Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5040
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 22 Μαρ 2024, 14:34

καταρχην μεχρι να κατεβει ο γυρος απο τη μπουγατσουπολη θα εχει σταφιδιασει

δε τους εκοψε να κανουν ενα video call ταυτοχρονα απο καθε πολη
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος omg kai 3 lol την 22 Μαρ 2024, 14:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 22 Μαρ 2024, 14:39

ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Μαρ 2024, 14:25
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
22 Μαρ 2024, 13:54
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Μαρ 2024, 13:48


Ειλικρινά δεν υπάρχει τίποτα πιο διασκεδαστικό από τις εκτιμήσεις του κάθε μπασμένου πρώην μπάχαλου, που το παίζει αντιφανοικοκύρης που πρόκοψε μέσω επικούρησης συντηρητικής οικογένειας ή καπιταλιστικών ευκαιριών και τη λέει στην νουδουδουλικιά πλέμπα. :lol:

Παίζουν πολλοί στην εν λόγω κατηγορία των προχωκάγκουρων.

Γουάου και τρισγουάου, για το συμπλεγματικό αντιφά είδος. :e045:
Σε άλλο θέμα μάλλον έπρεπε να πήγαινε αυτό για να βγάλεις τα απωθημένα :smt047 που έχεις για το πρόσωπο μου, το εν λόγω θέμα δεν έχει σχέση με την πολιτική!
Ποια απωθημένα βρε μπασμένο; :lol:

Είδα τις επιδόσεις σου και σε άλλα νήματα. Κόλαφος, δε λέω. :e045:
Ε, όπως προείπα, πρέπει κάποιος να κάνει ενδελεχή έρευνα για να βγάλει ασφαλές συμπεράσμα γενικότερα περί επιδόσεων, να έχει μια ολοκληρωμένη εικόνα.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24552
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 22 Μαρ 2024, 14:40

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
22 Μαρ 2024, 13:58
foscilis έγραψε:
22 Μαρ 2024, 13:55
Όποιος χρησιμοποιεί τη λέξη "πιτόγυρο" θα έπρεπε να του αφαιρούν διά βίου το δικαίωμα να εισέρχεται στο Νομό Αττικής καθώς και να πηδιέται με οποιονδήποτε άλλον εκτός από θείους και ξαδέρφια.
Ούτε πιτογυρο, ούτε τυλιχτο, ούτε σουβλάκι, πως θα το λέμε στην τελική; Με νοήματα θα την βγάζουμε;
Στην Αθήνα όλα αυτά τα λέμε σουβλάκι και αν θέλουμε να διευκρινίσουμε ότι θέλουμε σουβλάκι με πίτα γύρο λέμε "ένα πίτα γύρο κλπ".

Επίσης στην Αθήνα δεν παθαίνουμε κρίση ταυτότητας αν κάποιος πει το καλαμάκι σουβλάκι ή οτιδήποτε.

Η ένστασή μου απέναντι στη λέξη "πιτόγυρο" είναι καθαρά αισθητική. Είναι σα να πηγαίνεις στο φούρνο και να λες "βάλτε μου ένα πιτότυρο". ΔΕ δουλεύει έτσι η ελληνική γλώσσα. Εκτός αν είσαι σιχαμένος καγκουρόβλαχος που η ξαδέρφη του είναι ταυτόχρονα γκόμενα και μάνα του. Είναι σα να έχεις πάρει ένα βόθρο από την Ανδραβίδα, ένα σβέρκο (or lack thereof) από τα Χανιά, ένα χυμένο μουνί κατσίκας από το Αγρίνιο και να έχεις αποστάξει όλη την ακαλαισθησία τους σε μία λέξη.

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7176
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 22 Μαρ 2024, 14:42

foscilis έγραψε:
22 Μαρ 2024, 14:40
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
22 Μαρ 2024, 13:58
foscilis έγραψε:
22 Μαρ 2024, 13:55
Όποιος χρησιμοποιεί τη λέξη "πιτόγυρο" θα έπρεπε να του αφαιρούν διά βίου το δικαίωμα να εισέρχεται στο Νομό Αττικής καθώς και να πηδιέται με οποιονδήποτε άλλον εκτός από θείους και ξαδέρφια.
Ούτε πιτογυρο, ούτε τυλιχτο, ούτε σουβλάκι, πως θα το λέμε στην τελική; Με νοήματα θα την βγάζουμε;
Στην Αθήνα όλα αυτά τα λέμε σουβλάκι και αν θέλουμε να διευκρινίσουμε ότι θέλουμε σουβλάκι με πίτα γύρο λέμε "ένα πίτα γύρο κλπ".

Επίσης στην Αθήνα δεν παθαίνουμε κρίση ταυτότητας αν κάποιος πει το καλαμάκι σουβλάκι ή οτιδήποτε.

Η ένστασή μου απέναντι στη λέξη "πιτόγυρο" είναι καθαρά αισθητική. Είναι σα να πηγαίνεις στο φούρνο και να λες "βάλτε μου ένα πιτότυρο". ΔΕ δουλεύει έτσι η ελληνική γλώσσα. Εκτός αν είσαι σιχαμένος καγκουρόβλαχος που η ξαδέρφη του είναι ταυτόχρονα γκόμενα και μάνα του. Είναι σα να έχεις πάρει ένα βόθρο από την Ανδραβίδα, ένα σβέρκο (or lack thereof) από τα Χανιά, ένα χυμένο μουνί κατσίκας από το Αγρίνιο και να έχεις αποστάξει όλη την ακαλαισθησία τους σε μία λέξη.
:g094:
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42985
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 22 Μαρ 2024, 14:43

foscilis έγραψε:
22 Μαρ 2024, 14:40
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
22 Μαρ 2024, 13:58
foscilis έγραψε:
22 Μαρ 2024, 13:55
Όποιος χρησιμοποιεί τη λέξη "πιτόγυρο" θα έπρεπε να του αφαιρούν διά βίου το δικαίωμα να εισέρχεται στο Νομό Αττικής καθώς και να πηδιέται με οποιονδήποτε άλλον εκτός από θείους και ξαδέρφια.
Ούτε πιτογυρο, ούτε τυλιχτο, ούτε σουβλάκι, πως θα το λέμε στην τελική; Με νοήματα θα την βγάζουμε;
Στην Αθήνα όλα αυτά τα λέμε σουβλάκι και αν θέλουμε να διευκρινίσουμε ότι θέλουμε σουβλάκι με πίτα γύρο λέμε "ένα πίτα γύρο κλπ".

Επίσης στην Αθήνα δεν παθαίνουμε κρίση ταυτότητας αν κάποιος πει το καλαμάκι σουβλάκι ή οτιδήποτε.

Η ένστασή μου απέναντι στη λέξη "πιτόγυρο" είναι καθαρά αισθητική. Είναι σα να πηγαίνεις στο φούρνο και να λες "βάλτε μου ένα πιτότυρο". ΔΕ δουλεύει έτσι η ελληνική γλώσσα. Εκτός αν είσαι σιχαμένος καγκουρόβλαχος που η ξαδέρφη του είναι ταυτόχρονα γκόμενα και μάνα του. Είναι σα να έχεις πάρει ένα βόθρο από την Ανδραβίδα, ένα σβέρκο (or lack thereof) από τα Χανιά, ένα χυμένο μουνί κατσίκας από το Αγρίνιο και να έχεις αποστάξει όλη την ακαλαισθησία τους σε μία λέξη.
Όλες οι γλώσσες δουλεύουν ακριβώς έτσι, άμα πας στο φούρνο και καταλάβει και αρχίσει να το χρησιμοποιεί ο ίδιος και διαδωθεί, το πιτότυρο θα γίνει λέξη.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 22 Μαρ 2024, 14:45

foscilis έγραψε:
22 Μαρ 2024, 14:40
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
22 Μαρ 2024, 13:58
foscilis έγραψε:
22 Μαρ 2024, 13:55
Όποιος χρησιμοποιεί τη λέξη "πιτόγυρο" θα έπρεπε να του αφαιρούν διά βίου το δικαίωμα να εισέρχεται στο Νομό Αττικής καθώς και να πηδιέται με οποιονδήποτε άλλον εκτός από θείους και ξαδέρφια.
Ούτε πιτογυρο, ούτε τυλιχτο, ούτε σουβλάκι, πως θα το λέμε στην τελική; Με νοήματα θα την βγάζουμε;
Στην Αθήνα όλα αυτά τα λέμε σουβλάκι και αν θέλουμε να διευκρινίσουμε ότι θέλουμε σουβλάκι με πίτα γύρο λέμε "ένα πίτα γύρο κλπ".

Επίσης στην Αθήνα δεν παθαίνουμε κρίση ταυτότητας αν κάποιος πει το καλαμάκι σουβλάκι ή οτιδήποτε.

Η ένστασή μου απέναντι στη λέξη "πιτόγυρο" είναι καθαρά αισθητική. Είναι σα να πηγαίνεις στο φούρνο και να λες "βάλτε μου ένα πιτότυρο". ΔΕ δουλεύει έτσι η ελληνική γλώσσα. Εκτός αν είσαι σιχαμένος καγκουρόβλαχος που η ξαδέρφη του είναι ταυτόχρονα γκόμενα και μάνα του. Είναι σα να έχεις πάρει ένα βόθρο από την Ανδραβίδα, ένα σβέρκο (or lack thereof) από τα Χανιά, ένα χυμένο μουνί κατσίκας από το Αγρίνιο και να έχεις αποστάξει όλη την ακαλαισθησία τους σε μία λέξη.
Λάθος είναι, το σουβλάκι είναι μικρή σούβλα ας πούμε, δεν έχει σχέση καθόλου με πιτογυρο, που όντως είναι σωστό, η τυλιχτο, να μην λέμε ειδικά το έχει μέσα, αν έχει σουβλάκι, γύρο,κλπ.
Τώρα για τα λοιπά, κάθεις ας βάλει όσο η ποσότητα θέλει. Για εμένα το έγκλημα είναι είτε η αψητες, είτε οι λαδωμένες πίτες, εκεί η βάση είναι σαθρή, άρα καταρεει και το εποικοδομημα.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5217
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 22 Μαρ 2024, 14:50

foscilis έγραψε:
22 Μαρ 2024, 14:40
Η ένστασή μου απέναντι στη λέξη "πιτόγυρο" είναι καθαρά αισθητική. Είναι σα να πηγαίνεις στο φούρνο και να λες "βάλτε μου ένα πιτότυρο". ΔΕ δουλεύει έτσι η ελληνική γλώσσα.
Η ελληνική γλώσσα δουλεύει όπως και οι υπόλοιπες. Εάν πεις Α και ο άλλος καταλάβει Α τότε η γλώσσα δουλεύει. :102:
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Μαρ 2024, 15:02

GoBzi έγραψε:
22 Μαρ 2024, 14:50
foscilis έγραψε:
22 Μαρ 2024, 14:40
Η ένστασή μου απέναντι στη λέξη "πιτόγυρο" είναι καθαρά αισθητική. Είναι σα να πηγαίνεις στο φούρνο και να λες "βάλτε μου ένα πιτότυρο". ΔΕ δουλεύει έτσι η ελληνική γλώσσα.
Η ελληνική γλώσσα δουλεύει όπως και οι υπόλοιπες. Εάν πεις Α και ο άλλος καταλάβει Α τότε η γλώσσα δουλεύει. :102:
Απορώ που το λέει αυτό ο foscilis.

Από την άλλην το λέει γιατί έχει εμμονική απέχθεια για τον Βορρά. Οπότε κακώς απορώ.

Πιτόγυρο είναι γύρος με πίτα. Είναι όσο περιγραφικό γίνεται. Αν θέλεις κάτι πιο γενικό λες σάντουιτς. Τουλάχιστον εμείς και ο υπόλοιπος πλανήτης. Στην Αθήνα λένε σουβλάκι, που προέκυψε από το γνωστό έδεσμα περασμένο σε ξυλάκι και μετά γενικεύτηκε. Κανένα πρόβλημα για τον τοπικισμό, αλλά δεν το κάνει αυτό universal ούτε είναι κάποια καλύτερη λειτουργία της γλώσσας.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23324
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 22 Μαρ 2024, 15:18

hellegennes έγραψε:
22 Μαρ 2024, 14:24
Μπορεί κανείς να μου πει ποιο είναι το αθηναϊκό μαγαζί του βίντεο να δούμε και τις δικές του αληθινές τιμές;
Το ελληνικό στο Ελληνικό. Αυτές ειναι οι τιμές του, πήγα προσφατα.
Το συγκεκριμένο μαγαζί είναι κορυφαίο εν τω μεταξύ. Όλα χειροποίητα, απλά πουλάει ενα σκασμό κομμάτια κάθε μέρα με αποτέλεσμα να έχει κέρδος.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 22 Μαρ 2024, 15:20

Δεν λέγαμε πιτόγυρο στη Θεσσαλονίκη, είναι κάτι σαν το προυφάν. Ενα με γύρο και πίτα λέγαμε ή ένα σάντουιτς με γύρο και πίτα. Γιατί υπάρχει και μερίδα γύρος ποτυ βάζουν την πίτα χωριστά όχι τυλιγμένη. Οταν οι Αθηναίοι (κάτι τουρκόφωνοι Αρμένηδες βασικά ήταν) είπαν σουβλάκι την τυλιγμένη πίτα αναγκάστηκαν να βρουν νέα λέξη για το σουβλάκι και το είπαν καλαμάκι. Από το μυαλό του το έβγαλε κάποιος γιατί πουθενά δεν υπήρχε τέτοια λέξη. Μαζί με αυτά αναγκάστηκαν επίσης να εφεύρουν και διάφορες άλλες ορολογίες όπως κρέας (για τα κομμάτια απο το σουβλάκι) γιατί δεν λένε ενα σουβλάκι με καλαμάκι αλλά λένε σουβλάκι με κρέας για να μην τους βάλει μέσα και το ξύλο (όντως δεν το λέω για πλάκα), οταν λένε καλαμάκι εννοούν το σουβλάκι μαζί με το καλαμάκι με μια φέτα ψωμί. :lol:
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Μαρ 2024, 15:25

Ερμής έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:18
hellegennes έγραψε:
22 Μαρ 2024, 14:24
Μπορεί κανείς να μου πει ποιο είναι το αθηναϊκό μαγαζί του βίντεο να δούμε και τις δικές του αληθινές τιμές;
Το ελληνικό στο Ελληνικό. Αυτές ειναι οι τιμές του, πήγα προσφατα.
Το συγκεκριμένο μαγαζί είναι κορυφαίο εν τω μεταξύ. Όλα χειροποίητα, απλά πουλάει ενα σκασμό κομμάτια κάθε μέρα με αποτέλεσμα να έχει κέρδος.
Όλα τα μαγαζιά που βλέπω έχουν τιμές 10-12 ευρώ για αυτά τα τρία. Άρα αν αυτό το μαγαζί είναι τόσο φθηνότερο είναι ειδική περίπτωση. Πάντως το βίντεο είναι μούφα γιατί οι τιμές του άλλου ήταν 8,90 σύμφωνα με αυτά που βλέπω. Σε κάθε περίπτωση οι τιμές Αθήνας-Θεσσαλονίκης είναι πάνω-κάτω ίδιες και κατά μέσο όρο όντως στην Θεσσαλονίκη είναι μεγαλύτερα. Άρα δεν υφίσταται debunking.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Alex Amsterdam
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: 06 Φεβ 2024, 22:25

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alex Amsterdam » 22 Μαρ 2024, 15:26

Στην φτωχομανα Σαλονικη στην οποια ο φτωχος πλην τιμιος μεσος σαλονικιος αναγκαζεται να χορτασει με ενα σαντουιτς καταληξαμε στα υπερμεγεθη πιτογυρα.
Στον πλουσιο νοτο εχουν αλλη λογικη.
Ο καθενας καλυπτει τις αναγκες του.


Κανονικα σε αυτο το σημειο θα επρεπε να πεταχτει ο Βαρουφακης και να με συμπληρωσει ζητωντας την εκδοση γυρο-ομολογου για μεταφορα των κερδων του πλουσιου νοτου στον φτωχο βορρα.
Δηλαδη θα πρεπει καθε πιτογυρο που αγοραζουμε να επιδοτειται 2€ απο το αθηναικο κατεστημενο.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25196
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 22 Μαρ 2024, 15:31

foscilis έγραψε:
22 Μαρ 2024, 13:55
Όποιος χρησιμοποιεί τη λέξη "πιτόγυρο" θα έπρεπε να του αφαιρούν διά βίου το δικαίωμα να εισέρχεται στο Νομό Αττικής καθώς και να πηδιέται με οποιονδήποτε άλλον εκτός από θείους και ξαδέρφια.
Εικόνα
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4531
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 22 Μαρ 2024, 15:32

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
22 Μαρ 2024, 14:13
Dwarven Blacksmith έγραψε:
22 Μαρ 2024, 14:04
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
22 Μαρ 2024, 14:02


Η πατατα αλλοιωνει τη γευση οπου και να την βαλεις. Ακομα και στη φασολαδα αν βαλεις πολλες παπατες στο τελος θα νομιζεις οτι τρως πατατοσουπα.
Δεν μπορείς να βάλεις τηγανητή πατάτα κάπου που θα γίνει μούσκεμα, όπως στη φασολάδα. Αλλά μαζί με ψητό κρέας ταιριάζει 100%, όποιος πει το αντίθετο είναι κολλημένος.
Μιλαω για παπατες
Μλκ μου τι έπαθες σήμερα;
Είναι η δεύτερη φορά σε αυτή τη σελίδα :lol::lol:
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 22 Μαρ 2024, 15:32

Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών