Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 29 Νοέμ 2018, 01:20

blackpaint έγραψε:
29 Νοέμ 2018, 00:11
Ορέστης 35 έγραψε:
28 Νοέμ 2018, 17:00
blackpaint έγραψε:
25 Νοέμ 2018, 18:36
Γι αυτο χρειαζεται ενα μεγαλο Τζαμι, να μην κανουν τις εκδηλωσεις τους οι ανθρωποι στον δρομο.
Ολοι αυτοι πηγαινουν καθημερινα με σκλαβες του σεξ. Φτου σου που τους υποστηριζεις!
αυτο ειναι στα ορια του μπουλινγκ, οπως ειναι ανεντιμο, ψευδες, προσωπικη επιθεση, και κακεντρεχες τρολαρισμα. Αυτος ειναι ο Ορέστης 35
Sid Vicious αυτο γιατι κανεις πως δεν το βλεπεις;

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 12188
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 29 Νοέμ 2018, 01:24

blackpaint έγραψε:
29 Νοέμ 2018, 01:19
Sid Vicious αντε παιξε παρα περα, ζητιανα της προσοχης μου.
Κανείς δε ζητιανεύει την προσοχή σου παιδί μου. Εσύ είσαι ο νευρικός που αποζητά προσοχή και αυτό είναι αποτέλεσμα της απελπισίας που γέννησε ο θρησκευτικός ζηλωτισμός σου. Για το καλό σου κάνω τις επισημάνσεις αυτές.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 29 Νοέμ 2018, 01:27

κοιτα απο πανω σου Sid Vicious ακριβως πανω απο αυτο που εγραψες τελευταιο

Άβαταρ μέλους
Νταρνάκας
Δημοσιεύσεις: 3780
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:41
Phorum.gr user: Νταρνάκας
Τοποθεσία: Εμμανουήλ Παπάς Σερρών

Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταρνάκας » 29 Νοέμ 2018, 01:27

blackpaint έγραψε:
29 Νοέμ 2018, 01:08


Εισαι οντως ανεντιμος συζητητης, αντι να παραθεσεις μια ευαναγνωστη πηγη, εδωσες τιτλους βιβλιων.
Kάνεις κλικ στον τίτλο και μπορείς να διαβάσεις κάποιες σελίδες, μη μου πεις ότι δεν το ήξερες! :smt005:
blackpaint έγραψε:
29 Νοέμ 2018, 01:08
Παρε κι αυτο απο την ταπεινη γουικιπιντια
It was the custom to enslave prisoners of war and the Islamic state would have put itself at a grave disadvantage vis-a-vis its enemies had it not reciprocated to some extent. By guaranteeing them [male POWs] humane treatment, and various possibilities of subsequently releasing themselves, it ensured that a good number of combatants in the opposing armies preferred captivity at the hands of Muslims to death on the field of battle.[7]
Ναι, και; Δεν είπα εγώ ποτέ ότι οι μουσουλμάνοι πάντα έσφαζαν όλους τους αιχμαλώτους πολέμου.
blackpaint έγραψε:
29 Νοέμ 2018, 01:08
Και φυσικα, επειδη εχεις γραψει ΕΠΙΚΕΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ απο την αρχη, και δε σε παιρνει αντιπαραθεση μαζι μου, εξακολουθεις να εκτροχιαζεις τη συζητηση.
Scripta manent. :P
Μοιρίδιοι κλωστῆρες, πανάφυκτον ἀνάγκῃ ζεῦγμ’ ἐπὶ δυστήνοις παισὶ βροτῶν θέμενοι, ἠγάγετο με ποτέ ἱμερτοῦ πρὸς φάος ἠελίου.

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 29 Νοέμ 2018, 01:29

Νταρνάκας μπηκες δευτερη φωνη στον Ορεστης 35 και απο εκεινη τη στιγμη εκτροχιαζεις τη συζητηση. Αυτο θα μεινει, και ντροπη σου να σιγονταρεις κρετινους.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 12188
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 29 Νοέμ 2018, 01:34

blackpaint έγραψε:
29 Νοέμ 2018, 01:20
blackpaint έγραψε:
29 Νοέμ 2018, 00:11
Ορέστης 35 έγραψε:
28 Νοέμ 2018, 17:00


Ολοι αυτοι πηγαινουν καθημερινα με σκλαβες του σεξ. Φτου σου που τους υποστηριζεις!
αυτο ειναι στα ορια του μπουλινγκ, οπως ειναι ανεντιμο, ψευδες, προσωπικη επιθεση, και κακεντρεχες τρολαρισμα. Αυτος ειναι ο Ορέστης 35
Sid Vicious αυτο γιατι κανεις πως δεν το βλεπεις;
Αυτό είναι αποτέλεσμα μιας συχνής επίθεσης σου εναντίον του και μάλιστα με προσπάθεια από μέρους σου μείωσης της προσωπικότητας του ως ατόμου. Αντί για να συζητήσεις καρτερικά και γαλήνια μαζί του, σε πολλά θέματα ήσουν συχνα επιθετικότατος και προσβλητικός απέναντι του. Και αυτό γιατί; Γιατί διαφωνούσες μαζί του; Η ελευθερία έκφρασης και η ελευθερία λόγου και διαλόγου δηλαδή για σένα εξαντλείται μονάχα σε οτι συμφωνείς; Λυπάμαι αλλα αυτό δεν είναι ελευθερία αλλά ζηλωτισμός θρησκευτικού τύπου. Είσαι ένας φανατικός.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 29 Νοέμ 2018, 01:42

Sid Vicious έγραψε:
29 Νοέμ 2018, 01:34
blackpaint έγραψε:
29 Νοέμ 2018, 01:20
blackpaint έγραψε:
29 Νοέμ 2018, 00:11


αυτο ειναι στα ορια του μπουλινγκ, οπως ειναι ανεντιμο, ψευδες, προσωπικη επιθεση, και κακεντρεχες τρολαρισμα. Αυτος ειναι ο Ορέστης 35
Sid Vicious αυτο γιατι κανεις πως δεν το βλεπεις;
Αυτό είναι αποτέλεσμα μιας συχνής επίθεσης σου εναντίον του και μάλιστα με προσπάθεια από μέρους σου μείωσης της προσωπικότητας του ως ατόμου. Αντί για να συζητήσεις καρτερικά και γαλήνια μαζί του, σε πολλά θέματα ήσουν συχνα επιθετικότατος και προσβλητικός απέναντι του. Και αυτό γιατί; Γιατί διαφωνούσες μαζί του; Η ελευθερία έκφρασης και η ελευθερία λόγου και διαλόγου δηλαδή για σένα εξαντλείται μονάχα σε οτι συμφωνείς; Λυπάμαι αλλα αυτό δεν είναι ελευθερία αλλά ζηλωτισμός θρησκευτικού τύπου. Είσαι ένας φανατικός.
Δεν σκεφτεσαι σωστα, παραστρατημενε μεσηλικα, και γι αυτο φταιει πως αν και ειχες καποιες λιγες σωστες βασεις, ακους χαλια μουσικες. Αυτο που κανω στον ορεστη, ονομαζεται αγγλιστι tough love, και ξερω πως ειναι λαθος μου να επιμενω για ενα τετοιο χαμενο κορμι, αλλα επειδη πιστευω πως ο λογος μου ειναι το πιο δυνατο μου οπλο, ελπιζω με την μεθοδο ελεγχομενων σοκ να τον επαναφερω στον δρομο της λογικης και της συμπονοιας. Πως ομως αυτο θα γινει, οταν παραστρατημενοικαι διαταραγμενοι ανθρωποι σαν κι εσενα, που εχεις ξεπεσει να φορας αβαταρ με ενα εγκλημα εναντιον αθωων, τον ενθαρρυνουν στον δρομο του για την καταστροφη;
Θα πρεπε να ντρεπεσαι γι αυτα που του κανεις.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 29 Νοέμ 2018, 01:46

blackpaint έγραψε:
28 Νοέμ 2018, 19:17
εαν ισχυει (που δεν ισχυει με την καμια για την πλειοψηφια τους), ειναι γιατι δεν εχουν επαρκη πνευματικη και θρησκευτικη καθοδηγηση: το ισλαμ ειναι καθετα εναντια στην πορνεια. Ενας λογος παραπανω να υπαρχει τζαμι.
Επειδή ανέβηκαν οι τόνοι και κάποιες απαντήσεις είναι φορτισμένες και δεν ξέρω αν είναι θέσεις σου ή απλά δόθηκαν στη ροή της κουβέντας θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.

Πέρα από τους πρόσφυγες οι οποίοι είναι βαθιά θρησκευόμενοι και τους λείπει ένας λατρευτικός χώρος (πράγμα που σέβομαι και κατανοώ) πιστεύεις ότι για τους υπόλοιπους οι οποίοι είναι χαλαροί ή σχεδόν άθεοι εμείς ως κοινωνία έχουμε να κερδίσουμε αν υπάρχουν πόλοι θρησκευτικής επιρροής και αναθερμάνουν την πίστη τους; Θα βοηθήσει περισσότερο την ενσωμάτωση τους στις δυτικές κοινωνίες;

ΥΓ θα πεις ότι και εγώ πετάω την μπάλα στην εξέδρα αλλά παράπονο το ΄χω να δω κάποιους χρήστες να συμπαρίστανται στα προβλήματα των ορθόδοξων χριστιανικών κοινοτήτων που βρίσκονται σε μουσουλμανικές χώρες. Υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι των οποίων τα δικαιώματα καταπατώνται και δεν μιλάει κανείς αλληλέγγυα για αυτούς

ritzeri

Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ritzeri » 29 Νοέμ 2018, 01:48

Εγώ πάντως συμφωνώ με το μαυρομπογια

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 29 Νοέμ 2018, 02:01

ritzeri έγραψε:
29 Νοέμ 2018, 01:48
Εγώ πάντως συμφωνώ με το μαυρομπογια
Για ποιο πράγμα;

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 29 Νοέμ 2018, 02:04

ST48410 έγραψε:
29 Νοέμ 2018, 01:46
blackpaint έγραψε:
28 Νοέμ 2018, 19:17
εαν ισχυει (που δεν ισχυει με την καμια για την πλειοψηφια τους), ειναι γιατι δεν εχουν επαρκη πνευματικη και θρησκευτικη καθοδηγηση: το ισλαμ ειναι καθετα εναντια στην πορνεια. Ενας λογος παραπανω να υπαρχει τζαμι.
Επειδή ανέβηκαν οι τόνοι και κάποιες απαντήσεις είναι φορτισμένες και δεν ξέρω αν είναι θέσεις σου ή απλά δόθηκαν στη ροή της κουβέντας θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.

Πέρα από τους πρόσφυγες οι οποίοι είναι βαθιά θρησκευόμενοι και τους λείπει ένας λατρευτικός χώρος (πράγμα που σέβομαι και κατανοώ) πιστεύεις ότι για τους υπόλοιπους οι οποίοι είναι χαλαροί ή σχεδόν άθεοι εμείς ως κοινωνία έχουμε να κερδίσουμε αν υπάρχουν πόλοι θρησκευτικής επιρροής και αναθερμάνουν την πίστη τους; Θα βοηθήσει περισσότερο την ενσωμάτωση τους στις δυτικές κοινωνίες;

ΥΓ θα πεις ότι και εγώ πετάω την μπάλα στην εξέδρα αλλά παράπονο το ΄χω να δω κάποιους χρήστες να συμπαρίστανται στα προβλήματα των ορθόδοξων χριστιανικών κοινοτήτων που βρίσκονται σε μουσουλμανικές χώρες. Υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι των οποίων τα δικαιώματα καταπατώνται και δεν μιλάει κανείς αλληλέγγυα για αυτούς
ναι το πιστευω, γιατι ετσι θα υπαρχει μια επισημη και ελεγχομενη ισλαμικη κατηχηση σε αυτο/α τα τζαμια. Μεγαλο μερος της ριζοσπαστικοποιησης των μουσλιμ της ευρωπης προηλθε απο αυτοσχεδιους ιμαμηδες σε εκτος επισημου δικτυου τζαμια. Εαν διαβασεις τι γραφαν αυτοι οι ιμαμηδες η οι προσηλυτιστες και στρατολογοι της τρομοκρατιας, θα διαπιστωσεις με τι μενος στρεφονταν εναντιον των επισημων τζαμιων.
Το εχω γραψει απειρες φορες και θα το ξαναγραψω, χωρις την συνδρομη των καλων μουσουλμανων, δεν γινεται να νικηθει η τρομοκρατια. Η ισλαμοφοβια, η ανευ διακρισης επιθεση εναντιον ολων των μουσουλμανων, βοηθαει την ριζοσπαστικοποιηση.
Επιπλεον, εαν παρουμε το θεμα της εγκληματικοτητας καποιων μεταναστων, αυτη οφειλεται στην φτωχεια και στον αποκλεισμο τους απο την αγορα εργασιας. Η θρησκεια γενικα, αλλα και το ισλαμ ειδικα, μπορουν υπο προυποθεσεις να βοηθησουν αυτους τους ανθρωπους να αποκτησουν μερικα ψυχολογικα χαρακτηριστικα, οπως εγκρατεια, γαληνη, σεμνοτητα. που ειναι θετικα για την αγορα εργασιας και την ενταξη τους στην κοινωνια. Αυτα δεν ειναι δικες μου ιδεες, αυτα λεγανε επισημα οι αρχες χωρων οπως η Βρετανια και η Γαλλια για τους μουσουλμανους τους, πριν εμφανιστει το φαινομενο της τρομοκρατιας, που δεν ειναι θρησκευτικης, αλλα πολιτικης και στρατιωτικης φυσης.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 29 Νοέμ 2018, 02:16

blackpaint έγραψε:
29 Νοέμ 2018, 02:04
ναι το πιστευω, γιατι ετσι θα υπαρχει μια επισημη και ελεγχομενη ισλαμικη κατηχηση σε αυτο/α τα τζαμια. Μεγαλο μερος της ριζοσπαστικοποιησης των μουσλιμ της ευρωπης προηλθε απο αυτοσχεδιους ιμαμηδες σε εκτος επισημου δικτυου τζαμια. Εαν διαβασεις τι γραφαν αυτοι οι ιμαμηδες η οι προσηλυτιστες και στρατολογοι της τρομοκρατιας, θα διαπιστωσεις με τι μενος στρεφονταν εναντιον των επισημων τζαμιων.
Το εχω γραψει απειρες φορες και θα το ξαναγραψω, χωρις την συνδρομη των καλων μουσουλμανων, δεν γινεται να νικηθει η τρομοκρατια. Η ισλαμοφοβια, η ανευ διακρισης επιθεση εναντιον ολων των μουσουλμανων, βοηθαει την ριζοσπαστικοποιηση.
Επιπλεον, εαν παρουμε το θεμα της εγκληματικοτητας καποιων μεταναστων, αυτη οφειλεται στην φτωχεια και στον αποκλεισμο τους απο την αγορα εργασιας. Η θρησκεια γενικα, αλλα και το ισλαμ ειδικα, μπορουν υπο προυποθεσεις να βοηθησουν αυτους τους ανθρωπους να αποκτησουν μερικα ψυχολογικα χαρακτηριστικα, οπως εγκρατεια, γαληνη, σεμνοτητα. που ειναι θετικα για την αγορα εργασιας και την ενταξη τους στην κοινωνια. Αυτα δεν ειναι δικες μου ιδεες, αυτα λεγανε επισημα οι αρχες χωρων οπως η Βρετανια και η Γαλλια για τους μουσουλμανους τους, πριν εμφανιστει το φαινομενο της τρομοκρατιας, που δεν ειναι θρησκευτικης, αλλα πολιτικης και στρατιωτικης φυσης.
Καταλαβαίνω αν και κάπως μου χτυπάει άσχημα το να λέμε ότι σας φτιάχνουμε τζαμί για να μπορούμε να σας έχουμε ήσυχους και να σας ελέγχουμε καλύτερα.
Ωστόσο εσύ προτάσεις το επιχείρημα καλύτερα επίσημο τζαμί παρά αυτοσχέδιοι ιμάμηδες εδώ και εκεί που δεν θα ξέρει κανείς τι ρόλο παίζουν. Εγώ ρώτησα κάτι διαφορετικό όμως. Αν τους θέλεις θρησκευόμενους (που με την συγκεκριμένη θρησκεία έχεις ένα σετ αξιών αρκετά μακρινό από το νομικό σου σύστημα και τις παραδόσεις σου) ή αν τους προτιμάς και προσπαθείς να τους έχεις λιγότερο θρησκευόμενους και πιο κοντά στα δυτικά πρότυπα συνηθειών και διαβίωσης. Μοιάζει σαν να κάνεις την παραδοχή ότι μια τέτοια προσπάθεια είναι εξ΄αρχής χαμένη υπόθεση.

Ένα άλλο θέμα που προκύπτει από το νέο σου post είναι το εξής. Αφού και η χριστιανική θρησκεία προτρέπει σε εγκράτεια, γαλήνη και σεμνότητα γιατί ποτέ δεν βλέπουμε να την στηρίζετε έστω και για λόγους κοινωνικής ηρεμίας όπως οι παραπάνω; Εγώ γενικώς βλέπω δύο μέτρα και δύο σταθμά και μια υπέρ το δέον φιλική αντιμετώπιση των μουσουλμάνων που δεν ξέρω αν την αξίζουν. Πρόσφυγες έχουμε και από άλλες χώρες. Υποψιάζομαι ότι αν είχαν κάνει χριστιανοί επιθέσεις αυτοκτονίας σε δυτικές πόλεις θα υπήρχε μηδενική ανοχή από τον πολιτικό σου χώρο με την ευρεία έννοια.

ritzeri

Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ritzeri » 29 Νοέμ 2018, 02:18

ST48410 έγραψε:
29 Νοέμ 2018, 02:01
ritzeri έγραψε:
29 Νοέμ 2018, 01:48
Εγώ πάντως συμφωνώ με το μαυρομπογια
Για ποιο πράγμα;
Για το οτιδήποτε.
Είπε ο γιατρός να του λέμε ναι.

Στα σοβαρά τώρα, δεν είναι ηθικό να σπας πλάκα με κάποιον.
Εφόσον βλέπετε ότι το παιδί δεν καταλαβαίνει, για ποιο λογο το συνεχιζετε;

Δεν μιλάω προσωπικά για εσένα.
Γενικά λέω ότι δεν είναι σωστό αυτό που γίνεται.
Πείτε του ένα "ναι ρε φίλε, δίκιο εχεις" να τελειώσει εκεί.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 12188
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 29 Νοέμ 2018, 02:25

blackpaint έγραψε:
29 Νοέμ 2018, 01:42
Sid Vicious έγραψε:
29 Νοέμ 2018, 01:34
blackpaint έγραψε:
29 Νοέμ 2018, 01:20


Sid Vicious αυτο γιατι κανεις πως δεν το βλεπεις;
Αυτό είναι αποτέλεσμα μιας συχνής επίθεσης σου εναντίον του και μάλιστα με προσπάθεια από μέρους σου μείωσης της προσωπικότητας του ως ατόμου. Αντί για να συζητήσεις καρτερικά και γαλήνια μαζί του, σε πολλά θέματα ήσουν συχνα επιθετικότατος και προσβλητικός απέναντι του. Και αυτό γιατί; Γιατί διαφωνούσες μαζί του; Η ελευθερία έκφρασης και η ελευθερία λόγου και διαλόγου δηλαδή για σένα εξαντλείται μονάχα σε οτι συμφωνείς; Λυπάμαι αλλα αυτό δεν είναι ελευθερία αλλά ζηλωτισμός θρησκευτικού τύπου. Είσαι ένας φανατικός.
Δεν σκεφτεσαι σωστα, παραστρατημενε μεσηλικα, και γι αυτο φταιει πως αν και ειχες καποιες λιγες σωστες βασεις, ακους χαλια μουσικες. Αυτο που κανω στον ορεστη, ονομαζεται αγγλιστι tough love, και ξερω πως ειναι λαθος μου να επιμενω για ενα τετοιο χαμενο κορμι, αλλα επειδη πιστευω πως ο λογος μου ειναι το πιο δυνατο μου οπλο, ελπιζω με την μεθοδο ελεγχομενων σοκ να τον επαναφερω στον δρομο της λογικης και της συμπονοιας. Πως ομως αυτο θα γινει, οταν παραστρατημενοικαι διαταραγμενοι ανθρωποι σαν κι εσενα, που εχεις ξεπεσει να φορας αβαταρ με ενα εγκλημα εναντιον αθωων, τον ενθαρρυνουν στον δρομο του για την καταστροφη;
Θα πρεπε να ντρεπεσαι γι αυτα που του κανεις.
Ax παιδί μου, καημένο παιδί μου, τι σε έχουν κάνει, τι γεμίζει το μυαλό σου με χείμαιρες και την καρδιά σου με τόσο μίσος; Και πάλι με νέυρα, πάλι με έπαρση, πάλι με επιθετικούς χαρακτηρισμούς, τέτοια φανατικότητα.
Αλήθεια πιστεύεις ότι υπάρχουν χάλια μουσικές; Τόσος φανατισμός, τόσο μίσος. Ως και τις μουσικές, το δώρο αυτό, τις βαπτίζεις χάλια;
Και αυτό γιατί; Γιατί νομίζεις παιδί μου, γιατί κάποιοι εκμεταλλευόμενοι την απελπισία της ψυχής παιδί μου σε κάναν να νομίζεις πως κατέχεις την μία και μοναδική Αλήθεια;
Και ποια είναι η Αλήθεια, τι είναι η Αλήθεια;
Η Αλήθεια είναι μονάχα ο Λόγος μιας Στροφής, μια Στροφή μονάχα, στην σημασία και ιστορία του Είναι.
Και εσύ άμοιρο μου παιδί νομίζεις ότι την κατέχεις, την μία και μοναδική αλήθεια και επιθυμείς με τη βία να την επιβάλεις; Και δε τα καταφέρνεις και δεν βρίσκεις γαλήνη, είναι η ψυχή απελπισμένη και νομίζεις ότι φταίνε τα πάντα ενώ δεν βλέπεις πως είναι μέσα σου το σαράκι, η απελπισία. Είναι αυτό που ονομάζεις εσύ Αλήθεια.


Έκανε τις ασκήσεις του και τον περίπατο του στο υπόστεγο.
-Υπάρχει κάτι που θα σας ευχαριστούσε; ερωτήθηκε μια μέρα.
Και όπως ήταν ακόμη πολύ νωρίς, απάντησε:
-Ένα τετράδιο και ένα μολύβι.
Ναι, ήταν πολύ νωρίς, και απόδειξη ότι στην αρχή του τετραδίου έγραψε, ηθελημένα, με μεγαλόπρεπα γράμματα:

Η ΑΛΗΘΕΙΑ

Είχε πάρα πολλές ιδέες πάνω σ’ αυτό το θέμα. Υποσχέθηκε στον εαυτό του ότι θα γέμιζε όλο το τετράδιο και θα ζητούσε κι άλλα, για να αφήσει πίσω του μια μελέτη πλήρη και αληθή για την περίπτωσή του.
Είχε καιρό να σκεφτεί. Την πρώτη ημέρα έκανε μόνο κάτι αραβουργήματα κάτω από τον τίτλο για να τον διακοσμήσει. Μετά έβαλε το τετράδιο κάτω από το στρώμα του και την επόμενη, αφού το κοίταξε για πολλή ώρα, το ξανάβαλε στη θέση του.

Αργότερα του ζητήθηκε το τετράδιο που του είχε δωθεί και όπου μπορούσε κανείς να διαβάσει ακόμη μόνο μία φράση:

Η ΑΛΗΘΕΙΑ

Μα γιατί δεν είχε γράψει περισσότερα; Και τότε αισθάνθηκε να πει:

-Δεν υπάρχει αλήθεια, έτσι δεν είναι;
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24365
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 29 Νοέμ 2018, 02:36

ST48410 έγραψε:
29 Νοέμ 2018, 02:16
Υποψιάζομαι ότι αν είχαν κάνει χριστιανοί επιθέσεις αυτοκτονίας σε δυτικές πόλεις θα υπήρχε μηδενική ανοχή από τον πολιτικό σου χώρο με την ευρεία έννοια.
κρατιέμαι απο αυτό και εύχομαι να μην με δαγκώσει κάποτε :)

Έχω αναμνήσεις απο το ιστορικό τρίγωνο 30 χρόνων σε καρέ, έχω αναμνήσεις από την ζωή σε χώρες πριν γίνει της μόδας να λέμε για βόμβες, έχω ζήσει μέτρα ασφαλείας εκεί και στον Πειραιά στα καράβια μας για τα νησιά κλπ, έχω πιάσει κουβέντα λόγο μονόκυκλου και περιέργειας με 10άδες πακιστανούς/αφγανούς/αλβανούς που δεν μιλάνε τέλεια ελληνικά και τους καταλαβαίνω οτι δεν είναι Έλληνες, και ναι έχουν αλλάξει πολλά πράγματα αλλά είναι ακόμα η πόλη μου, μας οκ, αλλά οικία.

Πριν 25 χρόνια είχα τσακωθεί πρώτη φορά με την αστυνομία στο κάρντιφ, έμενα στο ριβερσιντε που πρίν 2 χρόνια ήταν φοβερή περιοχή αλλά έφτιαχναν τα ντοκς και είχαν φέρει εκεί το αποτέλεσμα της σκούπας, μας έκλεψαν δεύτερη φορά και στην ερώτηση μας προς το όργανο της τάξης για τις επιλογές μας, μας πρότεινε να μετακομίσουμε. Τα πήραμε στο κρανίο γιατί ήμασταν και μικροί, πλάκα είχε, τελικά πιάσαμε έναν στα πράσα, δικαστήρια κλπ, ωραία ήταν. :)

Γενικά το νιώθω καιρό και ήθελα να ρωτήσω κάποιον που κατεβαίνει κέντρο συχνά και έχει ζήσει και σε πόλη έξω που δέχθηκε ξένο πληθυσμό, μας μοιάζει οτι σε εμάς η αίσθηση ασφάλειας είναι οικία, ή είναι ιδέα μου;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών