρώ ότι είναι συμμαχικές.

Εσείς;
Όλων των αρετών η καλύτερη, η διάκρισις. Φυσικά είναι σύμμαχες.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
esu
Δημοσιεύσεις: 1573
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2018, 16:08

Re: Θεωρείτε ότι το συναίσθημα και η λογική είναι αντίπαλες ή συμμαχικές δυνάμεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esu » 26 Φεβ 2024, 00:40

συναισθηματική νοημοσύνη;
αν γνωρίζεις τι είναι αυτό που σε ωθεί ή σε απωθεί σε/από κάτι τότε συμπίπτει η σκέψη και η καρδιά.

η δική μου άποψη είναι ότι η καρδιά εμπεριέχει το μυαλό. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η καρδιά έχει γνώση ακόμα και πραγμάτων που το μυαλό έχει πλέον ξεχάσει. Είναι σαν την μακρά μνήμη. Αυτό που σου μένει και αισθάνεσαι πχ όταν κοιτάς κάποιον. Μπορεί να μην θυμάσαι τι σου έχει πει κατά λέξη, ποιό βλέμα του σε πλήγωσε, τι που Δεν είπε σε πόνεσε, αλλά ξέρεις πάντα τι νιώθεις. Είναι ένα bottom line που μένει το υπόλοιπο μετά τις προσθαφαιρέσεις.

Και γενικότερα όμως η λήψη αποφάσεων με την καρδιά λειτουργεί καλύτερα είτε σε μακροπρόθεσμα σχέδια (οι στρατηγικές αποφάσεις θέλουν τακτική και σκέψη αλλά οι πιό στρατηγικές αποφάσεις θέλουν όραμα), είτε σε αποφάσεις αντανακλαστικές του κλάσματος του δευτερολέπτου (ένας αθλητής του ping pong πρέπει να δράσει από κινητικής μνήμης, αυτόματα, αυτό που έχουμε στο μυαλό μας ως "σκέψη" που είναι οι λεξούλες, οι προτάσεις και οι παράγραφοι στο μυαλό μας, δεν λειτουργεί εκείνη την ώρα).

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23459
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Θεωρείτε ότι το συναίσθημα και η λογική είναι αντίπαλες ή συμμαχικές δυνάμεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 26 Φεβ 2024, 00:53

aLiCat έγραψε:
25 Φεβ 2024, 21:25
νύχτα έγραψε:
25 Φεβ 2024, 17:56
μήπως είναι αντίπαλες, εφόσον, για παράδειγμα, δημιουργούμε σχέσεις
βάσει συναισθήματος και συνήθως τις λήγουμε βάσει λογικής;

δεν είμαι καθόλου σίγουρη
:smt038

Εικόνα

Εικόνα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών