Οποιος απεχει απο την καταναλωση αλκοολ να παραδιδεται στις αρχες..

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37505
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Οποιος απεχει απο την καταναλωση αλκοολ να παραδιδεται στις αρχες..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 20 Νοέμ 2018, 00:20

enaon έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 00:19
sys3x έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 00:17
Ε, άστα αυτά τώρα, αρκετά έπαιξες, ο λαός απαιτεί ρηβιού τα μίγια 2.
ρε δεν τα έχεις πάρει ακόμα; Πάρε τελείωνε, 37 έχουν τώρα, έχω πάρει και δεύτερο, ρεβιού θα κάνεις εσύ όμως ;)
37 που στο γέαρβεστ; είμαι ανάμεσα στα γκρι και τα ολόμαυρα, επίσης δεν έχω καταλήξει στο νούμερο αλλά τείνω προς το 45.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Οποιος απεχει απο την καταναλωση αλκοολ να παραδιδεται στις αρχες..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 20 Νοέμ 2018, 00:24

sys3x έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 00:20
enaon έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 00:19
sys3x έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 00:17
Ε, άστα αυτά τώρα, αρκετά έπαιξες, ο λαός απαιτεί ρηβιού τα μίγια 2.
ρε δεν τα έχεις πάρει ακόμα; Πάρε τελείωνε, 37 έχουν τώρα, έχω πάρει και δεύτερο, ρεβιού θα κάνεις εσύ όμως ;)
37 που στο γέαρβεστ; είμαι ανάμεσα στα γκρι και τα ολόμαυρα, επίσης δεν έχω καταλήξει στο νούμερο αλλά τείνω προς το 45.
ναι, λέει 50 αλλά στο καλάθι κόβει 14 περίπου, πάρε 45 ναι, εγώ πήρα 44 τώρα γιατί είναι τόσο ελαστικά απο πάνω που νομίζω οτι θα ειναι σταθερά και ας είναι πιο άνετα, τώρα όμως γιατί μπορεί να καταστραφούν όπου νά'ναι :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enaon την 20 Νοέμ 2018, 00:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24283
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Οποιος απεχει απο την καταναλωση αλκοολ να παραδιδεται στις αρχες..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 20 Νοέμ 2018, 00:25

Northern Spirit έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 00:10
ST48410 έγραψε:
19 Νοέμ 2018, 23:39
enaon έγραψε:
19 Νοέμ 2018, 23:15
Έχω, στην είπα, τους νιουκάρουμε ή αποδεχόμαστε οτι ο καιρός μας πέρασε, τα ρεπορτάζ με συναίσθημα και φαντασία τι σχέση έχουν όμως;
Μάλλον ο καιρός μας πέρασε. Εδώ βλέπεις την Αγγλία με μεγάλη παράδοση στην διπλωματία και βγαίνει από την Ευρωπαϊκή Ένωση χωρίς κανένα σχέδιο. Εγωϊσμοί, ανοησίες, καθυστερήσεις που είναι χαρακτηριστικές των δημοκρατικών πολιτευμάτων, πλεονεξία των δυτικών αστών και έξυπνοι χειρισμοί συν αποτελεσματικότητα από μεριάς Κινέζων και το αποτέλεσμα το βλέπεις.

Ποια άλλη δημοκρατική προοδευτική χώρα βάζει 5ετή πλάνα και καταφέρνει να τα τηρεί στον βαθμό που το κάνει η Κίνα;
τα τηρει επειδη ειναι σε φαση ευκολης αναπτυξης ακομη αφου ξεκινησε απο πολυ πισω..Σε αναλογη φαση βρισκοτανε και η δυση στην δεκαετια του '60..Οταν αυτο τελειωσει θα δουμε τι θα γινει.
'Οταν τελειώσει αυτό θα έχει βγάλει ένα πολύ μεγάλο μέρος του πληθυσμού της από την μιζέρια για θα είναι ήδη υπερδύναμη. Μην το απαξιώνετε έτσι.
Northern Spirit έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 00:10
Υ.Γ. Περαν των μετρων για τους μουσουλμανους, οι κινεζοι λαμβανουνε πολυ περισσοτερα μετρα και για τους δικους τους πολιτες..Βασικα αυτο πουτ φοβουνται ειναι πρωτιστως εσωτερικη εξεγερση..
Για αυτό έγραψα πως δεν μπορεί να διοικηθεί τόσο δημοκρατικά όσο μια Ευρωπαϊκή χώρα. Ωστόσο οι αποσχιστικές δυνάμεις αφορούν συγκεκριμένες ομάδες. Η συντριπτική πλειοψηφία ζει μέρες τρομακτικής ανάπτυξης.
Northern Spirit έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 00:10
Υ.Γ.2 η δημοκρατια εχει ενα πλεονεκτημα: μεσω εκλογων και εναλλαγης εξουσιας μπορει να υπαρξει λαικη εκτονωση σε περιπτωση που οι κυβερνωντες δεν ειναι πλεον δημοφιλεις..Στην Κινα κανουνε το λαθος που ειχε κανει και η ΕΣΣΔ: δεν υπαρχει εναλλαγη εξουσιας και η λαικη δυσαρεσκεια αντιμετωπιζεται με καταστολη..Αυτο ομως δεν οδηγει σε λαικη εκτονωση..Ειναι σαν την χυτρα που δεν εχει βαλβιδα αποσυμπιεσης..Αυτα τα συστηματα καταρρεουνε συνηθως εκ των εσω..
Δεν είμαι σίγουρος για την λαϊκή δυσαρέσκεια που λες. Ο μέσος Κινέζος που συνάντησα μου φαινόταν πολύ περήφανος για αυτά που καταφέρνει η χώρα του τις τελευταίες δεκαετίες. Επίσης υποκειμενικά πάντα σχημάτιζα την εντύπωση ότι αγαπούν την χώρα τους σε μεγαλύτερο βαθμό από εμάς.

Εκτιμώ ότι η παιδεία στην οποία επενδύουν πολύ, τόσο ως κράτος όσο και ως ιδιώτες θα δημιουργήσει μία ένα γενιά πολιτών που απλά δεν θα μπορούν να ανεχθούν τόσο σφικτό έλεγχο της προσωπικής τους ζωής. Και τότε τα πράγματα θα αρχίσουν να αλλάζουν ίσως κατά τα δυτικά πρότυπα ή με έναν άλλο τρόπο που δεν μπορούμε να φανταστούμε.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37505
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Οποιος απεχει απο την καταναλωση αλκοολ να παραδιδεται στις αρχες..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 20 Νοέμ 2018, 00:34

enaon έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 00:24
sys3x έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 00:20
enaon έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 00:19


ρε δεν τα έχεις πάρει ακόμα; Πάρε τελείωνε, 37 έχουν τώρα, έχω πάρει και δεύτερο, ρεβιού θα κάνεις εσύ όμως ;)
37 που στο γέαρβεστ; είμαι ανάμεσα στα γκρι και τα ολόμαυρα, επίσης δεν έχω καταλήξει στο νούμερο αλλά τείνω προς το 45.
ναι, λέει 50 αλλά στο καλάθι κόβει 14 περίπου, πάρε 45 ναι, εγώ πήρα 44 τώρα γιατί είναι τόσο ελαστικά απο πάνω που νομίζω οτι θα ειναι σταθερά και ας είναι πιο άνετα, τώρα όμως γιατί μπορεί να καταστραφούν όπου νά'ναι :)
Μόλις τα παρήγγειλα ρε κουφαλάρα, 38,65 μου βγήκαν, θα πληρώσω και τίποτα έξτρα όταν σκάσουν μύτη;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Οποιος απεχει απο την καταναλωση αλκοολ να παραδιδεται στις αρχες..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 20 Νοέμ 2018, 00:37

sys3x έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 00:34
Μόλις τα παρήγγειλα ρε κουφαλάρα, 38,65 μου βγήκαν, θα πληρώσω και τίποτα έξτρα όταν σκάσουν μύτη;

ωραίος :)

όχι, εγώ το έχω παρακάνει τελευταία να δώ τι γίνεται γιατί άκουγα διάφορα, τα περισσότερα δέματα έχουν και δύο αυτοκόλλητα πάνω, απο τους Κινέζους και απο τους δικούς μας στα ελτα, οτι το δέμα δεν χρήζει τελωνειακών δασμών ή κάπως έτσι, ιδέα δεν έχω γιατί, μπορεί να καταρρέουν :003:

το τρακινγ που θα σου δώσουν δεν θα μπορείς να το παρακολουθήσεις παρά μόνο μέσα απο το κινέζικο σύστημα, ειναι της μαύρης γραμμής μέχρι ουγκαρία, αφού φτάσει στην λούφα στην υπέροχη αυτή χώρα θα έρθει με ταχυμεταφορές ελτά.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37505
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Οποιος απεχει απο την καταναλωση αλκοολ να παραδιδεται στις αρχες..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 20 Νοέμ 2018, 00:55

enaon έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 00:37
sys3x έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 00:34
Μόλις τα παρήγγειλα ρε κουφαλάρα, 38,65 μου βγήκαν, θα πληρώσω και τίποτα έξτρα όταν σκάσουν μύτη;

ωραίος :)

όχι, εγώ το έχω παρακάνει τελευταία να δώ τι γίνεται γιατί άκουγα διάφορα, τα περισσότερα δέματα έχουν και δύο αυτοκόλλητα πάνω, απο τους Κινέζους και απο τους δικούς μας στα ελτα, οτι το δέμα δεν χρήζει τελωνειακών δασμών ή κάπως έτσι, ιδέα δεν έχω γιατί, μπορεί να καταρρέουν :003:

το τρακινγ που θα σου δώσουν δεν θα μπορείς να το παρακολουθήσεις παρά μόνο μέσα απο το κινέζικο σύστημα, ειναι της μαύρης γραμμής μέχρι ουγκαρία, αφού φτάσει στην λούφα στην υπέροχη αυτή χώρα θα έρθει με ταχυμεταφορές ελτά.
Άντε μι γιά.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Οποιος απεχει απο την καταναλωση αλκοολ να παραδιδεται στις αρχες..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 20 Νοέμ 2018, 00:57

ειναι τρομερά πάντως τα άτιμα, αλλά θα μας τα πείς καλύτερα εσύ στο ρεβιού :)

ωραίο το μι για, το κλέβω. :003:

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37505
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Οποιος απεχει απο την καταναλωση αλκοολ να παραδιδεται στις αρχες..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 20 Νοέμ 2018, 01:11

enaon έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 00:57
ειναι τρομερά πάντως τα άτιμα, αλλά θα μας τα πείς καλύτερα εσύ στο ρεβιού :)

ωραίο το μι για, το κλέβω. :003:
Γι αυτό τα έκανες όλα ρε, το ξέρω, θα το κάνω εγώ το ρηβιού, πρόμις, έτσι κι αλλιώς εντολές εκτελώ, του Μεγάλου.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Οποιος απεχει απο την καταναλωση αλκοολ να παραδιδεται στις αρχες..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 20 Νοέμ 2018, 01:28

ST48410 έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 00:25
Northern Spirit έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 00:10
ST48410 έγραψε:
19 Νοέμ 2018, 23:39


Μάλλον ο καιρός μας πέρασε. Εδώ βλέπεις την Αγγλία με μεγάλη παράδοση στην διπλωματία και βγαίνει από την Ευρωπαϊκή Ένωση χωρίς κανένα σχέδιο. Εγωϊσμοί, ανοησίες, καθυστερήσεις που είναι χαρακτηριστικές των δημοκρατικών πολιτευμάτων, πλεονεξία των δυτικών αστών και έξυπνοι χειρισμοί συν αποτελεσματικότητα από μεριάς Κινέζων και το αποτέλεσμα το βλέπεις.

Ποια άλλη δημοκρατική προοδευτική χώρα βάζει 5ετή πλάνα και καταφέρνει να τα τηρεί στον βαθμό που το κάνει η Κίνα;
τα τηρει επειδη ειναι σε φαση ευκολης αναπτυξης ακομη αφου ξεκινησε απο πολυ πισω..Σε αναλογη φαση βρισκοτανε και η δυση στην δεκαετια του '60..Οταν αυτο τελειωσει θα δουμε τι θα γινει.
'Οταν τελειώσει αυτό θα έχει βγάλει ένα πολύ μεγάλο μέρος του πληθυσμού της από την μιζέρια για θα είναι ήδη υπερδύναμη. Μην το απαξιώνετε έτσι.
Northern Spirit έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 00:10
Υ.Γ. Περαν των μετρων για τους μουσουλμανους, οι κινεζοι λαμβανουνε πολυ περισσοτερα μετρα και για τους δικους τους πολιτες..Βασικα αυτο πουτ φοβουνται ειναι πρωτιστως εσωτερικη εξεγερση..
Για αυτό έγραψα πως δεν μπορεί να διοικηθεί τόσο δημοκρατικά όσο μια Ευρωπαϊκή χώρα. Ωστόσο οι αποσχιστικές δυνάμεις αφορούν συγκεκριμένες ομάδες. Η συντριπτική πλειοψηφία ζει μέρες τρομακτικής ανάπτυξης.
Northern Spirit έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 00:10
Υ.Γ.2 η δημοκρατια εχει ενα πλεονεκτημα: μεσω εκλογων και εναλλαγης εξουσιας μπορει να υπαρξει λαικη εκτονωση σε περιπτωση που οι κυβερνωντες δεν ειναι πλεον δημοφιλεις..Στην Κινα κανουνε το λαθος που ειχε κανει και η ΕΣΣΔ: δεν υπαρχει εναλλαγη εξουσιας και η λαικη δυσαρεσκεια αντιμετωπιζεται με καταστολη..Αυτο ομως δεν οδηγει σε λαικη εκτονωση..Ειναι σαν την χυτρα που δεν εχει βαλβιδα αποσυμπιεσης..Αυτα τα συστηματα καταρρεουνε συνηθως εκ των εσω..
Δεν είμαι σίγουρος για την λαϊκή δυσαρέσκεια που λες. Ο μέσος Κινέζος που συνάντησα μου φαινόταν πολύ περήφανος για αυτά που καταφέρνει η χώρα του τις τελευταίες δεκαετίες. Επίσης υποκειμενικά πάντα σχημάτιζα την εντύπωση ότι αγαπούν την χώρα τους σε μεγαλύτερο βαθμό από εμάς.

Εκτιμώ ότι η παιδεία στην οποία επενδύουν πολύ, τόσο ως κράτος όσο και ως ιδιώτες θα δημιουργήσει μία ένα γενιά πολιτών που απλά δεν θα μπορούν να ανεχθούν τόσο σφικτό έλεγχο της προσωπικής τους ζωής. Και τότε τα πράγματα θα αρχίσουν να αλλάζουν ίσως κατά τα δυτικά πρότυπα ή με έναν άλλο τρόπο που δεν μπορούμε να φανταστούμε.
ενα μεγαλο τμημα του πληθυσμου της εχει ηδη βγει απο τα ορια της φτωχειας αλλα λογω πληθυσμιακου μεγεθους στην Κινα παντοτε θα υπαρχουνε εκατονταδες εκατομυρια φτωχων και μικρομεσαιων..Και αυτο θα ειναι εστια συγκρουσεων στο μελλον..

επισης η Κινα εχει τρομερες ανισοτητες αναμεσα στις γεωγραφικες της περιοχες..Πχ ολο το χρημα και το εμποριο βρισκοται στην Ανατολικη και νοτια Κινα..Στην ενδοχωρα υπαρχει ακομη φτωχεια και στερηση..

Οι κινεζοι ως λαος σεβονται στις παραδοσεις του ςαλλα σε πολιτικο επιπεδο ιστορικα ητανε συχνα κατακερματισμενοι. Αυτο εδωσε δικαιωμα και σε ξενες δυναμεις να επεμβουνε..
Στην τωρινη περιοδο υπαρχει μια κατ'αρχην συμπνοια λογω του οτι η χωρα αναπτυσσεται. Εθνικιστες, κομμουνιστες, δημοκρατες κλπ ειναι ολοι ενωμενοι. Αν ξεσπασει ομως οικονομικη κριση (κατι αναποφευκτο αφου η Κινα δεν ειναι απομονωμενη απο τον υπολοιπο κοσμο), δεν ξερει κανεις τι θα συμβει.Αν πχ οι πλουσιες περιοχες του νοτου και της Ανατολης θα συνεχισουνε να επιδοτουνε την ενδοχωρα η αν η ανερχομενη αστικη ταξη της Κινας θα συνεχισει να ανεχεται να την κυβερνουνε μη εκλεγμενοι κομμουνιστες ηγετες..

Μην ξεχναμε οτι η δημοκρατια την Ευρωπη εδραιωθηκε με την ανοδο της αστικης ταξης που συγκρουστηκε με φεουδαρχια και μοναρχες..Η κινα δεν μπορει να ξεφυγει απο αναλογη εξελιξη..Το μονο που θα παιχτει ειναι το ποσο ειρηνικη η βιαια θα ειναι η μεταβαση..

Και δεν μιλαμε για δυτικοποιηση της Κινας.Προφανως οι οποιες εξελιξεις θα εχουνε κινεζικο χαρακτηρα με καποια κοινα στοιχεια με τη δυση..Η δυτικη δημοκρατια δεν προεκυψε επειδη στη δυση ητανε γεννημενοι δημοκρατες.Και στην ευρωπη φεουδαρχιες και μοναρχιες υπηρχανε για αιωνες αν οχι χιλιετιες...Η δημοκρατια προεκυψε οταν οι αστοι αρχισαν να συγκεντρωνουνε πλουτο στα χερια τους..Οταν σε ατομικο επιπεδο το βιωτικο επιπεδο ανεβαινει, οι νεοπλουτοι αστοι επιδιωκουνε να προστατευσουνε τον πλουτο τους με αιτηματα για αυξηση ατομικων δικαιωματων και προστασιας τους απο το κρατος....
Στις ΗΠΑ πχ οι Αμερικανικη επανασταση τροφοδοτηθηκε απο το γεγονος, αναμεσα στα αλλα, οτι δεν θελανε οι Αμερικανοι εποικοι να πληρωνουνε φορους στο Βασιλια της Αγγλιας..
Το ποσο θα ανεχονται οι Κινεζοι πλουσιοι και η αστικη ταξη να πληρωνουνε φορους και να υποτασσονται σε κομμουνιστικη ηγεσια ειναι αγνωστο αλλα η ιστορικη εμπειρια δειχνει οτι καποια στιγμη θα κανουνε και αυτοι οτι κανανε και σε αλλες χωρες και στις ΗΠΑ.
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Οποιος απεχει απο την καταναλωση αλκοολ να παραδιδεται στις αρχες..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 20 Νοέμ 2018, 02:57

Northern Spirit έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 01:28
Οι κινεζοι ως λαος σεβονται στις παραδοσεις του ςαλλα σε πολιτικο επιπεδο ιστορικα ητανε συχνα κατακερματισμενοι. Αυτο εδωσε δικαιωμα και σε ξενες δυναμεις να επεμβουνε..

Μην ξεχναμε οτι η δημοκρατια την Ευρωπη εδραιωθηκε με την ανοδο της αστικης ταξης που συγκρουστηκε με φεουδαρχια και μοναρχες..Η κινα δεν μπορει να ξεφυγει απο αναλογη εξελιξη..Το μονο που θα παιχτει ειναι το ποσο ειρηνικη η βιαια θα ειναι η μεταβαση..

Και δεν μιλαμε για δυτικοποιηση της Κινας.Προφανως οι οποιες εξελιξεις θα εχουνε κινεζικο χαρακτηρα με καποια κοινα στοιχεια με τη δυση..Η δυτικη δημοκρατια δεν προεκυψε επειδη στη δυση ητανε γεννημενοι δημοκρατες.Και στην ευρωπη φεουδαρχιες και μοναρχιες υπηρχανε για αιωνες αν οχι χιλιετιες...Η δημοκρατια προεκυψε οταν οι αστοι αρχισαν να συγκεντρωνουνε πλουτο στα χερια τους..Οταν σε ατομικο επιπεδο το βιωτικο επιπεδο ανεβαινει, οι νεοπλουτοι αστοι επιδιωκουνε να προστατευσουνε τον πλουτο τους με αιτηματα για αυξηση ατομικων δικαιωματων και προστασιας τους απο το κρατος....
Στις ΗΠΑ πχ οι Αμερικανικη επανασταση τροφοδοτηθηκε απο το γεγονος, αναμεσα στα αλλα, οτι δεν θελανε οι Αμερικανοι εποικοι να πληρωνουνε φορους στο Βασιλια της Αγγλιας..
Το ποσο θα ανεχονται οι Κινεζοι πλουσιοι και η αστικη ταξη να πληρωνουνε φορους και να υποτασσονται σε κομμουνιστικη ηγεσια ειναι αγνωστο αλλα η ιστορικη εμπειρια δειχνει οτι καποια στιγμη θα κανουνε και αυτοι οτι κανανε και σε αλλες χωρες και στις ΗΠΑ.
ωραία όλα αυτά, έχουν τόση σχέση με τα στρατόπεδα κλπ όση και τα μιγια. Στην πράξη αυτό που λέμε δυση υπάρχει διότι εξασκήσαμε το δικαίωμά μας να πνίξουμε τους κινέζους και τους ινδούς τότε, τους πήγαμε απο το 50% του παγκόσμιου αεπ το 1820, στο 7% περίπου το 1975. Καλά ήταν αλλά τώρα αρχίζει άλλο παιχνίδι, πιο δίκαιο αν ακούσουμε τι λένε οι Αφρικανοί κλπ, αλλα θα δείξει.


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22614
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Οποιος απεχει απο την καταναλωση αλκοολ να παραδιδεται στις αρχες..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 20 Νοέμ 2018, 10:14

τελικα διώκονται ολες οι θρησκειες στην Κινα, και ο χριστιανισμός μαζι? Και αν ναι, εξαιρούνται τα Χριστούγεννα?
Εικόνα
Christmas tree,locate in raffles city , Chengdu, Sichuan, China.

Εικόνα
Citizens attend lighting ceremony of giant Christmas tree in China's Taipei

Εικόνα
https://thechangetrend.com/chinas-rulin ... ual-opium/

:roll:

Άβαταρ μέλους
SuperRogue
Δημοσιεύσεις: 1854
Εγγραφή: 13 Απρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: SuperRogue

Re: Οποιος απεχει απο την καταναλωση αλκοολ να παραδιδεται στις αρχες..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SuperRogue » 20 Νοέμ 2018, 10:24

Πάνας έγραψε:
19 Νοέμ 2018, 23:50
Δεν είναι τίποτα παραπάνω και τίποτα λιγότερο από το πραγματικό πρόσωπο του κομμουνισμού. Εσύ διαλέγεις τι θα ακολουθήσεις.
Γραφικός έγραψε:
19 Νοέμ 2018, 23:58
"γάμησε ο Πάνας"
Αυτό.

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Οποιος απεχει απο την καταναλωση αλκοολ να παραδιδεται στις αρχες..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 20 Νοέμ 2018, 12:00

enaon έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 02:57
Northern Spirit έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 01:28
Οι κινεζοι ως λαος σεβονται στις παραδοσεις του ςαλλα σε πολιτικο επιπεδο ιστορικα ητανε συχνα κατακερματισμενοι. Αυτο εδωσε δικαιωμα και σε ξενες δυναμεις να επεμβουνε..

Μην ξεχναμε οτι η δημοκρατια την Ευρωπη εδραιωθηκε με την ανοδο της αστικης ταξης που συγκρουστηκε με φεουδαρχια και μοναρχες..Η κινα δεν μπορει να ξεφυγει απο αναλογη εξελιξη..Το μονο που θα παιχτει ειναι το ποσο ειρηνικη η βιαια θα ειναι η μεταβαση..

Και δεν μιλαμε για δυτικοποιηση της Κινας.Προφανως οι οποιες εξελιξεις θα εχουνε κινεζικο χαρακτηρα με καποια κοινα στοιχεια με τη δυση..Η δυτικη δημοκρατια δεν προεκυψε επειδη στη δυση ητανε γεννημενοι δημοκρατες.Και στην ευρωπη φεουδαρχιες και μοναρχιες υπηρχανε για αιωνες αν οχι χιλιετιες...Η δημοκρατια προεκυψε οταν οι αστοι αρχισαν να συγκεντρωνουνε πλουτο στα χερια τους..Οταν σε ατομικο επιπεδο το βιωτικο επιπεδο ανεβαινει, οι νεοπλουτοι αστοι επιδιωκουνε να προστατευσουνε τον πλουτο τους με αιτηματα για αυξηση ατομικων δικαιωματων και προστασιας τους απο το κρατος....
Στις ΗΠΑ πχ οι Αμερικανικη επανασταση τροφοδοτηθηκε απο το γεγονος, αναμεσα στα αλλα, οτι δεν θελανε οι Αμερικανοι εποικοι να πληρωνουνε φορους στο Βασιλια της Αγγλιας..
Το ποσο θα ανεχονται οι Κινεζοι πλουσιοι και η αστικη ταξη να πληρωνουνε φορους και να υποτασσονται σε κομμουνιστικη ηγεσια ειναι αγνωστο αλλα η ιστορικη εμπειρια δειχνει οτι καποια στιγμη θα κανουνε και αυτοι οτι κανανε και σε αλλες χωρες και στις ΗΠΑ.
ωραία όλα αυτά, έχουν τόση σχέση με τα στρατόπεδα κλπ όση και τα μιγια. Στην πράξη αυτό που λέμε δυση υπάρχει διότι εξασκήσαμε το δικαίωμά μας να πνίξουμε τους κινέζους και τους ινδούς τότε, τους πήγαμε απο το 50% του παγκόσμιου αεπ το 1820, στο 7% περίπου το 1975. Καλά ήταν αλλά τώρα αρχίζει άλλο παιχνίδι, πιο δίκαιο αν ακούσουμε τι λένε οι Αφρικανοί κλπ, αλλα θα δείξει.


Εικόνα
Mιλας για καταστασεις πριν 200 χρονια..Τωρα ειναι 21ος αιωνας και δεν μπορουμε να βαδιζουμε με επιχειρηματα: "ναι αλλα εσεις το 1800..".

Οι πρακτικτες της Κινας οι συγκεκριμενες ειναι ακρως ρατσιστικες στην καλυτερη..Και δεν ειναι μονο αυτες ειναι και ο συνδυασμος με παρακολουθησεις το συστημα των social credits και πολλα αλλα...Και αν το θεμα αφορουσε μονο το εσωτερικο της Κινας ισως να ειχε λιγη σημασια ομως το κανουνε και εξαγωγη αφου φιλοκινεζικα καθεστωτα σε Ασια και αλλου υιοθετουνε σταδιακα κινεζικες πρακτικες..

Αυτες οι πρακτικες δεν αφορουνε δικαιο παιχνιδι..Το δικαιο παιχνιδι ειναι στην οικονομια οπου η κινεζικη οικονομια ενισχυεται..Εκει ναι αλλα οχι στο συγκεκριμενο θεμα του νηματος η στις παρακολουθησεις πολιτων και στα social credits.
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Οποιος απεχει απο την καταναλωση αλκοολ να παραδιδεται στις αρχες..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 20 Νοέμ 2018, 22:40

enaon έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 02:57


Εικόνα

Ενδιαφέρουσα προσέγγιση, αλλά λίγο προχειροδουλειά μυρίζει. Την εποχή που ξεφούσκωνε η Κίνα και η Ινδία δεν φούσκωσε και τόσο το σημερινό Ηνωμένο Βασίλειο που θα μπορούσε να πει κανείς ότι είχε περισσότερη εμπλοκή - επιρροή τότε στην τότε παγκοσμιοποίηση. Οι ΗΠΑ δεν πολυανακατεύονταν στα της Ασίας.

Επίσης, δεν είχαν τι να δείξουν για Ισπανία και Γαλλία διαμέσου των αιώνων και έφτιαξαν δύο παράλληλες γραμμές; Δηλαδή η εποχή των Κονκισταδόρες σαν να μην υπήρξε; Και των Γαλλικών αποικιών; Ούτε και η Ρώμη μοιάζει δίκαια απεικονισμένη.

Άσε που τη Ρωσία τη δείχνει ότι πήγαινε καλά :lol::lol: σε σχέση με άλλες χωρες την εποχή που όλα έγιναν καπνός πριν και γύρω στο 90.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Athina__P την 20 Νοέμ 2018, 22:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Οποιος απεχει απο την καταναλωση αλκοολ να παραδιδεται στις αρχες..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 20 Νοέμ 2018, 22:43

ναι ίσως τα δέντρα δεν είναι σωστά αλλά το δάσος έχει πλάκα, εγώ όταν το πρώτο είδα παραξενεύτηκα. Δεν είχα καταλάβει καλά ότι ζούμε μέσα σε εποχή δυτικής παρένθεσης.
Την εποχή που ξεφούσκωνε η Κίνα και η Ινδία δεν φούσκωσε και τόσο το σημερινό Ηνωμένο Βασίλειο που θα μπορούσε να πει κανείς ότι είχε περισσότερη εμπλοκή - επιρροή τότε στην τότε παγκοσμιοποίηση. Οι ΗΠΑ δεν πολυανακατεύονταν στα της Ασίας.
κάτι έγινε το 1820, ανάδρομος Ερμής ίσως και κάναμε επανάσταση εμείς και η Ουρουγουάη πχ, και ταυτόχρονα άρχισε η δυτική παρένθεση.

Εικόνα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών