Όσοι μεγαλώσατε σε χωριό...

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15093
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Όσοι μεγαλώσατε σε χωριό...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 20 Νοέμ 2018, 22:11

Ίφιδα έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 17:20
Κόκκορας έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 15:15
περασαμε απο τις συζητησεις για γραμμο στην εγκατασταση στον γραμμο!
η υποθεσις σηκωνει 100 σελιδες,αργα ή γρηγορα θα παρελασει ο ζαχαριαδης,ο μαρξ παρεα με τον παπαγο :lol:
Όχι στον Γράμμο, για την ακρίβεια τον βλέπουμε πέεεερα μακρυά στον νότο.
Pam έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 15:34

Στην επαρχία είναι καλύτερα. Οι άνθρωποι είναι πιο ζεστοι,υπάρχει πολύ μικρότερη εγκληματικότητα και ο κόσμος νιώθει περισσότερο δεμένος από ότι νιώθει στις μεγάλες πόλεις.Εκτός αυτού η Ελλάδα από την επαρχία ξεκίνησε δεν ξεκίνησε από τις μεγαλουπόλεις και η επαρχία έχει και κάτι ακόμα: εκτροφή ζώων, καλλιέργεια εκτάσεων κτλ δηλαδή οι άνθρωποι εκεί είναι πιο αυτάρκεις και αντέχουν πιο πολύ στος δύσκολες στιγμές.Τέλος η επαρχια έχει ισχυρότερο δεσμό με τις παραδόσεις και τις εθνικές αξίες του έθνους.
Ισχύει όμως αυτό το δέσιμο και για όσους δεν μεγαλωσαν εκεί αλλά εγκαταστάθηκαν αργότερα; Βέβαια αυτό εξαρτάται κι από εμάς θα μου πεις.

Γενικά κάνουμε εύκολα φιλίες, απ την άλλη στα κουτσομπολιά είμαστε χοντρόπετσοι, δε νιώθουμε, ας λένε ότι θέλουν και φυσικά κουμάντο στη ζωή μας, τέτοιου τύπου δε μπορεί να κάνει κανένας.
Οργισμένος έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 16:36
Ifiδα μην ακους στις αναχρονιστικες φαντασιοπληκτες αποψεις περι των χωριων. Ενα μεγαλουτσικο χωριο κοντα σε αστικο κεντρο ειναι η καλυτερη λυση. Στην πολη θα κλεισεις το παιδι σου στους τεσσερις τοιχους , εξω θα ερθει σε επαφη με το βρωμερο αστικο ελλ περιβαλλον, ενω -το σημαντικοτερο- θα αντιμετωπισει στο σχολειο τα αγριμια -λογω εγκλεισμου- τα οποια ξεδινουν λογω του στρες που τρωνες κλεισμενα στα μικρα τους διαμερισματα. Επισης τα χωρια μια χαρα φροντιστηρια εχουν (οκλασσικος νεοελληνας θελει φουλ φροντιστηρια για να νιωσει καλα) με καλυτερες τιμες. Το παιδι σου θα μεγαλωσει καλυτερα και σε πολυ πιο υγιες περιβαλλον (δεν θα αναφερθω καν στην αστικη βρωμοατμοσφαιρα|).
Θεωρω εκνευριστικη την φαντασιοπληξια μεγαλου μερους του ελλ πληθυσμου για τις αποψεις τουπερι χωριου. Κλασσικος ελληναραδικος βλαχισμος.
Έτσι λέμε ρε Οργισμένε και για τα φροντιστήρια κλπ δεν ανησυχώ και ιδιαίτερα, ούτε για τη φάση των σπουδών Κόκκορας, να κάτσει να διαβάσει και να περάσει Θεσσαλονίκη αμα γουστάρει, να κάνει τα φοιτητικά του χρόνια όπου γουστάρει, να ζήσει όπου θέλει μετά. Το μόνο που με απασχολεί σ εκείνη τη φάση είναι να μην του στοιχίσει η διαφορετική κοινωνική αντίληψη που λέει κι η Νύχτα σε κάποιο σημείο. Μην πάει αθώος και φάει σκατά από ψημένα παιδιά της πόλης
Βινόσαυρος έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 16:42
ιφιδα, τραβάτε για αρχή και αν δε
γουσταρετε(κρινοντας από τον μικρό)
γυρνάτε.
Είναι απόφαση ζωής Βινόσαυρε. Όχι πως δε θα μπορούμε να γυρίσουμε αν θέλουμε, αλλά δε θα είναι και εύκολα. Αν πάμε, θα μείνουμε
Αυτα είναι τραγικες προκαταληψεις. Το παιδι σου, σε χωριο που περιεγραψα πιο πριν, θα μεγαλωσει πολυ πιο ποιοτικα , πολυ πιο υγιεινα απο οτι ενα αντιστοιχο της πολης. Μην πιστευεις σε τετοιες δοξασιες. Η δεκαετια του 60 παει περασε, η προσβαση στην πληροφορια ειναι ευκολη για ολους. Θελω λιγακι να βρισω εδω οσο αφορα αυτες τις αστικομυθικες δοξασιες αλλα ας κρατηθω.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

νύχτα

Re: Όσοι μεγαλώσατε σε χωριό...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 20 Νοέμ 2018, 22:12

Ασέβαστος έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 18:09
τρου στορυ, προ εβδομαδος. λεω στο γιο μου:

τι σου αρεσει περισσοτερο απο οσα πηγαινεις; το κολυμβητηριο, το σκακι, η κιθαρα, η η ρομποτικη;

το σκακι. αλλα να σου πω, το καλυτερο ειναι οταν ειμαστε μαζι και παιζουμε με τα εργαλεια σου στο υπογειο, η πηγαινουμε βολτα με τη μηχανη, η με τη βαρκα, η με το σπιντι μας (ο σκυλος).

με πιανουν κατι διαολια να του τα κοψω ολα και να τον εχω μαζι μου πιο πολλες ωρες, αλλα πρυτανευει η λογικη.
πλάκα κάνεις βρε ασέβαστε;
οποιοδηποτε παιδάκι στην ηλικία του αυτό θα έλεγε

μα εγώ δεν λέω ότι στα 3-4-5 δεν θα μπορεί να καλύψει
ένα παιδί τις ανάγκες του σ ένα χωριό

γι αργότερα μιλάω




επίσης, αναρωτιέμαι αν κάποιος απ όσους υποστηρίζουν
με τόση θέρμη τη μετακόμιση σ ένα χωριό με 250 κατοίκους,
το έχει βιώσει ποτέ :D

είναι άλλο να ζεις στην πόλη, άλλο σε κωμόπολη, κι άλλο
κοντά σε κάτι από αυτά

(έχω επισκεφθεί και μιλήσει με γονείς σε πάρα πολλά
τέτοιου είδους χωριά στην ελλάδα, ειλικρινά το τί έχω
ακούσει δεν θα το πιστεύατε)

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11929
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Όσοι μεγαλώσατε σε χωριό...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 20 Νοέμ 2018, 22:15

Ίφιδα έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 13:02
Ο μικρός είναι 3. Το σκεφτόμαστε εδω και καιρό με τον σύζυγο, εμείς είμαστε ψημένοι να φύγουμε αλλά προτεραιότητα φυσικά είναι το παιδι. Αν φυγουμε τωρα δε θα του κακοφανεί και σιγουρα η ποιότητα ζωής μας θα ειναι ανώτερη.
Το χωριό όμως δεν εχει πολλά παιδιά, ούτε σχολεία ή δραστηριότητες. Όλα αυτα τα εχει στα 5-10 χιλιόμετρα.
Η απόσταση απο Θεσσαλονίκη είναι στις 2 ωρες. Άνετα θα μπορουσαμε να ερχομαστε σην πόλη για κάποια παράσταση ή έκθεση που μπορεί να το ενδιαφέρει.

Η καθημερινότητά του όμως; Οι παρέες του; Ένα παιδί του χωριού είναι πιο ψημένο σε κάποια πράγματα ενώ ενα παιδι της πόλης σε κάποια άλλα.
Δεν σας φοβάμαι εσάς γιατί και οι δύο είστε απίστευτα άτομα και έχετε πολύ αγάπη να δώσετε για το παιδί και ο,τι κι αν τελικά αποφασίσετε θα τα καταφέρετε.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Όσοι μεγαλώσατε σε χωριό...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 20 Νοέμ 2018, 22:21

Ίφιδα έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 13:02
Ο μικρός είναι 3. Το σκεφτόμαστε εδω και καιρό με τον σύζυγο, εμείς είμαστε ψημένοι να φύγουμε αλλά προτεραιότητα φυσικά είναι το παιδι. Αν φυγουμε τωρα δε θα του κακοφανεί και σιγουρα η ποιότητα ζωής μας θα ειναι ανώτερη.
Το χωριό όμως δεν εχει πολλά παιδιά, ούτε σχολεία ή δραστηριότητες. Όλα αυτα τα εχει στα 5-10 χιλιόμετρα.
Η απόσταση απο Θεσσαλονίκη είναι στις 2 ωρες. Άνετα θα μπορουσαμε να ερχομαστε σην πόλη για κάποια παράσταση ή έκθεση που μπορεί να το ενδιαφέρει.

Η καθημερινότητά του όμως; Οι παρέες του; Ένα παιδί του χωριού είναι πιο ψημένο σε κάποια πράγματα ενώ ενα παιδι της πόλης σε κάποια άλλα.
Μπορείτε να το συνδιάσετε. Εσεις στο χωριο και το παιδί στην πόλη. Είναι win-win, για το παιδι. Εννοώ και θα ειναι στην πόλη που έχει πράματα να κάνει, και δεν θα έχει τα ελληνορθόδοξα ορκ πανω απο το κεφάλι του. :smt023
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Όσοι μεγαλώσατε σε χωριό...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 20 Νοέμ 2018, 22:24

Δε διάβασα καν τα ποστ όλα

Στα λέω χύμα κι ότι θέλεις κάνε

Καταρχήν κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός

Τώρα αρχίζω.
Λες θες να γλυτώσεις ενοίκιο
Οκ.

Θες να χρησιμοποιεις αμάξι για...όλα
Άρα βενζίνη
Πόση; Τόση ώστε να κοντεύει να φτάσει το ενοίκιο
Για εργασία, για καθημερινή μετακίνηση από φούρνο, σχολεία, σούπερ, σούπες μουπες

Το βράδυ. Έχει σκοτάδια. Πολλά σκοτάδια, αγριευεσε

Το πρωί, έχει ομίχλες, νοιώθεις σα σε ταινία θρίλερ

Έχει χώματα και σκόνες

Έχει μάθει από πριν όλο το χωριό ότι κανείς, πριν να το κάνεις. Πίστεψε με

Βαρεμάρα

Έχει υγρασία

Νυστάζεις απ' τις εννιά. Πέφτω σα βόδι. Εγώ..που ξενυχτάγα στο πισι
Λες και βαραίνει η ατμόσφαιρα και το σκοτάδι μαζί με την επανάληψη του σκηνικού του χωριού άστα βραστά

Θες περισσότερο καύσιμο πετρελαίου
Αν δε θες παίρνεις ξυλόσομπα ή τζάκι
Το δεύτερο κυρίως, αν πέσεις για ύπνο το μεσημέρι θα ξυπνήσεις παγωτό
Θέλει τροφοδοσία ξύλου. Είναι στιγμιαία απόλαυση. Ενώ το καλοριφέρ τσακ κι ορίστε.

Το μωρό; Θα πληρώνεις ενοίκια να το σπουδάζεις. Ενώ στη πόλη τουλάχιστο έχεις εναλλακτική μπας και περάσει εκεί και κάτσει σπίτι

Άσε που θα βγαίνει θα φεύγει, εκτός αν του πάρεις μοναδα με πρόβατα, θα γλυκαθει απ' το χρήμα και θα κάτσει. Ναι αλλά θες 300 Χιλ

Θετικά; Αααααν ασχολείσε με αγάπη με κήπους και συναφή ώστε να δημιουργείς δικά σου λαχανικά

Δε ξέρω

Η ησυχία; Είπαμε ανάλογα τον άνθρωπο. Εμένα με κούρασε αυτή

Κι έφυγα όπως εσύ αλλά ποτέ δεν είχα χωριό. Μεγάλωσα στη πόλη. Ναι άλλαξε. Όμως ακόμη έχει σημεία που πάω και συγκινούμε και καταστρωνω σχέδιο απόδρασης

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23329
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Όσοι μεγαλώσατε σε χωριό...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 20 Νοέμ 2018, 22:26

Βλέπω ότι πολλοί κάτοικοι πόλεων ακούνε χωριό και φτερουγίζει η ψυχούλα τους στη σκέψη. Στη σκέψη μόνο, γιατί στην πράξη μια χαρά έχουν βολευτεί στις πόλεις. Άντε βρε παιδιά πηγαίνετε στο χωριουδάκι να ζήσετε ευτυχισμένοι, ήρεμοι, γνήσια. Να μην μας βγαίνει ο πάτος στην κίνηση και στο παρκάρισμα σε όσους αγαπάμε την πόλη και ιδιαίτερα την Πρωτεύουσα
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Όσοι μεγαλώσατε σε χωριό...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 20 Νοέμ 2018, 22:30

Κάνε τεστ
Πάρε δύο βαλίτσες και πάνε κάτσε ένα μήνα σα να είσαι εκεί από πάντα Όχι επισκέπτρια. Αρχισε τη μέρα όπως στην πόλη
Πάνε πάρε ψώνια...έλα...
Πάνε δες που θα πάει το μωρό. Πάρκα δεν έχει η αν έχει δεν έχουν κόσμο κι είναι παλιά

Στη πόλη θα το πηγαινες σε πάρκο με κόσμο

Πάνε πλήρωσε λογαριασμούς. Δε ξέρω που
Σε χωριό 3000 πχ δεν. Θα πας να ψάχνεις τους λογαριασμούς σου, δεν έρχονται στο γραμματοκιβωτιο

Γενικά κάνε ότι συνήθως και δες ;ν αντεξεις

Άβαταρ μέλους
Γκιώνης
Δημοσιεύσεις: 785
Εγγραφή: 23 Απρ 2018, 11:41
Phorum.gr user: Γκιώνης

Re: Όσοι μεγαλώσατε σε χωριό...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκιώνης » 20 Νοέμ 2018, 23:41

Θα το σκεφτόμουν όχι δυο,δέκα φορές να μετακομίσω σε τόσο μικρό χωριό.Εγώ βέβαια μιλάω όντας μεγαλωμένος στη Θεσ/νίκη, αν είχα μεγαλώσει σε κάποιο χωριό ίσως να τα βλεπα αλλιώς τα πράματα.Παρ'όλα αυτά η ζωή εδώ και δέκα χρόνια σε επαρχιακή πόλη μου αρέσει πιο πολύ για μεγάλωμα παιδιών,δε γυρίζω με τίποτα πίσω.

Σε κάθε περίπτωση για μένα, πρώτο -ίσως και κυριότερο- λόγο παίζουν τα βιοποριστικά μέσα.Θα πρέπει να το λύσεις άμεσα το οικονομικο θέμα και να χτίσεις πάνω σ'αυτό.Σε καμία περίπτωση μην το αφήσεις στο φλου γιατί ή θα βρεθείς να εξαρτάσαι από άλλους ή θα ζορίσει το πράμα πολύ και θα χαλάσει κακήν κακώς.
Γραμματέας του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18388
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Όσοι μεγαλώσατε σε χωριό...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 20 Νοέμ 2018, 23:54

Ερμής έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 22:26
Βλέπω ότι πολλοί κάτοικοι πόλεων ακούνε χωριό και φτερουγίζει η ψυχούλα τους στη σκέψη. Στη σκέψη μόνο, γιατί στην πράξη μια χαρά έχουν βολευτεί στις πόλεις. Άντε βρε παιδιά πηγαίνετε στο χωριουδάκι να ζήσετε ευτυχισμένοι, ήρεμοι, γνήσια. Να μην μας βγαίνει ο πάτος στην κίνηση και στο παρκάρισμα σε όσους αγαπάμε την πόλη και ιδιαίτερα την Πρωτεύουσα

:lol:

θυμησε αγαπημενο ζαχο το μηνυμα

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23329
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Όσοι μεγαλώσατε σε χωριό...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 21 Νοέμ 2018, 10:01

Κόκκορας έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 23:54
Ερμής έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 22:26
Βλέπω ότι πολλοί κάτοικοι πόλεων ακούνε χωριό και φτερουγίζει η ψυχούλα τους στη σκέψη. Στη σκέψη μόνο, γιατί στην πράξη μια χαρά έχουν βολευτεί στις πόλεις. Άντε βρε παιδιά πηγαίνετε στο χωριουδάκι να ζήσετε ευτυχισμένοι, ήρεμοι, γνήσια. Να μην μας βγαίνει ο πάτος στην κίνηση και στο παρκάρισμα σε όσους αγαπάμε την πόλη και ιδιαίτερα την Πρωτεύουσα

:lol:

θυμησε αγαπημενο ζαχο το μηνυμα
Ο Ζάχος λέει έξω οι βλάχοι απο την Αθήνα, αν ήταν να φεύγαμε όλοι όσοι δεν έχουμε καταγωγή απο Αθήνα τότε θα έπρεπε να μείνουν καμια κατοστή χιλιάδες άνθρωποι, δηλαδή να φύγουμε τόσα μυρια και ο Ζάχος μαζί (γιατί η καταγωγή της οικογένειας του είναι απο Σμύρνη αν δε κάνω λάθος).
Άλλο αυτό και άλλο το οτι οσοι δε γουστάρουν να φύγουνε.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12541
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Όσοι μεγαλώσατε σε χωριό...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 21 Νοέμ 2018, 10:11

Ερμής έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 22:26
Βλέπω ότι πολλοί κάτοικοι πόλεων ακούνε χωριό και φτερουγίζει η ψυχούλα τους στη σκέψη. Στη σκέψη μόνο, γιατί στην πράξη μια χαρά έχουν βολευτεί στις πόλεις. Άντε βρε παιδιά πηγαίνετε στο χωριουδάκι να ζήσετε ευτυχισμένοι, ήρεμοι, γνήσια. Να μην μας βγαίνει ο πάτος στην κίνηση και στο παρκάρισμα σε όσους αγαπάμε την πόλη και ιδιαίτερα την Πρωτεύουσα
:+1:
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25529
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Όσοι μεγαλώσατε σε χωριό...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 21 Νοέμ 2018, 10:55

Ασέβαστος έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 18:09
τρου στορυ, προ εβδομαδος. λεω στο γιο μου:

τι σου αρεσει περισσοτερο απο οσα πηγαινεις; το κολυμβητηριο, το σκακι, η κιθαρα, η η ρομποτικη;

το σκακι. αλλα να σου πω, το καλυτερο ειναι οταν ειμαστε μαζι και παιζουμε με τα εργαλεια σου στο υπογειο, η πηγαινουμε βολτα με τη μηχανη, η με τη βαρκα, η με το σπιντι μας (ο σκυλος).

με πιανουν κατι διαολια να του τα κοψω ολα και να τον εχω μαζι μου πιο πολλες ωρες, αλλα πρυτανευει η λογικη.
Είναι μικρό ακόμα. Σε κάποια φάση θα σε μισήσει και θα σε σιχαίνεται, και δε θα θέλει ούτε δευτερόλεπτο μαζί σου

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32787
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Όσοι μεγαλώσατε σε χωριό...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 21 Νοέμ 2018, 11:13

Υδράργυρος έγραψε:
21 Νοέμ 2018, 10:55
Ασέβαστος έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 18:09
τρου στορυ, προ εβδομαδος. λεω στο γιο μου:

τι σου αρεσει περισσοτερο απο οσα πηγαινεις; το κολυμβητηριο, το σκακι, η κιθαρα, η η ρομποτικη;

το σκακι. αλλα να σου πω, το καλυτερο ειναι οταν ειμαστε μαζι και παιζουμε με τα εργαλεια σου στο υπογειο, η πηγαινουμε βολτα με τη μηχανη, η με τη βαρκα, η με το σπιντι μας (ο σκυλος).

με πιανουν κατι διαολια να του τα κοψω ολα και να τον εχω μαζι μου πιο πολλες ωρες, αλλα πρυτανευει η λογικη.
Είναι μικρό ακόμα. Σε κάποια φάση θα σε μισήσει και θα σε σιχαίνεται, και δε θα θέλει ούτε δευτερόλεπτο μαζί σου
not gonna happen.

και πολυ λυπαμαι αν εχεις τετοιες εικονες, πρεπει ναχουν κανει χοντρα λαθη οι γονεις για να συμβει κατι τετοιο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25529
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Όσοι μεγαλώσατε σε χωριό...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 21 Νοέμ 2018, 11:18

Ασέβαστος έγραψε:
21 Νοέμ 2018, 11:13

not gonna happen.

και πολυ λυπαμαι αν εχεις τετοιες εικονες, πρεπει ναχουν κανει χοντρα λαθη οι γονεις για να συμβει κατι τετοιο.
:smt005: εσενα ειναι σοβαρη η κατασταση σου. Εχεις να πιεις πικρα ποτηρια... :smt005:

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23329
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Όσοι μεγαλώσατε σε χωριό...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 21 Νοέμ 2018, 11:44

Ασέβαστος έγραψε:
21 Νοέμ 2018, 11:13
Υδράργυρος έγραψε:
21 Νοέμ 2018, 10:55
Ασέβαστος έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 18:09
τρου στορυ, προ εβδομαδος. λεω στο γιο μου:

τι σου αρεσει περισσοτερο απο οσα πηγαινεις; το κολυμβητηριο, το σκακι, η κιθαρα, η η ρομποτικη;

το σκακι. αλλα να σου πω, το καλυτερο ειναι οταν ειμαστε μαζι και παιζουμε με τα εργαλεια σου στο υπογειο, η πηγαινουμε βολτα με τη μηχανη, η με τη βαρκα, η με το σπιντι μας (ο σκυλος).

με πιανουν κατι διαολια να του τα κοψω ολα και να τον εχω μαζι μου πιο πολλες ωρες, αλλα πρυτανευει η λογικη.
Είναι μικρό ακόμα. Σε κάποια φάση θα σε μισήσει και θα σε σιχαίνεται, και δε θα θέλει ούτε δευτερόλεπτο μαζί σου
not gonna happen.

και πολυ λυπαμαι αν εχεις τετοιες εικονες, πρεπει ναχουν κανει χοντρα λαθη οι γονεις για να συμβει κατι τετοιο.
Καμία η σχέση που σε αντιμετωπίζει ένα παιδί, όταν είναι παιδί με το πως όταν μεγαλώσει.

Βλέπω πολλά παιδιά(και εμένα μέσα σε αυτά) που μικροί καταριόμασταν την τύχη μας για το "χωσιμο" που τρώγαμε απο γονείς, πλέον όμως τους ευγνωμονούμε.
Επίσης θεωρώ πολύ κακό έως καταστροφικό να προσπαθήσεις να γίνεις φίλος με το παιδί σου. Τα παιδιά θα βρούν πολλούς φίλους στη ζωή τους που θα τους επιλέξουν τα ίδια, δεν έχουν ανάγκη απο φίλους γιατί μπορούν να έχουν πάνω απο έναν, απο γονείς έχουν ανάγκη που καλώς ή κακώς είναι μόνο δύο στη ζωή μας.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών