ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Νοέμ 2018, 19:31

Ή έχουμε καλύτερη καταγραφή των πολέμων στην Ευρώπη;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 26 Νοέμ 2018, 19:56

ή η αγγλική γουικι εχει ευροκεντρικο μπαιας σαν προτζεκτ. καλή ιδέα πάντως. +1
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 26 Νοέμ 2018, 20:05

Πέρα από το shitposting τώρα.

Με το Μπρέξιτ σε τροχιά win-win, το θέμα του Ιταλικου προϋπολογισμού στην άκρη και την Πολωνία να έχει πάρει πίσω το νόμο για τους δικαστές, η ΕΕ κλείνει το 2018 με τον καλύτερο τρόπο και θέτει τις βάσεις για ένα ήρεμο 2019.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27048
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 26 Νοέμ 2018, 20:47

Εικόνα
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Νοέμ 2018, 22:18

Dwarven Blacksmith έγραψε:
26 Νοέμ 2018, 20:05
Πέρα από το shitposting τώρα.

Με το Μπρέξιτ σε τροχιά win-win
What? Win-win θα ήταν να μην είχε συμβεί ποτέ το Brexit. Πώς στον πούτσο βλέπεις σαν win-win την απώλεια ενός σημαντικού εμπορικά -και όχι μόνο- μέλους της ΕΕ;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 26 Νοέμ 2018, 22:20

Η Αγγλια σας φτυνει η Ιταλια σας χεζει ,η Ουγγαρια σας φτυνει ,με τον Τσιπρα μεινατε λαμογια.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 26 Νοέμ 2018, 22:47

hellegennes έγραψε:
26 Νοέμ 2018, 22:18
Dwarven Blacksmith έγραψε:
26 Νοέμ 2018, 20:05
Πέρα από το shitposting τώρα.

Με το Μπρέξιτ σε τροχιά win-win
What? Win-win θα ήταν να μην είχε συμβεί ποτέ το Brexit. Πώς στον πούτσο βλέπεις σαν win-win την απώλεια ενός σημαντικού εμπορικά -και όχι μόνο- μέλους της ΕΕ;
Που σημαίνει ότι το low point του Μπρέξιτ ήταν την επόμενη του δημοψηφίσματος, πλέον οι πιθανότητες θετικής διαχείρισης έχουν αυξηθεί πολύ.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Νοέμ 2018, 22:55

Dwarven Blacksmith έγραψε:
26 Νοέμ 2018, 22:47
hellegennes έγραψε:
26 Νοέμ 2018, 22:18
Dwarven Blacksmith έγραψε:
26 Νοέμ 2018, 20:05
Πέρα από το shitposting τώρα.

Με το Μπρέξιτ σε τροχιά win-win
What? Win-win θα ήταν να μην είχε συμβεί ποτέ το Brexit. Πώς στον πούτσο βλέπεις σαν win-win την απώλεια ενός σημαντικού εμπορικά -και όχι μόνο- μέλους της ΕΕ;
Που σημαίνει ότι το low point του Μπρέξιτ ήταν την επόμενη του δημοψηφίσματος, πλέον οι πιθανότητες θετικής διαχείρισης έχουν αυξηθεί πολύ.
Ακόμη κι έτσι, -που δεν συμφωνώ, το low point ήταν ό,τι οδήγησε στο Brexit- αυτήν την κατάσταση δεν την ονομάζεις win-win. Από πού κι ως πού; Μπορείς να την πεις «θα μπορούσε να είναι και χειρότερα», αλλά οπωσδήποτε θα μπορούσε να είναι και καλύτερα. Δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν εφικτό για την ΕΕ να ανατρέψει την βούληση των Βρετανών, αλλά δεν θεωρώ ότι έγινε και κάποια φοβερή προσπάθεια για να διατηρηθούν οι σχέσεις σε καλό επίπεδο. Σε καμμιά περίπτωση δεν θα ήθελα γλείψιμο, αλλά λάδι στην φωτιά σίγουρα έπεσε και κάποια πράγματα δεν θα είναι ποτέ ξανά όπως ήταν.

Η διαχείριση ήταν σχετικά θετική.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 26 Νοέμ 2018, 23:12

Είναι win-win γιατί για τους λαϊκιστές θα λειτουργήσει ως βαλβίδα εκτόνωσης. Όλοι αυτοί και ο απλός κόσμος που παρέσυραν θα δούνε ότι πολέμησαν για ένα παντελώς αδειανό πουκάμισο. Meanwhile η ΕΕ θα προχωρήσει το θέμα της στρατιωτικής συνεργασίας, και το ΗΒ θα έχει και εκεί ρόλο καλεσμένου.

Κάποια στιγμή θα γίνει rematch, είμαι παραπάνω από βέβαιος. Μόλις αποσυρθεί η γενιά της πρώην αυτοκρατορίας, το ΗΒ θα ξαναγίνει πλήρες μέλος της ΕΕ χωρίς εξαιρέσεις και μαλακίες.

Το deal Μέι-Μπαρνιε θα είναι καλύτερο ως προς το οικονομικό σκέλος, και ως προς το σκέλος των Ελ της Βρετανίας.
Το σκληρό Μπρέξιτ θα είναι χειρότερο οικονομικά, αλλά θα είναι ακόμα πιο αποτελεσματικό ως βαλβίδα εκτόνωσης - παράδειγμα προς αποφυγή.
Η ολική ανατροπή προτιμώ να μη γίνει, αν γίνει θα είναι μια φαινομενικά μεγάλη νίκη, δεν θα οδηγήσει όμως στην ολική εξαφάνιση των μπρεξιτεμπόρων.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 24943
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 26 Νοέμ 2018, 23:17

Dwarven Blacksmith έγραψε:
26 Νοέμ 2018, 23:12
Είναι win-win γιατί για τους λαϊκιστές θα λειτουργήσει ως βαλβίδα εκτόνωσης. Όλοι αυτοί και ο απλός κόσμος που παρέσυραν θα δούνε ότι πολέμησαν για ένα παντελώς αδειανό πουκάμισο. Meanwhile η ΕΕ θα προχωρήσει το θέμα της στρατιωτικής συνεργασίας, και το ΗΒ θα έχει και εκεί ρόλο καλεσμένου.

Κάποια στιγμή θα γίνει rematch, είμαι παραπάνω από βέβαιος. Μόλις αποσυρθεί η γενιά της πρώην αυτοκρατορίας, το ΗΒ θα ξαναγίνει πλήρες μέλος της ΕΕ χωρίς εξαιρέσεις και μαλακίες.

Το deal Μέι-Μπαρνιε θα είναι καλύτερο ως προς το οικονομικό σκέλος, και ως προς το σκέλος των Ελ της Βρετανίας.
Το σκληρό Μπρέξιτ θα είναι χειρότερο οικονομικά, αλλά θα είναι ακόμα πιο αποτελεσματικό ως βαλβίδα εκτόνωσης - παράδειγμα προς αποφυγή.
Η ολική ανατροπή προτιμώ να μη γίνει, αν γίνει θα είναι μια φαινομενικά μεγάλη νίκη, δεν θα οδηγήσει όμως στην ολική εξαφάνιση των μπρεξιτεμπόρων.
ειναι αρκετα πιθανο να εχουμε νεο δημοψηφισμα.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 24943
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 26 Νοέμ 2018, 23:27

Dwarven Blacksmith έγραψε:
26 Νοέμ 2018, 23:12
.
δες και εδω


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Νοέμ 2018, 23:31

Dwarven Blacksmith έγραψε:
26 Νοέμ 2018, 23:12
Είναι win-win γιατί για τους λαϊκιστές θα λειτουργήσει ως βαλβίδα εκτόνωσης. Όλοι αυτοί και ο απλός κόσμος που παρέσυραν θα δούνε ότι πολέμησαν για ένα παντελώς αδειανό πουκάμισο. Meanwhile η ΕΕ θα προχωρήσει το θέμα της στρατιωτικής συνεργασίας, και το ΗΒ θα έχει και εκεί ρόλο καλεσμένου.

Κάποια στιγμή θα γίνει rematch, είμαι παραπάνω από βέβαιος. Μόλις αποσυρθεί η γενιά της πρώην αυτοκρατορίας, το ΗΒ θα ξαναγίνει πλήρες μέλος της ΕΕ χωρίς εξαιρέσεις και μαλακίες.

Το deal Μέι-Μπαρνιε θα είναι καλύτερο ως προς το οικονομικό σκέλος, και ως προς το σκέλος των Ελ της Βρετανίας.
Το σκληρό Μπρέξιτ θα είναι χειρότερο οικονομικά, αλλά θα είναι ακόμα πιο αποτελεσματικό ως βαλβίδα εκτόνωσης - παράδειγμα προς αποφυγή.
Η ολική ανατροπή προτιμώ να μη γίνει, αν γίνει θα είναι μια φαινομενικά μεγάλη νίκη, δεν θα οδηγήσει όμως στην ολική εξαφάνιση των μπρεξιτεμπόρων.
Είσαι πολύ αισιόδοξος ως προς το πώς βλέπουνε οι μπρεξιτάδες την κατάληξη. Γι' αυτούς δεν υπάρχει κόσμος που τους παρέσυρε να επιλέξουν μια μαλακία, υπάρχει κακιά ΕΕ που τους εκδικείται που βγαίνουν από την ΕΕ. Ακόμα όμως κι αν ήταν όπως τα λες, γιατί είναι αυτό win; Είναι win του στυλ «εγώ σου τα 'λεγα», δηλαδή ηθική αυτοϊκανοποίηση; Ή όντως ελπίζεις ότι κάποια στιγμή θα κληθούν να ξαναδιαλέξουν και τότε θα έχει εξαφανιστεί ο μπρεξιτισμός;

Είδες να αλλάζει η θέση των Ελλήνων μετά την ανατροπή του δημοψηφίσματος; Αν ξανακάναμε σήμερα δημοψήφισμα, θεωρείς ότι θα έβγαινε «Ναι»;

Άλλωστε, ακόμα και οι Βρετανοί ευρωπαϊστές θεωρούν ότι εφόσον η πλειοψηφία επέλεξε Brexit, θα πρέπει η οποιαδήποτε κυβέρνηση να προχωρήσει στο Brexit.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 26 Νοέμ 2018, 23:42

talaipwros έγραψε:
26 Νοέμ 2018, 23:27
.
Δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί να έχουμε νέο δημοψήφισμα.
Για την ακρίβεια αν ήταν οποιοδήποτε άλλος εκτός του Κόρμπυν, θα ήταν επίσημη θέση της αντιπολίτευσης.

Τελικά ίσως το βγάλει από το καπέλο η ίδια Μέι για να ξεφύγει από τις εκλογές.
hellegennes έγραψε:
26 Νοέμ 2018, 23:31
Είσαι πολύ αισιόδοξος ως προς το πώς βλέπουνε οι μπρεξιτάδες την κατάληξη. Γι' αυτούς δεν υπάρχει κόσμος που τους παρέσυρε να επιλέξουν μια μαλακία, υπάρχει κακιά ΕΕ που τους εκδικείται που βγαίνουν από την ΕΕ. Ακόμα όμως κι αν ήταν όπως τα λες, γιατί είναι αυτό win; Είναι win του στυλ «εγώ σου τα 'λεγα», δηλαδή ηθική αυτοϊκανοποίηση; Ή όντως ελπίζεις ότι κάποια στιγμή θα κληθούν να ξαναδιαλέξουν και τότε θα έχει εξαφανιστεί ο μπρεξιτισμός;

Είδες να αλλάζει η θέση των Ελλήνων μετά την ανατροπή του δημοψηφίσματος; Αν ξανακάναμε σήμερα δημοψήφισμα, θεωρείς ότι θα έβγαινε «Ναι»;
Στη Βρετανία δεν μπορούν να τα ρίξουν στην ΕΕ γιατί πίστευαν ότι η ισχύς του ΗΒ είναι τέτοια που θα "έπαιρναν τον έλεγχο", και θα γίνονταν οι άρχοντες του παγκόσμιου εμπορίου μόλις ξεφορτώνονταν τον κανονισμό για τις κυρτές μπανάνες.

Η Ελλάδα ήταν πολύ περίεργη κατάσταση, άλλοι πίστευαν ότι η ΕΕ θα μας παρακαλέσει για καλύτερο σχέδιο (και οι ζαίοι όντως πιστεύουν ότι πήραμε καλύτερο), άλλοι πίστευαν σε πατέντες Βαρουφακομπιτκοιν παράλληλα με το ευρώ, και ναι μια μειοψηφία ήθελε ολική ρήξη.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΕΥΡΩΦΕΝΤΕΡΑΛΙΣΤΙΚΟ SHITPOSTING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Νοέμ 2018, 23:50

Αν δεις τα πολ, όμως, θα διαπιστώσεις ότι οι Βρετανοί πιστεύουν κατά πλειοψηφία πως όχι μόνο η κυβέρνηση χειρίζεται άσχημα τις διαπραγματεύσεις αλλά και η ΕΕ.

But voters are critical not only of the government. The polling organisation NatCen recently found 57% think the EU is handling the talks badly, while only 16% believe it is doing well.

Δεν ξέρεις πώς σκέφτεται ο Βρετανός. Αν τον ζήσεις θα καταλάβεις γιατί συμβαίνει αυτό, πέρα από τον παραλληλισμό με την δική μας περίπτωση.

Σχετικό:

Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών