Μετεμψύχωση και το νόημα της

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7877
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 29 Νοέμ 2018, 18:22

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
20 Σεπ 2018, 09:26
Η Εσθηρ τοποθετήθηκε πολύ σωστά.
Η έννοια της κρίσης και η λατρεία του κριτή, είναι λάθος ,για να μην πω βλακώδης . Δημιουργός που ξεκινάει την ζωή, μόνο και μόνο για να βάλει δικούς του κανόνες σε όντα πολύ πιο αδύναμα από αυτόν, είναι για μπάτσες. Αν τον πετύχετε, κράξτε τον.
Ο λόγος που μετεμψυχώνομαι συνέχεια, κατέληξα πως είναι γιατί δεν μου αρέσει το μετά. Κερδίσατε μου λένε(ή στον Λεβι, τον Μεχμέτ, τον Αλέξανδρο,την τσαχπίνα γκόμενα, που ήμουν άλλοτε). Τι παίρνω; Αιώνια νιρβάνα. Τι να την κάνω ρε μλκες; Θα προτιμούσα κάτι σε φιλέτο σενιάν, με έναν Χανουμ Μπουρεκ από τον Χατζη για επιδόρπιο και Τζονυ Μπλε για το σβήσιμο. Μετα μια gold card για unlimited shoping και κλείσιμο με ένα έρωτα όλα τρέλα. Θέλετε να δίνεται βραβεία; Να είναι αξιόλογα. Μα η ζωή κύριε είναι βάσανο. Αντε ρε καραγκιόζιδες, γυρίστε με πίσω. Τσουπ come back: Άνδρας(bad timing), έξυπνος, όμορφος, άφραγκος, στην σημερινή Ελλάδα.
Περνάω μια φάση ασθένειας (καρκίνος μαστού). Πριν από δέκα χρόνια έφτασα σε σημείο να κινδυνεύσω να χάσω την ζωή μου από χάπια. Όλες οι ενδείξεις πιο πριν (όνειρα, σκέψεις), μιλούσαν για μετενσάρκωση και μάλιστα πολύ συγκεκριμένα. Στις ΗΠΑ, Βόρεια Ντακότα (χωράφια με σιτάρια έβλεπα), θα είχα μεγάλο θαυμασμό από παιδί για την αρχαία Ελλάδα, ακαδημαϊκή καριέρα (που μου έχει λείψει σε αυτή την ζωή).
Τώρα είναι διαφορετικά. Αν λυγίσω και δεν κάνω την θεραπεία μου οι σκέψεις μου λένε μετενσάρκωση. Διαφορετικά ονειρεύομαι έναν πλανήτη με ανθρώπους πολύ ψηλούς, ωραίους, νέους, με επιστήμη και τεχνολογία ασύλληπτη που είναι επιτηρητές και του ανθρωπίνου είδους, των μοιρών των ανθρώπων, των μετενσαρκώσεων τους ή της ανόδου τους. Οπότε πρέπει να υπάρχει κάτι καλύτερο. Εσύ φαίνεται βολεύτηκες στη Γη χωρίς να κάνεις κακό σε κανέναν. :lol:
Τώρα αυτά παίζει να είναι παντελώς βλακείες που φτιάχνει το μυαλό για να παρηγορείται.

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 29 Νοέμ 2018, 18:30

Περαστικά σου. Η Αμερικάνα θεία μου, είχε το ίδιο. Την χτύπησε στα 38 της. Πέρασαν 40 χρόνια και είναι ακόμα καλά. Το μόνο που της έμεινε από την ιστορία, είναι μια ακόρεστη όρεξη για yolαρισμα. Γύρισε όλο τον κόσμο,παίζει να έκανε σεξ και με δεινόσαυρο και ακόμα συνεχίζει. Η ζωή είναι γλυκιά και είναι το παν. Και στην πιο χάλια μέρα σου κάτι θα βρεις να νοσταλγήσεις αργότερα. Μείνε προσηλωμένη σε αυτήν και καλή δύναμη.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7877
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 29 Νοέμ 2018, 18:44

Ευχαριστώ για τα λόγια σου. Και εμένα τώρα μου βγαίνει να κάνω κάτι για μένα, αυτά που μου αρέσουν. Ελπίζω να τα κάνω αν μου δοθεί η ευκαιρία και όχι να βάλω το κεφάλι στην άμμο. Οι ευκαιρίες δεν είναι για κάτι τέτοιο.

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 29 Νοέμ 2018, 18:52

Εσύ ξέρεις. Αν και υπάρχουν στιγμές και όσο περισσότερες τόσο καλύτερα, που πρέπει να κάνουμε απλά το κέφι μας. Και ο στρουθοκαμυλισμός δεν είναι πάντα "κακός". Πέρασα πολλά ανέμελα χρόνια έτσι, όταν σοβαρεύτηκα αισθάνθηκα τόσο χάλια, που έψαξα άμμο για να ξαναχωθώ.
Αν τρώγεσαι με κάτι πολύ, μην το σκέφτεσαι όσο είναι εφικτό. Εστιάσου στις επιθυμίες σου. Τα θέλω δίνουν ζωή, είναι ζωή.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7877
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 29 Νοέμ 2018, 19:03

Με το κεφάλι στην άμμο εννοώ ότι δεν αντέδρασα σε αυτό που μου επέβαλαν, μάλλον δεν αναγνώρισα ότι μου επιβάλουν κάτι με την απειλή της ανέχειας, της ανεργίας, της πείνας. Εσύ θα εννοείς κάτι άλλο φυσικά.

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 29 Νοέμ 2018, 19:13

Εγώ εχω στο μυαλό μου την ανεμελιά, ακόμα και χωρίς να υπάρχουν οι υλικές προυποθέσεις της.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7877
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 29 Νοέμ 2018, 19:38

Σε νεότερες ηλικίες μπορεί. Εξάλλου είναι μπροστά το πεπρωμένο σου.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7877
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 30 Νοέμ 2018, 17:28

Πάντως νομίζεις ότι μιλάς από θέση ισχύος, ενώ αν ανέβω εγώ σε ανώτερο επίπεδο ή μάλλον ξαναγυρίσω εκεί που ήμουν, θα ψάξω να δω αν υπάρχει λόγος για τις υλιστικά άνετες μετενσαρκώσεις σου και θα σου ρίξω μια καμπάνα, γιατί στη Γη υπάρχει και κόσμος που υποφέρει. :D
Οπότε κάρμα και στο phorum.

lolek1
Δημοσιεύσεις: 2059
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 15:27

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lolek1 » 30 Νοέμ 2018, 17:39

περαστικα και σιδερενια! :)

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7877
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 30 Νοέμ 2018, 18:02

Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
pa1oalto
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 02 Δεκ 2018, 22:58

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pa1oalto » 03 Δεκ 2018, 19:49

Ο σωστός όρος πάντως είναι « μετενσάρκωση », τώρα τι νόημα να έχει στον σύγχρονο κόσμο, εκτός κι αν κάποιος ασπάζεται τον ινδουισμό...

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 04 Δεκ 2018, 10:14

Antares έγραψε:
30 Νοέμ 2018, 17:28
Πάντως νομίζεις ότι μιλάς από θέση ισχύος, ενώ αν ανέβω εγώ σε ανώτερο επίπεδο ή μάλλον ξαναγυρίσω εκεί που ήμουν, θα ψάξω να δω αν υπάρχει λόγος για τις υλιστικά άνετες μετενσαρκώσεις σου και θα σου ρίξω μια καμπάνα, γιατί στη Γη υπάρχει και κόσμος που υποφέρει. :D
Οπότε κάρμα και στο phorum.
Μην ζηλεύεις, δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Ποτέ δεν εχω πάνω από δεκα ευρώ πάνω μου. Μόνιμα άφραγκος είμαι, τα τρώω φρέσκα λόγο ιδιοσυγκρασίας και αισιοδοξίας.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7877
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 04 Δεκ 2018, 10:53

Κάνε και λίγο αποταμίευση, ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου τύχει.

Nito
Δημοσιεύσεις: 753
Εγγραφή: 23 Ιαν 2019, 18:32
Επικοινωνία:

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nito » 11 Μαρ 2019, 19:46

Το μεγαλύτερο μυστήριο, που ξεκλειδώνει όλα τα υπόλοιπα, είναι η συνείδηση.
Αν πέσει ένα βάζο στο κεφάλι ενός 20χρονου Θεσσαλονικιού κατοίκου Καλαμαριάς, δεν θα πονέσω, γιατί απλά δε θα είμαι εγώ. Αν όμως ήμουν εγώ ο Θεσσαλονικιός και αυτός ένας ημιγκάγκαρος 60αρης, θα έτρωγα εγώ το βάζο και αυτός δε θα πάθαινε τίποτα.

Δηλαδή, ιδού η απορία! Γιατί να είναι Εγώ, ο Τάδε, με όλη τις συγκεκριμένες εμπειρίες και ταυτότητες που συνέλεξα σε αυτήν τη ζωή και αντίστοιχα γιατί ο άλλος να μην είμαι Εγώ.

Αυτήν τη στιγμή που γράψω, βλέπω τα δάκτυλά μου να χορεύουν στο πληκτρολόγιο του λάπτοπ, ενώ στο οπτικό μου πεδίο βρίσκονται και κάποια αντικείμενα που έχω αφημένα στο γραφείο. Γιατί τώρα να έχω αυτήν την εικόνα και να μην μπορώ να δω ό,τι βλέπει ο περαστικός που διαισθάνομαι ότι περπατάει στο πεζοδρόμιο πέντε στενά πιο κάτω, με την μούρη κολλημένη στο σμάρτφον; Αν μπορούσα να κλέψω τη συνείδησή του, στο οπτικό μου πεδίο θα ήταν τώρα μια οθόνη samsung galaxy και sms γεμάτα αγωνία και ενδιαφέρον.
Κρίμα που δε θα ικανοποιηθεί η περιέργειά μου να τα διαβάσω.

Προεκτείνοντας τον συλλογισμό, θα μπορούσαμε να μην είχαμε γεννηθεί καν άνθρωποι! Και εκεί που θα ψάχναμε στο παρκάκι της γειτονιάς για ένα ταίρι να ανακουφίσουμε την γενετήσια ορμή μας, κάποιο κωλόπαιδο θα μας πετούσε πέτρες ή θα προσπαθούσε να μας σκοτώσει με το μηχανάκι.

Ας αποδειχθεί τί ακριβώς είναι αυτό το άυλο πνευματικό στοιχείο, το πραγματικά δικό μου, που χαρακτηρίζουμε συνείδηση, και μετά νομίζω είναι εύκολο να αποδεχτούμε και την μετενσάρκωση, ως Αλήθεια.

Ορέστης 35

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 12 Μαρ 2019, 21:55

Ειχα ντεζαβου σε σχολικη εκδρομη στον Πορο. Ενιωθα οτι ειχα ξαναζησει ολοκληρη την εμπειρια. Το συμπερασμα μου ηταν οτι ο Πορος ειναι επικεντρο χωροχρονικης ανωμαλιας.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών