Κουλης - νέοι κανονισμοί :οι γονεις θα καλύπτουν τα έξοδα από τις υλικές ζημιές που προξενούν τα παιδιά τους στο σχολείο

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15081
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Κουλης - νέοι κανονισμοί :οι γονεις θα καλύπτουν τα έξοδα από τις υλικές ζημιές που προξενούν τα παιδιά τους στο σχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 12 Απρ 2024, 11:11

Green Dragon έγραψε:
11 Απρ 2024, 20:11
Beria έγραψε:
11 Απρ 2024, 16:42
Green Dragon έγραψε:
11 Απρ 2024, 15:37


Θεωρητικολογία και νεφελώδης φιλολογία. Πρακτικά αν δεν τιμωρήσεις δεν γίνεται τίποτα. Η τιμωρία υπάρχει και στην συμπεριφορική θεραπεία στην ψυχολογία και ας κλαίνε όσο θέλουν οι 'αριστεροί'.
Καθόλου θεωρητικολογία
Μεγάλωσα τον γιο μου με αυτόν τον γνώμονα και βγήκε εξαιρετικό παιδί

συνέχισε να μιλάς για 'αριστερούς'
Ούτε καν ποιός είναι αυτός ο γνώμωνας δεν μας έχεις πει. Όταν π.χ. έσπαγε κάτι ξένο (όχι κατα λάθος) ή αν ενοχλούσε άλλο παιδί, τι έκανες; Καθόσουν με ύφος αυτοκράτορα; Πως εκφραζόταν η 'σοβαρότητά' σου σε αυτές τις περιπτώσεις;
Μα το προστιμο στην οικογενεια σοβαροτητα ειναι. Αλλωστε τι ειναι η εννοια της αυστηροτητας;;; Να ακολουθουμε κανονες για το κοιο καλο, το οποιο ειναι οκ ΑΡΚΕΙ οι κανονες ναναι αποτελεσματικοι λογικοι ορθολογικοι, και οχι βλακειες.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7074
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Κουλης - νέοι κανονισμοί :οι γονεις θα καλύπτουν τα έξοδα από τις υλικές ζημιές που προξενούν τα παιδιά τους στο σχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 12 Απρ 2024, 11:13

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
11 Απρ 2024, 21:50
Beria έγραψε:
11 Απρ 2024, 10:42
Τα παιδιά δεν χρειάζονται αυστηρότητα. Χρειάζονται σοβαρότητα.
Και από αυτήν δεν βρίσκουν πουθενά. Ούτε στο σπίτι, ούτε στο σχολείο, ούτε στην κοινωνία
χρειάζονται και τα δύο
και ναι, κατά μέσο όρο δε τα βρίσκουν πουθενά
Αναλογιστείτε λίγο πως λειτουργούσαν τα σχολεία παλιότερα που δεν είχαμε τέτοια φαινόμενα..

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32786
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Κουλης - νέοι κανονισμοί :οι γονεις θα καλύπτουν τα έξοδα από τις υλικές ζημιές που προξενούν τα παιδιά τους στο σχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 12 Απρ 2024, 12:13

Parrot έγραψε:
12 Απρ 2024, 11:13
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
11 Απρ 2024, 21:50
Beria έγραψε:
11 Απρ 2024, 10:42
Τα παιδιά δεν χρειάζονται αυστηρότητα. Χρειάζονται σοβαρότητα.
Και από αυτήν δεν βρίσκουν πουθενά. Ούτε στο σπίτι, ούτε στο σχολείο, ούτε στην κοινωνία
χρειάζονται και τα δύο
και ναι, κατά μέσο όρο δε τα βρίσκουν πουθενά
Αναλογιστείτε λίγο πως λειτουργούσαν τα σχολεία παλιότερα που δεν είχαμε τέτοια φαινόμενα..
για ποτε λες;

εγω θυμαμαι παντα τετοια φαινομενα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 21003
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Κουλης - νέοι κανονισμοί :οι γονεις θα καλύπτουν τα έξοδα από τις υλικές ζημιές που προξενούν τα παιδιά τους στο σχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 12 Απρ 2024, 12:28

Εύλογος συνειρμός απ τον Δαπεργολαρο :smt023

Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Κουλης - νέοι κανονισμοί :οι γονεις θα καλύπτουν τα έξοδα από τις υλικές ζημιές που προξενούν τα παιδιά τους στο σχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 12 Απρ 2024, 12:30

georgebi έγραψε:
12 Απρ 2024, 12:28
Εύλογος συνειρμός απ τον Δαπεργολαρο :smt023

Εικόνα
Δεν έχει άδικο όμως :lol:

Μόνο μη χρειαστεί να πληρώσει και για τον αδερφό του. :-|
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κουλης - νέοι κανονισμοί :οι γονεις θα καλύπτουν τα έξοδα από τις υλικές ζημιές που προξενούν τα παιδιά τους στο σχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Απρ 2024, 14:49

Ναύτης έγραψε:
12 Απρ 2024, 10:57
Δεν πάει έτσι, δεν σημαίνει ότι εκείνοι που αποφάσισαν να γίνει κατάληψη σ' ένα σχολείο καθίστανται αυτόματα συναυτουργοί σε ενδεχόμενο βανδαλισμό του σχολείου.
Φυσικά καθίστανται συναυτουργοί. Έδωσαν το οκέι να καταλάβουν το σχολείο μαθητές. Είναι υπεύθυνοι για ό,τι συμβεί.

Να σου δώσω και ένα άλλο παράδειγμα. Αν δώσεις το αυτοκίνητό σου σε κάποιον να το οδηγήσει κι αυτός καρφωθεί κάπου και σκοτώσει κάποιον, θα είσαι υπόλογος αν βρεθεί ότι αυτός δεν είχε δίπλωμα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21447
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Κουλης - νέοι κανονισμοί :οι γονεις θα καλύπτουν τα έξοδα από τις υλικές ζημιές που προξενούν τα παιδιά τους στο σχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 12 Απρ 2024, 14:52

georgebi έγραψε:
12 Απρ 2024, 12:28


Εικόνα
:smt005::smt005:
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23328
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κουλης - νέοι κανονισμοί :οι γονεις θα καλύπτουν τα έξοδα από τις υλικές ζημιές που προξενούν τα παιδιά τους στο σχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 12 Απρ 2024, 14:57

Ασέβαστος έγραψε:
12 Απρ 2024, 12:13
Parrot έγραψε:
12 Απρ 2024, 11:13
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
11 Απρ 2024, 21:50


χρειάζονται και τα δύο
και ναι, κατά μέσο όρο δε τα βρίσκουν πουθενά
Αναλογιστείτε λίγο πως λειτουργούσαν τα σχολεία παλιότερα που δεν είχαμε τέτοια φαινόμενα..
για ποτε λες;

εγω θυμαμαι παντα τετοια φαινομενα.
Ναι αλλα εγω θυμάμαι που αν έκανες τη μλκια, προτιμούσες να πας να παραδοθείς μόνος σου στο τμήμα παρά να το μάθουν οι δικοί σου
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21447
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Κουλης - νέοι κανονισμοί :οι γονεις θα καλύπτουν τα έξοδα από τις υλικές ζημιές που προξενούν τα παιδιά τους στο σχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 12 Απρ 2024, 15:07

Ερμής έγραψε:
12 Απρ 2024, 14:57
Ασέβαστος έγραψε:
12 Απρ 2024, 12:13
Parrot έγραψε:
12 Απρ 2024, 11:13

Αναλογιστείτε λίγο πως λειτουργούσαν τα σχολεία παλιότερα που δεν είχαμε τέτοια φαινόμενα..
για ποτε λες;

εγω θυμαμαι παντα τετοια φαινομενα.
Ναι αλλα εγω θυμάμαι που αν έκανες τη μλκια, προτιμούσες να πας να παραδοθείς μόνος σου στο τμήμα παρά να το μάθουν οι δικοί σου
:goodpost:
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κουλης - νέοι κανονισμοί :οι γονεις θα καλύπτουν τα έξοδα από τις υλικές ζημιές που προξενούν τα παιδιά τους στο σχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Απρ 2024, 16:16

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
12 Απρ 2024, 14:52
georgebi έγραψε:
12 Απρ 2024, 12:28


Εικόνα
:smt005::smt005:
I am sorry to say that, αλλά αυτό έγινε με την συγκατάθεση των ψηφοφόρων. Αυτοί τού έδωσαν την καρέκλα, αυτοί ευθύνονται για ό,τι συνέβη.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7725
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Κουλης - νέοι κανονισμοί :οι γονεις θα καλύπτουν τα έξοδα από τις υλικές ζημιές που προξενούν τα παιδιά τους στο σχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 14 Απρ 2024, 02:38

Εμπεδοκλής έγραψε:
11 Απρ 2024, 09:49
gassim έγραψε:
11 Απρ 2024, 01:21
Εμπεδοκλής έγραψε:
10 Απρ 2024, 14:03
Προφανώς και ίσχυε και πριν. Απλά το πρόβλημα ήταν στην εφαρμογή του. Όπως και οι κάμερες στους δρόμους για τους παραβάτες ένα πράγμα.

Η κυβέρνηση αρέσκεται σε τσιτάτα χωρίς να αναφέρεται στο θέμα της εφαρμογής τους.

Ζούμε σε μία χώρα που οι δικαστές συζητούν μία δεκαετία αν πρέπει να γκρεμίσουν ένα καταφανώς αφθαίρετο, αν πρέπει οι κάμερες ιδιωτών να αρκούν ως στοιχείο σε μία δίκη και δεν φτάνουν δέκα χρόνια ώστε να αποταχθεί ένας αστυνομικός που έκανε διακίνηση μεταναστών.

Και σε αυτό το κράτος κάποιοι πιστεύουν ότι το κράτος είναι ικανό να εφαρμόσει χρηματικές ποινές για φθορά δημόσιας περιουσίας.
Ότι σήμερα προκαλείται μία φθορά από μαθητή. Το βλέπει ένας καθηγητής ή συμμαθητής του και αύριο θα έρθει στο taxis το πρόστιμο από το κράτος. Ότι δε θα υπάρχει δικονομική διαδικασία όπου θα ολοκληρωθεί, αν ολοκληρωθεί, όταν ο μαθητής θα έχει πάρει σύνταξη. Το χρέος θα παραγραφεί λόγω παρέλευσης πενταετίας προτού τελεσιδικήσει το ίδιο το δικαστήριο...
Δεν νομίζω ότι γίνεται δικαστήριο για σπασμένα θρανία και τζάμια.
Αν ο γονιός και μαθητής αρνηθεί τη ζημιά; Πώς το φαντάζεσαι. Πληρώνεις πρόστιμο έτσι; Η αντιμετώπιση της φθοράς δημόσιας περιουσίας έχει μια συγκεκριμένη διαδικασία. Και συγνώμη, αλλά δε νομοθετώ εγώ και αυτή είναι. Ίσως φταίνε οι βουλευτές που οι μισοί τους είναι δικηγόροι...
Το φαντάζομαι ως εξής: σε πιάνει καθηγητής να σπας θρανίο, φτιάχνουν το θρανίο και το ισόποσο του τιμολογίου πάει στην εφορία του κηδεμόνα σου. Αν κατάλαβα καλά δηλαδή....

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21108
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Κουλης - νέοι κανονισμοί :οι γονεις θα καλύπτουν τα έξοδα από τις υλικές ζημιές που προξενούν τα παιδιά τους στο σχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 14 Απρ 2024, 09:02

gassim έγραψε:
14 Απρ 2024, 02:38
Εμπεδοκλής έγραψε:
11 Απρ 2024, 09:49
gassim έγραψε:
11 Απρ 2024, 01:21


Δεν νομίζω ότι γίνεται δικαστήριο για σπασμένα θρανία και τζάμια.
Αν ο γονιός και μαθητής αρνηθεί τη ζημιά; Πώς το φαντάζεσαι. Πληρώνεις πρόστιμο έτσι; Η αντιμετώπιση της φθοράς δημόσιας περιουσίας έχει μια συγκεκριμένη διαδικασία. Και συγνώμη, αλλά δε νομοθετώ εγώ και αυτή είναι. Ίσως φταίνε οι βουλευτές που οι μισοί τους είναι δικηγόροι...
Το φαντάζομαι ως εξής: σε πιάνει καθηγητής να σπας θρανίο, φτιάχνουν το θρανίο και το ισόποσο του τιμολογίου πάει στην εφορία του κηδεμόνα σου. Αν κατάλαβα καλά δηλαδή....
Απευθείας ανάθεση; Ούτε καν...

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Κουλης - νέοι κανονισμοί :οι γονεις θα καλύπτουν τα έξοδα από τις υλικές ζημιές που προξενούν τα παιδιά τους στο σχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 14 Απρ 2024, 10:09

Ερμής έγραψε:
12 Απρ 2024, 14:57
Ναι αλλα εγω θυμάμαι που αν έκανες τη μλκια, προτιμούσες να πας να παραδοθείς μόνος σου στο τμήμα παρά να το μάθουν οι δικοί σου
Ακόμα παλαιότερα, θυμάμαι, δεν τολμούσες ούτε στραβά να κοιτάξεις το θρανίο, π.χ., όχι να το βανδαλίσεις...εξαιτίας της διάχυτης "τρομοκρατίας" της εποχής (δεν την αναπολώ βέβαια, αλλά...): αν ήσουν έστω και λίγο "παραβατικός" με τα μέτρα της εποχής, και στο σπίτι τις έτρωγες και στο σχολείο τις έτρωγες. Μόνο στον δρόμο μπορούσες να ρίξεις κι εσύ καμμιά να ανταποδώσεις...

Όσο για αυτό με το αστυνομικό τμήμα, επιβεβαιώνω: μάλιστα ο πατέρας μου (ολιγογράμματος χασάπης στην Αγορά του Πειραιά) μάς έλεγε ότι, αν μάθει ότι "μπλέξαμε" και μας έχουν στο Τμήμα, από την πάρτη του δεν προέκειτο ποτέ να πάρει το μέρος μας αλλά θα επαύξανε και την "ποινή"...

Στον δε Γυμνασιάρχη μου, που ήταν κολλητός του και πελάτης του στην Αγορά, του έλεγε να είναι ακόμα αυστηρότερος εξαιτίας της γνωριμίας!

Ε...από τις προπεριγραφόμενες ακρότητες περάσαμε σήμερα στο όλα ίσωμα...
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14622
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Κουλης - νέοι κανονισμοί :οι γονεις θα καλύπτουν τα έξοδα από τις υλικές ζημιές που προξενούν τα παιδιά τους στο σχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 14 Απρ 2024, 10:26

Ασέβαστος έγραψε:
12 Απρ 2024, 12:13
για ποτε λες;

εγω θυμαμαι παντα τετοια φαινομενα.
πάντα βγάζαν μαχαίρι τα 13χρονα,το θυμάται ο ασέβαστος ναμ

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2767
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Κουλης - νέοι κανονισμοί :οι γονεις θα καλύπτουν τα έξοδα από τις υλικές ζημιές που προξενούν τα παιδιά τους στο σχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 14 Απρ 2024, 11:18

gassim έγραψε:
14 Απρ 2024, 02:38
Εμπεδοκλής έγραψε:
11 Απρ 2024, 09:49
gassim έγραψε:
11 Απρ 2024, 01:21


Δεν νομίζω ότι γίνεται δικαστήριο για σπασμένα θρανία και τζάμια.
Αν ο γονιός και μαθητής αρνηθεί τη ζημιά; Πώς το φαντάζεσαι. Πληρώνεις πρόστιμο έτσι; Η αντιμετώπιση της φθοράς δημόσιας περιουσίας έχει μια συγκεκριμένη διαδικασία. Και συγνώμη, αλλά δε νομοθετώ εγώ και αυτή είναι. Ίσως φταίνε οι βουλευτές που οι μισοί τους είναι δικηγόροι...
Το φαντάζομαι ως εξής: σε πιάνει καθηγητής να σπας θρανίο, φτιάχνουν το θρανίο και το ισόποσο του τιμολογίου πάει στην εφορία του κηδεμόνα σου. Αν κατάλαβα καλά δηλαδή....
Πιο ρεαλιστικό σενάριο. Το σχολείο είναι ένα μπαχαλο συνολικά πλήρης έλλειψη τάξης και πειθαρχίας αλλοδαποί Ρόμα αλβανοτραπ κουλτούρα .κάποια στιγμή σου φέρνουν ένα ξεκαρφωτο μέτρο να σε βαζουν να κάνεις εκτός τις αυξημένες μνημονιακα από το Μακρινό 2010 ώρες διδασκαλίας ένα σωρό έξτρα γραφειοκρατία , με μισθούς χωρίς τις προϋπηρεσίας μικρότερο κυριολεκτικά από βασικό ανειδίκευτου, να κάνεις τον αστυνομικό και τον δικαστή. Θα ρισκάρεις να σου κάψουν το αμάξι σκίσουν τα λάστιχα σου επιτεθούν σε απολύσουν αν αμυνθεις, πραγματικά συμβάντα. Οπότε θα κάνεις ότι δεν είδες ή ότι δεν κατάλαβες ποιος ήταν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dorian την 14 Απρ 2024, 12:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών