Τι σκέφτεσαι τώρα

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 2733
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 23 Μάιος 2024, 14:05

ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Μάιος 2024, 13:18
Fata_Morgana έγραψε:
23 Μάιος 2024, 13:06
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Μάιος 2024, 12:54


Γιατί υπάρχουν έφηβοι, που ακόμη και αν ο χωρισμένος πατέρας είναι φουλ στα παιδιά του, μπορεί να δουν ως ανταγωνιστή του πατέρα τον νέο σύντροφο της μάνας και αντίστροφα τη νέα σύντροφο του πατέρα. Πιο εύκολη είναι η διαχείριση των μικρών παιδιών, παρά των εφήβων που είναι ούτως ή άλλως σε μια συγκρουσιακή σχέση με την οικογένεια και γενικώς περνάνε την πιο εγωιστική φάση της ζωής τους.

Αναφέρομαι στην πλειοψηφία.

Συν τα όποια τραύματα μπορεί να έχουν δημιουργηθεί στον/στην "παρατημένο" ή "παρατημένη" αν αιτία του διαζυγίου ήταν κάποιος άλλος ή άλλη. Δεν έχει να κάνει με μάχη των φύλων, αυτό. Είναι αμιγώς θέμα χαρακτήρα.
Ναι έτσι είναι πάντα υπάρχουν και θα υπάρχουν θέματα στα παιδιά των χωρισμένων γονιών. Έτσι είναι αυτά, αυτό φορτώνονται τα παιδιά των χωρισμένων γονιών και αυτά τα τραύματα κουβαλάνε μια ζωή με ευθύνη των γονιών τους . Αυτά καλούνται να αντιμετωπιστούν σε κάθε νεα σχέση του γονιού. Πάμε παρακάτω.
Δεν έχει παρακάτω. Τραύματα κουβαλάνε και τα παιδιά που οι γονείς τους δεν έχουν χωρίσει και βιώνουν καθημερινά ένα εχθρικό κλίμα.

Με λίγα λόγια, το θέμα είναι πολύ πιο βαθύ από τις επιφανειακές φεμινιστικές προσεγγίσεις.
Εσύ μάτια μου έθεσες τα τραυματα των παιδιών από τα διαζύγια ως πρόβλημα σε μια μελλοντική σχέση της γυναίκας και άρα πρέπει να ρίχνει τα στανταρτς της.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71671
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Μάιος 2024, 14:05

Αγις έγραψε:
23 Μάιος 2024, 12:39
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Μάιος 2024, 12:36
Ασέβαστος έγραψε:
23 Μάιος 2024, 12:24


η γυναικα οπως και ο αντρας, διαλεγουν αναμεσα στις πραγματικες επιλογες, που εχουν. οχι σε θεωρητικα μοντελα του πως θα ηθελαν να ειναι ενας συντροφος. και βεβαιως μπορει να ειναι "λιγοτερος" η και "περισσοτερος" αναλογα τι θα κατσει.
Aκριβώς. Και στους προσφερόμενους/ες για σχέση από τις πραγματικές επιλογές. Ε, όλο και κάποια αντίληψη για το πόσο μετράει στην πραγματικότητα έχει ο καθένας. :lol:
o καθενας ναι - η καθεμια οχι
Ναι βρε, το βλέπω. Όλοι οι καθένες δεν ξέρουν ποια να πρωτοδιαλέξουν από την τρελλή ζήτηση που έχουν ως τρόπαια. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71671
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Μάιος 2024, 14:09

Fata_Morgana έγραψε:
23 Μάιος 2024, 14:05
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Μάιος 2024, 13:18

Δεν έχει παρακάτω. Τραύματα κουβαλάνε και τα παιδιά που οι γονείς τους δεν έχουν χωρίσει και βιώνουν καθημερινά ένα εχθρικό κλίμα.

Με λίγα λόγια, το θέμα είναι πολύ πιο βαθύ από τις επιφανειακές φεμινιστικές προσεγγίσεις.
Εσύ μάτια μου έθεσες τα τραυματα των παιδιών από τα διαζύγια ως πρόβλημα σε μια μελλοντική σχέση της γυναίκας και άρα πρέπει να ρίχνει τα στανταρτς της.
Κάθε άλλο. :)
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Μάιος 2024, 12:54
Fata_Morgana έγραψε:
23 Μάιος 2024, 12:26

Ποιο προβληματικό διαζύγιο βρε ΓΑΛΗ μου, έχω γράψει 50 φορές ότι δεν έχουν θέματα επικοινωνίας με τον πρώην της και ο άνθρωπος είναι φουλ στα παιδιά του. Γιατί αλλοιώνετε αυτά που γράφω και βάζετε κάτι που ταιριάζει με το σκεπτικό σας;
Γιατί υπάρχουν έφηβοι, που ακόμη και αν ο χωρισμένος πατέρας είναι φουλ στα παιδιά του, μπορεί να δουν ως ανταγωνιστή του πατέρα τον νέο σύντροφο της μάνας και αντίστροφα τη νέα σύντροφο του πατέρα. Πιο εύκολη είναι η διαχείριση των μικρών παιδιών, παρά των εφήβων που είναι ούτως ή άλλως σε μια συγκρουσιακή σχέση με την οικογένεια και γενικώς περνάνε την πιο εγωιστική φάση της ζωής τους.

Αναφέρομαι στην πλειοψηφία.

Συν τα όποια τραύματα μπορεί να έχουν δημιουργηθεί στον/στην "παρατημένο" ή "παρατημένη" αν αιτία του διαζυγίου ήταν κάποιος άλλος ή άλλη. Δεν έχει να κάνει με μάχη των φύλων, αυτό. Είναι αμιγώς θέμα χαρακτήρα.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 2733
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 23 Μάιος 2024, 14:11

Ερμής έγραψε:
23 Μάιος 2024, 13:15
Fata_Morgana έγραψε:
23 Μάιος 2024, 12:39
Ερμής έγραψε:
23 Μάιος 2024, 12:27


Δε φοβάται κανείς τα παιδιά.
Τελοσπάντων μπορεί να κάνω λάθος και να βρει αυτο που θέλει όπως το θέλει, αλλά η πράξη άλλα δείχνει, εγω απλά σου λέω τι παρατηρώ τριγύρω μου, κάτι το οποίο το παρατηρείς και εσυ γιατί αλλιώς θα της είχες βρει ταίρι.
Επισης δε σχολιάσες καθόλου αυτο που έγραψα, πραγμα που σημαίνει πως ισχύει.
Δλδ άλλο το να μένει με γονείς στο δυαράκι στα Λιόσια και άλλο να μένει με γονείς σε μεζονέτα στο Πανοραμα της Βούλας. Δε νομίζω πως θα την χαλάνε το ίδιο.
Ερμή μου δεν είναι η γυναίκα λιμάρι για να την χαλάει αν μένει στο δυάρι στα λιόσια με τη μεζονετα στη Βούλα με τους γονείς. Είναι η νοοτροπία του μένω με τους γονείς για τί έχω προσκόλληση που τη χαλάει.
Λιμαρι δεν ειναι, αλλά αν ο άλλος δεν έχει παιδιά, αλλιώς να σκέφτεσαι οτι θα κληρονομήσουν τα παιδιά σου τη μεζονέτα σε περιοχη καβλα και αλλιώς το ρημάδι στη χαβουζα.
Δε λεω πως το κάνει η φιλη σου, λέω τι συμβαίνει σε μια μερίδα κόσμου με αντίστοιχη νοοτροπία.
Τώρα φτάσαμε στο σημείο κληρονομιά :smt005: οκ.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 24005
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 23 Μάιος 2024, 14:11

Fata_Morgana έγραψε:
23 Μάιος 2024, 14:11
Ερμής έγραψε:
23 Μάιος 2024, 13:15
Fata_Morgana έγραψε:
23 Μάιος 2024, 12:39


Ερμή μου δεν είναι η γυναίκα λιμάρι για να την χαλάει αν μένει στο δυάρι στα λιόσια με τη μεζονετα στη Βούλα με τους γονείς. Είναι η νοοτροπία του μένω με τους γονείς για τί έχω προσκόλληση που τη χαλάει.
Λιμαρι δεν ειναι, αλλά αν ο άλλος δεν έχει παιδιά, αλλιώς να σκέφτεσαι οτι θα κληρονομήσουν τα παιδιά σου τη μεζονέτα σε περιοχη καβλα και αλλιώς το ρημάδι στη χαβουζα.
Δε λεω πως το κάνει η φιλη σου, λέω τι συμβαίνει σε μια μερίδα κόσμου με αντίστοιχη νοοτροπία.
Τώρα φτάσαμε στο σημείο κληρονομιά :smt005: οκ.
Τελοσπάντων πές της να συνεχίσει όπως της λες μέχρι τώρα.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13867
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 23 Μάιος 2024, 14:12

nowhere έγραψε:
23 Μάιος 2024, 13:37
Πασιφάη έγραψε:
23 Μάιος 2024, 13:25
nowhere έγραψε:
23 Μάιος 2024, 12:58

περιγραφή της πραγματικότητας. :vp7:>>>>>γενικά για άντρες και γυναίκες οι λίστες και η υπεροργάνωση είναι μαλακία <<<<<<< :vp7: και ναι είναι κυρίως γυναικείο πραγματάκι.σπάνια θα δεις άντρα να ψάχνει με τόση μεθοδικότητα
Πίστεψέ με, υπάρχουν πολλοί που είναι μεθοδικοί και ψάχνουν.
Πάλι δεν απάντησες όμως..Στο μπολνταρισμένο παρακαλώ.

Και επίσης στο..
Πασιφάη έγραψε:
23 Μάιος 2024, 12:19


Είναι υπολογιστική μαλακία για τη φιλενάδα; Για τον φιλενάδο τί είναι μάνα μου; Κι από πότε θα μπει ο καθένας σε κριτική για τα γαμωγούστα του καθενός; Κλεψιμαίικα τα έχει η τύπισσα;
δεν μπορώ να βοηθήσω άλλο
nowhere έγραψε:
23 Μάιος 2024, 13:37
Πασιφάη έγραψε:
23 Μάιος 2024, 13:25
nowhere έγραψε:
23 Μάιος 2024, 12:58

περιγραφή της πραγματικότητας. :vp7:>>>>>γενικά για άντρες και γυναίκες οι λίστες και η υπεροργάνωση είναι μαλακία <<<<<<< :vp7: και ναι είναι κυρίως γυναικείο πραγματάκι.σπάνια θα δεις άντρα να ψάχνει με τόση μεθοδικότητα
Πίστεψέ με, υπάρχουν πολλοί που είναι μεθοδικοί και ψάχνουν.
Πάλι δεν απάντησες όμως..Στο μπολνταρισμένο παρακαλώ.

Και επίσης στο..
Πασιφάη έγραψε:
23 Μάιος 2024, 12:19


Είναι υπολογιστική μαλακία για τη φιλενάδα; Για τον φιλενάδο τί είναι μάνα μου; Κι από πότε θα μπει ο καθένας σε κριτική για τα γαμωγούστα του καθενός; Κλεψιμαίικα τα έχει η τύπισσα;
δεν μπορώ να βοηθήσω άλλο
Για το υπεργαμωμπολνταρισμένο, απάντησα. Το θέμα είναι πως εσύ κάνεις το παπί. Σε απλά πράματα. Ξέρεις τι; Δεν μιλάς σε ηλίθια.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71671
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Μάιος 2024, 14:15

Σκέφτομαι να πάρω κάποιο κολλύριο γιατί τις τελευταίες μέρες, δακρύζω συνέχεια.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 12188
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 23 Μάιος 2024, 14:16

Fata_Morgana έγραψε:
23 Μάιος 2024, 00:35
Ούτε σπίτια και παλάτια,ούτε ακριβά ταξίδια κτλ έναν άνθρωπο να μοιράζεται τη μοναξια της θέλει,
Χαμηλά στάνταρ, έλλειψη οραμάτων, άνευρες επιδιώξεις. Την απορρίπτω, δεν ταιριάζουμε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sid Vicious την 23 Μάιος 2024, 14:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 2733
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 23 Μάιος 2024, 14:16

Feindflug έγραψε:
23 Μάιος 2024, 13:25
Ασέβαστος έγραψε:
23 Μάιος 2024, 13:10
Fata_Morgana έγραψε:
23 Μάιος 2024, 13:00


Αν δε μπορείς να ξεχωρίσεις τα βασικά μεταξύ τι σημαίνει προσκολληση με τους γονείς με το τα έχω καλά με τους γονείς δεν μπορώ να βοηθήσω. Άσε προσπέρασε το πόστ.
το να μενεςι στο πατρικο, ειναι απαραιτητα προσκολληση, και σιγουρα οχι "τα εχω καλα";

ισχυουν τα ιδια για γυναικες;
Εντωμεταξύ, τύπε, ο έτσι της τύπισσας, έμενε με την μάνα του και υπήρχε μια μικρή περίοδο συγκατοίκησης και των τριών, αν θυμάσαι...
Όχι τύπε. Εσύ δε θυμάσαι. Δεν έχουμε μείνει ποτέ οι τρεις μας, ο λεγάμενος πηγαινοερχοταν σε μένα και στο σπίτι του και επίσης εγώ χέστηκα αν μένει ο άλλος με τους δικούς του ή όχι . Δε μιλάμε για μένα.

Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 2733
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 23 Μάιος 2024, 14:35

Sid Vicious έγραψε:
23 Μάιος 2024, 14:16
Fata_Morgana έγραψε:
23 Μάιος 2024, 00:35
Ούτε σπίτια και παλάτια,ούτε ακριβά ταξίδια κτλ έναν άνθρωπο να μοιράζεται τη μοναξια της θέλει,
Χαμηλά στάνταρ, έλλειψη οραμάτων, άνευρες επιδιώξεις. Την απορρίπτω, δεν ταιριάζουμε.
Συμφωνώ Σιντ μου.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 12188
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 23 Μάιος 2024, 14:36

Fata_Morgana έγραψε:
23 Μάιος 2024, 14:35
Sid Vicious έγραψε:
23 Μάιος 2024, 14:16
Fata_Morgana έγραψε:
23 Μάιος 2024, 00:35
Ούτε σπίτια και παλάτια,ούτε ακριβά ταξίδια κτλ έναν άνθρωπο να μοιράζεται τη μοναξια της θέλει,
Χαμηλά στάνταρ, έλλειψη οραμάτων, άνευρες επιδιώξεις. Την απορρίπτω, δεν ταιριάζουμε.
Συμφωνώ Σιντ μου.
Σου;
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

nowhere
Δημοσιεύσεις: 15256
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 23 Μάιος 2024, 14:43

Πασιφάη έγραψε:
23 Μάιος 2024, 14:12
Για το υπεργαμωμπολνταρισμένο, απάντησα. Το θέμα είναι πως εσύ κάνεις το παπί. Σε απλά πράματα. Ξέρεις τι; Δεν μιλάς σε ηλίθια.
με παιδεύεις λίγο αλλά για να δούμε σε τι μιλάω.οι ερωτήσεις σου στο χιλιοκουοταρισμένο μακρυνάρι είναι αυτές:
θεωρείς τρόπον τινά λάθος, το να επιλέγει μια γυναίκα το ταίρι της βάσει των δικών της γούστων. Για την επιλογή των αντρών, δεν είδα να σχολίασες αρνητικά. Αν αυτό δεν λογιέται ταμπέλιασμα, πώς το λέτε στα μέρη σου, λεβέντη μου;
Είναι υπολογιστική μαλακία για τη φιλενάδα; Για τον φιλενάδο τί είναι μάνα μου; Κι από πότε θα μπει ο καθένας σε κριτική για τα γαμωγούστα του καθενός; Κλεψιμαίικα τα έχει η τύπισσα;
ενώ σ αυτό που κουοτάρεις γράφω αυτό:
γενικά για άντρες και γυναίκες οι λίστες και η υπεροργάνωση είναι μαλακία
οκ?

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10148
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 23 Μάιος 2024, 14:47

Sid Vicious έγραψε:
23 Μάιος 2024, 14:36
Fata_Morgana έγραψε:
23 Μάιος 2024, 14:35
Sid Vicious έγραψε:
23 Μάιος 2024, 14:16

Χαμηλά στάνταρ, έλλειψη οραμάτων, άνευρες επιδιώξεις. Την απορρίπτω, δεν ταιριάζουμε.
Συμφωνώ Σιντ μου.
Σου;
Η Μοργκάνα έχει υψηλά στάνταρ, φαίνεται. :smt047
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26344
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 23 Μάιος 2024, 14:52

ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Μάιος 2024, 14:05
Αγις έγραψε:
23 Μάιος 2024, 12:39
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Μάιος 2024, 12:36


Aκριβώς. Και στους προσφερόμενους/ες για σχέση από τις πραγματικές επιλογές. Ε, όλο και κάποια αντίληψη για το πόσο μετράει στην πραγματικότητα έχει ο καθένας. :lol:
o καθενας ναι - η καθεμια οχι
Ναι βρε, το βλέπω. Όλοι οι καθένες δεν ξέρουν ποια να πρωτοδιαλέξουν από την τρελλή ζήτηση που έχουν ως τρόπαια. :lol:
μαλακια εγραψες σαν απαντηση
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26344
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 23 Μάιος 2024, 14:56

Fata_Morgana έγραψε:
23 Μάιος 2024, 14:16
Feindflug έγραψε:
23 Μάιος 2024, 13:25
Ασέβαστος έγραψε:
23 Μάιος 2024, 13:10


το να μενεςι στο πατρικο, ειναι απαραιτητα προσκολληση, και σιγουρα οχι "τα εχω καλα";

ισχυουν τα ιδια για γυναικες;
Εντωμεταξύ, τύπε, ο έτσι της τύπισσας, έμενε με την μάνα του και υπήρχε μια μικρή περίοδο συγκατοίκησης και των τριών, αν θυμάσαι...
Όχι τύπε. Εσύ δε θυμάσαι. Δεν έχουμε μείνει ποτέ οι τρεις μας, ο λεγάμενος πηγαινοερχοταν σε μένα και στο σπίτι του και επίσης εγώ χέστηκα αν μένει ο άλλος με τους δικούς του ή όχι . Δε μιλάμε για μένα.
μια χαρα θυμαται - σε πεταξε κλωτσηδον η Μανουλα του
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών