Ελληνική πρόκληση στην Αγία Σοφία

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ελληνική πρόκληση στην Αγία Σοφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Μαρ 2024, 11:01

George_V έγραψε:
18 Μαρ 2024, 10:59
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 10:56
George_V έγραψε:
18 Μαρ 2024, 10:53


Τελικα Ελληνας γεννιεσαι η γινεσαι?

Γιατι αν γεννιεασαι τοτε δεν ειναι κανεις μας ισως. Αν ομως γινεσαι τοτε ειμαστε ολοι μας και για αυτο η Αρβελερ ονομαζει την βυζαντινη περιοδο Αυτοκρατορια του Μεσαιωνικου Ελληνισμου.
Γίνεσαι.
Δεν θα διαστρέψουμε την ιστορία για να αποδείξουμε αυτό που ορισμένοι φαντασιώνονται ωστόσο. Οι Ρωμαίοι ουδέποτε ήσαν, ούτε αισθάνονταν, ούτε δήλωναν Έλληνες.
Ακριβως λοιπον επειδη μπορεις και να γινεις ειμαστε οι απογονοι του Μεσαιωνικου Ελληνισμου.

Εκτος και αν θεωρεις οτι Μεσαιωνικος Ελληνισμος δεν υπηρξε. Οτι το 146 εξαφανιστηκαν ολοι οι Ελληνες και το 1821 κατεβηκαμε απο τον Αρη και καναμε επανασταση.
Μακάρι να ήταν έτσι. Το βασικό κόνσεπτ τουτωνών είναι ότι από τις απαρχές της ιστορίας οι Έλληνες ήταν στείροι. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7173
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Ελληνική πρόκληση στην Αγία Σοφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 18 Μαρ 2024, 11:02

Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:01

Για να "γίνει" κάποιος χρειάζεται να εκπαιδευτεί από τα μικράτα του.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση
Όπως δηλαδή συνέβη και με εμένα και τους μακρυνούς προγόνους μου :wave:
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13499
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Ελληνική πρόκληση στην Αγία Σοφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 18 Μαρ 2024, 11:03

Saturn έγραψε:
18 Μαρ 2024, 10:59
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 10:57
Saturn έγραψε:
18 Μαρ 2024, 10:55


τί ΔΕΝ είμαι ; :)
Απόγονος των φανταστικών Ελλήνων της φανταστικής βυζαντινής αυτοκρατορίας. Σού είπα, άλλο Ρωμιός, άλλο Έλληνας. Τον Κοραή να βλογάμε, τον Κοραή.
Οκ, πες μου και τί είμαι!
Αυτό θα το βρεις μόνη σου, όταν σταματήσεις να βολεύεσαι με τα ευκολάκια.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27231
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Ελληνική πρόκληση στην Αγία Σοφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 18 Μαρ 2024, 11:03

Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:01
George_V έγραψε:
18 Μαρ 2024, 10:58
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 10:54

Μα εγώ ξέρω πολύ καλά τι είμαι, εσύ φαντασιώνεσαι πράγματα που ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ. :wave:
Ο Ρανσιμαν ηταν Αγγλος εθνικα.

Ομως αγαπησε αυτο που εκανε, εμαθε ελληνικα (και μαλιστα σε τετοιο βαθμο που τα μιλουσε χωρις προφορα σαν γηγενης κατι που ειναι τρομερα δυσκολο για τον οποιοδηποτε τα μαθει σε μεγάλη ηλικια) και θεωρουσε και τον εαυτο του ελληνα καποια στιγμη και μετα.

Το ιδιο και ο Πατρικ Λη Φερμορ π.χ. (τον οποιο ετυχε να συναντησω πριν πολλα πολλα χρονια)

Και αυτοι λοιπον "φαντασιωνοταν" κατι που δεν ηταν (τουλαχιστον οχι by blood) αλλα πιστευαν οτι ηταν. Και εφοσον ηθελαν να ειναι γιατι εμεις να μην το αποδεχτουμε?
Εγώ τον Φέρμορ τον γνώριζα προσωπικά (ήταν πολύ φίλος με τον πατέρα μου) και σε διαβεβαιώ ότι, καίτοι αγαπούσε την Ελλάδα και τους Έλληνες, αισθανόταν Βρετανός μέχρι μυελού των οστών.
Για να "γίνει" κάποιος χρειάζεται να εκπαιδευτεί από τα μικράτα του.
Δεν θα διαφωνησω. Φανταζεσαι λοιπον οτι ο Μεσαιωνικος Ελληνισμος δεν εκπαιδευοταν απο τα μικρατα του στην ελληνικη γλωσσα, στα ελληνικα εθιμα, στον ελληνικο τροπο ζωης?

Οποτε ξανα If it looks like a duck, swims like a duck, and quacks like a duck, then it probably a duck.

Eκτος και αν πιστευεις οτι ολα τα παραπανω χάθηκαν το 146 και τα βρηκαμε ξανα 18 αιωνες μετα.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7173
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Ελληνική πρόκληση στην Αγία Σοφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 18 Μαρ 2024, 11:04

Μου απάντησες πιο πάνω, έστω και..μέσω άλλου :)
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13499
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Ελληνική πρόκληση στην Αγία Σοφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 18 Μαρ 2024, 11:04

Saturn έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:02
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:01

Για να "γίνει" κάποιος χρειάζεται να εκπαιδευτεί από τα μικράτα του.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση
Όπως δηλαδή συνέβη και με εμένα και τους μακρυνούς προγόνους μου :wave:
Ποιους προγόνους σου παιδί μου, οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους. Σύνελθε.

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Ελληνική πρόκληση στην Αγία Σοφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 18 Μαρ 2024, 11:05

Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
Ποιους προγόνους σου παιδί μου, οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους. Σύνελθε.
:str8jack:
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7173
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Ελληνική πρόκληση στην Αγία Σοφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 18 Μαρ 2024, 11:05

Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
Saturn έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:02
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:01

Για να "γίνει" κάποιος χρειάζεται να εκπαιδευτεί από τα μικράτα του.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση
Όπως δηλαδή συνέβη και με εμένα και τους μακρυνούς προγόνους μου :wave:
Ποιους προγόνους σου παιδί μου, οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους. Σύνελθε.
Μια χαρά ελληνικά μιλούσαν

Δεν νομίζω δε, να βάσταξε η ελληνική επειδή δεν την ομιλούσε κανείς μας
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ελληνική πρόκληση στην Αγία Σοφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Μαρ 2024, 11:05

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:00
ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Μαρ 2024, 10:57
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 10:51
Να φανταστώ μέχρι όπου είχε σύνορα η ρωμαϊκή αυτοκρατορία πάνε Ιταλοί και σηκώνουν ιταλικές σημαίες, φαντάζει πολύ λογικό. :roll:
Όταν φαντάζει λογικό το να καίνε ελληνικές σημαίες (φτου φτου) στο κέντρο της Αθήνας ή να βανδαλίζουν μνημεία, τάφους και εκκλησίες, κάποια σαλταρισμένα δίποδα, γιατί όχι; :lol:
Άσχετο . Δηλαδή αν ένας Ρώσος κάψει τη σημαία του για διαμαρτυρία, εσύ θα πάθεις σοκ; Εγώ όχι, τον κατανοώ πλήρως
Πού να κάψει την σημαία του; Σε κάποιο κεντρικό ή απόκεντρο σημείο της χώρας του. Έχει σημασία. Ισχύει για όλους και όχι μόνον τους Ρώσους.

Για πες.


ΥΓ. Κατά τα άλλα, το ρήμα "κατανοώ" έχει και άλλες ερμηνείες πέραν του "συμφωνώ". Στοιχειώδες.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27231
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Ελληνική πρόκληση στην Αγία Σοφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 18 Μαρ 2024, 11:06

Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
Saturn έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:02
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:01

Για να "γίνει" κάποιος χρειάζεται να εκπαιδευτεί από τα μικράτα του.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση
Όπως δηλαδή συνέβη και με εμένα και τους μακρυνούς προγόνους μου :wave:
Ποιους προγόνους σου παιδί μου, οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους. Σύνελθε.
Προσωπικα μιλωντας μεχρι τον 16ο αιωνα που εχω παει την οικογενειακη ιστορια (με hints στον 15ο-14ο αιωνα) ελληνικα μιλουσαμε.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13499
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Ελληνική πρόκληση στην Αγία Σοφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 18 Μαρ 2024, 11:08

George_V έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:03
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:01
George_V έγραψε:
18 Μαρ 2024, 10:58


Ο Ρανσιμαν ηταν Αγγλος εθνικα.

Ομως αγαπησε αυτο που εκανε, εμαθε ελληνικα (και μαλιστα σε τετοιο βαθμο που τα μιλουσε χωρις προφορα σαν γηγενης κατι που ειναι τρομερα δυσκολο για τον οποιοδηποτε τα μαθει σε μεγάλη ηλικια) και θεωρουσε και τον εαυτο του ελληνα καποια στιγμη και μετα.

Το ιδιο και ο Πατρικ Λη Φερμορ π.χ. (τον οποιο ετυχε να συναντησω πριν πολλα πολλα χρονια)

Και αυτοι λοιπον "φαντασιωνοταν" κατι που δεν ηταν (τουλαχιστον οχι by blood) αλλα πιστευαν οτι ηταν. Και εφοσον ηθελαν να ειναι γιατι εμεις να μην το αποδεχτουμε?
Εγώ τον Φέρμορ τον γνώριζα προσωπικά (ήταν πολύ φίλος με τον πατέρα μου) και σε διαβεβαιώ ότι, καίτοι αγαπούσε την Ελλάδα και τους Έλληνες, αισθανόταν Βρετανός μέχρι μυελού των οστών.
Για να "γίνει" κάποιος χρειάζεται να εκπαιδευτεί από τα μικράτα του.
Δεν θα διαφωνησω. Φανταζεσαι λοιπον οτι ο Μεσαιωνικος Ελληνισμος δεν εκπαιδευοταν απο τα μικρατα του στην ελληνικη γλωσσα, στα ελληνικα εθιμα, στον ελληνικο τροπο ζωης?

Οποτε ξανα If it looks like a duck, swims like a duck, and quacks like a duck, then it probably a duck.

Eκτος και αν πιστευεις οτι ολα τα παραπανω χάθηκαν το 146 και τα βρηκαμε ξανα 18 αιωνες μετα.
Και σήμερα τα ελληνόπουλα εκπαιδεύονται από τα μικράτα τους στην γνώση της αγγλικής γλώσσας, αλλά δεν νομίζω ότι αυτό τα κάνει Βρετανούς.
Χρειάζεται να στηθεί ένας ολόκληρος ιδεολογικός μηχανισμός, που συμπεριλαμβάνει και την εκπαίδευση, για να δημιουργηθεί αυτό που ονομάζουμε εθνική συνείδηση.
Εννοείται ότι ανακαλύψαμε την εθνική μας συνείδηση μέσω του νεοελληνικού διαφωτισμού, δεν ταυτίζονται ο χριστιανισμός με τον ελληνισμό, αν και ομολογουμένως ο χριστιανισμός πρόσφερε την μεγαλύτερη δυνατή υπηρεσίας στην υπόθεση του ελληνισμού διασώζοντας την ελληνική γλώσσα.

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7173
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Ελληνική πρόκληση στην Αγία Σοφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 18 Μαρ 2024, 11:09

άμα τα έλεγες στη μακαρίτισσα τη γιαγιά μου αυτά, το πιθανότερο να σε κυνηγούσε με την φημισμένη της μαγκούρα
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Ελληνική πρόκληση στην Αγία Σοφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 18 Μαρ 2024, 11:09

George_V έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:06
Προσωπικα μιλωντας μεχρι τον 16ο αιωνα που εχω παει την οικογενειακη ιστορια (με hints στον 15ο-14ο αιωνα) ελληνικα μιλουσαμε.
Τώρα κάθεστε και απαντάτε σοβαρά; Ο τύπος είναι ένα παντελώς αμόρφωτο ταγάρι που θέλει να παριστάνει τον διανοούμενο. Η διαφορά με τον Μαδουραίο είναι ότι μπορεί να συντάξει πέντε φράσεις. Αλλά οι μαλακίες είναι ίδιες.
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7173
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Ελληνική πρόκληση στην Αγία Σοφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 18 Μαρ 2024, 11:10

Και σήμερα τα ελληνόπουλα εκπαιδεύονται από τα μικράτα τους στην γνώση της αγγλικής γλώσσας, αλλά δεν νομίζω ότι αυτό τα κάνει Βρετανούς
:popc:
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13499
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Ελληνική πρόκληση στην Αγία Σοφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 18 Μαρ 2024, 11:11

Saturn έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:05
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
Saturn έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:02


Σε ευχαριστώ για την απάντηση
Όπως δηλαδή συνέβη και με εμένα και τους μακρυνούς προγόνους μου :wave:
Ποιους προγόνους σου παιδί μου, οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους. Σύνελθε.
Μια χαρά ελληνικά μιλούσαν

Δεν νομίζω δε, να βάσταξε η ελληνική επειδή δεν την ομιλούσε κανείς μας
Βάσταξε επειδή την διέσωσε η ελληνορθόδοξη Εκκλησία. Αυτό το σπουδαίο ευεργέτημα της χρωστά ο ελληνισμός, το ελληνικό έθνος αν προτιμάς.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών