Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32886
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 23 Μαρ 2024, 14:31

hellegennes έγραψε:
23 Μαρ 2024, 14:24
Ασέβαστος έγραψε:
23 Μαρ 2024, 07:49
hellegennes έγραψε:
22 Μαρ 2024, 22:11


Μπουγάτσα λέμε μόνο την μπουγάτσα, τίποτα άλλο.



Σάντουιτς σε όλον τον κόσμο λένε οτιδήποτε είναι ζύμη με αλμυρή γέμιση (ναι, το κρουασάν με αλμυρή γέμιση επίσης λέγεται σάντουιτς παγκοσμίως, για να σε προλάβω).
η αραβικη πιτα, λεγεται σαντουιτς;

η κρεπα;

το τακο;

το κρουασαν;
Ναι.

Ναι.

Ναι.

Ναι.
οχι, μεχρι να μου δειξεις καταλογο εστιατοριου που να λεει την κρεπα σαντουιτς κλπ. μεχρι τοτε, ειναι ο λογος σου απεναντι στο λογο ολων των εστιατοριων του πλανητη. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40802
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Μαρ 2024, 14:40

Ερμής έγραψε:
23 Μαρ 2024, 14:25
hellegennes έγραψε:
23 Μαρ 2024, 14:24
Ασέβαστος έγραψε:
23 Μαρ 2024, 07:49


η αραβικη πιτα, λεγεται σαντουιτς;

η κρεπα;

το τακο;

το κρουασαν;
Ναι.

Ναι.

Ναι.

Ναι.
:lol:
Γιατί γελάς; Παντού στον κόσμο εκτός από ένα μικρό γαλατικό χωριό στην Ελλάδα λέγονται σάντουιτς ΟΛΑ αυτά. Μόνο στο βορειοαφρικανικό χωριό που λέγεται Αθήνα το σάντουιτς είναι ένα πολύ συγκεκριμένο πράγμα και τίποτα άλλο.

Άνοιξε όποιο άρθρο θέλεις στην Wikipedia. Χάμπουργκερ, τοστ, wrap, χοτ ντογκ, κεμπάπ ή μπορείς να δεις την λίστα που έχουν με τους τύπους σάντουιτς (η οποία δεν είναι εξαντλητική).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23435
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 23 Μαρ 2024, 14:51

hellegennes έγραψε:
23 Μαρ 2024, 14:40
Ερμής έγραψε:
23 Μαρ 2024, 14:25
hellegennes έγραψε:
23 Μαρ 2024, 14:24


Ναι.

Ναι.

Ναι.

Ναι.
:lol:
Γιατί γελάς; Παντού στον κόσμο εκτός από ένα μικρό γαλατικό χωριό στην Ελλάδα λέγονται σάντουιτς ΟΛΑ αυτά. Μόνο στο βορειοαφρικανικό χωριό που λέγεται Αθήνα το σάντουιτς είναι ένα πολύ συγκεκριμένο πράγμα και τίποτα άλλο.

Άνοιξε όποιο άρθρο θέλεις στην Wikipedia. Χάμπουργκερ, τοστ, wrap, χοτ ντογκ, κεμπάπ ή μπορείς να δεις την λίστα που έχουν με τους τύπους σάντουιτς (η οποία δεν είναι εξαντλητική).
Δλδ αν πας στη γουαδαλαχαρα και ζητήσεις από έναν μεξικανό να σου κάνει σάντουιτς εννοώντας το τακο, δε θα σε κοιτάει σα τον εξωγήινο. Αυτό μου λες.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40802
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Μαρ 2024, 14:59

Ασέβαστος έγραψε:
23 Μαρ 2024, 14:31
οχι, μεχρι να μου δειξεις καταλογο εστιατοριου που να λεει την κρεπα σαντουιτς κλπ. μεχρι τοτε, ειναι ο λογος σου απεναντι στο λογο ολων των εστιατοριων του πλανητη. :102:
Οι κρέπες δεν συνηθίζεται να σερβίρονται σαν σάντουιτς, όμως η σύμφραση crepe sandwich χρησιμοποιείται κανονικά για όταν η κρέπα γίνεται σάντουιτς:


Εικόνα
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40802
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Μαρ 2024, 15:02

Ερμής έγραψε:
23 Μαρ 2024, 14:51
hellegennes έγραψε:
23 Μαρ 2024, 14:40
Ερμής έγραψε:
23 Μαρ 2024, 14:25

:lol:
Γιατί γελάς; Παντού στον κόσμο εκτός από ένα μικρό γαλατικό χωριό στην Ελλάδα λέγονται σάντουιτς ΟΛΑ αυτά. Μόνο στο βορειοαφρικανικό χωριό που λέγεται Αθήνα το σάντουιτς είναι ένα πολύ συγκεκριμένο πράγμα και τίποτα άλλο.

Άνοιξε όποιο άρθρο θέλεις στην Wikipedia. Χάμπουργκερ, τοστ, wrap, χοτ ντογκ, κεμπάπ ή μπορείς να δεις την λίστα που έχουν με τους τύπους σάντουιτς (η οποία δεν είναι εξαντλητική).
Δλδ αν πας στη γουαδαλαχαρα και ζητήσεις από έναν μεξικανό να σου κάνει σάντουιτς εννοώντας το τακο, δε θα σε κοιτάει σα τον εξωγήινο. Αυτό μου λες.
Τι θα πει "να μου κάνει ένα σάντουιτς"; Είναι σαν να λες ότι πήγες σε μια ταβέρνα και είπες: θα ήθελα μια σαλάτα, ένα κρέας, ένα ορεκτικό κι ένα ποτό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23435
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 23 Μαρ 2024, 15:04

Είδες; στα λόγια μου έρχεσαι.
Κοίτα εγώ ξέρω πως έχετε δίκιο στο σουβλάκι και την μπουγάτσα παρόλο ου μαρεσει να σας πειράζω. Αυτό όμως ότι είτε τακο πεις είτε σάντουιτς, σημαίνει το ίδιο είναι παπαριτσα.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40802
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Μαρ 2024, 15:15

Ερμής έγραψε:
23 Μαρ 2024, 15:04
Είδες; στα λόγια μου έρχεσαι.
Κοίτα εγώ ξέρω πως έχετε δίκιο στο σουβλάκι και την μπουγάτσα παρόλο ου μαρεσει να σας πειράζω. Αυτό όμως ότι είτε τακο πεις είτε σάντουιτς, σημαίνει το ίδιο είναι παπαριτσα.
Για τα τάκος συγκεκριμένα υπάρχει αιώνιο ντιμπέιτ για το αν είναι σάντουιτς ή όχι. Γενικά όμως σάντουιτς χαρακτηρίζεται οτιδήποτε περιέχει ζύμη με αλμυρή γέμιση. Παντού στον κόσμο αυτό ισχύει. Ο γύρος επίσης παντού στον κόσμο είναι γνωστός ως σάντουιτς. Είναι σε όλες τις λίστες με τύπους σάντουιτς και οι μόνοι που ξινίζουν μ' αυτό είναι οι Αθηναίοι, άντε και μερικοί ακόμη Νότιοι. 5 εκατομμύρια σε πληθυσμό 8,1 δις. Μειοψηφία είστε.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23435
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 23 Μαρ 2024, 15:16

Καλά εμένα δε με νοιάζει, αλλωστε σου είπα τις δύο περιπτώσεις που όντως έχετε δίκιο.
Δε μου απάντησες όμως, ο Σαλονικιος του βίντεο είναι βαλτός και λέει παπαριτσες;
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40802
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Μαρ 2024, 15:19

Ερμής έγραψε:
23 Μαρ 2024, 15:16
Καλά εμένα δε με νοιάζει, αλλωστε σου είπα τις δύο περιπτώσεις που όντως έχετε δίκιο.
Δε μου απάντησες όμως, ο Σαλονικιος του βίντεο είναι βαλτός και λέει παπαριτσες;
Ή βαλτός ή μπούφος γιατί παράθεσα τις τιμές από το συγκεκριμένο μαγαζί και είναι 8,90, όχι 15,50 που λέει. Δεν το λες και μικρή διαφορά. Όπως είπα, η τιμή για τρία τέτοια σάντουιτς είναι γύρω στα 10 ευρώ στην Θεσσαλονίκη.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23435
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 23 Μαρ 2024, 15:25

hellegennes έγραψε:
23 Μαρ 2024, 15:19
Ερμής έγραψε:
23 Μαρ 2024, 15:16
Καλά εμένα δε με νοιάζει, αλλωστε σου είπα τις δύο περιπτώσεις που όντως έχετε δίκιο.
Δε μου απάντησες όμως, ο Σαλονικιος του βίντεο είναι βαλτός και λέει παπαριτσες;
Ή βαλτός ή μπούφος γιατί παράθεσα τις τιμές από το συγκεκριμένο μαγαζί και είναι 8,90, όχι 15,50 που λέει. Δεν το λες και μικρή διαφορά. Όπως είπα, η τιμή για τρία τέτοια σάντουιτς είναι γύρω στα 10 ευρώ στην Θεσσαλονίκη.
Άρα η πράκτορακι κρυοφοαθηναιος ή τον έπιασε βλακας ο Αθηναίος. Οκ ναι ίσως :lol:
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

runner
Δημοσιεύσεις: 2734
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 21:11

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από runner » 23 Μαρ 2024, 15:25

vantono έγραψε:
22 Μαρ 2024, 13:11
:g030: Επιτελους.
Καποτε επρεπε να ερθει το debunk για τα σάντουιτς με 2 κιλά πατάτα μέσα, που οι μπουγατσομάχοι αποκαλούν σουβλπιτόγυρα ενυγουεη.
Έχοντας επισκεφτεί την συμπρωτεύουσα 2-3 φορές στο παρελθόν, η αλήθεια είναι πως αυτά τα μπαμπάτσικα πιτογυρα ή σάντουιτς όπως τα αποκαλούν, είναι απλά ψωμί με πατάτες και τίγκα σε μουστάρδες, κέτσαπ, μαγιονέζες κλπ.
Σχεδόν παντού όπου δοκίμασα, πάνω κάτω, έτσι ήταν.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 23 Μαρ 2024, 15:28

hellegennes έγραψε:
23 Μαρ 2024, 15:15
Ερμής έγραψε:
23 Μαρ 2024, 15:04
Είδες; στα λόγια μου έρχεσαι.
Κοίτα εγώ ξέρω πως έχετε δίκιο στο σουβλάκι και την μπουγάτσα παρόλο ου μαρεσει να σας πειράζω. Αυτό όμως ότι είτε τακο πεις είτε σάντουιτς, σημαίνει το ίδιο είναι παπαριτσα.
Για τα τάκος συγκεκριμένα υπάρχει αιώνιο ντιμπέιτ για το αν είναι σάντουιτς ή όχι. Γενικά όμως σάντουιτς χαρακτηρίζεται οτιδήποτε περιέχει ζύμη με αλμυρή γέμιση. Παντού στον κόσμο αυτό ισχύει. Ο γύρος επίσης παντού στον κόσμο είναι γνωστός ως σάντουιτς. Είναι σε όλες τις λίστες με τύπους σάντουιτς και οι μόνοι που ξινίζουν μ' αυτό είναι οι Αθηναίοι, άντε και μερικοί ακόμη Νότιοι. 5 εκατομμύρια σε πληθυσμό 8,1 δις. Μειοψηφία είστε.

Το σάντουιτς προϋποθέτει την ύπαρξη ψωμιού.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40802
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Μαρ 2024, 15:29

Ερμής έγραψε:
23 Μαρ 2024, 15:25
hellegennes έγραψε:
23 Μαρ 2024, 15:19
Ερμής έγραψε:
23 Μαρ 2024, 15:16
Καλά εμένα δε με νοιάζει, αλλωστε σου είπα τις δύο περιπτώσεις που όντως έχετε δίκιο.
Δε μου απάντησες όμως, ο Σαλονικιος του βίντεο είναι βαλτός και λέει παπαριτσες;
Ή βαλτός ή μπούφος γιατί παράθεσα τις τιμές από το συγκεκριμένο μαγαζί και είναι 8,90, όχι 15,50 που λέει. Δεν το λες και μικρή διαφορά. Όπως είπα, η τιμή για τρία τέτοια σάντουιτς είναι γύρω στα 10 ευρώ στην Θεσσαλονίκη.
Άρα η πράκτορακι κρυοφοαθηναιος ή τον έπιασε βλακας ο Αθηναίος. Οκ ναι ίσως :lol:
Δεν ξέρω, μπορεί να είναι τελείως μπούφος και να τα παρήγγειλαν με κούριερ. :lol:

Όσο για την μπουγάτσα, η μπουγάτσα είναι πίτα. Είναι τύπος πίτας όπως τύπος σάντουιτς είναι το πίτα-μπιφτέκι του βίντεο (για να αποφύγουμε την συζήτηση για γύρο πάλι). Κανείς δεν λέει ότι δεν είναι πίτα. Απλά το φύλλο της έχει συγκεκριμένη ονομασία, όπως η κιχί. Υπάρχει κλασική πίτα με τυρί που λέγεται τυρόπιτα, κιχί με τυρί, κουρού με τυρί και μπουγάτσα με τυρί*. Όλα αυτά πίτες με τυρί είναι, αυτή είναι η γενική ονομασία.

Ε, έτσι η γενική ονομασία του πίτα-γύρο, πίτα-σουβλάκι, πίτα-λουκάνικο, ψωμάκι-γύρο, ψωμάκι-σουβλάκι ή σε μπαγκέτα ή σε κυπριακή πίτα... ε, όλα αυτά τα λέμε συλλογικά σάντουιτς. Εμείς και ο υπόλοιπος πλανήτης. Κανείς δεν πάει να παραγγείλει "ένα σάντουιτς" γιατί αυτό από μόνο του δεν είναι παραγγελία.

Φταίει και το γεγονός ότι στην Αθήνα δεν πολυπαίζουν ψωμάκια, κυπριακές, μπαγκέτες και άλλοι τύποι ψωμιών, είναι όλα πάντα με κλασική πίτα.



* Αν ζητήσει κανείς τυρόπιτα σε μπουγατσατζίδικο θα του βάλουν τυρόπιτα, όχι μπουγάτσα με τυρί. Η δε κλασική μπουγάτσα είναι με τυρί, η μπουγάτσα με κρέμα είναι μεταγενέστερη επινόηση και ακόμα πιο πρόσφατες είναι η μπουγάτσα με κιμά και η μπουγάτσα με σπανάκι (η πιο πρόσφατη).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40802
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Μαρ 2024, 15:34

gassim έγραψε:
23 Μαρ 2024, 15:28
hellegennes έγραψε:
23 Μαρ 2024, 15:15
Ερμής έγραψε:
23 Μαρ 2024, 15:04
Είδες; στα λόγια μου έρχεσαι.
Κοίτα εγώ ξέρω πως έχετε δίκιο στο σουβλάκι και την μπουγάτσα παρόλο ου μαρεσει να σας πειράζω. Αυτό όμως ότι είτε τακο πεις είτε σάντουιτς, σημαίνει το ίδιο είναι παπαριτσα.
Για τα τάκος συγκεκριμένα υπάρχει αιώνιο ντιμπέιτ για το αν είναι σάντουιτς ή όχι. Γενικά όμως σάντουιτς χαρακτηρίζεται οτιδήποτε περιέχει ζύμη με αλμυρή γέμιση. Παντού στον κόσμο αυτό ισχύει. Ο γύρος επίσης παντού στον κόσμο είναι γνωστός ως σάντουιτς. Είναι σε όλες τις λίστες με τύπους σάντουιτς και οι μόνοι που ξινίζουν μ' αυτό είναι οι Αθηναίοι, άντε και μερικοί ακόμη Νότιοι. 5 εκατομμύρια σε πληθυσμό 8,1 δις. Μειοψηφία είστε.

Το σάντουιτς προϋποθέτει την ύπαρξη ψωμιού.
Ψωμί είναι η τορτίγια:

A flour tortilla (/tɔːrˈtiːə/, /-jə/) or wheat tortilla is a type of soft, thin flatbread made from finely ground wheat flour.

https://en.wikipedia.org/wiki/Flour_tortilla

Και για να σε προλάβω:

A flatbread is bread.

https://en.wikipedia.org/wiki/Flatbread
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 23 Μαρ 2024, 15:37

hellegennes έγραψε:
23 Μαρ 2024, 15:34
gassim έγραψε:
23 Μαρ 2024, 15:28
hellegennes έγραψε:
23 Μαρ 2024, 15:15


Για τα τάκος συγκεκριμένα υπάρχει αιώνιο ντιμπέιτ για το αν είναι σάντουιτς ή όχι. Γενικά όμως σάντουιτς χαρακτηρίζεται οτιδήποτε περιέχει ζύμη με αλμυρή γέμιση. Παντού στον κόσμο αυτό ισχύει. Ο γύρος επίσης παντού στον κόσμο είναι γνωστός ως σάντουιτς. Είναι σε όλες τις λίστες με τύπους σάντουιτς και οι μόνοι που ξινίζουν μ' αυτό είναι οι Αθηναίοι, άντε και μερικοί ακόμη Νότιοι. 5 εκατομμύρια σε πληθυσμό 8,1 δις. Μειοψηφία είστε.

Το σάντουιτς προϋποθέτει την ύπαρξη ψωμιού.
Ψωμί είναι η τορτίγια:

A flour tortilla (/tɔːrˈtiːə/, /-jə/) or wheat tortilla is a type of soft, thin flatbread made from finely ground wheat flour.

https://en.wikipedia.org/wiki/Flour_tortilla

Και για να σε προλάβω:

A flatbread is bread.

https://en.wikipedia.org/wiki/Flatbread
Με την τορτίγια φτιάχνεις wrap.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών