Ρήξη με ΕΕ αποφάσισε η Ιταλία.

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15671
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Ρήξη με ΕΕ αποφάσισε η Ιταλία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 15 Νοέμ 2018, 00:26

Ευκαιρια για Ελλαδα η Ιταλικη κριση.
Δινουμε σε τουρκους βορεια κυπρο και δικαιωμα 12 νμ σε αιγαιο και προσαρτουμε με αιφνιδιαστικη επιθεση σικελια και νοτια ηπειρωτικη Ιταλια κι επειτα στελνουμε ολους τους νοτιοιταλους στη Βορεια ιταλια αναγκαστικως.

Τους τελειωσαμε για τα επομενα 500 χρονια.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Γραφικός

Re: Ρήξη με ΕΕ αποφάσισε η Ιταλία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 15 Νοέμ 2018, 00:27



ήταν θέμα χρόνου.

ritzeri

Re: Ρήξη με ΕΕ αποφάσισε η Ιταλία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ritzeri » 15 Νοέμ 2018, 09:10

Ωραία Ένωση έχουμε.

Όταν εμείς δεχόμασταν επίθεση από την Ευρωπαϊκή μαφία , οι Ιταλοί ενιπταν τα χείρας τους.
Σήμερα που οι Ιταλοί είναι σε κόντρα με τη μαφία, εμείς κάνουμε το κορόιδο γιατί έχουμε καταπιει το αφήγημα ότι τα δύσκολα πέρασαν.

Αύριο μεθαύριο που θα είναι η Γαλλία, τότε πάλι μια από τα ίδια.

Διαιρει και βασίλευε.

Για αυτό ξεχαστε ΣΥΡΙΖΑ και ΝΔ.
Η λύση πρέπει να είναι σε πανευρωπαϊκό επίπεδο.
Και προς το παρόν μόνο ο Βαρουφάκης έχει τέτοια πρόταση.
Καλως-κακως ο Γιάννης είναι πολύ μπροστά από τον κατιμα

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Ρήξη με ΕΕ αποφάσισε η Ιταλία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 15 Νοέμ 2018, 09:20

Οργισμένος έγραψε:
15 Νοέμ 2018, 00:26
Ευκαιρια για Ελλαδα η Ιταλικη κριση.
Δινουμε σε τουρκους βορεια κυπρο και δικαιωμα 12 νμ σε αιγαιο και προσαρτουμε με αιφνιδιαστικη επιθεση σικελια και νοτια ηπειρωτικη Ιταλια κι επειτα στελνουμε ολους τους νοτιοιταλους στη Βορεια ιταλια αναγκαστικως.

Τους τελειωσαμε για τα επομενα 500 χρονια.
+ Την αλεξάνδρια φιλε. Για τον καβάφη ρε γμτο.
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

-71
Δημοσιεύσεις: 1251
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2018, 21:53

Re: Ρήξη με ΕΕ αποφάσισε η Ιταλία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από -71 » 15 Νοέμ 2018, 10:00

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
14 Νοέμ 2018, 23:54
Ερμής έγραψε:
14 Νοέμ 2018, 23:31

Ο Υπερκουλ παραπάνω τρολαρε τους δραχμιστες θέλω να πιστεύω, τους αμόρφωτους της θεωρίας
Καταρχάς φιλικά στο λέω, να αφήσεις λίγο το ύφος με "αμόρφωτους", "μπλέμπα" "κατσίβελους" και ξέρω εγω, τον εαυτό σου μειώνεις παριστάνοντας την Μαντάμ Σουσού και κανέναν άλλο. Ήμαρτον ρε μλκ δηλαδη, από την Πελοπόννησο είσαι, όχι από το Μπακινχαμ.
Πάγια θέση μου είναι η Δραχμή. Το Ευρώ για εμάς τους μποεμ προλετάριους, ήταν καταστροφη, ξες δούλευα και με δραχμή και όχι στην επιχείρηση του μπαμπά μου,οπότε κάτι θυμάμαι.
Δεν πίστευα λοιπόν ποτέ, πως έτσι όπως είχαν έρθει τα πράγματα, θα μπορούσε να γίνει κάτι καλό για την χώρα μας εντός αυτού του ασφυκτικού πλαισίου, όμως η ζωή στο πρόσωπο του Τσίπρα με διέψευσε. Από το 2002 μέχρι το 16, ήταν κάθε πέρυσι και καλύτερα.
Σήμερα κάθε φυγόκεντρος δύναμη, είναι θετική, αναβαθμίζει αισθητά την χώρα μας, ως ισχυρό πλεον εταίρο, ενός κόσμου μη δεδομένου. Χαιρετίζουμε τους Ιταλούς πατριώτες, όπως και κάθε άλλη κυβέρνηση, ανεξαρτήτου πολιτικής απόχρωσης, που στηρίζει το κυρίαρχο δημοκρατικό κράτος. Ασπρος γάτος, μαύρος γάτος, η ουσία να τρώει τους αρουραίους, που θα έλεγε και ο Τενγκ Χσιαο Πίγκ.
Τυπικό δείγμα μισανθρωπικού μητσοτακικού νεοδημοκράτη είναι.Μη χάνεις το χρόνο σου.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Ρήξη με ΕΕ αποφάσισε η Ιταλία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 15 Νοέμ 2018, 10:05

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
14 Νοέμ 2018, 23:54
Πάγια θέση μου είναι η Δραχμή.
Και γω παω τεσσερις φορες την εβδομαδα στα μπουζουκια,το σπιτι μου ειναι γεματο αφισες της Παολας,δεν εχω παει ποτε σε ροκ συναυλια.στο ραδιοφωνο ακουω μονο Τερλεγκα,ειμαι προεδρος στα φαν κλαμπ Βασιλη Καρρα αλλα τελικα ημουν ειμαι και θα ειμαι για παντα ροκας
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23596
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρήξη με ΕΕ αποφάσισε η Ιταλία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 15 Νοέμ 2018, 10:08

δραχμιστής -71;

Εντάξει εξηγούνται πολλά.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15671
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Ρήξη με ΕΕ αποφάσισε η Ιταλία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 15 Νοέμ 2018, 10:26

ritzeri έγραψε:
15 Νοέμ 2018, 09:10
Ωραία Ένωση έχουμε.

Όταν εμείς δεχόμασταν επίθεση από την Ευρωπαϊκή μαφία , οι Ιταλοί ενιπταν τα χείρας τους.
Σήμερα που οι Ιταλοί είναι σε κόντρα με τη μαφία, εμείς κάνουμε το κορόιδο γιατί έχουμε καταπιει το αφήγημα ότι τα δύσκολα πέρασαν.

Αύριο μεθαύριο που θα είναι η Γαλλία, τότε πάλι μια από τα ίδια.

Διαιρει και βασίλευε.

Για αυτό ξεχαστε ΣΥΡΙΖΑ και ΝΔ.
Η λύση πρέπει να είναι σε πανευρωπαϊκό επίπεδο.
Και προς το παρόν μόνο ο Βαρουφάκης έχει τέτοια πρόταση.
Καλως-κακως ο Γιάννης είναι πολύ μπροστά από τον κατιμα
Ναι ο Κλοουν εχει ισχυρη προταση, και απλη :
«Χαριστε μας τα δανεια και δεν θα σας θυμωσουμε»
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21532
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ρήξη με ΕΕ αποφάσισε η Ιταλία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 15 Νοέμ 2018, 10:31

Πάνας έγραψε:
14 Νοέμ 2018, 22:52
Dwarven Blacksmith έγραψε:
14 Νοέμ 2018, 22:50
Πάνας έγραψε:
14 Νοέμ 2018, 22:46


Δεν είναι έτσι λες, ε;

Αν οι Ιταλοί είναι αποφασισμένοι να το τραβήξουν στα άκρα όλα θα φανούν. Εδώ είμαστε.
Προφανώς και δεν είναι έτσι.
Τίποτα δε θα φανεί, σε οποιοδήποτε σενάριο μπορείς άνετα να συνεχίσεις να πιστεύεις τα ίδια.
Αφού το ΔΝΤ λέει ότι το χρέος μας δεν είναι βιώσιμο, γιατί μας αναβάθμισαν όταν δεχτήκαμε τα μέτρα;

Δεν είναι βιώσιμο αφού.
Από πότε πιστεύουμε τι λέει το ( σιωνιστικό :lol: ) ΔΝΤ;
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21532
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ρήξη με ΕΕ αποφάσισε η Ιταλία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 15 Νοέμ 2018, 10:44

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
14 Νοέμ 2018, 23:51
Dwarven Blacksmith έγραψε:
14 Νοέμ 2018, 23:41
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
14 Νοέμ 2018, 23:35
αρα αποδεχεσαι οτι τα πλεονασμα στον προυπολογισμο τσακιζουν την οικονομια :lol:
Που κολλάει αυτό με τα προηγούμενα;

Μακροχρόνια τα πλεονάσματα πρέπει να βγαίνουν μηδέν κατά μέσο όρο, πλεόνασμα όταν η οικονομία βρίσκεται σε άνθηση, και έλλειμα όταν περνάει ύφεση. Countercyclical δηλαδή.

Το να έχεις πάντα πλεονάσματα δεν είναι καλό, αυτό που δεν λαμβάνεις υπόψιν όμως είναι ότι όταν τα έχεις ήδη κάνει σκατά δεν υπάρχει καλή επιλογή και είναι λογικο.
οι μονες ωρες που αναπτυσσονται σημερα ειναι αυτες που λειτουργουν με ελλειματα

βαισκα μονο με ελλειματα αναπτυσσεσαι στον καπιταλισμο μεχρι να ξεπερασεις ενα συγκεκριμενο ποσοστο χρεους επι του αεπ

οι χωρες οι οποιες αναπτυσσονται πλεονασματικα,τρωνε τις σαρκες των πολιτων τους με ορους βιοτικου επιπεδου αυξανοντας τα ιδιωτικα χρεη αρα και και το ποσοστο χρεους (δεδομενου οτι οι φορολογικοι συντελεστες και οι διευκολυνσεις καθε τυπου για τις επιχειρησεις χρονο με τον χρονο απομειωνονται)

παντως εχεις δικαιο οτι πλεον στον συγχρονο καπιταλισμο με την χρηματιστηριακου τυπου οικονομια δεν μπορει να συμβαδισει η αναπτυξη της εσωτερικης ζητησης με την εξαγωγικη δραστηριοτητα

σκεψου και το αλλο ομως

προυποθεση για να επιτυχεις τα προσδοκωμενα κερδη απο την εξαγωγικη σου δραστηριοτητα ειναι η αυξηση της ζητησης γιατι αλλιως θα μενουν αδιαθετα τα προιοντα η οι υπηρεσιες σου με οτι σημαινει αυτο για τις θεσεις εργασιας

αλλα η μορφη που εχει παρει η οικονομια δεν εχει πραγματικα χαρακτηριστικα οποτε ειναι λαθος να μιλαμε με ορους οικονομιας
Ας βγουν από το Ευρώ, να δημιουργούν όσα ελλείματα θέλουν. Δεν μπορούν να δανείζονται με συνθήκες γερμανικού νομίσματος και να κάνουν δημοσιονομική πολιτική με ιταλικού.

Εκεί βρίσκεται το πρόβλημα και όχι στον καπιταλισμό, γενικώς και αορίστως.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21532
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ρήξη με ΕΕ αποφάσισε η Ιταλία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 15 Νοέμ 2018, 10:47

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
14 Νοέμ 2018, 23:54
Καταρχάς φιλικά στο λέω, να αφήσεις λίγο το ύφος με "αμόρφωτους", "μπλέμπα" "κατσίβελους" και ξέρω εγω, τον εαυτό σου μειώνεις παριστάνοντας την Μαντάμ Σουσού και κανέναν άλλο. Ήμαρτον ρε μλκ δηλαδη, από την Πελοπόννησο είσαι, όχι από το Μπακινχαμ.
Πάγια θέση μου είναι η Δραχμή. Το Ευρώ για εμάς τους μποεμ προλετάριους, ήταν καταστροφη, ξες δούλευα και με δραχμή και όχι στην επιχείρηση του μπαμπά μου,οπότε κάτι θυμάμαι.
Δεν έχει νόημα να πει κανείς σωστό ή λάθος αυτό που λες, όμως μοιάζει σαν να ισχυρίζεσαι ότι και χωρίς αυτοκίνητο μια χαρά ζούσαμε (ή ζούσαν τέσπα). Ενώ τώρα έχουμε μόλυνση, φασαρία κλπ.

Σε μία παγκοσμιοποιημένη κατάσταση, λόγω ίντερνετ κυρίως, η θέση μας είναι εντελώς διαφορετική από παλαιότερα.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

-71
Δημοσιεύσεις: 1251
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2018, 21:53

Re: Ρήξη με ΕΕ αποφάσισε η Ιταλία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από -71 » 15 Νοέμ 2018, 11:06

Είμαι Ορθόδοξος Τσιπρικός,προς ενημέρωση πάσης φύσεως εχθρών και γιατί όχι,δυνητικών φίλων.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70795
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ρήξη με ΕΕ αποφάσισε η Ιταλία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Νοέμ 2018, 11:23

Ερμής έγραψε:
14 Νοέμ 2018, 23:31
Θα τρώμε ότι παράγουμε, το θέμα είναι πως θα παράγεις τις μηχανές που θα παράγουν αυτό που θα φας.
Αυτό είναι το πιο βασικό αλλά ακόμα δεν έχουμε λύσει τι ακριβώς σημαίνει το "παράγουμε" στον πρωτογενή τομέα. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23596
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρήξη με ΕΕ αποφάσισε η Ιταλία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 15 Νοέμ 2018, 11:27

Θα ήθελα να δώ πως θα παράξουν όταν θα χρειαστεί να κάνουν εισαγωγή τα ανταλλακτικά για τα μέσα παραγωγής.
Κατα τα άλλα είμαι μ.σουσου επειδή λέω τα αυτονόητα.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70795
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ρήξη με ΕΕ αποφάσισε η Ιταλία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Νοέμ 2018, 11:33

Ερμής έγραψε:
15 Νοέμ 2018, 11:27
Θα ήθελα να δώ πως θα παράξουν όταν θα χρειαστεί να κάνουν εισαγωγή τα ανταλλακτικά για τα μέσα παραγωγής.
Κατα τα άλλα είμαι μ.σουσου επειδή λέω τα αυτονόητα.
Θα κάνουμε αγροτουρισμό τρίτου τύπου βρε αντιδραστικέ. Θα ξεφορτώνουν τους τουρίστες στα σύνορα, θα πηγαίνουμε να τους παίρνουμε με κάρα και θα τους ξαμολάμε στα χωράφια. Survivor φάση.
Gavalas for President! :grfl:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών