Όσοι μεγαλώσατε σε χωριό...

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Όσοι μεγαλώσατε σε χωριό...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 22 Νοέμ 2018, 16:12

Ίφιδα έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 10:25
Δε το φοβόμαστε καθόλου αν συμβεί σε 13 χρόνια, για εκείνο ειμαστε προετοιμασμένοι. Το θέμα είναι να μη μας το πει σε 5 χρόνια
10 χρονων παιδι; Τι μπορει να ξερει απο ζωη για να εχει και τετοια σημαντικη γνωμη; Νομιζω οτι οι γονεις πολυ σοβαρα παιρνετε τα παιδια σας και δεν το θεωρω καλο.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Όσοι μεγαλώσατε σε χωριό...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Νοέμ 2018, 16:17

paul25 έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 16:12
Ίφιδα έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 10:25
Δε το φοβόμαστε καθόλου αν συμβεί σε 13 χρόνια, για εκείνο ειμαστε προετοιμασμένοι. Το θέμα είναι να μη μας το πει σε 5 χρόνια
10 χρονων παιδι; Τι μπορει να ξερει απο ζωη για να εχει και τετοια σημαντικη γνωμη; Νομιζω οτι οι γονεις πολυ σοβαρα παιρνετε τα παιδια σας και δεν το θεωρω καλο.
Εγώ με βάση τις αντιδράσεις των ενήλικων, θα έλεγα το αντίθετο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Όσοι μεγαλώσατε σε χωριό...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 22 Νοέμ 2018, 17:44

paul25 έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 16:12
Ίφιδα έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 10:25
Δε το φοβόμαστε καθόλου αν συμβεί σε 13 χρόνια, για εκείνο ειμαστε προετοιμασμένοι. Το θέμα είναι να μη μας το πει σε 5 χρόνια
10 χρονων παιδι; Τι μπορει να ξερει απο ζωη για να εχει και τετοια σημαντικη γνωμη; Νομιζω οτι οι γονεις πολυ σοβαρα παιρνετε τα παιδια σας και δεν το θεωρω καλο.
Αν δεν έχει παρέες πιθανόν να μας το πει, ξέρω γω; :102:
Κι αν δεν πάρουμε σοβαρά τα παιδιά μας ποιόν να πάρουμε σοβαρά;

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2776
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Όσοι μεγαλώσατε σε χωριό...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 22 Νοέμ 2018, 19:05

Ίφιδα έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 12:22
Όσοι μεγαλώσατε σε χωριό το μετανιώσατε; Πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερα στην πόλη; Ότι οι γονείς σας, σας "έθαψαν¨στο χωριό;

Αν είχατε τη δυνατότητα να μετακομισετε σ ένα χωριό με την οικογένεια, με μια κωμόπολη στα 10 χιλιόμετρα, θα το κάνατε;
Όσο ωραίο και να σου φαίνεται να βλέπεις τις κατσικουλες και τα λουλουδακια, Χωριό μικρό σε ερημιά πας αν έχεις ή σχεδιάζεις να φτιάξεις κάτι αξιόλογο και κυρίως να έχεις καλή γη δική σου εκεί γυρω. Να αφήσεις κάτι στα παιδιά σου, πχ 100 στρέμματα καστανιες με σχεδιασμό μεσομακροπροθρεσμο για κάτι με αυτά τυποποίηση ή δεν ξέρω τι, γραφικους ξενώνες σε περιοχή τύπου Πήλιο, τουριστική επιχείρηση σε παραθαλάσσια νησιωτική περιοχή, εστιατόριο ταβέρνα κλπ. Αν περιμένεις κάποια μυθική κοινοτική αλληλεγγύη τύπου πρωτόγονη φυλη, ξέχνα το, αν και η ύπαρξη μελών της εκτεταμένης οικογένειας ξαδέρφια Δευτέρα ξαδέρφια είναι συνήθως χρήσιμη, αν και μην περιμένεις στενές θερμές σχέσεις με όλους, με 2-3 θα είναι επιτυχια. Ακόμα για να μην είσαι απομονωμένη πρέπει να συμμετέχεις στην παραδοσιακή ζωή και έθιμα, εκκλησιασμός, γάμους βαφτίσια, μνημόσυνα κλπ.
Αν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο το αμέσως επομενο καλύτερο είναι επαγγελματική ζωή σε μικρό-μεσαία πόλη σε κοντινή απόσταση με το χωριό και ότι γη υπάρχει για ήμι ερασιτεχνική ενασχόληση. . Φυσικά όλα αυτά με δεδομένα ότι υπάρχουν περιθώρια επιλογών, δεν είναι ότι πας κάπου γιατι αλλιώς θα μείνεις στους δρόμους και θα έχεις ένα πιάτο φαΐ.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

νύχτα

Re: Όσοι μεγαλώσατε σε χωριό...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 22 Νοέμ 2018, 20:43

Ίφιδα έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 10:25
νύχτα έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 16:04

Ίφιδα, εσύ πού θα ήσουν πιο ευχαριστημένη;
Αυτό τώρα το είδα. Στο χωριό, νύχτα μου
όπως έχουμε ξαναπεί, υπάρχει η υποψία ότι εκεί που βρίσκεται
ένας "ευτυχισμένος" γονιός, υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες
να μεγαλώσει κι ένα "ευτυχισμένο" παιδί :D

κάνε ό,τι σου λέει η καρδούλα σου

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Όσοι μεγαλώσατε σε χωριό...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Νοέμ 2018, 20:54

Ίφιδα έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 10:25

Cavaliere έγραψε:
21 Νοέμ 2018, 15:14
Εν τω μεταξύ, όταν πας μουσαφίρης για καλοκαίρι και Πάσχα σε έχουν στα όπα-όπα, αν τολμήσεις και πας μόνιμα, θα σε κοιτάζουν στραβά.
Είμαι τόσο αισιόδοξη που πιστεύω πως θα χαρούνε κι όλας. Περισσότερη ζωντάνια στο χωριό, νέο αίμα να "κατασπαράξουν" κουτσομπολέψουν :lol:
Και κάπου εδώ να συμπληρώσω ότι μου φαίνεται απίστευτα κωμικό να παθαίνουν κατιτίς με το κουτσομπολιό του χωριού, οι κουτσομπόληδες του διαδικτύου, οι αναστενάρηδες των πιμι, οι δροσουλίτες στα φόρα. :P

Ίφιδα έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 17:44

Κι αν δεν πάρουμε σοβαρά τα παιδιά μας ποιόν να πάρουμε σοβαρά;
Φιλιά κουκλί μου. :wave:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Όσοι μεγαλώσατε σε χωριό...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 22 Νοέμ 2018, 22:56

Ίφιδα έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 10:25
νύχτα έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 16:04

Ίφιδα, εσύ πού θα ήσουν πιο ευχαριστημένη;
Αυτό τώρα το είδα. Στο χωριό, νύχτα μου
ritzeri έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 18:15
Η γνώμη μου είναι να πας, μόνο όμως αν πληρούνται δύο κριτηρια

1. Το πιο σημαντικό είναι να είστε ερωτευμένοι με τον άνδρα σου. Δεν εννοώ τον έρωτα των πρώτων μηνών, φυσικά, αλλά το να περνάς φανταστικά μαζί του όταν είστε οι δύο σας. Πρόσεξε, αυτό είναι δύσκολο να απαντηθεί, ακομη και στον εαυτό μας, με ειλικρίνεια, γιατί οι περισσότεροι ζούμε με μια κάποια ποσότητα ψευδαίσθησεων.

2. Να έχεις πρώτα τσεκάρει τι μέρος του λόγου είναι οι μόνιμοι κάτοικοι. Γιατί δεν είναι εύκολο να αποφεύγεις τους μαλακές σε μια τόσο μικρή κοινωνία.
1. Ερωτευμένους δε μας λές, γνωριζόμαστε κοντά 20ετία, αγαπιόμαστε σαν άνθρωποι, είμαστε οικογένεια δε τα παρατάμε με το παραμικρό, γελάμε αρκετά και αφήνουμε ο ένας πολύ "χώρο" στον άλλον.

2. Δεν μπορώ να τους τσεκάρω όλους αλλά απ όσα βλέπω, είναι απλώς μια μικρογραφία μεγαλύτερων κοινωνιών. Σίγουρα υπάρχουν μαλάκες, αλλά όχι τόσοι πολλοί όσοι στην πόλη και για να είμαι ειλικρινής, τους έχουμε και γραμμένους.
vagabondo έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 18:43
Να μείνει στην Καστοριά και να έχει το χωριό για τα ΣΚ. Είναι ταλαιπωρία για το παιδί και τους γονείς να είναι συνέχεια στον δρόμο για σχολεία και φροντιστήρια.
Αν είναι να μείνω στην Καστοριά, μένω και στην Θεσσαλονίκη.Θελω να πω, τα βασικότερα θετικά της μετοίκησης είναι η ζωή στη φύση, το δικό μας σπίτι, η βοήθεια της μάνας. Αυτά δε θα υπάρχουν στην Καστοριά ή τουλάχιστον όχι όσο στο χωριό.
Κόκκορας έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 18:46
σε οτι αφορα τις παρεες του μικρου σκεφτηκατε την λυση να τον πατε π.χ σχολειο στην καστορια ; αν ειναι δεκα+ λεπτα μακρυα; βεβαιως πρεπει να μαθετε και οι δυο να οδηγειτε και κυριως να εχετε καποια δουλεια εκει.να βρειτε κατι.
Φυσικά, κι αν όχι απ το δημοτικό, αργότερα σίγουρα.
Το πρόβλημα με τις δουλειές εκεί είναι ότι πάνε συνήθως απο στόμα σε στόμα ή ανεβαίνει κανα χαρτί στο κατάστημα κλπ. Η τοπική εφημερίδα ή τα σάιτ στο ίντερνετ να ανεβάζουν απο καμια δουλειά του μήνα κι αυτή σε σχέση με τοπική αυτοδιοίκηση. Πρέπει δηλαδή να ειμαστε εκεί και να ψάχνουμε, δε γίνεται απο δω.

paul25 έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 19:07
Αυτο μην το φοβασαι καθολου, σε 13χρονια θα φυγει και δεν θα ξαναγυρισει. Οταν θα το λεει, θα το λεει λογω αντιδρασης της εφηβειας, γιατι θα ξερει πως εχει επιλογη εξοδου αν θελει.
Δε το φοβόμαστε καθόλου αν συμβεί σε 13 χρόνια, για εκείνο ειμαστε προετοιμασμένοι. Το θέμα είναι να μη μας το πει σε 5 χρόνια
bluerose έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 22:24
...

Το βράδυ. Έχει σκοτάδια. Πολλά σκοτάδια, αγριευεσε

Το πρωί, έχει ομίχλες, νοιώθεις σα σε ταινία θρίλερ

....
Έχει μάθει από πριν όλο το χωριό ότι κανείς, πριν να το κάνεις. Πίστεψε με

Βαρεμάρα

Έχει υγρασία

.....

Θες περισσότερο καύσιμο πετρελαίου
Αν δε θες παίρνεις ξυλόσομπα ή τζάκι
.....
Το μωρό; Θα πληρώνεις ενοίκια να το σπουδάζεις. Ενώ στη πόλη τουλάχιστο έχεις εναλλακτική μπας και περάσει εκεί και κάτσει σπίτι

Άσε που θα βγαίνει θα φεύγει, εκτός αν του πάρεις μοναδα με πρόβατα, θα γλυκαθει απ' το χρήμα και θα κάτσει. Ναι αλλά θες 300 Χιλ
....
Καλά είναι τα σκοτάδια. Θα χρησιμοποιούμε επιτέλους και το τηλεσκόπιο, το χαμένο κάπου στην ντουλάπα της Νάρνια

Λατρεύω την ομίχλη, σε σημείο που μου φτιάχνει τη διάθεση.

Αδιαφορώ πραγματικά αν θα ξέρει το χωριό τί κάνουμε. Ας ξέρει...και;

Θα έχουμε και πετρέλαιο και ξυλόσομπα

Για το παιδί μπορεί να πληρώνα ενοίκια κι απ τη Θεσσαλονίκη αν περνούσε αλλού. Και θά μασταν κι εμείς στο ενοίκιο. Ενώ έτσι μπορούμε να μαζέψουμε και κανα φράγκο για το μέλλον του.

Να φύγει το ψυχούλη μου άμα θέλει. Να πάει να σπουδάσει και να ανοίξει τα φτερά του, να κάνει ότι γουστάρει.
bluerose έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 22:30
Κάνε τεστ
Πάρε δύο βαλίτσες και πάνε κάτσε ένα μήνα σα να είσαι εκεί από πάντα Όχι επισκέπτρια. Αρχισε τη μέρα όπως στην πόλη
Πάνε πάρε ψώνια...έλα...
Πάνε δες που θα πάει το μωρό. Πάρκα δεν έχει η αν έχει δεν έχουν κόσμο κι είναι παλιά

Στη πόλη θα το πηγαινες σε πάρκο με κόσμο

Πάνε πλήρωσε λογαριασμούς. Δε ξέρω που
Σε χωριό 3000 πχ δεν. Θα πας να ψάχνεις τους λογαριασμούς σου, δεν έρχονται στο γραμματοκιβωτιο

Γενικά κάνε ότι συνήθως και δες ;ν αντεξεις

Εγώ αντέχω, το χω κάνει, για τον σύζυγο θα το κάνουμε αυτό, αν και με ένα μήνα δεν καταλαβαίνεις τίποτα, ιδίως που θα είναι καλοκαίρι, στην άδειά του.
Λογαριασμούς, τους περισσότερους τους πληρώνουμε απο ίντερνετ και περνάει κανονικά ταχυδρόμος τους αφήνει στο γραμματοκιβώτιο, απλά πρέπει να κατέβω στην άκρη του χωριού να τους πάρω :lol:
Cavaliere έγραψε:
21 Νοέμ 2018, 15:14
Εν τω μεταξύ, όταν πας μουσαφίρης για καλοκαίρι και Πάσχα σε έχουν στα όπα-όπα, αν τολμήσεις και πας μόνιμα, θα σε κοιτάζουν στραβά.
Είμαι τόσο αισιόδοξη που πιστεύω πως θα χαρούνε κι όλας. Περισσότερη ζωντάνια στο χωριό, νέο αίμα να "κατασπαράξουν" κουτσομπολέψουν :lol:
Cavaliere έγραψε:
21 Νοέμ 2018, 15:33
Στα δικά μας μέρη όντως έχει καλούς αθρώπους. Φιλόξενους, ζεστούς, πολιτισμένους. Δεν είμαστε Κροκεές. :lol:
Και σ εμάς πολλοί είναι επαναπατρισμένοι, οι περισσότεροι απ τα παππούδια, ήταν παιδιά στο εμφύλιο που κατέληξαν σε διάφορες κομμουνιστικές και μη, χώρες της Ευρώπης.


Εκτιμώ όλων σας τις γνώμες και όσων δεν απάντησα και σας ευχαριστώ.

Πέφτει πολλή σκέψη και μέτρημα τον τελευταίο καιρό, θα δείξει
Βλέπεις που κάθε ένας είναι διαφορετικός;
Για να σκεφτεσε να φύγεις από δω πού είσαι (πόλη) δε σ' αρέσει και προχωράς στη πράξη αρχίζοντας να καταστρωνεις πλανα για το χωριό

Ναι οκ το οικονομικό, αλλά κι εκεί πάνε έλα βενζίνες συν θέρμανση το ίδιο θα βγαίνει

Ας πούμε εγω ποτέ δε σκέφτηκα να φύγω γιατί μου άρεσε η πόλη. Ίσως για αυτό, βλέπω τα αρνητικά του χωριού

Κι έφυγα γιατί ήταν λόγω δουλειάς για τις πολλές ώρες που λείπαμε συν την απόσταση
Ε....τώρα από τη κούρασοβαρεμάρα, βαλτωσαμε εδώ πέρα. Που να διανύσεις απόσταση....να βγεις πόλη...και ξανά πίσω

Σαν εκείνες τις φυγόκεντρες που ρουφάνε το κόσμο εδω είναι, δε μαρεσει εδώ.

Δε θέλω να σε πω να είσαι έτσι. Θέλω να πω, να το σκεφτείς άλλες 100 φορές, εστιάζοντας στη καθημερινότητα σου κυρίως, πάρα στο πώς θα περνάτε εκεί γενικα και τι θα γλυτώσεις από δω φεύγοντας

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18389
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Όσοι μεγαλώσατε σε χωριό...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 22 Νοέμ 2018, 23:07

αν περιμενες απο δω μεσα βοηθεια οπως βλεπεις,δεκα ανθρωποι δεκα διαφορετικες αποψεις :lol:

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Όσοι μεγαλώσατε σε χωριό...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 22 Νοέμ 2018, 23:46

Εμπιστοσύνη μόνο εκεί ψηλά (αλλά άμα το πω θα πέσουν να με φάνε)

Σίγουρα οι απόψεις είναι διαφορετικές
Απλά..μη περάσει δοκιμασία (κωδικοποιημένο αυτο, μόνο οι νηστευοντες το κατανοουν)Καλα κάνει και ρωτάει..
Μπορεί να πάει εκεί και να είναι όλα οκ κι αυτή, να θέλει να γυρίσει πίσω και να μη μπορεί
Ίσως για να κάνει τσάι τη πεθερά

Άμα έλεγε δε πάω για αυτό, τότε θα περνούσε χειρότερα στη πόλη.
Βέβαια αγνωσται οι βουλαι
Ας τηρήσουμε τις γνωστές βουλαι τουλάχιστο


Είναι καλοπροαίρετη δε τη φοβάμαι

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Όσοι μεγαλώσατε σε χωριό...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 22 Νοέμ 2018, 23:57

Με ποια εικόνα : ησυχάζεις: ; όταν είσαι όχι κουρασμένη;
Αυτό θες και τέλος τα αλλα βολεύονται, γιατι κι εσύ θα είσαι ησυχη,εκτός αν το παιδί ήταν εφηβεία, δύσκολη απόφαση η αλλαγή περιβάλλοντος

Εικόνα



Εικόνα


Και μην βάλουμε σκουπίδια κάδους από πόλη, γιατί έχει και στα χωριά διάφορα άσχημα

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18389
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Όσοι μεγαλώσατε σε χωριό...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 23 Νοέμ 2018, 22:39

Ασέβαστος έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 19:16
Κόκκορας έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 19:10
ο Θεος να σας φωτισει να βρειτε τι ειναι το καλυτερο γεια σας και την οικογενεια σας

αν θες την αποψη μου,θα τα εβαζα κατω,θετικα και αρνητικα που εχω εδω που μενω,εκει που θα μαι,αν μπορουσα θα δοκιμαζα για ενα διαστημα να δω τι και πως,θα προσπαθουσα να δω αν υπαρχει και καποια δυνατοτητα για δουλεια εκει.
και αυτο που μας λενε οι αγιοι,εξομολογηση,κοινωνια,νηστεια,προσευχη και μετα ο Θεος ευχομαι να ρθει να σας φωτισει τον δρομο και τις ζωες σας.
τοσο απλα :)



αλλα αυτα εγω,αλλοι ισως αλλα :)
οτι δεν υπαρχει θεος ταχουμε πει, μην τα ξαναλεμε σε καθε τοπικ.
.....
......
δεν ηθελα να το συνεχισω,αλλα επειδη μπαινοντας στο νημα επεσα ξανα στο μηνυμα,που παραδοσιακα συνοδευεται και με δοσεις ειρωνειας τετοιος στομφος,απο που προκυπτει πως δεν υπαρχει ,αληθεια αγαπητε ασεβαστε;
χωρια οι αναριθμητες ενδειξεις,το καλυτερο που μπορει να πει καποιος που δεν ειδε,δεν ακουσε και δεν πιστευει οσα βλεπει και διαβαζει ειναι να δηλωνει αγνωστικιστης θεωρω
αν και εκει ακομα αφου οικειοθελως παραβλεψει τοσα και τοσα,υπαρχει αυτος ο συγχωρεμενος γιγαντας ο Godel με την καταπληκτικη μαθηματικη αποδειξη που μας παραδιδει και την οποια πραγματευοταν επι 30 χρονια για την υπαρξη του Θεου!ακομα και εδω :)
επειδη λογικα δεν εχεις υποψιν σου,εχει πολυ ενδιαφερον


http://antifono.gr/portal/%CE%BA%CE%B1% ... CE%AE.html


σε καθε περιπτωση το να πιστευει ή οχι κανεις ειναι σεβαστο και δη απο τον ιδιο τον Θεο,απο μας δεν θα ειναι; ελεος δηλαδη.
απλα οι ειρωνειες καλο ειναι σε τετοιες συζητησεις να μην υπαρχουν,ωστε να μην μετατρεπεται σε οπαδικη η κουβεντα.
σορρυ για το οφ τοπικ στην νηματοθετρια

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32795
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Όσοι μεγαλώσατε σε χωριό...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 24 Νοέμ 2018, 08:15

Κόκκορας έγραψε:
23 Νοέμ 2018, 22:39
Ασέβαστος έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 19:16
Κόκκορας έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 19:10
ο Θεος να σας φωτισει να βρειτε τι ειναι το καλυτερο γεια σας και την οικογενεια σας

αν θες την αποψη μου,θα τα εβαζα κατω,θετικα και αρνητικα που εχω εδω που μενω,εκει που θα μαι,αν μπορουσα θα δοκιμαζα για ενα διαστημα να δω τι και πως,θα προσπαθουσα να δω αν υπαρχει και καποια δυνατοτητα για δουλεια εκει.
και αυτο που μας λενε οι αγιοι,εξομολογηση,κοινωνια,νηστεια,προσευχη και μετα ο Θεος ευχομαι να ρθει να σας φωτισει τον δρομο και τις ζωες σας.
τοσο απλα :)



αλλα αυτα εγω,αλλοι ισως αλλα :)
οτι δεν υπαρχει θεος ταχουμε πει, μην τα ξαναλεμε σε καθε τοπικ.
.....
......
δεν ηθελα να το συνεχισω,αλλα επειδη μπαινοντας στο νημα επεσα ξανα στο μηνυμα,που παραδοσιακα συνοδευεται και με δοσεις ειρωνειας τετοιος στομφος,απο που προκυπτει πως δεν υπαρχει ,αληθεια αγαπητε ασεβαστε;
χωρια οι αναριθμητες ενδειξεις,το καλυτερο που μπορει να πει καποιος που δεν ειδε,δεν ακουσε και δεν πιστευει οσα βλεπει και διαβαζει ειναι να δηλωνει αγνωστικιστης θεωρω
αν και εκει ακομα αφου οικειοθελως παραβλεψει τοσα και τοσα,υπαρχει αυτος ο συγχωρεμενος γιγαντας ο Godel με την καταπληκτικη μαθηματικη αποδειξη που μας παραδιδει και την οποια πραγματευοταν επι 30 χρονια για την υπαρξη του Θεου!ακομα και εδω :)
επειδη λογικα δεν εχεις υποψιν σου,εχει πολυ ενδιαφερον


http://antifono.gr/portal/%CE%BA%CE%B1% ... CE%AE.html


σε καθε περιπτωση το να πιστευει ή οχι κανεις ειναι σεβαστο και δη απο τον ιδιο τον Θεο,απο μας δεν θα ειναι; ελεος δηλαδη.
απλα οι ειρωνειες καλο ειναι σε τετοιες συζητησεις να μην υπαρχουν,ωστε να μην μετατρεπεται σε οπαδικη η κουβεντα.
σορρυ για το οφ τοπικ στην νηματοθετρια
δεν υπαρχει ουτε μια ενδειξη υπαρξης υπερφυσικου. υπαρχουν δεκαδες τοπικ στη θρησκειολογια, αν θες κουβεντιασε εκει.
δεν ειναι σεβαστο απο το θεο το να πιστευει η μη καποιος, επειδη, οπως ειπαμε, δεν υπαρχει θεος.κατι που δεν υπαρχει, δε σεβεται. ειναι κουραστικο να μιλαμε για κατι ανυπαρκτο, λες και βρισκεται διπλα μας ζωντανο και το βλεπουμε ολοι.

φυσικα κοροιδευω και ειρωνευομαι, γιατι ειναι ενοχλητικο σε καθε ειδους ασχετα τοπικ, να πεταγεται καποιος χριστιανος και να δινει ως λυση σε καθε ειδους προβλημα τον φανταστικο του φιλο. θα κοροιδευα το ιδιο αν εμπαινε στο τοπικ ο χορταρεας και προτεινε στην κοπελια να παει χωριο η οχι αναλογα με τον ωροσκοπο της.

κοροιδευω γιατι πρωτα κοροιδευει ο πιστος, που λεει οτι θα σε φωτισει/βοηθησει ο θεος και η παναγια και ο αγιος θρασυβουλας. ισως να μην το καταλαβαινει ο ιδιος οτι μας κοροιδευει, δεν παυει να το κανει ομως. και προκαλει απο μερους μου αναλογη αντιμετωπιση.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16976
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Όσοι μεγαλώσατε σε χωριό...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 24 Νοέμ 2018, 09:10

Ασέβαστος έγραψε:
24 Νοέμ 2018, 08:15
Κόκκορας έγραψε:
23 Νοέμ 2018, 22:39
Ασέβαστος έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 19:16


οτι δεν υπαρχει θεος ταχουμε πει, μην τα ξαναλεμε σε καθε τοπικ.
.....
......
δεν ηθελα να το συνεχισω,αλλα επειδη μπαινοντας στο νημα επεσα ξανα στο μηνυμα,που παραδοσιακα συνοδευεται και με δοσεις ειρωνειας τετοιος στομφος,απο που προκυπτει πως δεν υπαρχει ,αληθεια αγαπητε ασεβαστε;
χωρια οι αναριθμητες ενδειξεις,το καλυτερο που μπορει να πει καποιος που δεν ειδε,δεν ακουσε και δεν πιστευει οσα βλεπει και διαβαζει ειναι να δηλωνει αγνωστικιστης θεωρω
αν και εκει ακομα αφου οικειοθελως παραβλεψει τοσα και τοσα,υπαρχει αυτος ο συγχωρεμενος γιγαντας ο Godel με την καταπληκτικη μαθηματικη αποδειξη που μας παραδιδει και την οποια πραγματευοταν επι 30 χρονια για την υπαρξη του Θεου!ακομα και εδω :)
επειδη λογικα δεν εχεις υποψιν σου,εχει πολυ ενδιαφερον


http://antifono.gr/portal/%CE%BA%CE%B1% ... CE%AE.html


σε καθε περιπτωση το να πιστευει ή οχι κανεις ειναι σεβαστο και δη απο τον ιδιο τον Θεο,απο μας δεν θα ειναι; ελεος δηλαδη.
απλα οι ειρωνειες καλο ειναι σε τετοιες συζητησεις να μην υπαρχουν,ωστε να μην μετατρεπεται σε οπαδικη η κουβεντα.
σορρυ για το οφ τοπικ στην νηματοθετρια
δεν υπαρχει ουτε μια ενδειξη υπαρξης υπερφυσικου. υπαρχουν δεκαδες τοπικ στη θρησκειολογια, αν θες κουβεντιασε εκει.
δεν ειναι σεβαστο απο το θεο το να πιστευει η μη καποιος, επειδη, οπως ειπαμε, δεν υπαρχει θεος.κατι που δεν υπαρχει, δε σεβεται. ειναι κουραστικο να μιλαμε για κατι ανυπαρκτο, λες και βρισκεται διπλα μας ζωντανο και το βλεπουμε ολοι.

φυσικα κοροιδευω και ειρωνευομαι, γιατι ειναι ενοχλητικο σε καθε ειδους ασχετα τοπικ, να πεταγεται καποιος χριστιανος και να δινει ως λυση σε καθε ειδους προβλημα τον φανταστικο του φιλο. θα κοροιδευα το ιδιο αν εμπαινε στο τοπικ ο χορταρεας και προτεινε στην κοπελια να παει χωριο η οχι αναλογα με τον ωροσκοπο της.

κοροιδευω γιατι πρωτα κοροιδευει ο πιστος, που λεει οτι θα σε φωτισει/βοηθησει ο θεος και η παναγια και ο αγιος θρασυβουλας. ισως να μην το καταλαβαινει ο ιδιος οτι μας κοροιδευει, δεν παυει να το κανει ομως. και προκαλει απο μερους μου αναλογη αντιμετωπιση.
Και γιατι δεν το κανεις κι εσυ εκει παρα πεταγεσαι αν καποιος τολμησει να γραψει κατι σχετικο με τον Θεο;

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32795
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Όσοι μεγαλώσατε σε χωριό...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 24 Νοέμ 2018, 14:40

stergiosbik έγραψε:
24 Νοέμ 2018, 09:10

Και γιατι δεν το κανεις κι εσυ εκει παρα πεταγεσαι αν καποιος τολμησει να γραψει κατι σχετικο με τον Θεο;
να γραφει δηλαδη καποιος μια μαλακια εδω, κι εγω να του απανταω σε αλλο τοπικ; :p2:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16976
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Όσοι μεγαλώσατε σε χωριό...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 24 Νοέμ 2018, 14:56

Ποιος σου εδωσε το δικαιωμα να προσβαλλεις την πιστη του αλλου;
Απο τη στιγμη που δε σε πειραζει εσενα γιατι ασχολεισαι;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών