ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
seismic1
Δημοσιεύσεις: 724
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 25 Μαρ 2024, 23:31

Νταγκλης έγραψε:
25 Μαρ 2024, 23:26
seismic1 έγραψε:
25 Μαρ 2024, 23:15
Όχι μία μικρή ανάκληση της βάσης δεν είναι ανατροπή. Αυτή η μικρή ανάκληση δημιουργεί μικρή παραμόρφωση η οποία απορροφάτε ελαστικά από τον φέροντα οργανισμό. Εγώ είναι ο ερευνητής εγώ θα σου εξηγήσω.
Υπάρχουν δύο ζητούμενα στην απόκριση των κατασκευών προς τις σεισμικές μετατοπίσεις.
1. Η ισορροπία των αντισταθμιστικών δυνάμεων
2. Η αντοχή των διατομών για να αναλάβουν τις αντισταθμιστικές δυνάμεις ισορροπίας.
Η έρευνά μου επικεντρώνεται 1. στην αύξηση των αντισταθμιστικών δυνάμεων χωρίς να αυξήσω την μάζα της κατασκευής η οποία αυξάνει τα σεισμικά φορτία. Αυτό είναι εφικτό όταν εισάγουμε στην κατασκευή πρόσθετες εξωτερικές δυνάμεις προερχόμενες από το έδαφος θεμελίωσης οι οποίες είναι ισχυρές, δεν διαθέτουν ουδεμία μάζα, και αυξάνουν προσθετικά την απόκριση της κατασκευής προς τις σεισμικές εντάσεις.
2. Προσπαθώ να αυξήσω την αντοχή των υλικών και των διατομών χωρίς να αυξήσω την μάζα τους η οποία αυξάνει τα σεισμικά φορτία. Για να πετύχω αυτό κάνω δύο πράγματα.
α. Χρησιμοποιώ ελεγχόμενη μετα τάνυση για να αυξήσω την ενεργή διατομή των τοιχωμάτων, να εξουδετερώσω τάσεις και να αυξήσω την ικανότητα των διατομών στην διάτμηση και προς την τέμνουσα της βάσης και γενικά να αυξήσω την φέρουσα ικανότητα μειώνοντας τις ανελαστικές μετατοπίσεις.
β. Ο σχεδιασμός μου είναι έτσι ώστε τα δομικά υλικά του σκυροδέματος και του χάλυβα να παραλαμβάνουν μόνο τις δυνάμεις στις οποίες έχουν σούπερ αντοχές.

Ξέρουμε ότι το σκυρόδεμα έχει σούπερ αντοχές στην θλίψη.
Ξέρουμε ότι το σκυρόδεμα δεν αντέχει εφελκυσμό και τέμνουσες
Για εμένα είναι απαγορευτικό να καταπονούμε το σκυρόδεμα με διατμητικές εντάσεις που αναπτύσσονται πάνω στην διεπιφάνεια του σκυροδέματος και του χάλυβα, γιατί το σκυρόδεμα θα αστοχήσει πρόωρα πριν ο χάλυβας εξαντλήσει τις σούπερ εφεκλυστικές του ικανότητες. Για να καταπονείται το σκυρόδεμα μόνο από θλίψη και όχι από διάτμηση, πρέπει να καταργήσουμε τον μηχανισμό συνεργασίας σκυροδέματος και χάλυβα, αυτόν της συνάφειας, και να τον αντικαταστήσουμε με αυτόν της προέντασης ο οποίος περιλαμβάνει τένοντα ελεύθερης διέλευσης.
Όση "ελεγχόμενη τάνυση" και να χρησιμοποιήσεις....θα έχεις την ίδια ανάκληση βάσης η οποια εξαρτάται από την τέμνουσα, τη διάμετρο και το ύψος.
Για να μην έχεις ανάκλιση πρεπει να επιβάλεις βράχυνση ίδια με την εφελκυστική τάση. Όπως απεδείχθη....είναι αδύνατο.

Πρακτικά έχεις μια φθηνιάρικη απομίμιση των rocking walls διπλου τένοντα.


[img]https://i.postimg.cc/sX18XMzb/Scre ... .png[/img]
Αν ο τένοντας των rocking walls ήταν τοποθετημένος στα δύο άκρα, η ανάκληση θα ήταν κατά 90% μικρότερη.
Αν το τοίχωμα είχε μεγαλύτερο πλάτος με τα δύο άκρα απλά πακτωμένα από το δώμα, η ανάκληση εν σχέση με το πλάτος του τοιχώματος θα ήταν ακόμα μικρότερη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic1 την 25 Μαρ 2024, 23:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 970
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 25 Μαρ 2024, 23:31

Αν ρε φιλαράκι δεν καταργείς το γραμμικό οπλισμό....τότε η πατέντα σου είναι ακριβώς rocking walls διπλου τένοντα!!!
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 970
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 25 Μαρ 2024, 23:34

seismic1 έγραψε:
25 Μαρ 2024, 23:31

Αν ο τένοντας των rocking walls ήταν τοποθετημένος στα δύο άκρα, η ανάκληση θα ήταν κατά 90% μικρότερη.
Αν το τοίχωμα είναι μεγαλύτερο πλάτος με τα δύο άκρα απλά πακτωμένα από το δώμα, η ανάκληση εν σχέση με το πλάτος του τοιχώματος θα ήταν ακόμα μικρότερη.
Μα.... στα άκρα είναι! :D


Εικόνα

Η ανάκληση είναι αναπόφευκτη όπως βλέπεις και στην τελική....είναι το ζητούμενο!
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 724
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 25 Μαρ 2024, 23:36

Νταγκλης έγραψε:
25 Μαρ 2024, 23:31
Αν ρε φιλαράκι δεν καταργείς το γραμμικό οπλισμό....τότε η πατέντα σου είναι ακριβώς rocking walls διπλου τένοντα!!!
Φυσικά δεν καταργώ τον γραμμικό οπλισμό Μπορώ να σου πω ότι τον ενισχύω περισσότερο με οπλισμό περίσφιξης για να αναλάβω την θλίψη.
Και είναι rocking walls διπλου τένοντα με μια διαφορά. Εγώ πακτώνω σε έδαφος ενώ αυτοί στην βάση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic1 την 25 Μαρ 2024, 23:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 970
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 25 Μαρ 2024, 23:38

Daje έγραψε:
25 Μαρ 2024, 12:24

Η βασικη αρχη ειναι οτι, οταν πακτωνεις κατι, μεγιστοποιεις τις τασεις, οποτε αυξανεις και το κοστος για να τις νικησεις.
Γι'αυτο οι πουσταραδες, τα μουλαρια οι μηχανικοι βρηκαν σαν λυση τον ικανοτικο σχεδιασμο.
Αν εσυ εχεις βρει τροπο να σχεδιασεις σε ελαστικο πεδιο με χαμηλο κοστος, τοτε φιλε οχι μονο θα γαμησουμε ΜΟΥΝΑΡΕΣ στη Ιο, αλλα σε ολο τον κοσμο :blm::blm::blm::blm::blm:
Εγω, δια παν ενδεχομενον, εχω αρχισει την προθερμανση
Εσύ φιλαράκι...πέρα από τις τρολιές σου....σίγουρα νιώθεις από αντοχή υλικών. Δεν μπορω να πώ το ίδιο και για το μπάσκετ βέβαια...
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 724
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 25 Μαρ 2024, 23:39

Νταγκλης έγραψε:
25 Μαρ 2024, 23:34
seismic1 έγραψε:
25 Μαρ 2024, 23:31

Αν ο τένοντας των rocking walls ήταν τοποθετημένος στα δύο άκρα, η ανάκληση θα ήταν κατά 90% μικρότερη.
Αν το τοίχωμα είναι μεγαλύτερο πλάτος με τα δύο άκρα απλά πακτωμένα από το δώμα, η ανάκληση εν σχέση με το πλάτος του τοιχώματος θα ήταν ακόμα μικρότερη.
Μα.... στα άκρα είναι! :D


[img]https://i.postimg.cc/sX18XMzb/Scre ... .png[/img]

Η ανάκληση είναι αναπόφευκτη όπως βλέπεις και στην τελική....είναι το ζητούμενο!
Στα άκρα την κάνω εγώ. Αυτοί την κάνουν στο κέντρο.
Εικόνα
Η ανάκληση οφείλετε σε δύο παράγοντες στον μοχλοβραχίονα του πλάτους και στην παραμόρφωση του τένοντα.
Η τοποθέτηση του τένοντα στα άκρα μειώνει τις εντάσεις που δέχεται οπότε και την παραμόρφωση καθώς μειώνει και την παραμόρφωση της καθετότητας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic1 την 25 Μαρ 2024, 23:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 970
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 25 Μαρ 2024, 23:44

seismic1 έγραψε:
25 Μαρ 2024, 23:39
Στα άκρα την κάνω εγώ. Αυτοί την κάνουν στο κέντρο.
Εικόνα

Ρε τι πλάκα...σου δείχνω σχέδιο διπλου τένοντα για 3η φορά και επιμένεις να το αγνοείς!!!

Εικόνα


Η ουσιά είναι αλλού....
Η ανάκληση δεν αποτρέπεται με τίποτα. Συνεπώς οι δοκοι πρέπει να είναι αμφιέριστοι (να περιστρέφονται ελέυθερα) αλλιώς θα γίνουν θρύψαλα.

Αυτά για σήμερα...
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 724
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 25 Μαρ 2024, 23:58

Νταγκλης έγραψε:
25 Μαρ 2024, 23:44
seismic1 έγραψε:
25 Μαρ 2024, 23:39
Στα άκρα την κάνω εγώ. Αυτοί την κάνουν στο κέντρο.
Εικόνα

Ρε τι πλάκα...σου δείχνω σχέδιο διπλου τένοντα για 3η φορά και επιμένεις να το αγνοείς!!!

[img]https://i.postimg.cc/sX18XMzb/Scre ... .png[/img]


Η ουσιά είναι αλλού....
Η ανάκληση δεν αποτρέπεται με τίποτα. Συνεπώς οι δοκοι πρέπει να είναι αμφιέριστοι (να περιστρέφονται ελέυθερα) αλλιώς θα γίνουν θρύψαλα.

Αυτά για σήμερα...


1.Η ανάκληση αποτρέπεται ή καλύτερα μικραίνει, αν η πάκτωση είναι στο έδαφος και αν ο τένοντας προέντασης έχει την βοήθεια του γραμμικού οπλισμού και της συνδετήριας δοκού. 1+1=2 ισχυρότερο του ενός.
2.Η ανάκληση οφείλετε σε δύο παράγοντες στον μοχλοβραχίονα του πλάτους και στην παραμόρφωση του τένοντα.
Η τοποθέτηση του τένοντα στα άκρα μειώνει τις εντάσεις που δέχεται οπότε και την παραμόρφωση του τένοντα, καθώς μειώνει και την παραμόρφωση της καθετότητας του τοιχώματος.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32851
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 26 Μαρ 2024, 09:21

seismic1 έγραψε:
23 Μαρ 2024, 21:20
Ποιος θα προσλάβει έναν να του κατασκευάσει μια πολυκατοικία συμβατική που θα κινδυνεύει σε μεγάλο σεισμό, όταν μπορεί με λιγότερα χρήματα να έχει την απόλυτη προκατασκευασμένη αντισεισμική πολυκατοικία?
κανενας. ολοι θα εφτιαχναν με την πατεντα σου. αν αυτα που ελεγες ηταν αληθεια. το προβλημα ειναι οτι λες μαλακιες, και δεν ισχυουν, και οποιος φτιαξει με την πατεντα σου θα του πεσει στο κεφαλι. και βεβαιως αυτο ειναι αρκετα απλο να το καταλαβει καθενας με 5 δραμια μυαλο.

γιαυτο και δεν εχει φτιαχτει ουτε κοτετσι με την πατεντα σου.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32851
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 26 Μαρ 2024, 09:24

seismic1 έγραψε:
24 Μαρ 2024, 10:46


Δεν ξέρω τι βλακείες ισχύουν μέχρι τώρα για τον εφελκυσμό, αυτό που ξέρω είναι ότι εγώ τις αλλάζω.
:smt005::smt005::smt005:

μια που πηρες φορα, δεν αλλαζεις και τις βλακειες που ισχυουν για τη βαρυτητα, να μπορουμε να πεταμε;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6776
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 26 Μαρ 2024, 09:32

seismic1 έγραψε:
25 Μαρ 2024, 21:49
Λοξίας έγραψε:
25 Μαρ 2024, 21:25
Μια το ξεβράκωμα με τα ψέματά σου...μια το ξεβράκωμα από τον Νταγκλή...μια τα παλιά ξεβρακώματα από τα δύο φόρα των μηχανικών...
...έχεις καταντήσει παγκόσμιος καρπαζοεισπράκτορας.

Άντε καλά κρασά και με τις υγείες σου...
:smt005:

.
Αυτό το βοθρόλυμα συκοφαντεί ανθρώπους που προσπαθούν για το καλό σας χωρίς κέρδους κέρατα.
Αποκλείεται να είναι Έλληνας αυτός ο προδότης της προόδου που μόνο κακό κάνει στην πατρίδα μας.
Αν τον ανέχεστε τότε συμβάλετε στην οπισθοδρόμηση της πατρίδας μας.
Δεν πρέπει να αφήσουμε να δρουν ελεύθερα καταστολείς της προόδου της πατρίδας μας.
Χαχαχαχα... :smt005:
Η παράθεση δικών σου γραπτών που αντιφάσκουν και έτσι τεκμηριώνουν ότι λες ψέματα, δεν λέγεται συκοφαντία...
...λέγεται ξεβράκωμα!

Κάθε φορά που ξεμπροστιάζω τα ψέματά σου, κάθε φορά εσύ επικαλείσαι την πρόοδο της πατρίδας, το πόσο εσύ παλεύεις για να πάει μπροστά η πατρίδα και το πόσο προσπαθείς για το καλό μας.

Αλλά δεν μας εξηγείς τον λόγο για τον οποίο καταφεύγεις σε τέτοια ψέματα...

Βολεύεσαι πολύ με θεωρίες συνομωσίας, έτσι;
Εχθροί της πατρίδας καραδοκούν σε όλο τον κόσμο για να σου κλείσουν το στόμα, σου χακάρουν το email για να σε σταματήσουν, το παγκόσμιο κατεστημένο σε έχει βάλει στο μάτι επειδή τους παίρνεις την μπουκιά από το στόμα...

.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6776
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 26 Μαρ 2024, 09:33

Ασέβαστος έγραψε:
26 Μαρ 2024, 09:24
seismic1 έγραψε:
24 Μαρ 2024, 10:46


Δεν ξέρω τι βλακείες ισχύουν μέχρι τώρα για τον εφελκυσμό, αυτό που ξέρω είναι ότι εγώ τις αλλάζω.
:smt005::smt005::smt005:

μια που πηρες φορα, δεν αλλαζεις και τις βλακειες που ισχυουν για τη βαρυτητα, να μπορουμε να πεταμε;
:smt005::smt005:
Μην του βάζεις ιδέες ρε συ...

.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13617
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 26 Μαρ 2024, 10:11

Πάντως το ότι ο σισμίκ ισχυρίζεται πως έχει χτίσει οικοδομές γράφοντας στα παπάρια του τις οδηγίες πολιτικού μηχανικού και αρχιτέκτονα δεν είναι για καλαμπούρια. Εντάξει, το να είναι κάποιος γραφικός είναι ένα θέμα, το να είναι επικίνδυνος άλλο.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6776
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 26 Μαρ 2024, 10:50

Ναύτης έγραψε:
26 Μαρ 2024, 10:11
Πάντως το ότι ο σισμίκ ισχυρίζεται πως έχει χτίσει οικοδομές γράφοντας στα παπάρια του τις οδηγίες πολιτικού μηχανικού και αρχιτέκτονα δεν είναι για καλαμπούρια. Εντάξει, το να είναι κάποιος γραφικός είναι ένα θέμα, το να είναι επικίνδυνος άλλο.
Μπα...κοκορεύεται, κομπασμοί και καυχησιολογίες για το πόσο σπουδαίος είναι..."ξέρεις ποιος είμαι εγώ" και έτσι...
Σπουργίτης που την είδε γεράκι...

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13617
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 26 Μαρ 2024, 10:58

Λοξίας έγραψε:
26 Μαρ 2024, 10:50
Ναύτης έγραψε:
26 Μαρ 2024, 10:11
Πάντως το ότι ο σισμίκ ισχυρίζεται πως έχει χτίσει οικοδομές γράφοντας στα παπάρια του τις οδηγίες πολιτικού μηχανικού και αρχιτέκτονα δεν είναι για καλαμπούρια. Εντάξει, το να είναι κάποιος γραφικός είναι ένα θέμα, το να είναι επικίνδυνος άλλο.
Μπα...κοκορεύεται, κομπασμοί και καυχησιολογίες για το πόσο σπουδαίος είναι..."ξέρεις ποιος είμαι εγώ" και έτσι...
Σπουργίτης που την είδε γεράκι...
Μακάρι να είναι έτσι.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών