21η Απριλίου 1967

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17354
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: 21η Απριλίου 1967

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 19 Μάιος 2024, 17:44

Nandros έγραψε:
19 Μάιος 2024, 17:32
Juno έγραψε:
19 Μάιος 2024, 17:19
Esperos και Nandros απάντησαν με χρονοκαθυστέρηση πέντε ημερών, ο ένας με ειρωνείες και ο άλλος με προσβολές για να προκαλέσουν καυγά και ενώ έγραφαν στο phorum, αυτές τις μέρες. Δηλαδή δεν είδαν σήμερα τις απαντήσεις. Ο ένας μάλιστα χτύπουσε κάρτα.
Ή περίμεναν αντίδραση και καυγά που δεν τους έκατσε ή έχουν νεύρα και είπαν να ξεσπάσουν κάπου και εγώ βαριέμαι να τσακωθώ.
Συνεχίστε μόνοι σας. Ούτως ή άλλως μετά από τόσον καιρό, όποιος μπαίνει στο νήμα, σίγουρα βλέπει την πρώτη σελίδα, τα υπόλοιπα παίζονται.
Του χρόνου να 'μαστε καλά και βλέπουμε.

Μόνον ένα σχόλιο για την είσοδο στην ΕΟΚ που έσπρωξαν οι ΤΖισκάρ Ντεστέν και Χέλμουτ Σμιτ, τουλάχιστον μην το χρεώνετε ούτε στον Καραμανλή.
Του το ΠΙΣΤΩΝΟΥΜΕ. Είναι ΥΠΕΡ του και όχι κατά.
Οι άλλοι έσκουζαν ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο.
Όπως έγινε με τη Συμφωνία των Πρεσπών. Αφού η αντιπολίτευση ήξερε πως θα το κάνει η κυβέρνηση, έσκουζε. Μπήκαμε στην ΕΟΚ και την ίδια χρονιά έγινε πρωθυπουργός ο Παπανδρέου. Δεν είδαμε να σαμποτάρει ή να καταγγέλει την είσοδο στην ΕΟΚ.
Από τότε ψηφίζατε σαν γίδια και τώρα το πληρώνουμε εμείς!


Esperos έγραψε:
19 Μάιος 2024, 17:43
Juno έγραψε:
19 Μάιος 2024, 17:19
Esperos και Nandros απάντησαν με χρονοκαθυστέρηση πέντε ημερών, ο ένας με ειρωνείες και ο άλλος με προσβολές για να προκαλέσουν καυγά
Σε εμένα ούτε προσέβαλα ούτε ειρωνεία.
Είσαι ένα "επαναστατικό" καθεστώς, δικτατορικό, κάνεις ένα πραξικόπημα για να σώσεις την χώρα απ την απειλή των κομμουνιστών.
Τι μέτρα λαμβάνεις για να μην υποστείς εσύ ένα δεύτερο πραξικόπημα από ένα του δικού σου χώρου, έμπιστο ας πούμε; ε; Αυτό ρώτησα.

Διότι όταν ανοίγεις την πόρτα του πραξικοπήματος, την ανοίγεις και για τον επόμενο εις βάρους του πρώτου.

Τι νόημα έχει λοιπόν να χτίζω παλάτια στην άμμο, πολύ κοντά εκεί που σκάει το κύμα;
Είναι στατιστικά βέβαιο πως με ένα 7αρι μποφώρ, θα γίνουν όλα άμμος.
Εσύ σχεδόν είπες ότι ο Ιωαννίδης ήταν ραββίνος.
Λοιπόν πολύ ασχολήθηκα και με τους δυό σας! Συνεχίζετε μόνοι σας.
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2480
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: 21η Απριλίου 1967

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 19 Μάιος 2024, 17:49

Juno έγραψε:
19 Μάιος 2024, 17:44
Εσύ σχεδόν είπες ότι ο Ιωαννίδης ήταν ραββίνος.
Καλά, και ραββίνος να είναι, δεν είναι κακό.
Μια χαρά έλληνες είναι και οι Εβραίοι στο θρήσκευμα.

Αυτό εσείς το εξελάβατε ως προσβολή ή ως ειρωνεία;
Για να ξέρω δηλαδή τι μου προσάπτετε.
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2480
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: 21η Απριλίου 1967

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 19 Μάιος 2024, 17:52

Juno έγραψε:
19 Μάιος 2024, 17:44
Λοιπόν πολύ ασχολήθηκα και με τους δυό σας! Συνεχίζετε μόνοι σας.
Καλά, έτσι τζάμπα θα πάει άκλαφτο το νήμα σας;
Μας περιγράψατε ένα παράδεισο, σας αποδείξαμε ότι ήταν μια κόλαση.
Πάνω που αρχίσατε να ψελίζετε, το μοναδικό σας επιχείρημα ότι μπήκαμε σε εοκ,
και δεν μπορούσατε να αντεπεξέλθετε σοβαρά με επιχειρήματα, μας την κάνετε ;
Δεν κάνει! Οι επαναστάσεις θέλουν πείσμα.
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2480
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: 21η Απριλίου 1967

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 19 Μάιος 2024, 18:17

Επίλογος.
Μας λένε ότι ο τάδε, ήταν καλός σπουδαίος πρωτοπόρος ηλεκτρολόγος με πολλές ευρεσιτεχνίες,
έκανε πολλές σπουδαίες δουλειές εργολαβίες πολλά, από τι πέθανε ρωτάμε; Από ηλεκτροπληξία.
Αυτό του το τέλος, μας δίνει την εικόνα πως όλα τα προηγούμενα ήταν επίπλαστα, το άτομο ήταν
ένας ιδιαίτερα απρόσεκτος και επιπόλαιος υεχνίτης που βούλιαζε στην μετριότητα.

Έτσι και με την χούντα του '67.
Παρέδωσαν μια ελλάδα α-πόλεμη, στο αντικείμενό τους, φάνηκαν εντελώς ανειδίκευτοι.
Επίσης, έκαναν το πραξικόπημα αλλά ΔΕΝ κλείδωσαν δεν ασφάλισαν την πόρτα έναντι ενός νέου
πραξικοπηματία. Στην καρακοσμάρα τους αλλά μάλλον δεν τους ενδιέφερε η Ελλάδα. Βαρέθηκαν.
Έφαγαν ήπιαν, βαρεθηκαν.

Όλο τους το έργο ήταν κάτι τέτοιο, μισές δουλειές, τσαπατσουλιές αρπαχτές ιδιοτέλειες πελατεία ημέτεροι.

Ήταν το ελατήριο που εκτόξευσε τον λαϊκισμό της μεταπολίτευσης σε μεγάλα ύψη και τις συνέπειες αυτής της ανωμαλίας
ζούμε σήμερα και δεν μπορούμε να αποτινάξουμε απ την κοινωνία μας
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών